Bevrijdingsfeesten in Axel met aantrekkelijk programma besloten Zeeuwse Almanak van c3.tvin tot VERBETERING BEBOUWING VAN ZUIDZIJDE SPANJAARDSTRAAT GOES TROK ZATERDAG OM EN BIJ ZESTIGDUIZEND BEZOEKERS Agenda f tt uv I N 0 I A Lti E hi U W E O U U ti 4 M DUIZENDEN BELANGSTELLENDEN Demonstratie parachutespringen vormde boeiend hoogtepunt Het hoogtepunt van de driedaagse bevrijdingsfeesten, die in Axel gevierd zijn, was zaterdag ongetwijfeld de demonstratie parachutespringen door leden van de Eerste Nederlandse Para chutistenclub. In de middaguren trokken duizenden belangstel lenden naar het terrein bij de jeugdherberg in plan-zuid, waar de demonstraties om half vijf begonnen, 't Werd 'n boeiend eve nement, waarbij het niet aan spanning ontbrak omdat ver scheidene parachutisten nogal eens uit de koers raakten. De Dakota, waar uit „gedropt' werd, kampte namelijk met ster ke windstrominge». zodat het moeilijk was om de juiste rich ting voor het springen te handha ven. Zo kon het gebeuren, dat een der parachutisten op een haar na een der grote spiegelruiten tan de jeugdherberg miste Enkele anderen kwam in de bosjes in plan-zuid terecht. De springhoog- te was 280 meter. De Axelse brandweer kwam meermalen in actie om te helpen niet het bergen van de parachutes en zo was er voor de duizenden toeschouwers heel wat te beleven. Dat was trouwens in de morgenuren al begonnen, toen de jeugd aan bod kwam met een oriëntatierit, georga niseerd door de plaatselijke commis sie voor veilig verkeer, en dat bleef zo tot in de late avond, toen de fees ten met een daverend vuurwerk be sloten werden. In de middaguren was er ook nog een voetbalwedstrijd tussen een combina tie van de voetbalverenigingen „Axel" en A.Z.V.V. en een elftal, gevormd uit bemanningsleden van Hr. Ms rtiij- nenveger „Axel"; Na een aantrekke lijk duel won de Axelse combinatie met 32. Omstreeks dezelfde tijd werd er op de markt in de Noord straat een standwerkersconcours ge houden, waarop vele marktkooplieden hun welbespraaktheid toonden en waarbij de heer J. Gobet als prijs winnaar uit de bus kwam. Voor vele bezoekers kreeg de dag nog een ex tra feestelijk .tintje, dank zij de waar debonnen, die verspreid werden. Judo en vissen Na afloop van het parachutespringen volgde op het terrein bij de jeugdher berg nog een demonstratie judo en jiu-jitsu door leden van de judoclub „Axel". Gelijkertijd gingen in het wa ter van de „IJsbaan" "de dobbers te water voor een internationale hengel- wedstrijd, waar meer dan 150 vissers aan deelnamen. Rond zes uur trokken duizenden weer naar het centrum, waar in de Weststraat een grote braderie een ware trekpleister vormde. Ver der stonden draaimolens en het miniatiuurtreintje sterk in de be langstelling. De drukte was nau welijks te verwerken. In de kiosk op de markt verzorg de de mondaccordeonclub „Tremo- Ja"—„Thalia" om' zeven'uur een populair coricei t en om acht uur begon het optreden van de volks dansgroep „Polonia" uit Breda. De volksdansers brachten een aan trekkelijk programma van Poolse dansen en Nederlandse liedjes, dat bijzonder in de smaak viel. Om tien uur in de avond kwam het slot van de feesten, met een groots vuurwerk, afgestoken aan de oevers van de Kleine Kreek. Er was politie- versterking nodig om dc duizenden toeschouwers, die naar de Kleine Kreek stroomden, te „verwerken". Met het vuurwerk kreeg het derde lustrum van de Axelse bevrijdings feesten éen indrukwekkend slot. Bijna 6000 bezoekers op vogelexpositie te Goes De vogeltenloonstclling van de „De Vogelvrienden" te Goes, die geduren de tien dagen in zalen Krijger was te bezichtigen, heeft bijna zesduizend be zoekers getrokken. De talrijke bezoekers kwamen niet alléén voor de vogels, maar ook wa ren zij zeer geïnteresseerd in de bloe men ên planten van de Middelburgse bloemisterij M. Dekker, die een aparte sfeer aan deze expositie gaven. De or ganisatoren toonden zich bijzonder te vreden over het bezoek. Het werd wel jammer genoemd, dat het Zeeuws Fruitcorso zaterdagmiddag door de buitenwijken van Goes trok en niet door de binnenstad. „Dat heeft ons een duizend bezoekers gekost op de laatste tentoonstellingsdag," meende een van de organisatoren. „ECHTE" MUZIEKTENT In Hansweert bestaan plannen voor de bouw van een „echte" muziek tent. Tot nu toe is het lange tijd zo geweest, dat bij festiviteiten, sport evenementen en dergelijke telkens een provisorisch bouwsel in elkaar moest worden getimmerd. En dat vinden de plaatselijke verenigingen toch eigenlijk een weinig elegante oplossing. Nu er langzamerhand plannen rij pen voor het 75-jarig jubileum van de kon. harmonie „Scheldegalm" in 1961, wil men ook een passende KLAASJE De twee poezen van de bovenburen in dat flatgebouw in Vlissingen vor men een grote attractie voor de vijf jarige Klaas Lambertus van de bene denburen en vrijwel iedere morgen meldt hij zich rond elf uur present. Om naar de poesjes te kijken. Een festijn, dat vanzelfsprekend wel eens uitloopt op een protestactie van de katten, die niet altijd in de stem ming zijn om geaaid te worden of om het risico te lopen een ruk aan de staart te moeten incasseren-. Zaterdag was Klaasje ook weer op bezoek, maar de katten waren niet in de stemming. Eén van de beide poezen had zich hoog op een boeker - least teruggetrokken en observeerde van daaruit debewegingen van Klaasje. De ander was helemaal ner gens te vinden. De kat op de boekenkast zat wat je noemt hoog en droog en het dier voelde zich' zó veilig, dat het zich op een gegeven ogenblik rustig begon te tvassen,Kijk", sprak de bovenbuur- rouw tot Klaasje, „kijk, de poes )'ist zich". Haasje staarde haar ongeloving aan, keek nog eens naar de poes, toen weer naar de buurvrouw en verklaar de vervolgens, met een wereld van wantrouwen in zijn stem: „Zeker zo maar in de kamer omgeving voor de viering van dit festijn scheppen. Een muziektent dus! Er is al een actiecomité in het leven geroepen om de financiële kant van de zaak te behartigen. Op 28 oktober a.s., bij de herden king van Hansweerts bevrijding, zal er iets van de activiteiten van het comité te merken zijn door een verloting. BIOLOGISCH WONDER Een jonge hen van de heer A. J. de Visser heeft het gepresteerd om, nog voor zij vijf maanden oud was," al aan de leg te 2ijn. Dit biologisch wonder, zoals men liet in Kruiningen noemt, is toch echt wel een vermel ding waard. Want in drie dagen haalde de eigenaar zeven eieren bij zijn „gouden" kip weg. REACTIE Met een hartelijk applaus reageerde het publick in het Bellamvpark te Vlissingen vorige week telkens bij het concert van drie orkesten, die daar hun beste beentje voorzetten. Twee uur lang hebben het accor deon-amusementsorkest, de mando linevereniging „Tovido" en het jeugd- accordeonorkest onder bekwame lei ding van de heer W. Meulmeestcr de omstanders een aantrekkelijk pro gramma van frisse muziek geboden. Wat bijzonder in de smaak viel! „ZEVIBEL-NIEUWS" „Zevibel", dc vereniging tot bevor dering der Zeeuwse visserijbelan- gen, heeft er met grote vreugde kennis van genomen, dat dank zij voortdurend aandringen van dé Zevibel, een bioloog te werk is ge steld op het laboratorium voor vis serij-onderzoek te Uitluiden voor garnalen. De nieuwe functionaris, <Ie heer R. Boddeke, zal uitgeno digd worden om ter nadere ken nismaking een bezoek aan Zeeland te brengen. In de garnalen-adviescommissie van het produktschap voor vis en vispro- dukten werden de Zevibel-leden C. i Kosten uit Breskens en M. Siereveld uit Amemuiden benoemd, met als plaatsvervangende leden de heren J. dc Wind,c uit Breskens en. L. Theune uit Arnemuiden. De demonstraties parachutespringen vormden een hoogtepunt in het pro gramma van de bevrijdingsfeesten in Axeldie zaterdag be-sloten werden. Het was telkens weer een verrassing om te ervaren, wddr de parachutist terecht zou komen (Foto P.Z.C. Advertentie Een vrouwelijke parachutist, die deel nam aan de demonstraties in Axel, werd spontaan in de bloemetjes ge zet voor haar prestaties. (Foto P.Z.C.) Kwajongens verstoorden nachtrust in Sluiskil In de nacht van zaterdag op zondag hebben enkele jongelui omstreeks één uur ter hoogte van Stroodorp te Sluis kil onder nozemachtige luidruchtig heid gepoogd met sarren bewoners uit hun bed te trommelen. Toen dit geen succes opleverde, hebben dc jongelui stukken meerdraad over het wegdek getrokken met het zware kabeloog en versplinterde uiteinde zodanig neergelegd, dat het een gevaar voor het verkeer opleverde. Vervolgens werd een tuinhek verwijderd, twijgen werden van jong geplante bomen af gerukt en een tuintafel als oorlogsbuit meegevoerd, welke later ter hoogte van Driekwart werd teruggevonden. De ongewenste doortrekkers hadden kennelijk te Axel de bevrijdingsfeest- ten gevierd. Functies bij „Zevibel" Wegens het bedanken voor het lid maatschap van de heer H. K. Mi- chaëlis, als gevolg van zijn benoe ming tot burgemeester van Goes, werden. o.a. de volgende door hem als Zevibel-bestuurslid beklede func ties overgedragenplaatsvervangend lid van het bestuur van het produkt schap voor vis en visprodukten de heer C. Kosten te Breskens; plaats vervangend lid van het bestuur van het visserijschap, de heer B. W. Schot te Zierikzee. Tot lid van het bestuur der stichting voor de Ne derlandse visserij werd benoemd de heer A. J. A. Bolsius te Temeuzen. Programma Wetenschappe lijke Belangen voor seizoen 1959-1960 De Vereniging voor Wetenschappelij ke Belangen te Goes heeft haar pro gramma voor het winterseizoen 1959 1960 rondgestuurd aan de leden. Dins dag 27 oktober wordt gestart met een causerie door mr. drs. Th. Regout, die zal spreken over „Tot de uiterste gren zen der aarde". Hij zal tevens een film vertonen. Zaterdag 21 november komt mevrouw CanterCremers naar Goes met een groep studenten van de Koninklijke Academie van Beelden Kunsten in Den Haag, die een kostuumshow zal houden. Dinsdag 19 januari treden op de voordrachtkun stenaar Albert Vogel jr. en de pianist Willem Hielkema. Op vrijdag 19 fe bruari vertoont de heer C. Sipkes de kleurenfilm „Zwervend langs wildpa den". Donderdag 24 maart zijn er twee voorstellingen in het Grand Theater van de door koning Leopold van België opgenomen film in de Bel gische Kongo: „Vrijheren van het woud". Met deze filmvertoning wórdt het seizoen besloten. Verdeling van het provinciefonds In 1960 zal naar raming uit de op brengst van verschillende belastingen in het provinciefonds gestort worden een bedrag van 651.170.000,Uit gaande van de oppervlaktecijfers op 11 december 1956 en het inwonertal op 31 december 1958 wordt dit be drag als volgt verdeeld: Groningen 4.390.876,Friesland 5.171.282,—; Drente 4.239..107-; Overijsel 5.574.658,Gelderland 7.592.748,—; Utrecht 4.124.109,— Noord-Holland 7.717.240,—; Zuid- Holland 9.093.378,—; Zeeland 4.231.511,—; N.-Brabant 7.973.364 en Limburg 5.061.727,—. SANERING IN MIDDELBURG Ook voorzieningen voor Achter het Hofplein Zo spoedig mogelijk kan een begin ge maakt worden met de verbetering van de bebouwing aan de zuidzijde van de Spanjaardstraat te Middelburg. Dit is een gevolg van besprekingen, die B. en W. met succes gevoerd hebben over de aankoop van de percelen Spui straat 21 en 23, die nodig zijn voor de reconstructie van de hoek Span jaardstraatSpuistraat. Ook aan de andere zijde van de Span jaardstraat zijn drie panden in slech te staat in de overigens nog vrij gave straatwand, namelijk de nummers 37, 39 en 41. De laatste twee panden zijn (Advertentie) In venvachf in g Zo heet dit toelichtend en gerust stellend Doktersboek,dat gratis is ingesloten bij een Babyderm Set,waarin alles voor vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. y^^IJNHARiniBAAKT )5GÖED*J ,Het Zeeuwse Volkssieraad' trok 5000 bezoekers Grote belangstelling voor oude klederdrachten en sieraden Het bezoek a3n de gedurende vijf da gen gehouden tentoonstelling „Hét Zeeuwse Volkssleraad" in de wandel-, galerij van dc Grote Kerk te Goes, heeft de stoutste verwachtingen van de organisatoren overtroffen. Niet minder dan 5000 bezoekers passeerden de controle. Daarbij waren vele scho lieren. Zatredag, de laatste dag van de expo sitie, was een topdag. Niet minder dan 1500 belangstellenden kochten :een kaartje. De .dames-suppoosten waren vooral te spreken over de leergierig heid van talrijke bezoekers, die Uren over de tentoonstelling dwaalden en zich tot in de finesses Maten, voorlich ten. Toen de tentoonstelling zaterdag avond om kwart over tien was geslo ten, is men direct begonnen met de afbraak. Omstreeks 12 uur was het laatste sieraad en kledingstuk wegge haald. Brand aan boord van vissersboot in Breskens Zaterdagmiddag omstreeks twee uur ontstond aan boord van het vissers scheepje BR 48 in de haven van Bres kens, vermoedelijk door kortsluiting bij het starten van de motor, brand. De ijlings gealarmeerde brandweer, die in recordtijd ter plaatse was, wist het vuur met enkele stralen tc blos sen, zodat het houten vissersschcepje behouden bleef. De tienduizenden be zoekers, dio zaterdag voor het fTuitcorso naar Goes trokken, hebben het verkeer van en naar de stad in auto's, bussen en trei nen zwaar op de proef gesteld. Extra treinen waren niet ingelegd, maar wel reden dubbe le treinstellen naar de „Corsostad". De trei nen uit Walcheren wa ren 'h middags en 's avonds zo vol, dat men de stroom van passagiers slechts met de grootste moeite kon verwerken. Rond vijf duizend passagiers ar riveerden op het druk ste van de. dag. Met de trein van kwart vóór drie kwamen bijvoor beeld rond 2000 passo- giers mee. De controle, die met vijf man werd uitgevoerd, duurde on geveer een kwartier. De Auto Mij. „Zeeland" heeft tijdens de mid dag- en avonduren een gToot aantal extra bus sen naar de verschil lende dorpen op 2uid- Beveland laten rijden. En overal was het bui tengewoon druk, behal ve in de dorpen zelf, waar in de middaguren geen kip meer was te zien De gemeente-politie tc Goes, aangevuld met de reservisten en mannen van de rijkspolitie, in totaal 60 man sterk, hebben zich op voor treffelijke wijze van hun taak gekweten. Ernstige verkeersstag- natics kwamen nergens- voor. Hot doorgaand verkeer naa'r Vlissin gen werd omgelegd via Kloetingc en de 'Heer- nisseweg, terwijl het vorkeer naar Bergen op Zoom via de Fruitweg ten zuiden van Goes, werd geleid. Op het afgezette par cours van zes kilometer waren 24 dooriaatpos- ten ingericht, die totaal met 60 man personeel werkten. Ruim 25.000 bezoekers kochten een kaartje. Voorts waren 60 werklieden van do gemeente ingeschakeld, die hielpen met het los- en vastmaken van de touwen. Het totale aan tal bezoekers aan het corso wordt geschat op 50.000 60.000. Boerderijbranden in juli: van 64 twee in Zeeland In de maand juli 1959 zijn 64 boer derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar be schadigd werd. Twee van deze bran den kwamen in Zeeland voor, zes m Groningen, negen in Friesland, vier in Drente, acht in Overijssel, acht in Gelderland, twee in Utrecht, vier in Noord-Hoilancl, één in Zuid-Holland, dertien iu Noord-Brabant en zeven in Limburg. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op f2.989.000.—. Twintig, van deze branden werden veroorzaakt door hooibroei, elf door spelen met vuur, negen door bliksem inslag, drie door onjuiste opstmng van een petroleumstel, één doo m in de pan, één door kortslU' (ft n één door warmte-uitstraling v w uitlaat van een landbouwtractoifn achttien gevallen bleef de oorzaak onbekend. Bij deze branden kwamen -1 paard, 9 runderen, 87 varkens en ?9 stuks kleinvee om. reeds aangekocht. Met de aankoop van het pand Spanjaardstraat 37 wordt het mogelijk dit vervallen ge deelde van de noordelijke straatwand Alsmede de panden zelf, in goede staat te brengen. Voorts is door de heer J. Christiaanse de eigenaar van de percelen Spui straat 21 en 23 verzochtom -dè woning Oostkerlcplein 2hoek Ver- wer ij straat tot pakhuis te mogen ver bouwen. Dit pand is onbewoonbaar en wordt door de heer Christiaanse zonder vergunning reeds als pakhuis gebruikt. Met 't naastliggende perceel Verwerijstraat 59, eveneens een krot woning, bestaat de mogelijkheid hier een nieuwe woning te bouwen. Een plaatselijke aannemer heeft zich reeds als gegadigde hiervoor gemeld. Deze sanering zal de omgeving der Oostkerk zeer ten goedé ko men, terwijl tevens de rooilijn kan worden teruggebracht in de lijn der overige panden. Voor de sanering Achter het Hofplein zonden alle aan deze straat gelegen panden moeten worden aangekocht. Verscheidene er van zijn of worden voor onbewoonbaar-verklaring aan de gemeenteraad voorgedragen, nanielijk de nummers 3, 9, 29 en 31. De COAK heeft, voor het maken van een Uit gang, reeds de nummers 15, 17, 19' en 21 aangekocht. De héér Christiaanse is bereid -de percelen Achter het Hofplein 33-en 35 aan de gemeente te verkopen. Door de rooilijn meer naar achterén te brengen ontstaat ex een bredere straat, terwijl bij de-verbetering van de achtererf-afscheidingen van de pan-", den aan het*Hofplein een behoorlijke, woonstraat wordt verkregen. B. en \Vï stellen de raad voor om over te gaan tot aankoop van deze betreffende, panden. - IJzendijke huldigde zijn fokkers en kampioenen Paarden werden In optocht door gemeente gevoerd Zaterdagmiddag' werden in de raads zaal van .het gemeentehuis te Uzen- dijke de eigenaren van de kampioens paarden van de nationale paarden- tentoonstelling te Den Bosch gehul digd, terwijl de paarden, voorafge gaan door de drumband van de r.-k. jeugdbeweging in optocht door de gemeente werden gevoerd. Precies om twaalf uur stonden de Kampioenshengst, de vijfjarige Frits van de Reigershoeve, eigenaar G. Doens, de kampioenmerrie Hersa van Certain van de gebr. A. en J. Haver- beke te Uzendijke en Biervliet en de beste fokgroep van de stallen -De Dobbelacre te IJzendijke op het marktplein opgesteld waar de keurig opgetuigde dieren veel belangstelling trokken. In zijn huldigingswoord stipte bur gemeester Ficq aan, dat het een uni cum voor de gemeente kan worden genoemd dat zoveel kampioenen uit IJzendijke zijn gekomen. Allereerst feliciteerde hij de heer G. Doens, die zelf de kampioenshengst heeft gefokt, met het behaalde succes én de gebrs. Haverbeke met de kam-' pioensmerrie. Vervolgens wees hij ert' op dat aan deze paardenfokkerij goen geldgewin ten grondslag ligt. Het ls een kwestie van een groot nart vóór een mooie en edele sport, aldus spre ker. De burgemeester feliciteorde de heer' M. de Dobbelaere met de stallen De Dobbelaere en noemde hem dc onge slagen kampioen, want voor do 19'é maal won hij in Den Bosch met een vierspan en voor de 16e maal met de' beste fokgroep. Een prestatie die we! nooit overtroffen zal worden meende spreker. Verder werd het woord gevoerd doof de heer J. Cornells, die kei dat dé naam De Dobbelaere er voor hééft gezorgd, dat IJzendijke in paardeü- fokkerskringen grote bekendheid heeft gekregen. Hij dacht hierbij terug aan het jaar 1922 toen de men-ie Hcrmien van de stallen De Dobbelaere op de wereldkampioen schappen in Milaan nummer één werd in haar klasse. Uitstapje verpleegden „Ter Poorte" Voor de derde achtereenvolgende maal heeft de Nederlandse vereni ging voor hulp aan zieken van geest te Hilversum patiënten van de ver. pleeginfichting „Ter Poorte" te Kou- dekerke een dezer dagen een zeer ge noeglijk uitstapje bezorgd. Op kosten van deze vereniging maakten de pa tiënten per bus een uitstapje. Voor de meest hulpbehoevenden ging de tocht door Zuid-Bcvcland en Zeeuwsch-Vlaanderen, De andere „in woners" van Ter Poorte zochten het iets verder en maakten oen reisje naar het sprookjespark do Efteling: VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Goudróof"- 20.00 uur. 18 Jaar; Electro: ,.De derde man", 19.00 én 21.15 uur, 14 jaar;'Mo lenwater: Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, 9,00 tot 18.00 litir- r"''-,. Vlissingen Alhambra: „De vrouw die tweemaal leefde", 19.00 en 21.00 uur: Luxor: „Gangsters-en minnaars"; 19.00 en 21.00 uur, 13 Jaar. Goes Grond: „De vrouw die tweemaal leefde", 20.00 uur, 18 Jaar (Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2