Duitsers willen de schildluizen op biologische manier bestrijden Tekko Taks en de Atoompantoffels TWEE MANNEN DRONGEN TOT DE NOORDPOOL DOOR PERS WIJDT GROTE AANDACHT AAN PRINSES BEATRIX REIS IFeifhen HET BLONDE GEVAAR PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 EEN MILLIMETER GROOT MAAR VRESELIJK VRAATZUCHTIG „Luizenfabriek" levert voedsel voor sluipwespen in opleiding (Van een correspondent) Luizen zijn onsympathieke dieren, zelf» wanneer zo het niet op mensen maar op appelbomen en bessenstruiken voorzien hebben, zoals de „San- Josè-schildluis", die men sedert 1946 voor liet eerst ook in Duitsland heeft ontdekt, namelijk in het Rijndal tussen Rasstatt en Mannheim. De leek zou een kolonie van deze luizen kunnen houden voor een schimmel, die zich op een boom bevindt, want deze parasieten zijn niet groter dan een speldeknop. Voor de aangetaste boom echter betekent deze „schimmel" een groot gevaar. De luizen onttrekken namelijk aan de boom niet alleen het sap, maar zij scheiden daarbij ook een giftige stof af waaraan de boom in sommige gevallen in enkele jaren te gronde gaat. De leider van de plantezlektenkun- dige dienst in Stuttgart, dr. JClett, heeft zich tot taak gesteld dit scha delijk gedierte nu eena niet met che mische giften doch langs biologische weg te lijf te gaan. Hij kwam op de ze gedachte toen hij in 1950 terug keerde van een reis naar Amerika. In Amerika en in Italië treft men de „San-Josè-schildluis" op veel grotere schaal aan dan in het koelere kli maat van bijvoorbeeld Wegt-Duits- land. Maar zij richten daar veel min der schade aan omdat hun natuur lijke vijanden, heel kleine sluipwes pen, do zogenaamde Prospaltella per- nieiosi daar in voldoende mate als biologische „politie" actief zijn. Deze sluipwespen, die zelf slechts een hal ve millimeter groot zijn, bracht dr. Klett mee naar Stuttgart en sinds dien bestaat er bij de planteziekten- kundige dienst de enige en eerste „luizenfabriek" van Duitsland. In klimaatkamers Wil men sluipwespen kweken, dan heeft men daarvoor als voer grote hoeveelheden schildluizen nodig. Bei de diersoorten gedijen thans in de kli maatkamers van het instituut te Stuttgart schitterend en met miljoe nen tegelijk. Eens per jaar komt er uit Frankrijk een wagonlading me loenen bij net instituut aan. Onge veer 350 van deze dikke vruchten worden tegelijkertijd uitgelegd op de planken van de klimaatkamers. De overige wachten in koelkamers op la ter gebruik. Ongeveer een half mil joen schildluizen kunnen een plaatsje vinden op een oude meloen. Is een vrucht ..voldoende met lui zen bezet, dan wordt ze uit de „luizenfabriek" overgebracht naar de kamer waar men de wespen kweekt en daar zijn het de wes penwijfjes die zich met hun levend voedsel gaan bezighouden. Ieder vrouwtje legt ongeveer 40 tot 60 eieren. Elk ei in een andere schildluis. De wesp doorboort daarvoor het schild dat de luis vormt, zodra ze zich definitief-op de schil van de meloen heeft „be vestigd". De wespenlarve eet de luis langzaam maar zeker van binnen uit op en zoekt daarna, zelf tot wesp geworden, nieuwe luizen uit om weer eitjes in te leg gen. Het einde van deze luizengeschiede nis ls dat dr. Neuffer, de weten schappelijke assistent van dr. Klett, de uitgekomen sluipwespen met een speciaal daarvoor ingerichte stofzui ger van de vensters van de klimaat kamer verwijdert en ze overbrengt in een transportbus. 2 tot 3 maal per week worden deze wespen dan over gebracht n&a.r het door schildluizen geteisterde gebied in de buurt van Heidelberg. Op deze wijze worden jaarlijks naar een grove schatting 4 tot 5 miljoen sluipwespen op de scha delijke parasieten in het Rijnland losgelaten. De wetenschappelijke activiteit van de Stuttgarter „Luizenfabriek" ls in ternationaal georiënteerd. Dr. Neuf fer staat voortdurend in contact met soortgelijke instituten in andere lan den. veel van dergelijke instituten zijn er echter niet. Geregeld vindt er een uitwisseling van wespenstammen plaats. Zo betrekt men in Stuttgart thans bijvoorbeeld uit Tsjecho-SIo- wakije Russische en Chinese wespen- soorten, die vermoedelijk beter be stand zijn tegen liet klimaat van YVest-Duitsland. Wat het resultaat is van dit inzetten van de wespenpolitie in do boomgaarden van Heidelberg, kan op het ogenblik nog niet met ze kerheid worden vastgesteld. Men weet slechts dat do luizenplaag zich niet heeft uitgebreid. Of dit alleen moet worden toegeschreven aan de wespenproduktie te Stuttgart, moet nog wetenschappelijk vastgesteld worden. WIE WAS DE EERSTE COOK OF PEARY Tijdens een stormachtige rechtszit ting in Rome is beslistdat Ingrid Bergmans ex-echtgenoot Roberto Rosselini de hinderen uit hun huwe lijk tot 8 oktober bij zich mag hou den. Na de zitting heeft Ingrid Bergman, die inmiddels weer getrouwd is met Lars Schmidthaar drie kinderen Ro- bertinoIsabella en Isotta opgezocht in de villa van Rosselini, vijftig kilo meter van Rome. Foto rechts: Een stralende moeder tussen haar kinderen. Foto links: Na het afscheid van haar kinderen in Santa Marinella kon de filmster haar tranen niet meer houden. „Er is daar roem genoeg voor allemaal" (Van een medewerker) De grootste wetenschappelijke sensa tie van het jaar 1909 viel in septem ber. In het begin van die maand be richtte de Newyorkse arts dr. Fre derick Albert Cook in de „Herald" over zijn ontdekking van de Noord pool. Als mokerslagen troffen zijn woorden een man, dio juist op het punt stond, zijnerzijds do eerste op mars naar de pool schriftelijk open baar te maken. De ingenieur en vroe gere luitenant van de Amerikaanse marine Robert Edwin Pcary voelde zich bedrogen in wat voor hein het grootste succes vau zijn leven was. Daaraan kon de publikatie van zijn verhaal, slechts zes dagen na dat van Cook op 6 september niets veranderen. Twee mannen, die de grootste ontberingen hadden geleden in het eeuwige ijs, streden om de prioriteit van een ontdekking. En on middellijk verdeelde het publiek zich in twee vijandelijke kampen, die hun strijd eigenlijk tot nu toe niet be slist hebben gezien. „Eindelijk de pool De prijs van drie eeuwen. Mijn droom en doel sedert twintig jaar. Eindelijk bereiktIk kan het nog niet begrijpen". Dat schreef Peary op 6 april 1909 in ziin dagboek. Hij stond op het gedachte- punt, waar de meridianen samenko men, op de plaats waar men alleen maar het zuiden kent als windstreek. Na vijf vergeefse pogingen had hij in februari met 7 blanken, 17 eskimo's en 133 honden voor zijn sleden de strijd opgenomen met de witte woestijn. Met twee eskimo's kwam hij na een tocht van 768 kilometer in begin april bij het zo lang Ver langde doel en hees daar trots de „stars and stripes". Maar reeds op de terugreis bereikte hem het verpletterende bericht, dat zijn grote concurrent Cook een jaar vroeger op de top van de wereld ge staan had. Peary wilde en kon dit be richt niet geloven hij had immers op de pool geen enkel spoor van een vroegere ontdekker gevonden. Frederick Albert Cook schreef za kelijk over zijn opmars naar het centrum van het noordpoolgebied, over die 21ste april 1908, waarop liij zijn beide begeleiders voor een met de Amerikaanse vlag versier de igloo fotografeerde. Hij schil derde de vreselijke terugreis met zijn trouwe eskimo's, de strijd met de poolberen en een bijna boven menselijke overwintering in het arctische ijs. Maar één medede ling werd hem noodlottigzijn dagboeken met de gegevens van zijn metingen waren, naar hij zei, in de ijswoestijn verloren gegaan. En hieraan klampten zijn tegen standers zich vast. Zij noemden Cook, die ook reeds in het zuid- Advertentie) poolgebied zijn sporen verdiend had, een zwendelaar en bedrieger. Men heeft later aangenomen o.a. de Duitse kenner van de geschiede nis van de Noordpool, H. H. Houl zegt dit in zijn boek „De roep van het Noorden" dat beide mannen zeer dicht bij de Noordpool geweest moeten zijn. En zeker is ook, dat bei den een belangrijke bijdrage hebben geleverd tot het poolonderzoek. Cook heeft overigens op de berich ten over het succes van zijn concur rent gereageerd met de woorden „Wanneer Peary zegt, dat hij do Noordpool bereikt heeft, dan geloof ik hem. Ik ben blij over zijn succes, want zijn mededelingen zullen de mij ne bevestigen. Overigens is er daar roem genoeg voor allen". NA AANKOMST IN NEW-YORK Alle New Yorkse kranten hebben zaterdag op hun voorpagina een foto van Prinses Beatrix en artikelen over haar aankomst in de Verenigde Sta ten gepubliceerd. Zo schreef de Dally News: „Het is prettig de erfgename van de Neder landse troon te kunnen verwelkomen. Wij hopen dat haar verblijf hier haar zal bevallen. We wilden alleen maar dat alle buitenlandse bezoekers (ja, Kroesjtsjew) net zo vriendelijk wa ren, net zo'n prettig gezicht hadden en net zo onschuldig waren als prin ses Beatrix". De New Yórk Herald Tribune schreef dat de stad de prin ses in zijn hart heeft gesloten, ter wijl de New York Times stelde dat 4 Insignes niet verkiezingsleuzen als „I'll back Mac" eu „I'm a Mao man" zijn in Engeland to koop. Men ziet daarop de Britse premier lachend tegen een „con servatief blauwe" achtergrond. 15 september Vllssingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldlnge HOOG EN LAAG WATER ..-f nap uur meter 0.38 1.96 1.04 1.35 1.47 2.10 2.11 2.26 1.47 1.68 nap uur meter 12.58 1.95 13.27 13.55 14.10 14.38 2.10 2.20 1.33 1.56 7.58 7.28 8.00 1.62 1.78 1.92 1.42 1.63 nap uur meter 19.27 19.57 20.29 19.56 20.21 2.24 2.38 1.67 1.93 (Advertentie) EA3Y meest gevraagde Prinses Beatrix aankomst „op de mooie en gedurfd-ontworpen Rotter, dam een bijzonder cachet draagt". ,Maar weinig volkeren hebben zo'n moed vastbeslotenheid en zelfopoffe ring getoond als de Nederlanders de den ook na de verschrikkelijke tol die zij aan de Tweede Wereldoorlog betaalden). De havens waren vernield, de velden stonden onder water, er waren geen vervoersmiddelen of grondstoffen. In december 1949 kwam daarbij de frote schok van het verlies van Ne- Jerlands Oost-Indië, nu Indonesië. Er waren werkelijk bovenmenselijke krachten nodig om deze moeilijkhe den te boven te komen zoals de Ne derlanders zo prachtig hebben ge daan. Zij hebben opnieuw, bewezen dat weinig volkeren zo goed tegen crises opgewassen zijn als zij. Er bestaan wel binnenlandse ge schillen, in het bijzonder gods dienstig soctarismo, .maar als zij in nood verkeren vormen de Ne derlanders een verenigd, hard werkend en democratisch volk. Dat is het wat de Rotterdam en zijn koninklijke gast voor ons symboliseren. Ons wolkom is een klein huldelblijk voor een dapper klein land en een groot volk", al dus de New York Times. 1. Tekko Taks was druk bezig in zijn tuin en floot daarbij een vrolijk lied. De ligusterhaag welke hij met driftige beweginkjes knip te, knapte zienderogen op en dat was dan ook de re den van zijn opgewekt hu meur. „Die haag ziet er weer uit om door een ringe tje te halen!" klonk er op eens een jolige stem en toen Tekko opkeek, ontdekte hij zijn vriend Terry Fox. „Ja jong!" antwoordde onze vriend over de heg heen. „Als rentenier heb ik de tijd voor zulke dingen. En daarbij komt dat ik dol ben op tuinieren, dat heb ik van mijn vader, weet je! Die goeie man deed zelfs het grote gras veld helemaal met de grasschaar, daar hoef je tegenwoordig niet meer om te komen. Nu ha len ze er gauw even de maaimachine overheen ep klaar is Kees. Natuurlijk heb ik in principe niets tegen al die nieuwigheden en heb ik me zelf ook zo'n grasmaaier aangeschuft, maar de sport ia eraf, begrijp je wel!" „Wees maar blij!" grapte Terry. „Van die sport zou je an ders nog een stijve rug krijgen. En voor het knippen van de heg vinden ze misschien ook nog wel eens iets uit!" j Italianen volgden j Spanjaarden op üDe twee verkeersagenten uit|§ HBarcelona, die ter opluiste-^ ring van de veilig-verkeers-g sweek in de lijnbaan te Rotter- =dam enige dagen actief zijn= H geweest, zijn gisteren vervan-= =gen door twee collega's uit m Milaan. Het zijn de 50-jarige|| 1 Adolfo Melato en de 39-jari-= Üge Franco Giustacchjni, res-= =pectievelijk brigadier en agent= =van de Vigilanza Urbana van HMilaan. Zij hebben nog even =kennis kunnen maken met de =beide Spaanse collega's. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Ameide en Tienhoven S. Meijers te Hoogblokland; te Le- melo (toezegging) Clir. Mataheru, oud voorzitter Molukse kerk te Am- bon, woornachtig te Haren (Gr.); te Eede P. de Jong te Kootwijker broek; te Wognum en Zwaag (toe zegging) H. J. Bos te Makkin ga. Aangenomen naar Hem en Venhui zen (toezegging) H. W. de Kruyff, kandidaat te Amsterdam. GERE F. KERKEN. Beroepen tc Wormer B. Mintjes, kandidaat te Utrecht. DETECTIVE-ROMAN DOOR BERKELEY GRAY Als Conquest geen auto-ongeluk had gekregen zou nij naar Coulsdon ge gaan zijn om naar de bungalow van Beecher te zoeken, een imaginai re bungalow precies op het tijd stip van de moord. Conquest is met me mee geweest naar het lijkenhuis- je en heeft daar Rust als Beecher ge ïdentificeerd. „Dat is toch onmogelijk, inspecteur". „Het lijkt zeker onmogelijk", snauw de Williams. „En toch is het zo. De moordenaar heeft Rust omgekocht om als „Beecher" naar Conquest te gaan en hem dat verhaal te vertel len. Gisteravond belde Rust Conquest op, en vroeg hem zo dringend om hulp, dat Conquest op weg naar hem toe ging. Maai zoals ik al zei, een auto ongeluk verhinderde hem door te rij den naar Coulsdon. Nadat Rust de te lefoon weer opgehangen had ging hij terug naar huis, wetend dat hij zijn aandeel in de zaak gedaan had. Ze ker is het dat hij geen achterdocht tegen zijn moordenaar koesterde pfschoon deze hem blijkbaar nog op belde, nadat Rust thuis gekomen was, en vroeg of hij even bij hem aan mocht komen. Hij kwam en Rust liet hem. zonder enige verden king binnen. Het was toen gemak kelijk genoeg om hem neer te slaan". „En hebt U geen idee wie de moor denaar- zou kunnen zijn, inspecteur?" vroeg Martin, die de zaak nog niet helder zag. „En Conquest ook niet? Hij moet toch, als de persoon waar alles om draait, enig idee hebben..." „Ik kan het niet zolcer zeggen maar ik geloof het niet", zei Wil liams voorzichtig. „Hij is handig ge noeg, niemand die dat beter weet dan ik. Maar dit keer speelt hij, geloof ik, open kaart". „Die woorden zal ik niet gauw ver geten", zei Norman, terwijl hij zich bij hen voegde. „Hot is prettig om te horen dat je dat gelooft. Het is eens een verrassing". Hij lachte tegen Martin. „Weet U al wat meer over onze vriend Rust? U hebt de tijd gehad U in zijn verle den tc verdiepen. Rust is degene die 'mij het meest interesseert en als er iets over hem te vertellen is, zeg het me dan". Inspecteur Martin keek Conquest daarbij scherp aan en scheen toen gerustgesteld. Het was dan ook on mogelijk om niet direct aan te voe len dat deze jonge avonturier een man met karakter was. Inspecteur Martin gaf zijn vooroordeel dan ook maar prijs. „Ik geloof niet dat ik het recht daartoe he.b", zei hij beleefd, en was zelf verbaasd over zijn eigen be- jfffdigf Imam 'elf ■■ü-alleen vooi tiö bestemd zijn". leefdheid. „Ik mag geen. feiten bc- .ïïeen voor 4e poU- kend maken die „Houd op met die onzin!", grinnikte Conquest, „U doet al even gewich tig als Bill hier. Ik hoef toch zeker alleen maar do mensen die hier wo nen te ondervragen om alle feiten te weten te komen. Vergeet niet dat ik het recht heb om alles te weten want doze hele zaak draait eigenlijk alleen om mij. De moordenaar wilde mij aan de galg hebben!" De inspecteur keek vragend naai' Williams. „Je kunt hem alles net zo goed ver tellen, Martin." zei. deze onverschil lig, „Zoals hij zelf zegt, hij kan hot toch allemaal te weten komen. En hij heeft inderdaad hot recht in de zaak betrokken to worden". „Rust was acteur tenminste vroe ger", zei Martin. „Jaren geleden speelde hij kleine rollen In goedkope Engelse films. U zult U die films misschien beter herinneren dan ik, inspecteur. Het waren sncrtfilmpjcs. Ook reisde hij wel rond met derde rangs toneelgezelschappen. Ook ja ren geleden, zoals de films". „Dat kunnen nu wel snértfilmpjes en derde rangs toneelgezelschappen geweest zijn", zei Conquest, „maar Rust was een verduveld goed acteur. Hij speolcYï'zijn rol zo erfectvol dat Pixle en ik hem alle twee toch maar geloofden. Zijn acteurschap maakt hot begrijpelijker natuurlijk. Dus toneelspeler! Wat verder?" „De Digby's wisten niet veel van hem af", zei de inspecteur. ..Hij leef de rustig gaf nooit reden tot klachten betaalde zijn huur re gelmatig, behalve een paar jaar ge leden, tóen had hijhet financieel moeilijk. Hij was geen.geheelonthou der, er liggen een paar lege whis- kyflesson op do vuilnishoop achter de garage, cn er staan nog een half lege en volle fles ln de kast. In de laatste jaren heeft hij wel eens een baantje bij een of andore film gehad, en ook kleine rollen op de te levisie gespeeld. Een jaar geleden scheen het hem ineens beter te gaan, hij ging geregeld naar de kroeg hier in de buurt cn gaf daar nogal veel gold uit. Dat is wol vreemd, want juist doze laatste maanden heeft hij helemaal niet gewerkt. Niemand weet waar hij zijn geld vandaan kroeg". Conquest klakte met zijn vingers. „Ik heb helriep hij uit. „Chan tage „Dat heb ik ook gedacht, mijnheer, maar er is geen enkel bewijs..." „Het kan niet anders", onderbrak Norman hem. „Het moét chantage geweest zijn. En de man op wie hij chantage pleegde is de moordenaar. Heb ik het je niet gezegd, Bill Twee vliegen in één klap. De Onbekende gebruikte Rust om mij te pakken te krijgen. Ik heb de hele tijd al ge dacht dat Rust niet alleen vermoord werd omdat hij bij bij op visite was geweest. Er was nóg een reden". Williams keek hem nadenkend aan. „En je hebt nog steeds geen idee wie er zoveel belang bij zou hebben als jij uit de weg geruimd zou zijn?" vroeg hij. „Geef me even de tijd, Bill", ant woordde Norman Conquest., terwijl hij naar de deur liep. „Hartelijk dank voor je medewerking. En nu ga ik eerst een een heel tijdje rustig nadenken". Thuis gekomen nam Norman oen borrel cn liet zich toon in een ge makkelijke stoel zakken. Joy bestu deerde hem intussen opmerkzaam. Zij kende zijn humeur beter dan wie dan ook en zij voorzag de opwinden- ste gebeurtenissen voor de naaste toekomst. Naast een zeker ongeduld schoen hij toch ook diep ln gedach ten verzonken te zijn. „Wat heeft het meesterbrein in East Croydon uitgedacht?", vroeg ze. Conquest nam een fikse slok, zette zijn glas neer en begon door de ka mer te ijsberen terwijl hij een siga ret opstak. „Het zal degene, die geprobeerd heeft mij op het schavot te krijgen, vast en zeker berouwen", zei hij, met een felle uitdrukking in zijn ogen. „Ik weet nog niet hoe ik hem te pakken zal krijgen, maar als het zover is, dan zal hij er van lusten-" „Zo iomand zal tot alles in staat zijn", vond Joy. „Juist omdat hij weet dat hem ook niets zou helpen als jij hem op zijn hielen zit!" „De moord op Beecher was niette min een bijkomstigheid", zei Norman, „ook al waren zijn clagen eveneens geteld, maar in werkelijkheid ging het om mij..." Hij hield op en keek Joy die hem haast verslagen aan staarde. „Wat is er opeens liefjg?" „Beeeher óók?" vroeg ze verschrikt. Hij lachte. „Dat vergat ik Ie te vertellen. Dc vermoorde man. Matthew Oliver Rust is onze oude vriend Beecher". Hij deelde haar alle bijzonderheden mede; vertelde haar precies wat hij in het lijkenhuisje en in de garage gezien en gehoord had. „Hij was een acteur weet je, en daar door kon hij zo goed komedie spe len toen hij bij ons vier dagen gele den op visite was", vervolgde Nor man. „Ik geloof dat hij ook chanta ge pleegde, en zijn slachtoffer vond het beter hem uit te weg te ruimen. Al sympathiseer ik nu niet bepaald met iemand die chantage pleegt, toch sta ik aan zijn zijde als de moorde naar mij van de moord beschuldigt. Nu gaat het dus nog hier om: wie wil mij zo graag kwijt zijn?" Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12