PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Brand isoleert 46 man in Schotse mijn In Zeeland krijgen 2500 weduwen in oktober eerste AWW-uitkering Kroesjtsjew stelde in V.N. voor: in vier jaar volledig ontwapenen ALLEEN BEPERKTE POLITIEMACHT HANDHAVEN AMERIKANEN LANCEERDEN NIEUWE AARDSATELLIET Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft gisteren in de assemblee van de Verenigde Naties te New-York het volgende voorstel gedaan: In een periode van vier jaar moeten alle landen volledig ont wapenen. Zij moeten na die tijd geen enkel middel meer bezitten om oorlog te voeren. Dit betekent, aldus de Russische premier, dat er geen strijdkrachten meer zijn, dat de generale staven en oorlogs-ministeries worden afgeschaft, militaire academies wor den gesloten en dat tientallen miljoenen mensen terugkeren tot vreedzame, scheppende arbeid. Buitenlandse militaire bases moeten verdwijnen, alle kern bommen moeten worden vernietigd en verdere produlttie ver boden. Hun energie moet voor vreedzame doeleinden worden aangewend. Militaire raketten van alle soort moeten verdwijnen. Raket ten dienen dan alleen nog te worden gebruikt voor transport en voor het onderzoek van de ruimte. De staten zouden alleen nog kunnen beschikken over een beperkte politiemacht of militie, voorzien van lichte wapens, uit sluitend voor het handhaven van de binnenlandse orde. Alle ledenlanden in controlelichaam Om te voorkomen dat iemand zijn verplichtingen ontduikt, stelt de Sowjet-Unie een contro lelichaam voor waarin alle lan den vertegenwoordigd zijn. Het moet in werking treden naarma te de ontwapening vordert. Als de ontwapening volledig is, moet de controle ook volledig zijn. Het spreekt vanzelf, aldus de Russi sche premier, dat de Sowjet-Unie be- rëid is over een gedeeltelijke ontwa pening te onderhandelen als het wes ten niet volledig wil ontwapenen. Voor dat geval stelde hij voor: 1. Vorming van een zone van con trole en inspectie met een verminde ring van de buitenlandse troepen in West-Europa. 2. De vorming van een atoomwa- penvrije zone in Centraal-Europa. 3. Terugtrekking van alle buiten landse troepen en opheffing der bases. 4. Een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en het Pact van Warschau. 5. Een akkoord over de kwestie van onverhoedse aanvallen. Kroesjtsjews rede duurde een uur en twaalf minuten. Hij kreeg een dave rend applaus. Zijn optreden werd via radio en televisie uitgezonden. De zenders van de Verenigde Naties ga ven een verslag in meer dan dertig talen. De veiligheidsmaatregelen die de vol kerenorganisatie had getroffen wa ren de uitgebreidste in haar geschie denis. Bij het gebouw had zich een grote menigte nieuwsgierigen verza meld, maar op de daken van de ge bouwen rondom het plein, die bij be zoeken van andere vooraanstaande gasten altijd vol mensen staan, was nu alleen liier en daar een politieman tezien. Volgens Kroesjtsjews rede is nu de tijd gekomen voor een periode van in ternationale onderhandelingen, bij eenkomsten en conferenties van staatslieden, opdat de dringende in ternationale vraagstukken worden opgelost. Als er een nieuwe oorlog zou uitbre ken, zouden er tientallen- miljoenen (Zie slot pag. 3 kol. 4) Chinezen over grens van Nepal Volgens premier B. P. Koirala van Nepal hebben communistische troe pen In grote getale de grens van Ne pal overschreden. Ooggetuigen zouden de Chinese troepenbe wegingen hebben waargenomen. Koi rala zij dit vrijdag op een partijbij eenkomst te Kathmandoe. Aan de grens tussen India en China is het volgens de in New Dehli ont vangen berichten rustig op het ogen blik. De Chinezen blijven echter wei geren zich terug te trekken uit de om geving van Longjoe. Naar in officiële kringen in New Dehli verluidt heeft Peking sinds zijn laatste nota waarin alle Indische protesten betreffende Chinese grensoverschrijdingen wer den verworpen, direct noch indirect iets van zich laten horen op de reso luties en verklaringen van de com munistisch Chinese partij na. Deze telefoto toont mijnwerkers en familieleden, die bij de ingang van de mijn staan te wachten op berich ten van de reddingsploegen in de diepte. Herter: Zorgvuldige bestudering vereist De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christian Herter, gaf gisteravond de volgende verklaring aan de pers „Het ontwapeningsvoorstel van premier Kroesjtsjew is een voorstel dat zeer zorgvuldige bestudering zal vereisen ook al schijnt het een herhaling te zijn van de voorstellen tot algehele ontwapening van de Sowjet-Unie in 1932 en de meer gespecificeerde voorstel len van 10 mei 1955. In algemene termen gesproken meen ik te kunnen zeggen dat de Verenigde Staten even ver op de weg naar gecontroleer de ontwapening zullen gaan als elk ander land. Ik leg de nadruk op het woord „gecontroleerde" omdat de vorige voorstellen tot nu toe zijn gestrand op de Russische weigering om in te stemmen met doelmatige controle". In diplomatieke kringen in Londen was de eerste reactie een gevoel van teleurstelling over het kenne lijk ontbreken van praktische voorstellen in het Russische plan. D© Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns noemde de rede van Kroesjtsjew „propaganda". Geen hoop op overlevenden Zesenveertig mijnwerkers van een steenkolenmijn nabij Glas gow in Schotland zijn op drie honderd nieter onder de grond door een brand van de buiten wereld afgesneden. Gevreesd wordt dat zij niet meer te red den zullen zijn. Zes andere inge- slotenen konden worden gered, reddingsploegen hebben tot nu toe één lijk geborgen. Er was door kortsluiting brand uit gebroken in een ondergrondse lucht ververser. Deze kon worden geblust, doch Inmiddels waren er andere branden uitgebroken'; Het reddings werk werd zeer bemoeilijkt door hit te, rook en gas. Weer bovengronds gekomen redders verklaarden dat het beneden wel een brandende oven ge leek. De zes geredden werden in vol komen uitgeputte toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Er zouden vrijdag veel meer mannen in de mijn zijn geweest, ware het niet dat er een stalling is geweest, die donderdag jl. eindigde. Vele mijn werkers hadden besloten maandag het werk te zullen hervatten. ONDER WATER GEZET In de afgelopen nacht is het red dingswerk stopgezet. In een offi ciële mededeling wordt gezegd, dat er praktisch geen hoop op overlevenden is. Het reddings werk is stopgezet om het verlies van nog meer mensenlevens te voorkomen. De redders liepen ge vaar door mijngassen. Besloten is de brand te blussen door een deel van de mijn onder water te laten lopen. Overalwaar premier Kroesjtsjew zijn schreden zet, proberen fotogra fen liem op de gevoelige plaat vast te leggen. Een en ander geeft natuur lijk wel eens aanleiding tot botsin gen tussen pers en politie. Meestal moeten de politiemensen een ring vormen. Tiengemeten kampt met gebrek aan drinkwater Tengevolge van de langdurige droog te heerst op het eiland Tiengemeten een groot gebrek aan water voor mens en dier. Een vijftal runderen is gestorven door het drinken van brak water. Evenals na de ramp van 1953 zal zoet w»t. per tankboot worden aange voerd, ditmaal door de gemeente lijke drinkwaterleiding van Rotter dam. Weekend droog met zon (Van onze weerkundige medewerker) Tot nu toe is er in september ook in Zeeland zo goed als geen regen gevallen. De zon scheen al bijna 180 uren, te gen normaal in de hele maand bijna 150 uren. Koele lucht is de laatste dagen via de Noordzee naar ons land gestroomd, af en toe met wol kenvelden. Het hogedrukcentrum, dat ve le dagen bij Schotland lag, verplaatst zich nu in de rich ting van West-Europa. Hier door zal de wind zwak en ver anderlijk worden. Regen ver wachten wij de eerstkomende 2 a 3 dagen niet. Wellicht komt het hogedrukgebied bo- ven onze omgeving of Duits er land te liggen, met overdag zonnig weer. De temperatuur gaat weer iets stijgen. Hij kan s de middag ruim 20 graden Celsius bereiken. lÏÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllillllllllllllllllIll ZENDERS MOETEN 3 MAANDEN WERKEN „Vanguard 3" zal 30 a 40 jaar draaien In de Ver. Staten worden duide lijke radiosignalen opgevangen van een kunstmaan, die wijdag- ochtend vroeg met behulp van een Vanguard-raket in een baan om de aarde is gebracht. De sa telliet weegt 45 kg en zij bevat instrumenten voor het onderzoe ken van het magnetische veld vail de aarde, de x-stralen van de zon en de omstandigheden in de ruimte. De kunstmaan is gemaakt van mag nesium en glasvezel en zij bestaat uit een 6*6 cm lange buis op een bol met een doorsnede van 51 cm. De satel liet die „Vanguard-3" wordt genoemd beschrijft een baan, waarvan het ver ste punt 3.725 km en het dichtstbij zijnde punt 510 km van de aarde ver wijderd is. De snelheid varieert van 20.210 km tot 29.700 km per unr. De Vanguard-S zal wellicht 30 tot 40 jaar in de ruimte blijven. De zenders moeten drie maanden blijven werken. Het was de twaalfde kunstmaan die de Amerikanen in 20 maanden tijds in een baan om de aarde hebben ge bracht. De andere Amerikaanse kunstmanen waren de Vanguard-1, de Vanguard-2, drie „Explorers", ge lanceerd door het leger, vier „Disco verers" van de luchtmacht, de door een Atlas gelanceerde „sprekende" De top van de Marmolada, de hoogste top van de Dolomieten, blijkt in vijftig Jaar 10 meter lager geworden te zijn. TELEURSTELLING VOOR 300 AANVRAAGSTERS Personeel Raad van Arbeid Middelburg i werkte laatste tijd onder hoogspanning ACHTER de glas-in-lood vensters van het eerbiedwaardige „Huis op de Spuibrug", waarin in Middelburg, in de Spanjaardstraat, de Raad van Ar beid is gevestigd, heeft de laatste maanden in de avonduren vaak licht gebrand. Een groot deel van de staf van deze „Zeeuwse" Raad van Ar beid Zeeland ïs een van de weinige provincies met één Raad van Ar beid, waarvan het werkgebied dus keurig door de provinciale grenzen is afgebakend boog zich dan over 1700 van de 2800 aam-ragen, die in Zee land voor het verkrijgen van een uitkering ingevolge de algemene wedu wen- en wezenwet zijn ingedieud. Ongeveer elfhonderd aanvraagsters vau dit Zeeuwse totaal stonden na melijk bij te de Amsterdam gevestigde Sociale Verzekeringsbank reeds bekend als „rentetreksters", door renten uit ongevallenwetten of invalidi teitswet. Weshalve deze aanvragen door deze bank werden behartigd, welke er nu verder voor zorgdraagt, dat de gezamenlijke uitkeringen de weduwen maandelijks in één bedrag zullen bereiken. I De overige 1700 aanvragen dien den door de Middelburgse Raad van Arbeid te worden behandeld: gezien de vele haken en ogen, die I de per 1 oktober a.s. in werking tredende wet telt, geen geringe I opgave.... j Dc afdeling „Renten" moest er i voor worden versterkt met daar toe opgeleide ménsen, die men in I dit weduwen- en wezenwet-me tier gevoegelijk mag noemen... „specialisten' Uitbetaling De vrucht van de vele overuren, van dat avondlijke licht achter de ven sters van „lfet Hnis op de Spuibrug" is in ieder geval, dat dc beslissingen op de morgen van de 1ste oktober in de brievenbussen van de aanvraag ster» rullen glijden. En tevens, dat de ongeveer 2500 aanvraagsters, voor wie deze beslissing gunstig uit valt, reeds in diezelfde maand de eerste maandelijkse uitkering zullen ontvangen! Het is duidelijk, dat die 1ste ok tober voor de aanvraagsters een dag van licht en schaduw zal zijn. Voor ongeveer 2500 van haar een dag van vreugde, voor ongeveer 300 een dag van teleurstelling De bepalingen rond de voorwaarden waaraan de aanvraagsters moeten voldoen waren in bepaalde gevallen voor een leek van een ingewikkeld heid. die het indienen van een ver zoek om uitkering tot een zaak mei onbekende uitslag- stempelde. Immers: voor de weduwen, die op 1 oktober a s. zestig jaar ot' ouder zul len zijn is het volkomen duidelijk: zij zijn het, die zonder nader onder zoek recht hebben op het A.W.W.- pensioen. Zij. die deze leeftijd 1 ja nuari 1960 niet hebben bereikt, al scheelt het maar één dag, hebben er slechts recht op, indien zij Invalide zijn of kinderen beneden 18 laar heb ben, óf h&dden op bepaalde data. Wanneer men daarbij nog in aan merking neemt, dat het Invalid!* tcilspercentage in deze wet ruimer is gesteld dan in de invaliditeitswet. (Zie slot pag2 kol. S) satelliet en de „ExpIorer-4", ook wel „scheprad" genaamd. De Russen hebben drie spoetniks met succes gelanceerd, waarvan de derde nog om de aarde draait. Van de Amerikanen draaien nu drie Van guards, twee Explorers, twee Disco vers en de schepradsatelliet om de aarde. KORTE PREDIKATIE TRADITIE. 2 Koningen 2 IS Elisa raapt de mantel van Elia op, die van hem afgevallen was, keerde terug, en ging aan de oever van de Jordaan staan. En hij nam de mantel van Elia, sloeg op het wateren riep: Waar is de Here, de God van Elia, ja Hij? Kleden maken de man. Nieuwe kle ren, wel te verstaan. En flatteuze kleren. Kleren maken de man, dat zegt ook deze korte flits uit liet leven van Eli sa. De man, de man Góds Elisa wordt evenwel man door oude kleren door tweedehands-goed. Elia is zojuist onder wonderlijke te kenen van de aarde weggenomen. Even ruig als zijn leven, zo is zijn sterven. Vurige wagens en vurige paarden begeleiden het heengaan van een vlammend geloofsheld. Elisa, de leerling blijft alleen achter. Hij moet nu alléén, zonder de bescherming van de leermeester, verder. Het enige wat over is, is de oude mantel van Elia. Een relikwie? Voor werp van eerbied? Elisa begrijpt de zin: hij moet verder gaan in die oude mantel. Hij raavt de mantel op en slaat hem om. Kleren maken de man. Met die mantel gaat hij naar de Jor daan, waar hij even tevoren met Elia urns overgestoken. Hij neemt de-mantel, slaat op het water, en roept: Waar is de God van Elia, ja Hij? Het water wijkt, vertelt de bijbel schrijver, en de profeten van Jericlio buigen zich voor hem, en zeggen: de Geest van Elia rust op Elisa,. Omdat hij de moed had, om het oude vast te houden, en er nieuwe dingen mee te doen. Dat gebeurt in iedere mensen generatie: het door-geven. Traditie heet dat, en meestalkeuren we „tra ditie" af. Als het alleen maar traditie blijft, is het ook fout. Het geloof is als een oude mantel, ons om de schouders gehangen door 't voorgeslacht. Durven we er nieuwe dingen mee te doen? Durven we dapper om God te roepen Zulk roepen verhóórt God. En met zulke mensen wil God won deren doen. Sluis. C. BALK. Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Droog weer niet zonnige perinden, maar ook enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen, middagtemperatu- ren van 17 tot 20 graden. ZON EN MAAN 20 september Zon op 6.21 onder 18.46 Maan op 20.18 onder 9.56 21 september Zon op 6.22 onder 18.43 Maan op 20.48 onder 10.58 202e jaargang - no. 221 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zéeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 Bom groter dan waterstofbom of vochtige voetzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1