„Moutarde van Sonaansee" titel van Toon Hermans Film Nieuwe vaargeul in Nauw van Bath POLITIE ZAL MEER OP GEDRAG VAR VOETGANGERS LETTEN ECHTGENOOT WERD DOOR MAN EN VROUW GEDOOD ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 OP 22 OKTOBER PREMIÈRE IN AMSTERDAM In klein bioscoopje te Zandvoort werd rolprent gemaakt (Van een speciale verslaggever) „Moutarde van Sonaansee" wordt de titel van de Toon Hermans film", die 22 oktober in het Amsterdamse City Theater in première komt. „Ik had een heel andere titel in mijn hoofd" vertelde Toon ons in de Duivendrechtse cinetone-studio, toen na een dag hard werken met een feestelijke dronk het gereedkomen van de nasynchronisatie van de stemmen in de film werd gevierd. „De krantenmensen hebben me die titel Sonaansee als het ware op gedrongen" zegt hij wat spijtig, „die elk bericht van die gefanta seerde dorpsnaam weer in de kop opnamen". „Het zou niet verstan dig zijn geweest zo'n ongezochte reclame eenvoudig te negeren". Met ernst verzekert hij dan, dat er eigenlijk al te veel poehah over zijn film-initiatief is gemaakt. „De film zelf zal moeten bewijzen, of het werk de moeite waard is. In deze filmbusiness schijn je aan poe hah echter niet te kunnen ontko men. Ik houd er niet van. Met mijn shows heb ik ook nooit veel voor-re clame gemaakt. Eerst, wanneer de zaak gereed was, kwam ik te voor schijn. Zo heb ik het ook met de film willen doen, maar de kranten hebben dat anders gewild". „Zeker. Hoofdpersoon in de film is meneer Moutarde gespeeld door mijn persoontje het is een dromer, een dichterlijke natuur, die verzen maakt, maar door de materialistische wereld om zich heen niet zo goed wordt begre pen. Ik heb geprobeerd die overal waar te nemen tegenstelling tus sen de materialistisch ingestelde mens en de mens met esprit tot uitdrukking te brengen. Tegen over de dromer Moutarde heb ik materialist Braat geplaatst, een worstfabrikant". „Is het waar dat de film een beetje lijkt op het werk van Jacques (Mon Oncle) Tati?" „Geen sprake van. Er zit een vol komen andere atmosfeer en men taliteit in. Ik heb me nooit aan Jacques Tati gespiegeld. Natuur lijk vindt ik wat hij doet leuk, maar dat kan ik ook zeggen van het werk van Danny Kaye, Char ley Chaplin en anderen. Waarom men mij juist met Jacques Tati heeft vergeleken, is overigens wel te verklaren. Tati komt ook uit het variété en is als enkeling een film gaan produceren. Ook ik heb zoveel mogelijk zelf willen doen. Het eindresultaat van mij lijkt echter in de verste verte niet op een Tati-film". „Wie koos als medewerkersf Onder andere Wiesje Bouwmees ter, Phyllis Lane, Gerard Doting, Heddy Bouber, Lo van Hensber- gen, Mary van de Berg, Sven Smeele, ik koos ze allen, omdat ze als typen in mijn film pasten". „De film nadert nu zijn voltooiing. Wat is uw persoonlijke opninie er over" „Ilc ben absoluut niet ontevreden, wanneer ik de primitieve omstan digheden in aanmerking neem, waaronder werd gewerkt. In een kleine bioscoop in Zandvoort heb ben we de film gemaakt. Overi gens moet men wel bedenken dat dit alles voor mij niet anders was dan een experiment. Mijn enige bedoeling is geweest te onderzoe ken of ik talent heb voor film werk. Het is nooit mijn bedoeling geweest één film te maken en dan weer terug te keren naar het the- K.A.B. tegen katholiek verbond van de arbeid De voorzitter van de Katholieke Ar beidersbeweging, de heer J. A. Mid delhuis, heeft op een persconferentie te Utrecht enkele mededelingen ge daan met betrekking tot do struc- tnnrveranderingen in de K.A.B, In verschillende katholieke organisaties waarin mediale groepen en hoger lei dinggevend personeel zijn opgenomen leeft de wens, In Nederland te komen tot een katholiek verbond van de ar beid. Hierover is reeds jarenlang ge sproken, maar, volgens de heer Mid delhuis, van al die gesprekken die in de afgelopen vijf jaar over dit pro bleem zijn gevoerd, is niets terecht gekomen. In K.A.B.-kringen voelt men niet veel voor een dergelijk verbond. De conse quenties van de stichting van een dergelijke federatie zou zijn, dat de K.A.B. terug zou moeten treden van haar plaats en het nieuwe verbond zou dan de representante moeten worden. De heer Middelhuis had lie ver een kleine centrale die een een heid is, zoals de K.A.B. dan een gro tere die in werkelijkheid een huis vol verdeeldheid gaat worden. Op derde verdieping van Eiffeltoren woedde brand In do Eiffeltoren is vrijdagmiddag brand uitgebroken. Het vuur werd ontdekt op de derde verdieping waar zich de televisiezender bevindt. Tengevolge van een defect in een condensator van de televisie-installa tie deed zich kortsluiting voor. Door de rookontwikkeling trad de automa tische veiligheidsinstallatie in werking waardoor de brandweer werd gewaar schuwd. Door het snelle ingrijpen be hoefde de televisie-uitzending niet te worden onderbroken. Begin januari 1956 werd bij een brand de zendin- stallatie op de derde verdieping ge heel vernield. ater. Uit het feit, dat lk onmid dellijk na deze film aan een twee de produktie begin, kunt U be grijpen. dat ik over de resultaten van deze eerste speelfilm van me niet ontevreden ben. Het scenario voor de tweede film is al gereed, maar ik heb stof voor nog tien andere films. Wel zal ik straks theater en film gaan combineren. Overdag de filmerij, 's avonds het theater. Helemaal zonder Bühne- sfeer en het vrolijke zaalpubliek kan ik niet leven. Daarnaast denk ik toch wel een of twee films per jaar te kunnen produceren. Toon Hermans ...theater en bioscoop... ,,Zal Montarde van Sonaansee in het buitenland gaan rouleren"t Dat is niet mijn bedoeling ermee en dat lijkt me ook een te grote opgave ervoor. Met een tweede produktie heb ik wel plannen in die richting. De politie in Den Haag, gaat evenals die in andere steden meer op het gedrag van de voetgangers letten Op een persconferentie deelde mr. J. F. E. Hopman, commissaris van politie in Den Haag en hoofd van de verkeerspolitie, mede, dat de politieautoriteiten zeer ontevreden en verontrust zijn over de wijze, waarop de voetgangers de nieuwe ver- keersbepalingen naleven of beter gezegd, niet naleven. Maar al te vaak komt het voor dat voetgangers de rode verkeerslichten negeren en dood-kalm dwars door het rijverkeer heenlopen. In overleg met de 12 hoofdcommissariaten hier te lande alsmede met de rijkspolitie, is nu besloten, van midden september af, hierop scherper toe te zien. Deze controle zal vooral uitgeoefend worden op punten waar het verkeer door agenten of verkeerslichten wordt geregeld. Bij het constateren van overtredingen, zal niet meer met een waarschuwing worden volstaan, doch een proces-verbaal volgen. Jubileum Hollandsche Aannemingsmaatschappij Commissarissen en directie van de Hollandsche Aannemingsmaatschap pij N.V. hebben gisteren in hotel „De Witte Brug" in Den Haag een recep tie gehouden ter gelegenheid van het feit dat deze onderneming, die o.m. aan de afsluitdijk heeft gebouwd, vijftig jaar geleden werd opgericht. Het was ,een buitengewoon drnkke receptie. Vele hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie van verkeer en wa terstaat, vertegenwoordigers van ge meentebesturen, hoofdambtenaren van gemeentelijke diensten, bestuurs leden van kamers van koophandel en fabrieken en directieleden van aan neming- en baggermaatschappijen, kwamen hun gelukwensen aanbieden. Er werden vele bloemen en geschen ken aangeboden. Thans heeft de Hol landsche aannemingsmaatschappij N.V. een aandeel in de Deltawerken. OFFICIER VAN JUSTITIE TE ROTTERDAM: De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de zaak tegen de SO-Jarige chauffeur en de S8-jarige mevrouw M. A. B.-P. voortgezet. Zij worden ervan verdacht op 19 november 1954 de vroegere echtgenoot van de vrouw, de administrateur L. P. te hebben gedood. De officier van justitie heeft tegen mevr. BI. A. B.-P. wegens moord respectievelijk niedeplegen van moord op de toenmalige echtgenoot van de vrouw zeven jaar gevan genisstraf geëist en tegen de schauffeur vijf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. politie was aanvankelijk verklaard dat de man uit het raam was geval len. De officier achtte bewezen dat A. de daad heeft verricht. Toch vond hij beide verdachten geliik schuldig, om dat ze volgens de officier beiden de daad hebben uitgedacht. A. heeft echter gehandeld onder de wil van een krachtiger en intelligenter per soonlijkheid van de vrouw. Dat de vrouw niet gevlucht is, geen alarm heeft geslagen, haar man niet hielp, de stoel wegtrok, alle sporen opruimde was volgens de officier een aanwijzing dat zij geweten heeft wat MM Eis tegen vrouw 7 jaar en tegen man 5 jaar De chauffeur zou de man met een hamer op het hoofd hebben geslagen waarna de man utt een raam naar buiten werd gegooid. Tegenover de DRIE KNELPUNTEN IN DE SCHELDE Waar blijft men met 6 miljoen m3 baggerzand (Van een Antwerpse medewerker) - De sinjoren kregen de Schelde van God en al de rest van de Schelde, aldus een oud spreek woord. Het ligt dus voor de hand, dat ze er zuinig op zijn, temeer omdat het kanaal Ter- neuzen-Antwerpen nog heel ver re toekomstmuziek is. Met voortdurend baggeren heeft men tot nu toe kunnen voorko men, dat zoals rond 1923 sche pen vast liepen. Maar ondanks ie kleine zes miljoen kubieke meter baggerzand, die nu jaar lijks worden opgezogen en op andere plaatsen worden uitge stort, bestaan er drie feitelijke knelpunten: het Nauw van Bath, de Drempel van Hans- weert en de Wielingen tegen over Vlissingen. Het Nauw van Bath is de voornaam ste moeilijkheid. Om in deze hoek de vaargeul op diepte en breedte te hou den, wordt er jaarlijks 2.524.000 cm3 gebaggerd; bij Hansweert 359.000 em3, bij Walsoorden 280.000 cm3, bij Valkenisse 576.000 cm3 en bij Zand vliet 808.000 cm3. Grotendeels wordt dit baggerzand in de stroom terug gestort om te zijner tijd opnieuw te worden meegevoerd en opnieuw te worden afgezet in de knelpunten. Waar kunnen we het zand terug in de rivier storten zonder straks opnieuw er door te worden gehin derd? Om deze en andere vragen te kunnen beantwoorden heeft men in de nieuwe hall van het water bouwkundig laboratorium aan de Berehemlei te AntwerpenBor- gerhout een Schelde-moquettc ge bouwd van ongeveer zeventig me ter lengte. In dit model zal wor den uitgeprobeerd of en waar er stortplaatsen in de Schelde zijn, waar het baggerzand langere tijd kan blijven liggen. Het baggeren kost België nu jaarlijks een kleine 180 miljoen B.F. Ir. J. L. Theuns van het genoemde laboratorium vertelde ons hierover, dat het Nauw van Bath de grootste moeilijkheid blijft vormen. De vaar- feul is te smal en de bocht te scherp, r is een voortdurende evolutie van de geulen en de platen, die verschui vingen'Veroorzaakt van zuid naar noord en van oost naar noord-west, wat tot gevolg kan hebben, dat er na X jaar een gevaarlijke drempel kan ontstaan. Deze evolutie wordt ge corrigeerd door het baggeren, waar bij thans gebruik wordt gemaakt van een moderne sleepzuiger. Het mond stuk van de zuigerpijp sleept over de bodem en neemt zodoende een dun laagje mee over de hele lengte. De bewuste maquette dient niet voor het bestuderen van de gevolgen van het delta-plan. Daartoe bezit men een an der model. De maquette is uitsluitend om te onderzoeken of het model op de- nieuwe vaargeul kan worden ge maakt. Het sleutelprobleem is hierbij hoe een nieuwe vaargeul kan worden aangelegd, zonder dat de scheepvaart in de bestaande wordt gestremd. De maquette werd gebouwd na talloze peilingen en metingen. Bij Bath werd zelfs met drijvers ge werkt om de juiste stroombanen te leunnen vastleggen. Het directe onderzoek is nog niet begonnen; men is pas in het eerste stadium: onderzoeken o fhet model op de zelfde wijze reageert als de Schel de. Pas daarna komt punt twee aan de orde: onderzoek naar de stortplaatsen voor het bagger zand. Een afzonderlijk hoofdstuk vormt vervolgens de normalisatie bij Bath. Dit laatste thema is ook voor Ne derland van belang: de bestaande vaargeul vreet de Nederlandse oever enigszins af. Bij de nieuwe vaargeul zal zulks niet mogelijk zijn omdat de oevers er van tijdens de bouw worden vastgelegd met zinkwerken. Voor een leek is het Schelde-model in het laboratorium in eerste instan tie onoverzichtelijk, temeer omdat het maar het stuk OssenisseDoel weergeeft. Maar bij nader inzien en na enige uitleg wordt het duidelij ker. Men ziet, indien men op het punt staat waar Bath ligt, hoe de vaar geul hier betrekkelijk diep is, maar sterk afknikt en hoe de stroom er doorslaat tegen het land. Op de be tonnen bodem van het model liggen steentjes, om de ruwheid te veroor zaken. Eén centimeter op het model betekent 1 meter diepte, maar één meter modelbreedte is 333 Scbelde- meters. Duidelijke witte lijnen geven de bestaande vaargeul aan. MOEILIJKHEDEN BIJ HANSWEERT. Ook de drempel van Hansweert en in de vaargeul daarvoor dient vol- fens ir. Theuns onderhanden te wor- en genomen. Rond 1955 heeft men er zwaar gebaggerd en er ontstond een behoorlijke vaargeul, maar de beken de Plaat van Valkenisse schuift naar het zuid-westen. De bestaande vaar geul wordt hierdoor steeds dichter naar de linkeroever gedrongen en gaat ook daar de Nederlandse bodem afvreten. De schepen moeten ook hier een gevaarlijke knik maken. Men zoekt ook hier een oplossing ïu de geest van Bath, waarbij met behulp van zinkwerken de nieuwe grenzen van de vaargeul worden vastgelegd. Deze kwestie komt evenals de Wie lingen pas later aan de orde. Voor lopig zal het volgens onze woord voerder nog tot ongeveer einde 1960 duren voor men op het waterbouw kundig laboratorium gereed is met de studie over Bath, Men kan dan theoretisch nog voor kleine verrassin gen komen omdat het modelonder zoek alleen kwalitatief is. De bekende drempel van Zandvliet (op Belgisch gebied) en de nog zuide lijker gelegen obstakels zijn straks van minder betekenis omdat door de bouw van de vierde Zeesluis bij Zand vliet en de nieuwe verbinding tussen deze zeesluis en de petroleumhaven deze hindernirsen worden vermeden. In het Belgisch waterbouwkundig la boratorium te Antwerpen-Borger- hout is een Schelde-maquette ge bouwd, die ongeveer zeventig meter lang is. Met behulp van dit model zal o.m. worden nagegaan of en waar er plaatsen in de Schelde zijnwaar de bijna zes miljoen kubieke meter baggerzand kan worden gestort, die jaarlijks uit de „knelpunten" van de Schelde wordt opgezogen. Op de bovenste helft van de foto onder de vlonder door de loop van de Schelde. gebeuren." Welke vrouw han delde er anders zo? Dat A. haar be dreigd zou hebben geloofde de offi cier niet omdat zij geestelijk en li chamelijk zijn meerdere was. In de tegenstrijdige verklaringen, die verdachte A. heeft afgelegd zag de officier voorts een aanwij zing, dat hij al dadelijk pogingen deed de schuld op de vrouw te schuiven. Zijn optreden was vol gens hem in strijd met zijn be weerde onschuld. Er waren voor beide verdachten duidelijke motie ven om de man van de vrouw (die van A. een kind verwachtte) uit de weg te ruimen. Omdat A. door een psychiater een hysterische psychopatische persoon lijkheid was genoemd en er bij be wezenverklaring van het ten laste ge legde terbeschikkingstelling van de regering werd geadviseerd, eiste de oficier verschillende straffen. De vrouw was geheel toerekeningsvat baar verklaard. Voorwaardelijke straf Rotterdamse roerige jeugd snel berecht Ook te Rotterdam begon sinds enige dagen de jeugd, vooral de mannelijke van 16 jaar en ouder, zich 's avonds te roeren, blijkbaar in navolging van andere steden. In de omgeving van Oldenbameveltstraat gingen ze In de Karei Doormanstraat en de Van grote groepen samenscholen, vielen voorbijgangers lastig, sarden de sur veillerende agenten van politie en snorden in volle vaart met bromfiet sen zigzaggend door het drukke ver keer. De Rotterdamse politie heeft er snel een eind aan gemaakt. Donderdag avond werden er maar liefst 39 jon gens in overvalwagens gestopt cn naar het hoofdbureau van politie ge bracht. Vijf brommers en vier fiet sen, waarmee overtredingen waren begaan, werden door de politie in be waring genomen. De ouders werden gewaarschuwd en de moeder van een van de jongelui verzocht zelfs de po litie de brommer van haar zoon voorlopig voor een hele maand aan het bureau te houden. De 31-jarige lasser C. S., die opgepakt was wegens opruiing, werd door de recherche in bewaring gesteld. Negen van de 39 opgepakten zijn gis teren voor de kantonrechter moeten verschijnen. Ze varieerden in leeftijd van 18 tot 20 jaar. Allen werden ze veroordeeld tot een vrijheidstraf van twaalf dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De offi cier van justitie had twaalf dagen onvoorwaardelijk geëist. Tilburg Drie maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Dat was het vonnis voor de Til burger A. van der A., die vrijdagmiddag in een snel- rechtzaak voor de Bredase politie rechter terecht moest staan wegens opruiing in het openbaar tegen het wettig gezag. Deze verdachte was dinsdagavond betrokken geweest in een nozem-rel in Tilburg. La belle Lulu door gendarmen gearresteerd Lucienne Colombo, die als „la belle lulu" bekend staat en leidster is van een jeugdbende aan de Riviè- ra, is door Franse gendarmes ge arresteerd. Ook de 19-jarigè Mar cel Bertroux, werd gevangen geno men. Een groep gendarmes over viel het paar in een Bistro te Montcornet. nabij Laon in Frank rijk. Het paar was bezig de plannen voor een vlucht over de grens naar Bel gië uit te werken toen zwaargewa pende gendarmes het café omsin gelden en de deur binnenrenden. Het paar is overgebracht naar Laon. en wordt daar ondervraagd. Sinds 27 augustus waren de schone L11I11 en Bertroux voortvluchtig. Zij hebben zich in gestolen auto's, en meermalen met het pistool in de vuist, van de Rivièra langs ver schillende wegversperringen een weg gebaand tot dicht bij Parijs. Het laatst was Bertroux gezien in Polssy. Lulu moet dichtbij hem zijn geweest maar wist zich onop vallend te verwijderen toen twee agenten in een radioauto van de politie Bertroux schietend nazet ten. In Krakau (Polen) ls de rooms-katho- lieke geestelijke .Jen Lech veroordeeld tot 10 Jear gevangenisstraf. Hij was ervan be schuldigd dat hij in 1952 een vrouw bij wie hij een kind had, had vermoord. Lech houdt echter vol dat hij onschuldig ls en alleen maar zakelijke contacten met oe vrouw heeft gehad. Zijn verdedigers zul len beroep aantekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7