Van boeren- en tuinderszoons is 61 pet. werkzaam in de landbouw Felle bosbrand bij Bergen op Zoom m ZIJ WAS RAUWELIJKS 17 ER HIJ U JAAR... RUIMTEVAARTDOEL MAAR: GEER GELUIDGEER LEVER MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ]Hierwerdm1951 eenj rood schijnsel gezien} ^NOORDPOOL: rp^^QoanJ -VïAMoy 'Mveht=\ Groef ste maankra mlddelli)n290km. jDiepstemaan- j |kralef8700mdl??! Heel Nederland au 1 mdezekraterpasserf Nevelgordijn over Huybergsebaan J Zes branweerkorpsen van J West Brabant met al hun mate- riaal en kleine vijfhonderd mili- tarnen uit de legerplaats Ossen- drecht, van de vliegbasis Woens- drecht en het garnizoen Bergen op Zoom, hebben zaterdag uren- lang gestreden tegen een vlam menzee,, welke de bossen van de I bekende Wouwse Plantage had- den aangetast. Naar schatting is een kleine 100 ha bos en hei verbrand. Omstreeks half twaalf kreeg de Ber- gen op Zoomse brandweer een tele- foontje dat er een bosbrand was aan i de Huijbergselaan ongeveer een 8 km. van de stad. In de omgeving van het Woeste Ge deelte van deze Wouwse Plantage was brand ontstaan en de eigenaar de heer Jansen de Limpes was met vele arbeiders er heen gesneld om het vuur te blussen. Toen de Bergse brandweer arriveer de constateerde de commandant dat hier meer hulp nodig was. Hij sloeg groot alarm, riep alle brandweer korpsen uit de omgeving te hulp en zorgde ook dat de militairen werden ingeschakeld. Het vuur had zich rèeds overal ver spreid. Zowel de hei als de dichte dennenbossen stonden over eën gro te oppervlakte in brand. Militairen en brandweermannen moesten vaak hals over kop een vei lig heenkomen zoeken om niet door het vuur te worden ingesloten. Met grote snelheid verplaatste zich de vlammenzee naar de gro te verkeersweg van Bergen op Zoom naar Huijbergen. Aan de overkant van die weg liggen de bossen van de vliegbasis Woens- drecht en temidden hiervan staan de hangards en liggen de opslag plaatsen en tanks met benzine én andere brandstof. Om te voorko men dat het vuur op deze bossen zou oyersluan werden alle ne- velspuitwagens naar de weg ge bracht om een groot nevelgordi.ju te vormen ter bescherming van de bossen van de vliegbasis. De mi litairen trokken daar ook heen, om, indien er vonken zonden over vliegen, direct deze branden te kunnen blussen. Tenslotte minderde het vuur aan de andere kant van de weg doordat het verder geen voedsel vond. De brand op de heide had men ook spoedig kunnen insluiten terwijl men enkele percelen prijs gaf om verderop gelegen bossen te kunnen beschermen. Het blussingswerlc duurde tot bij vier uur. Vijftig man bleef voor het nablussen de gehele zaterdagavond en nacht paraat. Zondag heeft de brandweer steeds een oogje in het zeil gehou den. De oorzaak van de bi-and is on bekend. Een wereld zonder geluid en een wereld zonder leven. Een vlag kan er niet wapperen en een vogel kan er niet vliegen. Ziehier de wereld van de maan, een wereld die de mens thans binnen zijn be reik begint te brengen waarmede dan een oude droom van dc mens heid tot werkelijkheid wordt. De dag zal er 28-maal zo lang zijn dan op aarde en de zwaartekr&cnt zal er één zesde minder zijn. Uiteraard bergt de maan nog heel wat raadsels in zich maar toch kunnen wij ons al een globaal beeld vormen van de maanwereld. Op onze kaart geven wij een in druk van het maanoppervlak zo als wij dit kennen. Het meest op vallende op de maan zijn voor ons de zeeën (of maria). Zij zijn dui delijk met het blote oog zichtbaar en vormen de donkere vlekken op de maan. waardoor men tot de ge dachte kwam aan het mannetje op de maan. Deze zeeën dragen prachtige namen als Oceaan der Stormen, Zee der Rust, Zee der Wolken etc. Overigens zijn deze zeeën geen werkelijke watervlak ten maar vormen zij een vlak ge bied bedekt met gruis. Aangezien de temperatuur op de maan op loopt tot ca. 140 graden C in de zon en in de nacht daalt tot 150 graden C onder nul, moeten wij aannemen dat dit gruis is ont staan tengevolge van de verbrijze ling van het gesteente door deze temperatuurverschillen. In de bergketens zien wij een tweede duidelijke verschijnings vorm op het maanoppervlak. De ze bergen zijn vaak hoger dan onze Mt. Everest en maken een bizarre indruk, indien wij op de maan zouden staan, vanwege het ontbreken van groen, water en wind. Ook zal de vermoedelijke breking van het licht op de ber gen het groteske nog onderstre pen. Voor de maanbergen vinden wij overal bekende namen als Al pen, Jura, Pyreneeën, Karpaten etc. Dit komt omdat het sinds 1645 de gewoonte is om de maan bergen namen te geven van ge bergten op de aarde. Van de maankraters heeft een ieder wel een» gehoord, toch is de naam „krater" niet juist, be ter zou het zijn om van „ring gebergte" te spreken, hetgeen dichter bij de waarheid zou zijn. De maan kent meer dan 30.000 van deze „kraters", waarvan de grootste (de Bailly) een middel lijn heeft van niet minder "dan 290 km. Er zijn trouwens meer dere van deze enorme „ring gebergten" op de maan; zo zou geheel Nederland met gemak in de Clavius passen! Het zijn de kraters, die tot de interessantste puzzels van de maanwereld beho ren, wij weten nl. niet precies hoe ze ontstaan zijn; de gedachten gaan uit naar een vulkanische of meteorische oorsprong. Het is de krater Tycho die een andere maanmerkwaardigheid on der ons oogt brengt, nl. de stra len. Als een gebroken ruit strek ken zich de stralen vanuit de kraterover het maanoppervlak uit. De maan kent meer van deze stralenvelden, maar die van Ty cho is wel de duidelijkste zoals haar stralen kaarsrecht over berg en dal lopen. Een bevredigende verklaring voor deze stralenstel- sels heeft men nog steeds niet ge vonden. Evenmin ais voor het verschijnsel van de „mistvorming" rond bepaalde gebergten, hetgeen men met het bestaan van een uiterst dunne dampkring heeft willen verklaren. Interessant is ook het vraagstuk van de ver dwijnende krater Liné; nog in 1843 zag men hier één grote kra ter met een doorsnede van ca. 10 km, thans is er alleen nog maar een witte 'vlek waar te ne men. Er zijn nog meer mysteries, in april 1948 werd op de berg Plato een helder oplichtend verschijnsel waargenomen. Het is moeilijk denkbaar dat het een inslaande meteoriet was, omdat wij dit ver schijnsel dan meerdere malen zouden hebben moeten zien, ca. 100 maal per jaar. Ook het rode lichtschijnsel op de krater Lich tenberg, dat in 1951 werd waar genomen, roept problemen op, waarvoor men een verklaring zoekt in het weerkaatsen van het zonlicht op een bepaalde grond soort. VOLGENS RAPPORT LANDBOUW- ECONOMISCH INSTITUUT Voor grotere bedrijven blijft de opvolging vaak nog een knelpunt Het landbomv-eeonomisch instituut heeft een rapport uitgegeven over de bedrijfsopvolging en beroepskeuze in land- en tuinbouw, dat is samen gesteld onder leiding van dr. A. Maris, hoofd afd. streekonderzoek van het L. E. I. en R. Rijneveld, ec. drs. ï^et rapport constateert dat er de laatste tien, twintig jaar een dynamische ontwikkeling in de land- en tuinbouw is geweest ten aanzien van de bedrijfsopvolging en de beroeps keuze. De enquete werd gehouden onder de boeren en tuinders van 63 gemeen ten ovr het gehele land, tezamen 15.000 boeren en tuinders tellend, van wie 7500 voor enquete in aanmerking kwamen (met zoons van 12 jaar en ouder). De belangrijke veranderingen, die zich sinds twintig jaar geleden heb ben voorgedaan, betekenen in het al gemeen even zovele verbeteringen, schrijft het rapport. Dit houdt overi gens weer niet in, dat op alle pun ten reeds een bevredigende situatie bestaat. Van de boeren- en tuinderszoons werkt gemiddeld 61 in de land bouw, terwijl 88 in de niet-agra- rische sector emplooi heeft, gevonden. Het percentage buiten de landbouw werkenden Is voor de jongste gene ratie van zoons (de 15-19 jarigen) slechts weinig lager dan voor de oudere zoons. In de wijze, waarop men tot de keu ze van een niet-agrarisch beroep is gekomen, bestaat echter een belang rijk verschil. Bij de jongere zoons heeft het overgrote deel de beslissing over de keuze van het niet-agrari- sche beroep direct na de lagere school genomen, waarbij veelal ook voortgezet onderwijs wordt gevolgd. Men mag aannemen, aldus het rap port, dat van de groep jongere zoons een deel de landbouw nog zal verla ten. Bij de oudere zoons valt het zwaartepunt op de afvloeiing op la tere leeftijd, waardoor deze zoons als ongeschoolden óp de arbeidsmarkt zijn gekomen. Het aantal oudere zoons, dat in de lager geklasseerde beroepen terecht is gekomen en daardoor op de maat schappelijke ladder is gedaald, is dan ook belangrijk groter dan het aan tal zoons dat is gestegen. De regionale verschillen in het afvloeiingspatroon zijn groot. In het zeeklei- en weidegebied in Friesland en Groningen is bij voorbeeld de afvloeiing direct na de lagere school het grootst, in het zandgebied van Brabant en Limburg daarentegen het laagst. Van dè jongste generaties zoons heeft 80 pet. agrarisch onderwijs gevolgd Benerkt men zich tot het agrarische dagonderwijs, dan is dit cijfer 66 Wat de agrarische bevolkingsdruk betreft, is gebleken, dat de verhou ding tussen het aantal in de land bouw werkende zoons èn het aantal voor hen vrijkomende bedrijven voor Nederland als geheel 1,24 bedraagt (generatiedruk). Met andere woor den voor elke 100 vrijkomende be drijven zijn er 124 kandidaten. Van gebied tot gebied geeft de generatie- druk verschillen te zien. In de noordelijke zeeklei- en zandge bieden is deze druk het laagst (1,10), in het zuidelijke "zandgebied het hoogst (1,43). Belangrijker nog dan de geografische verschillen zijn die tussen de grootteklassen, aldus het rapport. In alle gebieden in Neder land ligt op de landbouwbedrijven kleiner dan 5 ha de generatiedruk ver beneden 1 (0,77), op deze be drijven is een tekort aan opvolgers. In de grootteklasse van 510 ha is het aantal opvolgers ongeveer in evenwicht met het aantal vrijkomen de bedrijven. De generatiedruk is echter zeer hoog in de grootteklassen boven de 10 ha, op de bedrijven gro ter dan 20 ha bedraagt deze zelfs 1,64. Bij de berekening van deze cijfers is uitgegaan van een gelijkblijvend aantal bedrijven en een gemiddelde leeftijd van boer worden van 31 jaar. Houdt men rekening met een gerin ger aantal bedrijven en met een la gere leeftijd van zelfstandig worden, dan geven de cijfers over de genera tiedruk een veel ongunstiger beeld. In het algemeen kan men wel zeg gen, dat het vraagstuk van het té veel aan zoons in de periode 1947 1957 aanzienlijk aan scherpte heeft verloren. In vrij grote delen van ons land vormt het vraagstuk van de opvolging van boerenzoons echter op de wat grotere bedrijven nog een be langrijk punt, zo wordt in het rap port geconcludeerd. Agent nam fooi van tien gulden aan Eind juni bereed een Brabantse au tomobilist met grote snelheid de Van Alkemadelaan te Den Haag. Daar de man de maximum snelheid over schreed, werd hij aangehouden door twee jeepagenten. De jeepagenten vermeldden echter niets van deze aanhouding in hun rapport. Toch werd deze zij de politie bekend. De politiemannen vielen door de mand en werden om hun leugenach- tig gedrag op last van de burge meester door de hoofdcommissaris geschorst. Daarna kreeg men ver moeden dat een van de jeepagenten, de 45-jarige hoofdagent G. de V. een fooi van f 10.van 'de aangehouden automobilist had aangenomen. Een nader onderzoek hierna resulteerde begm augustus tot aanhouding van De V. Nadat hij was opgesloten ïri het Huis van Bewaring, werd de V 's toestand zo slecht, dat hij in een psychiatrische inrichting moest wor den opgenomen. Dr. William McCord, een deskundige van de universiteit van Stanford (San Francisco) meent dat een socioloog met zeer grote mate van nauwkeurigheid kan bepalen of. een kind van zes jaar een jeugdige misdadiger zal worden.. Hij ba seert zijn uitspraak op een studie van het leven en de huiselijke omstandighe den van een aantal iknderen in New York. Jeugdmisdadigheid is gewoonlijk een gevolg van familieomstandigheden en opvoeding, aldus dr. McCord. Op de huwelijksdag van een 18-jari- ge jongen en een 17-jarig meisje, heeft zich vrijdag op de Anjelier- weg te Nijmegen een drama afge speeld. De ouders van de bruide gom stonden in de buurt niet erg goed aangeschreven. Op de dag van het huwelijk kwamen zij naar het huis van de familie, niet om geluk te wensen maar herrie te maken. Sommige waren gewapend met bierglazen en bierflessen en anderen hadden zich zelfs meester gemaakt van pannen. Het werd een veldslag in het klein, waarbij de buren weldra in twee partijen waren verdeeld, waarvan er een de zijde koos van de ouders van de bruidegom. De politie die snel werd gealarmeerd trachtte de twistenden te scheiden, doch slaag de daar aanvankelijk niet in. Een der politiemannen werd zelfs zo ernstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Tenslotte werd de politie het terrein toch meester, Resultaat van de „veldslag." was een aantal meej,' of minder gewonde vrouwen en mannen. Van een was de neus ais het ware weggeslagen en een ander had een diepe steek wond in de arm. Enige van de bruiloftsgasten werden naar het ziekenhuis vervoerd om verbonden te worden. Zeven werden er over gebracht naar het politiebureau. Zij kregen een proces-verbaal we gens burengerucht en mishande- De sluiting van het parlementaire zittingsjaar werd ditmaal verricht door minister Toxopeus, die men hier gefotografeerd ziet bij zijn koets op het Binnenhof na de sobere plechtig heid. ling. Ook het jonge echtpaar vond voor een nacht onderdak in het politiebureau. Het huis zelf, waar het gevecht ontstaan is, heeft veel weg van een ruïne. Op het dak ligt geen pan meer en van het huisraad is niet veel meer over dan stukgeslagen stoelen, kasten en tafels. S.D.P. Iaat marxistische leerstelling los Het bestuur van de Sociaal Demo cratische Partij in Duitsland, de SDP heeft een nieuw program ont worpen dat wordt voorgelegd aan de partij op het congres, dat van 33 tot 15 november zal worden gehouden. De SDP maakt zich los van de mar xistische leerstelling dat de staat de beschikking moeten hebben over de produktiemiddelen. De partij is voor een vrijere markt zolang daar wei'lcelijk concurrentie heerst. In andere gevallen zou de staat volgens de partijleiding moeten ingrijpen. Het program eist wel con trole van de staat tegen machtsmis bruik en keert zich tegen machts concentraties. Algemene nationalise ring wordt niet meer verlangd, maar deze eis handhaaft de partij wel voor kolen- en energiebedrijven. In de inleiding zegt het beginselpro gramma van de partij dat de SDP een partij is van de vrijheid van de geest. Elke totalitaire heerschappij wordt afgewezen. Over het' leger zegt de partij dat de verdediging aange past moet zijn aan de geografische en politieke omstandigheden. Atoom bewapening moet worden afgewezen. De partij eist in het programma al gemene gecontroleerde ontwapening. NAAR SCHATTING De kinderen, die zaterdag deelna men aan de ballonwedstrijd' in het kader van de fruitweek, kregen van- de heren van het fmitcorso-comité elk twee appéls. fFoto P.Z.C.). Maria Callas en Onassis „verliefd als kinderen" De operaster Maria Callas en de scheepsmagnaat Onassis zijn volgen» Callas' echtgenoot Meneghini „ver liefd op elkaar als kinderen". Meneghini verklaarde dit in een te lefoongesprek met United Press In ternational. Zijn vtouw en Onassis zijn vrijdag uit Venetië vertrokken voor een boot tocht langs de Griekse eilanden. Onas sis' vrouw. Tina, naar wie Onassis destijds zijn. jacht itoemde, is aan de wal gebleven. In zijn telefoongesprek was Mene ghini beheerst kalm. Over verschillen de dingen wilde hij niet praten, maar wel zei hij „Ik vind Onassis geen heer" Pasternak weer in openbaar verschenen Dc Russische schrijver Boris Paster nak is vrijdagavond voor het eerst sinds de grote Russische oppositie tegen zijn roman „dokier Zjiwago"' weer in het openbaar verschenen. Pasternak en zijn vrouw woonden in Moskou een concert bij van het New-Yorks philharmonisch orkest, waarna zij de dirigent Leonard Bernstein, feliciteerden. „U heeft ons in de hemel gebracht, nu moeten we naar de aarde terug keren", aldus Pasternak. Tegenover verslaggevers verklaarde hij dat alles met hem in orde was en dat hij met een toneelstuk over de bevrijding van de lijfeigenen "in het midden van de 19e eeuw bezig was. Hij hoopte het over een half jaar gereed te hebben. HA VERWOEST

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11