Havenrechten struikelblok voor akkoord over zeesluis Ter neuzen Zeeuwse Almanak MINDER WERKGELEGENHEID IN DE ZEEUWSE LANDBOUW van Uoin tot ZEEUWSE VOLKSSIERAAD" OP EXPOSITIE IN GOES PADVINDERSKOEMPOELAN 1959 IN VEERSE KREKENGEBIED Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 NOG STEEDS GEEN OVEREENSTEMMING Belgische regering zal op dit punt beslist niet toegeven De Belgische minister van justitie Merchiers (oud-burgemeester van Gent) heeft verklaard, dat de kwestie van de havenrechten een verdrag met Nederland in de weg staat over de zeesluis in Terneuzen. In een rede op de veertiende internationale jaarbeurs in Gent verklaarde hij, dat tijdens de vorige week in Den Haag gevoerde besprekingen slechts op dit punt na overeenstemming kon worden bereikt. België wenst zoals bekend voor de verdere ontplooiing van de haven van Gent in Terneuzen een zeesluis met een capaciteit voor schepen tot 50.000 ton. De onderhandelingen met Neder land duren reeds vele jaren. Minister Mercliiers betoogde, dat er bij deze besprekingen altijd van is uitgegaan, zoals ook in het destijds opgestelde rapport Cauwelaert-Steen- bergen werd aangenomen, dat Ter neuzen evenals de Belgische havens havenrechten zou innen. „Het is aan dit beginsel, dat men van Nederland se zijde gedeeltelijk afbreuk tracht te doen door te bedingen, dat sche pen, waarvan de lading bestemd is voor of afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen, in Terneuzen deze rech ten niet behoeven te betalen". Minister Merchiers voegde hieraan toe, dat dit onvermijdelijk een on gelijkheid in de voorwaarden voor een gezonde mededinging tussen Terneuzen en de Belgische havens met zich mee zou brengen. „De Belgische regering heeft dan ook het standpunt ingenomen, dat op dit punt niet kan worden toege geven", zei de minister, vijzende op de nadelen niet alleen voor de Belgische havens, maar ook voor de vestiging van industrieën in de omgeving van Gent. Geen uitstel Minister Merchiers zei voorts, dat deze moeilijkheden niet zullen mogen leiden tot uitstel van de verdere be sprekingen. Er is een werkgroep in gesteld, die de komende dagen de kwestie van de havenrechten zal be studeren en op korte termijn een ad vies aan dè Belgische regering zal uitbrengen. Voorts zal de Belgische minister van openbare werken de plannen voor de bouw van de sluis in Terneuzen en voor de werkzaamheden aan de ver binding tussen Terneuzen en Gent op Belgisch gebied in een wetsontwerp vastleggen. Hierbij zal worden Uitge gaan van een termijn van vijf jaar. Ook zal er bij de Nederlandse autori teiten op worden aangedrongen de verbreding van de waterweg op Ne derlands gebied, waarvoor van acht tot negen jaar wordt uitgetrokken, in kortere tijd te voltooien, waarbij in de eerste fase schepen van 15.000 tot 20.000 ton door het kanaal zouden kunnen varen. De Belgische minister onderstreepte tenslotte, dat het de vaste wens van de regering blijft zo spoedig moge lijk tot een verdrag met Nederland te komen „in het belang van de in dustriële ontwikkeling van Gent". Voet bij stuk De voorzitter van de kamer van koop handel en fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. C. A. L. Horstmann, sprak er tegenover ons desgevraagd zijn voldoening over uit, dat de Ne derlandse regering klaarblijkelijk voet bij stuk heeft gehouden ten aan zien van het punt havenrechten. In een destijds door de kamer van koop handel aan regering en fractier.iders der Tweede Kamer aangeboden rap port werd o.m. met nadruk gewezen op het feit, dat het ongerijmd zou zijn om haventaricven te heffen in een gebied (kanaalzone), waar men een gunstig industrieel klimaat wil scheppen. „Dat zou een stap achter uit zijn", aldus ir. Horstmann, die 't wel denkbaar zou achten, dat bijvoor beeld dc gemeente Terneuzen in h&ar directe havengebied tarieven zou heffen, ter bestrijding van onder houdskosten. Zoals bijvoorbeeld ook de gemeente Rotterdam doet. „Maar voor „rijkswater", zoals IJ of Noord- zeekanaal, worden immers geen „ha vengelden" geheven en waarom zou dit dan wel voor het Kanaal van Ter neuzen naar Gent moeten gebeuren", zo vroeg de heer Horstmann zich af. Overigens wees hij er nog op, dat de Belgen hier in feite Nederland mede de consequenties wil laten dragen voor een maatregel, die zij zelf des tijds ten aanzien van Gent hebben genomen, waar havengelden worden geheven voor het gehele kanaal op Belgisch gebied, namelijk van Gent tot Zelzate. RAPPORT VAN HET L.E.I. VERSCHENEN Uitbreiding van bestaans- bronnen daarom noodzakelijk De afdeling streekonderzoek van het Landbouw Economisch Instituut te 's Gravenhage heeft een onderzoek ingesteld naar de werkgelegenheid, de arbeidsvoorziening, de afvloeiing, dc beroepskeuze en het onderwijs in de Zeeuwse landbouw. De resultaten van dit onderzoek zijn vastgelegd in een rapport, dat dezer dagen is ver schenen. Uit het rapport blijkt, dat de arbeids- bezetting in de Zeeuwse landbouw se dert 1947 sterk is gedaald, namelijk met ongeveer 2 pet per jaar. Dit oe- teken een evenredige stijging van de arbeidsproduktiviteit. Na 1947 is een afneming van alle categorieën ar beidskrachten opgetreden. Vóór dat jaar daalde .weliswaar het aantal landarbeiders al, maar nam het ge- TER VLIEGTUIG Een sportvliegtuigje van Amerikaan se makelij, een heel modem toestel letje, dat plaats biedt aan twee per sonen, landde zaterdagmiddag op liet vliegveld van Haamstede. Het ver voerde de heer on mevrouw T. Lang uit Amsterdam met hun twee hon den, die naar de Westhoek kwamen om er het weekeinde door te bren- f;-en in de heerlijke rust, die daar na iet zomerseizoen heerst. De heer Lang meende, dat er in de toekomst nog heel wat sportvliegers kunnen worden verwacht in Haamstede. Haamstede is voor hen een ideale vakantieplaats, omdat het in het bezit is van oen vliegveld. GEMEENTEPEREN Ze waren een beetje gehavend, maar er was toch vraag genoeg naar de gemeenteperen van Burgh. Aan de Ring te Burgh bloeien ieder voorjaar de perebomen en ieder na jaar worden er de vruchten publiek verkocht. Afslager H. Slager bracht ze dit jaar heel wat vroeger dan gewoonlijk aan de man. Dat kwam omdat: 't zo'n uitzonderlijk warms zomer is geweest. De peren waren ook goedkoper dan andere jaren. LEDIGHEID Na veertien dagen in cff ideel erken de ledigheid ie hebben doorgebracht is het wat moeilijk om zo maar van de ene dag op de andere het duivels oorkussen na te laten. Want niets went zo snel lijkt ons als louter niets doen en het schrijven van dit stukje kost ons belangrijk meer in spanning dan bijvoorbeeld de duinwandeling, -die xoij in Cadzand maakten. Want dat niets doen" moet ge vanzelfsprekend niet al te letter lijk nemen. Dat slaat alleen op het feit.dat er niet gewérkt wordt. Wel gezwoegd. Zoals dan tijdens die duinwandeling in Cadzand, alwaar ivij in de gloeien de zon het mulle zand trotseerden, onder het motto leer uw eigen pro vincie opnieuw ontdekken". Daar heb ben wij ons namelijk zo'n beetje mee beziggehouden en het moet gezegd: het weer hadden we méé. En de pro vincie ook. Wederom hebben wij er varen, dat de kreet Zeeland-vakan tielandniet zo maar een kreet is, maar wél degelijk een leuze met in houd. Mocht ge twijfelen en mocht ge nog een paar vrije dagen over Ook dat had zijn oorzaak. De Giese Wildeman-variëteit vertoonde bescha digingen. door de hagel aangebracht, de „kattekoppen", een hardere soort, was er beter afgekomen. Dat de pluk niet kon worden uitge steld bleek uit het grote aantal vruchten, dat op de grond lag. Vo rige week stopte nog een auto met verlate zomergasten, een dame sprong eruit en haastig raapte zij een aan tal peren op om daarna met grote snelheid weg te rijden. Nu zijn de pe ren echter verdwenen. Verkocht in het bijzijn van burgemeester jhr. A. van Citters en de secretarie-ambte naar, de heer B. Bossers. OLIEBOLLEN Drieduizend oliebollen zijn er in Rit- them gebakken en allemaal zijn ze verkocht. De opbrengst was voor het uniformfonds van de muziekvereni ging „O.N.D.A.", waarvoor ook de baten van een voetbalwedstrijd be stemd waren. In het dorp hadden de dames van het comité de handen vol om de bollen te bezorgen. Er was zeer veel vraag naar. Twee muzikan ten brachten de lekkernij per auto naar de afgelegen buurtschappen. O.N.D.A." toonde haar dankbaar heid tegenover de afnemers door 's avonds een concert te geven in de muziektent. Bovendien maakten de muzikanten een wandeling door het dorp. LOOS ALARM... Schipper De Keizer van de Bru. 19, drager van een medaille der Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, kreeg van de rijkspolitie te Oude Tonge het verzoek om uit te varen, daar men vreesde dat er een schip in nood was op het Volkerak. Er waren Loven dit water 's nachts llchtko- gels gezien. Schipper De Keizer knapte al oens eerder soortgelijke karweitjes op voor de politie en verliet onmiddellijk met zijn schip de haven om liet Krammer en het Volkerak af te zoeken. Hij speurde van liet Noord-Slaak tot aan de Galatheese haven, maar zon der resultaat. Het weer was uitste kend, maar ongevallen op het water zijn niet altijd een gevolg van slecht weer. Daarom kreeg schipper De Kei zer nog assistentie van het politie- vaartuig, de R.P. 20 uit Dordrecht. Later bleek het allemaal loos alarm te zijn geweest. Commandotroepen hadden tijdens een nachtoefening in West-Brabant lichtkogels afgevuurd. zinspersonee! in aantal toe. Door de ze ontwikkeling Is in de loop van de laatste vijftig jaar het aandeel van de gezinsarbeid in de totale arbeids- bezetting voortdurend gestegen. Dit aandeel bedraagt op het ogenblik on- gever 60 pet. De seizoenwerkloosheid vormt nog altijd een ernstig pro bleem. Verwacht kan u-orden, dat de agrarische werkgelegenheid in de toekomst verder zal afnemen, door vermindering van de opper vlakte cultuurgrond, door bednjfs- vergroting en door rationalisatie en mechanisatie. De afneming van de werkgelegenheid zal zich ech ten vermoedelijk in 'n minder snel tempo voltrekken dan in het af gelopen tijdvak het geval is gt- 1 weest. De uitbreiding van de tuin bouw (fruitteelt) vormt een te genkracht. In do verschillende on derdelen van de provincie zal de werkgelegenheidsaaling geen ge lijke omvang aannemen, aldus het rapport. Dit zal evenmin het geval zijn met de te verwachten afneming van het aanbod van arbeidskrachten, zo zegt het rapport verder. In de toekomst kunnen in bepaalde delen van Zeeland discrepanties tussen vraag en aan bod op de agrarische arbeidsmarkt optreden. In ieder geval zal de toe komst een verdergaande afvloeiing uit de lanbouw te zien geven, al zal deze niet haar omvang uit het recen te verleden handhaven. Voor het op vangen van de afvloeiing is da ont wikkeling van de bestaansbronnen buiten de landbouw noodzakelijk. Wat het onderwijs betreft wordt in het rapport geconcludeerd, dat door de bedrljfshoofden en hun zoons meer onderwijs is gevolgd, naarmate zij jonger zijn. Heeft van de oudere bc- drijfshoofden slechts 10 pet agrarisch dagonderwijs gevolgd, hij de huidige generatie van meewerkende boeren zoons is dit al 45 pet. De belangstel ling voor algemeen vormend voort gezet onderwijs (lrv. ulo eh h.b.s.) is bij de boerenzoons gering. Dit is eveneens het geval bij de boerendoch ters. Ook hij de vrouwen is echter de belangstelling voor voortgezet on derwijs veel groter dan vroeger. On der'de landarbeiders is de interesse voor voortgezet onderwijs nog gering maar zij stijgt wel. In de belangstelling voor het land- en tuinbouwonderwijs treden in Zeeland gebiêdsgewljs grote verschillen op. Dit is ook bij het overige onderwijs van boerenzoons het geval. Evenmin is de afvloeiing van boerenzoons in dc gehele provincie gelijk. Naast ge bieden die in dit opzicht een gezonde indruk maken, zijn er, waarin de op- volgings-situatie veel te wensen over laat (Walcheren en vooral Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen). Voor beroe pen- en beroepskeuzevoorlichting be staat onvoldoende belangstelling, al dus besluit het rapport. Het werd samengesteld door dr. C. dc Gallan te Midelburg. h ebben, dwaal dan om te beginnen- Da militairen beloofden In het ver win ar es wat rond in de buurt van volg de politie te zullen waarschuwen, het-Zwin. Dan wordt uw „ledigheid" wanneer zij weer zulke alarmerende zinvol... [signalen geven. Minister Korthals stelt te Zierikzee sluis in gebruik Zicrikzce vlagt woensdag, wanneer de min:i;ter van verkeer en water staat, de heer H. A. Korthals er de nieuwe keersluis in gebruik zal stel len. De officiële ingebruikstelling is om half drie aan de westzijde van de sluis, nadat de minister tussen half twee en twee uur per boot aan dc Val zal zijn gearriveerd. Het pu bliek zal de plechtigheid kunnen ga deslaan aan de oostzijde van de sluis. Aanvankelijk had men bere kend, dat het project in juli van dit jaar gereed kon zijn, maar door het treffen van bijzondere voorzienin gen. die f 36.000 extra vergden, kwam de sluis echter reeds vorig i jaar december als waterkering ge reed. De oplevering geschiedde cn- 1 kele weken geleden. (Advertentie) Als er iets verkeerd hij U valt - en znurbrand laait op nlt uw maag... Eén o! twee Rennies nemen en alle leed is geleden. En dat ls dan eigenlijk het hele ver haal - verhaal met 'n blij slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Rennies. Tienduizenden gingen U voor en zegenen de dag waarop ze Rennies leerden kennen - en waarderen. Woningwetwoningen voor Ambonezen in Zeeland In de laatste maanden van dit jaar en in 1961 zullen als overgang van het woonoord naar een opneming in het Nederlandse leven in totaal onge veer 1000 woningwetwoningen voor Ambonese gezinnen gereedkomen. Het aantal woningen, dat in Zeeland voor Ambonese gezinnen gebouwd zal worden is als volgt verdeeld: Mid delburg 50, Oost- en West Souburg 50 en Vlissingen 33. Deze woningen zullen als aparte blokken of wijken komen te liggen in normale woonwijken. Zij zullen voor lopig nog onder toezicht staan van een beheerder, die echter niet zelf in de wijk of het blok woont. Men acht deze opzet de beste manier om tot een totale overgang te komen naar het geheel vrij wonen tussen de Ne derlandse bevolking. Het rijk neemt de bouwkosten voor de woningen op zich. Huur behoeft voorlopig niet betaald te worden. Pas eind 1960 zul len de Ambonezen huur moeten be talen aan het rijk vermoedelijk de helft. Op de duur zullen zij de gehele huur moeten betalen. Sloop van houtzagerij Alberts aanbesteed In het kantoor van gemeentewerken te Middelburg werd zaterdag aanbe steed het silopen van de voormalige houtzagerij met bijgebouwen van de firma Alberts aan Achter de Hout tuinen te Middelburg. De verschillen de aannemers schreven fla voor de sloopkosten en voor de koopsom van he tafkomende materiaal. De uitslag van deze inschrijving luidt als volgt: 1 fa. F. L. C- Hoomick te Middelburg, koopsom materialen f 10.000, sloopkosten f 5440; 2 firma Sturm en Dekker te Oostkapelle, koop som materialen f 20.000, sloopkosten f 23.500; 3 gebroeders De Witte te Westkapelle, koopsom materialen f 15.500, sloopkosten 1 13.300; 4 firma C. Westdorp te Goes, koopsom mate rialen f 15.300, sloopkosten f 14.000; 5 G. H- Bos te Vlissingen, koopsom ma terialen 9000, sloopkosten f 30.000. Vlissings badstrand trok 66.000 bezoekers Als de vele uren zonneschijn if van de nu toch langzamerhand aflopende zomer ergens van H doorslaggevende betekenis op zijn geweest, dan is het wel op de eindcijfers van de Vlissing- H se gemeentelijke badbedrijt'. Sinds het „Badstrand" aan de H Boulevard Evertsen ongeveer H vier maanden geleden, op za- j§ terdag 16 mei, zijn poorten opende hebben 55.000 (vijf-en- s vijftigduizend) bezoekers daar m s niet een koene duik, een H schuchter pootje baden of een flinke aanloop een bad geno- men. Dat waren dus alleen de s baders! Bovendien hebben nog een dik- s ke 11.000 mannen, vrouwen en H kinderen dit strandgedeelte op- ff gezocht om de zomerzon op f§ hun huid te laten branden. Re- s sord-aantallen, maar die begin- H nen dit jaar zo ongeveer ge- ff woon te worden. tn vergelijking met vorige ja- s= ren ligt het eerst genoemde H cijfer bijna 15.000 hoger. Af- ff H gelopen zaterdag werd het ff Badstrand voor het publiek ge- ff sloten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl >r Slot van pag. 1) horen, degenen, die een dergelijk bezit hebben, houden het in de fa milie. De expositie in Goes is daar het beste bewijs van. Moderne kunst Temidden van al dit antiek heeft men het aangedufrd kunstuitingen van he dendaagse Zeeuwse kunstenaars aan te brengen. Welnu, „oud" en „nieuw" gaan op deze tentoonstelling uitste kend samen. Temidden van tientallen jaren oude kledingstukken zijn bij voorbeeld verscheidene moderne schil derijen opgehangen, die hoe para doxaal het ook moge klinken vol komen in deze sfeer passen. In geen enkel opzicht vormen zij een storend element. Te bewonderen zijn schilde rijen van Piet Bulthuis, Middelburg, Henk Koger, Middelburg, A. W. Du- vekot, Borssele, Jan Jongschaap, Zierikzee, Andries Minderhoud, Mid delburg, Bram Pihl, Vlissingen en Piet Rijken, Middelburg eveneens te keningen). Ad Braat uit Zierikzee toont keramiek, Pieter de Jong uit Middelburg sculptuur en Antoine Mes uit Heinkenszand gouaches. Opbouw Gisteren was men volop bezig met de opbouw van de expositie. Dat eiste heel wat mlnutueus werk, want de kostbare verzameling sieraden en ge bruiksvoorwerpen moest in liefst 24 vitrines worden ondergebracht. Kis ten werden uitgepakt, „stands" opge zet. kledingstukken opgehangen, vi trines neergezet, kortom het was een drukte van belang. Tussen twee zware, maar ranke pilaren stonden ten gerieve van de harde werkers (sters) enkele schaaltjes met fruit. Menigeen nam de gelegeneheid te baat een smakelijke appel of sappige peer te consumeren!. Opening Een groot aantal genodigden was 's avonds om half acht in de kerk aanwezig om de officiële opening bij te wonen. De presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland, mevrouw W. van Veen-van Loghem, dankte in haar openings woord de kerkeraad van de her vormde gemeente in Goes voor het beschikbaar stellen van de kerk. Provinciale ploegwedslrijd in Wilhelminapolder Op 26 september a.s. Zaterdagmiddag 26 september a.s. om één uur zal het startsein gegeven worden voor de provinciale Zeeuwse ploegwedstrijd. een manifestatie die jaarlijks veel belangstelling geniet en voor de deelnemers bovendien bijzonder spannend ls. Naast hot ..ge vecht" om de kampioenstitel van Zeeland selecteren verschillende or ganisaties hun ploegers uit deze wedstrijd voor deelname aan lande lijke ploegwedstrijden. Niet minder dan 37 deelnemers heb ben nu reeds ingeschreven voor deze sportieve wedstrijd, waaronder 7 paardenploegers. In alle Zeeuwse gewesten hebben se lecties de best geplaatste ploegers uitgewezen voor deze provinciale wedstrijd, die zal worden gehouden op een perceel gerstestoppel, afslib- baar 80 a 35 tussen de bedrijven Mosselbank en Rotterdam in de Wil helminapolder bij Goes. De provin ciale regelingscommissie mag steu nen op actieve medewerking van de zijde van de directie der'Wilhelmina polder. De jury bestaat uit tien personen en zal in twee groepen het ploegwerk beoordelen, onder leiding van de heer J. G. van Liere, hoofdassistent van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Goes. Aan de wedstrijd- commissie worden uitgebreide in structies verstrekt. De leiding be rust hier bij de heer J. Scheele te Terneuzen. Een groot aantal prijzen zijn be schikbaar gesteld, térwijl in overleg met de betrokken fabrieken beslo ten is de in omloop zijnde wlsselbe- kers dit jaar definitief toe te ken nen. BEZOEK AAN DELTAWERKEN Schipper Minneboo gaf enkele ervaringen weer Voor het afgelopen weekend had de districtscommissaris van do Zeeuwse padvinders, oubaas J. Mcijboom, de leidsters en leiders voor het houden van een koempoelan 1959 bijeenge roepen. In de bebossing van het kre» kengebied te Veere kwam men bij een om diverse problemen en geza menlijke activiteiten te bespreken. Nadat zaterdagavond do tenten wa ren opgezet verzamelde men zich rond het kampvuur. Als gast had men daarbij uitgenodigd de heer J. A. Minneboo, schipper van de Veerse reddingboot, die de leiders geruime tijd heeft bezig gehouden met ver halen over zijn werk. Zondagmorgen stond men weer vroeg rond de vlaggemast. Met een toepasselijk woord leidde oubaas Suurmond de dag in. Daarna kregen leiders en leidsters de opdracht zich te beraden over een artikel, geschre ven door hoofdkwartiercommissaris Ten Boekei Hunnink. Een prettige afwisseling volgde. Met een boot werden de Deltawer ken bezocht. De heer H. B. Schou ten, technisch hoofdambtenaar van de Prov. Waterstaat gaf daarbij een toelichting, mede aan de hand van een maquette. Jubileum Na dc maaltijd stelde oubaas Meij- boom de viering van het 50-jarig ju bileum van de Ncd. Padvinders vere niging in 1960 aan do orde. Er zal een commissie worden benoemd om de mogelijkheden voor een massaal optreden te onderzoeken. Daarna kwam er een belangrijk ogenblik voor de Middelburgse voor trek kersgroep „De Christiaan de Wetstam". Oubaas Meijboom had vroeger eens contact gehad met een oudstrijder uit de Boerenoorlog in Zuid-Afrika, de heer Ouschand Dentz. Deze was een verzamelaar van relikwieën van generaal De Wet. Destijds waren voor „De Christiaan de Wetstam" een aantal waardevol le herinneringen aan de dappere ge neraal naar Middelburg gezonden. Jammer genoeg ging dit materiaal in 1940 onder de Duitse bezetting ver loren. Intussen is de heer Oudschand Dentz 83 jaar geworden en is er opnieuw contact met hem opgenomen. Ter vervanging van hetgeen verloren ging. had hij ander materiaal voor de Middelburgse groep beschikbaar gesteld. Oubaas Suurmond toonde zich zeer verheugd, toen deze relikwieën hem werden overhandigd. De vroegere ei gendommen van Christiaan de Wet zullen in het Middelburgse troophuis een ereplaats krijgen. Korte tijd na deze plechtigheid ver zamelde men zich voor de laatste maal rond de vlaggemast. De vlag werd gestreken en zo kwam het ein de van de koempoelan 1959. Een bijzonder idee vond zij het. dat „oud" en „nieuw" hier. samengaan. Het geeft een apart cachet aan de tentoonstelling, aldus mevrouw Van Veen, die er aan herinnerde, dat drie jaar geleden een dergelijke exposi tie, maar dan op veel kleiner schaal, in Wemeldinge is gehouden. Lof zwaaide zij mej. J. J. Dekker uit Wemeldinge toe, die zich veel moeite getroost heeft om de tentoonstelling op te bouwen. Mevrouw Michaëlis noemde de expo sitie in haar openingsspeech een rustpunt tussen de manifestaties, die de laatste weken in Zeeland zijn ge houden. Zij was van mening, dat het feit dat de sieraden en gebruiks voorwerpen vaalt dierbare herinne ringen voor de eigenaar (es) hebben, een bijzonder charme geeft aan de tentoonstelling. Zij vond de exposi tie een manifestatie van geheel Zee land om de Zeeuwse dracht een ere plaats te geven. Na het zingen van het Zeeuwse volkslied, deed mevrouw Michaëlis een zilveren gesp open, die twee gordijnen bijeenhield. Van een meisje in klederdracht mocht zij een boeket in ontvangst nemen. De ge nodigden begaven zich daarna in de wandelkerk om de schatten van het Zeeuws volkssieraad te bewonderen. Ook de fruitfee bracht nog een be zoek aan de expositie. Expositie van zang- en kleurkanaries in Goes De algemene Nederlandse Bond van Kanarieteelt en Vogelbescherming, gewest Zeeland en West Noord-Bra bant houdt van 16 tot en met 20 de- sember a.s. een tentoonstelling in „Slot Ostende" te Goes met zang en kleurkanaries. De keuringen zul len de 16e en 17e december worden gehouden. De expositie, die wordt georganiseerd door de afdeling „De Gev'eugelde Vrienden" te Goes wordt vrijdag 18 december officieel geo pend. Spaanse sopraan Rubio zingt in Middelburg Theatre Comique de Paris treedt op 18 december op Zoals uit het Z.V.U.-programma voor het a.s. seizoen blijkt, zijn in plaats van de vier gebruikelijke recitals voor Middelburg drie recitals vastge steld. De reden daarvan is, dat thans ook liet Brabants Orkest een concert verzorgt. Voor het derde recital was de Z.V.U. erin geslaagd oin het Ne derlands Kamerkoor te contracteren, maar door een reeds eerder vastge steld ander concert door het Middel burgs Kamerkoor moest een andere datum worden gezocht. Na veel moei te is de Z.V.TT. er thans in geslaagd voor het derde recital te laten optre den de Spaanse sopraan Consuelo Ru bio en wel op donderdag 10 decem ber a.s. Consuelo Rubio werd in 1927 in Ma drid geboren en ontving haar muzi kale opleiding in de Spaanse hoofd stad. Deze instelling verliet zij be kroond met de eerste prijs in zang en declamatie. Haar carrière als concert zangeres is in Spanje begonnen, waar talrijke liederenavonden haar weldra bekend maakten, waar zij met de grootste orkesten optrad (o.a. Natio naal Orkest van Madrid) en bij de beroemde opera „Liceo" te Barcelona te gast was. José Iturbi heeft haar internationale carrière bevorderd; zij verleende haar medewerking aan concerten met het Londens Symplionie-orkest, het „San- te Cecilia" te Rome, het Orchestre de la Suisse Romande te Genève, sym fonie-orkesten te Parijs enz. Voorts gaf de Spaanse sopraan liederen- avonden in de belangrijkste steden van Europa, onder meer Parijs, Lon den, Rome, Turijn, Marseille, Cannes, Den Haag enz. Bij het internationale muziekconcours te Genève in het najaar van 1953 be haalde Consuelo Rubio de eerste prijs. Tijdens haar concerten in Den Haag lcreeg zij een uitstekende pers. De Spaanse zangeres is echter de enige niet, die haar land in het Mid delburgse Z.V.U.-programma verte genwoordigd. Ook het reeds eerder in Middelburg opgetreden Spaanse danspaar Susana Y. José geeft een voorstelling en wel op woensdag 6 april 1960. Het ensemble is dan Juist teruggekeerd van een tournee door Japan, de Nederlandse Antillen en Amerika en start in Nederland met een gala-première van zijn nieuwe creatie „Carmen". In het Z.V.U.-programma ls voorts een storende fout geslopen betreffen de het optreden van het Théatrc co mique de Paris. Deze groep onder leiding van Henri Soubeyran komt niet op 10 december naar Middelburg, maar op vrijdag 18 december. VANDAAG Middelburg Electro; „Wapensmokkel naar Cuba". 19.00 en ai 15 uur, 14 J. Molenwater: Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, 9.00 tot 18 00 uur Schouwburg „De familie Trapp" (voor C.F.A.), 20 uur, alle leeftijden Noorderkerk Jeugdweek gerei, clubs orgelconcert door Dirk Jan. Zwart, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Tarzan in New- York". 19.00 en 21.00 uur, alle leeftij den Luxor„Jacht op een scherp schutter", 20.00 uur, 14 jaar. Goes Grand „Goudroof", 20 00 uur, 18 jaar Zalen Krijger Vogeltentoon- stelling, 10 00—22.00 uur Grote Kerk Tentoonstelling „Het Zeeuws Volks sieraad", ïo.oo22.00 uur Prins van Oranje Vergadering afd. Zuid-Beve- tand West, Ned. Bond van Platte landsvrouwen Grote MarktStand werkersconcours 11.00—17.00 uur: Vei lings Goes Ontvangst frultlee, 12.45 uurGrote MarktOptreden Zebra- keurturners, 19 30 'tur Grote Markt: Optreden balletgroep van mevrouw Soesman, 31.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2