Weens meisje solliciteert.. Een Dr. Hans Hass vertelt zijn liefdesavontuur op de bodem van de zee WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (I) De meeste jonge mensen vrijen ïn het park, in het zilve ren licht van de maan of in de duisternis van de bios coop. Ik maakte een meisje het hof op de bodem van de oceaan met een masker voor mijn gezicht, zwemvliezen aan mijn voeten en met haaien als gezelschap. Want er zijn twee liefdes in mijn leven. De eerste is mijn knappe vrouw Lotte. De andere is de spookachtige, wonderbaar lijke wereld onder de golven der zeeën. Mijn liefde voor Lotte is gegrond op een fijne verstandhouding, op het begrip, dat wij door de jaren heen voor elkander hebben ontwikkeld. Mijn liefde voor de zee is gebaseerd op het verlangen naar begrijpen, op het nooit eindigende gevecht liaar zorgvuldig bewaarde geheimen te ontsluieren. D E EERSTE LIEFDE waa de zee. Want toen Lotte in mijn leven kwam, had ik reeds enige jaren onder water gewerkt. Zou ik niet tijdens een vakantie in de zomer van 1937, toen ik 18 was, naar Frankrijk zijn gegaan, dan zou ik nu wellicht een een zaam advocaat zijn geweest. De studeerde namelijk rechten aan de universiteit van Wenen. Toen ik met vakantie naar Frank rijk ging, was ik reeds een ge oefend zwemmer en aan het Btrand had ik een vreemde ont moeting. Er stapte een man de zee in met een stofbril op en een lange speer in de liand. Terwijl ik hem gade sloeg, verdween hij enkele ogen blikken onder water. Toen hij weer boven kwam, had hij een blinkende vis aan zijn speer ge spietst. Hij was onder water op jacht geweest. Dit idee fascineerde mij. En toen de man dan ook uit het water kwam, stelde ik mezelf voor. Hij was Guy Gilpatrick, een Ameri kaanse journalist. Het was Gilpatrick, die mij de ogen opende voor de wonderen van de zee. Verrukt door mijn be langstelling nam hij mij met zich mede, leerde mij hoe onder water te zwemmen en stelde mij voor aan zijn vrienden: de vissen. f)p fnfn'v zoals we dat vroeger hadden ge- Lfc versie ioio s daan_ Het duurde zes maanden, voordat wij de reissom hadden bijeengespaard. Slechts enkele maanden voor dat Duitsland in juni 1941 de Sowjet-Unie binnen trok, vertrokken wij uit Rusland. Zouden wij iets later zijn ge weest, dan zouden wij als Oosten rijkers ongetwijfeld een plaats hebben gekregen in een Russisch GEDURENDE de lange winter avonden werkte ik aan mijn eerste onderwater-camera. Het werd een lomp, onhandig ding, maar het werkte. Ik ging naar Joegoslavië. En daar, in de warme Adriatische Zee nam ik mijn eerste onderwaterfoto's. Zij Mijn vishandel VANAF die dag had ik nog maar één interesse: te zwem men onder het wateropper vlak. Een nieuwe wereld werd voor mijn ogen geopend. Ik ver lengde mijn vakantie, en vergat mijn studie. Dagelijks, onmid dellijk na zonsondergang, rende ik naar het strand om te zwem men. Ik had maar weinig geld, maar ik kwam spoedig op hec idee om er wat bij te verdie nen, genoeg om van te leven. Ik begon iedere dag was vis te „harpoeneren", 's Avonds trok ik dan langs de hotels en verkocht Vermoeid na een inspannende I tocht onder water klimmen l Hass en zijn metgezel aan I boord. de vis aan de koks. Zij kochten mijn vis graag, want de plaatse lijke vissers waren lui en vingen zo weinig vis, dat de prijzen hoog waren. Toen ik wat francs bij elk aar geschraapt had, kocht ik een roestige oude fiets en breidde mijn zaken uit. Ik vond in de omgeving nieuwe klanten. Mijn vishandel wekte echter het onge noegen op van de plaatselijke vis sers. Zij beschuldigden mij er van, dat ik hun handel stal. Mij, een achttien jaar oude student met een scherp gepunte stok en geen boot. De vissers maakten mij het leven moeilijk en de hotels, die mijn vis kochten, begonnen te vrezen dat zij door de vissers ge boycot zouden worden als zij nog langer zaken met mij deden. De situatie werd bepaald onplezie rig. Daarom besloot ik uit Frank rijk te vertrekken. Grote plannen P dat ogenblik echter waren mijn plannen gereed. Gróte plannen. Vis spietsen was al leen maar sport, alhoewel een erg opwindende sport. Als ik on der water zou kunnen zwemmen en de vissen bestuderen, waarom zou ik ze dan niet kunnen foto graferen? Dit was nog nooit eer der gebeurd. En ik keerde dan ook naar Wenen terug met het vaste voornemen dit te proberen. Mijn medestudenten spotten met mijn plan. Ik realiseerde mij toen, dat niemand mij zou geloven, voordat ik mijn eerste onderwa ter-foto zou hebben gemaakt. Ik moest hun respect terugwinnen. werden gepubliceerd in een voor aanstaand Duits tijdschrift en mijn vrienden staakten het la chen. Toen ik deze foto's bezag, besloot ik mijn leven verder te wijden aan die verrukkelijke, mysterieu ze wereld onder de golven. Vissen filmen, bestuderen en begrijpen, Dat werd mijn levensdoel. En dit is het nog steeds. Spoedig kwam ik op de gedachte om behalve foto's ook films on der water op te nemen. Maar ik had hulp nodig. Dc benaderde twee avontuurlijke medestuden ten en besprak met hen het plan om een expeditie uit te rusten naar de exotische, zonovergoten Caraïbische Zee. Zij werden en thousiast. Ik gaf mijn studie in de rechten op en we zetten koers naar het expeditiedoel. We leefden van de vis, die we op de koraalriffen vingen. We bleven dagelijks uren in zee. En het resultaat was de eerste onderwater-film. De film was niet erg goed, maar het was de voorloper van de films, die ik later zou maken en die over de gehele wereld zouden worden ver toond. Daar, in West-Indië, deed ik de eerste ervaringen op in dit vreemde en gevaarlijke beroep. Ilc bracht de oorlog door in Ber lijn en Wenen, schreef een of twee boeken en hield vele lezin gen. Met het aldus verdiende geld kocht ik mijn eerste expeditie schip, de „Zeeduivel". Het was een aardig schip van 160 ton, een schoener met twee masten. Graaf Von Luckner was ermee rond de wereld gezeild. Dit schip was toen de grootste schat in mijn leven. Ik bracht de meeste tijd op deze schoener door, rustte haar uit met onderzoekingsmate riaal en droomde van het ogen blik, waarop ik na de oorlog met mijn nieuw ontwikkelde zuurstof- uitrusting een diepzee-expeditie zou kunnen maken. was se Uorlog knappe ONS WERK werd echter on derbroken door de oorlog. Wij besloten naar Oostenrijk terug te keren. De enige weg, die openstond, was via de Verenigde Staten, Japan en Rusland. Om de ïeis te betalen verkochten we vis. Lotte solliciteert OP een middag was ik in mijn kantoor bezig met het typen van enige vriendelijke, maar besliste weigeringen aan vrouwe lijke sollicitanten, toen de telefoon ging. Er was een goede vriend van mij aan de lijn. „Ik ben hier in het zwembad", vertelde hij mij. „En ik heb zo juist een meisje ontmoet, dat graag voor jou zou willen wer ken. Zij is biologisch studente en zij lijkt mij bijzonder geschikt". „Goed", antwoordde ik, „stuyr haar maar naar me toe". Ik legde de telefoon neer en ver gat het gesprek. Ik verwachtte het meisje niet binnen een of twee dagen te zien, als ze tenminste zou komen. Ik had zelfs vergeten haar naam te vragen. Maar nóg geen half uur later werd er op mijn deur geklopt en stapte er een meisje binnen. Haar lange blonde haar was nog voch tig van het bad en onder haar arm droeg zij een natte handdoek met een badpak. Maar deze din gen vielen mij later op. Het eerste wat mij opviel, waren haar bij zondere groene ogen. Zij hadden Er lag echter tegenslag in het verschiet; de Russen namen „De Zeeduivel" in beslag cn tot op deze dag weet ik niet wat er met het schip is gebeurd. Zij plunder den mijn laboratorium in Wenen en lieten mij nagenoeg niets na. Niet alleen om deze reden waren het droevige tijden voor mij. Ik was getrouwd met de bijzonder knappe en beroemde Duitse film actrice Hannelore Schroth, maar na twee jaren gingen we schei den. Ik besteedde zoveel tijd aan mijn lezingen en andere werk zaamheden, dat het onmogelijk bleek een normaal huwelijksleven te leiden. Hans Hass wist nooit wat I voor vreemde monsters hij in I de tropische- zeeën zou ontmoe- I ten. Hulp nodig NA DE OORLOG ging ik in Wenen weer aan het werk. Ik had weinig geld en ik was eenzaam, maar ik werkte hard. Ik had aan enige expedities deel genomen en ik besteedde veel tijd aan het schrijven van boeken, het houden van lezingen en het or ganiseren en voorbereiden van nieuwe avonturen. Het werk werd zo veelomvattend, dat ik een as sistente nodig had. Jk sprak hier over met mijn vrienden. Ik ver telde hen waar ik naar uitkeek: een intelligent meisje, dat mijn brieven zou kunnen opnemen, mijn manuscripten zou kunnen typen en de telefoon zou kunnen bedienen. Wat ik beslist niet wil de hebben, was een avontuurlijk meisje, dat mij dagelijks aan het hoofd zou zeuren baar op mijn expedities naar de hoeken dér aarde mee te nemen. Ik was er heslist van overtuigd, dat er in mijn soort werk geen plaats voor vrouwen was. Het was te gevaar lijk, te inspannend, te ruw. Wekelijks kreeg ilc dozijnen brie ven van vrouwen, die met mij op avontuur wilden gaan. Dc had er gemakkelijk de Queen Marv" mee kunnen vullen als ik dat ge wild had. Het ontvangen van sol licitanten had in die dagen iets afschrikwekkends voor mij. Tel kens als we enige minuten met elkander hadden gesproken kwam onvermijdelijk de vraag: „En dr. Hass, kan ik met uw volgende expeditie mee?" En ik wilde beslist geen meisje op mijn kantoor, dat mij een dó- zijn keren per dag met deze vraag zou lastig vallen, de kleur van smaragd. Zij keken mij vastberaden aan zonder ook maar een spoor van bedeesdheid. Zij was niet langer dan enige se conden in mijn kamer en toch leek het mij alsof zij mij wilde uitdagen haar de baan te geven. Zij was de eerste, die het woord nam. „Goedenmiddag, dr. Hass", zei zij. „Mijn naam is Lotte Baierl". Ik legde haar uit, dat ik iemand zocht, die mijn schrijfwerk zou kunnen doen en de dagelijkse din gen op mijn bureau zou kunnen afhandelen. Zij knikte. „Kant U stenograferen?" vroeg ik. „Nee, maar ik zal het twee maanden leren", antwoordde zo zonder enige aarzeling. Ik keek liaar verrast aan. „Kunt U goed typen?" was mijn volgende vraag. ,.Ik ban helemaal niet typen, maar ik zal het binnen 'twee maanden Ieren", zei ze. Haar ogen waren nog steeds op mij gericht, koel en zonder te knipperen. Ik had nog nooit gehoord, dat iemand in twee maanden tijds snel steno graferen en typen zou kunnen, le ren. Meestal duurde dit wat lan ger. Maar ik kon liet niet helpen dat ik het initiatief van dit meis je bewonderde. Ik besloot dan ook haar een kans te geven. „Goed", zei ik, „komt U dan over twee maanden maar terug". Zij glimlachte tegen me, stond op en gaf mij de hand. „Dank U, dr Hass", zei ze, „ik zal er zijn". Twee maanden later, op de dag af. werd er weer op mijn deur ge klopt. Lotte kwam binnen. „Goedenmiddag, <lr. Hass", zei -.e glimlachend. „Ik heb stenografie en typen geleerd en ik ben klaar om volgende week maandag te beginnen". Haar zelfvertrouwen deed mij versteld staan. Ik grinnikte en zei haar: „Goed juffrouw Baierl. U krijgt de betrekking. Zorgt U ervoor maandag om negen uur aanwezig te zijn". In mijn volgende artikel zal ik vertellen hoe zij dat deed. DB HANS HASS, de Oostenrijkse geleerde en diepzeeduiker, heeft als onderwater fotograaf en cineast wereldvermaardheid gekregen. Jn talrijke lezingen, films, foto's, boeker* en t.v.-uitzendingen heeft hij miljoenen ïn spanning gehouden met zijn avonturen op de bodem van zeeën en oceanen. Als geen ander weet hij te vertellen over die wonder lijke wereld, welke zich op tientallen meters onder de zeespiegel aan het menselijk oog onttrekt, over zijn gevechten met haaien, zijn ontmoetingen met exotische vissen, zijn dwaal tochten door sprookjesachtige „tuinen", die zich op de bodem van de zee uitsxrekken, over zijn onderzoeking en in de wrakken van sche pen, die jaren geleden vergingen. In dit gevaarvolle mannenberoep was aanvan kelijk geen plaats voor een vrouwtotdat Lotte Baierl, een 18-jarig Weens meisje solli citeerde als secretaresse. In de serie, waar van wij onderstaand de eerste aflevering pu bliceren, vertelt dr. Hans Hass hoe Lotte niet alleen zijn secretaresse werd, maar ook zijn gewaardeerde medewerkster in het Hass-duik- team. Hoe ook zij geconfronteerd werd met de gevaren van dit beroep en hoe zijn respect voor dit meisje langzamerhand groeide tot een liefde, een liefde, die beantwoord werd en die ertoe leidde, dat Lotte Baierl mevrouw Hass werd. Vandaag beginnen wij MET DE PUBLIKA TIE VAN HET VERHAAL VAN DR. HASS OVER ZIJN ROMANCE TUSSEN HAAIEN EN KORALEN. I Niet Neptunus en zijn vrouw, maar Hans Hass en Lotte. Eerst nadat zij vertrokken was, dacht ik eraan, dat we niet eens over haar salaris hadden gespro ken! In de boom VANAF het ogenblik, waarop Lotte in ndjn dienst trad, atel- zij orde op zaken in mijn kantoor en na een aantal weken vernam ik iets meer over haar. Ik ontdekte toen waar haar zelf vertrouwen vandaan kwam. Gedurende de oorlog had zij als jong meisje in Wenen vele ver schrikkelijke dingen gezien. Maar dit was niets vergeleken bij de verschrikkingen, waarvan zij ge tuige was toen de Russen na da oorlog in de stad kwamen. Geen aardig jong meisje en Lotte was inderdaad aardig was in die dagen veilig in Wenen. De Russische soldaten plunderden de stad. Het behoorde zeker niet tot de zeldzaamheden als zij jon ge meisjes ontvoerden, meisjes van wie men nimmer meer iets vernam. De Russen zaten ook dikwijls Lotte achterna. Meermalen sloe gen zij met dreunende slagen op haar voordeur en doorzochten, niettegenstaande de protesten van haar ouders, het huis. Maar zij vonden haar nooit. Want tel kens als er op de voordeur werd geklopt, glipte Lotte door haar slaapkamerraam, sprong op de tak van een boom in de tuin en verborg zich tussen de bladeren. Eens, toen de Russen bijzonder actief waren, verbleef Lotte met korte onderbrekingen bij na drie weken ïn die boom. Ze zat er soms uren per dag. En terwijl ze daar zat, las en herlas ze al mijn boeken. Lotte was bijdehand. Maar wat belangrijker was: haar verblijf in de boom had haar een goed in zicht gegeven in het soort werk. dat ik verrichtte. Mijn hoeken hadden haar ertoe gebracht biolo gie te gaan studeren. Wat ik ech ter niet wist was, dat zij haar ook verleid hadden een onderwa ter-avonturierster te worden. Geheime lessen LOTTE gaf nooit ook maar de zwakste aanduiding, dat zij mij graag op een van mijn onderzoekingstochten zou willen vergezellen. Zij kende mijn stand punt over vrouwen op mijn expe dities. En zij was pienter genoeg om haar tijd af te wachten. Zij deed haar werk uitstekend, maak te nooit bezwaren, zelfs niet als ik haar tot laat in de avond aan het werk hield. En soms her schrijf ik één pagina van een boek dertig keer voordat de tekst mij voldoet. Maar zonder morren nam Lotte telkens weer het dictaat op en tikte de kopij uit. Buiten mijn weten echter was zij reeds bezig met de uitvoering van een plan. dat ertoe moest leiden dat ik haar op een van mijn expedities zou meenemen. Iedere ochtend, reeds voor zons opgang stond zij op. nam een tram naar de stad en nam in hit geheim zwemlessen van Pavlicek. de man, die de Oostenrijkse olym pische teams trainde en een van de beste zwem trainers ter wereld. Een belangrijk deel van het sala ris. dat ik haar betaalde, gin.? naar Pavlicek in de hoop dat zij mijn verzet tegen vrouwen iri mijn werk zou kunnen breken. Maandenlang, terwijl Lotte haar geheime lessen nam. had ik er green flauw vermoeden van, dat zij ambities had met mij uit té varen Ik onderschatte echter de list van het meisje. Zij wilde met mij mee en haar besluit stond vast! En op een dag, toen ik ergens een lezing hield, ging zij op eigen houtje op expeditie om te bewij zen, dat zïd als lid van mijn on derwater-team niet voor een man behoefde onder te doen en zelfs de nieesten naar de kroon kon steken. Copyright P.Z.C -ABC-prcsiti (Nadruk verboden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5