Gemeenteraad van Goes thans vóór aansluiting bij I.Z.A. Oesterteelt in bassin niet onmogelijk Zeeuwse Almanak ZEEUWSE PAARDEN GOED GENOTEERD IN DEN BOSCH HET „SPRING DING" IN GOES IJZEREN KRUISEN VOOR EEN KWARTJE IN MIDDELBURG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG lö SEP TE* 'BEU —"J MET 10 TEGEN 5 STEMMEN Mening van de raad in één jaar tijds 'vrijwel geheel gewijzigd Met tien tegen vijf stemmen heeft <le gemeenteraad van Goes dinsdag avond een voorstel aanvaard om toe te treden tot het Instituut Ziektekos tenvoorziening Ambtenaren in Zeeland (I.Z.A.-Zeeland). Het was de derde behandeling van deze aangelegenheid in de raad gedurende de laatste twee jaar. In november van het vorig jaar stemde de gemeenteraad een gelijk luidend voorstel met tien tegen vijf stemmen af, maar thans lagen de pa pieren zoals overigens verwacht aanmerkelijk gunstiger. Alleen de fracties van de P.v.d.A. (uitgezonderd wethouder rnr, H. B. Bouwman) en van de V.V.D. waren tegen toetreding. Bij de behandeling van dit voorstel stelde de raadsvoorzitter, burgemees ter H. K. Michaëlis voor niet meer over deze zaak te discussiëren, maar meteen tot stemming over te gaan. „Er is al zoveel over gezegd en ge schreven", aldus de voorzitter. Enkele raadsleden voelden zich echter geroe pen om nog eens diep over deze ma terie in te gaan. De heer C. W. Ver- vest (k.v.p.) ook bij de vorige be- liandeliifg van dit voorstel pro-I.Z.A. deed in een uitvoerig betoog de ziekenverpleging uit de doeken. Hij hield een vurig pleidooi voor aanslui ting bij het I.Z.A. „Het zou een goe de keuze zijn van Goes. Al 75 </0 van de gemeenten in ons land is deze stad voorgegaan", deelde hij mede. De heer J. S. Visscher (p.v.d.a.) was evenwel een andere mening toege daan. „Naar mijn eerlijke overtui ging doorkruist het I.Z.A. een goede oplossing voor de ambtenaren", zo rien dit raadslid uit. Hij had princi- Ëiële bezwaren. Mevrouw C. A. Griep- 'uinker (v.v.d.) sprak van een „ge dwongen aansluiting". „De uitslag van de enquête zegt mij niets", aldus dit vrouwelijke raadslid. Mr. J. G. v. (1. Burgkfc (a.r.), vori- go maal een der tegenstemmers, was van oordeel, dat, gelet op het advies, de raad het voorstel thans diende te aanvaarden. Ook de c.h. u.-woord voerder, de heer A. G. Heijboer had geen bezwaren meer. Na deze ongeveer 20 minuten du rende discussie werd overgegaan tot hoofdelijke stemming. Tegen waren mevrouw Griep-Duinker en Hooi- en strohandelaren vergaderden in Goes Klachten over beursberichten De afdeling Zeeland van de Vereni ging van Handelaren in hooi-, stro- en ruwvoeders vergaderden dinsdag morgen onder leiding van de lande lijk secretaris, de heer L. N. van de Velden in hotel „Centraal" te Goes. Wegens drukke werkzaamheden was de voorzitter van de afdeling, de heer P. G. v. d. Weele, afwezig. Tijdens deze vergadering werd een ernstige klacht geuit ten aanzien van de beurs berichten, zoals die worden gepubli ceerd. De beursberichten zijn naar de mening van de vergadering niet in overeenstemming met de reële prij zen. De commissie, die deze prijzen na afloop van de dinsdagmarkt in Goes vaststelt, bestaat alleen uit landbouwers. Aan de Z.L.M. zal wor den verzocht ook een handelaar in deze commissie zitting te laten ne men. Men zal zich voorts beijveren om de algemene handèlsvoorwaarden, welke voor deze branche gelden, be ter ingevoerd te krijgen. Men streeft er naar, dat de handèlsvoorwaarden in de nabije toekomst ook toegepast kunnen worden op de binding tussen telers en handelaren. Tijdens deze geanimeerde vergadering werd voorts een filmpje vertoond over het ge bruik van een balenlader. de lieer N. E. van Santé (beiden v.v.d.) en de p.v.d ji.-leden Ph. Ha- verhoek, J. is. Visscher en P. de Munck. Na enige discussie ging de raad ak koord met een voorstel om voor de duur van drie maanden een eenmalige garantie te verlenen op een geldle ning van f 200.000 voor de bouw van het Protestants christelijk streekzie kenhuis in Valckeslot. Herzien werd een raadsbesluit van 22 april 1959, in die zin, dat de gemeen te thans bijna f 16.000 minder moet uitgeven voor de bouw van 78 wonin gen in Zuid-Oost, uit te voeren door de firma J. G. Broek te Groningen. De directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid had namelijk bezwaren gemaakt tegen de grootte A an de aannemingssom. De heer Pol derman (c.h.n.) merkte daarbij op, dat B. en W. in dit opzicht een „tik op hun vingers hebben gekregen". De voorzitter wees erop, dat het hier za ken betrof van ondergeschikt- belang. „In het bestek zijn geen wijzigingen aangegebracht", deelde hij mede. Stoffelijk overschot bij Kloosterzande geborgen De rijkspolitie in Kloosterzande heeft gisteravond het stoffelijk overschot geborgen van een tot nu toe nog on bekend manspersoon, ongeveer 28 jaar oud. Zeer waarschijnlijk is dit het stoffelijk overschot van de vorige week omgekomen Franse matroos, Ené lc Layec, die door onbekende ooi- zaak -van de Franse tanker „Port Saint Louis" overboord is gevallen. In de loop van woensdag zal identifica. tie plaatsvinden. Toogdag van Zeeuwse gereformeerde vrouwenverenigingen De toogdag van de Zeeuwse Gerefor meerde Vrouwenverenigingen zal dit maal worden gehouden op donderdag 24 september a.s. in de gereformeerde kerk te Zierikzee. Het programma vermeldt 's morgens een toespraak van drs. A. Elshout, ge- ref. predikant te Koudekerke. over het onderwerp „Levensaanvaarding". In de middaguren -zal mej. L. Goemaat spreken over „De andere Wereld". Advertentie (Slot van pag. 1 wiens vader, Nico van Beek, ook een maal nationaal kampioen was. Van deze drie hengsten, van wel ke wordt verwacht, dat zij van morgen bij de kampioenskeuiin- gen het langst in de ring zullen blijven, is Frits van de Reigers- hoeve van G. Doens uit IJzen- dijke de zwaarste. En nu hoopt men in liet Zeeuwse kamp dus maar, dat dit ook voor de jury het zwaarste zal wegen De merriën vormen een groot gezel schap, met twaalf „kopnummers", in de Verschillende categorieën, hetgeen dus wil zeggen, dat twaalf „dames" zullen meedingen naar de nationale titel. Een prognose zou hier een te ge waagd experiment zijn. Zeeland heeft twee goede representantes in de vorm van twee dochters van na tionaal kampioen 1955 Nico van 't Zwartewater, twee paarden uit de stallen De Dobbelaere. Deze Zeeuw se stallen zijn het ook, die op deze eerste dag bij de keuringen der vier spannen weer een ongenaakbare in druk maakten, evenals zij dat bij de fokgroepen deden. Vermeldenswaard is wel, dat de stallen De Dobbelaere op deze twee onderdelen in de „Na tionale" respectievelijk sinds 1951 en sinds 1939 ieder jaar de eerste prijs winnen. Zeeland is weer waardig vertegenwoordigd op deze 27sté na tionale, waarvan het vandaag, „de grote dag" is. Een dag, die begint met de keuringen van de hengsten met afstammelingen, de vierspannen en de keuringen voor het kampioen schap. VAN TOT WEGGEBRUIKERS"..,. Negen onervaren „weggebruikers", om duidelijker te zijn negen koeien, veroorzaakten op de weg bij Terhole, in de gemeente Honteifisse, een ver keersongeluk. De dieren waren losge broken uit een weiland en lustig aan het wandelen gegaan. Een autumobi- LEDIGHEID (II).... Veertien dagen ledigheid. Eén mid dag van die veertien dagen hebben wij ten dele gevuld met v;eer eens een wandeling door de Middelburgse Kuiperspoort. Zo maar, wandelend over de Dam, ineens de schreden ge richt naar dit wonderlijk brokje oud- Middelburg. waar ge de tand des tijds bij wijze van spreken kunt hó ren knagen zo stil kan het er op een rustige namiddag zijn in dat smalle kronkelstraatje, met zifn eeuwenoude woningen en pakhuizen. Ook in de nog bewoonde huizen was het. stil, niets bewoog achter de vi trages. Ergens hoog achter een ven ster stornl wel een jeugdige schilder achter zijn ezel. peinzend penselend aan een doekdat wij wel nooit te zien zullen krijgen. Verder was er in heel de Kuiperspoort niemand ie zien En die stilte verhoogde de illu sie, welke zich in de Kuiperspoort onvermijdelijk opdringt en die U doet menen een stap te hebben teruggezet in de geschiedenis. Een flinke stap uiteraard, waar tenminste drie eeuwen mee gemoeid zijn. Die mid dag was er een straaljager voor no dig om ons met gierend geweld terug té sleuren in de ledigheid van veer tien dagen vakantie anno 1959 list uit Yerseke, die op weg was naar de veerboot te Perkpolder, kreeg het vee plotseling in het licht van zijn koplampen. Ilij kon de koeien onmo gelijk ontwijken. Een van de dieren werd bij de botsing gedood, twee an dere moesten naar het abattoir te Hulst worden gebracht. VOORTVAREND Een voortvarend tweetal, nicht en neef, die samen nog geen vijf jaar tellen, hebben hun ouders aardig in ongerustheid laten zitten. Het nichtje (uit Sluiskil), dat nauwelijks twee en een half jaar oud is, was zo bezoec bij oom en tante in Sas van Gent. Onder de waakzame blikken van hun moeders mochten zij en haar neefje in de tuin spelen en omdat ze zo zoet waren kregen ze vijf cent. „Voor de kermis". Dit bracht neef en nicht blijkbaar op een idee. Zij wisten aan de bewaking van hun mama's te ontkomen en gingen op ontdekkingstocht in Sas van Gent. De ongeruste vader van de Sasse jonge man vond zijn zoon en diens nichtje later op de kermis terug. Zij zaten i/n een „botsautootje", waar een ker misexploitant, die het tweetal er van verdacht te zijn weggelopen, hen in had „geparkeerd". GOUDEN BRUIDSPAAR. In Graauw was het dezer dagen feest bij dc heer en mevrouw P. Heyens. Zij vierden hun gouden bruiloft en een groot aantal fami lieleden, vrienden en bekenden kwam naar hun huis aan de Dorps straat om hen te feliciteren en ge schenken aan te bieden, 's Avonds bereikte dc feestvreugde een hoogte punt, toen het echtpaar een serena de werd gebracht bij lampionlicht, Ezeltje voor prinses Vannacht hebben de verzorgers, on der wie dus ook vele jonge Zeeuwse boeren, de nacht doorgebracht in het stro, bij hun paarden, die met een zekere gelatenheid in de Bos sche veemarkthallén de grote din gen van vandaag stonden af te wach ten. Tussen die halfslapende, half- wakende verzorgers en tussen al die prachtige, kolossale koudbloeds ston den ook drie Spaanse muilezeltjes.... De ezeltjes van de Spaanse, stu denten, die hiermee naar Neder land zijn getrokken om een var. deze dieren aan prinses Irene aan te bieden. Dit muilezeltje „Pla- tero"stond, trots, helemaa' vooraan en trok zich, onwetend overigens, dat hij voorbestemd is het eigendom van een prinses te worden, van al die grote paarden niets aan.... Hij was het dan ook, die van alle dieren in de Bossche veemarkthallen op deze eerste dag was er reeds een'grote7 be- langstelling de meeste aan dacht trok (Voor de uitslagen der keuringen van dinsdag zie pagina 5). Kunstminnende raad in Goes De dames en heren raadsleden van de gemeente Goes hebben héél wat over voor de kunst! Dat is gisteravond gebleken tijdens de gemeenteraads vergadering Onmiddellijk gingen de raadsleden akkoord met een „spon taan" voorstel van B. en W. om een schilderij aan te kopen op de ten toonstelling „Het Zeeuwse Volks sieraad", die momenteel in de Grote Kerk te Goes wordt gehouden. Te vens exposeren temidden van „an tiek" tien hedendaagse Zeeuwse kun stenaars. Als stimulans voor de ex posanten werd besloten een schilderij van circa 200 of 300 aan te kopen. Na afloop van de openbare raadsver gadering togen de dames en heren raadsleden onmiddellijk naar de Gro te Kerk, v/aar zij hun keuze gingen bepalen! Daarna kwam men weer in de raadzaal bijeen om in besloten zitting een plan van B. en W. te be spreken voor de oude veiling aan de Terwclstraat. *WWWWWVWWVWWWA Voor Zeeuws nieuws zie ook y de pagina's 5 cu 8. Inbraak bij melkhandel in Wolfaarlsdijk Uit geldkistje 200,— ontvreemd In de vroege morgenuren van dins dag is ingebroken in de woning van de melkhandelaar J. M. Ossewaarde aan de Dorpsstraat te "Wolfaartsdijk. Daarbij werd uit een geldkistje, dat in een afgesloten la van het dressoir lag, een bedrag van f 200 ontvreemd. Van do dader ontbreekt elk spoor. Het was omstreeks vier uur in de morgen, toen de vrouw van de melk handelaar wakker werd door vreem de geluiden in de huiskamer. Zij knip te net licht aan. waarop de inbre ker er ijlings vandoor ging. Ongezien kon hij de benen nemen, maar de man brak door de haast, waarmee hij door een openstaand raam naar buiten glipte, enkele bloempotten. Hij was ook door dit raam naar binnen geklommen. Blijkbaar moet de dief op de hoogte zijn geweest van de situa tie in nuis, want in de naar men aanneemt korto tijd dat hij bin nen was, zag hij kans een lade in het dressoir te openen en f 200 mee te ne men. Hij werd echter bij zijn „werk" gestoord en een gedeelte van het geld in het kistje liet hij liggen. Bij het onderzoek naar de dader heeft de politie ook een speurhond ingescha keld, maar tot nu toe ontbreekt elk spoor. „Rekrutendag" in Goes In de Geref. Westerkerk te Goes is dinsdag een zogenaamde rekrutendag gehouden voor gereformeerde jonge ren uit geheel Zeeland. Deze bijeen komst, die onder leiding stond van ds. P. van Til, gereformeerd predi kant te Middelburg, werd bijgewoond door circa 110 jongemannen en een groot aantal predikanten. Tijdens de ze bijeenkomst sprak kolonel Biesma uit Breda over het soldatenleven in het algemeen en overste Van Dijk uit Den Haag zette in zijn betoog de sociale dienst uiteen. Ds. v. d. Wal uit Vrouwenpolder en ds. Le Cointre uit Amsterdam bespraken de gees telijke verzorging in militaire dienst. Dokter Kraan uit Vlissingen vertelde het een en ander over de medische en zedelijke aspecten. Tonny en Conny van Weele uit de Lelystraat te Goes, resp. IS en 13 jaar oud, hebben een 'nieuw spel In de Gan- zestad geïntroduceerd. „Spring Ding"'heet het apparaat, waarmee men dit spel bedrijft. Het „Spring Ding" is een holle buis van cir ca een meter lang, met van boven een handvat en ongeveer twee de cimeter van de grond voetsteunen, die door een sterke veer om hoog worden gedrukt. In Frankrijk („Hop ping-Ho" heet het spel daar) en in Amerika (Popo-Stick) wordt dit spel bijna zoveel beoe fend als een jaar gele den het l'.oela-hoepelen in ons laud. In tal van plaatsen in Holland kan men dc jeugd thans dit nieuwe spel zien bedrijven. Voor Zeeland hebben Ton ny en Conny van Wee le uit Goes de primeur. Zij zijn de kunst vau wippen en springen met het „Spring Ding" al aardig meester. De kosten van aanschaf zijn nog hoog vertelde ons de heer Van Wee- Ie. Hij heeft de „Spring Dingen" in Goes laten maken voor f 10.— per stuk. Nog een vrij kost bare geschiedenis dus. En nu maar afwachten hoe de Zeeuwse jeugd op het „Spring Ding" reageert.... Hond in Sluiskil doodde drieëntwintig konijnen Bij de landbouwer M. C. de B. in de Vogelschorpolder bij Sluiskil zijn dinsdag 23 konijnen gedood, toen een hond het hok binnendrong. Niet alle konijnen waren doodgebeten; een aantal had zich „doodgelopen". De schade bedraagt ongeveer f 150. Er is proces-verbaal opgemaakt om te trachten de hond op te sporen. Botersmokkel verijdeld Onder Sint Jansteen heben de doua ne-beambten dezer dagen een auto aangehouden, die geladen was met 1000 kg boter voor smokkel. De chauffeur, een zekere H. uit Heikant, werd ter beschikking van de rijks politie gesteld. 1 Bollendrogerij in gebruik genomen te Sirjansland De loco-burgemeester van Oostcr- land. de heer M. J. Zeijler, heeft de zer dagen te Sirjansland een gladio- lendrogerij in gebruik gesteld, welke eigendom is van de heer A. Neele. Een bollendrogerij was door de ge stadige groei van de gladiolenteelt op Schoüwen-Duiveland onmisbaar ge worden. Verscheidene kwekers en handelaren spraken bij de ingebruik neming dan ook hun voldoening uit over de nieuwe aanwinst. Universitair examen De heer J. P. Goedbloed Jzn. te St.- Laurens slaagde aan de technische hogeschool te Delft voor het propae- dèutisch examen elektrotechnisch in genieur. MINISTER MARIJNEN Investeringen zijn nodig (Van onze parlementaire redacteur) Het onderzoek van de mogelijk heden de Nederlandse oestercul- tuur, in verband met de uitvoe ring van liet Deltaplan voor on- Leerlingen van dc Rijkskweekschool tc Middelburg hebben dinsdag een waar gevecht geleverd om... een kist met ijzeren, kruisen en andere Duit se decoraties, die opgegraven werd uit de schoolplcingrond. Er wordt, mo menteel een 25.000 liter-olietank voor de verwarming van het schoolge bouw ingegraven en bij de werkzaamheden diepten do arbeiders een kist op, die een groot aantal decoraties bevatte, keurig verpakt in pakjes van twaalf tot vijftien stuks. Ook losse onderscheidingstekenen werden ln de nabijheid van de kist uit de grond gehaald. Vermoedelijk nebben de be zetters bij hun vlucht de decoraties, die toch nooit meer zouden kunnen worden uitgereikt, begraven. De inhoud van de kist werd bijna letterlijk oorlogsbuit van de kwekelin gen, die er direct aan een handeltje in begonnen: Aanvankelijk boden min der bedeelde Icwekelingen een kwartje. Later steeg do marktwaarde van de kruisen tot een gulden. Velen vonden dit niet te duur betaald, want het gerucht ging rond, dat de onderscheidingstekenen een hoog zilvergehalte bevatten. Ten opzichte van dit punt waren dc meningen der kwekelingen overigens verdeeld. dergang te.behoedeu heeft reeds aangetoond, dat de oestercul tuur in een afgesloten bassin niet tot de onmogelijkheden be hoort. Dit deelt de minister van landbouw en visserij, mr. Marij- nen mee in zijn memorie van toelichting op de begroting voor I960. Indien het wenselijk wordt ge oordeeld de technische eisen alsmede de economische aspec ten van een oestercultuur in een daartoe speciaal in gereedheid te brengen bassin, buiten de kom van de Oosterschelde na der te doen vaststellen, dan zul len daartoe proefnemingen op technische schaal in een alsnog te scheppen bassin van redelijke afmetingen nodig zijn. Het kunstmatig kweken van oesterbroed vordert gestadig. Stap voor stap kan worden overgegaan tot het toepassen op technische schaal van de in het laboratorium verworven inzich ten. De hiervoor benodigde in stallaties zullen in de naaste toekomst enige investeringen vergen, aldus de minister. Drie Zeeuwen lopen van Brussel naar Rotterdam Drie Zeeuwse tippelaars, de heren W. Leendertse uit Kapel- m le, die al elf geslaagde vier- M daagsen op zijn naam heeft staan, J. van Doorn uit Wol- faartsdijk, die ook dit jaar in Nijmegenpresent was en P. H van Tiggelen uit Vlissingen, een P.T.T.-beamte, die al eens van Vlissingen naar Bergen op Zoom en van Middelburg naar Breda wandelde, hebben een paar dagen uitgetrokken voor een wandeltocht van Brussel naar Rotterdam, die zaterdag 26 september wordt gehouden, n M De afstand is 150 km. en het hoeft niet te worden opge- s merkt, 'dat het alleen cracks M zijn, die dit volbrengen. De Zeeuwse deelnemers zijn vast-' ff besloten de finish te Rotterdam in opgewekte stemming te ha- len! De tocht wordt georgani- seerd door de Rotterdamse Wandelsport Vereniging. De deelname der Zeeuwen is indi- ff vidueel. .IllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllillH Gunstige ontwikkeling van mosselcultuur in Waddenzee (Van onze parlementaire redacteur) De mosselcultuur in de Waddenzee bevindt zich nog in volle ontwikke ling. Ten aanzien van de wisselende geschiktheid van de percelen en de factoren, die groei en kwaliteit van de mossel beheersen, bestaan nog vele problemen. Getracht zal worden maatregelen te beramen om liet ver ontrustende opdringen van de mos selparasiet een halt toe lc roepen, al dus de minister van landbouw en vis- seerij, mr. Marijnen, in zijn memorie van toelichting op de begroting 1960. Dank zij de onderlinge over eenstemming tussen garnalenvis- sers en mosselkwekcrs konden aan de reeds in concessie uitgegeven per celen ruim honderd mosselpercelen worden toegevoegd. Daardoor zijn de mogelijkheden tot het kweken van mosselen in de Waddenzee belangrijk gunstiger geworden. Oud-conciërge Middel burgse rijkskweekschool begraven Dinsdag is in Middelburg het stoffe lijk overschot van de heer J. Janse ter aarde besteld. De heer Janse was oud-coneiërge van de rijkskweek school te Middelburg. Tot 1943 was hij aan deze onderwijsinstelling ver bonden. Aan het graf werd gespro ken door de directeur van de school, de heer M. A. Hage Jz., die de over ledene schetste als een zeer stipte en consciëntieus man van de oude stem pel. Voorts werd nog gesproken na mens de afdeling Middelburg van de P.v.d.A. Een schoonzoon van de over ledene dankte voor de belangstelling. (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: „Wapensmokkel naar Cuba", 19.00 en 21.15 uur. 14 jaar; Moleuwater: Miniatuur Wal cheren met tentoonsleUing Deltaplan, 9.00—18.00 uur. Vlissingen Alhambra: „Tarzan In New- York". 19 00 en 21 00 uur, a.l. Luxor: „Jacht op een scherpschutter". 20.n uur 14 jaar. Goes Grand: „Gouclroof". 20 00 uur 18 jaar. Zalen Krijger: vogeltentoon- stelling 10.00—22.00 uur; Maria-Mag- dalena Kerk: Tentoonstelling „Het Zeeuwse volksslersad", 10.00—22.00 u.; Grote Markt: Vliegtuigdemonstratie met modellen, 19.00 uur; Grote Markt: Concert „Hosanna", 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2