Op „Vrederust" bouwen personeel en patiënten een riant zwembad (FÜFÏI Reeds 4000 m" bermbeplanting op Walcheren door vuur beschadigd PROGRAMMA VOOR ARBEIDERS- KUNSTKRINGEN IN ZEELAND WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Op de stichting: „Vrederust" te Bergen op Zoom, de psychiatrische inrich ting van de „Vereniging tot Christelijke verzorging van geestig- en ze nuwzieken in Zeeland" werken personeel en patiënten al sinds enige maan den aan de aanleg van een riant zwembad. Charmante typistes, vriende lijke bureauchefs en bereidwillige patiënten verrichten naast elkaar hun arbeid, de ene keer is dat het afgraven van het zand, de andere keer het storten van beton of het metselen van een muurtje. Spontaan heeft do „bezetting" van „Vrederust" de handen ineen geslagen om het bestuur van de stichting bij het vijftigjarig jubileum een passend geschenk aan te bieden. Welnu, een beter jubileumgeschenk, ontworpen en gemaakt door verplegers en verpleegden zelf, kan men zich nauwelijks indenkenGeen wonder, dat vier avonden in de week met groot enthousiasme aan de aan leg van het zwembad wordt gewerkt en ruim 200 van de 800 j)ersoneels- leden en tal van patiënten regelmatig de troffel of de spa ter hand nemen. Het idee om bij het vijftigjarig jubi leum van de inrichting (niet de stich ting) een zwembad als geschenk aan te bieden is geboren tijdens een ge sprek, dat enkele personeelsleden eind vorig jaar met elkaar voerden. Aanvankelijk werd in het diepste geheim gewerkt alleen het be stuur van de stichting was op de hoogte en zegde zijn financiële me dewerking toe en zelfs maakten de „voormannen" van de personeels vereniging op een nacht een maquet te van het zwembad. Zonder veel praten gaven ze een royale opzet aan het bad, waarop menige stad met enkele tienduizenden inwoners jaloers zou zijn. In een vergadering van de personeelsvereniging legden de voormannen hun „papieren" op tafel. Unaniem verklaarden de per soneelsleden zich voor het plan. Zij zouden zelfs de aanleg ter hand ne men om de kosten tot een minimum te beperken! Zwaar werk Eind vorig jaar is dat besluit geno men en thans nog geen jaar later is het bad vrijwel gereed geko men. Ge behoeft dan ook niet te vra gen hoe hard in de afgelopen maan den is gezwoegd en geploeterd. Niel alleen door de kantoorklerken, de verplegers en de mannelijke patiën ten, maar ook door de dames op kan toor en de verpleegsters. Geen werk was de dames teveel. Zonder blikken of blozen reden ze met cement geladen kruiwagens af en aan. Ook het hanteren van de spa' leverde <ro het oog niet meer moeilijkheden ot> dan het „bespelen" van de tikmachine.... De mannelijke helft van de stoere werkers werd dat op den duur toch te gortig. Zij verboden de dames het zware grondwerk te verrichten. Maar het vrouwelijk personeel wide toch zijn aandeel Sn het werk behouden en zorgde van dat ogenblik af voor do in wendige mens! „Neen, namen van mensen, die zich bijzonder hebben ingespannen om de aanleg van het bad te verwezenlij ken, kunnen beter niet genoemd worden", vertelde ons één van de werkers. Iedereen draagt op zijn of haar wijze een steentje bij. Als er namen genoemd moeten worden zijn het er meer dan vijfhonderd.... Gezonde sfeer Het typeert de gehele sfeer waarin hier gewerkt wordt. Er zijnz elfs pa tiënten, die de leiding hebben. Dank zij deze eendrachtige samenwerking Is in enkele weken liefst 900 kubieke meter grond verzet en meer dan 400 kubieke meter beton gestort. Op één dag men offerde daarvoor vrijwil lig vakantiedagen op werd zelfs 70 kubieke meter beton verwerkt, hetgeen insiders in het aannemers vak versteld heeft doen staan. „Er zijn hier mensen, die vroeger nauwe lijks iets afwisten van beton storten, thans zijn zij op dit gebied experts. We hebben volleerde arbeiders opge leid!", vertelde onze zegsman. Het moge misschien een weinig overdre ven klinken, feit is. dat het zwembad van „Vrederust" niet moet onder doen voor een deskundig personeel gemaakt bad. Met man en macht is sedert eind vorig jaar op de stichting „Vrede rust" te Bergen, op Zoom gewerkt aan de aanleg van een zwembad. Hoever de werkzaamheden thans zijn gevorderd blijft uit deze foto. Foto P.Z.C.) Het zwembad is vijftig meter lang en twintig meter breed. Het heeft een capaciteit van 1500 ku bieke meter, terwijl de diepte van 30 tot 3.25 meter varieert. Schit terend gelegen is het zwembad op een 2% ha groot open stuk ter rein achter de directeurswoning. Niet alleen wordt een zwembad aangelegd, maar ook is er een speelgelegenheid ingericht. Er is zelfs een apart bad voor de klein tjes, dat volledig door de patiën ten is gemaakt. Het is bijzonder goed gezien van de personeelsvereniging van „Vrede rust" een zwembad aan te leggen, want hiermede zijn de patiënten ten iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiüioinniiuui Vlissingse H.T.S. eerste met kerntechniek In de memorie van toelichting bij de begroting 1960 van het departement van onderwijs, roert de minister van onderwijs ook de vraag aan in hoeverre kerntechniek een vak moet worden op het programma van de Hogere Technische Scholen. Daarvan werd melding ge maakt in de P.Z.C. van giste ren. Het oordeel werd voorts geci teerd van een tommissie, die sich uitsprak voor deze pro gramma-aanvulling. Hierbij kan worden aangete- kend, dat de Hogere Technische School te Vlissingen reeds se dert een jaar het onderwijs in kerntechniek op het lesrooster heeft staan van de afdeling werktuigbouw. Deze H.T.S. was daarmee de eerste in Neder land. TYPISTES ZWOEGDEN MET KRUIWAGENS. zeerste gebaat. De hydro (water)-te- rapie heeft reeds bewezen immer een gunstige invloed op de patiënten to hebben. Op deze wijze kan men dus iets bijzonders voor de patiënten doen, waaraan men onder normale omstandigheden niet toekomt. Het is begrijpelijk, dat ook het bestuur van de -stichting een groot aandeel heeft in de verwezenlijking van het bad. Het heeft namelijk gelden uitgetrok ken voor de aankoop van do materia len en andere benodigheden, waaiyn- .der een filterinstallatie van meer dan f 25.000.Voor. het personeel een probleem minder. Problemen zijn er overigens genoeg, maar de bouwers zich daar niet door afschrikken. Met grote voortvarend heid is gewerkt en het resultaat mag gezien worden. Het bad is thans vrij wel gereed en aan de 28 badhokjes wordt de laatste hand gelegd. Dit nieuwe „recreatiecentrum" van de stichting, waaraan het personeel van hoog tot laag heeft gewerkt, zal over enkele maanden gereed komen. De officiële opening is bepaald op mei 1960. In dat jaar dus zullen patiën ten en personeel een duik in het koe le water van het bad kunnen nemen. Zij staan nu al te popelen.... Het vrouwelijk kantoorpersoneel van de stichting „Vrederustte Bergen op Zoom stond beslist niet aan de kant bij de aanleg van het zwem bad. Met kruiwagens, spa en schop kunnen de dames als de beste over weg (Foto P.Z.C.) Toneelgroep „St Paulus" opende toneelseizoen De r.-k. toneelgroep ,,St. Paulus" te Middelburg heeft zondagmorgen net a.s. winterseizoen geopend met een H. Mis in de parochiekerk. Na een gezamenlijk ontbijt in de bovenzaal van de Schouwburg volgde een korte werkvergadering. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer L. Castenmiller, mee, dat 22 en 23 oktober a.s. het toneelspel „Een bruid kwam op bezoek" zal worden opgevoerd. In het voorjaar van 1960 zal worden deelgenomen aan het zes de Zeeuws Landjuweel. De voorzitter riep de leden op weer hun volste medewerking te willen verlenen. Door de vergadering werd een zogenaam de leescommissie ingesteld voor het uitzoeken van te spelen stukken. De ze commissie zal bestaan uit mevr. G. Borst, de heren J. van Hecke en A. van Dieshout en het bestuur. Na de gebruikelijke rondvraag werd de ze geslaagde bijeenkomst door kape laan D. Kempers met gebed geslo ten. Jubileumgeschenk bij 50-jarig bestaan van de inrichting (Advertentie) Ziezo, ïk ga nog even naar 't postkantoor, om geld van mijn spaarbankboekje te halen HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK l^-^l ,~U, moet en éècZ. &e*t Produktschap voert nieuwe kwaliteit mosselen in Het produktschap voor vis- en vis- produkten heeft een voorstel van de adviescommissie mosselen om een nieuwe kwaliteit mosselen ln te voe ren, aanvaard. Het betreft hier de zogenaamde D- kwaliteit, die wordt ingevoerd voor kwekers, die over mosselen beschik ken, welke van zeer goede kwaliteit zijn, maar niet de vereiste maat heb ben. De mosselen zijn dus kleiner dan de C-mosselen, maar het visgewxcht is groter. D-mosselen komen in Zee land veel voor, maar de groei heeft niet aan de verwachtingen beant woord. Door het invoeren van deze nieuwe kwaliteit zal er minder be hoefte bestaan om Deense en Duitse mosselen te importeren. BOEREN VERBRANDEN MÉT GRAS HET GROEN Wegschap Walcheren eist soms een schadevergoeding van 200,- „BRAND BURGEMEESTER Een bermbrand in de Hondegemswcg Midden in één der laatste vergaderingen van de Serooskerkse raad bereikte waarnemend burgemeester A. de Kam deze mededeling, enkele tellen later onderstreept door een loeiende brandweersirene. Onmiddellijk kwa men de burgemeester en de brandweer in actie, maar in de Hondegems- weg bleek het vuur al grotendeels door omstanders te zijn geblust. In korte tijd waren enkele tientallen meters bermplantsoen een prooi ge worden van het gulzige vuur. Deze bermbrand was één der eerste in een allengs groeiende serie, die in de laatste zes weken rond 4000 vierkante meter groenbeplanting langs de Walcherse wegen aantastte of zelfs met ondergang bedreigde. Het vuur richtte daarbij een schade aan van enkele duizenden gulden. De oorzaak van deze vernieling is in vele gevallen de onverantwoordelijke wijze, waarop talrijke Walcherse landbouwers met het bepaald niet overdadige Walcherse groen omspringen bij het verbran den van graskanten. Zwartgeblakerde bermstroken, soms wel van bijna 100 meter lang, zijn momenteel schering en inslag langs Walcherens wegen. Het Wegschap Walcheren, dat de wegen beheert, doet alle mogelijke moeite om de buitenwegen op voldoende wijze van plantsoen te voorzien. Na de alle groen vernietigende inundatie van 1944 zijn de bomen en planten ln Zee- lands tuin weer langzaam gegroeid. Weg na weg. die tijdens de herver kaveling werd aangelegd, voorzag het wegschap van groen, zodat thans al 500.000 vierkante meter beplan ting langs 250 van de 360 km weg het eiland weer zijn oude aanzicht begint terug te geven. Een van de najaarswerken ech ter, die do landbouwers in op dracht van de Polder Walcheren moeten uitvoeren, is het „opscho nen" van de aan hun landerijen grenzende sloten. Meestal worden het welig groeiende gras en on kruid in deze schouwsloten m plaats van gemaaid in brand ge stoken. Slechts in enkele geval len werd in het verleden hieron een aanmerking gemaakt, hoewel het verbranden volgens de ge meentelijks poli tier eglemen ten, en het reglement van het Wegschap Walcheren verboden is. „Maar zolang er reeds boeren en sloten zijn, zolang reeds wordt de brand in de graskanten gestoken", zo vertelde ons de heer A, Boone, hoofd van de technische dienst van het Wegschap. Met de huidige droog te echter houden ze het vuur niet meer in de hand. Het vreet verder en vernietigt zodoende grote lappen plantsoen. „Ze doen het wellicht niel met opzet", meent de voorzitter van het Wegschap, de heer J. L. Dreg- mans, „maar ze steken toch eenvou digweg het plantsoen in de brand Niet alleen op de binnenwegen, maar ook op de „grote" Seisweg zijn ai grote plekken geblakerd achtergeble ven. Het is vanzelfsprekend, dat het Weg schap schadeloosstelling eist. Alleen al in september hebben de technici van het Wegschap in 47 brandgeval- len de „daders" opgespoord, tegen wie de plaatselijke politie dan pro ces-verbaal opmaakt. Daarnaast zijn er nog talloze niet opgespoorde ge vallen van bermbranden. Gemiddeld bedragen de schade posten voor de landbouwers f 40 tot 1 50, Maar zelfs met deze schadeloosstelling lijdt het Weg schap nog een flink verlies! Er zijn schadegevallen van f 20 of f 30, maar ook van f 120 en f 170, en in twee gevallen moest een on verantwoordelijke landbouwer zelfs een schade van over de f 200 betalen... Wanneer men weet, dat voor een beschadigde boom f 5 in rekening gebracht wordt en voor een beschadigde struik f 0.50, (de onderhoudskosten in één jaar) dan zegt dit over de omvang van het groenverlies reeds voldoende. Want in sommige gevallen vreest de heer Boone, dat de nog jonge boomp jes dood zullen gaan. Het minste wat er gedaan kan worden om het andere groen voor de ondergang te behoeden is de struiken en bomen tot aan de grond toe af te snoeien. De heer Dregmans hoopt dan ook, dat in de komende weken de land bouwers het Wegschap zullen helpen in zijn streven om Walcheren weer in het groen te krijgen. Scheuren De abnormale droogte van dit jaar heeft de technici van het Wegschap naast het tijdrovende onderzoek naar de bermbranden nog een ander onverwacht ver schijnsel gebracht. Op verschil lende plaatsen vertonen de Wal cherse binnenwegen namelijk scheui-en, die in sommige geval len zelfs uitgegroeid zijn tot een lengte van enkele tientallen me ters. Dit verschijnsel is in deze vorm nog nooit voorgekomen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat de scheuren voorkomen op die weg gedeelten, waar voorheen een sloot lag. Door de droogte schijnen de grondlagen weg te glijden, waardoor er een scheuring optreedt, die zich zelfs door de fundering, de steenslag- laag en het asfalt voortzet. Momen teel weet de technische dienst van het Wegschap nog hoe tegen dit ver schijnsel opgetreden moet worden. Meu kan er overigens weinig tegen doen. Men wacht thans af hoe de beschadigde weggedeelten zich ge» durende de tegen zullen honden* ONDER MEER 30 TONEELAVONDEN genover de t.v. moeten nakomen. Hierdoor kunnen zij bijvoorbeeld vaak op woensdagen ën donderdagen niet spelen. En een toemee noemde de heer Bliek de enige mogelijkheid om een groot gezelschap aan te trek ken, omdat de kosten aan lager lig gen. Bovendien zijn aan één opvoering in Zeeland veel beslommeringen ver bonden, zodat men, vooral geldt dit voor grote gezelschappen, liever dich ter bij huis blijft. Zo zal men ditmaal de toneelgroep Ensemble, die anders geregeld naar onze provincie kwam, niet in het pro gramma aantreffen. Alleen het Rot terdams Toneel komt vermoedelijk in april of begin mei naar Vlissingen, doch dit is nog niet zeker. Hoewel het bestuur, de heren Bliek, C. Hoek en M. A. L. Hubregtse, te leurgesteld waren dat men niet was geslaagd de allergrootsten naar Zee land te halen heeft men toch een mooi programma weten „rond" te krijgen. Zo heeft men voor Middel burg voor elke maand een avond we ten te organiseren. Het programma ziet er als volgt uit: MIDDELBURG Zeeuws Kamerorkest met opera „Bastiaan en Bastienne" van Mozart (12 november), gezelschap De Speel kamer met „Esmeralda" (9 decem ber), Scapino-ballet (13 januari), to neelgroep „Studio" (17 februari), kleinkunstavond gezelschap Jan. Blaaser (16 maart). De Speelkamer met „De gevaarlijke bocht" (20 april). VLISSINGEN De Speelkamer met „Esmeralda" (21 en 22 december), Studio (18 eh 19 fe bruari), De Speelkamer (4 cn 5 april). Verder komt het piano-duo André de Raaff en Jacques Schutte en het Rotterdams Toneel (april of begin mei). GOES Gezelschap Willem van Capellen met „Wat is er vannacht gebeurd" (19 en 20 oktober), De Speelkamer met „Es meralda" (7 en 8 december), Studio (23 en 24 februari), gezelschap Puck met „Zeven tegen Nippon" (11 en 12 april). TERNEUZEX Deze afdeling is zo groot dat men drie avonden moet organiseren om alle leden aan een plaats te helpen. Het seizoen wordt hier geopend door Studio met „De Kluis" (5, 6 en 7 oktober). De Speelkamer met „Esme ralda" (25, 26 en 27 april). In febru ari worden waarschijnlijk nog drie cabaretavonden gegeven door het ge zelschap Rens van Dorth. Kruinlgen: Da Speelkamer met „Es meralda" (16 november), Studio (27 februari); Oostburg: De Speelkamer met „Esmeralda" (17 november), Studio (22 februari); Ztcrikzee: De Speelkamer met „Esmeralda" (22 april). Verder is buiten de eigenlijke kunst kringavonden om in samenwerking met de Z.V.U. een concert door het Kunstmaandorkest in Vlissingen. vastgesteld. KERKNIEUWS NED. HEBV. KERK. Beroepen te Bovenkarspel C. A. J. Fournier te Goutum (Fr.)te Boven Hardinxveld W. Vroegindewey te Barneveld. Aangenomen naar Lek- kerkerk R. van 't Lindenhout te Wapserveen: aangenomen het beroep van de provinciale kerkvergadering van Utrecht tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (geeste lijke verzorging diaconessenhuis te Utrecht, K. Koopmans te Austerlltz. Beroepen te Rotterdam (Feijenoord) ds. Ph. Cornelder te Wilhelmina- dorp. Aangenomen het beroep naar Rit- them door vie. P. C. Nennie te De Meem (Utrecht). GEREF. KEUKEN. Beroepen te Hoogstede (graafschap Bentheim) Duitsland J. G. O. Guhrt te Embden (Oost-Friesland), Duits land. Bedankt voor Andijk (vac. J. Vegh) K. H. Schuring te Hallum. C1IR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Werkendam J. P. Geels te Haarlem (C.) M. S. Roos te Al phen aan de Rijn. Beroepen te Aals meer D. Biesma te Utrecht (C.). BAPTITSENGE31EENTE. Beroepen te Zandbulten G. Visser te Workum. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen naar yerseke D, De Jonge ta ZwoHoi Door de T.V. geen grote gezelschappen voor F.A.K. Het programma voor het wintersei zoen 1959-1960 van de Federatie Ar beiders Kunstkring Zeeland is, on danks verschillende moeilijkheden, weer Vastgesteld. Grote gezelschap pen die men graag voor Zeeland zou engageren, zal men in het program ma echter niet aantreffen. Het heeft het Kunstkring-bestuur niet mogen gelukken deze naar Zeeland te halen. Desondanks heeft men toch een at tractief programma weten samen te stellen met onder andere dertig to neelavonden. Verder wordt dit jaar ook in Zlerikzee een avond belegd. Als een van de redenen van deze moeilijkheden om grote gezelschap pen aan te trekken noemde de voor zitter van de Federatie, de heer J. Bliek, de televisie, de grote slokop van artiesten. Voorheen stelde men voor een gezel schap een toernee samen langs ver schillende Zeeuwse steden, doch dit is niet meer mogelijk omdat de ar tiesten vaak hun verplichtingen te- Advertentie) Stil de piln van lambtltn van binnen uit. Heem Hemotaba. Een complete kuur om van uw aam beien verlost te worden, maar aller eerst óók om de pijn te stillen. Zon der zalf, zetpillen en dergelijke. Deze aambeien-remedie in tabletvorm bracht reeds duizenden lijders baat. Blijvend! Daarom moet U niet wach ten, maar liever vandaag dan mor gen beginnen met deze weldadige kuur. Die werkt óók nog zacht laxe rend en helpt de normale functies te regelen. Complete kuur (ƒ1,47) bij apotheker en drogisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13