PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer WORMERIN OPSCHUDDING OVER GAT OCEAAN-TOCHT VAN „ELBE MET l VLIEGDEKSCHEPEN HET REGENDE IN EUROPA „GISTEREN KOMT NOOIT WEEROM" TREFFENDE FILM THOM KELLING REGISSEERT PROGRAMMA SEPTEMBERLIEDJES KLIM uit de ETHER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 De inwoners van het dorp Wormer vragen zich al enige dagen af wat het geheimzinnige gat de betekenen heeft, dat in een weiland achter de burgemeesterswoning is ondekt. Op een nacht hadden enige mensen, onder wie de burgervader, een oor- Geref. Synode besprak herenigingskwestie De generale synode der gereformeer de kerken 19 gisteren to Utrecht baar vijfde zittingsweek begonnen. Opnieuw kwam aan de orde de zaak van de hereniging met de vrijgemaak te gereformeerde kerken. De rappor teur, prof. dr. H. N. Ridderhos, was met niemvo voorstellen gekomen, die door prof. dr. D. Nauta geamendeerd waren. In een uitvoerig betoog zetten beide hoogleraren hun standpunt uit een, waarbij het met name ging over de vraag of men de „vervangingsfor- mule" terzijde moet stellen zonder er wat anders voor in de plaats te ge ven, zoals de commissie voorstelde, dan wel haar voorlopig op moet schorten, zoals prof. Nauta betoogde, totdat een gesprek heeft plaats ge had en men elkander zou gevonden hebben. Er gaven zich niet minder dan negen tien sprekers op, waarmede de gehele middag en ook eên stuk van de avond werd gevuld. In de discussie schaar den vrijwel alle sprekers zich aan de zijde van de commissie. Meer dan één spreker betoogde, dat de uiteen zetting van prof. Nauta hem niet had overtuigd. Als men iets niet maar zo terzijde mag stellen, omdat het ge grond Is op de Heilige Schrift en de belijdenis, mag men dat dan wel op schorten Men moet de eenheid zoe ken, maar nimmer ten koste van de waarheid. Vanochtend zullen de debatten wor den voortgezet. Rijkstegemoetkoming bij inrichting recreatiegebied (Van onze parlementaire redacteur) Op de begroting van O. K. en VV voor 1960 lcomt voor het eerst een post voor ten behoeve van de verle ning van een rijkstegemoetkoming in de financiering van de inrichting van recreatiegebieden, die niet betaald kan worden uit particuliere middelen en evenmin uit de bestaande begro tingsmiddelen. Het gevaar dreigt, dat verruiming van de recreatieaccommodatie verlo ren gaat, als de gelden er niet voor aanwezig zijn. Om in deze lacune te voorzien Is nu f 600.000 op de begro ting gebracht. Dit bedrag moet als eerste aanloop worden beschouwd. De zeer snelle groei in de belangstelling voor het ongeorganiseerde recreatief en spor tief buitenzijn zullen alom in den lande voorzieningen eisen, die de mi nister voor de periode tot omstreeks 1980 op een bedrag aan investerings kosten van ongeveer 100 miljoen gul den schat. Bobby Fischer verloor weer van Petrosian maar versloeg Benkoe In de afgelopen twee dagen zijn de deelnemers aan het kandidatentoer nooi voor het wereldkampioenschap schaken in Bied tot zeer wisselende Erestatiea gekomen. Zo verloor Bob- y Fischer maandag opnieuw van Petrosian. Dinsdag versloeg hij ech ter Benkoe. Tal dwong met zwart spelend Gligoric een remise af op maandag, maar dinsdag verloor hij van Keres. De resultaten van de maandag ge speelde negende ronde luiden: Keres Smyslov afgebroken; GligoricTal remise (na 27 zetten); Petrosian Fischer 10 (na 32 zetten); Benkoe Olafson afgebroken. De uitslagen van de partijen die dins dag voor de tiende ronde zijn ge speeld, luiden: FiseherBenkoe 1 0; TalKeres 01; SmyslowPetro sian y2Vz', de partij OlafssonGli- goric werd afgebroken. Na de tiende ronde luidt de stand: 1. Keres (Rusland) 6y2 punt en 1 afg partij; 2 en 3 Tal en Petrosian (beiden Rusland) elk 6 punten; 4 Gligoric (Joego-Slavië) 5 pnt. en 1 afg partij; 5. Fischer (V.S.) 4 pnt; 6. Smyslow (Rusland) ZV2 en 1 afg partij; 7. Olafsson (LJsland) 3 ont. en 2 afg. partijen; 8. Benkoe (Sla tenloos) 3 pnt. en '1 afg. partij. verdovend gefluit gehoord. Nu is men de mening toegedaan, «iat het gefluit en het geheimzinnige gat te combi neren zijn. Wat er voor een voorwerp naar be neden is gekomen, weet niemand, ook de mijnopruimingsdienst uit Den Helder niet, die met detector gewa pend, een onderzoek heeft Ingesteld Het gistermiddag ingestelde ondei- zoelc heeft echter nog geen resultaat gehad, daar het gat meters diep blijkt te zijn. Besloten is nu tot volledige graaf werkzaamheden over te gaan. De „plaats des onheils" wordt door de rijkspolitie dag en nacht bewaakt. Foto: een gecombineerd onderzoek van politie en mijnopruimingsdienst. Het inzetje laat het gat zienwaar men zich grote zorgen over maakt. RUNNERS PLAT OP VLIEGDEK..... Na avontuurlijke reis gemeerd in Antwerpen Na een reis van 29 dagen en 3999 zeemijlen - „het mochten er geen 4000 zijn", zei kapitein A. Poot heeft de sleepboot „Elbe" van L. Smit en Co. dinsdagmiddag om streeks zes unr het tweede van de beide escorte-vliegdekschepen, die van Boston naar België zijn ge sleept, aan de Boudewijnsluis in Antwerpen afgeleverd. De sleep pas seerde in de ochtend Vlissingen. „Het was een bijzonder voorspoedige reis", verzekerde de gezagvoerder van do „Elbe", toen ruim anderhalf uur later zijn schip met de 26 leden van de bemanning en 16 runners aan de Scheldèkade m Antwerpen was afgemeerd. Hij had toen voor de eerste keer in de geschiedenis van de zee sleepvaart twee schepen van een dergelijke omvang in één sleep veilig over de oceaan gebracht. Bijna een kilometer lang was het convooi, waarover hij het com mando voerde. De twee Bchepen, ieder van 7000 ton, afkomstig uit do Amerikaanse mot- tenballenvloot en voor de sloop naar België verkocht, werden met afzon derlijke trossengesleept, de „Petrof Bay" meer dan 600 meter en de „Sargent Bay" op 200 meter achter de „Elbe". „We hebben goed en slecht weer gehad", zei kapitein Poot lakoniek. Het slechte weer kwam zondag 13 september. De sleep be vond zich toen op 300 mijl ten wes ten van het Kanaal. Drié uur lang werden de drie vaartuigen gegeseld '--r een tropische storm van wind- cht 11. Koers houden was bij de- onvex-wacht opgestoken storm niet mogelijk. De kracht was zo groot, dat de 16 runners, die op beide 162 meter lan ge en 25 meter brede schepen zaten, storm aan. „Wij bepaalden ons er toe de zaak stijf te houden en met de wind mee te draaien", verklaarde kapitein Poot. Tegen vijf uur 's middags waren wind en zee voldoende gekalmeerd om de 4000 paardekrachFen van de „Elbe" in staat te stellen weer op koers te gaan liggen. Bij de ingang van het Kanaal droeg de „Elbe" één van beide slepen over aan de zeesleepboot „Gele Zee", om dat, gezien het drukke verkeer daar het minder gewenst was met twee schepen op sleep hier binnen te va ren. In antwoord op wel geuite kritiek, dat deze sleepreis onverantwoord zou zijn, zei kapitein Poot: „Het was bepaald geen gok. Het materieel is er op berekend". De volgende week vertrekt de 41-ja rige uit Vlaardingen afkomstige ka- Ritein voor een nieuwe reis naar few York. De „Elbe" zal dan, teza men met de „Clyde" en de „Oost zee", alle zeeslepers van L. Smit en Co., in één konvooi vijf schepen van hetzelfde type als de „Petrof Bay" en „Sargent Bay" naar Japan sle pen. „Deze eerste kéer was behalve geen gok ook geen experiment, maar een nieuwe ervaring, die mij is meegevallen", zei de kapitein. Goed wijnjaar De zomer heeft maandag min of meer afscheid genomen van Euro pa. Het verlangen der boeren naar regen werd eindelijk bevredigd en de temperaturen daalden sterk. In Londen en Brussel goot het in de nacht van maandag op dinsdag en daarmee kwam een eind aan een record-periode .van droogte. Londen heeft 38 dagen geen re gen gehad en in Brussel was liet 31 dagen droog. In Frankfort re gende het voor het eerst in zeven weken en Duitse boeren mopperen dat de regen misschien toch te laat komt. Maar de Duitse wijn boeren zeggen, evenals hun colle ga's in Frankrijk en Spanje, dat dit een van de beste wijnjaren sinds lange tijd wordt. Herfststormen trokken over Span je en veroorzaakten daar drie on gevallen met dodelijke afloop. Het stormde ook op Sicilië, maar op het Italiaanse vasteland bleef de temperatuur hoog, met een ma ximum van 80.6 graden in Rome. Het regende in Zuid-Noorwegen en Zweden, waar het wekenlang abnormaal droog was geweest. Hoog in het noorden van Zweden, viel de eerste sneeuw. Ook in De nemarken was regen voorspeld, maar het bleef er c'roog en trei nen moeten over jgrote afstanden water aanvoeren. In Duitsland zochten de soldaten van het Ame rikaanse garnizoen hun winter- uniformen op, maar in Mtinchen j bleef het weer goed voor het be roemde oktoberfeest, dat dagelijks 300.000 bierdrinkers trekt. Dode en 2 gewonden bij botsing tussen 2 auto's Een Nederlandse vrachtwagen met aanhangwagen uit Rijnsburg, be stuurd door de heer F. D. is dinsdag ochtend op de weg naar Brussel te Eppegem geslipt en te pletter gere den op een uit do richting Mechelen komende vrachtwagen, die bestuurd werd door de heer C. R. uit Deume. Door de hevige schok werd de aan hangwagen op het trottoir geslingerd waarbij drie voetgangers werden ge grepen. De heer C. v. A. uit Eppe gem was onmiddellijk dood, zijn vrouw, geboren M. H., werd door het luik van een winkel geslingerd en liep zware verwondingen op, even als mevr. A. P.-S. Meubelfabriek in Schiedam tot grond toe afgebrand In de nacht van maandag op dinsdag is brand uitgebroken in de fabriek voor betimmering en meubelen van de heer A. Kappelhof aan de Schie- damseweg (voormalig Kethel) te Schiedam. De fabriek.welke is ondergebracht in houten loodsen, waarin voorheen de graanm aalder ij van Breggeman, gevestigd was, brandde tot de grond toe af. De nabijgelegen molen bleef behou den. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK AAAAA GESPEELDE DOCUMENTAIRE VAN AMSTERDAMSE JODENBUURT Goed camerawerk van Van Haren Noman Een grauw brok muur, het naam bordje „Jodenbreesti-aat", dof, na meloos triest geluid van verpulve rend puin. De Markensteeg: ven sters zonder glas, donkere gaten in vervallen gevels, waarachter geen leven meer is of ooit weer zal zijn. Naast een door onkruid overwoekerd terreintje een hoog oprijzende zijmuur nog met de in drukken van het niet meer staand buurhuis: de lijnen van de van etage naar etage stijgende trap, flarden van het behang aan de kamervla,klten. Zij, de joden die voor 1940 dit oude st.uk van Am sterdam bevolkten, zijn eens ver huisd zonder verhuiswagen en zonder dat ?ij daartoe zelf had den besloten. Slopers zijn hun werk begonnen. De resten van de wijk waar eens het joodse leven bruiste, zal thans snel verdwijnen als onderdeel van een saneringsplan. Daarmee ver dwijnt ook de nu geestloze herin nering aan dat „Gisteren". De nog tastbare herinnering aan het dra ma, dat begon met de heilloze nazi-kreet „Die Juden haben es getan". Aan „Het gisteren dat nooit weerom komt" heeft de cineast Theo van Haren Noman een gespeelde do cumentaire gewijd met een verto- ningsduur van 42 minuten. De film is een bewerking van een deel van het boek „Die en die is er nog" van de journalist Meyer Sluyser. Het is het verhaal van de eerzuchtige jonge Jacob uit de Amsterdamse jodenbuurt van vóór de oorlog, één van „het handjevol dat dóór duizend mirakels" de Duitse bezetting overleeft, die car rière maakt in Zuid-Amerika. Bijzonder rijk aan oude en treffende beelden is deze geslaagde film, maar zonder sentimentaliteit. Boeiend camerawerk wei d ook ge leverd bij het weergeven van de marktscènes „Gisteren komt nooit weerom". Trieste weemoed be klemt opnieuw om wat door mis dadigheid voorgoed werd vernie tigd. oreu, jscn en.... sctmjven Van alle markten thuis. De lichte toets in het televisiepro- gramma van vanavond wordt ver zorgd door Thoin Keiling. Hi.j regis seert een programmaatje van sep- tcmberliedjes naar eigen idee. Mede werkenden zijn onder meer de Ierse zanger Johnny Dane, die vooral in Duitsland veel bekendheid geniet en die zijn balladen zingt in de stijl van Bing Crosby, Kees Beaart, die deel uitmaakte van het trio, waarmee Keiling vorig jaar naar Zuid-Afrika trok, Kitty Jansen en Steye van Brandenburg, die van het toneel be kend zijn, Catharina Houdijb, die we eerder zagen in Nieuwe Oogst en voorts Aart Brouwer, die al even vaak op het scherm verschijn als Herbert Joeks. Thom Kelling is van alle markten thuis. De thans 37-jarige Zoon van de actrice Coba Kelling begon zijn carrière als gitarist in enkele, beken de orkesten, als die van Boyd Bach- man en Piet van Dijk. Hij reisde met de laatste naar verschillende landen en kwam zo in 1946 in Portugal te recht, waar hij voor het eerst kennis maakte met de muziek van dat land. Thom Kelling werd er zo door ge- grepen, dat hij haastig Spaans en Portugees ging leren en sindsdien Alleraardigste reportage over aankomst prinses Over de aankomst van prinses Bea trix op Schiphol heeft de televisie gisteren een alleraardigste reportage gegeven. Men was getuige van de drukte en bedrijvigheid op het vlieg veld en kon de begroeting tussen de prinses en haar koninklijke moeder van nabij volgen en kreeg als toegift nog een vraaggesprekje, dat Mies Bouwman en Dick de Vree voerden met de charmante en zich ongedwon gen bewegende en uitende prinses. Het was een vlotte, beweeglijke uit zending, waarvoor iedereen graag de gordijnen even dicht deed. Vlaamse T.V.-omroepster voor V.P.R.O.-microfoon „The leading lady" van de Vlaamse televisie, Paula Semer, draagt voor uit „Het dagboek van Xantippe" van Maria Rosseels, op vrijdagavond 2 oktober te 20.45 uur voor de VPRO- microfoon. Dit in het kader der Ne derlands-Belgische culturele uitwis seling. zingt hij eigenlijk alleen nog maar de pittige melodieën uit Latijnse en Latijns-Amerikaanse landen. Tot veel genoegen van de duizenden, die zijn platen kopen of naar zijn optreden voor radio en televisie luisteren en kijken. Het best werd de figuur Kelling ge typeerd in het programmaatje, dat hij onlangs bracht over Afrika. Hij trok er heen als zanger, had een druk ke tijd, maar besteedde zijn vrije uren zeer nuttig door er met de ca mera en de bandrecorder op uit te trekken naar de muziekmakende Afrikaanse bevolking. De televisie heeft Thom Kelling altijd erg aangetrokken. Voor zijn reis werd hij door VARA-regisseur Gijs Stapperhoef ingewijd In de kneepjes van het vak. Eén enkele maal zat hij achter de regietafel. Vanavond krijgt hij oen nieuwe kans, dank zij de AVRO, die het standpunt huldigt, dat men frisse, bijzondere uitzendingen kan krijgen door free-lance regis seurs aan het werk te laten, zoals dat ook in het buitenland veel ge beurt. Het lijk ons een loffelijk stre ven. fcU.--. V. - ...J De nadering van de algemene verkie zingen in Engeland brengt in de partijen grote activiteit niet zich. Ook voor Chris Chat away, voor malig Olympisch atleet, televisie- medewerker en nu kandidaat voor de conservatieve partij. De foto toont hem hier tijdens een propagandabezoelc aan de Jamai- caanse mevrouw Linda Nelson In een Londense wijk, die met haar kinderen onder de ongetwijfeld vlotte toespraak kennelijk erg rus tig bleef. V.P.R.O. luisterkringen Ook in liet komende winterseizoen heeft de VPRO vier series uitzendin gen voorbereid, die aanleiding kun nen geven tot het formeren van luis terkringen. Dit type uitzendingen werd enkele jaren geleden geboren, zulks op verzoek van vele predikan ten. De bedoeling is telkens een uitzen ding van een kwartier te geven over een onderwerp, dat zich uitermate goed leent voor het in groepsverband beluisteren en daarna bespreken. tJi- teraard kan ook individueel worden geluisterd. Op grond van wensen uit de praktijk zijn nu vier series, elk van drie voor drachten, voorbereid. Het voor de luisterkringen benodigde materiaal wordt door de VPRO verschaft. De eerste serie „De bijbel en ons ge loof" wordt verzorgd door dr. A. de Wilde, ned. herv. predikant te Nieu we Niedorp. De uitzenddata zijn 2 en 30 oktober en 27 november. De tweede serie is getiteld „De bijbel in handen" en wordt gegeven door dr. L. J. Klink, remonstrant predikant te Haarlem. Uitzenddata zijn: 16 okto- ber, 13 november en 14 december. „Ons geloof in de praktijk van het leven" heet de derde serie, te geven door dr. A. van Bienxen, directeur van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers in Bentveld. Tenslotte de vierde en laatste serie, geleid door ds. W. F. Dikboom, herv. em. predikant te Emmen en mevr. dr. Mary Zeldenrust-Noordanus, psy chologe te Roterdam, over „Over dracht van waarheden". Hiervan zijn de uitzendingen op 29 januari, 26 fe bruari en 25 maart. Alle uitzendingen vinden plaats op de vrijdagavond, steeds van 20.05 tot 20.20 uur. 12S3. Zorin liet dadelij'k de andere mannen van zijn revolutionaire verbond bij zich komen en hun het prachtige nieuws meedelen. Het waren allesbehalve vertrouwenwekkende indi viduen, die Zorin tot zijn compatriotten rekende. Maar in Shastar kon hij niet kieskeurig zijn, wilde hij iets bereiken. Het wa ren voor het merendeel mislukkelingen of misdadi gers, die in Zorin de man zagen, die hen in staat zou stellen op een gemakkelijke manier rijkdom en macht te verkrijgen. „Geef het te ken meester! Nu niet «an ger gewacht! Wij zijn ge reed, Zorin", drongen zij opgewonden aan. Eerst diende echter voorkomen te worden, dat andere leden van de bemanning van Dra- go's schotel de ontdekking van het kostbare erts zouden meedelen aan Val Marian of de Hoge Raad. En dat geschiedde dan ook op afdoende wijzei Toch was het geheim uitge lekt, D© vader van de verongelukte schotel commandant beschuldigde Drago er botweg van zijn zoon te hebben vermoord om het ge heim van de delfstof voor zichzelf te houden. DONDERDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM I 402 m. 730 kC-S. 7.00 AVRO. 7.S0 VPRO. 8-00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. VPRO.: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.13 Gram. 9 00 Gym, 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor. gehwljdimg. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleu ters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Het goud van Aruba, caus. 12.00 Orgel spel. 12.30 Land- en tulnb-meded. 12.33' Instr. trio. 1250 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork 1355 Beursber. 14-00 Kamermuz. 1450 Gram. 1455 Logboek 1343, klankb. 15.40 Tenor en plano. 18.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 18.13 Metropole ork. en solist, 18,45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief, 19.00 Gram. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20,05 Knmerork. en solist. 21.15 Herden- kingsprogr Karei v. d. Woestijne. klankb. 21.65 Act. 22.10 Romantische muz 22.40 Gram. 2250 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.25—24.00 Dls- cotaria. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kC-S. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15' Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 0.40 Schoolradio NCR V: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 V d- zieken. 11.45 Gewijde muz. 12-00 Middagklok—noodklok 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren 12.35 Land- cn tulnb. meded 12.38 Gram- 1250 Act. 13 00 Nws. 1315 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz 13.40 Dansork. NCRV: 14.00 Rep 14 4S Noordl hollands filharm. ork- en solist 15.50 Gram. 10.00 Bijbeloverd. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Kinderkoren. 18.15 Sportrubr. 18.30 Holland Festival 1939: Strljkkwart, 1850 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radio krant. 1950 Pol. caus. 20.00 Helnrlch Schützfeeat. 21.30 Rep. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Luchte muz. 22.40 Gram. 22-45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz, NCRV: 20.20 TV-spel. 22,20 Dagsluiting. FRANS BELG. TV-PROGR. 1950 V. d Jeugd 20 00 Nws 20.35'Tic- Tac-Dou. 21.35 Mexicaans panoramo 2150 Rep. 22.30 Wereldnieuws. VLAAMS BELG TV-PROGR. 19.30 Nws. 20.00 Rep. 20.30 Speelfilm, 22.00 NWBJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6