PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loenikvlucht leidt niet tot opeising van soevereiniteit over de maan Het Zeeuwse Volkssieraad" in Goes de BILT VOLGENDE FASE MOET BEMANDE RAKET ZIJN GOEDERENWAGENS IN WEI NA BOTSING MET AUTO PODOLA ONDERWORPEN AAN SCHERP KRUISVERHOOR n VERWACHT. 202e jaargang - no. 217 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm.- Mlnim. p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no; 359300 P.Z.C., Middelburg. Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Kroesjtsjew neemt nabootsing van wimpel mee naar V.S. §1 Foto links: Russische fabrieksarbeiders lezen le Moskou in de if Prawdahet laatste nieuws over het geslaagde Russische schot op M de maan. Foto rechts: in het openlucht-planetarium te Moskou juicht fj H een menigte Russen bij het vernemen van het nieuws dat het schot H op de maan met de Loenik II een succes is geworden. j| I (Telefoto A.N.P.). 1 De Russische premier Kroesjtsjew vertrekt van morgen uit Moskou naar de Verenigde Staten. Gisteren verklaarde hij in de Russische hoofd stad, zich gelukkig te prijzen dat hij president Eisenhower een nabootsing kan overhandigen van de wimpel die door de Russische Loenik 2 op de maan is gebracht. „Laat deze wimpel", zo zei hij, „een symbool worden dat aanspoort tot gemeenschappelijke krachtsinspanningen van de Russische en Amerikaanse geleerden, ont werpers en arbeiders en tot gemeenschappelijke krachtsinspanningen van onze volken in creatief werk, in een strijd voor betere betrekkingen tussen onze twee landen, voor de vrede op aarde onder alle naties". De Sowjet-Unie zal geen gebiedseisen vastkno pen aan de succesvolle poging de maan te berei ken. Dat heeft prof. Alexander Toptsjew, vice- president van de Sowjet-academie van weten schappen, maandag meegedeeld op een perscon ferentie. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren in antwoord op vragen meegedeeld, dat liet planten van vlag gen op de maan of een ander hemellichaam niet voldoende is om de soevereiniteit erover op te eisen. Over deze kwestie, die volgens liet depar tement nog niet aan de orde is, zal moeten wor den beraadslaagd. Op de Moskouse persconferentie zei prof. Top tsjew nog, dat de volgende stap een vlucht van een bemande raket naar de maan zal moeten zijn. Dit is, een bijzonder moeilijke taak, zei hij, die evenwel in een niet al te verre toekomst ver wezenlijkt kan worden. Voor besmetting van het maanoppervlak met aardse micro-organismen behoefde men niet bevreesd te zijn. Op de persconferentie waar Russi sche geleerden mededelingen deden zei prof. Jori Kalinin, deskundige op het gebied van het aardmagnetisme, dat de raket behulpzaam zal zijn bij de verificatie van de veronderstel ling, dat de vloeibare kern van de aarde de bron van haar magnetisme Is. Van de maan is bekend, zei hij, dat Prestige In verscheidene dagbladen zijn entrefilets verschenen over de bijzondere hygiënische verlan gens van een onzer ministers. Men heeft er zich vrolijk over gemaakt, men heeft er kritiek op uitgeoefend en men heeft er zich over verbaasd. Alle voorgangers van de betrokken minister konden van het ministerië le privé-vertrek uit heel goed hun regeringstaak vervullen zonder dat zich bij de ministerskamer een eigen toilet bevond. De huidige minister kon dat niét en dus liet hij de zaak zolang verbouwen totdat aan zijn verlangen was voldaan. Een merkwaardig verschijnsel? Mis schien wel, maar daarom niet onge woon, voor wie iets weet van prestl- ge-kwesties. Er Is zo pas een boekje versche nen van dr. L. J. Achterbergh over „Achtergronden van pres- tige-kwesties" en daarin vindt men talrijke voorbeelden van bijzondere prestige-verlangens. Het hoofdstuk „kenteken en beleving van status in het bedrijf" is koste lijk om te lezen. Men vindt er een beschrijving in van honderden ken tekenen, die het verschil in sociale status aangeven. Kentekenen, die be trekking hebben op de wijze van s(i- larisbetalen, de kleding, het werk vertrek, het gedrag in het ontspan ningslokaal enz. enz. Om vele van die kentekenen, zou men eigenlijk alleen maar moe ten lachen. Hier volgen enkele positieve en negatieve voorbeelden. „Als men in een bedrijf aan de top geplaatst is, kan men niet meer zelf telefoneren. Men laat de telefoon door een secretaresse opnemen, die de verbinding tot stand brengt". Nu een negatief voorbeeld: „In een be drijf werd een nieuwe kantine in ge bruik genomen, waarbij gebroken werd met het stelsel van afzonderlij ke kantines voor arbeiders en be ambten. Geleidelijk bleven alle be ambten weg uit de nieuwe kantine". Men zou om die dingen moeten la chen. Zoals men moet lachen om de mannen die in een werkplaats een neergezette koffiefles els een onmis baar teken van hun onafhankelijk heid en waardigheid beschouwden. Zoals men glimlachend het hoofd zou moeten schudden over de heer, die meende, dat hij in een kantoor gebouw recht had op een kamer naast de directeur, maar die zich zachtjès met een kluit in het riet liet zenden, toen men hem de kamer naast de. directeur weliswaar ontzeg de. doch in plaats daarvan een ta pijt in zijn eigen, oude kamer legde en een stel mooie gordijnen voor zijn (.heel erg beslagen!) vensters hing. Men zou om al die dingen moeten schateren van 't lachen, want als kenmerk van een échte sta tus zijn ze onwaarachtig en vaak tot benauwens toe onnozel. Maar lach er liever niet om, want als ieder in zijn eigen leven zou na gaan welke kleinigheden en onnozel heden hij zelf onverbrekelijk verbon den acht met zijn status, dan ont dekt hij plotseling, dar hij zelf ook tientallen onnozele status-„kenmer- ken" in ere houdt, die hij- bij anderen belachelijk zou achten. Voor zichzelf echter acht hij die kenmerken van zo grote betekenis, dat het is alsof ze de uitdrukking vormen van zijn arbeidsvreugde en van zijn geluk in het leven. En als dan een enkele keer een minister de drang om niet min der voor de dag te komen dan zijn status-genoten enigermate tot in het extreme voortzetlaat hem dan die vreugde, want tenslotte is ook aan ministers niets menselijks vreemd! zij geen vloeibare kern heeft, en als er geen tekenen van magnetisme zijn geregistreerd toen de raket de maan naderde, zou dit de hypothese steu nen. De geleerden zeiden, dat er geen „val se starts" zijn geweest. Dat de lan cering zo kort voor Kroesjtsjews Ame riltaanse reis was ondernomen, was „alleen maar een toevalligheid, waar we niettemin blij mee waren". (De Amerikaanse vice-president Nixon had gezegd, dat in de afgelo pen twee weken drie Russische pogin gen om de maan te raken zijn mis lukt). Ntxon „Er kan iets goeds uit Voortkomen" De Amerikaanse vice-president Richard Nixon heeft in. een toe spraak tot de leden van de Ame rikaanse vereniging van tandheel kundigen verklaard dat iets goeds uit het bezoek van. Kroesjtsjew a«£n do-".Verenigde Staten kan voortkomen, omdat de Russische leidergeneigd is hetgeen hij zelf ziet eerder te geloven dan wat hem wordt verteld. Hij voegde hier echter aan toe: „Het zou van buitengewone naïviteit getuigen te denken, dat wij de tussen ons be staande geschillen uit de weg zou den kunnen ruimen door Kroesj tsjew goed te ontvangen". Twijfel en zekerheid Wat de Loenik 2 betreft: prof. Fred T. Haddock, die sterrenkunde en elek tronica doceert aan de universiteit van Michigan, betwijfelt ten zeerste of de Russische maanraket inder daad op de maan geland is. „Als men in de raket een klok aanbrengt die de zenders op een voorafbepaald tijd stip doet verstommen, kan men mak kelijk zeggen dat de maan wordt ge raakt op het moment dat de zenders uitvallen". ar het observatorium te Boedapest beweert,- ten tijde van de aankomst der Russische raket boven de maan een zwarte kring te hebben waarge nomen, die zich in concentrische cir kels uitbreidde en een uur lang zicht baar was. De Hongaarse sterrekundi- gen achten het waarschijnlijk, dat het verschijnsel veroorzaakt werd door opgeworpen stof van het maan oppervlak dat vermoedelijk met dik ke lagen bedekt is Wet op Amerikaanse vakbonden getekend President Eisenhower heeft maan dag het omstreden wetsontwerp ge tekend waarmee de uitroeiing van corruptie en misdadige activiteit in de vakbeweging wordt beoogd en waarbij zekere beperkingen worden opgelegd aan het georganiseerde posten en andere activiteiten van de vakbeweging. Directeur van Boaz-bank en accountant in verzekerde bewaring gesteld (Van onze correspondent) De directeur van de Boaz-bank in Driesum, de heer H. R. D., die ervan verdacht wordt een bedrag van rond 250.000 gulden te hebben verduisterd en de accountant J. S. uit Norg, die van medeplichtigheid wordt verdacht, zijn zaterdag voor de rechter-commis- saris in Leeuwarden, ror. M. E. J. J. Burlage, geleid. Deze heeft aanleiding gevonden hen beiden in het huis van bewaring te Leeuwarden in verzekerde bewaring te stellen. Inmiddels zoeken de rijks recherche en een accountant naar het verduisterde kwart miljoen. Het verhoor van de directeur en de eveneens gearresteerde accountant heeft daaromtrent geen licht ver schaft. ONGELUK TE BEEKBERGEN Chauffeur moest uit cabine worden gezaagd Gistermiddag om ongeveer tien minu ten voor half vijf is op de onbewaak te overweg op de Lauge Amerika- weg te Beekbergen, een met stenen beladen vrachtauto van de firma Donswijk uit Apeldoorn gegrepen door een goederentrein. De chauffeur van de vrachtauto, de 47-jarige C. Drent uit Apeldoorn, werd daarbij ernstig gewond. Hij liep onder meer een linker heup fractuur, tweeg ebroken enkels, een gebroken rechterpols en een groot aantal snij wonden op. De man werd naar het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De vracht auto werd praktisch volkomen ver nield, de motor werd zelfs de grond ingedrukt. De chauffeur moest uit de wagen worden gezaagd. Door de botsing ontspoorden de loco motief en twea wagons van de goe derentrein. Deze kwamen in het wei land naast de spoorbaan terecht. De bestuurder van de trein liep alleen enkele lichte kwetsuren op. RECHTZAAK IN LONDEN Aanklager wil geheugen van verdachte aantonen De Duitse Canadees Fritz Podoln, die in Londen terecht staat wegens moord op een politieman, is maandag persoonlijk aan de tand gevoeld door de openbare aanklager Maxwell Tur ner. Deze trachtte met een scherp kruisverhoor aan te tonen, dat de verklaring van de beklaagde, dat hij zich niets kan herinneren van wat er gebeurd is voor 17 juli, de dag na zijn arrestatie, waarbij hij mishan deld zou zijn door de politie, bedrog Overleg over lonen en prijzen in het vervoer Naar het ministerie van verkeer en waterstaat meedeelt is gistermiddag tussen de regering en vertegenwoor digers van de bij het vervoerswezen betrokken werkgevers en werkne mers een oriënterend gesprek gehou den over het vraagstuk van de lonen en de prijzen in het vervoerswezen. Van regeringszijde werd aan deze be spreking deelgenomen door de minis ter van verkeer en waterstaat, de mi nister van economische zaken, de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars en enige adviseurs. Aldus de medede ling van het ministerie. Het A.N.P. kon over het besprokene geen verde re inlichtingen krijgen. FRAAIE EXPOSITIE IN MARIA- MAGDALEN A-KERK „Modern" en „oud" naast elkaar IN DE STIJLVOLLE wandel- kerk van de monumentale Ma- ria-Magdalena-kerk te Goes is tussen de rijzige pilaren een bij zonder fraaie expositie te zien: „Het Zeeuwse Volkssieraad", -en tentoonstelling t an histori sche Zeeuwse sieraden, kleding stukken en gebruiksvoorwerpen, ingericht door de afdeling Zee land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Tussen dit antiek zijn moderne kunst uitingen van hedendaagse Zeeuwse kunstenaars te bewon deren. Schilderijen, tekeningen, gouaches, keramiek en naald werk zijn op artistiek verant woorde wijze tussen „het Zeeuw se volkssieraad" geplaatst. Deze voor Zeeland unieke tentoonstel ling, die tot en met aanstaande zaterdag voor liet publiek is opengesteld, is maandagavond De tentoonstelling „Het Zeeuwse Volkssieraad" te Goès is gister avond officieel geopend. Hier geeft een vrouw in klederdracht van haar belangstelling blijk bij een van de rijk geëtaleerde vitrines. (Foto mzaj: officieel geopend door mevrouw L. Miehaëlis-Lastotsjkin Pelsky, de echtgenote van de burge meester van Goes. „Het Zeeuwse Volkssieraad" is een tentoonstelling, die een grote rijk dom aan antiek heeft te bieden. Er is vrijwel geen voorwerp of sieraad van onze (groot)-moeders en (groot)- vaders op te noemen, dat niet op de ze expositie is te zien. Voor vele tien duizenden gulden is hier aan kost baarheden bijeengebracht. Men treft in deze „schatkamer" juweeltjes van goud- en zilversmeedwerk aan: kun stig en fijnzinnig bewerkte sieraden en voorwerpen, die soms meer dan honderd jaar oud zijn. Ook wordt een kostbare verzameling klederdrachten geëxposeerd ten dele eigendom van de plattelandsvrouwen, voor een deel afkomstig uit het rijke bezit van do heer P. de Bree te Mid delburg. In oude en nieuwe Zeeuwse klederdrachten zijn de poppen ge tooid, die bij verschillende „stands" te bewonderen zijn. Minder met kunst, maar meer met oudheid heb ben te maken enkele oude musketten, sabels en hellebaarden, die uit de tachtigjarige oorlog stammen en in deze provincie zijn gevonden. Al dwalend over de tentoonstelling die enkele honderden vierkante meters beslaat, valt men van de ene verbazing in de andere. Voor een niefc-kenner, maar toch min naar van het antiek is het haast onbegrijpelijk, dat Zeeland zo'n rijkdom aan oudheid ten toon kan spreiden. Al mogen de «ude kle derdrachten en sieraden in deze moderne wereld niet meer thuis- (Zie slot pag. 2 kol. 5) De jury heeft namelijk beslist, dat dit eerst onderzocht moet worden, voordat het eigenlijke proces kan beginnen. Turner vroeg Podola nu, wie Caesar, Hitier en Nero waren. De beklaagde antwoordde goed en zei niet te we ten, hoe hij het wjst. Hoe weet U, dat U Frans spreekt, vroeg Turner verder. Ik moet het geleerd hebben in Montreal, zei Podola. Mijn advo caat heeft me verteld, dat ik daar gewoond heb. Op de vraag, hoe hij dan wist, dat Montreal in het Frans sprekende deel van Canada ligt, zei Podola, dat hij dat gelezen had ïn een tijdschrift tijdens zijn voorar rest. Hij herinnerde zich enkele al- femene dingen van Montreal en New ork, zei hij, hoewel hij zich niet ïn gedachten erheen kon verplaatsen. Hij herhaalde, dat hij zich slechts twee dingen vagelijk herinnert van voor 17 juli: beelden van rails en een trein die over hem heen rijdt en van een meisje met een kind op schoot. Ook kon hij zich herinneren, dat het jongetje „Mickey" heet. Ver der herinnerde hij zich niets van voor zijn „blanke periode" van. 17 juli, zei hij. Wel herinnerde hij zich, dat iemand hem, toen hij wakker werd. iets in het oor fluisterde van ,.lk ben je vriend. Zeg dat het per onge luk kwam". Hij zei er zeker van te zijn dat de man die hem dit toe fluisterde de hoofdinspecteur van po litie Charles Hislop was, die het on derzoek tegen hem leidde. Het weer in Europa Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vllsslngen. half bewolkt Eelde, licht bewolkt De Bilt, licht bewolkt Twente, licht bewolkt Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, licht bewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, onbewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, licht bewolkt Brussel, licht bewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, regen Grenoble, onbewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, half bewolkt München, onbewolkt ZQrlch, onbewolkt Genève. zwaar bewolkt Locamo, licht bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt Belgrado, zwaar bewolkt Rome. geheel bewolkt Mallorca, half bewolkt 18 gr, 20 gr. 19 gr. 19 gr. 20 gr. 21 gr. 21 gr. 20 gr. 13 gr. 17.gr. 20 gr. 19 gr. 12 gr. 19 gr. 24 gr. 24 gr. 23 gr. 20 gr. 23 gr. 22 gr. 25 gr. 20 gr. 24 gr. 21 gr. 26 gr. 26 gr. 24 gr. 28 gr. Geldig tot hedenavond OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, maar ook zonnige pe rioden. Overwegend matige wind tus sen noordoost en noord. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 16 september Zon op 6.14 onder 18.55 Maan op, 28.36 onder 5.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1