PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew goedgemutst naar San Francisco na dreigen met „weggaan" in Los Angeles Lustrum fruitcorso werd GROOT SUCCES In Hollywood getuige van opnamen voor Can-Can RUS KON NIET NAAR DISNEYLAND GAAN RECEPTIE MET HOOI BIJ AMSTERDAMSE DAGBLADEN BEGON 24-UURSTAKING 202e jaargang - no. 222 uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 23 cent p. regel met een minimun. van 1/—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 355800 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierlkzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2£P4, De Spaanse ambassadeur in ons land, de hertog de Baena, heeft zaterdagmiddag in Den Haag een receptie gegeven ter ere van de vijf Spaanse studenten, die met drie ezeltjes uit Spanje naar Neder land waren gekomen. Een van de ezeltjes, Platerozal aan prin ses Irene worden geschonken. De ambassadeur bij ezeltje midden onthaalde de viervoeters op hooi, terwijl de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. F. Kolfschoten, op het ezeltje J>erez" ging zit ten, om het ook eens mee te inaken. Premier Kroesjtsjew is zondag met een speciale trein uit Los Angeles naar San Francisco vertrokken, een afstand van ruim 600 km. Hij legde op het station geen verklaring af. De hoogste functionaris van het stadsbestuur, die de Russische leider uitgeleide deed, was de hoofdcommissaris van politie. Burgemeester Poulson, van wie een vraag de dag tevoren Kroesjtsjew het dreigement ontlokt had dat hij naar huis zou gaan,had verstek laten gaan. Overigens waren Amerikaanse functionarissen van oordeel dat de Sowjet- premier weer in de beste stemming was toen hij de reis naar San Francisco begon. In het station en omgeving en langs de spoorbaan waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Tevoren was nagegaan of er geen bom men onder de rails waren geplaatst, en de trein met het Russische gezel schap werd voorafgegaan door een speciale trein, die het traject nog'eens onderzocht. Het ontbijt, dat de Russen voor hun vertrek gebruikten, was met behulp van geigertellers op eventuele radio-activiteit onderzocht. De Sowjet-premier zette zich bij een der grote ramen, zijn wouw nam een boek. De trein, een z.g. „streamliner" wordt vandaag, maandagochtend, (02.15 uur Ned. tijd, 18.15 uur plaatselijke tijd) in San Francisco verwacht. De afstand Les AngelesSan Francisco is ca. 650 km. De dag in de trein is wellicht de rustigste periode voor Kroesjtsjew van het gehele bezoek aan de Verenigde Staten. Bij het tussenstation Santa Barbara werd Kroesjtsjew door een applaudis serende menigte van drieduizend per sonen begroet. Kroesjtsjew, die uit zijn wagon was gestapt, reageerde hierop met een brede glimlach. Hij werd op het perron begroet door bur gemeester Abbott. De Russische pre mier zei tegen laatstgenoemde: „Ge durende mijn verblijf in Los Angeles heb ik geen mensen kunnen ontmoe ten; ze hebben mij in mijn hotel ge houden". Kroesjtsjew lachte bij Ab botts antwoord: „hier kunt U wel mensen ontmoeten; Santa Barbara is een vrije stad". Op het perron waren houten ver sperringen aangebracht Om te voorkomen dat belangstellenden en verslaggevers Kroesjtsjew te dicht zouden naderen. Laatstge noemde stapte echter over een de zer versperringen heen en drukte de handen van velen, die hem wil den begroeten. Zaterdag had Kroesjtsjew, dadelijk na aankomst te Los Angeles uit New York. ccn bezoek gebracht aan de filmstad Hollywood waar hij getuige is geweest van het maken van opna men voor de film „Can-can". Vanuit een loge zag hij zeventen danseressen de can-can uitvoeren, hooide en zag hij Frank Sinatra een zangnummer brengen en was hij getuige van een scène met Maurice Chevalier en Louis Jourdan. Kroesjtsjew bracht zijn lijfwacht in grote moeilijkheden door zich na af loop van de opnamen onder de aan wezigen te mengen. Bekende filmster ren als Marylin Monroe, Elizabeth Taylor en Gary Cooper moesten gedo gen dat de Russische premier de „ster van de dag" was. Voor het bezoek aan de studio had Kroesjtsjew aangezeten aan een lunch die hem door de filmkolonie was aan geboden. Hier beklaagde hij er zich bitter over dat hij niet naar Disney land, vijftig kilometer van Los An- f;eles, mocht. De politie kon daar niet nstaan voor zijn veiligheid had men hem gezegd. „Ik dacht dat ik hier als vrij man kon komen als gast van het vrije Ameri kaanse volk. Hebt U daar misschien lanceerbanen voor raketten Is er een cholera-epidemie of hebben bendele den die plaats in hun macht, zodat zij mij kunnen doden?". Na uiting te hebben gegeven aan zijn vertrouwen in de Amerikaanse politie zei hij niet te weten hoe hij het zijn volk duidelijk Het Zeeuwse fruitcorso, dat zaterdag door de straten van Goes trok bracht een keur van praahougens op de weg. De veilingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes behaalde met de praalwagen „Vikingschip" het hoogste aantal punten. Op de foto het trotse schip, dat rijk was versierd met het prach tige Zuidbevelandse fruit. (Foto P.Z.C.). moet maken dat hij niet naar Disney land heeft mogen gaan. De Amerikaanse diplomaat Lodge, die namens Eisenhower Kroesjtsjew op zijn Amerikaanse reis vergezelt, zei dat de Rus pas in het vliegtuig op weg naar Los Angeles heeft gezegd dat hij naar Disneyland wilde. Toen konde geen afdoende veiligheidsmaat regelen meer genomen worden. De acteur Bob Hope zei later dat in het bijzonder mevrouw Kroesjtsjew graag een bezoek aan Disneyland had willen brengen. Krbesjtsjew is niet boos gebleven. La ter toen hij aan de lunch had gespro ken over „het samen in vrede leven" toonde hij zich weer goed gemutst. Hij zei tot de filmmensen dat zij hem maar moesten vergeven als hij dingen had gezegd die voor de Amerikanen niet prettig waren. De Russische premier zou later op de dag nog eens zijn goede humeur verliezen. Dat was op een diner dat hem zaterdagavond door de stad Los Angeles werd aangebo den. Kroesjtsjew nam het z'n gast heer, burgemeester Poulson, kwa lijk, dat deze nogmaals de uitla ting .van de Russische premier ter sprake bracht volgens welke het communisme het Amerikaanse ka pitalisme zal begraven. Kroesjtsjew zei, soms de indruk te hebben dat men hem naar de Verenig de Staten heeft uitgenodigd om hem eens flink de waarheid te zeggen en hem de kracht van de Verenigde Sta- Trein greep bus: geen slachtoffers Een trein heeft zaterdagavond op de beAvaakte overweg tussen Rijssen en Holten een autobus gegrepen. De bus uit Rijssen, had staan Avachten tot de trein uit de richting Deventer Avas gepasseerd. Toen de bomen opengingen en de bus op de overweg reed, naderde uit de andere richting een trein. De buschauffeur gaf daarop vol gas maar de trein ramde toen nog net achterste deel van de bus. Daar de ongeveer 20 passagiers in het voorste deel zaten, vielen er geen slachtof fers. Het ongeluk schijnt het gevolg te zijn van het feit, dat door een mis verstand met het station Rijssen de overwegwachter de bomen te vroeg heeft geopend. ten te laten zien om hem bang te maken. De Rus dreigde Aervolgens met Aveggaan door te zeggen dat bij in ongeveer tiA'aalf uur naar Amerika is gekomen en niet meer dan tien-en- een-half uur nodig heeft om terug te keren. „Indien U niet tot ontwapening be reid bent en de bewapeningswed loop wilt voortzetten, wel dan aan vaarden wij de uitdaging, want wij beschikken over de nodige kracht en hebben de mogelijkheid tot het maken van moderne wapens. Wat de aanmaak van onze raketten betreft, ze worden aan de lopende band gemaakt", aldus Kr oesjtsjeAV. De Russische premier pleitte in zijn tafelrede opnieuw voor alge hele ontwapening en voor een be tere verstandhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. Twee militairen omgekomen Tijdens transport met de zogenaam de „Unimog"-trekker op het vlieg kamp „Valkenburg", is zaterdag de 18-jarige A'liegdienstweerkundige der derde klasse A. J. L. Platei uit Haarlem door tot nog toe onbekende oorzaak van de machine gevallen en onder de Aviclen terechtgekomen. Hij is ter plaatse aan de bekomen ver wondingen overleden. De „Unimog"-trekker assisteert ge woonlijk bij het A'erslepen van vliegtuigen. Vrijdag is de 19-jarige dienstplichtig soldaat H. A. Tijink, afkomstig uit Tubbergen, op het terrein van de Oranjekazerne te Schaarsbergen, meegesleurd door een aanhangwagen van een militaire vrachtauto, welke door een burgervrachtwagen werd aangereden. De militair liep een schedelbasisfractuur op en werd op genomen in het Canisius-ziekenhuis in Nijmegen, waar hij zondagochtend is overleden. Op de vliegbasis Soesterberg viel de 20-jarige dienstplichtige sol daat van de koninklijke lucht macht, E. Leveber uit Haarlem van een lijdende trekker en kwam onder een achterAviel terecht. Hij werd zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis „Oog in Al" te Utrecht. Amerikaanse commandant op IJsland afgezet De Amerikaanse luchtmacht heeft brigade-generaal Pritchard op ver zoek van de IJslandse regering van zijn commando op IJsland ontheven, zo is vrijdag te Washington bekend gemaakt. Generaal Pritchard was be velhebber van de Amerikaanse vlieg basis op IJsland waar dezer dagen de wacht twee IJslandse ambtenaren door het slijk zou hebben laten krui pen. De IJslandse ambassadeur had bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over het voorval geklaagd. GRAFICI TELEURGESTELD Oproep van organisaties om normaal te werken (Van onze speciale verslaggever) De personeelscommissies van de Amsterdamse dagbladen en ver schillende grote boekdrukke rijen in de hoofdstad hebben voor lieden een 24-uurstaking king in deze bedrijven afgekon digd. Het is een proteststaking, waarmee de grafici hun teleur stelling willen laten blijken over de houding van het college van rijksbemiddelaars inzake de goedkeuring van de na langdu rige onderhandelingen overeen gekomen C.A.O. voor het grafi sche bedrijf. Om twaalf uur A'annacht is geen enkele typograaf uit de nachtploe gen van de Amsterdamse kranten aan het werk gegaan. Bij alle kranten waarvan ochtendedities A'erschijnen, groepten mensen sa men. De E.V.C. was onder hen sterk vertegenwoordigd, maar hield zich op de achtergrond om dat de animo om aan het werk te gaan nihil was. De schatting is dat enige duizenden typografen bij het conflict betrokken zijn. De stakers zochten vannacht aan sluiting in andere steden. Per auto trok een groep van Amsterdam naar Rotterdam om te proberen te bereiken dat ook het Algemeen Dagblad en de Nieuwe Rotter damse Courant niet zouden ver schijnen. Typografen van het Zaahse dagblad De Typhoon deel den mee ook daar te proberen het verschijnen op maandag tegen te houden. Gevolg van deze uiteraard niet door de erkende vakbonden gesanctioneer de actie is onder meer dat de dagbla- de De Telegraaf, het Nieuws van de Dag, Het Vrije Volk, het Algemeen Handelsblad, Het Parool, Trouw en de Volkskrant en waarschijnlijk ook De Tijd vandaag niet verschijnen. In concrete geldt de teleurstelling van de grafici dat het college van rijksbemiddelaars geen onvoonvaar- delijke goedkeuring heeft willen ge ven aan een verhoging van het uur loon met 7 cent en een Averktijdver- korting. Naar verluidt zou het zoda nige combinatie wensen van de loons verhoging met de arbeidstijdverkor ting dat de arbeiders in werkelijk heid niet meer dan vier cent per uur meer zouden gaan verdienen. Namens de gezamenlijke werkge- TIENDUIZENDEN WAREN IN GOES KLEURRIJKER EN FLEURI GER dan ooit tevoren en pron kend met een keur van produk- ten uit de Bevelandse boomgaar den is zaterdag te Goes het Zeeuwse fruitcorso in al zijn schoonheid in de straten ge bracht. Indrukwekkend was de wijze waarop de Zeeuwse fruït- wereld zich met de prachtig ver sierde praalwagens juweel tjes van vakmanschap aan de vele tienduizenden toeschou wers presenteerden. Een milde septemberzon, die de bewolking na de middag wegvaagde, be scheen de stralende stoet langs :1e kilometerslange route. Meer dan in de voorafgaande jaren sprong de pracht van de luister rijk versierde praalwagens in het oog. Zij waren vaak origi neel van gedachte en artistiek van uitvoering. De naar schat ting vijftig a zestigduizend be langstellenden, voor een groot deel afkomstig uit de provincie Zeeland, maar ook uit de andere gewesten, genoten volop van dit kleurrijke en unieke schouw spel. De algemene indruk van de bezoekers is in enkele woor den weer te geven: het mooiste corso tot dusver; het eerste lus trum waardig! Alle omstandigheden werkten mee om het eerste lustrum fruitcorso tot een volledig succes te maken. Steu nend op een ervaring van vier corso's werden thans bijzonder mooie praal wagens op de weg gebracht: de een nog fraaier dan de andere. Het blijkt trouwens uit de toekenning van de prijzen. Voor drie praalwagens kwa men eerste prijzen uit de jury (bus) te voorschijn, wagens, die een lust waren voor het oog en tijdens de rondrit een applaus oogstten van het publiek, dat vele rijen dik het 6 kilo meter lange parcours omzoomde. Vele deelnemers hadden hun onder- Averp gevonden in de sprookjeswereld en anderen waren in de rijke histo rie gedoken. Zoals het Vikingschip, waarmee men met prachtig gekleurd fruit een zodanig fraai geheel had gekre gen, dat de jury het de meeste punten toekende. Een juweel was ook de Chinese Theetuin, waarvan sommige onderdelen, zoals de dra ken en de Chinese letters en het (Zie slot pag. 7 kol. 1 A-ers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf is zaterdag avond het volgend communique bekendgemaakt: „De besturen der grafische werkgevers- en werkne mersorganisaties doen een beroep op de werknemers om de arbeid normaal te hervatten, in afwach ting van het resultaat der bespre kingen in het Centraal Bureau A-oor de Grafische Bedrijven op maandagmidag a.s." De staking wordt door zeer bevoegde Haagse kringen onorganisatorisch genoemd. Deze kringen herinneren er aan, dat de regering aanwijzingen heeft opgesteld, aan de hand waar van het College van Rijksbemidde laars de aan het college ter goedkeu ring voorgelegde C-A.O.'s moet be oordelen. Het college toetst geheel zelfstandig de C.A.O.'s aan de aan wijzingen. Het feit. dat het college van rijksbemiddelaars zijn goedkeu ring heeft onthouden aan de grafi sche C.A.O. bewijst, dat deze C.A.O. niet in het raam van de aanwijzingen past. Bedoelde Haagse kringen zien m deze staking, die niet de goedkeu ring heeft van de erkende werkne mersorganisaties, een actie tegen de overheid, waarvoor men niet opzij zal gaan. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten v; avond 7 uur: Den Helder, onbewolkt Ypenburg, onbewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, onbewolkt Twente, onbewolkt Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, half bewolic t Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, ztvaar bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, onbewolkt München, onbewolkt Ziirlch, onbewolkt Genève, half bewolkt Locamo, onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onbewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome. zwaar bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca, geheel bewolkt gister- 20 gr. 20 gr. 20 gr. 18 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 12 gr. 20 gr. 18 gr. 15 gr. 22 gr. 20 gr. 22 gr- 25 gr. 25 gr. 25 gr. 23 gr. 17 gr. 24 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 22 gr. 21 gr. 24 gr. 21 gr. 24 gr. 5 gr. Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Droog Aveer met op de meeste plaat sen zonnige perioden. Zwakke ver anderlijke wind, maar in de noor delijke helft van het land matige zuidwestelijke wind. Vrij warm. ZON EN MAAN 22 september Zon op 6.24 onder 18.41 Maan op 21.22 onder 11.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1