PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bouw atoomcentrale bij Geertruidenberg gaat waarschij niet door Aanleg insteekhaven Kruiningen bij streekcommissie in studie BILT 1NBEDRIJFSTELLING MIJN BEATRIX TWIJFELACHTIG COÖRDINATIE VAN EUROPEES ENERGIEBELEID GEBODEN BEGIN OKTOBER MAANRAKET MET TOTALE GELEIDING 202e jaargang - no. 225 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOÉSSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 sept. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent p« mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een mlnlmur. van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 5^60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3516); Middelburg, Markt 51, tel. 3811; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red, tel. 2425 adm. tel. 2094. Gevolgen van kolencrisis voor Nederland (Van onze redactie). In, bevoegde kringen houdt men er rekening mee, dat de gevol gen van de kolencrisis die zicli ook in Nederland doet gevoelen, op korte termijn twee zeer ingrijpende wijzigingen zullen bren gen in de lang bestaande plannen voor de Nederlandse energie voorziening. 1 Ernstig wordt er rekening mee gehouden, dat de bouw van van'een atoomkern-energie-centrale bij Geertruidenberg waarmee in 1960 een begin zou worden gemaakt niet zal doorgaan. 2 Venvacht wordt dat de directie van de staatsmijnen nog voor het einde van deze maand in een bespreking met mi nister De Pous zal voorstellen de werkzaamheden welke er op gericht zijn de nieuwe staatsmijn Beatrix in gebruik te stellen, te staken. duurder zouden worden, de inge bruikneming van de Beatrix uit nationaal oogpunt rendabel zou zijn. Kolenproduktie niet uitbreiden Vast staat dat het bestuur van de S.E.P. (Samenwerkende Elektriciteits-Produkten)die volgens de aanvankelijke plan nen maandag 21 september een besluit zou nemen over de keuze van een atoomreactor voor de nieuwe elektrische centrale in Geertruidenberg, zijn beslissing heeft uitgesteld. Vast staat ook, zo blijkt ons uit een mededeling van de zijde van de staatsmijnen, dat de hoofddirectie van do staatsmijnen tot de conclusie is gekomen, dat het op het ogenblik niet gewenst is de Nederlandse ko lenproduktie die reeds thans heeft geleid tot. een voorraadvorming van omstreeks 1 miljoen ton bij de mij nen, in de komende jaren verder uit te breiden door de afbouw van staatsmijn Beatrix. Reeds lang staat vast dat de ko len uit de Beatrix duurder zullen zijn dan de thans uit de Neder landse mijnen komende steenkool. Toen tot de bouw van de Beatrix werd besloten liet het zich aan zien dat de behoefte van Neder land aan conventionele brandstof in de jaren tussen 1960 en 1970 zo snel zou stijgen, en dat hoe wel de kolen uit de nieuwe mijn Bij die beslissing speelde ook de ge dachte mee dat de deviezen-moeilijk heden van het land er mee gediend zouden zijn, een overweging die op het ogenblik niet bijzonder sterk sterk meer klemt. Voor de boorschachten van de mijn Beatrix zijn enkele tientallen miljoe nen guldens uitgegeven. Met de aan koop van Duitse concessievelden, waarvoor het contract onlangs werd getekend, waa bovendien een bedrag van 27 miljoen gemoeid. Het akkoord moet nog door de parlementen van Nederland en West-Duitsland worden geratificeerd. De schachten, welker duurzaamheid praktisch onbegrensd is, zullen vanzelfsprekend Intact wor den gelaten om eventueel in de toe komst hun nut te .bewijzen. Stencil Ze dwarrelen bij tientallen de re- dactiebureau's binnen, de papie ren, die men in Nederland „sten cils" noemt. De prullemanden worden er regelmatig mee gevuld, want ieder een, die propaganda wil maken tegen of voor iets, laat behalve drukwerk ook „stencils" uitgaan. Vijftig jaar geleden klom een ex- huzaar, dio zich onrechtvaardig be handeld achtte, op een stoel terzijde van een marktterrein en hij hield ontroerende toespraken tot schaarse toehoorders. Vandaag zendt hij „sten cils" rond. Vraagt men iemand, die dagelijks dit soort papieren in de vingers krijgt, wat* nu eigenlijk dat woord „stencil" betekent, dan weet hij dat niet. En als hij in een Engels woordenboek als vertaling het woord „mal" vindt en ter toelichting nog het Duitse woord „schablone" aan zal hij verbaasd zijn en hij zal niet be reid zijn het woord „stencil" te ver vangen door het Nederlandse woord „mal" of mal-afdruk Zo gaat het vrij algemeen in Ne derland. Wij nemen graag Engel se en Amerikaanse woorden over en wij vragen niet naar hun beteke nis, want het is onze bedoeling niet die woorden te vertalen. Onze bedoe ling is alleen op een gemakkelijke wijze onze wooraenschat uit te brei den ook al verarmd daardoor de Ne derlandse taal en groeit die taal in de richting van een soort „internatio naal" ratjetoe. Zelfs voor beroepen kiezen we geen Nederlandse namen meer en als er Nederlandse namen Zijn ge bruiken we toch nog liever Engeise aanduidingen. Dat staat zoveel be ter Kortgeleden werd daarover ge klaagd in het orgaan van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, dat o.m. schreef: „De meeste lezers kennen wel de terminologie in sommige lezens waardige artikelen over onze „ma nagers" die „seminars" en „busi ness-schools" bezoeken, of hun „trainees" laten „job-roteren". Dit is maar een enkel voorbeeldje. Het zou gemakkelijk, uit te breiden (Zie slot pag. 3 kol. 1) Vliegramp in Brazilië Een tweemotorig verkeersvliegtuig van het type Saab-Seandia, met een bemannig van vier en zestien passa giers aan boord, is gisteren kort na de start van het vliegveld Congonhas brandend neergestort, nadat zich een motorstoring had voorgedaan. Alle inzittenden kwamen hierbij om het leven. Het vliegtuig was op weg naar Rïo de Janeiro. Opvarende „Utrecht" werd niet vermoord Kapitein Joseph B. Fallon van de politie van Boston, belast met het on derzoek naar de dood van mevrouw Lynn Kauffman, heeft gisteren te New-York verklaard dat hij de ge dachte aan moord heeft uitgescha keld. Zoals bekend verdween me vrouw Kauffman van de Nederlandse vrachtboot „Utrecht", toen zij terug keerde van een reis naar het Verre Oosten. Het lichaam van mevrouw Kauffman spoelde aan op een eiland je in de haven van Boston. Fallon zei gisteren dat hij het op een ongeluk of zelfmoord houdt en dat hij het meest geneigd is te veronderstel len dat de gescheiden vrouw over boord is gevallen. „De gehele dag had zij geklaagd dat zij zich niet goed ge voelde. Misschien is zij naar de rai ling gelopen en toen overboord ge vallen", aldus Fallon. Tijdens de af gelopen dagen heeft hij te New-York de schepelingen en passagiers van de „Utrecht" verhoord. Fallon zeide dat de verwondingen aan het lichaam van mevrouw Kauff man veroorzaakt kunnen zijn, door dat zij tijdens haar val een loopplank heeft geraakt. Door deze kwetsuren was aanvankelijk het vermoeden van moord .uitgesproken. MALVESTITI IN EUROPEES PARLEMENT: „Nieuwe energiebronnen zijn niet te stuiten" De nieuwe voorzitter van de Ho ge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, de Italiaan Malvestiti, heeft woensdag in het Europese Par lement in Straatsburg zijn „in vestituurrede" gehouden en daarin bekendgemaakt, dat de Hoge Autoriteit op haar eerste vergadering in haar nieuwe sa menstelling besloten heeft een eerste initiatief te nemen om te komen tot coördinatie van het energiebeleid in de drie gemeen schappen van de Zes (E.G.K.S., E.E.G. en Euratom). Met de uitvoerende organen van de E. E.G. en de Euratom is het over leg gaande over het formuleren van een reeks concrete voorstel len, die zo spoedig mogelijk aan Ie raad van ministers en het Europese parlement zullen wor den voorgelegd. Het grootste gevaar voor de ge meenschap schuilt volgens hem in onderling verschillende nationale maatregelen tegen de crisis, die een latere coördinatie zeer moei lijk, zo niet onmogelijk zouden maken. Malvestiti deed daarom 'n klemmend beroep op de zes rege ringen en de werkgevers- en werknemersorganisaties om aan een gemeenschappelijke oplossing van het kolenvraagstuk hun vol ledige medewerking te verlenen. Kolenprijzen aanpassen Wij moeten de werkelijkheid onder de ogen durven zien, aldus Malvestiti. De werkelijkheid is, dat de opkomst van nieuwe energiebronnen niet te stuiten is. Het moderne industriebedrijf zal zon der aarzelen, waar dat mogelijk is, het gebruik van kolen staken en overschakelen op energie, die via lei dingen en meters naar elk -ewenst bedrijfspunt kan worden geleid en waarbij dagelijks de verbruikte hoe veelheid brandstof nauwkeurig kan worden vastgesteld. Ook het vervoer zal op de duur geen kolen meer gebruiken. Doch hierte genover staat, dat er produktiepro- cessen zijn. waarbij kolen niet kun nen worden vervangen en voorts zijn er de bijprodukten van de steenko- lendestillatie, die van belang zijn voor de chemische industrie. Maar de instandhouding van mijnen met een te laag rendement komt in feite neer op een vermindering van de totale produktie der gemeenschap. De kolenprijzen zullen onder de druk van de wereldmarkt onvermijdelijk moeten worden aangepast. Er dienen algemeen geldende economische be ginselen voor de prijsvorming te wor den opgesteld, zodat de keuze van de verbruiker zich vanzelf richt op die voorzieningsbronnen, waarvan 't ge bruik voor hem het voordeligst is. -I De beroemde opera-zangeres Maria Meneghini Calias, juist terug van een pleziervaart op de Middellandse Zee aan boord van het jacht van de Grielc- ae reder Onassis, is dinsdagavond per vliegtuig aangekomen in Londen waar zij woensdagavond in de Royal_ Festival Hall zong. De joto toont haar' bij aankomst op het vliegveld Londen Airport. E.V.C. van Paul de Groot wordt geliquideerd (Van een onzer redacteuren) De algemene hoofdbesturenvergade- riug van de E.V.C.-58 heeft besloten om op het 19 en 20 december te hou den congres van deze „zevende vak centrale" de leden op te roepen tot de N.V.V.-bonden toe te treden. Ge lijktijdig komt er een voorstel aan de orde om de E.V.C.-58 om te vor men tot centrum voor eenheid en klassestrïjd in de vakbeweging. De betekenis van dat alles is duide lijk. De nauwelijks anderhalf jaar oude partij-politieke E.V.C.-58 die met handen en voeten gebonden is aan de verstarde C.P:N. van Paul de Groot en oyerigens ernstige financiële moeilijkheden heeft, wordt geliqui deerd. Aan de richtlijnen die de C.P.N.-secvetaris Kerstmis vorig jaar uitzette op het negentiende C.P.N. congres wordt thans uitvoering ge geven. Paul de Groot zei toen in zijn grote congresrede „Laat ons samen naar een reëele praktische weg zoe ken, die de unie van de E.V.C. en het N.V.V. mogelijk maakt". In fei te betekent liquidatie van de eigen communistische vakcentrale en infil tratie van de leden in het N.V.V. te rugkeer naar de vooroorlogse poli tiek van de communisten. Water in plaats van bier Drie Hengelose jongemannen, de gebroeders G. J. W. R., 20 jaar en G. A. J. R., 18 jaar en Je 17-jarige L. B. R. zagen kans in de nacht van dinsdag op woens dag bij een grossierderij enkele kratten bier te bemachtigen. Ze waren juist bezig het gerstenat op hun rijwielen te laden, toen sen surveillerend agent onraad bespeurde. Hij wilde de jeugdige dieven meenamen naar het bureau. De beide broers R. namen daarop èen dreigende houding aan. Na een waarschuwingsschot kwamen zij tot andere gedachten, maar halverwege het bureau namen zij ;och de kuiten. Later hebben zij zich echter weer gemeld. De drie boefjes drinken thans water in plaats van bier. De dood op de weg Gistermiddag is om tien minuten over twaalf het vijfjarig dochtertje van de familie Kok uit Velsen in de Wenkenbachstraat te Velsen-noord door een bus overreden. Het meisje zag haar schoolbus aankomen en liep naast de bus mee voor deze stilstond. Zij is vermoedelijk gestrui keld en zo onder het rechterachter- wiel terechtgekomen. Het kind was op slag dood. AMERIKAANSE PLANNEN Apparatuur onmisbaar voor vaart naar Venus Amerikaanse geleerden zullen begin volgende maand een po ging doen een ruimte-capsule van 170 kg in een baan om de maan te brengen, met belmlp van radiogeleiding vanaf de aar de, zo wordt van ingelichte zijde te Washington vernomen. Voor zover bekend zal dan voor de eerste maal in de geschiedenis van de ruimtevaart algehele ge leiding worden toegepast. Vreemd voorwerp boven Atlantische Oceaan De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Pan American Airways" lieeft woensdag te Londen meege deeld dat de bemanning van een straalvliegtuig op de luchtlijn New YorkParijs woensdagochtend onge veer 200 kilometer ten oosten van Labrador in de lucht een vreemd voorwerp heeft waargenomen dat 'n ruimteraket zou kunnen zijn. De vlieger heeft de Amerikaanse kustwacht onmiddellijk van het ver schijnsel op de hoogte gesteld. Het voorwerp verplaatste zich met een enorme snelheid van het zuiden naar het noorden en bleef een halve mi nuut zichtbaar. 9 De Britse 71-jarige socialistenleider Her- bert Morrison die minister van buiten landse zaken is geweest is in de adelstand verheven. Hem is de niet erfelijke titel baron toegekend. Alle andere ruimtevehikels, met in begrip van de Russische Loenik II, beschikten uitsluitend over „aanvan kelijke geleiding" om hun bestem ming te bereiken. Radio Moskou heeft verteld dat Loenik n in haar koers werd gebracht met behulp van een geleidingssysteem dat werkte zolang de raketten werkten. Vervolgens ging Loenik n, zoals met een interconti nentaal ballistisch projectiel het ge val is. een zelfstandige baan volgen naar haar doel. Het was een keurig staaltje van richten, maar dit sy steem kan niet worden toegepast bij diepere doordringing in het wereld ruim. Een ruimtevehikel dat alleen aanvankelijke geleiding zou hebben, zou Mars of Venus met duizenden ki lometers missen. Het doel van de Amerikaanse proef zal zijn om geleidingsmateriaal te toetsen dat bestemd is om de koers van de kunstmaan van tijd tot tijd te corrigeren en hem vervolgens op het juiste moment in een baan om de maan te brengen. Naar verluidt zal de instrumentencapsnle kleine raket ten hebben, die per radio-controle zullen worden gericht en afgfevuurd. De capsule zal gelanceerd worden door een Atlas-Able raket op Cape Canaveral in Florida, begin oktober, wannere de maan zich in een gunsti ge positie bevindt. ONDER LEIDING VAN GEDEPUTEERDE MES Voor verschepen landbouu)- produkten Wanneer krijgt de gemeente Kruiningen te horen hoe het staat met de mogelijkheden tot aanleg van een insteekhaven langs het Kanaal door Zuid- Beveland, ter hoogte van de Vlakebrug Deze vraag vorm de dinsdagavond de iiüeïding tot een langdurige en soms scherpe discussie in de gemeenteraads vergadering van Kruiningen. De raadsleden spraken er hun bevreemding over uit, dat in Goes wél met het graven van een insteekhaven kon worden begonnen, terwijl in de gemeen te Krniningen, waar de factoren veel gunstiger zouden zijn, na vele jaren van plannen maken nog niets is gebeurd. Enkele jaren geleden is de kwestie van de insteekhaven te Kruinin gen voor het eerst aan de orde ge komen en ongeveer een jaar gele den is men zich pas ernstig met de zaak gaan bezighouden. Het toenemende vervoer van aard appelen en uien naar het Kanaal door Zuid-Beveland rechtvaardigt volgens de raadsleden de aanleg van een insteekhaven. Jaarlijks passeren honderden kustvaarders de sluizen van Hansweert en Wemeldinge om bij de loswallen te Vlake, Hansweert en Schore landbouwprodukten te la den. Zestig procent van alle in Zee land verscheepte landbouwprodukten wordt hier verladen, hetgeen rond 50.000 ton beloopt. De huidige laad- capaciteit is echter onvoldoende en een bron van voortdurende zorg. Der halve ziet men in Kruiningen als eni ge oplossing de aanleg van een in steekhaven. Om tot die oplossing te komen heeft het gemeentebestuur aan het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland verzocht een rapport samen te stellen. Aan het college van Ge deputeerde Staten werd gevraagd In lichtingen te geven over de mogelijk heden. „Tot nu toe is hierop niets vernomen", zo werd dinsdag tijdens de raadsvergadering medegedeeld. Het is ons echter wel bekend, dat juist naar aanleiding van dit ver zoek aan Gedeputeerde Staten van Zeeland een commissie in het leven is geroepen onder voorzitterschap van Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, waarin de dagelijkse besturen van de gemeente Kruiningen, Yerse- ke, Wemeldinge en Kapelie zitting hebben. Deze commissie beziet de problemen in de gehele streek, waaronder ook de aanleg van een insteekhaven langs het Kanaal door Zuid-Beveland te rekenen is. Min of meer weet men dus in Kruiningen toch waar men aan toe is. „De gemeenteraadsleden verlangen echter, dat spoed achter de zaak wordt gezet. Het duurt allemaal veel te lang". Dit verklaarde ons burge meester A. Schipper van Kruiningen, die zeide, dat alleen daden de vrees van de raad kunnen wegnemen. „De raadsleden zien, dat in Goes wél wordt begonnen met de aanleg van een insteekhaven en dat er hier niets gebeurt. Is het vévwonderlijk, dat zij de vraag stellen of het in de bedoe ling van Goes ligt een zodanige po sitie te gaan innemen dat de welvaart in Kruiningen wordt weggezogen betoogdj de heer Schipper. Er kan hierbij worden aangete kend, dat Goes en Kruiningen in dit opzicht geen vergelijkbare grootheden zijn. Het Kanaal door (Zie slot pag. 10 kol2) Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gisteravond Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissingen, zwaar bewolkt Eelde, half bewolkt De Bilt, half bewolkt Twente, half bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid-Liraburg, half bewolkt Stockholm, half bewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, half bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, half bewolkt Brussel, half bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, half bewolkt Bordeaux, geheel bewolkt Grenoble, licht bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, half bewolkt München, zwaar bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Genève, half bewolkt Locarno, half bewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome, onbewolkt Ajaccio, half bewolkt Madrid, half bewolkt Maliorca, half bewolkt Lissabon, licht bewolkt 19 gr. 18 gr. 18 gr. 18 gr. 19 gr. 21 gr. 20 gr. 20 gr. 10 gr. 10 gr. 19 gr. 17 gr. 17 gr. 20 gr. 19 gr. 19 gr. 21 gr. 23 gr. 28 gr. 28 gr. 24 gr. 20 gr. 23 gr. 23 gr. 25 gr. 27 gr. 26 gr. 22 gr. 32 gr. 25 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking en geen re gen van betekenis. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 25 september Zon op 6.29 onder 18.34 Maan op 23.37 onder 1L32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1