DE KERKEN £eithen AMSTLEVEN levensverzekering PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer de maatschappij Gebeden van jongens en meisjes weerspiegelen noden van onze tijd Waar zijn onze schepen? Veeb/efS fjoiMiWill HET BLONDE GEVAAR 14 PROVINCIALE- ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 en In het interkerkelijke Amerikaan se weekblad „The Christian Cen tury" vertelt William S. Hill, die gedurende twintig jaar jongens en meisjes voor de aanneming en de bevestiging tot gemeenteleden heeft opgeleid, dat hij daarbij al tijd van elk van hen verlangd heeft een door hen zelf opgeschre ven gebed in te leveren. Zoals men mag venvachten, zo schrijft hij, verschilden de gebe den enorm in gevoeligheid, ver beeldingskracht en literaire bedre venheid. Maar zij hebben dit ge meen: ze verschaffen een venster dat uitziet op de ziel van een twaalfjarig kind. Wanneer men door dit venster kijkt kan men heel duidelijk de volgende trekken onderscheiden Afhankelijkheid. Het is niet ver rassend dat een kind van een ge lukkig, veilig huis zijn dank aan Göd uit voor zijn moeder cn vader. Maar het is treffend té ontdekken dat kinderen uit ongelukkige of zelfs gebroken gezinnen hun dank uiten voor hun ouders Schuldgevoel. Ut heb al mijn best gedaan om het aanwakkeren van schuldgevoelens bij jongens en meisjes te vermijden. Ik heb altijd meer nadruk gelegd op de godde lijke vergeving dan op de zondig heid van de mensen. Het is daar om een jaarlijks terugkerende oor zaak van verbazing voor mij ge weest, dat een sterke toon van be rouw en persoonlijke wroeging in de door deze kinderen geschreven gebeden doorklinkt. Vermoedelijk zijn ze in het proces van hun op groei zo vaak terechtgewezen en gestraft en hebben zo vele en ver- scheidensoortige mensen hen op hun fouten gewezen dat zij achter volgd worden door gevoelens van eigen ontoereikendheid. Hoe "het zij, hun verlangen naar vergeving en naar de mogelijkheid van een nieuw begin is sterk. Herhaaldelijk hebben kinderen mij duidelijk ge maakt dat de aanneming en be vestiging voor hen vooral beteken den dat hun zonden werden verge ven. Dat dit ritueel de volledige toela ting betekende tot de gemeenschap der volwassenen in de kerk was in dergelijke gevallen slechts een bij komstige overweging. Belangstelling voor een wereldwijd menselijk hulp- en dienstbetoon. Van de eerste „Confirmation class" die ik heb geleid tot de hui dige hebben jongens en meisjes in hun gebeden hun bekommernis voor de armen, de zieken en ge handicapten in hun gebeden ge openbaard, Wat de zorg voor de medemens bij de jongens en meis jes van vandaag onderscheidt is het concept van „one-world"; in hun gebeden voor de vertrapten is het nietongewoon dat verwijzin gen naar de hongerende massa's van Azië of naar de mensen in de kampen voor ontheemden, voorko men. Velen van deze generatie kin deren hebben vaders en ooms 'die in Europa of het Verre Oosten ge stationeerd waren als soldaten in de Tweede Wereldoorlog zodat cle wereld buiten hun grenzen hun persoonlijk iets zegt; en deze we reldwijde visie komt in hun gebe den aan het licht. Angst. Dit is een element dat nog maar sedert kort te voorschijn is gekomen in de gebeden van de jon gens en meisjes in mijn lessen. Tij dens de oorlog en het daaropvol gend conflict in Korea, baden de kinderen voor de leden van de strijdkrachten. Maar de oorlogsge varen leken ver weg te zijn; de kinderen zelf voelden zich niet be dreigd. Nu is het anders. De gebe den die zij nu schrijven bevatten dringende verzoeken om bescher ming in het geval van oorlog, een aanval met kernwapens of een an dere crisis. Verlangen om zichzelf te geven. Het vaak aangehaalde „idealisme, van de jeugd" is ongetwijfeld aan wezig in de gebeden die door jon gens en meisjes geschreven zijn. Het verlangen om zwakheid te overwinnen, kracht en bekwaam heid te verkrijgen en voort te gaan met het leveren van een positieve bijdrage aan de wereld wordt op verscheidene manieren tot uitdruk king gebracht, maar het verlangen zelf is" altijd aanwezig. Enkele kin deren bidden om „goed" te zijn; anderen om goed voor iets te zijn; weer anderen om een beroep te krijgen als dokter of onderwijzer, leraar enz. Dit alles is een aanwij zing voor de sterke behoefte om zichzelf te ontdekken, zijn be stemming en eigen plaats te vin den en tegelijkertijd in sociaal op zicht van nut te worden. Jongens en meisjes hebben een diepgewor teld verlangen om zich uit te slo ven en op te offeren op een wijze die de een of andere werkelijke weldaad voor de mensheid tot re sultaat heeft. Een voórtreffelijk arts heeft over kinderen geschreven en daarbij be weerd, dat hij evenveel van jon gens en meisjes afwist als elke volwassene waar ook ter wereld hetgeen, voegde hij er aan toe, volstrekts niets is. Dit was zijn manier om te zeggen dat het hart van een kind in een mysterie vér- huid is, hetgeen natuurlijk waar is. Maar als de gebeden, geschré ven door twaalfjarigen in mijn klassen een aanwijzing zijn, dan herbergt de ziel elk kind zowel de hoogstgestemde hoop en verwach tingen van de mensheid als haar diepste vrèzen. Aldus William S. Hill in The Christian Cèntiiry van 1 juli 1959. Joodse gemeenten in ons land hebben bijna 80.000 leden Het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap, dat tijdens de jongste oorlog gedecimeerd werd, is na de oorlog met zijn wederopbouw begonnen. Die wederopbouw gaat moeizaam. Verscheidene Joden emigreren naar Israël, terwijl de Joodse gemeenschap in ons land een hoog percentage oudé mensen telt. Op 31 december 1958 had het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap 17.959 leden. Dit was 226 minder dan het jaar daarvoor. Het Israëlitisch Kerkgenootschap omvat 56 Joodse gemeenten. De Amster damse gemeente is met 10.430 de grootste. Herderlijk schrijven over T.V. in België In de r.k.-kerken van België zal 27 september een herderlijke brief worden voorgelezen, waarin wordt gewezen op de gevaren van de televisie. De uitvinding is goed op zichzelf,-zo wordt ge zegd, maar de mens gebruikt haar niet- uitsluitend ten goede. De bisschoppen raden de gezins hoofden aan regelmatig dn pro gramma-beoordelingen van ker kelijke zijde te raadplegen, die in de r.k.-bladen worden afge drukt en geven de samenstellers van de programma's in overwe ging meer godsdienstige uitzen dingen op te nemen. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Nederland 1359 (4%) Nederiamd 1918 (3'A) Nederland 1955 (314) Nederland 1947 (3%) Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Tnvesterlngscert. 3 Nederland 1982-04 3 Ned. Indië 1937 3 6 pet. Woningbouwl. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en Jurgens Calvé-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabriek Philips Uniiever Wilton-Feijenoord Kon, Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland Ver. H.V.A. Mij. N.V. Dell Mij. Bank van Ned. gem. 4% Van Berkels Patent Centrale Suiker Kon. Mij. Dè Schelde N.H Intern. Nickel American Motors Anaconda Baltimore én Ohio Bethlehem Steel Generèl Motors Kennecott New York Central Pennsylvania 10 sept. 11 sept. 98fS gb 9818 9374 93Vj 89V» 8911 92% 92% 97Ü gb. 97I's 99 gb. 99A gb. 97% 97% 110% 110% gb. 163 165% 240% gb. 246 .368 gb. 374 gb. 285 230% 629 634% 506 50G gb. 395% gb. 393 gb. 633'/» 640 gb. 634% 640 211 215 164-50 164-50 97 gb. 97% 163 gb. 163% gb. 128% 130Vi .153%. 154 141'A gb. 143% 168% iC9 148% 149% gb 170 50 172 97% 265 1. 265 gl. 266' i '265% 225 1. 225 94 52% 64% 56% 54 jf 27 V# 27li lB'/e b. 16% b. OVERIJSSEL ROTTERDAM 10 Cenua. TALISSE p. 10 K, I WAERWIJK 1 fondsen vast Republic Stoel 77% 78% Shell Oil Comp. 79 78% Ti.de Water 24% 24% U.S. Steel 103% 103% Nat. Can. Corp. 8,"« 8'/> PRE.MIELENINGEN. Amsterdam" 1951 88% 88% Breda 1954 85 Va b. 85% b. Eindhoven 1954 03% Enschede 1954 80''/. Dij Haag 1952 I 88% Den Haag 1952 II 88 1. 87% Rotterdam 1952 I 8974 89% Rotterdam 1957 97% 9894 Utrecht 1952 96% 92 b. Amsterdam 1956 I 82 82 Amsterdam 1956 II 93 92% Amsterdam 1936 III 93 9294 Amsterdam '33 (C. en A.) 97 96'/ii Dordrecht 1956 82% Alkmaar 1956 80% 82 WELTEVREDEN 10 v. Abac Bangkok. WIELDRECHT 10 v. PUC Eajlham. 2AANKERK 10 ZUIDERKRUIS 11 v. N< ZONNEWIJK 11 v. live Straalbommenwerper neergestort: 6 doden Een „Valiant" straalhnmmenwerper van de Britse luchtmacht is vrijdag kort na de start van de basis Mar- liani neergestort. De zes inzittenden verloren het le ven. Het toèstel maakte een oefen- vlucht. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Rotterdam (vac. wijlen J. H. F. Engel); J. Pronk te Bos koop; te Ommen: J. W. van Barne- veld te 's-Gravenhage; te Ee (Fr.): E. J. Loor te Heemse; te 's-Graven hage (vac. F. J. Broeyer): N. den Oudsten te Amersfoort voor de geestelijke verzorging van „Zon en Schild". Aangenomen de benoeming tot vica ris te Eersel-Hoogeloon-Bergeyck en Bladel: J. J. Botma, vicaris tè Goor. (Advertentie, BABY ZEPHYR AdvertentieJ 9 De hertogin van Kent heelt met dank het aanbod van een Britse hypnotiseur ge weigerd om haar zoon prins Michael te helpen door zijn rij-examen te komen. Haar secretaris schreef dat de prins reeds vol doende is opgeleid en helemaal niet ner veus chauffeert. De zeventien-jarige prins is onlangs gezakt voor het rij-examen. 1274.. Zenuwachtig grijn zend stond de piraat gebo gen over de nog zwakjes kronkelende slang, die hij zojuist onschadelijk had ge maakt. „Bah, weer> zo'n ve nijnig ondier, 'k^al blij zijn als we dit verwenste land met z'ri slangen en steken van steekvliegen vaarwel kunnen zeggen", mompelde de man, terwijl hij met zijn voet het reptiel voortschopte. „Daar was ik bijna nummer zoveel ge weest', die door zo'n loeder het hoekje omgezonden wordt. Bah, weg met dat ding". Bij deze woorden til de hij het levenloze slangenlijf met de loop van zijn geweer op en slingerde het mét êen wijde boog tussen het geboomte. Het toeval bakt dc mensen meestal een rare poets, maar het moet toch wel een ongelooflijk toeval iic- A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 9-9 10-9 11-9 Intern, concerns 438.43 440.22 443.45 industrie 226-33 224.99 226.30 Scheepvaart 156.30 156,08 156.52 Banken 184,40 183.94 185.55 Indon. fondsen 13441 134.40. 135 63 Algemeen 305.12 305-57 307.73 BEURSO VERZICHT. De laatste beursdag van deze Week bracht plotseling belangrijk hogere koer sen op het bord, vergeleken bij het slot- niveau van donderdag, vooral voor de Internationale waarden. Alle aandelen no teerden boven paritieit New York- De grote onzekerheid, die de laatste we ken boven Wallstreet en dus ook boven de Europese beurzen hing, in verpand met een eventuele officiële Amerikaan se discontoverhoging, is thans weggeno men- New York maakte donderdag na beurs een discontoverhoging van 3% pet. tot 4 pet. bekend. Deze bekendma king heeft nu de rem tot het aangaan van nieuwe posities grotendeels wegge nomen. Niettegenstaande het naderende weekeinde was de handel vrijdagmiddag op het Damrak zeer levendig De vaste stemming werd ln de hand gewerkt doordat Zwitserland reeds in de morgen uren blijk gaf van eén betere tendentie. Tegen l uur waren de Westduitse beur zen zeer vast en had inmiddels de arbi trage telegrammen uit Amerika ontvan gen, waaruit geconcludeerd kon worden, dat Wallstreet vrijdag vaste koersen al daar verwachtte. Door een en ander ging de arbitrage in Amsterdam tot aanko pen en ook tot dekkingen over. Het pu bliek liet zich niet onbetuigd en nam stukken uit de markt, terwijl de be- roepshande) vrij actief was. Tegenover zo veel vraag stored slechts gering aan. bod met als gevolg, dat niet onbelang rijk hogere koersen op het bord kwamen. Philips op 641 ruim 7 punten hoger. In de Unlieverhoek was de grote koper van verleden week weer aanwezig Op 641% waren deze certificaten ruim 6 punten boven het slot van donderdag. A.K.U's lagen zeer vast in de markt, mede op do uitbreiding van de produktie. De rayon aandelen avanceerden op 375 circa 7 pun ten. Kon. Olie daalden van 164 tot f 163 40 tegen donderdag als 6lotprijs f 163.30, doch noteerden boven pariteit New York. De scheepvaartafdeling Het enigszins ver stek gaan. Bij geringe omzetten lag de markt hier verdeeld met merendeels frac- tloneel hogere koersen. Ook in de 'cul- tuurmarkt ging niet veel om en deprij zen bewogen zich rond het vorige slot- nlveau. Staatsfondsen verdeeld. In de locale sector was de handel niet groot. Ketjen werd op 375 (369%) geadviseerd. Nederlandsche Kabelfabrieken kregen een adviesprijs van 395 400 (395%). De 4% pet. obligatielening 1959 Bank voor Nederlandsche Gemeenten, waarvoor donderdag de inschrijving open stond, is belangrijk overtekend. Op de toewijzing zal een aanzienlijke reductie moeten wor den toegepast. Prolongatie 3 procent. ten, dat de slang precies óp Ucayba'S hoofd terecht kwam. Het arme opperhoofd bestierf het bijna van schrik, toen hem zo onverhoeds eén stuiptrekkende halsband werd omgelegd. Het besef, dat de vijand nabij was, weerhield hem ervan een luid geschreeuw aan te heffen, doch toen hij wat later naast de oapitano zijn weg .vervolgde, knikten zijn knieën er nog van. ïn Wenen zijn thans 230.000 motorvoer- tuigbe2itters oftewel een per zeven inwo ners. Naar verhouding is net aantal motor fietsen in de Oostenrijkse hoofdstad echter afgenomen van 54.000 in 1956 tot 49.000 in Juni J.l. Advertentie BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO DETECTIVE-ROMAN DOOR BERKELEY GRAY 10 „Een rustig plekje voor een moord", merkte Norman op, terwijl hij om zich heen. „Het zijn grote tuinen en de huizen zijn een heel eind weg. En er Is niets aan deze kant behalve dat veld. Zei je dat Rust hief al een paar jaar gewoond heeft?". „Zo heb ik het tenminste begrepen" Williams ging Norman voor naar een deurtje aan de achterkant van de garage. Eenmaal binnen keken ze verbaasd op er was niets in dat aan een garage deed dénken. De mu ren waren met planken bedekt, óók de dubbele deur, zodat die uitgang afgesloten was. De planken waren matgroen geschilderd en aan de mu ren hingen platen van filmsterren en actrices, sommige waren zo maar op het hout geplakt. Vóór het raampje hing een dik gor dijn dat dichtgetrokken was. Het ameublement was armoedig en ou derwets en elke meübelhandelaar zou bet met het woord „bruPdhout" be titeld hebben. Maar het deed goed dienst de tafel en de stoelen waren stevig, verder stonden er nog een mahónióhouten buffet en een boeken kast éft in de hoek stond een smal houten bed, met een tafeltje er naast waarop een elektrisch lampje stond. In de andere hoek was een fonteintje met stromend water aangebracht; en daarnaast stond leen gaskachel. In het mlddon van een van de zijmu ren stond een kolenkachel met een ijzeren pijp, die naar dc zoldering leidde. „Op zichzelf een aardige kamer", zei Williams, nadat hij rondgekeken had. „Zelfs in de winter moet het hier best uit te houden zijn. Ook he lemaal vrij, met een eigen ingang. Hij moet een bewonderaar van film sterren zijn geweest, naar al die fo to's te oordelen. „Dat geloof ik niet", zei Norman. „Want dit zijn oude acteurs en ac trices, beroemdheden uit vroeger da gen. Er is geen enkele foto van een tegenwoordige actrice of filmster". Hij ver.\nderde van onderwerp. „Dus dit.is de kachel. Zei je. dat hij uit elkaar gesprongen was?" „Niet de kachel maar wat er in gegooid was", legde Williams uit. „Die explosie trok de aandacht van de Digby's en de politieagent die hier zijn ronde deed. Het is wel gek dat de kachel er niet door uit elkaar ge ploft is. De deur is er door openge rukt en de kolen uit de kachel lagen door de hele kamer vèrspreid". „Was ér oök veel róók?" „Er hing een verstikkende rook toen de agent binnenkwam:" „Dat kwam. door do ontploffing waarschijnlijk een gevaarlijk soort vuurwerk", zei Conquest: „Weer een bewijs, Bill, dat dè moord van te vo ren" berekend Was. Je draagt niet zo maar vuurwefkbij je. H'ni! Je kunt wel zien wat en gebeurd is. Rust heeft de moordenaar zonder de min-, ste argwaan binnengelaten..," Nor man dacht even na. „Je zei toch dat hij aan de telefoon geroepen werd door de Digbys...." „Ja. om ongeveer half twaalf." „En dat ze hem hoorden zeggen: „Ja;, je kunt komen, maar het'is wel laat", of zo iets"-, vervolgde Norman. „Het is duidelijk dat de moordenaar aan de telefoon was. Rust, onder dc naam van Beecher, had mij een half uur daarvoor uit eén telefooncel op gebeld. Ik denk niet dat hij zijn op drachtgever ook maar een ogenblik tot een moord in staat heeft geacht. Toen deze onbekende dus kwam dacht Rust niet aan gevaar en was het gemakkelijk genoeg voor de moordenaar hem in ae rug aan te vallen. Er was niemand die iets kon zien, de gordijnen waren dicht, en ook nie mand die iets horen kon. Onze ver nuftige vrind had tijd genoeg om mijn. vingerafdrukken op de door bloed bevlekte stak te zetten en er bok nog een paar in de kamer verspreid'te. plaatsen. Daarna gooide hij het vuurwerk in do kachel en smeerde hem. Het was vuurwerk dat niet direct ontploft, zodat hij tijd had om weg te komen. Hij dacht toen dat ik op weg hier naar toe was, en was er heilig van overtuigd dat alles prachtig en volgens plan verliep". „Hij zou gelijk géhad hebben als jij niet zo'n göeié engelbewaarder be zat". zei William sarcastisch. „Klets jij maar raak, beste Williams": zei Norman lachend. „Ik zou hier inderdaad op het noodlottige tijdstip geweest zijn. En ik zou er slecht voor gestyan hebben, met al die vin- gerafdrukken. Hoe zou ik de politic dan nog hebben kunnen overtuigen ■dat die vingerafdrukken vervalst wa ren? Harding heeft me vari dc wisse ondergang gered!" Ze draaiden zich om toen ze voet stappen. hoorden. Een jonge politie- inspecteur kwam de kamer binnen. Hij groette Williams beleefd en was openlijk verbaasd toen de laatste Norman aan hem voorspelde. ,iZei U Conquest, inspecteur?" „Ja". „Maar ik dacht toch..." „Ja. dat dacht ik eerst ook", zei Williams „Maar het schijnt nu dat Conquest de dupe van een of ander complot is geworden. Hij was in het West End van Londen toen de moord plaats vond eii zijn alibi sluit alle twijfel uit". Inspecteur Martin keek hem ongelo- "S*T aan. aar die vingerafdrukken dan", protesteerde hij, toen Conquest naar de andere hoek van de .garage liep om daar verschillende dingen tè be- kijkeft. „Dat zijn toch de vingeraf drukken van Conquest cn ze zijn toch op het wapen gevonden". „Ja. daardoor ben ik er eerst ook ingelopen", moest Williams hem toegeven. „Maar ze zijn vervalst". „Dat is toch onmogelijk..." „Het is nóg onmogelijker dat Con quest op twee plaatsen tegelijk ver toeft en zo ligt de zaak ^ls we aannemen, dat het onvervalste vin gerafdrukken zijn", onderbrak Wil liams de jongeman op afgemeten toon. „Hij was op een partij in het West End; ik heb zeker mét vijf of zes mensen gesproken die hem daar ge zien hebben. Ik dacht eerst nog dat hij expres naar die partij gegaan was om ons een rad voor ogen te draaien, en dat hij een poosje er tus senuit was geknepen. Maar ne' hoor! Hij is nog geen vijf minuten uit de kamer geweest". „Toch ben ik er niet gerust op,: in specteur", mompelde Martin. „Ik heb Conquest nooit eerder ontmoet, maar ik heb genoog over hem ge hoord. Een handige jonge vent, naai de verhalen te oordelen. Zouden die mensen, die U ondervraagd hebt, niet door hem bewerkt kunnen zijn geweest?" „Zelfs Conquest zou zulke vooraan staande mensen niet hebben kunnen omkopen", antwoordde Williams knorrig. „Nee, mijn beste jongen, Conquest was gisteravond op die partij, dat staat zo vast als een huis dus moeten we wel aannemen dat die vingerafdrukken inderdaad ver valst zijn. We komen zo dus geen steek verder. We weten niet wie Rust ver moord heeft, noch waarom hij ver moord is. Ik heb een lang gesprek met Conquest gehad en ben er van overtuigd dat de moordenaar het heeft willen doen viorkomen alsof Conquest de dader was. Maar het is anders -gelopen dan hij verwacht had". „Bent U er helemaal zeker van dat Conquest eon eerlijk spel met ons speelt?", vroeg de jonge inspecteur nog steeds wat sceptisch. „Helemaal. Dat kun je van mij aan nemen", zei Williams. „Vier dagen geleden kreeg hij bezoek van een man die kennelijk in angst zat en hem zei dat zijn leven in gevaar was. Hij speelde zijn rol zo uitne mend dat Conquest er bijna inliep. Hij noemde zichzelf John Beechèr. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 14