Harmonie „Concordia" te Tholen verkreeg predikaat „koninklijk" ZWITSALETTEN Zeeuwse/Almanak DE TAAK VAN PLAATSELIJKE EN CLASSICALE JEUGDRADEN STIJLVOLLE HERDENKING IN HERVORMDE KERK ZUIDZANDE (li Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 BIJ 7S-JARIG JUBILEUM Twaalf korpsen namen deel aan goed geslaagd festival De officiële ontvangst bij bet muziekfestival ter gelegenheid Aan het 75- jarig bestaan van de harmonie „Concordia" te Tholen had zaterdagmid dag een grote verrassing. De burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven, maakte namelijk bekend, dat „Concordia" in het vervolg het prediksiat „koninklijke" mag voeren. Een mededeling, die eigenlijk niemand had verwacht en die even later een spontaan en hartelijk applaus veroorzaakte. Tevoren had de burgemeester al In verschillende toonaarden de lof van „Concordia" bezongen. „Een feest van „Concordia" betekent haast al tijd een familiefeest. Ik hoop, dat al le verenigingen, die als goede leden van de familie aan dit festival mee werken, dan ook zullen bewijzen, dat er bij hen nog een gezonde be langstelling bestaat voor andere dingen dan alleen het materiële", zo zei de burgemeester. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in Tholen nog zoveel mensen hun vrije tijd voor een cultureel doel benutten. Een gelukkige omstandigheid achtte mr. v. d. Hoeven het ook, dat „Con cordia" zich kort voor de viering van het jubileum in een nieuw uniform heeft gestoken. De voorzitter van „Goncordla", de heer A. F. Goedemondt was er wel een beetje „ondersteboven" van. Hij verzocht de burgemees ter de dank voor de hoge onder scheiding over te brengen aan al len die er toe hebben meege werkt. In het vervolg van zijn toespraak vertelde de heer Goedemondt een en ander uit de historie van „Concordia", waarvan de muzika le leiding steeds een „familie- aangelegenheid" is geweest.. De eerste dirigent was de heer A. Verswijveren en de huidige direc teur heeft dezelfde naam. Hij bracht ook nog dank aan het ac tie-comité, dat zich heeft beijverd voor de fraaie uniformen en de vie ring van het festival: Op deze officiële ontvangst werd VAN :mn TOT <3.ijpe TOCHT EN INTOCHT De bejaarden van Hulst hebben dit Jaar wel een zeer bijzondere reis gemaakt. Althans, hen is door deze reis, die naar België, naar de uni versiteitsstad Leuven voerde, een bijzondere eer te beurt gevallen. Het gemeentebestuur van Leuven zorgde voor een verrassing door zowel de bejaarden als het organiserende co mité „Reis ouden van dagen" een officiële ontvangst te bereiden. Verschillende schepenen hielden een toespraak, waarin zij de bejaarden- reizen, zoals die in Nederland alom in zwang zijn, betitelden als „een DRAAI-OOG Gisteravond zat onze fotograaf voortdurend met een enorme zak doek in het linkeroog te ■wrijven. Het was duidelijk: de man had, het uiterst moeilijk. Onmiddellijk werd er be langstellend geïnformeerd: had de goede man een vuiltje in het fotogra- en-oog Neen, dat was het niet, zei hijaroe- via. De zaak was ernstiger. Hij was naar een merkwaardige autocross in Goes geweest, een vreemde wedstrijd met iiog vreemdere wagens, auto's die men gewoonlijk alleen bij een au tosloperij ziet. Welnu, hij had een foto gemaakt van deze eigenaardige cross. Maar dat bleek geen ongevaarlijke bezigheid: ieder ogenblik naderden er enorme stofwolken, waarin dan naar la ter bleek een rijdend auto-wrak zat verscholen. Onze man moest dus met een oog in de camera blikken en het andere on dertussen over het terrein laten gaan. Want als er een stofwolk aan kwam, dan was het weglopen ge blazen..... En daar had de man nou nog steeds last van: het linker-oog deed anders dan het rechter. Hetb leef alsmaar in dc rondte draaien Een dr'aai-oog zogezegd... sociaal werk van de eerste orde". Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst was er, om de dank van comité en bejaarden te vertolken, 's Avonds werden de Leuvengan- gers gezeten in drie autobus sen en 38 personenauto's door de koninklijke stedelijke harmo nie feestelijk ingehaald. muziek van dit Op de maak- een vreugdedans op de oude Hul ster Markt. BRADERIE Uit de opbrengst van een braderie, die binnenkort te Sluiskil zal wor den gehoiiden, zal pater Koenraad de Soomer, die in deze plaats werd geboren, een afscheidsgeschenk worden aangeboden als hij naar Ja va vertrekt om zich daar aan het missiewerk te wijden. Dit vertrek is begin november bepaaldvóór die tijd komt pater De Soomer nog een maal naar zijn geboórteplaats om afscheid te nemen van familie en vrienden. ZORG MINDER Een jachtopziener uit Nieuwer- kerk op Schouwen heeft gecons tateerd, dat onder de konijnen, die hun holen in het opgespoten terrein onder Ouwerkerk hebben, de gevreesde konijnenziekte is uitgebroken. Bij die ziekte heb ben de konijnen één zorg min der de jagers. De aangetaste dieren zijn namelijk ongeschikt voor consumptie. BAZ.AAR De kas van het befaamde Westka- pels dameskoor dient te worden ver stevigd het koor zal daartoe nog dit najaar een bazaar organiseren, vermoedelijk in november.. HOOG In de feestzaal van de Spiegelglas- fabriek te Sas van Gent werd het vijftigjarig dienst jubileum gevierd van de heer P. Schouwvlieghe uit Assenede in België, die in dit bedrijf belast is met de kostprijsberekening. De directie berekende de verdiensten van de jubilaris hooghij kreeg een gouden horloge met inscriptie. De lieer A. F. Goedemondt, voorzit ter van de harmonie „Concordia' was er zaterdagmiddag echt een beetje van ondersteboven, toen bur gemeester van Tholen hem een oor konde overhandigde, die vermeldde, dat deze jubilerende muziekvereni ging voortaan het predikaat Ko ninklijkmag voeren. (Foto P.Z.C.). verder nog gesproken door de heer C. G. Ha ge uit Sint Maartensdijk, namens de Bond van muziekvereni gingen op Tholen en St.-Philipsland en de heer P. Ottevanger, voorzitter van het actiecomité. Twaalf muziekkorpsen hebben het festival daarna tot een luisterrijk ju bileum-gebeuren gemaakt. Nadat de drumband „Odiles" uit Bergen op Zoom tijdens de ontvangst de be langstellenden had beziggehouden, volgde later een défilé voor het stad huis, dat eindigde met een massale ensemble-mars. Vijf leden van „Concordia" kregen uit handen' van burgemeester van der Hoeven een herinneringsmedaille. De heer G. v. d. Linde wegens zijn 40-jarig lidmaatschap en de herèn D. Burgers. Joh. Geuze, J. Slagers en L. Goedegebure, omdat zij 25 jaar lang hun krachten voor „Concordia" hebben ingezet. De middag en avond werden gevuld met concerten door de verschillende korpsen op de Kaai en de Markt. Meisje werd gewond bij aanrijding met scooter Een achtjarig meisje uit Goes werd zaterdagmiddag bij een aanrijding gewond, toen de fiets, waar zij ach terop was gezeten, in botsing kwam met een scooter. Het meisje E. R. zat bij een vriendinnetje, de elfjarige A. S., op de bagagedrager, öp de hoek WilhelminastraaatDe Witt Hamerstraat stak de jeugdige A. S. plotseling de rijweg over, zonder op het achteropkomende verkeer te let ten. De fiets wer door de scooter van J. H. uit Kruiningen gegrepen. Het meisje S. kwam daarbij zo ongeluk kig te vallen, dat zij ln het ziekenhuis Sint Joanna moest worden opgeno men. Dokter Brouwer verleende eer ste hulp. Koe versperde motor de weg bij Moriaanshoofd Bestuurder en duo-passagier Hepen verwondingen op De motorrijder K. R. uit Haamstede en zijn duo-passagier J. de G. uit Burgh moesten zich in het Roode Kruis ziekenhuis te Zierikzee laten behandelen, nadat zij in de nacht van zaterdag op zondag in de omgeving van Moriaanshoofd op de rijksweg in hotsing waren gekomen met een koe. De neer Do G. liep bij de val een open beenfractunr op, de heer R. brak een middenhandsbeentje. De koe verdween na de aanrijding in de duisternis. De rijkspolitie te Kerk- werve stelt een onderzoek in. Het is namelijk in het verleden gebleken, dat automobilisten, die zich met hun voertuig op de dijk bij Moriaanshoofd begeven, niet altijd de afscheidingshekken op de dijk weer sluiten. Hierdoor kunnen de hier grazende koeien het voor haar bestemde terrein verlaten, met alle nare gevolgen van dien. Auto's in botsing bij Arnemuiden: 4 gewonden Bij een botsing tussen twee perso nenauto's op de Rijksweg bij Arne muiden zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt. In de richting Goes reed de heer M. van D. uit Rilland-Bath in de rich ting Middelburg de heer Van L. uit IJmuiden. Vermoedelijk ontstond de botsing, doordat de auto van de heer Van L. uit de bocht vloog en daarbij de linkervoorzijde van ae auto uit Rilland-Bath raakte. De heer Van D. werd tegen het stuur gedrukt en liep verwondingen op. aan been en borst. Zijn echtge note, die naast hem zat, werd aan haar neus gewond. Het tienjarig dochtertje van de familie Van D., dat achterin zat, brak haar rechter pols en liep een hersenschudding en een diepe vleeswond aan een van haar benen op. Zij moest per am bulance-wagen naar het ziekenhuis Oostwal te Goes worden gebracht. Na behandeld te zijn kon zij naar huis worden vervoerd. De heer Van L. werd vrij ernstig aan het hoofd gewond en moest zich in het Gasthuis te Middelburg onder behandeling stellen. Bij deze botsing werden beide au to's ernstig beschadigd. De auto uit IJmuiden kwam met de wielen naar boven op de weg te liggen. De heer Van D. heeft nog getracht de botsing te voorkomen door krach tig te remmen en zijn auto in de berm te sturen. DS. STEENBEEK SPRAK IN GOES Pleidooi voor nauwere samenwerking De secretaris van'de landelijke her vormde jeugdraad, ds. N. O. Steen beek heeft zaterdagmiddag in Goes voor leden van plaatselijke jeugdra den uit de clasis Goes der Nederlands Hervormde Kerk gesproken over de taak van plaatselijke en classicale jeugdraden. Ds. Steenbeek constateer de in zijn inleiding, dat zestig procent der classicale jeugdraden in Neder land niet naar behoren functioneert. Dat er ook in Zeeland wel een en an der aan hapert bleek uit de reacties van de toehoorders die overigens slechts een klein aantal van de 33 ker kelijke gemeenten op Noord- en Zuid- Beveland vertegenwoordigden. Goes noemde spreker een van de weinige classes, waar nog wel iets van uit gaat. Maar blijkbaar gaat er toch nog te weinig van uit naar de plaatselijke jeugdraden. „Alle 33 gemeenten in de classis Goes ziiüten met dezelfde jeugdproblemen", nam ds. Steembeek aan, „maar nie mand komt met die problemen naar voren tijdens de classicale vergaderin gen. En daar horen ze toch thuis". Overigens wass preker van mening, dat er teveel over de jeugd ge klaagd wordt en er te weinig voor wordt gedaan. Hij waarschuwde dan ook tegen de „sla d'r op"-men- taliteit, die spreekt uit enkele vrien- delijk-adviserende krantenartike len, welke onlangs werden geschre ven na de relletjes in grote steden. „Gen enkele krant heeft daarna de jeugd aan het woord gelaten en dat moeten we toch doen. Daarom is het beste om de jeugd op te zoeken in haar werk en in haar spel om rustig naar haar te luisteren", aldus ds. Steenbeek. Geloof in de jongeren, liefde voor het jeugdwerk en zin om de problemen te bestuderen, moeten by de leden van de jeugdraad aanwezig zijn. An ders komt er niets van terecht", meende ds. Steenlbeek ook. Spreker pleitte voor een nauwere samenwer- kitog tussen de classicale jeugdraad en de plaatselijke jeugdraden, terwijl de laatsten elkaar met raad en daad zouden behoren bij te staan. Voorts wees spreker er op, dat men nooit moet verwachten, dat de jonge ren als resultaat van deze activitei ten weer op catechisatie zullen ko men, of opnieuw de jongerenclubs be zoeken. Dit laatste mag nooit het doel zij ia, het mag er wel een bijkomend ge volg van zijn. Ds. Steenbeek vroeg zich trouwens af of de leeftijdsindeling bij cateschisa- ties en jeugdwerk wel zo geschikt is. Het verschil in geaardheid én belang- 300-JARIG BESTAAN Ds. F. J. ter Beek sprak over historie en toekomst Drie eeuwen plaatselijke kerklilstorie speciale herdenkiiigS' dienst, met als voorganger ds. F. J. ter Beek, predikant te Breukelen, waren de gemeenteleden van dc Ned. Herv. Kerk naar hun bedehuis geto gen. Een stijlvolle samenkomst, waar dankbaarheid over dit bijzondere ju bileum in woord en gezang haar uit drukking vond. De moderne, in 1951 gebouwde her vormde kerk was bijna geheel bezet, toen ds. Ter Beek van 1946 tot 1950 was hij predikant te Zuidzande de kansel besteeg en als openings lied enkele verzen van het „Wilt he den nu treden" aankondigde. Het karakter van deze jubileum- dienst was tweeledig. Aan het begin schetste de predikant de geschiede nis van de 300 jaar oude gemeente en later richtte hij de aandacht van zijn toehoorders met een predikatie op „de toekomst der gemeente." Ds. Ter Beek ging in zijn histo risch overzicht terug tot het be- Gondelvaart op avondlijk Veerse Gat besloot winkelweek in V eer e Op luisterrijk» wijze is zaterdagavond in Vee- re de aoor de midden standsvereniging geor ganiseerde winkelweek besloten met een gon delvaart: een door de tonnenleggor „Veergat" getrokken rij van ne gen gepavoiseerdo bootjes, een feestelijk, door schijnwerpers be schenen lint, dat sier lijk over het donkere water van het Veerse- gat gleed. En bij de kleur en de gratie van dit bewege lijke gondellint hadaen de organisatoren uiter aard ook aan het ele ment reclame gedacht: de bootjes lieten dc honderden mensen, die samengedromd op de dijk naast de Camp- veerse Toren de gon dels gadesloegen ach tereenvolgens „Koopt", „in" en „Veere" lezen, weshalve het „Koopt in Veere" de aandacht van een brede kring had Het was een dergelijk .feeëriek schouwspel, dat men er het „Geef mij maar Amsterdam", dat de accordeonist op de „Veergat" bij het verlaten van de Veerse haven inzette, gaarne bij vergatAan de Veerse wal begreep men trouwens wel, dat de goede man het zó niet bedoelde! Konden de toeschou- wers-op-de-wal genie ten van de aanblik van het gondellint: de men sen, die de tocht op de „Veergat" en op een van de deltawerken rondvaartboten mee maakten zagen over htt. water een Veere liggen, dat met een in floodlight badende Campveerse Toren en stadhuis een winkel week afsloot. En een enthousiast mu sicerend „Veere's Ge noegen", dat de feeste lijkheden opende met eeii concert en later, bij een muzikale rondgang werd bijgestaan door een met verve spelend tamboerkorps „Achil les" uit Middelburg, dat een taptoe verzorgde en tevens voor een kern achtig muziekje zorgde bij de afvaart van de gondels. Het was een geslaagd slot van een geslaagde winkelweek, waarin de middenstanders het ni veau van hun etalages „optrokken" door het organiseren van een etalage-wedstrijd. Een Middelburgse jury kin- de bakker Luijk uit de Kapellestraat een ver diende eerste prijs toe. gin van de 17e eeuw, toep op de plaats van de huidige kérk een r.-k. kapel stond. Hij gewaagde vervolgens van de vele opofferin gen, die de vroegere hervormde gemeente zich met een groot en standvastig geloof heeft getroost om de moeilijkheden in de begin periode te overwinnen. Met als leidraad de lijst van 37 predikan ten, die hervormd Zuidzande heb ben gediend, hun lotgevallen en hun stimulerend werk op de ont wikkeling van de kerk, schilderde ds. Ter Beek het vervolg van de historie. De predikant herinnerde nog. aan de grote verwoesting in het dorp tijdens de laatste oorlog, waarbij ook het kerkgebouw voor een groot deel werd platgeschoten. „Er staat nu echter een bedehuis, dat een voorbeeld van een moderne dorpskerk is en ook de in 1958 gerezen moeilijkheden over het garanderen van een minimum traktament voor de nieuwe predi kant, zijn overwonnen", zo besloot de predikant. Na gebed en schriftlezing begon het liturgische gedeelte van de herden- Itingsdienst. Ds. Ter Beek hield daar in een predikatie naar aanleiding van Mattheüs 10 vers 9. Hij stelde daarbij de verschillende soorten men sen, die Christus nodig hebben, in een duidelijk licht. „Het is niet een oogst van schitterend fruit, die Chris tus vraagt", aldus de predikant, die zijn gehoor als duidelijkste bewijs van Gods genade de geschiedenis van de kerk in herinnering bracht, „Denlc er aan, hoe God hervormd Zuidzan de heeft gespaard en laat Zijn toe komst ook uw toekomst zijn", zo eindigde de herdenkingsprediking. Het dameskoor „Juliana" onder lei- ding»an de heer H. P. Everwijn, verleende zijn medewerking aan déze dienst. Na afloop kwamen de genodigden nog bijeen in de consistorie om de kerkeraad geluk to wensen met liet jubileum. Daar waren verschillende predikan ten uit omliggende gemeenten, ds. L. S. Blom uit Aardenburg namens de ring en burgemeester H. P. Everwijn en wethouder A. Lutcijn namens 't gemeentebestuur aanwezig. Ook de voorlaatste predikant van Zuidzande, ds, II. Ivuijlmnu, woonde de herdenking bij. j^VWVWWVWVVN^VVWVVNA Voor Zeeuws nieuws zio o< de pagina's 5 en 8. stelling tussen jongeren van gelijke leeftijd achtte hij een betere basis voor het maken van onderscheid. Tijdens de discussie, die op de raadge vingen van ds. Steenbeek volgde, werd van verschillende zijden naar voren gebracht, dat de kerkeraden en de gemeenteleden voor deze nieuwe vorm van jeugdwerk geen geld bescfhlkbaafr willen steil en. Men zou alleen willen zien, dat de catechisaties weer werden bezocht en dat de jeugdclubs een nieuwe bloei periode tegemoet gingen. Ds. Steen- beek antwoordde hierop: „Wanneer men ondanks het feit dat de banksal do's in het Goese land de- laatste ja ren gestegen zijn, niets voor de jeugd over heeft, moet men ook niet kla gen". Glorieuze ontvangst van de fruitfee (Stol van pag. 1) voordat het sein werd gegeven om de ballonnen op te laten, kozen de eerste door een onvoorzichtige hand losgelaten reeds het lucht ruim. Intussen stak de fruitfee een welgemeend speechje af en werd geloot om de verschillende prij zen. Eindelijk was het dan zover. De- secretaris van de stichting „Zeeuws Fruitcorso" vertelde de kinderen, dat zij de ballonnetjes op een sein van de fee moesten loslaten. Maar nauwelijks had hij het woord „loslaten" gebruikt, of onder het slaken van wilde kreten lieten de jongens en meis jes hun ballon het luchtruim kie zen... De fee hoefde het sein niet meer te geven Het oplaten van de ballonnen ging echter niet al te best. Nauwelijks tweehonderd ballonnen stegen sta tig omhoog, om door dc wind naar onbekende bestemming te worden gevoerd. Een pleister op de wonde vormden de twee appels, die de kin deren van de heren van het fruit- corso-comité mochten ontvangen Voorafgegaan door „Euphonia" be gaf de fruitfeezich rond vier uur naar de bloemententoonstelling in „het Schuttershof", waar zij offi cieel werd ontvangen. Voorts be zorgde de fruitfee de prijzen thuis bij de winnaars van de etalagewed strijd. Des avonds heerste in de binnen stad en op de Grote Markt een ge zellige drukte. Eerst trad op de rol ler balletclub „Lucky Rolling" uit Bergen op Zoom met een uitgebreid programma van zwierige en acro batische rolschaatsnummers en tot slot musiceerde het dansorkest „The Orpheans". De ballonwedstrijd, die in Goes werd gehouden in het leader van de fruit- week, lukte niet helemaal: de bal- lonnètjes wilden slecht omhoog Foto P.Z.C.), VANDAAG. Middelburg Geref Jeugdgebouw Pro- paganda-avond geref. Jeugdclubs. 19.46 uur. Goes Grote Markt: Kinderavond 19.30— 22.00 uur; Grote Kerk: Opening ten toonstelling „Het Zeeuwse Volks sieraad", '.9.30 uur: Zalen Krijger; Vo gel tentoonstelling, 10.00—22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2