Zeeuwse „Groene Kruis" betrok gebouw in Goes; ledental steeg BRfllin MOLEN IN SER00SKERKE (W.) NA ZES JAAR IN BEDRIJF NIEUWE WEG IN WEMELDINGE LOST VERKEERSPROBLEEM OP DIEFSTAL VAN KOPERDRAAD EN STEENKOOL IN TERNEUZEN 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURSET VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 JAARVERSLAG OVER 1958 Gezondheidsopvoeding aan de orde „Het afgelopen jaar ging voor de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" een lang gekoesterde wens in vervulling: men kreeg in Goes een-eigen gebouw, waarin de kantoren konden worden gevestigd. De opening was een feest voor de leden van het Groene Kruis. Het gebouw is beseheiden van omvang, maar praktisch ingericht." Deze tevredenvolle zinnen staan in liet jaarverslag over 1958 van de provinciale vereniging, dat dezer dagén werd gepubliceerd. In het jaarverslag over 1957 werd veel geschreven over voeding en revali datie. Het jaarverslag 1958 staat in het teken van de gezondheidsopvoeding di© het bestuur van het Groene Kruis in Zeeland zeer belangrijk acht. Hen is van mening, dat er spoed dient te worden betracht, wil men met do gezondheidsopvoeding ,,de bus niet missen". De hulp van diverse in stanties, o.m. van het onderwijs zal onmisbaar zijn. Het werk op het provinciaal bureau breidt zich nog steeds uit, zo wordt verder geconstateerd. Voor de zus ters konden bevredigende pensioenre gelingen worden getroffen. De pro vinciale vereniging verzorgt voortaan de subsidie-aanvragen van plaatselij ke verenigingen bij de overheid, r Over de taak en do- bevoegdheid van de nieuwe Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, waarin Het Groene Kruis met drie leden vertegenwoor digd is, laat men zich -in het jaar verslag niet uit, daar „een en ander moet groeien en zich ontwikkelen." Ledental steeg Het aantal aangesloten verenigin gen bleef constant, namelijk 7(5. Het ledental steeg en groeide van 47.420 tot 47.524. Tot dit aantal behoren 591 „zelfstandig contribu erende inwoneude gezinsleden." Dat de groei nog niet geheel bevre digend is blijkt uit een rhethorische vraag, die de secretaris in zijn jaar verslag stelt: „In sommige steden en dorpen komen nieuwe wijken. Worden de nieuwe bewoners van die wijken ook gevraagd om lid te wor den van het Groene Kruis? Wat doen .de besturen met de jongge huwden? In Schoondijke, St. Philips- land, Wemeldinge en Wissenkerke bijvoorbeeld daalde het ledental." In het jaarverslag wordt betreurd, dat 35 verenigingen, niet op de jaar vergadering vertegenwoordigd waren en men heeft hét vermoeden, dat het jaarboekje in vele besturen niet werd behandeld. Het aantal wijkverpleegsters vermin- Advertentie) 's-Heer Abtskerke moderniseert zijn straatverlichting De straatverlichting van 's Heer Abtskerke zal worden gemoderni seerd en uitgebreid. Drieëntwintig nieuwe lichtmasten zullen de oude lantaarns met kleine gloeilampen vervangen; Donderdagavond besloot de raad voor dit doel een bedrag van ongeveer 7500 te voteren. De ex ploitatie komt op 750 per jaar. Ook verklaarden de raadsleden zich akkoord met een voorstel om de straatbelasting voor gebouwde eigen dommen met ingang van 1 oktober a.s. voor alle gebouwen te brengen op 6% van de bestelbare opbrengst. Tot op heden was dit percentage voor de gebouwen in de ..Brcede Watering be westen erseke" 4.6% en voor de overige 6% Burgemeester J. D. Jansen deelde aan het begin van de vergadering mee, dat Ged. Staten goedkeuring aan het Burgerlijk Armbestuur hebben ver leend tot dc verkoop van de woning Dorpsstraat 23 voor 18.000. De heer J. C. v. 't Westeinde (r.-k.) informeerde hierbij naar het raads besluit, waarbij dit pand tot burger meesterswoning was bestemd. Het vertrek van de burgemeester en de verkoop hebben dit besluit thans on gedaan gemaakt. Aan de begroting i960 en enkele voorgestelde wijzigin gen voor de begroting 1959 van het Burgerlijk Armbestuur hechtte de raau zijn goedkeuring. Ditzelfde ge beurde met een wijziging in de ge meentebegroting 19t>y Enkele subsidie-verzoeken, van het Leger des Heils, de Rijkspolitiekapel en net „Zeeuws Wit-Geie Kruis" wer den' afgewezen. -Voor hét geschenk van de Zeeuwse gemeenten aan het nieuwe Provincienuis te Middelburg stelde de raad 5 cent per inwoner be schikbaar. derde met twee (Yerseke en Sou burg) en bedraagt nu 61. Het aantal consultatiebureaus voor prenatale zorg bedroeg 17. voor zuigelingen 90. voor kleuters 54. Per 31 december vorig jaar hadden 48 verenigingen een wijkgebouw. Nieuwe gebouwen werden geopend in Renesse, Zonne- maire, Kortgene, Hansweert en Cad- zand. In aanbouw waren toen gebou wen in Zierikzee, Arnemuiden, Co- lïjnsplaat, Veere en Biervliet. Plannen waren in voorbereiding voor gebou ween in Terneuzen, Nieuw- en St. Joosland, Wissenkerke, Kamperland, Scherpenisse, Domburg en Souburg. Het aantal centra voor kraamzorg bleef vijf. Probleem Een ernstig probleem is nog steeds liet geringe uanlal leerling-kraam verzorgsters, ondanks het feit, dat de salarissen werden verbeterd. De roeping blijkt echter maar bij wei nig meisjes aanwezig te zijn. In samenwerking met de provinciale verenigingen in Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant en Zee land werd een internaat in Doorn aangekocht en ingericht. Er zullen vijf cursussen en zes bijscholings- cursussen in kraamverzorging per jaar worden gegeven. In Vlissïngen kreeg men'de beschik king over een uitstekend geoutilleer de ontsmettingsdienst. De kosten van modernisering bedroegen f 9.500. Veel tijd en werk werd besteed aan het Inenten van kindoren tegen polio. Er werden 51788 „prikken" gegeven. De vaccinaties worden voortgezet. De rheumabestrijding breidt zich nog steeds uit en steeds duidelijker blijkt, aldus het jaarverslag, dat een tweede zuster onmisbaar is. De zedelijke volksgezondheid heeft in Zeeland nog immer een belangrijke taak, daar het aantal lijders aan geslachtsziekten groter blijft dan in vele andere delen van het land. Ten aanzien van de geestelijke volks gezondheid, die door dr. Dorsman werd geconsolideerd, koerst liet be stuur in de richting van een medisch opvoedkundig bureau, dat men bin nen afzienbare tijd wil bereiken. De stichtingsakte voor het revalida- tiewerlc is in ontwerp gereed geko men; men hoopt dan ook weldra met ditw erk te kunnen beginnen. Het verslag van de secretaris besluit met een opwekkend woord tot de plaatselijke verenigingsbesturen om actief te blijven of te worden. Aau het financieel verslag ontleen den «ij de volgende cijfers. De in komsten en uitgaven bedroegen over 1958 f 26.025,07. Er was een nadelig saldo van f269,10. De uitgaven voor I960 worden begroot op f 36.850, het nadelig saldo op f 100,De exploi tatie-rekening geeft als eindbedrag aan f 35.933,13. Het nadelig saldo is hier f 1.694,19. Deze bedragen wor den voor 1960 begroot op f 37.500 en f 2.500. Advertentie) Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten. Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de precisie-tondeuse (ook voor dames). Type Combi met tondeuse in luxe plastic etui f 59.75 Type Special ln kartonnen doos f 44.75 doos f 37.50 Scheerproef en folder 1491 bl| Uw handelaar. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C., tel. 63957 (4 lijnen). Hengelconcours voor leden Hengelsportchib Middelburg In plaats van het grote Walcfcerse hengelconcours, dat de hengelsport- vereniging Middelburg reeds enkele jaren georganiseerd heeft, maar dat dit jaar geen doorgang kon vinden, is er nu voor de leden een grote on- derlinge wedstrijd uitgeschreven. Deze zal gehouden worden op zater dag 20 en zondag 27 september a.s. tussen Zoutelande en Westkapelle. De wedstrijd wordt in twee dagen afge werkt, teneinde tegemoet te komen aan de wensen van de leden, die prin cipiële bezwaren hebben om op zon dag te vissen. Beide dagen worden de deelnemers met bussen naar het wed strijdterrein vervoerd. Zoals gewoon lijk zijn er weer talrijke prijzen, die voor dc jeugdleden apart geselecteerd zijn. De prijsuitreiking wordt op een andere avond gehouden. Na zes jaar builen gebruik te zijn ge weest is de achtkante korenmolen aan do Vrouwcnpolderseweg te Se- rooskerke enige tijd geleden door dé nieuwe eigenaar, de heer M. Meulen- berg, opnieuw in gebruik genomen. Ongeveer een jaar geleden kocht de heer Meulenberg deze molen, die in een desolate toestand verkeerde, van de vorige molenaar, een man op leef tijd, die het wat kalmer aan ging doen. Toen de molen indertijd gebreken ging vertonen was deze molenaar overgestapt naar de maalderij, die in een gebouwtje naast de molen is on dergebracht en door een dieselmotor wordt aangedreven. Vroeger werd de ze maalderij alleen gebruikt wan neer er niet genoeg wind wag om de wieken het werk te laten doen. Toen de heer Meulenberg de molen kocht stond deze er een beetje have loos bij. Vooral de kap had erg gele den en zat vol grote gaten. De nieu we eigenaar heeft deze laten vernieu wen. Verder werd de molen wat op geschilderd, waterdicht en bedrijfs klaar gemaakt. De wieken kunnen weer draaien en de maalderij met die selmotor is weer gedegradeerd tot voor windstille dagen. WENSEN Hoewel het hoognodige is gerepa reerd, heeft de heer Meulenberg, die stamt uit een echte molenaarsfamilie (vader en een broer zitten ook in het vak) nog verschillende wensen op een verlanglijstje. Zo zouden enkele houten borden op de wieken ver nieuwd moeten worden, terwijl een nieuwe fokwiek met remkleppen ook op dit lijstje met wensen voorkomt. Hiermee is evenwel veel geld ge moeid, zodat de molenaar allereerst zekerheid wil hebben of in deze kos ten subsidie wordt verleend. „Wan neer hierin niet wordt bijgedragen kan ik het niet doen", zegt hij, „het kost teveel". De verbeteringen die hij zelf heeft la ten aanbrengen beliepen al een heel bedrag. Luxe was het anders niet. Wanneer het nog een paar jaar zo ge duurd had was het naar zijn mening voor de molen te laat geweest. Het hele binnenwerk was dan door het in regenen gaan verrotten. Gelukkig is het zover niet gekomen. Waarom hij al deze kosten heeft gemaakt, terwijl een complete maalderij naast de mo len staat? Och.je bent vakman of niet vindt de heer Meulenberg. Met die maalderij met dieselmotor kan ieder een bij wijze van spreken overweg. Bij de moien komt. echter het vak werk kijken! Raad Westkapelle akkoord met gemeentebegroting De raad van Westkapelle woens dagavond bijeen onder leiding van waarnemend burgemeester W. Ga- briëlse heeft de gemeentebegro ting en de begroting voor hot ge meentelijk woningbedrijf aangeno men. De gemeentebegroting wevd vastge steld aan inkomsten en uitgaven op 668.552,37, De post onvoorzien geeft een bedrag aan van 15.844,24. De begroting van het woningbedrijf gaf de volgende totaalbedragen aan: uit gaven 39.758;13; inkomsten 36.926,09 en nadelig slot 2832.04. Er was slechts weinig discussie over deze begrotingen. Dc voorzitter sprak van een helangrijk feit en was verheugd, dat de raadsleden zo vlot met dit punt akkoord gingen. Subsidieaanvragen van het Zeeuws Wit Gele Kruis en van de Koninklij ke Nederlandse Mij voor tuin- en plantkunde werden afgewezen. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd benoemd de heer P Swiers uit Vlissingen. Deze onderwij zer is reeds een jaar in militaire dienst. Getracht zal worden voor de rest van zijn diensttijd vrijstelling te verkrijgen. Op een vraag van de heer P. K. van Rooijen (cJi.) werd toegezegd het raadsbesluit om een filmprojector aan te schaffen voor de beide scholen zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Bruggen in Vlissingen voor zware voertuigen gesloten B. en W. van Vlissingen hebben om de bruikbaarheid en instandhouding van enige bruggen in Vlissingen te waarborgen de volgende maatregelen genomen. De brug over de Vlissingse watergang in de Badhuisstraat zal voortaan in beide richtingen geslo ten zijn voor voertuigen met een wiel- druk, die de 10 ton overschrildt. De brug over dezelfde watergang in de Bonedijkestraat zal voortaan in beide richtingen gesloten zijn voor voertui gen, met een wieldruk groter dan 2,5 ton.' Collecte De collecte voor het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbestrij ding heeft in de gemeente Kruinin- gen 573,22 opgebracht. f Advertentie) POLITIERECHTER MIDDELBURG Werkloze man zocht een verkeerde uitweg voor zijn moeilijkheden „Ik was zonder werk, waarbij, nog kwam, dat ik het zeven weken zonder uitkering moest doen. En ik wilde mijn vrouw en kinderen toch niet zon der eten en ln de kou laten zitten". Aldus probeerde de los-werkman J. do B. uit Terneuzen zich to verontschuldigen voor de diefstal vau steen kool en koperdraad, welk misdrijf hem donderdagmiddag voor de politie rechter te Middelburg,mr. B. S. Sieperda, bracht. Tezamen met de los- werkman C. E. van S., eveneens uit Terneuzen. Op 2 december 1958 had De B. bij liet stationsemplacement te Terneuzen een hoeveelheid steenkool weggenomen, terwijl zijn maat op do uitkijk stond. Op het eind van het vorige jaar braken de beide mannen een loods van de P.T.T. open en na men een aantal rollen koperdraad weg. Het betrof hier een voorraad van rond 100 kg., die Van S. verkocht aan de Terncuzensc opkoper P. A. S. voor het bedrag van f 60.„We wisten zelf ook, dat we te ver gin gen", verklaarde De B. „Maar ik zat zonder geld". Van S., die bij hem m de kost geweest was, deed min of meer mee uit balorigheid wegens moeilijkheden thuis. De B. verklaar de de politierechter nog, dat hij na een onderzoek zijn uitkering met te rugwerkende kracht ontvangen heeft, zodat daarna weer alles gere geld liep. Hoewel de officier, mr. J. L. An- dreae, niet betwistte, dat ver dachte De B. in financiële .moei lijkheden verkeerde, was hij toch niet te spreken over het feit, dat De B. te snel een gemakke lijke weg zoekt voor de oplos sing daarvan. Volgens het voor lichtingsrapport bestaat er even wel hoop, dat het in de toekomst beter gaat en daarmee rekening houdend eiste de officier een ge vangenisstraf van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar plus toezicht. Een straf, die ook tegen Van S. ge ëist werd. Mr. Sieperda vonniste conform en legde beide verdach ten bovendien nog een boete vaü f 30.op. Vervolgens stond terecht de koop- Een van de ernstigste verkeerspro blemen van Wemeldinge zal binnen kort tot het verleden behoren. De bijzonder smalle Willielminastraat, die een voortdurend gevaar voor het verkeer vormt, zal namelijk een aan zienlijke ontlasting krijgen, omdat een nieuwe verbindingsweg door het dorp wordt aangelegd. Deze zal in hét verlengde van de Prinses Beatrlxweg komen tc liggen en lopen van de Oranjeboomstraat naar de Julianastraat. De enige in schrijver voor de aanbesteding van deze weg, de heer J. van Wallenburg te Veere, is reeds met de uitvoering van het werk begonnen. Ook zijn en kele andere aannemers al bezig aan de nieuwe weg particuliere woningen te bouwen. Autobussen en vrachtwagens kunnen elkaar in de Wilhelminastraat slechts De achtkante korenmolen aan :le Vrouwenpolderseweg te Serooskerke, die enige tijd geleden na see jaren buiten 'bedrijf te zijn geweest weer in gebruik is genomen. (Foto P.Z.C.). Bevordering De heer H. J. Goossens te Axel werd met terugwerkende kracht tot 1 juli 1957 bevorderd tot bosbouwkundig hoofdambtenaar. Uitgifte Braakmanpolder is nu bijna voltooid De begroting van financiën voor 1966 vermeldt ten aanzien van de Braakmaupolder, dat, indien 't werk schema overeenkomstig do opzet wordt verwezenlijkt, de laatste zes landbouwbedrijven tegen het einde van dit jaar zullen zijn verpacht. In het begin van 1960 zullen de betref fende boerderijen door de pachters kunnen worden betrokken. Hiermee zal dc uitgifte van de Braakmaupol der dan zijn voltooid. De begroting 1960, die 42.743.196 minder aan uitgaven raamt dan die voor 1959, toont verder o.a., dat de geschatte resterende oorlogs- en wa- tersnoodschadeverplichtingen ex clusief die wegens zoutschade op 1 januari 1959 bedroegen 162 miljoen gulden voor oorlogsschade in de privaatrechterlijke sector, waarvan 83 miljoen voor oorlogs schade aan roerende goederen, 218 miljoen voor ooiiogsschade aan pu bliekrechterlijke lichamen en 15 mil joen gulden voor watcrsnoodschade. De afwikkeling van de zoutschade, waarvoor in 1959 regelingen tot stand zijn gekomen, zal vermoede lijk in 1962 gereed zijn. met veel moeite passeren, vaak al leen door over het trottoir te rijden. In de straat zijn verschillende win kels, waarbij regelmatig vrachtauto's moeten laden en lossen. Het gemeen tebestuur had al geruime tijd naar een oplossing uitgekeken. Het invoe ren van een stopverbod achtte men niet juist. Ook eenrichtingsverkeer zou geen goede aanpak van dit ver keersprobleem zijn, zolang een twee de verbindingsweg ontbrak. Het uit breidingsplan van de gemeente schiep hiertoe, nu een mogelijkheid. Daarom heeft men deze gelegenheid aangevat om de benodigde gronden aan te ko pen. (Foto P.Z.C.) Aanbesteding te Oud-Vossemeer In hotel Mees te Oud-Vossemeer is maandagmorgen namens de herver kavelingscommissie „Zeeland", bu reau van uitvoering Tholen, aanbe steed het egaliseren van percelen met een totale oppervlakte van 106 ha en het verruimen van watergangen en sloten, een en ander met bijbehorénde werken. Er werd als volgt ingeschre ven: fa. J. D. Jansen, Middelburg, 89.700; fa. gebr. Moerland, Sint-An- naland, ƒ90.000; M. Uil, Middelburg, ƒ91.000; J. van Vosse-Moerland, St.- Annaland, 91.700; N.V. „Zeeland", Middelburg, 93.000; N.V. Van Oort, Werkendam, 95.400; Maas-Jonker, Oude-Tonge, 96.500; J. en K. T. de Oude, Biervliet, ƒ97.000; Hakkers en Schermers, Werkendam, 97.450; Kuijper en Molhoek, Zierikzee, 98.000; Van der Hilst en Van der Weert, Haamstede, 100.000; J, van Schilt, Lepelstraat, ƒ102.000. De ra ming was ƒ86.415. (Advertentie) man S., die het koperdraad gekocht had, terwijl hij wist dat het gestolen was. Stug bleef hij volhouden, dat hij niets met de zaak te'maken bad en dat hij het koperdraad niet ge kocht had. Maar uit de verklaringen die de beide verdachten in de vorige zaak nu als getuigen aflegden, hoe wel de politierechter flink moest „trekken achtte mr. Sieperda het ten laste gelegde bewezen. Conform legde hij een boete van f 60.op. Laatste maal De Noord-Beveianuer T. werd op koninginnedag in Colijnsplaat verbaiiseerd, toen hij in de Voor straat ouder invloed van sterke drank in zijn auto reed. T. gaf het ten laste gelegde toe. Hij had in Kamperland, Colijnsplaat en Kortgene in enkele café's bier gedronken. Hoewel het niet de eerste maal was, dat liij voor een dergelijk feit moest terecht staan verzekerde hij de politierechter, dat hij er nu mee zal stoppen. De officier wilde dit optimisme niet de kop indrukken, maar wel ge steund zien door toezicht van het Zeeuws Consultatiebureau voor Al coholisme. Daarnaast eiste mr. An- dreae een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 weken met een proef tijd van 3 jaar, een geldboete van f 250.alsmede een ontzegging van de rijbevoegdheid voor 1 jaar, waar van 6 maanden onvoorwaardelijk met aftrek van de periode, waarin T. zijn rijbewijs reeds moest missen. De uitspraak luidde conform. „Het gebruik van krasse scheldwoor den is vaak minder erg dan treite rende woorden, die deze scheldwoor den kunnen uitlokken", verklaarde de officier bij de behandeling van de burenruzie tussen de Hansweertse buurvrouwen C. N. en J. S. Daarbij bleek dat mevrouw N. de scheld woorden had gebezigd na de treite rende woorden van haar buurvrouw. Hoewel beide dames ontkenden, acht te de politiex-echter de beledigingen toch wel bewezen. „Belachelijk, die ruzie", oordeelde de magistraat. „Voor de betrokkenen is het verve lend, terwijl de hele buurt er om lacht". Conform legde hij de beide dames een boete van f 15.op. Gevaarlijk In zijn drift was de Axelse loodgie ter L. D. gevaarlijk geworden met een mes. De oorzaak was J. B. uit Axel, die wegens onbehoorlijk ge drag door D.'s vader de toegang op diens erf ontzegd werd. B. was het hiermee niet ecus en gaf de vauor een klap. D., de zoon, werd hierover zo driftig, dat hij B. enkele messte ken toebracht. „Wel begrijpelijk", vond de officier, „maar er zit ook een element van spelen-met-vuur in". Rekening houdend met allo omstan digheden eiste mr. Andreae een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 weken met 3 jmir proeftijd, welke straf mr. Sieperda conform oplegde. De zaak tegen B. werd aangehouden teneinde vader D. nog eens te horen. Wegens het onder invloed op de fiets rijden werd M. Th. F. uit Terhole veroordeeld tot een boete van f 80. en 1 week voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Voor eenzelfde leit werd de kelner H. J. B. uit Groede veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf I van 6 weken met 3 jaar proeftijd, I toezicht van het Zeeuws Consultalio- bureau en ontzegging van de rijbe- voegdbeid voor 1 jaar, met aftrek, i De Hoekse mevrouw G. van T. kwam een mishandeling te staan op een boete van f 20.conform. Even eens voor mishandeling werd de la- nrieksarbeider Y. uit Sas van Gent veroordeeld tot eèn boete van f 30. De ruzie waaruit deze mishandeling was ontstaan, meende dc officier echter voor het grootste gedeelte t.e moeten toeschrijven aan het gedrag van mevr. van R. en aan E., beiden eveneens uit Sas van Gent. Deze bei de verdachten werden bij verstok veroordeeld tot een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van 1 week. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6