NIEUWS UIT DE KERKEN FRUITGORSO IN GOES WERD EEN GROOT SUCCES JAARVERSLAG 1958 DIENST SOCIALE ZAKEN VLISSINGEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN WALCHEREN. Ai'enda MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALS 54 SU W H k V O U R N i f (Slot van pag. 1 van bramen gemaakte bruggetje, zo subtiel en fijn waren uitgewerkt, dat het leek alsof met penseel en verf was gewerkt in plaats van met fruit. DOBPSPRIJS De vijftien praalwagens getuigden stuk voor stuk va ngrote vaardigheid en artistiek inzicht. De derde prijs bijvoorbeeld-was niet alleen origineel, maar ook gedurfd en uitstekend van kleur. Het was het sprookjesonder- werp „De Kikkerkoning" (van de ge meente Kloetinge). Van de deelne mende gemeenten was Kloetinge door dit resultaat de beste, zodat dit dorp straks feest kan vieren met de extra dorpsprijs van 1.000. Ook de zilveren appel, een wissel- prijs van de vroegere president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander ging naar de gemeente Kloetinge. De twaalf an deer praalwagens, die tweede en der de prijzen kregen, boden een al even afwisselend en kleurig schouwspel. START Het corso startte 's middags om drie uur van het veilingterrein om onmid dellijk tussen een ware mensenzee de route te vervolgen. Aan de kop van de ongeveer 2 kilometer lange stoet, waarin niet mindere dan 9 muziek korpsen meeliepen, „defileerden" de deelnemers aan de autoshow. Vervol gens kwamen de reclame-auto's en de praalwagens. Ook de fruitfee rged in de de kleurige stoet mee. Terwijl het corso zich als een fleurig lint door de straten slingerde, lieten de muziekkorpsen „De Scotjes" uit Til burg, „Ons Genoegen", Kapelle-Bie- zelinge, ..Concordia", Krabbendijke, „Euphonia". Goes, „E.M.M.", Kort- gene, „De Trommelaeren van Roesen- daele", Roosendaal, „Hosanna", Goes, „St. Caecilia",Stampersgat en „Ex celsior", Goes, vrolijke tonen horen. In tegenstelling tot voorgaande jaren werd de stoet ontbonden op het vei lingterrein en niet op de Grote Markt. Wel werd de prijsuitreiking op de Grote Markt gehouden, nadat eerst de kinderdrum- en doedelzakband „De Scotjes" was opgetreden. De bur gemeester van Goes, de heer H. K. Michaëlis, maakte de prijzen bekend en de fruitfee overhandigde de ver schillende trofeeën aan de deelne mers. Voor de genodigden was er daarna een diner in „De Korenbeurs", waaraan nog verschillende sprekers het woord voerden. De voorzitter van de stichting „Zeeuws Froiteor- so", de heer J. A. van YVillegen, stipte de belangrijkheid van liet Zeeuwse fruitteeltgebied aan. „Zeeuws fruit, goed fruit", zal een I algemeen begrip moeten worden, zo betoogde hij. Burgemeester Mi chaëlis noemde het eerste lustrum corso een geslaagd hoogtepunt van een geslaagde week. Er is reclame gemaakt voor geheel fruittelend Zeeland, aldus spreker. Verheugd was hij ook, dat enlcclc ge meenten op Noord- en Zuid-Beveland hadden deelgenomen. Het dorpsfeest in Kloetinge zou hij helpen openen. „Dat ben ik reeds overeengekomen met mijn collega van Kloetinge", al dus de heer Michaëlis. Hij was voorts van mening, dat de provinciale sfeer doorbroken moet worden.- „We moe ten er meer het landelijk element in brengen", zei hij. Nadat dr. ir. Den Hollander enkele vriendelijke woor den had gesproken, verklaafdo"mr. dr. A. J. J. M. Mes, als waarnemend commissaris der koningin, dat het van belang is, dat Goes als gemeente groter wordt en haar centrumpositie verstevigt. Tenslotte hield de fruit fee een charmant speechje. 's Avonds werd het talrijke publick weer heel wat geboden: een mode show op do-Oostsingel, die werd bij gewoond door vele duizenden toe schouwers en een concert door „Vrij heid en Vermaak". Ook trok het ver lichte fruitcorso door de straten van Goes en wederom genoten tienduizen den van de sprookjesachtige aanblik die de stoet bood. Op de Grote Markt werd nog een taptoe gegeven door de „Trommelaeren van Roeseldaele". (Advertentie) Een sprookje herleefde voor de vijfde maal. Reeds vijf maal verzorgde ATELIER POLEY de feestkleding voor fruitfee en hofdames. Ook U kunt uw charme ver- verhogen door onze modieuze stoffen. POLEY brengt ook dit seizoen de exclusieve stoffencollectie van Zeeland. „POLEY" GANZEPOORTSTR. - GOES De heer L. Poïflietkeurmeester btj de veiling te Goes, met de wisselbe ker van de middenstandsvereniging ,Jlandelsbelahgeyi" voor de praalwa gen met het hoogste aantal punten. Het was een vikingschipmet „ras echte" Noormannen als opvaren den (Foto P.Z.C.). Bezoek iets verminderd Woensdag 7 oktober a.s. houdt <le. vereniging „Het Schoolmuseum" te Middelburg in het Schuttershof haar algemene vergadering. In de ochtend- bijeenkomst worden de jaarverslagen uitgebracht en zal prof. dr. H. Olde- welt uit Amsterdam een lezing hou den over „Onbewuste krachten tussen opvoeder cn kind". 's Middags zal Aafje Top uit Am sterdam onder de titel „Vrije expres sie" een inleiding en demonstratie met kwekelingen verzorgen. Aan deze vergadering is een uitge breide tentoonstelling van leefmidde len verbonden, verzorgd door ver;-, schillende uitgevers. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal leden terugliep van 378 tot 349. Subsidie wordt verleend door .37 ge meenten, 22 schoolbesturen en 3 ver enigingen. Verder wordt aangestipt dat het bezoek aan het schoolmuseum wat achteruitloopt. Een van de re-" denen is, aldüs het verslag, dat' per laar drié grote tentoonstellingen vah eermiddelen in- Zeeland worden go hcuden en de scholen bovendien wor den overstróómd met keurig, uitge voerde folders enz, Wat de huisvesting betreft wordt'op: gemerkt, dat hierin geen verandering- is gekomen. De moeilijkheden wat de ruimte aangaat zijn nog niet 'opge- Jumelet—Vermeer, d.: D. de Regt—Mee- 'ost. Het bestuur hoopt mettertijd sen, z.; i. b. Rouw—Mouthaan, z.; N. de hiervoor een oplossing-te vinden. BruijckerGeeihoedt, z.; J. L. van Yk— De beschikbare financiën zijn toe- Dooms, z.; L. F. E. de Kraker—De Calu-1 reikend. In het afgelopen jaar werd wé, d.; E. Donze—Vegter, d.: A. J. de i 'n batig saldo genoteerd van 288,13. Feijtei^-Vermeu 1 enz.; G, E. van Zuuren 9R aanstaande vergadering zullen Durlrak, 2. A. M. J. J. F. Vandenhove— Piérrard, d. Ondertrouwd: Th. Heidens, 32 jaar en M. A. Aarsen, 24 jaar; H. A. L. van den Hemel. 23 jaar en J. M- Geensen, 20 jaar. Getrouwd; J. A. Verhage. 37 jaar èn M- A. Stockman, 30 jaar: P. Wissel, 20 jaar en C. F. E. Dlcleman, 19 jaar. Overleden: N. ten Haken, 77 jaar, wed. van P. F. van de Bilt. DUIVENDIJKE. Bevallen: w. K. v. d. Schelde—Folmer. z.: M. D. Verwest—DB'lebout, d.; N. v- d- LindeDen Boer, z.; G. v. d. Velde—Ger- rits, z. Jeugdtoneelavond in het Schel dekwartier Zaterdagavond hield de personeelsver eniging van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" haar jaarlijkse jeugdtoneel avond in het Scheldekwartier te Vlis singen. Voor deze avond, die als zeer geslaagd mag worden beschouwd, be stand niet alleen van de zijde der kinderen grote belangstelling, maar ook van de zijde der ouders, die in groten getale aanwezig waren. De avond werd geopend door de heer A. Kerckhove, waarna de alom bekende juffrouw Guusje (mevrouw .Meier) een kleine inleiding hield. Hierna be gon het toneel, waaraan ongeveer 45 kinderen deelnamen. Opgevoerd wer den de toneelstukjes „Onder hele ho ge bomen", „Appelsnoetje" en „Het zakdoekje van de prinses". Na afloop werd er nog een kinderbal gehouden, waar de kinderen veel plezier in had den. De leiding van deze avond was in handen van mevrouw Meier en de heer J. v. d. Want. Burgerlijke stand Prijzen van Zeeuwse fruitcorso te Goes Niet minder dan vijftien praalwa- fens vormden zaterdag het vijfde eeuwse fruitcorso. De jury kende de volgende prijzen toe: le pr. vei lingvereniging; „Zuid-Beveland" te Goes met „Vikingschip", 297 punten; le pr. Tilroe's Fruitbedrijf „De Smokkelhock" te Kapelle-Biezelinge, met „Chinese Theetuin", 295 punten; le pr. gemeente Kloetinge, met „De Kikkerkoning", 281 punten; 2e pr. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en plantkunde, afdeling Goes, met „De held van de dag", 265 p.; 2e pr. N.F.O., afdeling Oudelande, met „Bloemenfee", 262 punten; 2e pr. veilingvereniging Kapelle-Biezelinge en omstreken met „Fantasie", 249 punten; 2e pr. gemeente Yerseke, met „Vissersschip", 247 punten; 2e >r. Tuinbouwbond van de N.C.B., af- leling Zeeland, met „Reinaertstad", 243 punten; 2e pr. gemeente Wissen- kerke, met „Neptumes", 242 punten; 2e pr. gebr. Van 't Westeinde. 's-H. Arendskerke, met „Herfstsymfonie", 241 punten; 3e pr. Goese Midden standsvrouwenvereniging, met „Klein Duimpje en de reus", 230 punten; 3e pr. gemeente 's-Heerenhoek, met „El fenbankjes", 228 puntén; 3e pr. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Zuid-Beveland West, met „De wijde blik", 216 jpunten; 3e pr. (bui ten mededinging) Gezamenlijke Mid denstandsverenigingen te Goes, met „Middenstandsbelangen", 204 pun ten; 3e pr. N. J. Mulder N.V.. Göes, met „Sprookjesland", 202 punten. GEZINSZORG VOORNAME TAAK Meer werklozen kwamen in aanmerking voor steun Uit 't jaarverslag over '58 van de ge meentelijke dienst van sociale zuken te Vlissingen blijkt, dat de in het tweede halfjaar van 1957 geconsta teerde stijging van de werkloosheid zich in 1958 heeft voortgezet. Vooral de activiteiten in de bouw- en me taalnijverheid verminderden, waar door vrij veel ongeschoolde arbeiders en in mindere mate vaklieden zon der werk kwamen. Dit had dan ook een belangrijke uitbreiding tot volg van het aantal werldozen, dat gedurende het verslagjaar in a merking kwam voor een uitkering krachtens de sociale voorzieningsre geling voor werklozen, In 1958 bleef de beschuttende werk plaats een belangrijk object In de ge meentelijke sociale werkvoorzienings regeling. De resultaten waren sociaal economisch, ondanks de ongunsti- 1 conjunctuur, bevredigend. Het aantal tewerkgestelden in de werk plaats steeg tot 50, waarmee de maximum opname-capaciteit prak- tich werd bereikt. Door de geoeur- tenissen in Indonesië vestigden zich tijdens het verslagjaar ook een aan- MIDDELBURG Huisvestingsprobleem voor per inwonér, hetgeen neerkomt op een bedrag van 670,89. Het subsidieverzoek van de provin ciale bond „Het Zeeuws Wit-Gele o i 1 Kruis" voor de kraamverzorging kan bCCOOlmUSeUm nOg Urgent f W.ntot steunen, omdat het te- o j jcort op de exploitatie van de kraam* centra gedekt wordt uit de inkom sten van de bond. Ook op de subsidie verzoeken van de afdeling reclasse ring Van het Leger des Heils en van de afdeling Zeeland van het Neder lands Genootschap tot - reclassering stellen B. en W. voor afwijzend te be schikken. Naar de mening van het college is het steunen van het reclas- so rings werk een rijkszaak. B. en W. stellen hogere begrafenisrechten voor Nu de verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten per- 1 januari a.s. afloopt, hebben B. en W. van Middelburg de raad een- nieuwe verordening ter vaststelling aangeboden. Het college heeft deze Collecte De collecte ten behoeve van het Ko- ningin Wilhelminafonds (kankerbe strijding) heeft de volgende bedragen opgeleverd: Tcrneuzen-stad f778,47. Driewegen f21,06 en Sluiskil f58,33. VAND.'. \G. .en Luxo.,/s Nachts langs de i.o.to.rs", 20.00 uur, 18 jaar; Concert gebouw: „The bridge on the rlver Kwal", 20.00 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: „714 antwoordt niet", 20 00 uur, 14 jaar. Sas van Gent: „De levensdroom van Jo seph Schmidt", 20.00 uur. drie bestuursleden jvorden. gekozen. Aftredend zijn de heren J. de Nóoyer en mr. L. G. Wolf. De heer De Nooy- er stelt zich niet herkiesbaar; Voorts is een vakature ontstaan door het overlijden van de heet J. Pb. Koene, waarin nog niet werd. yoorzièh.' Subs'die van f 2000 voor exrloliatie „Trefpunt" Subsidievoorsfellen B. en W. Veer de exploitatie van bet clubhuis ,,'t Trefpunt" te .Middelburg stellen B. en W. nan de raad voor om aan de stichting Sociaal Cultureel Op bouwwerk voor hét jaar 1958-1959 een subsidie toe te kennen van 2.000. Reeds eerder stelde het col lege voor een bijdrage van 1.000, te verlenen. Dë raad besloot dit voor stel aan te honden, teneinde B. en W. in de gelegenheid te stellen deze zaak nader te bezien. In de vergadering, waarin -de önt- Werp-begroflng voor I960 aan de or de kom:, zullen B. en W. voorstellen om aan de stichting voor het exploi- afejaar 1959-1CG0 een subs'die toe te kennen van 30 pet. van de door het rijk voor subsidie in aanmerking "ko mende exploitatielasten met een ma ximum van 4000. De subsidie voor de stichting „Dienst voor de geestelijke volksgezondheid" willen B. en W. verhogen met 3 cent TERNEUZEN Adviescommissie woningbouw Dezer dagen is in Terneuzen een ad viescommissie voor de woningbouw gevormd, waarin zitting is genomen door afgevaardigden van zeven, bij de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening aangesloten, orga nisaties ter plaatse. Deze plaatselijke commissie maakt deel uit van de landelijke organisatie voor voorlichting op woningbouwge bied. Het doel van de commissie is door het houden van enquêtes en daarbij geholpen door de plaatselijke commissies tot goed verantwoorde adviezen bij de woningboyw te komen. Ook op particulier niveau kunnen ad- viezen worden Ingewonnen. Voordrachtsavond voor hulsvrouwen De Terneuzense afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen opende haar winterseizoen met het optreden van de bekende voordrachtkunstenaar Jac. Elsacker. Met zeer veel aandacht beluisterden de dames deze 76-jarige kunstenaar, die onder meer de stukjes „Het is onbegrijpelijk", „De messenwerpers" en „De dood van een ambtenaar" voordroeg. Op komische wijze-bracht hij verder „Lustrum", eri „Hoe ko men de gaten in de kaas" over het voetlicht. De heer Elsacker besloot met een aantal schetsjes van Simon Carmiggelt. De vice-presidente, me vrouw G. A. Visser-de Noo. dankte na afloop de voordrachtskunstenaar namens de afdeling. Tijdens de pauze werden enige mededingen van huis houdelijke aard gedi^n. Op donder dag 12 oktober zal de burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen een lezing met dia's hou den óver z'n laatste reis naar Spits bergen. gelegenheid aangegrepen om de rechten voor zover wettelijk toege staan aan te passen aan het sinds 1950 gestegen kostenpeil. Praktisch over de gehele linie hebben B. en W. de rechten verhoogd met 2%, het geen alleszins redelijk geacht wordt. Alleen het jaarlijks recht voor on derhoud van beplantingen heeft het college gebracht van 1 op 2. De som voor afkoop van dit onderhouds recht is uiteraard eveneens verdub beld. Een bedrag van 1 is naar het oordeel van het college veel te laag. Garnalenvisser raakte met vingers bekneld De Terneuzense garnalenvisser J. J. kwam donderdagmorgen ter hoogte van Hoofdplaat, bij het betreden van de machinekamer te vallen, waar door hij met z'n vingers tussen een drijfriem van de motor kwam. In Breskens moest hij zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Daar werden drie gebroken vingers geconstateerd waarna J. werd over gebracht naar het ziekenhuis te Oostburg. Eén-mansshow In het Terneuzense Concertgebouw zal woensdag 23 en donderdag 24 september Pierre Duro in z'n één mans show optreden. Zij, die Duro eerder hebben zien optreden weten dat hij een veelzijdig programma tal gerepatrieerde gezinnen in Vlis singen, aie financiële steun nodig had den. Dankzij het gereedkomen van een aantal flats kon een 15-tal Het in 1957 geopende bejaar dentehuis bleek Tn een grote be hoefte te voorzien. Indien de opna me bejaarden betreft, die zelf niet in staat de pensionkosten ten volle te betalen, wordt dit door de dienst geregeld. Gezinszorg Ofschoon er in Vlissingen weinig a- sociale gezinnen zijn,.vervulde gezins zorg in '58, naar uit 't verslag blijkt, 'n voorname taak in 't maatschappe lijk werk. Ook de samenwerking met de gemeentelijke sociale en andere instellingen, raden voor de kinderbe scherming, sociale raden, armbestu ren. diaconieën, consultatiebureaus, ambtenaren van de verschillende mi nisteries en alle overige instanties werkzaam op sociaal terrein, was; evenals in vorige jaren, zeer bevre digend. In 1958 werden voor rekening van de dienst sociale zaken 57 pa tiënten tot een totaal van 2944 ver- pleegdagen in ziekenhuizen verpleegd. Het aantal personen, dat gedurende dat jaar voor rekening van de dienst in verpleeg- en rusthuizen en in be jaardentehuizen was opgenomen be droeg 158 met 45.367 verpleegdagen. In 1958 werd voorts 2765.02 be taald voor specialistische hulp aan patiënten, waarvoor ziekenfonds of verzekering niet meer betaalde. In entingen tegen difterie-kinkhoest-te- tanus van leerlingen der lagere scho len werd gedurende het verslagjaar voortgezet. In verband met de inen tingen tegen poliomyelitis werden dc leerlingen van de kleuterscholen niet ingeënt tegen difterie-kinkhoest-teta- nus. Op advies van de schoolarts werden in 1958 ten dele in samenwerking met sociale zaken 39 Vlissingse kin deren door versoh'llende sociale in stellingen uitgezonden. Het aantal dagen bedroeg 1382. Het batig saldo van de dfenst over het jaar 1958 be draagt 522.939.50. Ds. G. van Schuppen nam afscheid van Korlgene In het hervormd kerkgebouw te Kort- gene nam zondagavond ds. G. van Schuppen na een 9'A-jarig verblijf in deze gemeente afscheid, wegens ver trek, naar Beverwijk. Tijdens deze Afscheid ds. Van 't Hof Zondagmiddag nam ds. L P. C. van 't Hof, Ned. herv. predikant te Rit- them afscheid van zijn gemeente. Als afscheidstekst had ds. Van 't Hof gekozen Petrus I vers 8 „Wordt nuchter en waakzaam!" „De waak zaamheid," zo zei hij, „spoort de nuchterheid aan en brengt wel strijd, kerkdienst werden geen toespraken nmar geeft ook een gespannen aan gehouden, daar hiervoor tijdens een dacht voor de toekomst van Chris- afsoheidsbijeenkomst in hotel „De,;"8"' - Na zijn prediking sprak ds. Van 't Hof een woord tot o.a. de gemeen te, de zieken, de provinciale verga dering, de classis Middelburg, de ringpredikanten, kerkvoogdij, orga nist, koster, en gemeentebestuur. Tot de kerkeraad richtte hij zich in een afzonderlijk woord. Allen wenste hij Stadswijnkelder" reeds gelegenheid was geboden. Een gelegenheid, die ve len hadden aangegrepen om van de predikant afscheid te nemen. Vele col lega-predikanten van het eiland wa ren hierbij aanwezig, alsmede burge meester A. A. Schuit,van Kortgene en vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen en verenigingen. Zondagavond preekte ds. Van Schup pen. naar aanleiding van 1 Corinthe 1 „Ik'danik mijnen God allentijd over U, vanwege de genade Gods, die U gegeven is in Jezus Christus", waar na de gemeente, hem psalm 121 4 toezong. Het.Ned. herv. kerkkoor ver leende medewerking. Tot slot zong de gemeente gezang 141. Het kerkgebouw was geheel gevuld". In het portaal na men Is. en mevrouw Van Schuppen na .afloop van dé dienst van ieder persoonljjk afscheid. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven (zesde lp red. pl.)G. H. Harnis te Blokzijl; tc Hui zen (N.-H.): G. van Wilgenburg te Uithoorn: te Den Bommel: J. Bak ker, kandidaat te 's-Gravenhage; te Vordèn: J. N. Nammensma te Rode- school. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Ferwerd.HallumC. Olij, kandidaat te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Barendrecht: M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Katwijk aan Zee. De scheidende predikant werd na mens de ring Vlissingen, classis Mid delburg, en de provinciale vergade ring toegesproken door ds. Klooster man. Burgemeester P. Gabriëlse sprak namens de burgerlijke gemeen te en ds. Hatjema vertegenwoordig de in zijn dankwoord kerkeraad en gemeente. Vervolgens zong de ge meente ds. Van 't Hof toe gezang 263, vers 1 en 5. Na de dienst begaf de scheidende predikant en zijn vrouw zich naar de uitgang, waar de gemeenteleden persoonlijk af scheid van hen konden nemen. NED. HERV. KERK. Toezegging van beroep. Ds. J. H. J. Hoffman te Koudekerke, ontving een toezegging van beroep naar Hoogc- veen (Drenthe). Beroepen te Gameren: M. Lekkerker- ker te Montfoort. Aangenomen naar Grijpskerke (Zld.) (toez.): P. J. L. Wapenaar, vicaris te Oud-Loosdrecht. Aangenomen naar Oudkerk-Rood- kerk: C. Nieboer, kandidaat tc Hoge- zand, die bedankte voor Winkèl (N.-H.) (toez.) en voor Langezwaag (Fr.); naar Lemelo (O.): Chr. Mata- heru, voorheen predikant tc Ambon, Lezing over Tanganyika In het parochiehuis te Terneuzen kwam het r.-k.-vrouwengilde donder dagavond voor de eerste maal in dit seizoen bijeen, tesamen met leden van de K.A.V. Zuster Schaars, die met dr. Mol gedurende 2% jaar in een ziekenhuis in Tanganyika (Afrika) gewerkt heeft gaf een lezing over haar ervaringen aldaar. Na de pauze vertoonde zij een aantal dia's over dat land. Gevonden voorwerpen Bij het bureau van de gemeente politie te rerneuzen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: Parker-vulpen, bruine damesportemonnee, 2 kwar tjes, rol stof, Volvo-wieldop, dames zonnebril, grijze ceintuur van jurk, portemonnee met kl. inhoud, zonne bril, gebloemde shawl, wit dames tasje, koperkleurige armband, ge streept jongensjasje, zwarte dames portemonnee, f ietswimpel, bood- schappenmandje. Aan het bureau zijn edeponeerd: gymschoen, horloge, laarkam, ring met 3 sleutels, 2 loten van Belgische Kongo, 2 sleuteltjes. OOSTBURG Auto verleende scooter geen voorrang Zondagmiddag kwam het m de Brou werijstraat te Oostburg tot een aan rijding tussen een personenauto van de vertegenwoordigers A. M. S. uit Sas van Gent en de Belgische scoo terberijder J. M. uit Tielt, schilder van beroep. Het ongeluk gebeurde toen de vertegenwoordiger de op de voorrangsweg Burchtstraat-Brouwe rijstraat rijdende scooter geen voor rang verleende. Ondanks krachtig remmen kon de Belg de auto niet meer ontwijken en werd evenals zijn echtgenote, die op de duo zat, van de scooter geslingerd. J. M. liep hierbij enkele schaafwonden en zijn echtge note een hersenschudding op. Mevr. M. kon later per auto naar huis te rugkeren. De scooter, werd vrij zwaar de auto niet noemenswaardig, be schadigd. ZAAMSLAG Bij laden van slro van wagen gevallen De landbouwer J. de Jonge uit de Willem m-polder te Zaamslag is donderdagmiddag tijdens het laden van stro van een wagen gevallen. Het slachtoffer, dat klaagde over pijn in de borststreek, werd met inwendige kneuzingen overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen. WESTDORPE Benoeming bij brandweer Tot ondercommandant bij de vrijwil lige brandweer te Westdorpe werd door burgemeester en wethouders benoemd de heer G. Geilleit, Tot lid van de brandweer werden benoemd de heren E. Vink. P. de'Witte, K. dc Schrijver en G. Baecke. Door deze benoemingen is de vrij willige brandweer weer op sterkte gesteld. Weg bestraat Het eerste gedeelte van de weg Graaf Jansdijk vanaf B 20 tot het aan het Verenigingsgebouw te West dorpe is nadat de riolering hierin is aangebracht, geheel bestraat. Dit ge deelte zal spoedig voor het verkeer worden opengesteld. Nieuw bestuurslid bij E.H.B.O. In de plaats van de heer W. Gillissen, die is afgetreden als bestuurslid van de E.H.B.O. te Westdorpe werd ge kozen de heer J. F. de Kort te West dorpe. Stakers op Antwerpse scheepswerven zullen werk hervatten De arbeiders van de Antwerpse scheepswerven, die 1 juni in staking zij" gegaan om kracht bij te zetten aan nun eisen voor betere voorwaar den, zullen dinsdag of woensdag het werk hervatten. Dit is het resultaat van een vergadering, die zaterdag op het Antwerpse stadhuis is gehouden en die tot middernacht voortduurde. De werkgevers hebben erin toege stemd de door de arbeiders gevraag de jaarpremie op basis van ongeveer 1.15 per werkdag toe te staan. Tot dusverre hadden zij geweigerd ver der te gaan dan 0,75 per werkdag. De jaarpremie wordt tegen het ein de van net jaar uitgekeerd. Eén van de grieven van de arbeiders was, dat zij het vorige jaar deze premie niet hebben ontvangen Geschat wordt, dat de staking de scheepswerven ongeveer 300 miljoen frank dat is ruim 22,5 miljoen gulden heeft gekost, waarvan ne gentig procent in buitenlandse va luta. Alleen al de Antwerpse haven verloor per dag een bedrag van rond ƒ7500 aan haven- en kaderechten. Veel schepen zijn de afgelonen drie en een halve maand voor herstel lingswerkzaamheden doorgevaren naar Rotterdam en Hamburg. Bij de staking waren ongeveer 3000 arbeiders betrokken. Het totaal der arbeiders bij de scheepswerven in Antwerpen schommelt om de 4200. Bij het uitbreken van de staking wa ren er echter ongeveer 1200 zonder werk. Tijdens de staking zou een deel van de arbeiders werk hebben gevonden in Vlissingen en Rotterdam. Vliegtuig landde veilig na afbreken van schroef Een Super Constellation van de „Air France" is veilig op het vliegveld Shannon geland met een afgebro ken schroef die zich in de romp van het vliegtuig boorde. Twaalf passagiers waren aan boord. Zij liepen geen letsel op. Het incident gebeurde op 5000 meter hoogte on geveer 640 km voor de Ierse kust. Reddingboten en vliegtuigen kwa men te hulp nadat het vliegtuig de volgende dramatische bood schap uitzond: „Schroef afgebro ken, zit in romp vast. Gebroken ruiten, verzoeke alle bijstand". Het vliegtuig dat op weg was van New York naar Frankrijk, ver loor hoogte toen het uiteinde van de schroef vlak boven de vleugel de romp doorboorde. Op zéker ogenblik scheerde het over de gol ven en sproeide het water door de kapotte ramen naar binnen. Na boven het vliegveld gecirkeld tc hebben, landde de Super Constel lation veilig. De passagiers droe gen reddinggordels. De gezagvoer der, André Compere, zei: „Dit was een vreselijke ervaring. Ik slaagde er echter in het vliegtuig voldoen de vermogen te geven voor een veilige landing". „Ik kon gelukkig weer genoeg ver mogen krijgen in motor nr. 4 die het eerst moeilijkheden veroor zaakt. Toen motor nr. 3 ophield en de schroef zich in de romp boorde, verloren wij aanzienlijk hoogte en dacht ik dat dit het einde was". Vlak voordat de propellor zich door de romp boorde, had de ste- wardess twee meisjes die vlak bij de plaats zaten waar de schroef terechtkwam, gevraagd ergens an ders te gaan zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7