LEXINGTON LEXINGTON Zandkreekproject nadert eindfase :mn ^Zijpe Zeeuwse Almanak TARIEFSVERHOGING OPHALEN HUISVUIL MET 25 PROCENT Agenda 2 PROV1NOJALB ZEEUWSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 SCHUTSLUIS BIJ KATSEVEER VRIJWEL GEREED Vandaag doorgraven ringdijk bouwput VANDAAG dinsdag wordt een belangrijke fase ingeluid voor het werk aan liet Zand kreekproject bij Katseveer. Een baggermolen zal een begin ma ken met het doorgraven van de nieters dikke oostelijke ringdijk van de bouwput, waarin gedu rende het laatste jaar een mach tig sltrizencomplex is gebouwd. De werkzaamheden aan de kolk zijn thans zover gevorderd, dat in de tot nu toe door bronbema ling droog gehouden bouwput het water weer vrijelijk kan stromen. Dat is trouwens ook nodig voor uitvoering van de laatste fase aan dit project: het plaatsen van de basculebrug en de vier stellen sluisdeuren, waarbij een drijvende bok moet worden ingeschakeld. Men ver wacht, dat de bouwput maan dag 28 september in „open ver binding" zal staan met de Zand- kreek. Mét het opkomende wa ter kan dan ook het varend ma teriaal binnenkomenHet aan scharnieren hangen van de sluisdeuren en het plaatsen van de brug, zal tussen 7 en 14 ok tober gebeuren. De grootste spanning bij het Zand kreekproject is zo langzamerhand geweken, nu het sluizencomplex zijn voltooiing nadert. Sedert eind vorige week zijn geleidelijk aan de bronbe malingen stilgelegd, waarvan er thans maar negen meer in bedrijf zijn. Langs alle kanten komt nu het bodemwater de bouwput binnengesij peld, maar om het proces niet te snel te doen verlopen, „draaien" nog en kele bronbemalingen. Hierdoor wordt stabilisatie van de zandtaluds verkre gen. Toch is de vloèr van de schut sluis al door een laagje water bedekt. Het ligt in de bedoeling, dat het wa terpeil in de bouwput voor aanstaan de maandag op 1% meter N.A.P. wordt gebracht. Als dan bij laag wa ter de oostelijke ringdijk wordt door gestoken, zal het water uit de bouw- Advertentie) Nog ligt de sluis van het Zandkreek project bij Katseveer achter een ste vige ringdijk. Maar op de achter- grond achter de dijk doemt reeds het silhouet van de baggermo len op, die een opening in de dijk sal maken. Foto P.Z.G.). put in de Zandkreek stromen. Hier door wordt voorkomen, dat met de stroom mee zand en slib in de schut sluis stromen. Het is allemaal een kwestie van „timen" Tot ver over het door een lichte bries gerimpelde water van de Zandkreek was gisteren het ratelend geluid van de op volle toeren werkende bagger molen te horen, die zich tussen de twee leidammen door een weg bag gerde naar de oostelijke ringdijk. Vanmorgen begint hier de eigenlijke operatie. Een week later zullen de eerste werkschepen de bouwput bin nenvaren en in maart van het vol- jend jaar is de sluis gereed om de scheepvaart te ontvangen. De offi ciële opleveringsdatum van dit gigan tische project, dat een onderdeel is van het Drie-Eilandenplan en dat de prelude vormt van het Deltaplan, is bepaald op 1 augustus 1960. VOORSTEL B. EN W. MIDDELBURG Verhoging komt neer op 1.80 per emmer per jaar B. en VV. van Middelburg hebben de gemeenteraad een voorstel doen toe komen tot verhoging van de rechten voor het ophalen van huisvuil met ongeveer 25 procent. Dit komt voor VAN TOT IJSKOUD. Axel beleeft vandaag een „plechtig heid" met een ijskoud karakter. De eerste diepvrieskluis In deze ge meente is zover klaar, dat do ope ning en ingebruikneming in de loop van de dag een feit zal zijn. Een combinatie van belanghebbenden heeft voor de bouw van de kluis ge zorgd. ERNST De eerste toneelvoorstelling in Zee land van dit seizoen hebben we al hoog en breed achter de rug; de voet bal rolt weer, zoals dat heet, en de Walcherse Jazz Society is haar con certavonden ook weer begonnen. De eerste modeshows staan te gebeuren; vrouwen inspecteren haar winter- garderobe en de mannen krijgen de eerste uitnodigingen binnen voor hoogst- belangrijke vergaderingen. Van de visclub en de fotoclub, van de turnvereniging en aeb ridgeclub, de tafeltennisverenigingde post zegel- en de kynologenclub. We gaan, kortom, weer op volle toe ren draaien. Zon of geen zon, de zo mer heeft officieel 'afgedaan de bladeren worden geel en vallen af en volgens onze onvolprezen zakagenda zal het morgenavond om negen minu ien over acht officieel gebeuren. Zó staat het op woensdag 23 september: .Begin v. d. herfst 20.09 uur". Daar valt geen speld tussen te krij gen. Het begin v. d. herfst is er. Zwart op wit, te 20.09 uur. Hoe de weerkundigen dat zo precies bereke nen en welke maatstaven zij er bij aanleggen, is ons volkomen onbe kend, maar we verlaten ons gaarne op hun deskundigheid. Waarbij we er op rekenen, dat het met ingang van morgenavond negen over acht ernst wordt met het toneel, het voet bal, de jazz, de modeshows en de vergaderingen. Ddg zomer. Ddg, lieve, beste zomer van 1959. We zullen het nog jüren over jo hebben DROOGTE-KLACHT. In Oosterland heeft men de bleten- afnemers niet teleurgesteld. Vorige week ging de eerste levering „de deur uit." Het is wel een heel karwei geweest om het gewas ongeschonden uit de grond te halen. Een moeilijk heid, waaraan de droogte van de laatste maanden debet is. Dezelfde klacht is te horen bij de boeren, die aardappelen rooien. Op de meest on gelegen ogenblikken brengen harde kluiten de mechanische rooier van de wijs. Een bijprodukt van de bie ten, het loof, vindt gretig aftrek. Wat bij het huidige tekort aan vee- Voeder niet zo wonderlijk is! EN VOGELVREUGD. Een Hulster vereniging van die renvrienden, „Vogelvreugd", is op 20 en 21 november a.s. aan haar tweede lustrum toe. En dat feit zal men daar met een grote internationale expositie vieren. Dit zal gebeuren in het Sint Jo seph Patronaat. Bij de voorberei dingen van de tentoonstelling heeft men er voor gezorgd, dat de lustig fluitende en tsjilpende twee-voctertjes niet in een voor hen al te kale omgeving terecht zullen komen. Want aan dit fees telijk gebeuren is meteen een bloemenshow gekoppeld. MEEGEFEEST. Het hele dorp heeft vorige \yeek mec- gefeest, toen in Graauw het echtpaar P. Heyens zijn gouden bruiloft vier de. Er was een serenade, veel be langstelling voor de beide echtelie den en tot slot een optocht. TELEGRAM. De commandant van de Poolse troe pen, die in 1944 Axel hebben be vrijd, kolonel dr. Szydlowski, moest vorige Week bij de herdenkingsfees ten helaas verstek laten gaan. Hij vertoefde in Canada. Toch heeft hij aan de Axelse bevolking gedacht. Het gemeentebestuur kreeg name lijk een telegram met de volgende inhoud: „Op de gedenkdag mijn bes te groeten en wensen van geluk en voorspoed voor de stad Axel en voor al haar burgers, die mij dierbaar zijn." de huisvrouw neer op een verhoging van 15 cent per emmer in de maand of 1.80 per jaar. Deze verhoging levert de reinigingsdienst een bedrag op van rond 15.750, doch de post huisvuilophaal'dienst zal dan nog een tekort aangeven van ongeveer 14.000 por jaar. Voor het tweemaal per week ophalen van huisvuil per gezin, kantoor, win kel of bedrijf komt dit bij de nieuwe regeling per maand op 0,80 voor de eerste emmer. Voor elke volgende emmer wordt een bedrag van 0,65 berekend. Voor het eenmaal per week ophalen van bedrijfs- en industrievuil wordt, wanneer het aantal emmers meer dan zes bedraagt, voor elke emmer meer per maand 1 gevraagd. In hun voorstel stippen B. en W. ver der aan dat de kosten van de reini gingsdienst een regelmatige stijging vertonen. Dit wordt ten dele veroor zaakt door de vernieuwing van een tweetal auto's van de huisvuilophaal dienst, terwijl de stadsuitbreiding en het stijgende aantal huisvuilemmers dat in omloop is, het nu reeds nood zakelijk maken dat de derde huis- vuilauto twee morgens per week bij de ophaaldienst wordt ingeschakeld. Hiervoor wordt personeel aan de straatveegdienst onttrokken. In verband hiermee overweegt het college bij de behandeling van de ontwerp-begroting 1960 een voorstel aan de orde te stellen tot het aan schaffen van een veegauto. Teneinde het nadelig saldo van de dienst bin nen zekere grenzen te houden is het naar de mening van B. en W. nood zakelijk dat de rechten voor het op halen van huisvuil worden verhoogd. De rechten voor het ophalen van puin en dergelijke, voor het ledigen van beerputten en het onderhoud, de ge regelde verwisseling en reiniging van privaattonnen, welke gebaseerd zijn op de loonkosten van het personeel der reinigingsdienst tiggen op het zelfde niveau als de vervoerstarieven in het bedrijfsleven, zodat deze naar de mening van het college niet voor verhoging in aanmerking komen. Wellicht nog dit jaar voorstellen over de gemeentelijke herindeling In de memorie van toelichting op de begroting van binnenlandse zaken zegt minister Toxopeus onder meer: Indien de voorbereiding door de pro vinciale- en gemeentebesturen tijdig zal zijn beëindigd, kunnen in de loop van het zittingsjaar voorstellen wor den verwacht voor een gemeentelij ke herindeling van Walcheren en van de ingedijkte Braakman, zomede voor een wijziging van de grens tus sen de gemeenten Oostburg en Schoondtjke en Hulst en randge meenten. (Advertentie) Winnaars Prijsvraag naar Londen MSÏi v- - De Schiphol, 17 september acht winnaars van de maand augustus In de grote Lexington prijsvraag vertrokken per speciaal Lexington- vliegtuig naar Londen. U ziet ze bier voor bet vliegtuig, vdór het vertrek van Schiphol. De gelukkigen v.l.n.r.: A. v. d. Struik, Wagenlngen Mevr. D. A. Spuyman. Rijswijk D. Wolters Jr., Eindhoven B. H. Stokman, Den Haag L. H. E. v. Hylckama Vlieg. Roosendaal E. A. Philippart-Reijns. Tilburg Th. W. Maandag, Rijswijk A. J. Klunder, Enschede DE WINNAAR OF WINNARES VAN DE HOOFDPRIJS: een vliegreis mei onze nationale luchtvaartmaatschappij de KLM naar- en een 10-daags verblijf in NEW YORK met algehele verzorging voor twee personen wordt legen het einde van september bekend gemaakt in dit blad. from America's Best Tobaccos Stijging aantal klassen bij Janseniuslyceum Hulst Rijk stelt voor dit doel subsidie in vooruitzicht In de begroting van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen voor 1960 is rekening ge houden met de normale stijging van het aantal klassen bij verschillende bijzondere scholen voor vJi.m.o. Bij de scholen, die voor dit doel een subsidie in het vooruitzicht zijn ge steld is ook het Jansenlus Lyceum te Hulst, voor wat betreft de afdeling h.b.s.-A. (Advertentie) De heer A. Smit te Oegstgeest begraven Op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest bij Leiden is dinsdagmid dag het stoffelijk overschot van de heer Arle Smit, die vorige week op 61-jarige leeftijd overleed, ter ruste gelegd. Overeenkomstig zijn uitdruk kelijke wens, is er op het graf niet gesproken. De plechtigheid was daar door uiterst sober. Toch waren er nog vele vrienden uit Voorschoten, waar hij zich, na zich uit de directie van de N.V. „De Schel de" te Vlissingen te hebben terugge trokken, had gevestigd. Als vice-con sul van Portugal had hij zich vele vrienden gemaakt, van wie er velen naar de begraafplaats waren geko men. Er waren leden van het consu laat. Verder was er onder anderen de schout bij nacht buiten dienst H. J. van der Stad te Haarlem. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, bestond er in de aula gelegenheid de familie te condoleren. Benoeming leraressen aan gymnasium Tengevolge van een splitsing van de eerste klas van het Middelburgs gym nasium is het noodzakelijk dat nog een voorziening wordt getroffen voor het geven van enkele uren Frans en wiskunde, aldus delen B. en W. van Middelburg de gemeenteraad ln een schrijven mee. Het is het college gelukt hlervooi een tweetal leraressen aan te trek ken. voor Frans mevr. G. E. M. Dril- koningen—Hoveijn en voor wiskunde mevr. A. H. T. SchippersMeijer. B. en W. stellen de raad thans voor beide leraressen met ingang van 1 september 1959 te benoemen tot tij delijk lerares aan het gymnasium voor de duur van de cursus l959-'60, Raad Breskens debatteerde over grondverkoop Restauratie raadhuis aan de orde Zorgvuldig zijn maandagavond ln de raadszaal van Breskens de belangen van de gemeente, voornamelijk waar het gaat om de aanleg van de strand- boulevard, afgewogen tegen die van de plaatselijke industrie. Een vaak fel heen en weer flitsend debat met van weerszijden steekhoudende argu menten ontwikkelde zich rond een voorstel van B. en VV. tot verkoop van circa 780 vierkante meter grond in de 3e Zandstraat aan het visserij bedrijf van de heer Th. P. Cambier. Als tegenprestatie had deze Bresken- se industrie zich bereid verklaard rijkswaterstaat het vervroegde ge bruik van de benodigde grond te ge ven voor de bij de zeewering gepro jecteerde werken en dadelijk een van de bedrijfsgebouwen te slopen. De geheel verkoop was gecompliceer der geworden, doordat de aardappel- handel van de gebr. De Feijter zich voor dezelfde grond geïnteresseerd had getoond en zich in feite door de ze verkoop in zijn eigen belangen ge schaad zag. De aan de raad gevraag de machtiging om met de fa. De Feijter in onderhandeling te treden over het resterende gedeelte van de grond werd tenslotte met een 7-3 meerderheid aan B. en W. verleend. Een ander belangrijk voorstel ook al over aan- en verkoop van grond eiste tevoren lange tijd de aan dacht van de raadsleden op. Het be trof hier percelen voor de uitbreiding en restauratie van het gemeentehuls, waartoe de raad op 1 april van dit jaar in principe had besloten. Nieuwe jeugdleider clubhuis 't Trefpunt Met ingang van 16 oktobgr is de heer P. E. Hooyer te Rotterdam t<2t jeugd leider van het clubhuis 't Trefpunt tc Middelburg benoemd. De neer Hooyer komt in de plaats van de jeugdleider M. Faassen die naar IJmuiden is vertrokken. De heer Hooyer, die 35 jaar is, was laatstelijk verbonden aan de clubhu» zen de Arend en de Zeemeeuw te Rot terdam en voordien bij het Rotter dams Centrum voor sociaal cultureel vormingswerk. Het ligt in dc bedoe ling dat het jeugdwerk in Middelburg met het nieuwe seizoen uitgebreid wordt met verschuilende nieuwe ac tiviteiten. Poolse oud-soldaat lift naar Axelse feesten j Tijdens de Axelse bevrljdings- jg feesten verscheen tussen de ge- nodigden op het gemeentehuis een onbekende. Het bleek de voormalige soldaat van het Poolse leger Kulakowski, die n te Parijs woonachtig is. Toen hij had gehoord, dat zijn n oude commandant, generaal S. Maczek bij de feesten tegen- woordig zou zijn, had hij zijn oude uniform aangetrokken en was liftend (zonder papieren) §1 op weg getrokken naar Axel. H Kulakowski heeft zijn oude commandant gezien en bleef als gast de rest van de bevrlj- n dingsfeesten bijwonen minmin Walcherse kleinmetaal- leden akkoord met motie Verontwaardiging over huidige gang bij loonbesprekingen De Walcherse A.N.M.B.-leden, werk zaam in de loodgieters- en centrale verwarmingssector van de kleinme- taal hebben zich volledig akkoord verklaard met de motie, die de bonds raad van de A.N.M.B. heeft opge steld en waarin de raad verklaard heeft niet akkoord te kunnen gaan met de door de werkgevers gedane loonvoorstellen. Zoals bekend heeft de A.N.M.B.-bondsraad bij de nieuwe c.a.o.-voorstellen een verhoging ran 5% voorgesteld. De werkgevers heb ben echter een dergelijk percentage voor de twee kleinmetaalsectoren (loodgieters en centrale verwarming) voorgesteld, dat de bondsraad die niet aanvaardbaar aclit. De vergadering werd gehouden in „De Gouden Poorte" te Middelburg. De heer F. W. Baan, districtsbestuur der uit Breda, gaf de Walcherse le den die avond een exposé van de stand van zaken betreffende de on derhandelingen over de c.a.o.'s in alle sectoren (dat zijn er 10) in de klein- mètaal. Uitvoerig stond hij vanzelf sprekend stil bij de twee sectoren, waarin men nog niet tot een akkoord gekomen is. De heer Baan betoogde, dat de bonds raad in de motie heeft opgedragen niet tot tekening van de collectieve contracten denkt over te gaan, in dien voor de betreffende groepen geen bevredigende oplossing wordt bereikt. De A.N.M.B.-leden gaven tijdens de ze vergadering duidelijk blijk van hun verontwaardiging over de Iinidi- ge gang van zaken. Deze week zul len de onderhandeling met de werk gevers worden voortgezet. Zeeland extra bedeeld met „kunst-subsidie" (Van onze spec, parlem. red.) Op de begroting van onderwijs, kun sten en wetenschappen voor I960 is de post voor de toekenning van sub sidies voor de spreiding van de ver schillende vormen van kunst over ons land verhoogd van 131.000 in 1959 tot 135.000 in 1960. Deze verhoging van 4000 is in de eerste plaats be stemd voor ruimere subsidies, die in overleg met Gedeputeerde Staten in de provincie Zeeland worden gegeven. Deze subsidies houden verband met de bijzondere ligging van Zeeland, waarvoor subsidies voor orkesten, opera- en toneelgezelschappen aan deze provincie minder ten goede ko men dan aan andere provincies. Zo als bekend profiteerde Zeeland al eerder van dergelijke subsidies. Tractor en 2 salon wagens in Cadzand uitgebrand In Cadzand is maandagmorgen brand uitgebroken in een salonwagen, die In Cndzand-bad bij de zuiveringsin stallatie stond. De brand ontstond doordat de vlam in een pan met fri tuurvet sloeg. In korte tijd stond de wagen, die bewoond werd door de fam, J. de G. in lichter laaie. Het vuur sloeg nog over naar een tweede wagen, die eveneens een prooi der vlammen werd. Van de inboedel kon niets worden gered. De vrijwillige brandweer moest zich er toe beperken uitbreiding te voor komen. Tot na de middag is men be zig geweest met de nablussing. Kort daarna werd de brandweer op nieuw voor een brand gealarmeerd. Ditmaal stond een tractor van de heer A. L. in de Badhuisweg in brand. De brandweer kon het vuur meester worden, maar de tractor was geheel vernield. Oude vliegkampscbepen op Vlissingse rede Vanochtend om acht uur wordt de sleepboot Elbe op de rede van Vlis singen verwacht met een vliegkamp schip, dat zij van Boston (V.S.) voor dc sloop naar Antwerpen brengt. In de loop van de middag zal ook de sleepboot Gele Zee met een vlieg kampschip dat zijn laatste vaartocht maakt, op de Vlissingse rede ver schijnen. VANDAAG Middelburg Electro: Abbott en Costel- lo bij de Kannibalen", 19.00 cn 21.15 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Wal cheren met tentoonstelling Deltaplan, 9.00 tot 18.00 uur. Ylissingen Alhanibra: „Voor wie de klok luidt", 20,00 uur, 13 jaar. Luxor:: „De man zonder angst", 20.00 uur, 14 jaar. Goes Grand- „Jerry de schrik van het bataljon" 20.00 uur, 14 jaar. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2