PMVIHCIAIE ZEEUWSE COURANT Minister de Pous verklaart: prijsverstarring door kartels is onaanvaardbaar Proteststaking van typografen geëindigd Kasteelresten in BAARLAND in 1960 geconserveerd RUS BOOS TIJDENS GESPREK MET VAKBONDSLEIDERS VERWACHT. 202e jaargang - no. 223 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummert 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tancf. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een mlnlmun van 1.—. „Brieven of adre* bureau v. d. blad** 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2353 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikree. red, tel. 2425. adm. tel. 2Q'-M Begroting van economische zaken Ondernemersafspraken mogen prijsverlagingen niet verhinderen (Van onze parlementaire redacteur) De overheid zal er nauwkeurig op toezien dat het op zichzelf niet ongewenste concentratiestreven niet zal leiden tot afspra ken, die een gezonde concurrentie in de weg staan of tot prak tijken, die een prijsverstarrende werking hebben. Met name moet het onaanvaardbaar worden geacht, dat de mogelijkheid van prijsverlagingen door ondernemersafspraken niet tot rea lisatie komt. Dit is het standpunt van de minister van economi sche zaken, drs. J. W. de Pous, neergelegd in de memorie van toelichting op de begroting van 1960 van zijn departement. Do minister voegt hieraan toe, niet te zullen aarzelen op te treden tegen die kartels, die een verantwoorde prijsconcurrentie in de weg staan door de minimumprijzen op een te hoog niveau te stellen of te hand haven. Een verstarring van ernstige aard kan ontstaan, aldus de minister, door toepassing van een bedrijfstak van de zogenaamde verticale prijsbindin gen, Daarom overweegt de minister dan ook ernstig een maatregel tegen dit systeem van prijsbinding te ne men. Hij beraadt zich thans over een eventuele adviesaanvrage terza ke aan de commissie economische mededinging. Kartel-controle Het grote nadeel van het systeem van de verticale prijsbinding is, volgens de minister, dat het de in dividuele ondernemers, die gehouden zijn de betrokken produkten tegen de voorgeschreven prijzen aan te bie den, onmogelijk maakt op bedrijfs economisch verantwoorde wijze in de prijzen te concurreren. De bezwa ren aan deze vorm van binding ver bonden worden geaccentueerd in de gevallen, waarbij de controle op de naleving van de voorgeschreven pu bliek prijzen en handelskortingen niet door de individuele leverancier geschiedt, doch de opsporing, vervol ging en berechting plaatsvinden door een collectief kartelorgaan. Dit kan gepaard gaan met een rigoureuze af dwinging, mede bewerkstelligd door een provocatieve wijze van opsporing van overtredingen, het vaststellen van een groot aantal zgn. additione le verboden (welke erop zijn gericht elke ook indirecte ontduiking van de publiekprijzen te voorkomen), het optreden van margeconcurrentie en andere euvels. Staking Een staking van enige omvang is voor Nederland bepaald een on gewoon verschijnsel. Er heeft zich geleidelijk in ons land een „kli maat" ontwikkeld, waarin staking Wordt beschouwd als een ernstig eco nomisch nadeel. Een Nederlands so ciaal-psycholoog, die enige tijd gele den een analyse gaf van een langdu rig arbeidsconflict, wees er op, dat overheid en publiek de staking af keuren en dat de staking in Neder land uit de tijd is. Wanneer dan toch een ar beidsconflict in Nederland uit breekt, waarbij naar het „ver sleten" middel van de staking gegre pen wordt, behoeft dat een verkla ring. Zo'n geval doet zich thans voor in de drukkerswereld. Er is gisteren voornamelijk in Amsterdam en Rot terdam gestaakt. De erkende vak bonden stonden niet achter die sta king. Dat kon ook niet, want er loopt nog een tijdelijk verlengde collectie ve arbeidsovereenkomst, waaraan alle bedrijfsgenoten dus ook de stakers gebonden zijn. Men zou dus eenvoudig kunnen con stateren dat de „wilde" stakers hun contract geschonden hebben, dat ze aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de aangerichte schade en dat ze in hun welbegrepen eigenbelang der gelijke contractbreuken achterwege moeten laten. Met dat eenvoudige constateren is men echter niet toe aan een verklaring en zo'n verklaring is toch wel nodig. Om te beginnen was de wilde staking niet gericht tegen de werkgevers, want tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties was overeen stemming bereikt t>ver een loonsver hoging en over het streven naar ar beidstijdverkorting. Die overeenstemming echter werd niet bekrachtigd door het college van rijksbemiddelaars en daardoor ont stond e enzekere aggressiviteit je gens dit college. Het is deze aggressiviteit, die tenslotte voerde tot de wilde staking: men wil de het college van rijksbemiddelaars nopen op korte termijn de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf goed te keuren. Hier ligt stof te over voor verschil van inzicht. Velen in ons land zullen het afkeuren, wanneer het middel van de staking gebruikt wordt om over de hoofden van de werkge vers heen druk uit te oefenen op een nverheidscollege. En dan nog wel een college, dat een grote mate van arbitraire bevoegd heid heeft en dat eerst een uitspraak doet nadat de belanghebbenden zijn gehoord en nadat een eigen onder- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Exclusief verkeer Het gevaar van verstarring in de concurrentie wordt versterkt, indien de betrokken marktgedragsregels worden ondersteund of afgedwongen door een overeenkomst van'exclusief economisch verkeer tussen de onder scheidene geledingen van een be drijfskolom. Ook in de gevallen, dat toelating tot het exclusief verkeer niet in beginsel is uitgesloten, leidt een dergelijke regeling veelal tot een restrictief toelatingsbeleid ter bevei liging van de gevestigde belangen. Dat zulks op den duur schadelijk kan zijn voor het voortbestaan van een gezonde mededinging, behoeft geen betoog. De minister heeft derhalve het voornemen de spoedige toetsing van de betrokken kartelovereenkom sten aan zijn opvattingen omtrent een gezond toelatingsbeleid met kracht te bevorderen. Geen rechtspraak Do minister is met zijn ambtsvoor ganger van oordeel, dat op enkele terreinen voldoende ervaring met (Zie slot pag. 3 kol2) SAN FRANCISCO VRIENDELIJK VOOR KROESJTSJEW Premier Kroesjtsjew heeft zondag avond in San Francisco de hartelijk ste ontvangst gekregen sedert zijn aankomst in de Verenigde Staten. Verscheidene duizenden mensen had den zich voor het Mark Hopkins ho tel waar hij zijn intrek nam, verza meld. Men juichte en applaudiseerde, Kroesjtsjew beantwoordde de be groeting door te wuiven en zijn in eengeslagen handen boven zijn hoofd heen en weer te zwaaien. Walter Reuther heeft de pers na het diner van Kroesjtsjew met Ameri kaanse vakbondleiders medegedeeld, dat Kroesjtsjew wederzijdse stand punten onverenigbaar had geacht. De Russische leider en de leiders van het vakverbond A.F.L.-C.I.O. zijn drie en een half uur bijeen ge weest en hebben gesproken over de voordelen van het Amerikaanse en het Russische stelsel. Zeven bondspresidenten van de AF1. L.-C.I.O. die in San Francisco een congres houdt, hebben Kroesjtsjew gezegd, dat de arbeiders in de Ver enigde Staten weigeren een filosofie van dictatuur te omhelzen, aldus Reuther. De Russische leider verde digde echter krachtig het Russische stelsel; Het diner in het weelderige hotel Mark Hopkins, was de eerste bijeen komst van Kroesjtsjew met verte genwoordigers van de Amerikaanse vakbeweging. George Meany, de pre sident van de A.F.L.-C.I.O., was niet aanwezig. Hij had gezegd geen prijs te stellen op een ontmoeting met Kroesjtsjew. De opgegraven slotresten van 7casteel „Hellenburg" te Baarland, die reeds meer dan anderhalf jaar aan weer en wind staan blootgesteld, zullen wél- licht in 1960 worden geconserveerd. Ondanks de droge zomer groeit het onkruid welig tussen de opgegraven funderingen. (Foto P.Z.C.) Volgens Reuther is Kroesjtsjew bij een bespreking van het ontwape- ningsvraagstuk nogal opgewonaen :e worden. 'ames Carey, president van de bond van elektriciens, had het onderwerp ter sprake gebracht en had naar aanleiding van de jongste voorstel len van Kroesjtsjew in de Verenigde Naties gezegd, dat een doeltreffende inspectie en controle vereist zijn. Kroesjtsjew had o.m. opgemerkt, zich niet te kunnen verenigen met het soort controle dat de verenigde Staten nodig achten met het oog op het bestaan van Amerikaanse mili taire bases in het buitenland. Maar later, aldus Reuther, had Kroesj tsjew gezegd, dat hij wel had inge stemd met deze controle. Kroesjtsjew had ook gezegd, dat de vakbondsleiders de lijn van Dulles volgden. „En toen begon hij tegen ons uit te varen". De Russische leider was vriendelijk toen het gesprek over algemeenhe den ging. Hij werd echter opgewon den toen de bijzonderheden bespro ken werden. Knight, president van de arbei ders in de olie-industrie, bracht het onderwerp van de politieke zelfbeschikking ter tafel, maar volgens Reuther kon men over dit thema niet verder praten omdat Kroesjtsjew te kwaad was ge worden. „Ik zei tegen hem dat een boos antwoord nog niet een bevredigend antwoord is", aldus Reuther. Luisterbijdrage voor één radio per gezin (Van onze parlementaire redacteur). Het is de bedoeling van de minister van o. k. en w., dat per gezin de luis terbijdrage slechts voor één, zich in de woning bevindende toestel zal wor den betaald, zo deelt bij tlians defi nitief mee in de memorie van toe lichting op zijn begroting voor 1960. Dit betekent dus dat voor autora dio's wel apart betaald zal moeten worden. De omroepwet moet nog altijd in het openbaar in de Tweede en de Eerste Kamer behandeld worden. Voordat daartoe wordt overgegaan, zal de mi nister nog enkele wijzigingen bij no ta van wijziging indienen. Tot die veranderingen behoort o.a. de nieuwe wijze van inning van de luisterbijdra ge. Minister Cals is van mening, dat een definitieve oplossing van de finan ciële moeilijkheden bij de radio-om roep slechts te verwachten is, nadat de kosten van de Wereldomroep niet meer uit de luisterbijdragen zullen worden betaald, maar zoals in het bij de Tweede Kamer ingediende gewij zigde ontwerp-omroepwet wordt voor gesteld, uit de algemene middelen van het rijk. Gedurende het overgangs- bestel voelt de regering er niet voor een principiële wijziging in de finan ciering van de radio-omroep doof te voeren. Directeur-generaal voorwetenschappen (Van onze parlementaire redacteur). Ter vervolmaking van de organisatie van zijn departement acht de minis ter van o. k. en w. het wenselijk een directeur-generaal voor de weten schappen te benoemen. De taak van de huidige directeur van de afdeling hoger onderwijs en weienschappen is van een dergelijke omvang en zwaar te geworden, dat de minister het niet verantwoord acht deze nog langer door persoon te laten vervullen. Beleefdheid voor Kroesjtsjew gevraagd Het Witte Huis heeft maandag op de Amerikanen een beroep gedaan alle beleefdheid jegens de heer Kroesjtsjew in acht te nemen op zijn reis door de Verenigde Staten. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, zei dat pre sident Eisenhower hoopt dat hij en de heer Kroesjtsjew volgend weekeinde „constructieve" bespre kingen kunnen houden op het af gelegen verblijf van de president in Kamp David. „Dit oogmerk van constructieve bij eenkomsten in Kamp David wordt niet gediend door persoonlijke on beleefdheid jegens premier Kroesj tsjew tijdens zijn bezoek door ons AANTAL KRANTEN VERSCHENEN NIET Spoedig overleg met college van rijksbemiddelaars De proteststaking vsTn typografen bij Amsterdamse, Rotterdamse en enke le provinciale dagbladen is gisteren geëindigd. Maandagavond kwamen de nachtploegen weer naar het werk. De werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben zich gisteren, na ver gaderd te hebben, tot het college van rijksbemiddelaars gewend. Gehoopt wordt dat op zo kort mogelijke ter mijn een nieuwe bespreking met het college van rijksbemiddelaars wordt gehouden. Aangedrongen werd om het overleg reeds vandaag te laten plaatshebben. De werknemers en vak- bondsbesturen hebben maandagmid dag nieuwe argumenten met elkaar besproken, die pleiten voor het goed keuren van de nieuwe c.a.o. De besturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties hebben bij de werknemers er met de meeste klem op aangedrongen de werkzaam heden normaal voort te zetten dan wel te hervatten. Van de zijde der personeelscommis sies, die de proteststaking hebben aangekondigd, is meegedeeld dat daaraan gevolg zou worden gegeven. In Amsterdam is de staking rustig verlopen. In de loop van de dag had den vele honderden stakende typo grafen zich voor de krantengebou- OM BEHOUD VAN „DE HELLENBURG" Nog deze maand aanleg van riolering De plannen om over te gaan tot conservering van de fundamen ten van liet laat-mïddeleeuwse kasteel „De Hellenburg" te Baar land nemen langzamerhand vaste vorm aan, hoewel de werk zaamheden in verband met financieringsmoeilijkheden in ver- scliillende fasen uitgevoerd moeten worden. Deze maand zal een begin worden gemaakt met het leggen van een riolering, zodat de funderingen bij zware regenval niet meer onder water zullen lopen. Het eigenlijke conserveren van de slotresten zal zeer waarschijnlijk niet voor 1960 ter hand worden genomen. wcu aan de N.Z. Voorburgwal verza meld. Enkelen wilden optrekken naar het kantoor van het centraal bureau voor de grafische bedrijven. De2e tocht heeft echter geen doorgang gevonden. In de hoofdstad hebben aan de staking vijfduizend typogra fen deelgenomen. Gisteren zijn De Telegraaf, Het Nieuws van de Dag, Het Alge meen Handelsblad, Het Vrije Volk. de Amsterdamse edities van De Tijd—de Maasbode, de Nieuwe Rotterdamse Courant, Het Parool, de Gooi en Eemlander, het Dordts Dagblad, de Dordtenaar, de Am sterdamse en de Rotterdamse edi ties van Trouw, de Rotterdamse edities van De Rotterdammer en de Twentsche Courant niet ver schenen. In Den Haag wachtte men het resul taat af van de in Amsterdam gehou den bespreking. Wel was in de och tend bij een van de grote Haagse boek- en tijdschriftdrukkerijen het werk een uur lang stilgelegd. De werknemers trokken de straat op met borden met opschriften als „Wij wensen een c.a.o.". Ook in een twee de bedrijf traden enige stagnaties op. In Utrecht hebben de personeelscom missies van vier grote ondernemin gen een telegram gezonden aan de rijksbemiddelaars met het verzoek de c.a.o.'s voor het grafisch bedrijf in hun geheel goed te keuren. Het A.N.P. kon aan de kranten gis teren geen plastics van de foto's le veren, daar de chemigrafen zich had den aangesloten bij de staking van de typografen. De foto toont stakers in debat bij het gebouw van „De Tijd-Maasbodeen de „Nieuwe Dag" in de suilcerbakkei-- steeg en de Nieuwe Nieuwstraat (achtergrond). Politieagenten, die hier een oogje in het zeil hielden, konden zich beperken tot toekijken. want als de slotresten niét op zo'n laag peil zouden liggen, dan zou men kunnen volstaan met een riolerings buis van 80 meter lengte. Nu moet het overtollige water worden afge voerd naar een veel verder gelegen sloot. Er bestaat echter alle kans, dat de stichting over enkele maanden weer de nodige armslag heeft. Van parti culiere zijde is nog een bedrag toege zegd van rond f 500,en de Neder landse Kastelenstichting, die reeds f 1000,sclionk, zal opnieuw een actie houden om een dergelijk bedrag bijeen te brengen. Ook hoopt men nog eens een bijdrage te krijgen van de provincie Zeeland. Want zonder voldoende financiële steun blijven de kasteelresten in een desolate toestand. Zoals bekend is op 14 mei van dit jaar de „Stichting lot Instandhouding 'van Objecten van Culturele Waarde 1 in de Provincie Zeeland" in het leven geroepen. Voorzitter van de stichting is burgemeester L. E. D. S, von Bön- ninghausen tot Herinckhave te Ter hei jden, vroeger te IJzendijke, secre taris de heer J. den Hoed, gemeente archivaris en conservator van het stedelijk museum te Vllsslngen, en penningmeester de heer I. A. van Rooyen te Baarland. Het eerste ob ject in Zeeland, dat de stichting voor het nageslacht wil bewaren is de fun dering van het middeleeuws kasteel „De Hellenburg" te Baarland. Nadat de slotresten alweer bijna - twee jaar geleden r.ijn bloot geko men, is liet thans beslist niet over bodig, dat maatregelen tot conser vering worden getroffen. Op dit ogenblik maken de resten van liet eens zo trotse kasteel een desolate indruk. Wel is door de langdurige droogte van de laatste maanden het water rond de funderingen ver dampt, maar overal tiert welig het onkruid. Over enkel© dagen zal evenwel gor den begonnen met het aanleggen van een 240 meter lange riolering, die de stichting op een' uitgaaf van rond f 3000 komt te staan. Daar het ter rein. waarop de slotresten liggen f 2603.kostte, is dan het geld van de stichting schoon op. De aanleg van da riolering is een tegenvaller. Geldig tot hedenavond VRIJ VEEL BEWOLKING Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen voornamelijk ton noor den van de grote rivieren. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Iets lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 23 september Zon op 6.26 onder 18.39 Maan op 22.01 onder 12.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1