PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSISCHE RAKET BEREIKTE DE MAAN Technische stunt aan vooravond van Kroesjtsjews bezoek aan V.S. Glorieuze ontvangst in Goes van fruitfee BILT PRINSES BEATRIX GING TER KERKE IN NEW-YORK Nieuw rumoer op Cyprus 202e jaargang - no. 216 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummer3 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1/—. „Brieven of adre» bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2353 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Fauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tei. 2094. Wimpels met wapen der Sowjet-Unie gingen mee. Gisteravond heeft een Kussische ruimteraket, de Lunik 2, de maan bereikt. De zenders die over drie golflengten gegevens over kosmische stra ling enzovoort naar de aarde stuurden, hielden om 2 minuten en 24 seconden na middernacht Moskou-tijd (2 minuten 24 seconden over tien Nederlandse tijd) op met functioneren. Tevoren was in Moskou bekendgemaakt, dat dit plotse linge ophouden van de radioseinen het beste be wijs van de aankomst op het doel zou zijn. Het was niet mogelijk de raket waar te nemen op het ogenblik dat die de oppervlakte van de maan trof (met een snelheid van drie kilometer per seconde). „Voor de eerste maal in de ge schiedenis is een ruïmtevlucht verwezenlijkt van „Sowjet-timing op zijn best", zegt men in Amerika In kringen van het Amerikaanse Congres is de Russische raketproef „Sow jet-timing op zijn best1' genoemd. Tevens zag men deze proef als een nieu we uitdaging voor de Verenigde Staten, meer kracht achter hun eigen ruimte-projecten te zetten. De perssecretaris van president Eisenhower, Hagerty, zei geen commentaar te hebben op het succes dat de Russen blijk baar behaald hebben. Zaterdag had hij aan journalisten meegedeeld dat het geen verrassing wekte dat Rusland een maanraket had gelanceerd, daar bekend was dat de Verenigde Staten en Rusland beide in staat wa ren, maanraketten te lanceren. Amerikaanse geleerden hebben de Russen gelukwensen gestuurd met het succes van hun maanraket en hen opgewekt, wetenschappelijke gegevens betreffende deze vlucht ter beschikking te stellen van geleerden van alle landen. kend was gemaakt dat de seinen niet meer werden gehoord. Een merkwaardig aspect van het kennelijk geslaagde experiment met de Lunik 2 is de mededeling dat de wimpels zo gemaakt zijn dat ze In tact zouden landen. Tass lichtte de bedoeling daarvan niet toe. Over de Internationale juridische as pecten zei een Westduits jurist dat de aarde af naar een ander hemellichaam", zo verklaarde gisteravond het Russische persbu reau Tass. Aan de vooravond van premier Kroesjtsjews bezoek aan de Verenigde Staten hebben de Rus sen dus een fantastisch technisch staaltje gele verd. Hun raket bereikte de maan bijna nauw keurig volgens schema. De raket was voorzien van wimpels met het wa pen der Sowjet-Unie en het opschrift „De Unie" van de Socialistische Republieken, september 1959". Volgens Tass hebben de ontwerpers spe ciale maatregelen genomen om te waarborgen dat de wimpels intact zouden blijven wanneer raket op de maan zou vallen. aanspraken op gebied in het interna tionaal recht afhankelijk zijn van het bezit van en de controle over dat ge bied. „De maan opeisen omdat een raket een gebied geraakt heeft is het zelfde als een vlag plaatsen op de zuidpool èn het gehele zuidpoolgebied opeisen". Nauwkeurige berekeningen De laatste trap van de „Lunik 2" be stond uit een geleide raket, die zon der brandstof 1.511 kg woog. Toen deze rakettrap een bepaald punt had bereikt werd een bolvormige houder van 390 kg losgemaakt, die weten schappelijke instrumenten bevatte. Radio-Moskou heeft zaterdagmiddag de seinen van de Lunik 2 gedurende een minuut heruitgezonden. Zaterdag avond stiet de raket een natriumwolk uit voor visuele waarneming. Prof. Lovell van de Britse radiotele scoop te Jodrell Bank zei: „Het is een prachtig bewijs van het gevor derde stadium van de Russische we tenschap en technologie. De nauw keurigheid van een minuut en 23 se conden op een reis van een kwart miljoen mijl (het verschil tussen de geschatte en werkelijke tijd van aan komst) is verbazingwekkend". Twintig minuten voordat de raket de maan trof had het planetarium te Moskou geen krachtige signa len kunnen opvangen. Daarvóór waren do signalen duidelijk ge hoord. Twintig minuten voor mid dernacht Moskouse tijd werden de signalen zwak en geleidelijk aan steeds zwakker totdat zij helemaal niet. meer te horen waren. Van dat ogenblik af was alles wat te horen was een geluid als dat van een voorbijgaande sneltrein. Bij Zee van Rust Eerder had de Russische radio ver teld dat verwacht werd, dat de ra ket do maan zou treffen ergens in gebieden die bekend staan als do Zee van Rust, de Zee van Kalmte en de Zee der Misten. De officiële beves tiging door Tass kwam pas nadat door westelijke observatoriums be- Andere raketten „naar de maan" H Vóór op 3 januari j.l. de Rus- sische maanraket ..Lunik" de maan miste en in een baan om f| H de zon kwam, hadden de Ame- ff rikanen verscheidene pogingen ondernomen om een raket naar de maan te zenden. H De eerste Amerikaanse maan- raket ontplofte op 17 augustus 1958 na een vlucht van slechts 77 seconden. De tweede, de „Pionier 1" werd op 11 okto- i| ber j.l. gelanceerd en kwam tot 133.750 km. van de aarde H doch viel vervolgens terug. De s „Pionier 2". van 8 november, H kwam slechts tot 1600 km. H m hoogte, de „Pionier 3". van o m december reikte 107.250 km. 1= Pas de „Pionier 4". op 3 maart van dit jaar. drie maanden na f| s de „Lunik" dus. kwam in de buurt van de maan, (gemid- s delde afstand tot de aarde: a 384.000 km.) doch niet dicht s genoeg. Evenals de „Lunik" is j| deze raket de maan voorbij M H geschoten en in een baan om de zon gekomen. Lunik werd gedreven door nieuwe brandstof H Lunik 2 werd gedreven door m nieuwe typen brandstof, aldus een mededeling van de weten- li schappelijke medewerker van het Russische persbureau Tass. Hij voegde eraan toe dat de snelheid van de raket aanzien lijk groter was dan die welke nodig is om de aantrekkings kracht van de aarde te over winnen. Op het moment van de aankomst van de raket was de maan 375.000 km van de aarde verwijderd. Illllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllülllllllli lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Procureur-generaal van Indonesië in arrest Mr. Gatot Taroenamihardj3, de Indo nesische procureur-generaal, is blij kens een bekendmaking van het leger uit Djakarta zaterdag gearresteerd. Fr zijn nog meer arrestaties verricht. Gatot stond reeds sedert donderdag onder de krijgstucht op order van lui tenant-generaal Abdoel H3ris Nasoe- tion, Indonesës minister1 van defensie en chef-staf. Volgens de legerverklaring had Gatot pogingen gedaan de goede naam en het prestige van de legerleiding te be nadelen en bovendien de integriteit van bet leger in het bijzonder en van de strijdkrachten meer in het alge meen in gevaar gebracht. De militaire arrestatie van de Indo nesische procureursgeneraal is vol gens een correspondent van Reuter te Djakarta een overwinning geweest voor het leger, na een spannende machtstrijd die zonder bloedvergieten verliep. De verklaring, aldus Reuter, ver schaft geen specifieke details van de beschuldiging tegen Gatot. Vol-, gens onbevestigde berichten gelast te het anti-communistische hoofd- kwartiervan het leger de arrestatie van de procureur-generaal, die bin dingen zou hebben met links gerich te politieke kringen, nadat hij en kele hoge legerofficieren had be schuldigd van economische misdrij ven. DR. ROMIG HULDIGDE KONINGIN JULIANA Gearmd met luitenant op Staten Island aan wal Prinses Beatrix heeft zondagochtend ïn New York een Nederlandse predi kant hulde horen brengen aan haar moeder, koningin Juliana. De prinses, gekleed in een zachtgroen complet met een klein hoedje, wan delde tussen een grote enthousiast roepende menigte naar de West End Collegiate Church voor het bijwonen van de ochtenddienst, waar zij met een (500-tal kerkgangers luisterde naar een preek van dr. E. Romig, een oude bekende van de koninklijke familie. In 1918 werd de predikant aan koningin Wilhelmina voorge- gesteld,_hij leidde diensten voor ko ningin .Juliana toen zij in New York was tijdens haar ballingschap in de oorlog en drie weken geleden heeft hij prinses Beatrix en koningin Juliana in Den Haag bezocht. Dr. Romig sprak over de noodzaak tot eenheid tussen de landen. Met ko ningin Juliana, zo zei hij, heb ik ge sproken over de wijze waarop men sen uit Indonesië in de Nederlandse gemeenschap waren opgegaan. „Het antwoord van koningin Juliana was kort, bijna laconiek, maar voor mij welsprekend. Zij zej eenvoudig „Het zijn onze mensen". Dr. Romig zei dat hij niet meer zou zeggen dan de bescheidenheid van H. M. zou toestaan. „Ik zal slechts bevestigen dat wij in de wijze waarop de elf miljoen in woners van verschillend ras en -geloof in Nederland één land on der God zijn, een lichtend voor beeld hebben van wat de christe lijke vrijheid de wereld geeft". De dienst waarbij gecollecteerd werd voor de Amerikaanse kerk in Den Haag, eindigde met het spelen van het Amerikaanse en het Nederlandse volkslied op het orgel. 1 Tocht met jacht Toen de prinses de kerk verliet werd zij opnieuw toegejuicht. Na de kof fie gebruikt- te hebben bij dr. Romig, maakte zij een tocht met het jacht „Dauntless" van Laurence Rockefel ler rond Lower Manhaften. Zij was daarbij gekleed in een chartreuse en witgebloemde jurk eu witte hoed. Onder het geloei van de scheepssire- nes vertrok het jacht naar Staten Island. Bij aankomst aldaar ging de prinses arm in arm met de 2$-jarige luitenant John Andrews, de officier de kustwacht aan het hoofd de bemanning die de prinses in een kotter naar de wal bracht, van boord. Op Staten Island reed prinses Bea- Jongen zwaar gewond door pistoolschot In een woning aan de Baron van Wassenaerlaan te Katwijk aan de Rijn is zaterdagavond de negenjarige Wïm Hoek door een schot uit een pistool in het hoofd getroffen. In zorgwekkende toestand is de jongen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen een broer van het slachtoffer, die een oplei ding voor de rijkspolitie te Arnhem volgt, voor de eerste maal in het be zit van zijn uitrusting thuis kwam. Direct na zijn aankomst had hij de patronen uit zijn pistool verwijderd en deze aan zijn vader in bewaring gegeven, zodat hij veronderstelde, dat het wapen ongeladen was. Hij meende daarom, dat hij zonder ge vaar de werking van het pistool aan zijn broertje kon demonstreren. Ach teraf bleek evénwel, dat één patroon in de houder was achtergebleven, zo dat het schot afging met het boven vermelde noodlottige gevolg. Nader wordt vernomen is de toestand van het knaapje na operatief ingrij pen nog steeds ernstig, doch niet ho peloos. Deze foto toont een technicus van de Moscovische Radio Club, die met zijn ontvanger naar radiosignalen van de Lunik 2 speurde voordat die de maan bereikte. trïx in een open auto naar het ge meentehuis van Tompkinsville, waar zij werd begroet door de hoogste functionaris van de plaats, die de prinses het ereburgerschap verleen de. Receptie Zaterdag had zij 1500 Nederlan ders die in New York wonen en werken ontmoet in een gebouw van het Amerikaanse legér op Governors Island. Een leeerveer- boot bracht het gezelschap naar het haveneiland. Prinses Beatrix mengde zich onder de gasten en sprak met velen. Zij woonde een cocktailparty bij, te barer ere ge geven door Arthur Houghton, pre sident-commissaris van de Cor ning Glass Company en bracht be zoeken aan het K.L.M.-kantoor op Fifth Avenue dat binnenkort officieel zal worden geopend, en aan het Metropolitan Museum, waar haar oom, prins Aschwin Lippe, haar in zijn functie van cu rator voor kunst uit het Verre Oosten begroette. Naar Eisenhower Prinses Beatrix zal vandaag met een particulier vliegtuig naar Washing ton vliegen, waar zij met president en mevrouw Eisenhower zal lunchen. IN OPEN AUTO DOOR DE STRATEN Geen massale „ballonnenvlucht" GEZETEN in een glanzende, rood-witte open auto heeft de fruitfee 1959 met haar beide hofdames zaterdagmiddag haar intocht in Goes gedaan. Een stralende zon begeleidde de fee op haar tocht door de skaten van Goes, waar vele honderden toeschouwers haar een uitbun dig weihom toeriepen. De am bassadrice uit fruitland werd vergezeld door de drie plaatse lijke muziekkorpsen „Hosanna", „Euplionia" en „Excelsior", en niet minder dan 2000 schoolkin deren, die kleurige ballonnetjes met zich meevoerden. De stoet was om half drie van de veiling af vertrokken en arriveerde ruim een half uur later op de zon overgoten Grote Markt. Honderden belangstellenden hadden zich hier opgesteld om getuige te zijn van het oplaten van de tweeduizend ballon nen. Het was een feestelijk gezicht al die vrolijke jongens en meisjes met hun blauwe, gele of oranje ge kleurde ballon in de handen. Lang (Zie slot pag. 2 kol. 6) In een rood-witte open wagen heeft de fruitfee 1959 zaterdag haar en tree in Goes gedaan. ■■(Foto P.Z.C.). - Zondag zijn ïn Kyrenïa (Noord-Weel- Cyprus) vlugschriften verspreid waar in gezegd wordt, dat de gehele Cypri sche bevolking zich zal verzetten te gen „de geweldadige uitvoering van de Londense overeenkomst aangaande Cyprus" en „elk middel tot haar be schikking" zal aanwenden. De vlugschriften, die verspreid zijn door de ondergrondse beweging die zich „het geknechte en verdeelde Cy prus" noemt, eist van aartsbisschop Makarios, dat hij een volksstemming organiseert om de wensen van he: volk vast te stellen. „Onze leuze is ons vaderland te be vrijden van het Brits-Turkse juk en van verraders", aldus de vlugschrif ten. Aartsbisschop Makarios hèeft zon dag „ergens in Cyprus" besprekin gen gevoerd met zijn belangrijkste medewerkers en met leiders van de Ed'ma over de uitnodiging van ge neraal Grivas voor een onderhoud in Athene. Drie mensen bij Nes verdronken Zaterdagmiddag zijn aan het strand te Nes Ameland twee Duitse meis jes van ongeveer 16 jaar en een leid ster, deel uitmakende van een club, die daar donderdag was aangeko men, verdronken. Vijf zes dokters zijn drie uur te vergeefs bezig geweest te trachten met kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken. De 18-jarige jongeman Welters uit Maastricht is zaterdagmiddag ver dronken in een poel naar rijksweg Het weer in Europa Volgens de v.eerrapporten i avond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, half bewolkt Twente, half bewolkt Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, half bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, licht bewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, omveer Grenoble, zwaar bewolkt Nice, geheel bewolkt Berlijn, licht bewolkt Frankfurt, onbewolkt Münehen, licht bewolkt Zürich, licht bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locamo, zwaar bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome. onbewolkt AJaccio, zwaar bewolkt Madrid, half bewolkt Lissabon, licht bewolkt gister- 20 gr. 21 gr. 22 gr. 21 gr. 21 gr. 23 gr. 23 gr. 24 gr. 32 gr. 15 gr. 28 gr. 18 gr. 14 gr. 25 gr. 22 gr. 24 gr. 26 gr. 23 gr. 25 gr. 26 gr. 23 gr. 23 gr. 28 gr. 27 gr. 20 gr. 25 gr. 25 gr. 26 gr. 28 gr. 26 gr. 28 gr. 23 gr. 26 gr. 35 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perloden Overwegend matige wind tussen uoord en noordoost. Dezelfde of Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 15 september Zon op 6.12 onder 18.58 Maan op 18.10 onder 4.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1