IBIS Zweden wil steviger positie op Nederlandse markt veroveren Drie wachtmeesters gearresteerd VERDACHTE PODOLA ZOU AAN GEHEUGENVERLIES LUDEN MET OUDE DUBBELDEKSBUS REIS LOWER-MOSKOU GEMAAKT ROOMBOTER halfzwaan VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De rijksrecherche heeft deze week drie wachtmeesters van de verkeers- groep der rijkspolitie in Amsterdam gearresteerd, nadat een automobilist er aangifte van had gedaan, dat zij van hem een gift van 150 gulden hadden geaccepteerd om een proces verbaal te voorkomen. Het drietal, dat intussen een bekentenis heeft af gelegd, zal voor de officier van justi tie. mr. J. F. Hartsuiker, worden ge leid. De betrokken automobilist reed in het Gooi en werd door een der drie wachtmeesters aangehouden, omdat zijn rijden (nogal links op de weg) een onzekere indruk maakte. De wachtmeester wilde controleren of de bestuurder onder invloed van sterke drank was en kennelijk moet deze wel iets gedronken hebben, want an ders zou hij er niet toe over zijn ge gaan de wachtmeester met een be drag van 150 gulden om te kopen. Volgens de automobilist liet de poli- Callas weigerde voor Churchill te zingen Het Romeinse blad „II Messagge- ro" schrijft uit de mond van Gio vanni Battista Meneghini verno men te hebben dat Maria Callas, die van hem gaat scheiden, tij dens de tocht over de Middelland se Zee met het jacht van de Griekse reder Onassis, weigerde in te gaan op een verzoek van sir Winston Churchill, ook gast aan boord, om iets voor hem te zin gen. Ik probeerde haar over te halen aan sir Winstons verzoek gevolg te geven, aldus Meneghini, maar zij was in een van haar buien en antwoordde dat zij voor haar rust op reis was en dat niemand haar ertoe zou kunnen brengen te gaan zingen, zelfs sir Winston Chur chill niet. Meneghini ging toen Churchill zijn verontschuldiging aanbieden maar deze zei, zonder zijn sigaar uit de mond te nemen: „Ik begrijp het heel goed." Meneghini heeft in dit vraagge sprek voorts verklaard, dat hij had gehoord dat Onassis van plan was voor Callas een reusachtig theater in Monte Carlo te bouwen, dat naar haar zou worden ge noemd. Ook zegt men dat hij van plan is miljoenen te investeren in films die zij gaat maken, aldus Meneghini. tieman doorschemeren dat de be stuurder een vervolging kon voorko men door hem met geld ter wille te zijn. De wachtmeester stak de 150 gulden bij zich en deelde dit bedrag later met twee andere collega's, die thans eveneens gearresteerd zijn. De zaak kwam aan het rollen door dat de betrokken automobilist later toch besloot het er niet bij te laten zitten. Nadat hij aangifte had ge daan werd de wachtmeester aan de tand gevoeld en bekende al spoedig. Het is niet uitgesloten, dat dit geval niet alleen staat. Evenmin is bekend of alleen deze drie wachtmeesters als ambtenaar giften hebben aanvaard om hun plicht te verzaken. Dit zal thans worden uitgezocht. Bus in Amerika door trein gegrepen: zes doden Een autobus met schoolkinderen is donderdag nabij Mountain Lake Park in Maryland door een exprestrein ge grepen. Van de 25 kinderen kwamen er zes om het leven en vijftien liepen zware verwondingen op. De overweg was voorzien van een knipperlicht en een bel, die beiden werkten toen het ongeluk gebeurde. Incident in Tilburg bij Kromhoutkazerne Op het terrein van de Rronihoutka- zerne te Tilburg heeft zich woensdag een incident voorgedaan tijdens het middag-appèl. Terwijl de officier, die het appèl af nam, de eerste luitenant J. W. La brijn, van het regiment aan- en af- voertroepen, een recruut wees op zijn incorrecte tenue, maakten twee jongelieden van de straatzijde ter gende en spottende opmerkingen. De officier reageerde met de mede deling, dat hij de koninklijke mare chaussee zou waarschuwen. Intussen gaf hij de wachtcommandant op dracht, de twee jongelieden, in ai- wachting van de komst van de Kon. marechaussee, aan te houden. Een van hen verzette zich hierbij heftig, en kreeg een schaafwond aan het hoofd, die ter plaatse werd verbon den. Het bleek te zijn de dpi. soldaat W. C. J. Martens van het 108e verbin dingsbataljon. met periodiek verlof in Tilburg. Hij is justitieel in voorlo pig arrest gesteld. De andere burger kon na verhoor de kazerne verlaten. De koninklijke marechaussee stelt een nader onderzoek m naar de ge dragingen van de betreffende officier en de dpi. soldaat. In de haven van Barcelona Is woensdagavond een Chinese jonk gearriveerd, die waarschijnlijk de eerste jonk in de geschiedenis is die de reis van het Verre Oos ten naar Europa heeft volbracht. CULTURELE WAPENS IN COMMERCIËLE STRIJD (Advertentie) MOORD OP BRITSE AGENT WORDT BERECHT H Zesendertig Britse studenten hebben in een 20 jaar oude dubbel- H deksbus een reis Londen-Moskou en terug gemaakt. Zij hadden de rode Londense bus voor 400 pond gekocht en maakten de reis naar l§ M Moskou als gasten van de universiteit van Moskou. Aan diesel-olie H was ieder van hen 2 pond kwijt. Zij hebben geen moeite gehad met H H slechte wegen op deze reis van 6500 kilometer. Evenmin hadden zij M H moeilijkheden met de politie behalve vlak voor hun terugkeer in Londen. De bus werd toen door een Britse politie-auto aangehouden. M „Waar laten jullie die bus op lopen wodka?" riep de H agent, „jullie weten toch dat jullie niet harder dan 30 mijl mogen |j rijden?" De studenten vertrokken op 10 augustus uit Londen. Heen §j M ging de reis via Duitsland en Polen en terug via Finland. De totale M H kosten voor ieder waren ongeveer 180 gulden. De bus is door twee M H der studenten bestuurd. De studenten vertelden dat de meeste Rus- W M sische studenten die zij ontmoet hebben, dol op jazz en rock 'n roll H waren en dat er in Moskou een grote zwartehandel is in platen die per band zijn opgenomen van westerse radio-programma's. De Rus- H sische studenten werden uitgenodigd Engeland te bezoeken, maar de H M Russen vertelden dat zij geen toestemming zouden krijgen hun land M H te verlaten studenten willen proberen hun bus weer te verkopen, ïllllllIllllllllllllllllllllllillllllllIllllllllllll rologen als getuigen laten dagvaar den. Zij verklaarden dat de arrestant een verwarde indruk had gemaakt. En toen Lawtous assistent de arres tant in kennis stelde van de tegen hem uitgebrachte dagvaarding rea geerde liij met verwardheid. Van het gebeuren op 13 juli scheen hij zich niets meer te herinneren. De zit ting werd tot vandaag geschorst. huis in „Milaan", verzekerde ons de heer G. Verheul, de directeur van „Nederlands fabrikaat", die er reeds lang van overtuigd is dat Nederland aan het buitenland ook iets meer moet laten zien dan altijd maar kaas, boter, bloembollen in de hoofdrollen. Het plan ligt echter nog in de ijs kast. De reden is: geldgebrek. Intus sen verstrijkt de tijd. Zweden, een land van buiten het Euromarktge bied, neemt nu reeds zijn kans waar. Naar verluidt is een Franse organi satie van fabrikanten van merkarti kelen van plan de Nederlandse markt te gaan bewerken met een publici teitscampagne voor het Franse merk artikel. De fabrikanten zullen hun exportprodukten gaan voorzien van een embleem en hun propaganda voeren onder het motto, al wat dit embleem draagt, Is goed. Dergelijke manifestaties moeten voor de Nederlandse industrie een stimulans zijn om haar eigen acti viteiten te vergroten, door middel van organisaties als bijvoorbeeld „Nederlands fabrikaat", meent de heer Verheul. (Advertentie) behoudt z'n sterkte in vochtige toestand. niet oplosbaar. Is boter... en boter is niet te vervangen I RET NEDERLANDS 2U1YELBUREAU (LH.) Over boord geslagen en verdronken De 49-jarige Klaas Boes uit Marken is gisteren tijdens werkzaamheden op een baggerboot nabij zijn woon plaats over boord geslagen en in 't Usselmeer verdronken. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar Am sterdam. De man was gehuwd en had drie kinderen. „Arrestant maakte verwarde indruk" In de Oud Bailey te Londen is don derdag het proces begonnen tegen de 30-jarige Duitser Gunter Fritz Po- dola, die terecht staat wegens de moord op de Londense rechercheur Raymon Purdy, op 13 Juli in Kens ington, Londen. De eerste vraag die de jury kreeg voorgelegd was of Po- dola ten tijde van zijn daad toereken baar was, en of hij in staat moet worden geacht zijn verdediging te leiden. De raadsman van Podola (mr. Law- ton) verklaarde op grond van een medisch attest dat Podola op de dag van zijn arrestatie in het politiebu reau van Chelsea (Londen) een blauw oog, een snede boven het oog, en op de rug ontvellingen en blauwe plekken bleek te hebben. Doch deze letsels waren niet van die aard dat zij het geheugenverlies, dat Podola thans voorwendt, konden veroorza ken. Wel is het mogelijk, aldus de raadsman, dat hevige schrik, ge paard gaande aan deze letsels en sa men ermee tijdens de arrestatie ont staan, tot geheugenverlies hebben ge leid. Maar meer dan een vermoeden is het niet en de jury zal daarom moeten beslissen. Lawton had een dokter en twee neu- Vliegen kozen Holten als plaats om te overwinteren (Van een correspondent). Duizenden vliegen hebben waar schijnlijk om te overwinteren hun toevlucht gezocht op de vlieringen van verscheidene woningen bij in woners van Holten. De Holtenaren weten er nauwelijks raad mee, want de insekten han gen in dikke klompen aan schoor stenen en dakbetimmering en zijn met verdelgingsmiddelen nauwe lijks te verwijderen. Als daartoe pogingen worden onder nomen. laten zij zich los en ont staat er een ontzettend gebrom, dat op de slaapkamers duidelijk te horen is en grote hinder -veroor zaakt. Vólgende week wordt de slag om En geland herdacht. Woensdag werd het Engelse vlieg tuig uit de Tweede Wereldoorlog, de Spitfire, vow stal gehaald en voor het ministerie van luchtvaart te Londen op een platform gehesen. De Engelsen zouden de oude, ver trouwde jager tijdens de herden- kingsweek niet graag missen. Wijziging in redactie van „Kerk en wereld" j Oj» de algemene ve ..Verenijring •gadering van de an vrijzinnige hervomi- i den in Nederland", die woensdag en donderdag in de stadsschouwburg te Deventer werd gehouden, is besloten tot een wijziging in het redactiebeleid van het persorgaan van deze vereni ging „Kerk en Wereld." Naast de zeer „links" georiënteerde professor dr. P. Smits, zal een meer „rechtse" medehoofdredacteur worden benoemd, terwijl de redactieraad eveneens zal w orden liitgehreid. Ook zal een re dactiesecretaris worden aangesteld, j Aanleiding tot (leze wijziging in het i edactionele beleid is de verontrus- ting, die in de vereniging is ontstaan door twee artikelen van de hoofdre- dacteur van ..Kerk en Wereld" in de nummers van 27 maart en 24 april I van dit jaar. Op eerstgenoemde da- turn schreef dr. Smits het gerucht- I makend artikel „waarvoor stierf Je zus", in het nummer van 24 april verscheen een artikel, waarin hij wel iswaar een en ander terugnam, doch op een wijze die velen niet bevre digde. Een verzoeningsnummer, dat op 22 mei het licht zag en waarin anderen aan het woord waren, werd naderhand ook niet voldoende ge oordeeld. Het verwijt van tekort te zijn geschoten, zowel ten aanzien van de redactie als ten aanzien van het hoofdbestuur werd gehandhaafd, Ons land wordt beschouwd als invalspoort voor Euromarht (Van onze redacteur) Met meubelen en schilderijen, met uitvindingen en films komen de Zweed se exporteurs in de komende maanden slag leveren voor een steviger positie op de Nederlandse handelsmarkt. Verscheidene Zweedse tentoon stellingen komen binnenkort naar Nederland en het is de Zweedse industrie die er het geld voor op tafel legt. Daarmee begint een breed opgezette en zorgvuldig „uitgekiende" propa ganda campagne, die tot doel heeft de Nederlandse bevolking te winnen voor het Zweedse produkt. Achter de schermen bestaat de indruk dat Nederland als proefterrein dient, omdat Zweden een grootscheepse cam pagne in de Verenigde Staten beraamt. Maar intussen gaat het er stellig ook om vaste voet te krijgen in ons land, dat in dit opzicht als een soort invalspoort voor de Euromarkt wordt beschouwd. De Zweedse exporteurs pakken him zakeh grondig aan. En dus komt er hier een reeks tentoonstellingen, die in onze bekendste musea onderdak krijgen. Zo begint op 5 oktober in het stedelijk museum te Amsterdam de tentoonstelling „Zweedse vormge ving" die door prins Bertil, een broer van de Zweedse koning, zal worden geopend. Prins Bertil fungeerde in 1940 reeds als leider van een handels delegatie in Amerika. Deze tentoon stelling gaat eind oktober naar het gemeentemuseum in Den Haag. Er zullen machines en werktuigen, sportartikelen, meubelen, gebruiks voorwerpen en Zweeds handwerk worden geëxposeerd. Tot de inzen ding zal ook een „droomauto" beho ren. In Rotterdam komt een Zweedse meubelbeurs, in Amsterdam een Zweeds filmfestival, in Utrecht een Zwedendag. In al deze gevallen is er, ondanks het culturele karakter, een duidelijke band met handel en in dustrie, terwijl reeds vaststaat dat ook het toerisme ruime aandacht zal krijgen. Ook de Zweedse V.V.V. be hoort trouwens tot de organisatoren. Maar „Het Prinsenhof" te Delft gaat werken tentoonstellen van Prins Engen, de Zweedse schilderprins en het Rotterdams museum voor land en volkenkunde krijgt een tentoon stelling, gewijd aan .Lapland, met zijn cultuur en bronnen van bestaan. Daarmee betreedt deze campagne een terrein, dat door handel en industrie zelden betreden wordt. De Zweden zien het breed en kele Nederlanders ook. De leden vergadering van de vereniging „Nederlands fabrikaat" bijvoor beeld heeft al enkele jaren gele den toestemming gegeven voor meer propagandistische activiteit in de landen van de Euromarkt. Het bestuur heeft plannen klaar voor Nederlandse manifestaties in het buitenland van hetzelfde ka rakter als de campagne, die Zwe den hier nu organiseert. Wij denken bijvoorbeeld aan een Ne derlandse week in een groot waren- modern, zacht, stevig, oplosbaar. „Het Oranje Kruis" viert gouden jubileum „Ik heb buitengewoon veel bewonde ring voor uw werk", zei gisteren de minister van sociale zaken en volks gezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy tot het bestuur van de konink lijke nationale bond voor reddingwe zen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis". In het Kurhaus te Scheveningen waar deze bond ter gelegenheid van zijn vijftig jarig be staan een internationaal jubileum congres houdt. Hij bood het bestuur namens de rege ring gelukwensen met het jubileum aan. „De bond zal zich steeds meer moeten bezinnen op nieuwe metho diek, op vernieuwing in de weten schap en op samenwerking tussen deskundigen in nationaal en interna tionaal verband. De Nederlandse re gering hecht grote waarde aan een samenkomen van internationale des kundigen zoals op dit congres", zo besloot de minister. Gisteren werden inleidingen gehou den over de E.H.B.O. in de praktijk en over praktijkgevallen op het ge bied van de E.H.B.O. Er werd een aparte feestvergadering gehouden waarin de voorzitter van „Het Oranje Kruis", professor dr. P. R. Michael een jubileumrede uitsprak. dié is het toch maar! Ook in Virginia en American

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5