Z.L.M. verwacht voor Zeeland een hogere opbrengst van wintertarwe fSf Belangrijke afneming van aantal aannemersbedrijven in Zeeland Tekko Taks en de Atoompantoffels INSPECTEURSWISSELING BIJ HEIDEMIJ. IN ZEELAND GESLAAGD CONCOURS IN GOES VAN STANDWERKERS m 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 DAGELIJKS BESTUUR VERGADERDE IN GOES Oogst erwten en schokkers zal dit jaar aanmerkelijk lager zijn Tijdens de maandag in Goes gehouden vergadering van het dagelijks be stuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is medegedeeld, dat de voorlopige oogstramingen in Zeeland wijzen op een iets hogere opbrengst van de wintertarwe; een gelijke opbrengst van de gerst en een aanmerke lijk lagere opbrengst van erwten en schokkers in vergelijking met het vo rige jaar. Ten aanzien van de suikerbieten werd opgemerkt, dat de suiker- opbrengst vooral ook door de weersomstandigheden van de laatste weken, geheel in het onzekere vlak ligt. In de K.N.L.C. zal de vraag of overgegaan zal moeten worden tot een glo bale contingentering opnieuw aan de orde gesteld worden. Van de zijde der. vertegenwoordi gers van Schouwen en Duiveland werd medegedeeld, dat de schade op dit eiland ten gevolge van herverka velingswerkzaamheden dit jaar in meer gevallen groot is. Met alle kracht dient gestreefd te worden naar een regeling van deze schade. Het dagelijks bestuur besprak voorts ook de kwesties, die verband houden met eventuele nieuwe ruilverkavelin gen in Zeeland, sanering van tuin bouwgebieden en het verlies van gronden door de uitvoering van de kanaalzoneplannen. Men besloot hier over met bevoegde instanties te spre ken, terwijl ook de tuinbomvcommis- sie van de Z. L. M. bijeengeroepen zal worden. Daarnaast zal getracht worden een door het K. N. L. C. te organiseren bezoekdag in de N. O. P. te verkrij gen. T uinbouw De heer P. J .J. Dekker deelde mede, dat de fruitoogst in Zeeland ondanks de droge zomer meevalt. De vergade ring besloot voorts de commissie Tuinbouw te verzoeken iemand aan te wijzen in de studiecommissie De heer J. B. Becu deelde mede, dat besloten was het mengpercentage inlandse tarwe per december te bren gen op 40 Hierdoor wordt het ge middelde 38 per jaar. Het bestuur besloot een schrijven van de kring- besturen van Walcheren vpn de Z. L. M. en C. B. T. B., gericht aan de herverkavelingscommissie Walche ren over het niet meer toekennen van vergoedingen wegens oogstdepres- sie bij drainage- en egalisatiewerk zaamheden te ondersteunen. In ieder geval zal nog een vergadering van de herverkavelingscommissie Wal cheren plaatsvinden, waarin deze punten besproken kunnen worden. Ambtenaren Raad v. Arbeid Middelburg onderscheiden De heren Kruijsse en Popma waren 40 jaar in dienst Tijdens een bijeenkomst ten kantore van de Raad van Arbeid te ftliddel- burg werden dinsdag weer twee ambtenaren, die sinds de oprichting in 1919 onafgebroken 40 jaar in dienst zijn koninklijk onderscheiden. Ditmaal waren het de heren C. E. Kruijsse en J. H. Popma, die bij de ze gelegenheid, in bijzijn van net voltallig personeel, in hartelijke en waarderende woorden werden toege sproken door wethouder A. J. Ëe- renpas, die de werkzaamheden van beide ambtenaren naging en daarbij onder meer wees op bet penning meesterschap van de heer Kruijsse van do vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs te Middelburg. Met betrekking tot de heer Popma. die „een eenzame post" op het bij kantoor te Vlissingen bezet, belicht te de wethouder ook diens activitei ten buiten ambtelijk verband, waar bij hij met name de kunstzinnige eigenschappen van betrokkene aan stipte. Het verheugde de heer Be renpas, dat hij beide jubilarissen mededeling kon doen van de toeken ning van de ere-medaille in goud. be horende bij de Orde van Oranje Nas sau, die hij de heren daarna op- Nadat ook de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. J. Kolkman, zijn ge lukwensen met het jubileum en de verleende onderscheiding had uitge sproken en de gebruikelijke gratifi catie was uitgereikt, spraken beide heren tot slot een dankwoord. Waarborginstituut voor de Tuinbouw, die door G. S. zal worden ingesteld. Men zal aan de heer B. H. G. ter Haar Romeny verzoeken om het voor zitterschap van de commissie land bouwonderwijs van de Z. L. M. op zich te nemen. Mr. J. P. G. Selilinge- mann werd aangewezen als bestuurs lid van het landelijk bestuur van Landbouvv-Risico. In het bestuur van de afdeling Zeeland van Landbouw- Rïsico werd de heer M. Boogerd te Zaamslag benoemd.. Naar aanleiding van de vergaring van de Raad van de Landbouw voorlichting deelde de heer 'A. J. Groenewege mede, dat in 1960 geen inkrimping van het personeel in de provincie zal plaatsvinden. Wel ligt het in het voornemen op het landelijk apparaat van de rijksvoorlichtingsdienst te bezui nigen. Wanneer het consulenten huis in Goes klaar zal zijn zullen daar alle diensten in worden on dergebracht. Meeldauw Dr. Tesink deelde voorts mede,, dat het wenselijk geacht wordt voorzich tig te zijn met het voeren van bie tenblad, waarop echte of valse meel dauw voorkomt. Onder de gegeven omstandigheden acht hij een hoeveel heid van 30 kg loof per volwassen dier per dag reeds aan de hoge kant. De gezondheidsdienst voor dieren had het verzoek aan de provincie ge licht een verordening voor te berei den. waardoor de aankoop van man nelijke en vrouwelijke dieren van 6 maanden en ouder na 1 februari 1960 slechts mogelijk zal zijn, wanneer deze gedekt zijn door abortusvrije verklaringen. Van deze maatregel zullen ossen uitgezonderd zijn. Tot slot reageerde het bestuur posi tief op een verzoek van de geweste lijke Raad van het Landbouwschap om deel te nemen aan een geschenk voor het nieuwe provinciehuis. DE HEER J. AARTSEN NAAR BELGIË, Zeeuwse afdeling hield vergadering en excursie De afdeling Zeeland van de Neder landse Heidemaatschappij hield dins dag haar jaarlijkse excursie niet ver gadering, waaraan 75 leden en hun dames deelnamen. Tijdens het diner, dat na afloop van de jaarvergadering m het Nederlands Koffiehuis te. Mid delburg gehouden werd, is afscheid genomen van de heer J. Aartsen, speeteur voor de inspectie Zeeland. De heer Aartsen is namelijk benoemd tot technisch hoofdinspecteur van de Belgische Heidemaatschappij. Tot opvolger van de heer Aartsen Is be noemd ir. R. J. Koopmans te Goes. De scheidende inspecteur werd in hartelijke bewoordingen toegesproken door bestuursvoorzitter van de afde ling Zeeland, ir. W. Kakebeeke, die de heer Aartsen dankte voor het veel omvattende werk, dat hij gedurende verscheidene jaren in het belang van Zeeland heeft verricht. De heer Kake beeke liet zijn woorden vergezeld gaan van een blijk van herinnering De heer Aartsen sprak hiervoor zijn hartelijke dank uit. Nu de werken op Schouwen-Duive- land voor wat de herverkaveling be treft ook afgelopen zijn, is het hoofd van dit ambtsgebied, de heer L. F. van Santen Kolff, per medio oktober benoemd bij een dochtermaatschappij van de Heidemij. in Duitsland. Tijdens de jaarvergadering was de inspecteur in het kort nader inge gaan op de werken in Zeeland, die voor Schouwen-Duiveland volgens het plan afgelopen zijn, terwijl die op Tholen in het voorjaar van 1961 l moeten komen. Hij deelde voorts mede, dat de orderporte feuille goed van werk voorzien is. In Zeeland wordt onder meer werk verricht in de particuliere sector (aanvullende werken), terwijl con- Verrijk uw gezin met een JUNKER RUH gasfornuis tacten gelegd zijn met verschil lende gemeenten voor werkzaam heden Tn de recreatiegebieden van de Braakman en de Zandkreek. Andere werken van de Heidemij, bestaan uit het aanleggen van sportvelden en dergelijke. Ook buitenland Ook in het buitenfand is op het ge bied van de cultuurtechniek nog altijd vraag naar Nederlandse technici, die met name in de onderontwikkelde ge- Advertentie) Ga zittenkerel... neem 'n kop koffie Ik kom dadelijk... ik moet even naar het postkantoor... om te sparen. HET POSTKANTOOR n ii SPAARBANK ,U ivwct foe*,.. Eerste paal geheid voor Goese consulentenhuis Dinsdagmorgen is op het terrein ach ter het laboratorium voor grond- en gewasonderzoek aan de Naerebout- straat te Goes de eerste paal geheid voor de garage van het nieuwe con sulentenhuis. Dit gebeurde zonder enige officieel vertoon. In totaal zul len hier 3"9, negen meter lange pa len, met een gewicht van twee ton, worden geleid. Voor de bouw van het consulentenhuis, dat enkele tien tallen meters verder, aan de West singel, zal verrijzen, zijn 178 heipalen nodig. Het heiwerk wordt verricht door de firma „Wewabo" uit Veere. De bouw van het consulentenhuis is enkele maanden geleden aanbesteed voor bijna f 1.000.000. De laagste in schrijver was Korteweg's Bouwmaat schappij in Breda, aan wie het werk is gegund. Illlllllllllilllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllilllll Kantonrechter met j begrip voor Belg Voor de plaatsvervangend lean- s .tonrechter te Temeuzen ver- scheen dinsdag een Belgische tuinman. Een Waal, die alleen Frans sprak en derhalve werd ij terzijde gestaan door een tolk. De Belg zou zijn auto in de H Terneuzense Nieuwstraat niet Ij op tijd hebben kunnen stoppen, H toen dat nodig was. Als oor- zaak noemde ae officier drie punten: onbekendheid ter plaatse, een te grote snelheid en.... het drinken van drie gla- §j zen bier. De officier, mr. T. Lebret eiste H een boete van f 15.subs. 3 dagen. De plaatsvervangend kantonrechter, mr. H. C. M jfj van Sonn, aan wie tenslotte de beslissing was, stemde met de eerste twee punten in. Wat de drie biertjes betrof was hij minder zwaartillend. De zui- derburen en hun gewoonten klaarblijkelijk kennend, merk- te hij op, dat „drie glazen gerstenat voor een Belg mini- H maal zijn te noemen. „Voor H hen is inderdaad immers niets triestiger dan een café zonder j§ bier?). Dit als „verzachtende omstandigheid" in aanmerking Ij nemend, veroordeelde mr. van H Sonn de tuinman uit Soignics ee tot een boete van f 10.subs. j§ §j 2 dagen hechtenisn lllllllllllllllllllllllllllllllll bieden oerbosontginning, irrigatie en drainagewerken uitvoeren. Zo zijn verschillende technici gedetacheerd in Iran, Irak, de Kongo. Pakistan en enkele landen in Zuid-Amerika. De cultuurtechnische werken in deze lan den zijn of worden ook uitgevoerd door verschillende Zeeuwen, o.a. uit Zouteelande en Kruiningen. De Deltawerken in het gebied van het Veerse Gat en de Zandkreek waren het doel van de excursie, die ge schiedde onder leiding van één der rijkswaters taattechnjci. „VLOTTE PRATERS" ggaawjaHaspaa Publiek kooplustig Druk gebarende en vlot pratende het beeld op de wekelijkse markt te Goes volkomen beheerst, Zij namen deel aan een door de stichting „Reclamefonds Zeeuwse Markten" uitgeschreven standwerkersconcours, dat voor het tweede jaar tijdens de fruitweek in Goes werd gehouden. Tien standwerkers hadden de reis naar Goes gemaakt om daar met „gladde tong" hun produkten aan de man te brengen. Welnu, dat is aar dig gelukt, want er werden goede zaken gedaan. De druk redenerende GEDURENDE DE AFGELOPEN 25 JAAR Aannemerscursus kan dit tegengaan GEDURENDE DE LAATSTE 25 jaar is het aantal aannemersbedrijven in Zeeland met ruim 15 teruggelopen. Alleen al op Walcheren verdwe nen gedurende die periode ongeveer 30 van de 180 timmerpatroonsbedrij- ven, die het eiland omstreeks 1935 telde. In Nieuw- en St. Joosiand bijvqor- beeld waren enkele jaren geleden nog zes aannemersbedrijven; thans zijn er in deze WaJoherse gemeente nog twee.... Ook ten aanzien van Middel burg, waar rond 60 bedrijven zijn, en Vlissingen, dat er rond 35 telt, moet in de toekomst rekening worden gehouden niet een flinke afneming. De oorzaken van deze geleidelijke afneming zijn opheffing van de bedrijven omdat er in vele gevallen geen opvolgers zijn, emigratie van de aanne mers of in enkele gevallen concentratie. Dit 'laatste speelt overigens in Zeeland niet zo'n belangrijke rol: Ten eerste zijn met name de Zeeuwse aannemerspatroons bijzonder gesteld op hun zelfstandigheid en vervol gens is het noodzakelijk, dat in elke gemeente tenminste één of twee pa troons gevestigd zijn. Deze feiten werden ons meegedeeld leidtvoor het vakdiploma aanne- tijdens een persconferentie door de mers burgerlijke- en utiliteitsbouw, commissie van toezicht op de aan- van groot belang voor Zeeland is, nemerscursus te Middelburg. De heer omdat daarmee de afneming van het E. Visscher, de directeur, betoogde aantal bedrijven een halt ltan wor- onder meer, dat deze cursus, die op- den toegeroepen. Bovendien moot el- 3. „Denk erom, die dingen zijn vreselijk duur!" vestig de Tekko de aandacht van vriend Fox ten overvloede nog eens op de waarde van zijn grasmachine. Maar vriend Fox luisterde al niet meer en was reeds begon nen met de uitvoering van zijn experiment. Gelaten keek Tekko toe, hoc Terry de maaimachine met één wiel op de rand van het tuinhek plaatste en het ding op bedenkelijke wijze in evenwicht hield. „Let op!" kondigde Terry aan en schoot dan in wilde vaart naar voren alsof hij een stormram hanteerde. Rrrrrrtsss! zeiden de messen en een halve meter ging het goed. Toen echter kon Terry de zware machine niet lan ger houden. Het ding ontglipte zijn handen, sloeg een diepe bres in de haag en smakte .op de grond. „Prachtig! Je moet patent op die vinding aanvragen!" schreeuwde Tekko boos, terwijl hij zijn gehavende heg bekeek. „Laat mij voortaan nu maai rustig mot do nanti knippen, want die ideoën van jou over tuinie ren zijn toch praktisch niet uitvoerbaar!" ke aannemer, die zich wil vestigen, in het bezit van een dergelijk diplo ma zijn. Deze aannemerscursus zou min stens elk jaar vijftien aannemers moeten afleveren om aan de be hoefte te voldoen 'in daarbij de Zeeuwse aannemersstand op peil te houden. Dit aantal van 15 leer lingen is tevens een eis voor het doorgang vinden van de cursus, die uitgaat van de stichting „Raad van bestuur bouwbedrijf". Ook grotere werken Reeds herhaalde malen is er de aan dacht op gevestigd, dat de Zeeuwen betrokken moeten worden bij bouw werken in hun provincie. Maar wan neer de Zeeuwen niet voldoende be langstelling tonen voor het streven om het aantal aannemers op peil te houden, worden noodgedwongen aan nemers van bulten do provinciegren zen aangetrokken om mot name de grote werken uit te voeren. En met de grotere vakbekwaamheid, die de cursus bijbrengt, aldus verklaarde de heer visscher, heeft men de ca paciteiten om in te schrijven op die grotere werken. De commissie van toezicht is er overigens van overtuigd, dat het volgen van de cursus, waarvoor veel moeite gedaan ts om hem Ir Middelburg te krijgen, een kost bare geschiedenis is. Tot nu toe werd geen financiële steun ont vangen van welke zijde ook, zo dat het met name voor talrijke begaafde jongere kandidaten on mogelijk is de cursus te volgen. De cursus is echter ook geschikt voor hen, die niet direct aanne mer kunnen of willen worden Wel echter opzichter of uitvoer der en in dit verband hebben zich in enkele gevallen reeds aanne mers bereid getoond om hun werknemers, die de aannemers cursus willen volgon. financieel te steunen. De cursus duurt 3 jaar en wordt ge geven op zaterdagmiddag en woen.s dagavond. Wat de vakken betreft wordt onderwijs gegeven in bouw kundige constructies (bak- en na tuursteen en houtconstructies, ieur en raamkozijnen, funderingen, riole ringen enz.), statica (als 'staal- en gewapend betonconstructies enz), be grotingen, bedrijfsadministratie en correspondentie, toepassing wlskun- Een vlotte prater op het standwer kersconcours in Ooes (Foto P.Z.C.). standwerkers trokken veel publiek, dat zicü niet alleen vermaakte, maar dat zich ook erg kooplustig toonde. In het onvervalst Amsterdams stond bijvoorbeeld de winnaar van het con cours, de heer J. Gobets, zijn artikelen (fruitpersjes) aan te prijzen en de nestor van de Nederlandse standwer kers, de Utrechter G. Klein, presteer de het om na een lang, maar boeiend en humoristisch getint praatje links en rechts fluitjes te verkopen. Ook de enig deelnemende Zeeuw, de fruit- verkoper K. Schoester, „praatte" het publiek zijn waren op voortreffelijke wijze aan. Er was zelf een brillen- stiften verkopende Belg thans woonachtig in Amsterdam die be wonderenswaardige trucs met kaar ten uithaalde en mede daardoor zijn omzet tot recordhoogte zag stijgen. Datzelfde was trouwens het geval met de winnaar van vorig jaar, de Amsterdammer Koldewijn, die met zijn verkoop van scheerartikelen, een tweede plaats en een flinke omzet haalde... Er was voor de talrijke be langstellenden heel wat te horen en te zien, zodat deze bijzondere markt dag aan zijn doel beantwoordde. De prijzen Tijdens een bijeenkomst in „De Land bouw" werden de prijzen uitgereikt door burgemeester H. K. Michaëlis. De prijswinnaars van het standwer kersconcours waren: 1. J. Gobets, Amsterdam met 100 punten (totaal te behalen 120 punten); 2. C. Koldewijn, Amsterdam. 99 punten: 3. E. Moffie, Belg, 95 punten; 4. G. Klein, Utrecht, 93 punten; 5. K. Schoester, Zeeland, 90 punten. Zij allen kregen een beker en geldprijzen, variërend van f 20 voo do eerste prijs tot f 7.50 voor de vijfde prijs. De jury bestond uit de heren I. Groe newege uit Hoedekenskerke namens de marktcommissie, H. S. Drijfhout uit Goes namens de middenstandsver eniging „Handelsbelangen" en M. P. Dieleman, namens de plaatselijke pers in Goes. Bij de prijsuitreiking werd o.a. ge sproken door de heer M. A. A. Donker uit Bergen op Zoom, namens de sectie standwerkers, de heer J. Gobets na mens de standwerkers, de heer J. M. Meijler als chef van het marktwezen te Goes en Iz. Groenewege als voor zitter van de jury. dlge vakken (stucadoors-, steenhou wers. schilders- en loodgieterswer- ken), elektrische installaties, alge mene vakkennis, wetskennis en le vens E.H.B.O. Goede resultaten De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer K. J. van Loo, verklaarde, dat de resultaten van de cursus tot nu toe bijzon der goed zijn. Vroeger bepaalden vele dorpsaannemers zicli tot liet verrichten van onderhoudswer ken aan boerderijen, thans maken ze ook belangrijke bouwwerken, onder meer scholen. Twee jaar geleden slaagden alle M'delhurg- se cursisten, hetgeen en unicum was. terwijl er liet afgelopen o.m nis laar van de vier met lof ge daagde iee-rn"en in Nederland 'er vnlrd"n tien '000 -pan de cur sussen) twee door Middelburg afgeleverd werden. Bij de opening van het nieuwe cur susjaar werd dinsdag in het Schut tershof een tentoonstelling gehou den van leermiddelen, die gebruikt worden voor deze cursus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4