Zeelands gereformeerde vrouwen hielden toogdag in Zierikzee CW\K Seismische waarnemingen per vliegtuig geen succes AMSTLEVEN ONTWIKKELING ZEELAND EIST INTENSIEVER PLANOLOGIE KEUR VAN REINIGINGSWAGENS IN MIDDELBURGSE VEILING Restauraties aan Haarlemse Sint Baro dringend nodig Beschonken automobilist na wilde jacht klem gereden in Halsteren Tarief voor daggeld tot 1,5 pet. verhoogd ZIEKENHUISVERPLEGING MET RUIM 36.000 GESTEGEN Onrustbarende stijging van genees- en verbandmiddelen Noordgouwe bouwt nieuwe openbare lagere school VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COCP.ANT ZENDING HEEFT DRINGEND HULP NODIG Ds. Y. J. Tiemersma refereerde over het onderwerp „Welzijn en welstand" Uit alle windstreken waren ze naar Zierikzee gekomen: de deelneemsters aan de jaarlijkse provinciale dag van de gereformeerde vrouwenverenigin gen in Zeeland, van wie vele in de mooie Zeeuwse klederdracht, waarin zelfs veel variaties vielen te bespeuren. Reeds vorig Jaar zou Zierikzee gastvrouwe geweest zijn, maar werkzaamheden aan de kerk maakten zulks toen onmogelijk. Op sympathieke, soms geestige wijze, wist de pro vinciale presidente, mevr. M. A. ElshoutVan der Ros uit Koudekerke, leiding aan deze dag te geven. De provinciale dag was verdeeld in een morgen- en een middagbijeenkomst. Mcj. Goemaat, die lange tijd werk zaam was bij de zending op Java, liet door middel van zwarte en witte let ters zien, hoeveel miljoenen mensen nog vragen om het evangelie en hoe- Na de lezing van de jaarverslagen door de secretaresse mevr. Dekker De Wit uit Goes en de penningmees- teresse mevr. BaasKloet uit Zie rikzee, hield ds. Y. J. Tiemersma, ge reformeerd predikant te Zierikzee, 's morgens een toespraak over het onderwerp„Welzijn of welstand". Ds. Tiemersma wees op de grote maatschappelijke vooruitgang, die alom in de wereld meer welstand heeft gebracht. Hij noemde daar bij o.a. de verbeterde sociale voor zieningen. „We stellen deze voor uitgang met dankbaarheid vast", aldus spreker, „maar toch wordt het ons wel eens benauwd om het hart, wanneer wij de wedloop naar het „hebben" en het „zijn" gade slagen. Spreker noemde de ver- materialisering van de mens de zucht naar het hebben. Primair aangaande het welzijn van de mens, noemde ds. Tiemersma het bewaren van het geestelijk evenwicht. Een mens taxeren naar het uiterlijk noemde hij fout, omdat de geest de stuwkracht van het licaam is. Naar deze geestkracht wilde ds. Tiemers ma ook de naaste taxeren. Een zeer belangrijke taak drukt op de schou ders van de ouders, volgens spreker, om er voor te zorgen dat de kinderen het geestelijk evenwicht niet verlie zen. Hij begreep dat het bijzonder moeilijk wordt, wanneer deze ouders zelf het evenwicht kwijt zijn. „Hoe komt het dat het zo bijzonder moeilijk is, jeugdbewegingen gaande te houden. Hoe komt het dat wij de jeugd niet meer kunnen interesseren voor, wat zij noemt de abstracte za ken?", zo vroeg ds. Tiemersma zijn gehoor. „Omdat", zo meende hij, „geen interesse mag worden verwacht bij die Jeugd, wanneer alle interesse bij de ouderen .zelf ontbreekt". Hoewel spreker zelde niet graag terug te willen van de toestanden zoals die 100 Jaar geleden waren, meende hij toch te moeten waar schuwen voor de gevaren die er in deze tijd bestaan, wat betreft het verliezen van de geestkracht. „De mens moet do els aan zich zelf stellen: Ik wil gelukkig zijn. Dan kan hij, vertrouwend op zijn geest zowel de welstand als het welzijn dragen", aldns besloot ds. Tiemersma zijn toespraak. De be spreking, die op do woorden van ds. Tiemersma volgde bewees, dat de dames met veel interesse dit onderwerp hadden beluisterd. Tijdens de mïddagbijeenkomst In de gereformeerde kerk heeft mej. Goe maat uit Groenekan gesproken over het onderwerp „De andere wereld". Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak De proefnemingen met het gebruik van een amfibievliegtuig voor het verrichten van seismische waarne mingen op de Noordzee, hebben niet tot het gewenste resultaat geleid. De onregelmatige golfslag op de Noordzee, aldus een verklaring van de N.A.M., is een beletsel gebleken voor het gebruik van zulke vliegtui gen, die hier moeilijkheden met lan den en opstijgen ondervonden, die zich niet nebben voorgedaan in de gebieden, waar deze methode reeds met succes is toegepast. De seismi sche waarnemingen, die voorafgaan aan het slaan van een eventuele bo ring, zulten op andere wijze worden voortgezet. t Advertentie Van Nella bestellen fl tus en Zijn woord. Zij doelde daarbij op do landen China, India, Afrika en Indonesië. Mej. Goemaat deed een beroep op de christenheid de zelfzuchtigheid af te leggen en doelbewust mede te arbei den aan het koninkrijk Gods. In dit verband haalde zij de geschiedenis van Jozua aan, die staande voor de muren van Jericho uiteindelijk tot de belijdenis kwam: „Tot Uw dienst Heer", waarna de muren bezweken, aldus spreekster. „Wanneer U wel eens tobt over de zending, dan is dat eensdeels verblijdend, maar ander zijds ook vruchteloos. God vraagt geen tobbers, maar gehoorzaamheid aan zijn bevel dat luidt: „Gaat heen in de wereld, predik het evangelie aan alle creaturen", zo zei mej. Goe maat. Aan de hand van brieven en prakti sche ervaringen vertelde spreekster ontroerende staaltjes van geloofge- hoorzaamheid. „In de laatste 50 jaar is het aantal christenen in de zen- dingsgebieden uitgegroeid van 3 mil joen tot 36 miljoen belijders. Zij deed een beroep op de vrouwen om niet alleen in net gebed dit zendingswerk te steunen, hoe belangrijk op zich zelf ook, maar metterdaad, hetzij door het zenden van bepaalde goede ren, mee te helpen dit werk in stand te houden en zo mogelijk uit te brei den. „Bidt en werkt", zei mej. Goe maat, „want het is dringend nodig". De afdeling Goes-West, heeft vervol gens op treffende wijze het spel: „Gods woord houdt stand in eeuwig heid" naar voren gebracht. Mevrouw M. A. ElshoutVan der Ros, de presidente, werd aan het slot van de bijeenkomst bij monde van mevrouw BaasKloet nog even in het zonnetje gezet voor al het werk dat zij steeds voor de provinciale ver gadering doet. r werden respectievelijk overhan- i een kasboek, notulenboek, ord- Haar digd ner, alsmede een fraai tegeltje van de afdeling Schouwen-Duiveland; ten slotte bracht de afdeling Haamstede haar een bloemenhulde. Mevrouw Elshout-Van der Ros sprak op haar beurt woorden van dank tot de scheidende bestuursleden, mevrouw BaasKloet en mevrouw Middelkoop. Rest nog te vermelden dat de provin ciale dag o.a. werd bijgewoond door mevrouw DijckmeesterDe Brauw, de echtgenote van de burgemeester van Zierikzee en wethouder H. Koevoets namens het gemeentebe stuur van Zierikzee. minister van huis houdelijke zaken schenkt vertrouwen (Advertentie) Haar gezin gaat vóór alles en ze kent de rust van een goed verzorgde toekomst Met een polis van Amstleven vaart dit gezin naar een welvarende toe komst Door wkhjn<£ge en vertrouw- de voorlichting van Amstleven bent a zeker d« Julsto levens verzekering af te sluiten. Niet te hoog, waardoor de verplich tingen UW genoegen» In da weg zouden staan, niet to laag. opdat u later over vol doende geld beschikt. levens verzekering. REGIONAAL „REVEIL" Jaarverslag Provinciale Planologische Dienst De Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland heeft het jaarverslag over 1958 uitgebracht: het is een keurig gestencild en een in al even keurige omslag gestoken werkje ge worden, waarin alles te vinden is, over wat zich het vorig jaar rond plannen, commissies en raporten heeft afgespeeld en dat met recht de titel „Studie en documentatie" draagt. Vermeld wordt, dat in 1958 in de eerste plaats werd voortgegaan met het streekplan Schouwen-Duiveland. „Niet alleen de voortgang ran de herverkavelingswerkzaamheden maar meer nog de snelle uitvoering van enkele onderdelen van de Del taplannen maken een spoedige aan- Advertentie) Van Nelle bestellen ALLES VOOR EEN SCHONE STAD Op congres Nederlandse reinigingsdirecteuren Een respectabel gedeelte van hetgeen Nederland en ook België op het ge bied van reinigingsmateriaal produ ceren, was donderdag naar het uit gebreide terrein van de „Veiling Wal cheren" te Middelburg getranspor teerd. Het werd er ten gerieve van de op Walcheren congresserende Ne derlandse vereniging van reiuigings- directeuren tentoongesteld. Voor zo ver ze daarvan nog niet op do hoogte waren, konden deze heren, die dage lijks met hun mensen voor een „scho ne" stad moeten zorgen, hun ogen uitkijken op de talrijke wagens en wagentjes, de één nog moderner dan de ander. Nadat 's morgens in het „Schutters hof" te Middelburg de algemene jaar vergadering gehouden was, togen de directeuren naar de grote veilinghal, waar eerst een demonstratie werd ge geven met de „modellen". Terwijl de vertegenwoordigers van de verschil lende firma's een explicatie van hun materiaal gaven, kwamen de wagens, gedirigeerd door de opzichter van de reinigingsdienst, de heer C. P. F. van Oost,, en de technisch hoofdambtenaar van gemeentewerken, de heer H. Min- derhoud, door de „voordeur" van de veilinghal binnenronken. Op het aan weerszijden door de be langstellend toekijkende directeuren omgeven middenpad gaf iedere auto gedurende een halve minuut een „show" weg. Dertig seconden en geen tel meer stond de heer Minderhoud hen toe, en dan door de „achterdeur" er weer uit. Binnen drie kwartier werden ruim 50 wagens gedemonstreerd en uit dit aantal bleek wel, dat op vete manieren onze vuilnisbakken en de rioleringen schoongemaakt kunnen worden, verder dc gladde straten met zandstrooiers bewerkt en de vuile straten en pleinen met veegmachines van alle vuil ont daan kunnen worden. Zo werd een klinkerreinlger gede monstreerd met een capaciteit van 75.000 stenen per werkdag, een ega- liseermachlne voor wegen, *n sneeuw ploeg, die zich automatisch naar liet profiel van de weg richt, een zelfla- dendq sand- eq gruultransporteur en vanzelfsprekend talrijke soorten rol- trommelvuilnisauto's, veeg- en sproei- auto's, kolkenzuigers en faecaliën- auto's. Uit alle delen van Nederland waren de merendeels zelfs in gebruik zijnde wagens naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen. Zelfs de vuilnisauto, die de onlangs geëxplodeerde wagen in Pur- merend vervangen heeft, kwam de monstreren. En '8 middags op de ten toonstelling werden „betrouwbare ge- evens over deze explosie" verstrekt, in tot slot van de demonstratie veeg den talrijke grote en kleine veegma chines de veilinghal weer keurig netjes schoon Tijdens de jaarvergadering, die in het „Schuttershof" onder leiding van de voorzitter, ir. R. Dijkshoorn uit Rot terdam, gehouden werd en waarin het jaarverslag van de secretaris zonder aanmerking „onder de hamer doorging", kreeg het bestuursvoorstel om het lidmaatschap van de F.O.I.B. (federatie organisatie intellectuele beroepen) op te zeggen, de volle steun van de vergadering. De georga niseerde reinigingsdirecteuren wen sen zich als een technische vereni ging te handhaven. (Advertentie) Van Nelle bestellen Het gemeentebestur van Haarlem zal, in samenwerking met de kerkvoogdij der Nederlands hervormde gemeente van Haarlem binnen niet al te lange tijd moeten overgaan tot herstel van het dak van de uit de 14de eeuw da terende Grote of St.-Bavokerk en van het uit 1500 daterende houten gewelf van het gebouw. Uit onderzoekingen is ook gebleken dat het kruisgewelf onder de toren tekenen van verval vertoont, zodat restauratie urgent is. Het beroemde orgel wordt reeds gerestaureerd. In de naaste toekomst dient ook het ca rillon te worden verbeterd en enigs- Kin* .t* worden uitgebreid. De Zeeuwse gereformeerde vrouwen verenigingen in Zeeland Mélden don derdag in Zierikzee haar jaarlijkse provinciale dag. De gereformeerde kerk was geheel bezet, toen ds. Y. J. Tiemersma van Zierikzee daar In de morgenuren de dames toesprak. (Foto P.Z.C.J. (Advertentie) Van Nelle bestellen Na een sensationele achtervolging, waarbij zelfs bebakeningstonnen als een versperring op de weg werden geworpen, is donderdagavond te Halsteren do beschonken en gewon de automobilist Th. V. uit deze ge meente gearresteerd. V. kwam met zijn auto met grote snelheid van Steenbergen naar Hal steren gereden. Bij de metaalwaren- fabriek te Lepelstraat ramde hij de auto van de heer G., waarna hij ook nog de auto van een bakker ramde, die totaal werd vernield. Beide auto's stonden langs de kant van de weg geparkeerd. Zodra V. van de schrik was bekomen, wist hij weer in zijn vernielde auto te kruipen en weg te rijden. Hoewel hij zelf ook zwaar ge wond was. zag hij toch kans met de auto weg te rijden en te ontvluchten. De achtervolging werd toen ingezet, waarbij men verder op de weg de be bakeningstonnen, voor de te herstel len weg, als versperring over de rij weg legde. V. wist deze echter han dig te ontwijken. Tenslotte werd hij ter hoogte van de Beeklaan te Hal steren klem gereden. Hij werd gear resteerd, daar hij echter vrij ernsti ge verwondingen aan het hoofd had, werd hij door de doktoren Van Dijk en Gering verbonden en voorlopig naar zijn woning vervoerd. De wa gen werd in beslag genomen. Als gevolg van een op de geldmarkt onder invloed van ultimo verplichtin gen en aanzienlijke belastingbetalin gen opgetreden krapte aan middelen is donderdag het tarief voor call mo ney (daggeld) verhoogd van 114 tot 1JA procent. Op 31 aug. jl. werd het tarief gebracht yam L op» VA procent. vang van de sfreekplanprocedure voor dit gebied bijzonder wenselijk", zo wordt opgemerkt. „Het gereedkomen van de Grevelin- gendam in 1964 roept beelden op van grote toeristenstromen naar de re creatiegebieden van dit eiland; zeer realistische beelden zelfs, die in de Westhoek van Schouwen al aanlei ding hebben gegeven tot een wilde grondspeculatie. Dit alleen al maak te een spoedige vaststelling van dui delijke planologische richtlijnen noodzakelijk". Vervolgens wordt aangestipt, dat naast Schouwen-Duiveland echter ook andere gebieden steeds meer in de komende ontwikkeling van Zee land worden betrokken. „Allerwege tekent zich een dui delijke opleving Vhn de belang stelling voor de regionale ontwik keling af; een regionaal „reveil" .zou men dit kunnen noemen". 'Dit brengt een intensivering mee van het regionaal planologisch onderzoek en. de ruimtelijke „planning". Was in de aanvang van de verslag periode 1958 het personeelstekort, waarvan in het vorige Jaarverslag sprake was, weer opgeheven en kon den in verband hiermee dé streek- ilamverkzaamheden opnieuw ter iand worden genomen, thana laat het zich door genoemde intensive ring weer aanzien, dat het inlopen van het personeelstekort weer ach terhaald wordt door de snelle groei van de werkzaamheden en dat bin nenkort het alternatief: uitbreiding van het aantal personeelsleden of in krimping van de regionale planolo gische werkzaamheden onder ogen zal moeten worden gezien. Midden-Zeeland In dit jaarverslag over 1958 wordt In het hoofdstuk „Werkzaamheden van het bureau" bij de behandeling van de streekplannen nog opge merkt, dat met het oog op de ont wikkeling van liet gebied gelegen tussen Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland, na realisering van het Drie-Eilandenplan het college van Gedeputeerde Staten werd ge- Fraaie voorzittershamer voor Domburgse raad De oud-Domburger, de 81-jarI- ge heer D, Trieller, die thans in Bergen op Zoom woont, H heeft de gemeenteraad van Domburg donderdagavond een verrassing bereid door haar bij wijze van afscheidsge- n H schenk een fraai gesneden voorzittershamer aan te bie- den. De hamer is versierd niet n verschillende in hout uitge- sneden wapens en enkele ta- ferelen uit Domburg. H De heer Trieller, die ruim 80 s laar in Domburg gewoond f§ H heeft is onlangs uit zijn ge- m boortedorp naar Bergen op Zoom verhuisd en was speciaal H voor deze aanbieding weer naar Domburg gekomen. Bur- gemeester mr. W. J. E. Crom- melin dankte do heer Trieller voor het geschenk. (Advertentie) Van Nelle bestellen advlseerd één streekplan voor Mld- den-Zeeland te doen opstellen. Dit streekplan zal zich uitstrekken over geheel Walcheren, Noord-Be veland en westelijk Zuid-Beveland. In het bijzonder geldt dit plan voor wat betreft de recreatie en mede voor de te verwachten industriële ontwikkeling van het Zuid-Sloege- bied en de daarmee samenhangende vraagstukken. Men ging er daarbij van uit, dat de belangen van het ene gebied ook die van het andere ge bied zullen raken, zoals bijvoorbeeld de relatie woon-werkgebieden, we genschema en waterwegen. Daar de ontwikkeling zowel van het gebied van het Zuid-Sloe als dat rondom het Veerse Meer en de Zandkreek zeer grote invloed op de recreatie zal uitoefenen, zal het noodzakelijk zijn de recreatiemogelijkheden op geheel Walcheren te herzien en sterk uit te breiden, zo wordt voorts in dit jaarverslag gezegd. Ook dit onderdeel zal derhalve In het streekplan Midden-Zeeland na der worden uitgewerkt. De voorbe reidende werkzaamheden om tot een streekplan voor Schouwen-Duiveland te komen, bepaalden zich in het ver slagjaar in hoofdzaak tot het voor de recreatie zeer belangrijke West hoek-gebied. JAARVERSLAG A.M.Z. OVER 1958 Tot de belangrijkste zaken, die door liet bestuur van het Algemeen Mid delburgs Ziekenfonds in behandeling werden genomen, behoorden onder andere de voorstellen, die aan de zie kenfondsen wefden gedaan om hun medewerking te verlenen bij de aan stelling van een patholoog-anatoom in Zeeland. Aldus blijkt uit het jaar verslag 1958 van het AJVI.Z., dat zo juist is verschenen. Ten aanzien van deze zaak wordt opgemerkt, dat het gezamenlijk overleg van ziekenfond sen, ziekenhuizen en specialisten in Zeeland, resulterende in een werk- commisie om een ook voor de zieken fondsen financieel aanvaardbare op lossing te vinden, nog geen definitie ve vorm heeft gevonden en nog voort duurt. Aan het begin van het verslag wordt het overlijden gememoreerd van de heer L. Onderdijk, vele jaren secreta ris van het fonds. Voor de verzeker den van zijn fonds stond de heer On derdijk altijd op de bres, aldus wordt opgemerkt. Het bestuur, aldus vervolgt het ver slag, werd ook in het afgelopen jaar weer geconfronteerd met de onrust barende stijging van de kosten van genees- en verbandmiddelen. Hoewel volgens de verslagschrijver de indruk bestaat, dat de medewerking bij de meeste artsen wel aanwezig is om tot een financieel verantwoorde recep tuur te komen, zal de ontwikkeling toch nauwkeurig in het oog gehouden moeten worden. Een van de middelen daartoe is de aan alle artsen toege zonden kwartaalstaat met gegevens over het geneesmiddelengebruik, ter wijl ook met de controlerend arts te dien opzichte contact gehouden wordt. De regeling met de apothekers inzake geneesmiddelen werkte bevredigend. Bij het financiële verslag wordt aangetekend, dat de kosten voor ziekenhuisverpleging nog steeds stijgen, enerzijds door een hogere opnamefrequentie, anderzijds door de uitbreiding van de behande lingsmethoden, die medisch meer mogelijkheden biedt, maar ook meer kosten. Het handhaven van de weistandsgrens op 6900 en het uittreden van ruim 100 vrij willig verzekerden door het op richten van het I.ZH. voor de pro vinciale ambtenaren, hebben het zielental van de vrijwillige ver- (Advertentie) Van Nol la bestellen i zekering opnieuw aangetast, waardoor de basis steeds kleiner wordt. Op de toelichting op de A.V.W. blijkt onder meer, dat de totale kosten van de verstrekkingen der wettelijke ver zekering 853.463,78 bedroegen, het- Ïeen ruim 94.000 meer is clan in 957 en een stijging betekent van 12,4%. Als voornaamste verhogingen vallen op de ziekenhuiseverpleging met ruim 36.000 (in 1957 waren er 18.601 verpleegdagen, in 1958 even wel 19.821), genees- en verbandmid delen met ruim 16.000 en specialis tenhulp met 10.000. Naar verhouding zijn de uitgaven voor de vrijwillige verzekering min der alarmerend gestegen. Ten opzich te van 1957 waren de kosten echter nog ruim 16.000 of 7,6% hoger. De gemeenteraad van Noordgouwe heeft in zijn donderdagavond gehou den vergadering besloten de bouw van een nieuwe openbare lagere school openbaar aan te besteden. Deze drie- klassige school zal nabij de Pauw- straat verrijzen. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Aanvankelijk zou de oude school reeds zeer binnenkort afgebroken moeten worden in verband met de aanleg van de nieuwe provinciale weg. Hoewel burgemeester N. A. van Wijk in deze vergadering meedeelde, dat de aanleg van deze nieuwe weg voorlopig is uitgesteld, is de bouw van een nieuwe school verzekerd: de school staat op de urgentielijst. Op een vraag van de heer N. van den Ouden (arb.) deelde de voor zitter mee, dat het rioleringsplan in een vergevorderd stadium ver keert. Getracht zal worden in een eerstvolgende raadsvergadering met concrete cijfers en plannen ter tafel te komen. In de vergadering van donderdag avond werd voorts besloten de bouw van vier Woningwetwoningen in de Pauwstraattegenover de kleuter school onderhands aan te besteden. De stichting maatschappelijk werk en gezinszorg op gereformeerde grondslag te Zierikzee werd over 1958 een gezinshulp-subsidie van 209,60 toegekend. De leden van de woonruimte-advies commissie werden allen herbenoemd De verhuurtarieven voor het gemeen telijk verenigingsgebouw vastgesteld, evenals een nieuwe legesverordenine Meegedeeld werd nog, dat de mobieie muziektent een „vast onderkomen'" heeft gevonden bij de heer N. J. Vier gever.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13