Prinses Beatrix van Amerikaanse reis teruggekeerd Deense schilderijen-affaire voor Amsterdamse rechtbank EERSTE INTERVIEW MET NEDERLANDSE JOURNALISTEN KROESJTSJEW ENTHOUSIAST OVER SAN FRANCISCO EERSTE KAMER AKKOORD MET REGELING VAN CREMATIE WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a OM 9.35 UUR LANDDE „ARABISCHE ZEE" Om 9.35 uur, precies op schema, zette gisteren gezagvoer der A. W. Ravenhill, chef Noordatlantische divisie van de K.L.M., de PD-DSF „Arabische Zee", de vier motoren van de DC-7c stil op het platform vlak voor de intercontinentale hal van de Amsterdamse luchthaven. Prinses Beatrix ver scheen als eerste in de deuropening van het toestel, dankte stewardess Annemarie Sadee en purser Klip hartelijk voor de verzorging aan boord en vloog de trap af onder hartelijk applaus van de vele belangstellenden, om haar moeder, die op het platform wachtte, te omhelzen. Koningin Juliana was om kwart over negen met de auto uit Soestdijk ko mend, op Schiphol gearriveerd. Gezagvoerder Ravenhill verklaar de niet zonder trots dat de machi ne op tijd van New "Sork was ver trokken en eveneens precies op schema op de Amsterdamse lucht haven was gearriveerd. Purser Klip en stewardess Annemarie Sa dee vertelden dat prinses Beatris vermoeid na de zware reis in de Verenigde Staten, in het vliegtuig uitstekend had gegeten en gesla pen. in de V.I.P.-kamer begon prinses Beatrix onmiddellijk bijzondei'he- den van de reis aan haar moeder te verhalen, maar spoedig kwam directeur Dellaert haar mededelen, dat het tijd was voor het inter view met T.V. en radio, dat op zijn kamer op Schiphol was gear rangeerd. Dit interview kon konin gin Juliana op een monitor in da V.I.P.-kamer geheel volgen, 't Was de eerste persconferentie van prinses Beatrix voor Nederland se journalisten. In antwoord op een vraag deelde dc prinses mede dat het Ameri kaanse studentenleven eigenlija niet te vergelijken is met dat m, Nederland. „De basis is andersook de op- PI voeding. De verhouding tot dc om- L. verschilt aanmerkelijk met datm geving, gezin en maatschappij rs verschilt aanmerkelijk met dat irwmi ons land. De verschillen zijn zelfs IP®s zo groot dat ik dat niet. attemaat I tn enkele woorden kan uitleggen" aldus de kroonprinses. Over de Amerikaanse reis merk te prinses Beatrix op dat dezr opwindend was geweest. Overal heerste oprechte vrolijkheid. Er was veel kleur. „De reis is bovendien bijzonder in structief voor mij geweest, ik heb het land een beetje leren kennen en ik weet nu hoe de mensen le ven. Ik kan niet zeggen wat hel aardigste moment van de gehele tocht was. Overal waren er hoog tepunten. Het bezoek aan élk dorpje, aan elke stad bracht iets belangwekkends". Op een andere vraag antwoordde de prinses: president Eisenhower heeft mij bijzonder prettig ont vangen. Het was een open en har telijk gesprek, dat ik met hem heb gevoerd." U hebt in de Columbia-universiteit gesproken over het negativisme van de hedendaagse jeugd. Kunt U ons daar iets van vertellen? luidde een volgende vraag. ,J)e universiteit heeft bij dit pro bleem een positieve taak te ver richten", aldus prinses Beatrix. „In het kort gezegd héb ik als mijn mening weer gegeven dat de jónge mensen zo moeten worden opgevoed dat zij Icritisch en reëel in het leven komen te staan. In Amerika is veel meer negatief in gestelde- jeugd te vinden dan in ons land. Er zijn veel nozems en grote „gangs". Het ongedwongen gesprek leidde vervolgens naar dc twee kerk diensten die prinses Beatrix in Amerika had bijgewoond. ,J)eze waren heel anders dan die in ons land. Ze waren goed be zocht, beide kerken waren erg vol, maar misschien kwam dat omdat ik er was. De diensten zijn het best te vergelijken met die van de Hervormde Kerk hier. Vooral bij officiële gelegenheden treedt hst godsdienstig leven van de bevolking in Amerika veel dui delijker op de voorgrond. Bij élke bijzondere gebeurtenis wordt een kerkdienst gehouden". Kroesjtsjcw en zijn reis door de Verenigde Staten kwamen ook in me de gelegenheid gegeven véle gesprekken te voeren, met gewo ne mensen te praten. Ik heb een groot aantal interessante persoon lijkheden ontmoetantwoordde prinses Beatrix. „De pers in Amerika was prettig en werkte heel snel. Het zat er natuurlijk van af hangen of er meer persconferenties van deze aard in Nederland zullen worden gehouden. Als er gelegenheid voor is zal ik dat natuurlijk doen", zei de kroonprinses, een vraag beant woordende hierover. In een interview met Amerikaan se journalisten enige tijd geleden gehouden, had prinses Beatrix ge sproken over „My own people". Over deze uitdrukking was enig misverstand ontstaan. Dat komt waarschijnlijk om twee redenen", zei de prinses toen een journalist dit onderwerp ter spra ke bracht. „Ten eerste zal er een misver stand zijn ontstaan over de into natie en ten tweede is er een ver keerde vertaling van deze woor den geweest. Ik bedoelde met deze uitdrukking ,Jdy own people" mijn familie, mijn vakgenoten en niet eigen standing of zo. Het gaat meer om de sfeer van de uitdruk king". Het hoofd van de regeringsvoor lichtingsdienst dr. Lammers, die de prinses had ingeleid, meende dat na ruim tien minuten er vol doende vragen waren gesteld en sloot het ongedwongen gevoerde gesprek tussen prinses Beatrix en de 50 journalisten. „Misschien mag ik dan nog even mijn kopje koffie opdrinken", zei prinses Beatrix charmant lachend tegen dr. Lammers, want dat stond nog onaangeroerd voor haar. Het Wereldgebeuren Wandelend naast haar moeder wuifde de prinses naar de belang stellenden op het vliegveld. het persgesprek op Schiphol ter sprake. Kroesjtsjew heeft, me eigenlijk op de voet. gevolgd'}', zei de prin ses lachend, toen men haar vroeg of zij veel had gemerkt van het bezoek van de Russische rege ringsleider. „Vóór mijn reis naar Amerika had men al uitgerekend dat onze rei zen niet zouden samenvallen. Ik heb daarom niet veel van de Rus sische leider gemerkt. Ik héb er echter wel veel over gelezen en men sprak er in de Verenigde Staten druk over". „Ik heb veel kunnen winkelen", zo beantwoordde de prinses weer een andere vraag. ,JSn veel vrien den hebben gelegenheid gevonden mij te bezoeken. Ik heb ook gram mofoonplaten gekocht, van alles wat. Maar eigenlijk niet zo zeer voor mezelf, maar om een voor raadje geschenken aan te leggen Het is meestal zo dat bij een of ficieel bezoek een facade wordt opgetrokken tussen de hoge gast en de bevolking. De gast ziet hel land anders dan het in werkelijk heid is omdat de bevolking in feestvreugde verkeert. Hebt U daar veel last van ondervonden zo luidde een volgende vraag. „Ilc heb echt niet zo veel van een facade gemerkt. Dit bezoek heeft CSlot van pag. 1) ginnen, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie aanzienlijk dichter tot overeenstemming zullen brengen. Opnieuw zei Kroesjtsjew dat de wes telijke mogendheden dienen in te stemmen met vredesverdragen met de twee Duitse staten. „Wij zijn niet uit op eenzijdige voordelen. Het is zaak, de nog gloeiende resten van het vuur van de laatste oorlog te doven. Over eenstemming over een vredesverdrag zou een abnormale toestand in Ber lijn opheffen. Applaus Kroesjtsjew kreeg applaus toen hij zei, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wil, hoewel zij sterk is. Zij wenst slechts een ding dat de oorlog nooit iemand op aarde meer zal bedreigen. Dit was ook de reden, dat hij zelf zijn plan tot algehele ontwapening aan de Verenigde Naties had voorge legd. De toehoorders barstten in een storm- GEEN CODICIL MEER NODIG P. v. d. A. verweert zich tegen verwijt van V.V.D. (Van onze parlementaire redacteur) De onvolkomenheden, die de in 1955 aangenomen wet op de lijkbezorging ontsierden, zijn daaruit thans weg- Senomcn, doordat de Eerste Kamer insdag zonder hoofdelijke stem ming haar fiat heeft gehecht aan een wijziging van die wet. Het gevolg hiervan is, dat de wens tot crematie voortaan steeds in de vorm van een eigenhandig geschre ven, gedagtekende en ondertekende verklaring of in een notariële akte dus ook een testament zal moe ten worden uitgedrukt, een civiel rechtelijk codicil, waarvoor de oe- kwaamneidsregels van het burge- lijk wetboek gelden, is dus niet meer nodig. Wanneer geen eigenhandig ge schreven verklaring of een notariële akte kan worden overgelegd, is een beschikking van de kantonrechter, waaruit blijkt dat de overledene de wens tot crematie te kennen heeft gegeven, voldoende. Aangezien de nieuwe wet op de lijk bezorging wel beperkende bepalin gen voor de crematie vastlegde en de begrafenis als regel en de crema tie als getolereerde uitzondering stel de, stemde de V.V.D. in 1955 tegen deze nieuwe wet. Zij gaf de voorkem aan de weliswaar illegale, maar in wezen vrije situatie. De P.v.d.A. stemde, althans in grote meerder heid, voor de wet, omdat zij een wet telijke regeling, zij het met beper kingen, prefereerde boven de onwet tige vrijheid. Dat heeft de P.v.d.A indertijd het verwijt van de V.y.D op de hals gehaald, dat de geestelij ke vrijheid bij de V.V.D. wel en bij de P.v.d.A. niet veilig is. In een debat, waaraan deelnamen mevrouw Schouwenaar-Franssen (v. v.d.) en de heren In 't Veld (p.v.ö. a.), Seegers (c.p.n.), Kropman (k.v. p.) en Diepenhorst (a.r.) voelde de socialistische afgevaardigde zich ge roepen nog eens tegen dit verwijt in het geweer te treden. Tevens drong mr. In 't Veld er bij de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, op aan, om nu hij aan het roer zit, overeenkomstig zijn liberale begin selen mogelijk te maken, dat ge meentebesturen hun financiële mede werking verlenen aan de oprichting van crematoria en daarmee de volle dige gelijkstelling van cremeren en begraven een stap nader tot zijn ver wezenlijking te brengen. Minister Toxopeus wilde en kon daarop geen antwoord geven, om dat hij er nog een advies over wachtende ie en niet hij alleen in deze zaak te. beslissen heeft, maar het gehele kabinet, waarin ook protestants-christelijke en rooms- katholieke ministers zitten, die van deze grotere vrijheid voor de gemeentebesturen niets moeten hebben. Op het twistgesprek tus sen de afgevaardigden onderling ging hij niet in. achtig applaus los toen Kroesjtsjew de bevolking van San Francisco prees en zei: „ik voelde mij als tus sen vrienden, die hetzelfde denken als het volk van de Sowjet-Unie". Kroesjtsjew aanvaarde een hem als geschenk aangeboden voorzittersha mer en zei, gaarne de gelegenheid te zullen benutten om hem voor het eerst te gebruiken bij ondertekening van „een verdrag van vriendschap, non-agressie en eeuwige liefde" tus sen de volken van de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie. De Russische leider zei tot slot, met groot verlangen de tweede ontmoeting met president Eisen hower tegemoet te zien, „en ik hoop, dat onze harten ons zullen zeggen, dat wij tot een overeen komst moeten komen, en de voor waarden moeten scheppen voor vrede en vriendschap tussen onze twee landen". Mevrouw Kroesjtsjew heeft het maandag klaargespeeld vele fotogra fen te ontlopen en zelfs de politie kon haar niet vinden, Nina Kroesjtsjew, zelf een ond-lerares In politieke eco nomie, bezocht met haar beide doch ters en mevrouw Cabot Lodge een lagere school en een postorderbedrijf. Daarna aten zij in een exotisch en exclusief Polynesisch restaurant. Jury beslist: Podola lijdt niet aan geheugenverlies Te Londen heeft dinsdag een Jury als haar oordeel te kennen gegeven, dat de in Duitsland geboren fotograaf Giinther Fritz Podola niet lijdt aan geheugenverlies en bijgevolg terecht kan staan op beschuldiging van moord op de Londense rechercheur Purdy. In het Normandie-theater te Parijs heeft Brigitte Bardot met haar man Jacques Charrier (links) op knusse wijze een speciale voorstelling bijge woond van de film, „Babette op het oorlogspad", waarin beiden een hoofd rol vervullen. Voor deze speciale och tendvoorstelling had het jonge paar tweeduizend jeugdige Parijzenaars uitgenodigd. Toen echter békend werd dat B.B. zelf zou verschijnertkicamen er veel meer toeschouwers. Grote brand teistert autofabriek in Coventry De grote Britse autofabriek van Roo» tes in Coventry, waar naast vele vrachtauto's de HMman, Humber en Sunbeam Talbot-wagens vandaaH ko men, is dinsdagavond voor een kwart afgebrand. Pas na drie uren gelukte het aan de uit Coventry en vele om liggende plaatsen aangerukte brand weren de vlammenzee, die jnist de machinehal zon aantasten, meester te worden. Tot in verre omtrek was de brandwaan de nachtelijke hemel te zien. De oorzaak is nog onbekend. In de boot op straat gezet In Voorschoten staat een woon boot op straat. Het vaartuig, dat blijkbaar niet zo erg zeewaardig was, stond oorspronkelijk in een weiland. De eigenaar daarvan wilde het vaartuig daar echter niet meer hebben en zo werd het geval gisteren op een zogenaam de dieplader gezet, die de boot naar een ander stuk land zou brengen. Op dat andere stuk land wilde men het schip ook niet heb ben. De eigenaar van de dieplader moest gisteren echter weer over zijn voertuig beschikken voor een andere vracht, zodat de boot van de dieplader afgetakeld is en nu kenrig onder de bomen van de Voorstraat in Voorschoten gepar keerd staat. KOOPMAN OPGELICHT VOOR 150.000 GULDEN Raadsman valt fel taxatie van deskundigen aan De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de grote zaak tegen de 49-jarige gedetineerde Amster damse koopman E. P. Deze wordt ten laste gelegd oplichting in vereni ging van de Deense koopman S. W. te Vejle voor een bedrag van 290.000 Deense kronen (ongeveer 150.000 gul den) en een poging tot oplichting van de Deense koopman Eric Emborg te Aalborg. In deze zaken, die zich in de zomer van het vorig jaar in Dene marken hebben afgespeeld, hebben 48 oude schilderijen, z.g. „van grote waarde en merendeels van oude Hol landse meesters" een zeer belangrij ke rol gespeeld. In Denemarken heeft deze affaire veel opzien gebaard, mede omdat de koopman S. W., toen bleek dat hij was opgelicht, zelfmoord pleegde. Van de bewuste 48 schilderijen zijn 34 thans in het bezit van de familie W. en 14 werden door de Deense jus titie verbeurd verklaard. Met deze laatste schilderijen heeft P. ook in Duitsland gepoogd zaken te doen. Hij werd toen echter gepakt en veroor deeld tot een straf gelijk aan het voorarrest van vijf maanden. De schilderijen kreg hij van de Duitse justitie terug. Omdat volgens de Nederlandse wet een Nederlander niet kan worden uit geleverd verzocht de Deense justitie P. in zijn eigen land te doen berech- tea en in februari werd een strafver volging tegen hem ingesteld. Na die maand korte tijd in voorlopige hech tenis te zijn geweest stelde de recht bank hem voorlopig in vrijheid tegen een borgsom van 10.000 en onder voorwaarde, "öat hij geen contact zou opnemen met getuigen. P. deed dit echter wel (o.a. met de koopman Emborg), verspeelde de borgsom en werd op 28 mei opnieuw gearresteerd. De behandeling begon met het verhoor van een der getuigen des kundigen, de veilinghouder B. F. M. Mensing. Deze noemde de bij de schilderijen behorende experti ses misleidend; zij suggereerden ten onrechte dat het waardevolle schilderijen zouden zijn. Tijdens dit verhoor kwam het tot een vrij heftige woordenwisseling tussen P.'s raadsman, mr. dr. L. P. van der Does, en de officier van justi tie, mr. H. G. van Everdingen, over de deskundigheid van deze getuige. Fel viel de raadsman de taxatie van de deskundige aan, die hij ervan be tichtte op zijn veilingen valse schil derijen te veilen. „Defce mensen zijn niet deskundig", zo betoogde de advo caat. Even fel protesteerde de offi cier tegen deze wijze van vragenstel- ling door de raadsman. Hij hield hem voor, dat raadsman en verdachte in dertijd akkoord zijn gegaan met de benoemde twee deskundigen. „U bent al met uw pleidooi bezig", zo kwam de president, aw. dr. I* Span jaard, tussenbeide, waarop het steelt- 1 nog enige tijd voortging. Vervolgens werd de Amsterdamse kunsthandelaar E. J. M. Douwes, de tweede getuige-deskundige, gehoord. Deze verklaarde dat „het bepaald géén waardevolle schilderijen zijn". Ook op deze getuige vuurde de advo caat een reeks van vragen af. Op nieuw protesteerde de officier, die vond dat de vragen niets met de zaak te maken hadden. De getuige deelde op een vraag van de advocaat mede, dat museum-directeuren en handela ren verschillend taxeren: de een op handelswaarde de ander op kunst historische waarde. Als getuige a décharge, verklaarde 70-jarige beeldhouwer-schilder Barend Jordens, „alles wat ik van de foto's der schilderijen gezien heb, is in doorsnee goed werk". De president nam vervolgens met inspecteur Borgesen de talrijke processen-verbaal en verklaringen door, waarbij de inspecteur via 'n tolk vertelde op welke wijze ver dachte met de Deense koopman in contact was getreden en de ver halen, die hij hem had gedaan over waardevolle schilderijen. Voorts hoe P. in Hamburg Kun- ster had ontmoet en hoe toen de afspraak was gemaakt dat de Duitser zich tegenover de Deense koopman als een kunstkenner zou voordoen en een hoog bod zou doen op de schilderijen die de ver dachte aan S. W. ging tonen. Vervolgens werd de inspecteur van de Deense criminele politie H. K. Bonderup gehoord, die de door zijn collega gedane verkla ringen bevestigde. De zitting .werd daarop geschorst* Rekenmachines de Blitse Labourpartij. is door zijn collega-bestuurslid Aeurin Bevan, met wie hij het lange tijd niet zo best kon vinden, weieens aan geduid als „een droge rekenmachine". Bevan wilde daarmee kennelijk sug gereren, dat Gaitskell, die voor de oorlog naam maakte als docent in dc politieke economie, een saaie ge leerde zou zijn, van wie men niet kon verwachten dat hij vat zou krij gen op het kiezersvolk. Maar het feit dat deze zoon uit een geslacht van hooggeplaatste ambtenaren zijn grootvader was consul-generaal in Sjanghai, zijn vader had een belang rijke functie in het bestuur van het vroegere Brits-Indië en een oudere broer is in de Soedan werkzaam ge weest in de Labourpartij zo hoog kon stijgen, bewijst wel dat hij over meer dan kamergeleerdheid beschikt. Bij optreden in het openbaar heeft hij menigmaal bewezen, niet be paald een saaie Piet te zijn. Op een partijcongres wist hij de aanwezigen tot een soortement extase te bren gen. En eens is hij midden in een toespraak tot mijnwerkers in tranen uitgebroken... Men heeft Gaitskell dezer dagen gevraagd, of hij geen aanlei ding had om verdrietig te zijn nu de geregelde opiniepeilingen van vijf Britse kranten een conserva tieve zege voorspellen voor de alge mene verkiezingen die op 8 oktober zullen worden gehouden. „Niet in het minst", was zijn antwoord en hij her innerde aan de verkiezingsbarometer van 1950. Aan het begin van de campagne had Labour met elf pun ten achterstand, maar de verkiezin gen eindigden met een overwinning voor zijn partij. Vier van de vijf bladen die geregel- gradueel verschillende, opinie- onderzoekingen weergegeven zijn op de diensten van. één en dezelfde fir ma (Social Surveys Gallup Poll Ltd te Londen) geabonneerd.' De „onthul ling" Van The Observer over die ge meenschappelijke bron van herkomst der voorspellingscijfera bevat overi gens ook de toelichting van de Gal- lupdirectie dat zij voor elke krant een ander team erop uit stuurt, en dat daaruit die kleine verschillen tussen de publikaties in de vier kran ten zijn te verklaren. (Vorige week gebeurde het bijvoorbeeld dat de Daily Telegraph de conservatieven 'n 6 pc-t voorsprong gaf en de (even eens met Gallup Poll Ltd werkende) News Chronicle een percentage van 5y2 noemde.) Alle drie de partijen (Conserva tieven, Labour en de Liberalen) zullen er intussen goed aan doen, de resultaten van de opinie onderzoekingen met een korreltje zout te nemen. Het is in elk geval gevaarlijk, om ervan uit te gaan dat de cijfers die op een bepaald ogen blik voor of tijdens de verkiezings campagne gelden, ook op de dag van de stemming van toepassing zullen zijn. Dat is in de Verenigde Staten duidelijk gebleken in 1948, toen men op grond van de deskundige ver kenningen van de openbare mening al een paar weken voor de presi dentsverkiezing aannam dat het niet anders kon of de republikein Dewey zou winnen. Men was daarvan zo overtuigd dat werd nagelaten, om daarna nog eens te onderzoeken of de verkiezingskaarten nog steeds zo op tafel lagen. En vele aanhangers van Dewey verkeerden op de ver kiezingsdag in zo'n optimistische stemming, dat zij het niet nodig von den om zelf naar de stembus te gaan... met het gevolg dat de de mocraat Truman uit de bus kwam. Behalve tot overdreven optimisme bij degenen aan wie de zege is voor speld kan de uitslag van een opinie onderzoek ook tot een overmaat van pessimisme aanleiding geven en wel bij dé als verliezer gedoodverfde par tij. Met zijn mededeling, dat hij hele maal niet neerslachtig is, wil Gaits kell al bij voorbaat waarschuwen voor een eventuele negatieve houding in de eigen gelederen. Behalve een strijd tussen partijen, zal de komende verkiezingsslag er ook een tussen politici per soonlijk zijn. Zowel Macmillan, de conservatieve premier, als Gaitskell en de liberale leider Grimmond tre den voor het eerst als aanvoerders in het verkiezingsstrijdperk en alle drie zijn optimistisch over de nieu we perspectieven die zijzelf aan hun partijen bieden. De socialisten bij voorbeeld vragen daarom de kiezers vooral erover na te denken, door wie zij him land op een eventuele top conferentie vertegenwoordigd willen zien, waarbij zij betogen dat alles wat Macmillan de laatste tijd heeft gedaan ter bevordering van ontspan ning in de wereldpolitiek, onder druk van Labour gebeurde... Welgemoed stelt zo de geenszins dro ge Gaitskell zich teweer tegen de invloed, die van echte rekenmachines kan uitgaan. HUGH GAITSKELL cgevecht met getallen.*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3