Tekort landbouw-egalisatiefonds geraamd op 291.8 miljoen gulden Staatszorg slokt veel geld op Prinses Beatrix' bezoek aan V.S. werd al in het begin een succes FISCALE TEGEMOETKOMING FUSIE VENNOOTSCHAPPEN WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE O O l> K N T LAGER DAN VORIG JAAR Gunstige ontwikkeling gevolg van verbetering prijspeil wereldmarkt Het pgdelig saldo van het landbouw- egalisatiefonds voor 1960 wordt ge raamd op 291.8 miljoen gulden, dat is 275.3 miljoen minder dan lint oor spronkelijk vastgestelde tekort voor 1959. Toen werd een nadelig saldo voor dat jaar van 567.1 miljoen ver wacht. Volgens de ramingen van me dio 1959 7-a.l het tekort over 1959 446.7 miljoen gulden bedragen. Deze gunstige ontwikkeling is vooral een gevolg van de verbetering van het prijspeil op de agrarische wereld markt, in het bijzondpr op de inter nationale zuivelmarkt. In het voor 1960 geraamde tekort van 291.8 miljoen gulden is een prog nose omtrent het prijsniveau van de agrarische produkten verdisconteerd. Daar in het verleden is gebleken, dat het maken van betrouwbare progr noses op dit gebied niet good moge lijk is, moet hierbij het nodige voor behoud worden gemaakt. Ook komt in de geraamde vermin dering van het tekort voor 1960 tot uitdrukking het aangekondigde streven van de regering tot een herziening van het beleid betreffen- do de producenten- en consumen tensubsidies. Het in overleg met de Tweede Kamer door de regering genomen besluit, om in afwijking van het in do so ciaal-economische nota vermelde voornemen de consumentensubsi die op de melk niet in één keer per Gemddelenud begrohng bedrogen co'.8 mi tja rd DIT IS 8MILJARD GULDEN... 4ffi2aico.253joar elke seconde één gul- uitkunnen geven Men z<xi75-80jaar nodig hebben omtol 8mi[jard Ie tellen eeuwen eer er 8 ml 1- jorcl dagen zijn ver loper Men kan er irdor mens opaeaardeea 3gu|den van geven Men zcu 61 eeuwen nodig hebben omalle getaflentoldmiljard neerte schrijven 48miljoenkilo a 1 januari 1960, maar in twee etappes van elk twee cent per liter, respectie velijk per 1 januari en per 1 april I960 af te schaffen, betekent, dat voor deze subsiide in 1960 nog een uitgave nodig zal zijn van 8.3 miljoen gulden. De extra-uitkering voor voe. dergranen zal ln 1060 niet worden gecontinueerd. Hieronder volgt een specificatie van de berekening van het nadelig saldo van het landbouw-egalisatiefonds. (in miljoenen guldens) Vocdergranen 50.0 50.0 45.0 Extra toeslag vocdergranen 25.0 Suiker 2.0 0,2 2.0 Vlas 1.3 Aardappelen 18.6 18.6 18.0 Varkens 30.0 15.0 10.0 Melk cons. subsidie prodc. steun 350.0 250.0 200.0 Walvistraan 5.0 3.0 4.0 Bewaarkool 1.0 1.0 1.0 Onvoorzien en diversen 0.5 0.6 3.5 Totale uitgaven 567.1 446.7 291.8 le kolom: oorspr. vastgesteld 1959 2e kolom: vermoed, uitkomsten 1959 kolom: ontwerp-begroting 1960 De minister van financiënf prof, dr, J. gijlstra, nam in sijn werkkamer op het departe- ment de Miljoenennota nog even door, alvorens haar in het beroemde koffertje te depone ren. Nieuwe zilveren en papieren rijksdaalders ïn 1960 zullen we vermoedelijk nieuwe zilveren rijksdaalders zien verschijnen. Op de begroting voor 1960 is althans rekening gehouden met de aanmunting van 15 miljoen stuks nieuwe zilveren rijksdaal ders. Voorts zullen 40 miljoen kwartjes en andere kleine pasmun ten tot een nominale waarde van 4,6 miljoen gulden vervaardigd worden. Vijftien miljoen zilveren rijksdaal ders is nog niet veej, Het is nau welijks éen zo'n blinkende munt per Nederlander. Daarom is op de rijksbegroting voor 1960 tevens een bedrag uitgetrokken voor de aanmaak "van muntbiljetten van f 2,50, die voorlopig in omloop zul len blijven naast de nieuwe zilve ren rijksdaalders, die momenteel worden geslagen. ONTWIKKELING VAN 0E NATIONALE SCHULP me is •so 'si 'Si 'S3 'st> 'ss 'ss s? ;ss ss OUIMI WETSONTWERP BIJ TWEEDE KAMER Om de totstandkoming van fusies, vooral van vennootschappen op aan delen, te vergemakkelijken, heeft de regering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij de heffing van inkomstenbelasting bij de vervreemding van zogenaamde aanmerkclijk-belang-aandelen, wordt verlaagd. De voorgestelde faciliteit geldt alleen in die gevallen, waarbij twee of meer bedrijven van vennootschappen op aandelen duurzaam worden gebun- Waar de miljoenen blijven LEVENSLOOP DER BEGROTINGEN BEGROTIN6SVERGEUJKINO 1952^60 Voor Nieuw-Guinea 77.7 miljoen Sinds een aantal jaren bestaat de ge woonte om in de Miljoenennota een overzicht te geven vau de uitgaven voor do vorschillende onderwerpen van staatszorg. Dat is ook nu weer gebeurd. Deze onderwerpen van staatszorg corresponderen niet pre cies uiet de taken van de verschillen de departementen, zodat de genoem de bedragen niet beschouwd kunnen worden als het nitgavecijfer van de departementen. De voornaamste uitgaven op de be groting voor 1960, vergeleken met de vermoedelijke uitgaven in 1959, goven het volgende beeld. begroting vormoe- 1960 delijke uitgaven 1959 (In miljoenen guldens) Militaire uitgaven 1652 1625 Civiele verdediging 50 45.3 Buitenlandse betrek kingen 208,2 728.5 Overzeese rijksdelen 306.9 91 Politie en justitie 346.4 335.4 Onderwijs en cult. 1430.8 1293.7 Waterstaat 582.6 493.2 Verkeer 268 277.7 'Handel en nijverheid 128.9 154.2 Agrarische subsidies a. consumenten 8.3 82 b. producenten 283,5 364.7 Landbouw en visserij 229.5 224.4 Sociale voorzienin gen, emigratie en volksgezondheid 782.3 862.0 Hierbij kan worden opgemerkt, dat voor de hulp aan de minder ontwik kelde gebieden 12,5 miljoen is uitga- trokken en voor de deelneming aan internationale organisaties en confe renties alsmede voor uit de E.E.G. en Eurato-verdragen voortvloeiende kos ten 134,7 miljoen, Vpor het tienjarenplan in Suriname is evenals in 1959 een bedrag van 16 miljoen op de begroting opgenomen. Nederlands Nieuw-Guinea zal bui ten de projecten, die uit het K.E.G.- ontwikkelingsfonds worden gefinan cierd in totaal 77.7 miljoen ont vangen, De lopende uitgaven voor onderwijs en cultuur zijn voor 1960 ten opzicn- te van 1959 met 149,4 miljoen geste gen. Dit wordt o.m. veroorzaakt door hogere uitgaven voor het rijksschool- toezicht, hogere subsidies ten behoe ve van het kleuteronderwijs, verho ging van de rijksvergoeding van ue salarissen der leerkrachten bij het lager onderwijs en het buitengewoon lager onderwijs, uitbreiding van het aantal gesubsidieerde scholen voor het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs en door belangrijke personeelsuitbreiding en hogere ex ploitatiekosten bij het hoger onder wijs. Ten behoeve van de radio is 30,4 mil joen uitgetrokken en voor de televi sie 19,4 miljoen, Een bedrag van 1,2 miljoen is uitge trokken voor het aandeel van Neder land in het kapitaal van de „Europe se maatschappij voor de chemische bewerking van bestraalde reactor- brandstof". De investeringen ten be hoeve van het Reactor Centrum Ne derland vorderen voor 1960 nog 4,3 miljoen. De gunstige vooruitzichten omtrent do werkgelegenheid in 1960 maken het mogelijk de uitgaven wegens complementaire sociale en arbeids voorzieningen ten opzichte van 1959 ongeveer 28 miljoen lager te steljen. Ten behoeve van aanvul lende werken kan om dezelfde re denen met een bedrag van 48,5 mil joen worden volstaan. Het totaal aan uitgaven, voortvloei ende uit het verblijf van Ambonezen |n Nederland, ondergaat geen wijzi ging van betekenis. Wat de emigratie betreft is er even als in 1959 op gerekend, dat in 1960 30.000 emigranten Nederland zuilen verlaten. deld tot een in financieel en econo misch opzicht grotere eenheid. Daar naast wordt nog als meer fonpolc cis gesteld, dat het gehele aandelenkapi taal van de vennootschap (en even- tuple winstbewijzen) in handen komt van een andere vennootschap. Als contra-prestatie voor de hem afgsta- ne aandelen moet de nanmarkolijk- belanghpuder aandelen krijgen in de vennootschap, welke zijn aandelen heeft overgenomen. De voorgestelde herziening komt hierop neer, dat op verzoek van de belastingplichtige aanmerkelijk-be- ianghoudër, de over de vervreem dingswinst verschuldigde inkomsten belasting bij wege van fiscale claim wordt doorgeschoven naar de nieuw verkregen aandelen. Een afrekening van de belasting vindt eerst plaats, indien en voorzo ver het nieuwe aandelenpakket wordt vervreemd. Het wetsvoorstel biedt voor degepe, die bij een dergelijke fusie van de doorschulvingsregel geen gebruik wil of kan maken, de mogelijkheid van een onmiddellijke afrekening van de belasting tegen een gematigd vast tarief van 20 pro eent. De maatregel sluit aan bij de rege ringsverklaring van 26 mei 1959, waarin de regering hij monde van de minister-president als haar oor deel te kennen heeft gegeven, dat, naast een verlichting van de belas tingdruk op ongehuwden, die struc tuurveranderingen in de belasting wetgeving voorrang diénen te heb ben, welke knelpunten voor de econo mische groei wegnemen. Hoewel de kleine en middelgrote ondernemingen jp ons economisch bestel een belang rijke plaats zullen blijven innemen, zal het hoge tempo van mechanisatie en automatisering van het produktle- apparaat vele kleine en middelgrote ondernemingen tot duurzame her groepering In grote ondernemings eenheden dwingen. Deze ontwikkelingsgang is even eens wenselijk in verband met de Gemeenschappelijke Europese Markt, waar het nationaal produkt zich met de produkten van da an dere aangesloten landen zal moe ten meten. De hierbedoelde voorgestelde voor ziening is opgenomen Sn het wetsont werp tot verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen. ONDANKS LOENIK 2 GROTE BELANGSTELLING Voor het eerst jongelui aan officiële presidentiële lunch New York, maandag. Het is een van de opmerkelijke facetten van de Amerikaanse reis van prinses Beatrix, dat zelfs op een tijdstip waarin de aandacht van zowel de officiële als de par ticuliere Amerikaan zozeer in beslag wordt genomen door technologische en diplomatieke gebeurtenissen van wereld betekenis, de belangstelling voor de jonge kroonprinses door publiek en pers aan de dag gelegd, nog steeds crescendo gaat. De New Yorkers zijn menig staatsiebezoek gewend. Er heb ben zich ticker-tape-parades op Broadway voorgedaan, die noch vergelijkbare publieke belangstelling trokken noch de indruk hebben achtergelaten als die waarmee prinses Beatrix vrijdag werd verwelkomd. De wijze, waarop de president en mevrouw Eisenhower maan dagmiddag op bet Witte Huis van hun sympathie voor ons land en begrip voor de belangstelling vau een jonge prinses blijk hebben gegeven door, voor het eerst in Eisenhowers ambtstermijn, jongelui op een officiële lunch te nodigen is verder een bewijs voor de vriendschap, die in dit land alom jegens het Nederlandse volk en het Nederlandse koningshuis leeft. Men hoopt natuurlijk, dat deze gevoelens van welwillendheid zich bij komende gelegenheden ook zul len manifesteren in daden en be- sluiten van de Amerikaanse over heid, wanneer Nederlandse diplo maten onze hoogste belangen op het State Departement gaan be pleiten. Maar de reis van prinses Beatrix staat los van dit alles. Het pro gramma, dat voor de tiendaagse avond volop de gelegenheid heeft geboden na haar officiële functies een blik te werpen op het cultu rele en het amusementsleven van Amerika, kan men voorts aflei den dat het wenselijk is geacht een toekomstige koningin der Ne derlanden in staat te stellen een eigen blik te slaan op het land, dat sinds de Tweede Wereldoorlog een leidende rol speelt in het her stel der westelijke mogendheden. Zo woonde de prinses „Destry rides again", een van de spectacu laire musicals van Broadway bij, Door Robert Kiek tournee is opgesteld, toont ondub belzinnig aan, dat de prinses bier heen is gekomen om zich te laten zien en van officiële Nederlandse belangstelling te getuigen voor de Hudsonfeesten. Uit het feit, dat men, met uitzondering van het galadiner, dat do Holland Ameri. ka Lijn maandagavond ter ere van de prinses aan boord van het nieuwe vlaggeschip „Rotterdam" hield, de prinses vrijwel iedere zij bezocht een voorstelling van liet befaamde New York City Bal let en aarzelde niet met haar ge zelschap een uur door te brengen in de beroemde „Stork club" en in hot Mekka van de jazz-wereld „The Embers", waar zij, ongehin derd door formaliteiten en plicht plegingen, kon luisteren naar hot ritme van Amerika's oermuziek en de meer gepolijste vorm daar van, de commerciële dansmuziek. Het is aan de prinses niet te mer ken, dat deze reis, waarop elk ogenblik van de dag vervuld is met bezoeken en ceremonies, kransleggingen en onthullingen, het bezichtigen van tentoonstel ling en .iet in ontvangstnemen van eerbetoon, ereburgerschappen en geschenken, niet van vermoeienis sen ontbloot Is. Daar komt dan nog bij, dat zij haar aandacht geen ogenblik kan laten afdwalen. Zondag drong een kleine peuter zich door het officiële cordon heen. om haar een appel aan te bie den. Vrijdagmiddag probeerde één van onze meest energieke Amerikaanse collega's haar in de tuin van de ambtswoning van burgemeester Wagner van New York te benadoren voor wat hij hoopte dat een exclusief interview zou worden. U moet even geduld hebben", antwoord de de prinses vriendelijk maar beslist. „Over anderhalf uur houd ik een persconferentie." Die persconferentie heeft dit be zoek overigens tot het onmiddel lijke succes gestempeld dat het al geworden is. Rake antwoorden van de prinses op ogenschijnlijke strikvragen oogstten „open doek jes" van een persgilde, waarvan de leden, ook al beseften niet al len hunner, dat de correcte aan. spreektitel voor de bezoekster niet „Your Majesty" is, doorgaans niet gul zijn met applaus voor hun „prooi". De persbelangstelling was één van le oorzaken, waarom de aange kondigde plannen van de prinses om een ochtend te gaan winkelen geen doorgang vonden. Er was geen plezier aan om, op de vinger» gekeken door een 7.0 groot pers gevolg. waaraan zich dan onge- Dese foto werd gemaakt «oor- dat prinses Beatrix maandag de lunch gebruikte bij presi dent Eisenhower en diens echt genote. twijfeld nog elementen uit het nubliek zouden toevoegen, de -.erstcadvutjes voor haar ouders ■n «U6,ie* te kope»- Het zal enige strategie vereisen om dit pro grammapunt alsnog te laten door gaan, Maar dat de prinses niet met lege handen naai* Nederland zal terugkeren, staat wel vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9