Nederland vierde prinsjesdag in zonnig en feestend Den Haag mmcRD Gids KROESJTSJEW IN V.S. KOEL MAAR CORRECT ONTVANGEN GOUDEN KOETS OP WEG NAAR RIDDERZAAL WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUIZENDEN JUICHTEN KONINKLIJK PAAR EN PRINSES IRENE TOE Koningin Juliana heeft gisteren voor de twaalfde maal sinds zij de troon besteeg de zitting der Staten-Generaal geopend. Daar toe had de vorstin zich gisteren middag vergezeld door prins Bernhard en prinses Irene in de Gouden Koets van haar paleis aan het Lange Voorhout naar de Bidderzaal begeven. Frinses Beatrix kon ditmaal niet aanwe zig zijn wegens haar verblijf in Amerika. Duizenden mensen af komstig uit het gehele land had den zich in het zonnige en fees tende Den Haag opgesteld langs de route om de sprookjesachti ge stoet voorbij te zien trekken en om het koninklijk paar en prinses Irene toe te juichen. Het was bar druk in Den Haag. Alle treinen (zelfs de eerste die Den Haag binnenkwam) waren stampvol en vroeg in de ochtend waren de in valswegen naar Den Haag druk met volle autobussen uit het gehele land. Uit Groningen, Friesland. Zeeland, Limburg uit alle streken, toog men reeds vroeg naar het Prinsjesfeest. De erewacht van honderd man van het garderegiment Jagers stond om elf uur reeds Opgesteld. Ver scheidene jagers hebben het niet kunnen uithouden, om tien over één viel de eerste pal voorover neer. Het publiek bleef rustig; de politie had niet veel te doen. Wel moesten verscheidene toeschouwers worden verzorgd, die flauw waren gevallen. Het koninklijk gezelschap verliet klokslag één uur het paleis aan het Lange Voorhout. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht speelde het Wilhelmus en het eerste minuutschot werd door de batterij veldartillerie bestaande uit zes stukken en opge steld op het Malieveld afgevuurd. Het gejuich en het applaus langs de route naar de Ridderzaal was niet van de lucht. Glimlachend beantwoordde koningin Juliana, charmant gekleed in een geelzij den jerseyjapon en hoed met pa radijsvogelveren, het enthousias me van het publiek. De koningin droeg het met briljanten bezette platina armbandhorloge, dat haar als persoonlijk geschenk ter gele genheid van haar 50ste verjaar dag was aangeboden. Prins Bern hard was gekleed in het ceremo nieel tenue van generaal-vlieger der Koninklijke Luchtmacht met de versierselen van ridder-groot kruis der orde van de Gouden Leeuw van Nassau van Luxem burg en Nederland. Prinses Irene droeg een japon van azuurblauw satijn, afgezet met lichtblauwe kant en een tulen toque. In de Ridderzaal, die in een zee van licht baadde, was een versiering van groen en bloemen aangebracht langs de troon, de schouw en het balkon. Reeds vroegtijdig hadden zich in de feestelijk getooide zaal velen ver enigd. Daar waren uiteraard aller eerst de leden van de beide Kamers. Verder waren er de leden van het Corps Diplomatique, hoge ambtena ren, vlag- en opperofficieren, leden van de hoge raad der Nederlanden, vertegenwoordigers van andere rech terlijke colleges, leden van het inter nationale gerechtshof, vertegenwoor digers van kerkgenootschappen, pro vinciale en stedelijke autoriteiten en grootkruisen van Nederlandse orden. De voorzitter van de verenigde ver gadering van de beide Kamers der Staten-Generaal. mr. J. A. Jonkman, deed vooraf de griffier der Eerste Kamer, jhr. mr. J. W. RöeU, voorle zing geven van het koninklijke be sluit van 7 september, waarbij hij is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer voor de nieuwe zitting. Daarna benoemde hij de leden van de commissie van in- en uitgeleide van H.M. de Koningin. Voorafgegaan door do ceremonie meester. acht kamerheren, de groot officieren en de grootmeester betra den de koningin, de prins en de prin ses de Ridderzaal. De grootmeeste res, de dame dn palais, de chef van het militaire huis, de gouverneur der residentie, de eerste stalmeester en de officieren van het. militaire huis •olgden onmiddellijk. Met luider stemme kondigde de ee- reemoniemeester de komst van hare majesteit aan en alle aanwezigen re zen op van hun zetels. Zodra de vorstelijke personen geze ten waren plaatsten de grootmeeste res, de dame du palais en de groot officieren zich achter de koninklijke zetels, de leden van het civiele huis rechts en die van het militaire huis en de gouverneur der residentie links van de troon. Dan ving hare majesteit aan met het uitspreken van do troonrede. Na deze rede weerklonk een ,,leve de konin gin" waarmee de aanwezigen instem den. Koningin en prinses begaven zich vervolgens, voorafgegaan door de commissie van in- en uitgeleide en de grootmeester, naar de ontvang kamer, waar zij enige tijd vertoef den. De grootmeesteres en de dame du palais volgden tot aan deze ont vangkamer. waarna zij, evenals de overige leden van het gevolg, zich in de rijtuigen begaven. In dezelfde stoet keerden de vorstelijke personen V.l.n.r. Z.KJ3. prim Bernhard, H.M rfe koningin en H.K.H. -prinses Irene tijdens het uitspreken van de troon rede. naar het paleis aan het Lange Voor hout terug. Zodra de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd, sloot mr. Jonkman de verenigde vergadering. Rijtoer door Den Haag Vergeleken bij de luisterrijke stoet, die gistermiddag, om één uur van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal reed, was het daarna later op de middag bij de rijtoer van het koninklijk gezin, maar een eenvoudige tocht door Den Haag. Het publiek echter, dat rijen dik stond langs de route van huis „Ten Bosch" dwars door de stad en daarna terug naar dit buitenpaleis, was bijzonder hartelijk. Kindertjes met oranje sjerpen om en met vlag getjes en oranje strikjes in het haar juichten, de ouderen juichten spon taan mee, toen de twee open rode landauers voorbij kwamen. In de eerste landauer zaten koningin Juli ana en prins Bernbard, In de tweede de jongste drie prinsessen. Het was een stijlvolle tocht, deze tot traditie geworden rijtoer door Den Haag. Speciale berichtgeving van Kroesjtsjews reis 1 United Press International J 1 het Amerikaanse persbu- g reau op welks telexnet ook g de Provinciale Zeeuwse i Courant is aangesloten, 1 i heeft uitgebreide maatre- 1 gelen getroffen om het be- g 1 zoek van Kroesjtsjew aan g de Verenigde Staten zo snel en uitvoerig mogelijk g 1 te verslaan. Vier ervareri J g verslaggevers zullen over- i j§ al met Kroesjtsjew mee- J I reizen. Het zijn: Jack V. g 1 Fox, reizend correspon- g 1 dent van U.P.I., Henry g Shapiro, chef-correspon- i 1 dent van U.P.I. te Moskou, g g Stewart Hensley, chef-di- g plomatiek correspondent g I te Washington en mej. Co- g lette Blackmoore, kort ge- g leden na een werkzaam- g gheid van 3U> jaar op het g g U.P.I.-bureau te Moskou g §j. in Amerika teruggekeerd. 1 g (Zij zal vooral de activi- g g teiten van mevrouw g 1 Kroesjtsjew volgen). H In Washington zal bovendien de ..Witte Huis"-vers!aggever Merriman Smith zich bij deze. vier joegen. i§ Veraer zullen ongeveer 40 an- m dere verslaggevers op de een of andere wijze bij de verslag- s geving betrokken wovden. Zij §f zullen van verschillende strate- gische punten in Washington (o.a. het vliegveld van aan- komst en „Blair House", waar Kroesjtsjew zal verblijven) via M acht speciale telefoonlijnen H hun verslagen naar het U.P.I.- kantoor telefoneren. Studiecommissie visserijproblemen (Van onze parlementaire redacteur) De minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, zal zo spoedig moge lijk overgaan tot de instelling van de reeds door zijn ambtsvoorganger aangekondigde commissie, die zal worden belast met de bestudering van de problemen, waarvoor de vis serij zich ziet gesteld, en met het uitbrengen van advies over eventueel te nemén maatregelen. De werkgroep, die was belast met het inventariseren en voorbereiden van de bestudering van de visserijproblemen, heeft inmid dels haar werkzaamheden beëindigd en rapport uitgebracht. Aldus deelt de minister mee in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1960. Het Nederlandse visserijbedrijf ziet zich gesteld tegenover een groot aan tal problemen, waarvan de oplossing, naar het oordeel van de minister, voor het voortbestaan van deze talc van bedrijf van overwegend belang Het Wereldgebeuren Bij degenen die de Russische pre mier Nikita Kroesjtsjew giste ren in Washington uit zijn Toe- polew zagen komen, was ook Hem y Cabot Lodge. Hij stond tamelijk voor aan; zelfs stond hij er beter voor dan wanneer hij aan zijn oude stiel, de journalistiek, trouw was gebleven en door zijn krant erop zou zijn uitge stuurd om deze aankomst te "veJ slaan". Cabot Lodge, die eens tot de vooraanstaande reporters van de New-York Herald Tribune heeft be hoord en in die functie in 1930 Musso lini interviewde, is namelijk de eervol le opdracht ten deel gevallen, om uit naam van de Amerikaanse regering als „gids" op te treden voor de Rus sische gast. En terwijl hij zelf Nikita begeleidt, zal zijn vrouw, Emily Lod ge. mevrouw Nina Kroesjtsjew en Kroesjtsjews twee dochters Julia en Rada vergezellen. isTVcrscffilUmde factorij, zoals dë A SSS S'lf'do afnemende haringvangsten, het voor vnJ ,i;P kant een deel verouderde schepenmateriaal, h'I.ÜIC ufLt* mï «iet van een deel verouderde scheponmateriaal, de toenemende bevissing van het werkterrein bij uitstek, namelijk de Noordzee, de concurrentieverhoudin gen, de snelle technische ontwikke ling van het schepenmateriaal en de totstandkoming van de E.E.G., ma ken het gewenst, zo gaat de minister voort, zich in breed verband tevbera- den op de weg, die moet worden in geslagen. De voorbereiding van een nieuwe visserijwet is zover gevorderd, aldus de minister, dat het ontwerp vermoe delijk nog dit jaar aan de daarbij be trokken colleges en organisaties om advies kan worden voorgelegd. Grafici vragen spoedige beslissing over C.A.O. De personeelscommissies van vier Amsterdamse dagbladbedrijven heb ben dinsdagmiddag na een vergade ring over liet trage verloop inzake de goedkeuring van de nieuwe grafi sche C.A.O.'s, het besluit genomen een telegram te zenden aan het colle ge van rijksbemiddelaars, waarin op een spoedige beslissing over de C.A. O.'s wordt aangedrongen. Voor 2.7 miljoen aan schilderijen gestolen Uit liet museum te Toronto (Ca nada) zijn zes schilderstukken gestolen, die volgens de directie een waarde van ongeveer 2.7 miljoen gulden vertegenwoordi gen. Het schijnt dat de dieven door een bovenraam binnenge komen zijn. Van de verdwenen stukken zijn er twee van Rem brandt, twee van Frans Hals, een van Rubens en een van Re noir. De doeken zijn uit de lijs ten gesneden. Slot van pag. 1) rede uitsprak kwam Kroesjtsjew kennelijk tot de conclusie dat er maar één manier was om aan de felle zon te ontkomen. Resoluut zette hij een homberghoed op. Al eerder had hij daarmee zijn ogen en kale hoofd beschut, maar hem nog steeds in de hand gehouden. Langzamer rijden President /Eisenhower nam voor de 34 km. lange tocht naar Blairhouse in de auto plaats tussen Kroesjtsjew en diens Vrouw Nina. Honderden agen ten en rechercheurs stonden langs de route van het vliegveld naar de stad, bewaakten kruispunten en patrouil leerden door de dichte bossen die de betonnen autoweg omzomen: hon derdduizenden mensen stonden langs de route; de belangstelling was bij zonder groot. Op zeker ogenblik gaf Eisenhower de chauffeur opdracht wat langzamer <e rijden om ieder de kans te geven, iets van Kroesjtsjew te zien. Slechts incidenteel werd wat geestdrift getoond. Bij het begin van de vit sloeg Kroesjtsjew zijn arm om de schou der van de Amerikaanse president. Door middel van tolk Trojanowski voerden zij een geanimeerd gesprek. De tocht kreeg in het centrum van Washington, waar acht militaire mu ziekkorpsen zich bij de stoet voegden, het aanschijn van een militaire para de. Een vliegtuig schreef hoog in de lucht. Men dacht dat het een X was, het Russische teken voor de CH van Chroesjtsjew, maar een woordvoer der van de anti-communistische voor lichtingsorganisatie Christianform maakte later te Washington bekend dat het een kruis was, door een huur- vliegtuig als zinnebeeld van geloof weergegeven. Later begonnen besprekingen tussen Eisenhower en Kroesjtsjew, die wer den gevolgd door een gezamenlijke helikoptervlucht boven Washington. De besprekingen die in het Witte Huis werden gevoerd, en waarbij ver scheidene andere hooggeplaatste functionarissen onder wie de weder zijdse ministers van buitenlandse za ken tegenwoordig waren, duurden een uur en drie kwartier, een kwar tier langer dan aanvankelijk de be doeling was. Voordat de besprekingen begonnen overhandigde Kroesjtsjew aan Eisen hower een duplicaat van de bed in de Russische houder met instrumenten die zondag de maan bereikte. Het voorwerp heeft een doorsnede van tien en een halve centimeter. Er be vinden zich metalen stroken in, waar in het wapen van de Sowjet-Unïe is gegraveerd. Kroesjtsjew zei. de bol aan te bieden als symbool van het verlangen van het Sowjet-volk, vriendschappelijke en vreedzame be trekkingen te onderhouden met het volk van de Verenigde Staten. IK. Voor James Managan in Chicago Is het Russische „schot op de maan" moeilijk verteerbaar. Deze 62-jarige schrijver heeft in 1949 namelijk in Chicago bij het kadaster een aan spraak op eigendom van de gehele wereldruimte laten 'registreren. Op grond daarvan heeft bij op 25 juli vorig jaar een „proklamatie" uitge geven, waarin hij stelt dat de maan, mars en alle andere hemellichamen zijn grondgebied zijn. Managan's land heet „Celestia". Hij heeft 2300 paspoorten uitgege ven. en bewijzen van burgerschap van Celestia. Hij is van plan met ijzeren vuist te regeren. „Ik heb de ruimte aangeraakt en ben er daarom eigenaar van. Voor iemand een hemellichaam het zijne kan noemen moet hij het persoonlijk betreden. Niemand mag de maan aanraken of er iets op deponeren. De Russen gaan ve- buiten hun boekje heeft hij gezegd. TWEEDE KAMER Mevr. Stoffels na vijf stemmingen vice-presidente (Van onze parlementaire redacteur) Pas na vijf stemmingen gelukte het de Tweede Kamer dinsdag om me vrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haat ten. de kandidaat van de V.V.D. bij de koningin voorgedragen te krijgen voor vice-president van de Kairier. En zelfs bij die vijfde stemming kwam zij amper met de hakken over. de sloot. De schrale meerderheid, die zij ten slotte bereikte, weerspiegelt het standpunt van de antirevolutionairen die tegen de arbeid van de gehuwde vrouw zijn en daarom ook geen ge huwde vróuw in de voorzittersstoel van de Tweede Kamer willen heb ben. Liever stemden zij blijkbaar op de socialistische kandidaat. De aan wijzing van de eerste kandidaat le verde geen moeilijkheden op. De zit tende president, dr. L. G. Korten- horst (K.V.P.), verwierf 88 van de 131 uitgebrachte stemmen. De heer Kolfschoten kreeg er één en 42 stemmen werden blanco uitgebracht. De fractie van de P.v.d.A.. die in mei j.l. weigerde haar stem od dr. Kor- tenhorst uit te brengen, omdat zij twijfelde aan zijn onpartijdigheid, volhardde dus bij haar houding. In mei brachten de socialisten hun stem uit op een andere K.V.P.'er om te bewijzen, dat het niet tegen de K. V-P. ging. Nu stemden zij blanco. Daarmee was het een uitgemaakte zaak, dat de K.V.P. en naar men mocht aannemen de andere fracties voor de aanwijzing van de vice-v'oor- zitter niet op de kandidaat van de P.v.d.A. zouden stemmen. Jarenlang heeft een socialist het tweede voor zitterschap bekleed. Amerikaanse raketten wilden niet omhoog Gistermorgen is to Cape Canaveral (Ver. Staten) een poging om een Jupiter-raket met 14 drachtige mui zen en twee kikkers de ruimte in te zenden mislukt, omdat het ontste kingsapparaat niet werkte. Ook de lancering van een Vanguard- raket die metingen zou verrichten van het magnetisch veld van de aar de. kon niet doorgaan, omdat de ont- steking niet werkte. De gouden koets met koiiingin Julia na en prins Bernhard en prinses Ire ne op weg naar de Ridderzaal. van de samenleving heeft hij met van een vreemde: zijn grootvader was al voorzitter van de commissie voor bui tenlandse zaken uit de senaat. En in zijn vaderstad Nahant (Mass.) weet men te vertellen, dat er praktisch al tijd een Lodgfc in de senaat gezeten had voordat Henry, die al voor de oor log in dat college werd gekozen, de zetel bij verrassing in 1952 verloor. Maar Cabot Lodge, die al naam had gemaakt terwijl hij in de commissie voor buitenlandse zaken de voetstap pen van zijn grootvader drukte en die tezamen met Dewey de „I likte Ike"- campagne op touw had gezet welke tot Eisenhowers kandidaatstelling voor het presidentschap leidde, hoeft niet lang de gelegenheid gehad om over dat zetelverlies te treuren. Op 30 november 1952 benoemde Eisenhower hem tot opvolger van Warren Austin als leider van de Amerikaanse dele-, gatie bij de Verenigde Naties. Waarschijnlijk heeft Cabot Lod ge zijn aanstelling als begelei der van Kroesjtsjew te dan ken aan zijn meesterschap in de kunst van het improviseren, aan zijn gevatheid die in de vergaderingen van de Verenigde Naties telkens op nieuw aan het licht treedt, vooral - wanneer het erom gaat. de aanvallen van de Russische afgevaardigden te beantwoorden. Het heeft klaarblijkelijk de Amerikaanse regering niet ondienstig geleken, om voor dit karwei iemand uit te nodigen, van wie men zeker weet dat hij in staat ls. de Russische leider indien die eventueel tot felle aanvallen overgaat, van repliek te dienen. Zou het tot een nummertje bekvechten komen zoals vice-presi dent Richard Nixon van de Verenigde Staten en Kroesjtsjew onlangs op de Amerikaanse tentoonstelling te Mos kou opvoerden, dan zou Cabot Lodge ongetwijfeld weten, zijn mannetje te staan. En tel-wijl de heer en mevrouw Lodge nabijer dan wie ook het nog nooit eerder vertoonde eve nement van het bezoek van de machtigste man uit de Sowjet-Unïe zullen bijwonen en daarop wellicht hun invloed doen gelden, zullen de andere Amerikanen, namens wie zij als gidsen optreden, voorlopig wel de houding handhaven die zij rijp in politiek opzicht als de meesten hunner zijn tot nu toe hebben aangenomen: vertrouwen te stellen in het beleid van president Eisenho wer en van Kroesjtsjews bezoek geen wonderen te verwachten voor de politieke ontwikkeling in de toe komst. Maar in ieders hart leeft toch zo niet de verwachting, dan toch de hoop dat de huidige vreedzame wed ijver tussen Rusland en Amerika kon worden omgezet in een uitge breid experiment in internationale samenwerking. Het zou plezierig zijn, als Kroesjtsjew in de richting van zo'n experiment (dat met afzwe ring van het idee der wereldrevolutie gepaard zou moeten gaan) gegidst kon worden HENRY CABOT LODGE ad rem Dr. Lübke beëdigd als bondspresident Dr. Heinrich Lübke. de 65-jarige oud minister van landbouw, is gisteren beëdigd als president van West-Duits- land, hij is de tweede president van de bondsrepubliek. In een bijzondere vergadering van het parlement heeft dr. Lübke. die zater dag te middernacht president Heuss opvolgde, de eed afgelegd en gezwo ren, zieh te zullen wijden aan ,;het welzijn van het Duitse volk en hot handhaven van de grondwet en de wetten van de bondsrepubliek". Mr. Struycken wordl lid Raad yan State Naar wij vernemen is de benoeming te verwachten van mr. A. A. M. Struycken, oud-minister van binnen landse zaken, publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en bezitsvorming, tot lid van de Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17