C Zuideuropese emigrant in het uiterste oosten van Zeeland D WALCHEREN HET BLONDE GEVAAR 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Prozaïsch in de berm van de Rijksweg naar Bergen op Zoom O Het mooie weet houdt nog steeds aau en zo is liet een genot door liet wijde polderlandschap in het uiterste oosten van Zuid- Beveland te tuffen. De aanleiding juist daarheen te trekken ligt in de prettige vondst van een fraaie en heel zeldzame plant, die we graag nog eens op ons gemak bekijken. We hebben er een klein stukje van meegenomen om de juiste naam in de flora te kunnen opzoeken en er een schetsje van te kunnen maken. Daar de plant echter niet alleen voor Zeeland allesbehalve alledaags is, maar tevens ook in de overige provincies sporadisch wordt aangetroffen, besloten wij een wat behoorlijker fragment op te zenden. Het gaat namelijk over een zogenaamde adventiefplant, een die zo hu en dan eens ergens opslaat en na zich misschien slechts één jaar te kunnen handhaven, plotseling weer verdwenen is. Ditmaal geldt het een Zuideuropese immigrant, de Zomer-centaurïe, met de Latijnse naam Centaurea solstitia- I lis (d.i. tijdens de zonnewende bloeiende). Hij lijkt op een gele dis tel, waarbij de ste"kels zich echter al leen op de bloem bevinden en wel op de toppen van de omwindselblaadjes. Maar ook de bladeren zijn heel bij zonder bevestigd, ze lopen in lange lijsten langs de stengel om dan ver der alleen de top los in de ruimte te steken. De plaats is juist die, waar we dergelijke planten mogen ver wachten, heel prozaïsch in de berm van de rijksweg naar Bergen op Zoom. Dat heeft z'n schaduwzijden, want al rijdende langs deze weg be merken we, dat de afdeling .bermen- zorg" van de onderhoudsdienst juist bezig is geweest de vegetatie een „kappersbeurt" te geven en daarmee is dan een vroegtijdig eind gekomen aan het bestaan van deze welkome indringer. We hopen nu maar, dat de reeds aanwezige zaden uitzaaiing mo gelijk zullen maken, misschien slaat hij dan volgend jaar weer op. Bespuitingsslachtoffer We benutten daarom de vergeefse tocht door even aau te wippen bij de vinder van de geringde groen vink (waarover we eerder bericht gaven) teneinde de onvoUedige ge gevens vóór het doorzenden van de ring te completeren. Onder meer bleek deze groenvink, in Frankrijk geringd, het slachtoffer te zijn ge worden van parathionbespuiting. Tot onze ontsteltenis weet de vinder mee te delen, dat op de plaats, waar hij de groenvink vond „wel een der tigtal dode zangertjes lag", voor een deel groenvinken en voor de rest kneutjes. Het wordt toch langzamer hand wel tijd, dat deze bespuitingen met zware vergiften aan zodanige re gels worden gebonden, dat dergelijke massale slachtingen niet meer kun nen voorkomen. Nu richten we ons wiel maar eens naar Bath, een plaatsje, dat weinig wordt bezocht en toch een bezoek overwaard is. De weg er heen is zeer rustig en dat werkt duidelijk op het aantal vogels, dat we aantreffen. On der meer zien we een tapuit, die niet eens de moeite neemt weg te vliegen, maar zich van dichtbij laat bekijken. Enkele rustige plasjes omzoomd met riet en grote bossen bloeiende zee asters herbergen watervogels, die ook al weinig neiging vertonen zich in 't riet te gaan verschuilen. De wind is toch blijkbaar sterker dan we dachten, want er zijn schuimran den langs de oevers. Aan de andere zijde van de Scheldedijk hebben we mooie vergezichten over het water. Twee wrakken van zeeschepen ste ken, nu het eb is, een flink eind bo ven water uit en bewijzen, dat de doorvaart op dit plekje niet zonder gevaren is. Links en rechts hebben we het gezicht op brede schorren, waarin we onder andere ook de zee asters zien bloeien, die geen paarse straalbloemen bezitten. Vondst van de dag De vondst van de dag dient zich aan in de vorm van een vlinder. Dicht bij Bath liggen een paar, door de droogte wat armetierige, klavervelden. Er vliegen veel vlin ders, vooral koolwitjes, maar ook opvallend veel blauwtjes, ware edelsteentjes onder de vlinders. Op eens zien we een diep-gelo vlinder latigs de rand van het klaverveld- vliegen. Dat is vast een lucernevlinder, waar van we de gele meestal ongeveer op de vroegere koninginnedag (31 aug.) zien verschijnen. De lucemevlinders zijn trekvlinders evenals de nummer vlinders (atalanta's) en de distelvin ken. We gaan de lucernevlinder eens van dichtbij bekijken, en dan blijkt dat we te doen hebben met een oranje lucernevlinder, duidelijk kenbaar aan de lichte vlekken in de donkere vleu- gelpunten. Het is de eerste, die we dit jaar zien, wat natuurlijk niet bete kent, dat anderen deze vlinder niet reeds langer geleden hebben waarge nomen. We zijn nog bezig er naar te kijken, als wc zowaar ook een distel vlinder in de buurt bezig zien met honingzuigen. We zijn benieuwd of er dit jaar veel zullen zijn, in 't al gemeen is gebleken, dat droge zo mers veel trekvlinders in ons land brengen, zodat er zelfs in ons land rupsen en volwassen vlinders voorko men, die als in 1947, hier zijn op gegroeid. DOOR BAREND ZWERFMANS (C*nta*rl% V. Zo ontvingen we kort geleden ook weer een melding van een rups van de doodshoofdvlinder en wel een met de zelden voorkomende grauwe teke ning met witte vlekken achter de lcop. De normale tekening is geel met blauwgroene vlekken en geen spoor van vlekken op het geel van de twee eerste lichaamsvlekken ach ter de kop. De uit de verschillende rupsen ont stane doodhoofdvlinders schijnen geheel gelijk te zijn. Voor mededelin gen omtrent deze vlinder houden we ons weer aanbevolen, evenais voor die over de kolibrievlinder, een korte ge drongen vlinder, die niet op de bloe men gaat zitten, maar met de lange tong uitgestrekt er trillend, als een kolobrie, vóór blijft zweven. De tong is bijna zo lang als het lichaam. .Eén melding ontvingen we half augustus uit Terneuzen. .•VI met al weer een niet geheel on vruchtbare middag al zaten we dan wat achteraf. MIDDELBURG Classis Middelburg Herv. Kerk vergadert 7 oktober Het moderamen van de classicale vergadering van de Hervormde Kerk van Middelburg heeft de classis- Walcheren bijeengeroepen op woens dag 7 oktober 1959, 's namiddags om 2 uur. Aan de vergadering gaat een gebedsstond in de Engelse Kerk vooraf, die onder leiding zal staan van de praeses van de classis, ds. E. Durkstra van 't Zand. Om kwart vóór drie vangt de eigen lijke vergadering aan in het Schut tershof aldaar. De adj. secretaris van de zendingsraad, de heer J. H. van Stralen, zal spreken over „De medische zending in het diaconaat onzer kerk". De assessor, ds. J. van Woerden van Middelburg zal vervolgens enige voorstellen der Generale Synode tot wijziging van ordinanties inleiden. Ds. Zunneberg spreekt daarna over .Gerepatrieeraenzorg Nadat de afgevaardigden ter Gene rale Synode en van de Provinciale Kerkvergadering verslag zullen heb- Den uitgebracht, zal de classis be slissen over,de vraag of in 1960 een Kerkedag zal worden gehouden. De kerkeraad van Amemuideh heeft voorgesteld m.h.o. op het aflopen van ae overgangsbepalingen van eni ge ordinanties op 30 april 1961, te besluiten de Generale Synode te ver zoeken, de toelating tot de dienst des Woords zodanig te regelen, dat alleen kandidaten tot de Heilige Dienst zullen worden toegelaten, die met de in de art. X der kerkorde genoemde belijdenisgeschriften, on omwonden en van harte instemmen. Voorts geen personen in enig ker kelijk orgaan te doen benoemen, welke niet aan deze norm voldoen en erop te zien dat alles wat van de kerk, direct of indirect uitgaat aan deze els beantwoordt. Propaganda-filmavond „De Zonnebloem" Vrijdagavond belegde de stichting Vorming Bedrijfsjeugd „De Zonne bloem" te Middelburg een propagan da-filmavond in het clubhuis „Het Trefpunt" in de Lange Glststraat. Van bestuurszijde werd in het kort het doel van de stichting uiteenge zet: vormingswerk onder do werken de meisjes, niet alleen door het or ganiseren van cursussen op huishou delijk doch ook op maatschappelijk terrein. Enkele docenten gaven nog een ge detailleerde toelichting. De avond werd verder gevuld door het verto nen van drie documentaire films, die zeer in de smaak vielen. Voor deze avond bleek veel belang stelling te bestaan. Tevens werd op deze avond de nieuwe leidster, me vrouw C. J. Warmenhoven—-Stout- hamer geïntroduceerd. Vogeltentoonstelling begin oktober te Middelburg De afdeling Middelburg van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers kwam in hotel Overbeeke in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Stadhouders. Deze verga dering was de eerste na de zomerva kanties en was goed bezocht. Het voorlopige bestuur werd op deze ver gadering definitief gekozen voor, naar gelang de functies, de tijd van 1, 2 en 3 jaar. De agenda bestond verder hoofdza kelijk uit het bespreken van het werkprogramma voor de a.s. winter tentoonstelling. Besloten werd, dat de jonge vereniging van 30 oktober tot en met 7 november a.s. een propagan- datentoonstelling in Middelburg zal houden, in de Vleeshal van het stad huis. Tijdens de vergadering bleek, dat reeds vele leden zich hadden aan gemeld voor het inzenden van vogels, zodat nu reeds vaststaat dat 'n grote collectie fazanten, sierkippen, inland se vogels en vele soorten tropische vogels aanwezig zal zijn.. Van diverse zusterverenigingen werd gebruik van volières en kooien toegezegd, terwijl de kwekerij Dekker te Middelburg voor de entourage van bloemen en Slanten zal zorgen. De vogel- en zaad- andel „De Edelzanger" te Goes zal zijn medewerking eveneens verlenen en voor inzending van zeldzame soor ten vogels zorgen. Ook van andere zijden werd mede werking toegezegd van het verza melen van het benodigde materiaal, zodat het zich laat aanzien dat deze eerste show goed verzorgd zal kunnen worden. Het bestuur werd voor deze show uit gebreid met 2 leden, terwijl de alge hele leiding van de vogelshow werd opgedragen aan de heer J. Stadhou ders. Bietencampagne De levering van suikerbieten aan de Loskade te Middelburg zal woensdag 23 september a.s. een aanvang nemen. Vergadering hervormde vrouwenvereniging De afdeling Middelburg van de her vormde vrouwenvereniging „In Dienst der Kerk" hield haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen in de Bogardzaal. De vergadering, die goed bezocht was stond onder leiding van de presidente mevrouw Don—Verboon. In haar openingswoord deelde de presidente mee, dat een schrijven was ontvangen, van de V.V.H, over de te houden Zeeuwse collecte- Zij deelde voorts mee, dat op 1 okto ber a.s. te Middelburg een ringver- gadering zal worden gehouden. Bij de bestuursverkiezing werden tot lid van het bestuur gekozen de dames Van Belzen, Den Engelsman, De Keijzer en Den Hamer. De be stuursfuncties zullen later worden verdeeld. De vergadering droeg verder een ge zellig karakter. Ds. D. J. Baars, zendeling voor de classis-Walchcren van de Ned. Her vormde Kerk te Sarmï op Nieuw- Guinea, zal op maandag 21 septem ber a.s. voor de vrouwenvereniging spreken over zijn werk te Sarmi. Bromfietser gaf geen voorrang aan auto Zondagmiddag omstreeks 2 uur ge beurde op de Varkensmarkt te Mid delburg een ongeluk, waarbij een Bel- fische auto en een Middelburgse romfietser betrokken waren. De bromfietser H. L. van E., die van de Gravenstraat uit de Varkensmarkt opreed, verleende namelijk geen voor rang aan de Belg M. P. B. uit Ant werpen. die uit de Hoogstraat dit ver keerspunt opreed. Er volgde een bot sing, waarbij de auto licht en de bromfiets ernstiger beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken, deden zich niet voor. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Uitslag verkoping Notaris B. A. van Verre te Middel burg verkocht zaterdag 1.1. te Nieuw en Sint Joosland in het openbaar een huls met schuur en erf aan de Oude- dijk 4 t,e Nieuwland. Koper werd de heer L. de Klerk te Middelburg voor 1000,—. VUSSINGEN ZangrallyYouth for Christ' in St. Jacobskerk Het is zaterdag in de St. Jacobs kerk te Vlissingen een karaktervolle en sterk getuigende avond geworden, toen „Youth for Christ"-Walcheren daar een grote en druk bezochte zang-rally belegde. Voor de laatste maal hebben de aan dachtige toehoorders kunnen luiste ren naar de landelijk voorzitter van „Youth for Christ", Leo Pasman, die binnenkort naar Wiedenesh in Duits land vertrekt voor een functie aan een bijbelschool. Zoals de evangelist dit al meerdere malen tijdens een tentcampagne en straatprediking heeft gedaan, wist hij ook nu weer in een sterk suggesief getuigende toespraak zijn toehoorders te boeien. „Wat zal uw toekomst zijn" was zijn onderwerp naar aan leiding van Lucas 16 vers 19. Leo Pasman hield zijn bezoekers voor, dat ieder mens in geestelijk opzicht „voortdurend op reis is" en waarschuwde daarom voor een maar- raak-leven. „U hebt nu de mogelijk heid te kiezen voor de eeuwigheid", aldus de evangelist, waarna hij deze wat versleten uitdrukking met een pakkend voorbeeld nieuw leven in blies. „God verwacht, dat \yij naar het kruis van Christus gaan. Kom daar om naar Huis", zo besloot de heer Pasman. De omlijsting van zijn toespraak bestond voor een groot gedeelte uit samenzang en beurtzang van geeste lijke liederen onder leiding van de radiozanger John Buurman. Als be geleiding voor deze zang-rally had „Youth for Christ" een zoge naamd Thomas-orgel in de kerk op gesteld, waarop Flip de Koning or ganist was. Tenslotte verleende de gewestelijke zang- en gitaarclub zijn medewer king. EEén van de comité-leden, de heer P. de Visser uit Vlissingen, sprak 'n begroetingswoord. Zilveren jubileum van N.V. „Haven van Vlissingen" De N.V. „Haven van Vlissingen" viert zaterdag a.s. het zilveren jubi leum. In de grote zaal van „Britan nia" is daarvoor een feestavond geor ganiseerd, waarop verschillende ar tiesten onder het motto „Horen, zien enlachen" een bont cabaretpro gramma zullen verzorgen. The Three Jacksons, conferencier Daan Hooy- kaas, goochelaar Henk Bouwman en het duo Salberti zullen voor een ge zonde ontspaning zorgen. De muzi kale omlijsting van deze avond is in handen van Koos Vermeulen. Het bal-na wordt verzorgd door het Cla- violine-kwartet en staat onder leiding van de heer C. de Jong. WESTKAPELLE Christelijke Filmactie Nadat de Westkapelle reeds de basis was gelegd voor de oprichting van een afdeling van de Christelijke Filmactie is er thans een bijeen komst gehouden, waarin het doel en strevén van deze actie werd uiteen gezet. Er konden verschillende men sen als lid worden ingeschreven. Voetverworming In de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Westkapelle zal een voetverwarming worden aange bracht. ZOUTELANDE Jubileum fa. Lievense Te Zoutelande hielden de heer en mevrouw Joh. Lievense een druk be zochte receptie in verband met het 40-jarig bestaan van hun bode- en transportonderneming. Ook de heer en mevr. W. Lievense, oprichters van de zaak. waren aanwezig. Namens de Nederlandse Organisatie van Beroepsvervoerders (N.O.B.) kwam de heer Chr. Kars uit Mid delburg, gelukwensen aanbieden. Ook het bestuur van „Wegtrans port" en het „Bodehuis" bleven niet De burgemeester, de heer J. de Pree, bood ook zijn gelukwensen aan. Ver schillende collega's, vrienden en in gezetenen gaven van hun belangstel ling blijk. *s Avonds gaf „bode Lie vense" voor familie en vrienden een feestavond. N.C.V.B. kwam bijeen De afdeling Zoutelande van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam in het nieu we winterseizoen voor de eerste maal bijeen onder leiding van de presiden te mevr. P. de KokVerhage. Mevr. Kraayeveld uit Heerlen, lid van het hoofdbestuur sprak over het on derwerp: „De vrouw in en buiten haar gezin". Op dit onderwerp volgde een geanimeerde bespreking. Zuid-Beveland HANSWEERT Motorschip vastgevaren Het Zwitserse motorschip „Reuss" reladen met koper en op weg van 3elgië naar Basel, is bij het binnen komen van de haven van Hansweert daar op de Oosthavendam vastgeva ren Met behulp van de sleepboot „Bona Spes 2" is het schip vlotgeko- men. 's-HEER ABTSKERKE Raad vergadert Donderdagavond a.s. om acht uur komt de raad van 's-Heer Abtsker- ke bijeen om te beslissen over een voorstel tot verbetering en uitbrei ding van de straatverlichting. De kosten voor deze T.L.-verlichting komen op 7375. De agenda vermeldt verder een voor stel om de straatbelasting gebouwde eigendommen, die tot op heden 4,6 en 6 van de belastbare op brengst in en buiten de voormalige Breede Watering bewesten Yerseke bdroeg op een tarief, n.l. dat van 6 te brengen, pe meerdere opbrengst van deze maatregel wordt geraamd op 65. Tenslotte komen nog enkele subsidie aanvragen, begrotingswijzigingen en de goedkeuring van de begroting 1960 van het Burgerlijk Armbe stuur aan de orde. Honfenisse-Zeelandia 1-0 Gedurende vrijwel de gehele wed strijd Hontemsse-Zeelandia (10) had de thuisclub een lichte veldmeer- derheid, die in de hand wercl gewerkt door het verdedigend accent dat Zee- landia op zijn spel legde. Dat het ten slotte bij slechts één Hontenissetref- fer is gebleven is in hoofdzaak te danken aan het uitstekende spel van de Zeelandia-doelman Jan Mondeel. Het enige en beslissende doelpunt kwam na een half uur tot stand toen linksbinnen Blesbroek in de roos schoot. Na dit doelpunt bleef Zeelan- dia volharden in zijn verdedigende tactiek en hoewel dit tot gevolg had dat de thuisclub de score niet kon op voeren, was het tevens de oorzaak van de nul, die de uitslag tenslotte op 10 bepaalde. De Honlenisse- achterhoede )iad weinig moeite de driemansvoorhoede der Bezoekers in bedwang te houden. Burgerlijke stand middelburg Bevallen: A. Keim—Westveer. z.; C. F. Walraven—Buijs, d.; G. W. Fraanje—de Schipper, z.; M. Lenselink—van Roon. d.; C. J. E. Niesthoven—Lambert, d.; M. Ma. nase—Usmany, d.; J. Dekker—Mal}aars, z.: M. P. Pattij—Haurissa, d. Ondertrouwd: J. H. de Voogd, 22 j. en A- J. Wisse. 19 j'.; G. de Waardt, 20 j. en J. J. Schutte, 19 j-: H. G. Saatkamp, 24 j. en A. Leijs. 21 J.; E. van Maanen, 28 j. en a. A. Vogelenzang. 27 j.; J. Boone, 22 J. en Th. L. MattWJsse, 21 j.: A. Ph. Gilbert, 25 J. en F. Th. Vriens, 23 j.; j. Bostelaar, 23 j. en G- Stark, 23 J.: J. F. Koopman, 22 j. en C. Roskam. 21 j.; C. Dourlein, 22 j. en M. J. Fllpse, 20 j. Getrouwd: H. B. Jansen van Galen, 21 j. en S. M. Jansen van Rosendaal, 26 j.; L. A. Wattel. 23 j. en C. J. Joosse, 21 j.; C. Doyrleljn, 23 j. en L. A. Koole. 22 J.: j. A. Overweel, 24 j. en A. Net. 23 j.; a. J. de Koene, 24 j. en F. C. van Loo. 19 j. Overleden: P. J. Vlijberge, 52 J. H Hensen, 64 j-, e. v. D. H. Qulst; a_ Vlie ger, 90 J„ wedn. v. J. Jakobsen; P.'Bliek, 70 j„ wedn. v. M. 'Labruyere; M. Maas, 02 j.; N. lVIaartcnsc, 71 j., e. v- I. de Klerk; W. Maljers, 23 mnd. Dag en nacht heerlijk warml Veilig, reukloos en uiterst zuinig - 24 uur achtereen, zó brandt alleen een échte "Aladdin". Een kwaliteits product van de bovenste plank I Gemaakt om U jaren lang van dienst te zijn, zonder storing. 1 Atiaddiniqiuj^ PETROLEUM CONVECTOR V/anyl prospectus aan bij: J. G. DE ZEEUW N.V. Postbus 84, Dordrecht^ DETECTIVE-ROMAN DOOR BERKELEY GRAY 13 „Wat is er Joy? Waarom doe je in eens zo raar?" „Norman! Ik heb me ineens iets ba- dacht." „Vertel op!" „Het is iets vreselijks", vervolgde za. „Zou John Beecher niet de waarheid gesproken kunnen hebben?" „Rustig, lieverd „Hij vertelde je toch dat hij in groot gevaar verkeerde", ging ze opgewou- en aoor. „Zo was het toch? Hij had het over een of andere duistere vij and die hem vermoorden wilde. Gis teravond belde hij je op en zei dat hij vermoord zou worden als jij hem niet te hulp kwam. En hij is ver moord." „Rust is vermoord." „Maar Rust is Breecher. Wat een Vreselijke gedachte, Norman! Je had hem misschien kunnen redden." Conquest haalde haar gauw uit de knoop. „Je hebt het helemaal mis, liefje", rei hij sachtjes. „Als die comedle (icfefe jvm geweest, zoals jij denkt, dan had hij me toch zijn ware naam en adres gegeven. Dan zou hij me toch niet 'naar een gefantaseerde bunga low in Coulsdon gestuurd hebben? Hoe zou ik op die manier zijn leven hebben kunnen redden?" „Dat is waar", zei Joy gerustgesteld, „daar bad ik niet zo'gauw meer aan gedacht." „Je had ook niet meer aan die vin gerafdrukken gedacht", merkte Con quest laconiek op. „Rust kwam bij me onder een valse naam alleen maar om die vingerafdrukken van mij te krijgen. Het spoorloos verdwenen whiskyglas is daarvan het beste be wijs. Dat moet Rust meegenomen hebben, er is hier niemand anders geweest. Daarna moesten de vinger afdrukken vervalst worden dat duurde drie tot vier dagen. Toen bel de hij me weer op, zogenaamd angsti ger dan ooit en vroeg me die avond naar Coulsdon te komen, zodat ik geen betrouwbaar alibi zou hebben. Neen liefje, de man die dit zaakje in handen heeft is zo handig als de dui vel zijn opzet was om Rust tc ver moorden en mij als tweede slachtof fer mee te sleuren." „Wie heeft de valse vingerafdrukken gemaakt?" „Misschien heeft Rust dat gedaan, maar ik ben daarvan niet zó zeker. Ut moet wel te weten zien te komen of Rodney Freane een amateur foto- graaf is. Eigenlijk ben ik er van overtuigd dat de moordenaar zelf die vingerafdrukken vervalst heeft. Rust moest ze alleen voor hem gaan lia- len." Joy dacht even na. „Dan moet Rust ook geweten hebben dat er méér aan vast zat en dat hij je dus met gevaar voor je leven naar Coulsdon liet komen", zei ze rustig. „Natuurlijk!" „Volgens jouw theorie werd Rust vermoord door iemand op wie hij chantage pleegde", vervolgde Joy. „Maar Norman, is het niet naast ze ker dat Rust in dat geval veel te achterdochtig geweest zou zijn om de moordenaar zo maar binnen te Jat^n en hem bovendien de kans te geven hem van achteren aan te vallen?" „In zekere zin heb je gelijk", peins de Conquest. „Ik begrijp je gedach- tengang. maar toch ontbreekt er iets aan. Laten we aannemen dat Freane degene is, die we zoeken. Rust pleeg de chantage op hem en het lijkt Freane beter zich eens en voor altijd van hem te ontdoen. Freane denkt ook, dat ik hem achter volg. Hij voldoet aan Rusts eisen die niet groot geweest kunnen zijn, want uit niets blijkt dat Rust over zakken geld beschikte en dan be looft hij Rust een grote som ineens als hij mij in handen van de politie speelt. Een werkelijk groot bedrag, b.v. twee of drieduizend pond. Rust, die tot nu toe nog maar in honderden gerekend heeft, neemt dit aanbod maar al te graag aan. Veel hoeft hij er niet voor te doen: een half uurtje comedie spelen en mijn vingerafdruk ken stelen. Hij heeft er geen idee van waarom Freane met alle geweld mijn vingerafdrukken heben wil, maar dat interesseert hem niet. Freane heeft hem waarschijnlijk een aannemelijk verhaal opgedist. In elk geval denkt Rust er geen moment aan dat Freane van plan is hem te vermoorden en daarom liet hij Freane gisteravond rustig binnen. Misschien was hij zelfs verheugd over zijn aangekondigde bezoek, in de gedachten, dat hij het geld kwam brengen." Jo.y lachte eens. „Het is net of je er bij geweest bent", zei ze, „zo logisch vertel je het. Toch ben je er in je hart van overtuigd, dat je er maar zo'n beetje met je pet naar gooit." „Het zou aardiger klinken als je zou zeggen, dat ik een scherpe intuïtie bezat." „Toch kun je het bij het verkeerde eind hebben. Er lijkt mij geen enkele steekhoudende reden aanwezig om te geloven dat Freane de moordenaar is." „Ik begon toch te zeggen: laten we aannemen dat Freane de moordenaar i*. Natuurlijk is dat nog niet zeker. Maar vanavond komen we dat te we ten. En als ik het mis heb, en Freane blijkt zo onschuldig te zijn als een pasgeboren kind, dan beginnen we weer met frisse moed van voren af aan." Die middag stond de telefoon niet stil. Behalve Laura Campbell, was er ook nog een vijftal anderen die Con quest moesten spreken. Ze wilden al len, zonder uitzondering, weten waar om ze wéér een bezoek van de Scot land Yard detectives hadden gehad, en waarom zij nogmaals nauwkeurig ondervraagd werden over het komen en gaan van Conquest op de partij van gisteravond. „Het lijkt me beter dat ik eens even met Williams ga praten", zei Noi*- man, wat later op de middag, „Er kan maar één reden voor dit tweede onderzode bestaan Williams vindt mijn alibi aanvechtbaar." De ogen van Joy schoten vuur. „En hij heel't me durven zeggen dat het hem speet!", zei ze driftig. „Nu zal ik zeker nooit meer een woord tegen hem zeggen! Hij gelooft nóg dat je tot zo'n moord in staat bent!" „Vanmorgen schenen de antwoorden van die mensen hem te bevredigen", vervolgde Conquest nadenkend. „Er moet intussen iets bijzonders ge beurd zijn,als hij hen vanmiddag weer is gaan ondervragen. Ik wil liet waarom weten." Hij ging direct naar Scotland Yard en werd. na even wachten, op het kantoor van de inspecteur toegela ten. „En?", vroeg Williams hem scherp. „En wit?" „Heeft je ernstig nadenken resulta ten opgeleverd?" „O ja, da's waar ook, Toen ik in East Croydon afscheid van je nam zei ik je dat ik een tijdje ernstig wilde gaan nadenken", zei Norman. „Maar daar heb ik geen tijd voor gehad, ik had het te druk met telefoontjes beant woorden. De manier, waarop je van middag de tijd van Laura Campbell's gasten verknoeid hebt." „Bevel van de chef niet van mij", gromde de inspecteur. „Het spijt me, Conquest, maar het moest." „Waarom „Omdat onze experts beweren dat die vervloekte vingerafdrukken onver valst zijn", zei Williams bitter. „De chef nam toen direct aan dat jij weer met je bekende handigheid de val ontsnapt was en stond op een nauw keuriger en uitgebreider onderzoek. Hij beval me iedere gast nogmaals te ondervragen en je handelingen precies na te gaan, van het moment af, dat Je aankwam tot het moment dat je wegging toe." „En dat heb je gedaan?" „Ja." „En?" „En verdorie, ze stelden zich allemaal voor elke minuut die je daar was verantwoordelijk", zei de ander on willig. „Ik heb ze in verhoor geno men, man voor man een kruisver hoor om uit te zoeken of je geen ogenblikje weg geweest was. Maar je bent geen moment weg geweest. Dat staat zo vast als een huis." Conquest lachte. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 20