PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT DE GAULLE: ALGERUNEN MOGEN KIEZEN Binnen vier jaar na herstel van de vrede Kroesjtsjew kondigt aan: In V.N. doe ik nieuw ontwapeningsvoorstel Zierikzeese keersluis in gebruik met „zucht van verlichting"... PLANNEN VOOR KOSMISCH SOW JET-STATION OP MAAN Bovenpresident Einsenhotoer helnt zijn gast, premier Kroesjtsjew, in de helikopter bij het Witte Huis, waar mede de Russische staatsman een rondvlucht boven Washington heelt gemaakt. Ondermevrouw Elsenhower, in in formeel gesprek met mevrouw Kroesjtsjew. In tegenstelling tot haar echtgenoot spreekt mevr. Kroesjts jew wel Engels. (A.N.P.-ielefoto Kleurenfilm over reis prinses Beatrix Polygoon Profilty heeft een drie man sterke equipe uitgezonden naar de Verenigde Staten om een kleuren film te vervaardigen van de reis van prinses Beatrix. Het eerste deel van deze film, ter lengte van 23 minuten, zal reeds van vrijdag 18 september a.s. af in Amsterdam, Rotterdam en Den Hpag, alsmede in Groningen worden vertoond. De produktie is in handen van de heer P. Buis, die sa men met de cameraman H. de Ru en K. Das van Grol de opnamen heeft vervaardigd. Commentator Plu Bloe- mendaal spreekt de tekst. Het ligt in de bedoeling het tweede deel van de film op vrijdag 25 september in rou latie te brengen. Het weer in Europa Volgens de xveerrapporten van gister avond 7 uur Den Helder, zwaar bewolkt 10 gr.- Ypenburg, licht bewolkt is gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 20 gr. Eelde, zwaar bewolkt 18 gr. De Bilt, licht bewolkt 19 gr. Twente, zwaar bewolkt 20 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 21 gr. Zuid-Limburg, onbewolkt 20 gr. Helsinki, half bewolkt 9 gr. Stockholm, licht bewolkt 12 gr. Oslo, onbewolkt 15 gr. Kopenhagen, onbewolkt 14 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 14 gr. Londen, zwaar bewolkt 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 19 gr. Brussel, licht bewolkt 21 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 23 gr. Parijs, regenbui 25 gr. Bordeaux, half bewolkt 24 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 25 gr. Nice, licht bewolkt 23 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 21 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 23 gr. MCnchen, zwaar bewolkt 24 gr. Zürlch, zwaar bewolkt 25 gr. Genève, half bewolkt 23 gr. Locamo, zwaar bewolkt 25 gr. Wenen, zwaar bewolkt 26 gr. Innsbruck, geheel bewolkt 27 gr. Belgrado-, onbewolkt 25 gr. Athene, zwaar bewolkt 27 gr. Rome, onbewolkt 26 gr. Ajaceio. onbewolkt 26 gr. Madrid,-zwaar bewolkt 24 gr. Lissabon, zwaar bewolkt 24 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond NOORDELIJKE WIND Droog weer met plaatselijke wolken velden, maar ook zonnige perioden. Overwegend matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gig teren of iets lagere, ZON EN MAAN 18 september Zon op 6.1S onder -28.50 Maan op 19.2P onder 7.45 202e jaargang - no. 219 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.r -G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 sept. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel, 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2W4. 9Afscheiding 9Opneming bij Frankrijk %Unie met Frankrijk President De Gaulle van Frankrijk heeft woensdagavond in een toespraak tot de natie, die door de televisie is uitgezonden, ver klaard dat de Algerijnen het recht hebben zelf over hun toe komst te beslissen door middel van algemene verkiezingen. Zij kunnen kiezen tussen: 1 Afscheiding van Frankrijk; 2 Volledige opneming bij Frankrijk; 3 Zelfbestuur in een unie met Frankrijk. De Gaulle zal de datum van de verkiezingen vaststellen. Dezwzai vallen binnen vier jaar na het herstel van de vrede in Algerije. De vrede kan als hersteld worden beschouwd als er een jaar ver streken is waarin niet meer dan 200 mensen in hinderlagen en bij aanslagen zijn gedood. De zaak moet nu zonder dubbelziiv nigheid worden aangepakt, zo zei hij onder meer. Het spreekt vanzelf, zei hij, dat de Algerijnen hun keuze zul len doen als individuen, want zolang de wereld bestaat is er geen eenheid geweest, laat staan Algerijnse soeve reiniteit. De tijd tussen het herstel van de vrede en de verkiezingsdag is bestemd om het normale leven te her vatten, de gevangenissen en kampen te ledigen, ballingen naar huis te la ten terugkeren, de oefening van de persoonlijke vrijheden te herstellen en om de bevolking in staat te stel len te beseffen wat er op het spel staat. De president is van oordeel, dat een afscheiding rampzalige gevolgen voor Algerije zou hebben. Zij zou via een politieke chaos tot een commu nistische dictatuur leiden. In dat ge val zouden de Algerijnen die Frans uilden blijven, zicli in het Franse ge bied kunnen vestigen. De olie van de Sahara, die voor het gehele westen van bèlang is, zou in elk geval veilig worden gesteld. Eventueel een federatie Als de keus op algehele opne ming bij Frankrijk zou vallen, zo ging De Gaulle voort, zouden de Algerijnen op alle gebied de zelfde rechten als de Fransen hebben. Zou men kiezen voor zelfbestuur in een unie met Frankrijk, dan zou het binnen landse bestuur in Algerije van een federaal type moeten wor den, opdat de verschillende ge meenschappen een zelfstandig bestaan kunnen leiden. Opstand verder zinloos Verdere opstandige activiteit noemde de president zinloos. De opstandelin gen behoeven niet te vrezen dat zij na het staken van de strijd aan de justitie worden overgeleverd. Zij kun nen, zelf met de autoriteiten de voef- waarden voor een vrije terugkeer re- irelen. Niemand zal van liet politieke leven worden uitgesloten. Frankrijk zal echter niet toestaan dat de lei ders van de opstand een dictatuur vestigen. Het lot van de Algerijnen zal door de Algerijnen zelf worden bepaald. De Gaulle zei met vreugde te hebben geconstateerd, dat er met de pacifi catie goede vorderingen worden ge- le Onder het toeziend en deskundig oog van sluiswachter Mabelis drukte mi nister Korthals tegelijkertijd twee knoppen in, waardoor de machtige sector-deuren van de Zierikzeese 'keersluis openzwaaiden. Daarmee was gistermiddag dit kunstwerk of ficieel in gebruik gesteld. (Foto F.Z.C.), maakt. Ook de economische en cul turele ontwikkeling is gunstig. „Als Frankrijk samen met de Algerijnen de taak kan verrichten die het zich heeft gesteld, zal Algerije over vijf tien jaar een welvarend en produktief land zijn", aldus de president. Kind verdronken te IJmuiden Gistermiddag is te IJmuiden het 6- jarig jongetje J. Ros uit de Oranje straat, die met vriendjes aan de wa terkant speelde, bij de kleine sluis te water geraakt en verdronken. Doortastendheid geprezen H In de westelijke hoofdsteden M m is De Gaulle's verklaring j gunstig ontvangen. Men §f j§ prijst de doortastendheid, 11 j§ waarmee De Gaulle het |f vraagstuk aanpakt. 1 De leider van de „Algerijn- se Natipnale Beweging", 1 Messali Hadj, heeft gezegd: H „Generaal de Gaulles verkla- l ing is een ernstige bestude- H- ring waard. Het recht tot zelfbeschikking, dat nu is er- kend, heeft steeds hoven aan m ons politieke program ge- staan". n H Generaal Clialle, opperbevel- |l H hebber van de Franse troe- j| H pen in Algerije, beval dat ij H alle kranten in Algiers =j H woensdagavond werden ge- §j H censureerd om te verhinde- H H ren, dat er artikelen werden |j gedrukt die de openbare or- H de in gevaar konden breu- 1 8en» 1 llllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllll Op persconferentie woedend, geërgerd, gemoedelijk Het voornaamste punt in de re de die de Russische premier Kroesjtsjew woensdag in de persclub van Washington heeft gehouden, is zijn aankondiging, dat hij vrijdag in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een voor stel op het gebied der ontwape ning zal doen, zo menen diplo matieke waarnemers in de Ame rikaanse hoofdstad. Algemeen verwacht men dat de Sowjet-Iei- der een „vredesrede" zal hou den, waarbij ongetwijfeld ook de ontwapeningskwestie aan de orde zal komen. Bijna anderhalf uur was Kroesj tsjew op het televisiescherm te zien, toen hij zijn re^e in de persclub uitsprak en daarna vragen beantwoordde. De kij kers konden zich ervan overtui gen, dat de Rus niet ten onrech te een spontaan reagerend man wordt genoemd. Naar gelang de aard van de vragen kon men duidelijk ergernis, woede of ge moedelijkheid van zijn gezicht aflezen. Ook door brede armbe wegingen zette hij zijn woorden kracht bij. Evenals daags tevoren aan het diner dat hem door Eisenhower op het Witte Huis was aangeboden en waar hij in tegenstelling tot de andere gas ten (in tegenstelling ook met zijn echtgenote en andere familieleden) niet in avondkleding was verschenen, verzekerde Kroesjtsjew overtuigd te zijn van de mogelijkheden voor de vrede maar ook voor vernietiging, die de kernenergie aan de Verenig de Staten en aan de Sowjet-Unie biedt. Eisenhower zei aan dat diner, dat het noodzakelijk is, „dat wij elkaar beter begrijpen". Kroesjtsjew antwoordde onder meer dat Amerika en de Sowjet-Unie zich gezamenlijk dienen in te spannen om de weder zijdse betrekkingen te verbeteren. In zijn televisierede verzekerde Kroesj tsjew, dat het Russische volk allang voor vrede had gekozen. Niet alle vraagstukken konden evenwel onmid dellijk worden opgelost. Na zijn rede werd er luid én langdu- v«geapplaudisseerd. Kroesjtsjews gezicht betrok meer en meer toen de voorzitter van de pers- club, Laurence, het verhaal opdiste van een anoniem briefje dat aan Kroesjtsjew werd voorgelegd tijdens diens grote rede over Stalin op het 30ste partijcongres. Nadat Kroesj- Zie slot pag. 3 kol4) Soekarno sprak met arrestant van leger De procureur-generaal Gatot Tar- ocmihardja, die door bet Indonische leger gearresteerd is op verdenking dat hij het prestige van het leger heeft ondermijnd, is gister door pre sident Soekarno ontvangen. Gedurende bijna een uur sprak de president met Taroemibardja over de omstandigheden betrekking hebbend op zijn arrestatie. Na afloop van het onderhoud werd meegedeeld dat pre sident Soekarno de kwestie vandaag zal opnemen met generaal Nasoetion, de stafchef van het leger, op wiens bevel de arrestatie vorige week Is uitgevoerd. Na het onderhoud met Soekaruo wei gerde de procureur-generaal mede delingen te doen. De directeur van het Moskouse planetarium, Bazikin, heeft woensdag in „Goedok" („fluit"), het dagblad der Sowjetrussische spoorwegen, geschre ven dat Russische geleerden aan plannen werken om een automatisch werkend kosmisch stadion op de maanoppervlakte te brengen, hetgeen op vrijwel dezelfde wijze zou moeten geschieden als met de maanraket is ge beurd. Dit stadion zou dan radiografisch kostbare gegevens naar de aarde zen den, die de geleerden van dienst zouden zijn bij de tenuitvoerlegging van de volgende fase van het streven van de mens om de maan te bereiken. Volgens Bazikin zal het niet lang meer duren voordat een dergelijk station naar de maan wordt gezonden. de sector-deuren zijn bevestigd en die in opgeblazen toestand de sluis waterdicht afsluiten. Deze „vocale" illustratie van gevoe lens, zoals burgemeester Dijckmees- ter het noemde, was zeker niet mis plaatst. Want deze nieuwe sluis, die vorig jaar december al in werking kon worden gesteld, heeft in het vo rige winterseizoen al... tien keer dienst gedaan bij bijzonder hoge wa terstanden. Eenmaal zelf reeds bij een waterstand van 2.65 meter boven NA P, een hoogte, die 25 eentimeter uit reikt boven de hoogte van de loswal van de Zierikzeese naven. Voor het eerst in welgeteld 150 jaar behoefden in het afgelopen winterseizoen geen vloedplanken in Zierikzee gebruikt te worden... Vandaar die kunstmatige, maar tocli zeer gemeende „zucht van verlichting Vandaar ook, dat er een spontaan en ovationeel applaus over het kanaal klaterde, toen minister Korthals met een druk op twee „ministeriële knop pen" t—zoals op twee grote pijlen te lezen stond in de bedieningska mer de machtige sector-deuren deed openglijden. De ministeriële hand had de knoppen „o^en snel oost" en „open snel west" Ingedrukt en inderdaad stoven de sluisdeuren in een ijltempo uit elkaar. Even was het water in hef tige beroering, ook al doordat op het moment van de officiële ingebruik stelling klokslag drie uur het water buitengaats 40 centimeter ho ger stond dan in het havenkanaal, maar al spoedig konden de eerste schepen door de hoog oprijzende keer sluis varen. Apart cachet En ook dit onderdeel van deze offi ciële gebeurtenis bleek uitstekend in scène gezet: juist op tijd arriveer den uit zee drie Zierikzeese mossel vissersvaartuigen de ZZ 24, de ZZ 20 en de ZZ 6 om door de geopende sluis naar Zierikzee te varen. En ver volgens kozen de „Valk" van de vis- serijpolitie, de lichter „Schouwen", alsmede de „Eabarre" door de sluis het zeegat. Zelfs twee marïnevaar- tuigen, speciaal voor deze gelegen heid naar Zierikzee gekomen, gaven aan de opening nog een apart cachet door ook door de sluis te varen, een sluis, die op dat moment bevolkt was met dichte drommen belangstellenden. Tevoren al had burgemeester Dijck- meester op het westelijk sluisplateau het belang van deze zeewering ge schetst. „Uw aanwezigheid geeft aan", zo zei hii tot de minister, „dat het hier niet slechts om een plaatse lijk, eilandelijk of zelfs provinciaal belang gaat, maar om een nationaal belang". Uitvoerige aandacht wijdde (Zie slot pag. 8 kol. 5) Minister Korthals drukte op knoppen ER IS GISTERMIDDAG een fel sissende, zeer duidelijke „zucht van verlichting" ge slaakt bij de nieuwe keersluis in het 'Zierikzeese havenkanaal, even voordat minister H. A. Korthals van verkeer en water staat dit kunstwerk officieel in gebruik stelde. Met deze keer sluis kreeg het lange tijd kwets bare Zierikzee een solide en vei lig slot-op-de-zee. Geen wonder dus, dat burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester verklaarde: „Nu het eindelijk zover is, slaakt heel Zierikzee een zucht van verlichtingTegelijker tijd maakte sluiswachter J. M. Mabelis deze beeldspraak bijzon der reëel: door een simpele druk op de knop ontsnapte de luebt' fluitend en zuchtend uit de dik ke rubberbanden, die onder aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1