Benelux-middengebied organiseert- vandaag congres in Antwerpen Zeeuwse Almanak Vermoedelijk zullen contacten met Zeeland volgen CAISSON OP ONRUST-PLAAT WORDT WELLICHT GEBORGEN Imn <3.ijpe „NIEUW WALCHEREN" VORMT COLLECTIE KLEDERDRACHTEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 NIEUWE EENHEID IN WORDING „Kern van Benelux" zo heet het congres dat vandaag te Antwerpen wordt georganiseerd door verschillende economische organisaties van het „Benelux-middengebied". Het programma duidt op de bevordering van het contact over de landsgrenzen heen en op de verbetering van de inter regionale relaties. Een kaartje maakt zichtbaar welke gebieden er onder worden verstaan: de Belgische provincies Antwerpen en Limburg en voor Nederland Noord-Brabant en Limburg. De centrale ligging is wel zeer duidelijk, al krijgt men en niet alleen een wellicht chauvinistische Zeeuw dé neiging ook do provincie Zeeland er bij te trekken. Zeeland heeft twee jaar geleden zijn eigen contacten gehad met West- en Oost- Vlaanderen, verzorgd door de E.TJ.'s. Tezelfdertijd organiseerden de vier buurprovincies hun eerste contactdag, waarop die van vandaag het ver volg is. Het ligt voor de hand te voorspellen, dat de „kern" eerlang in contact zal treden met het wordingsgebied van de Schelde en als wij ons niet vergissen zijn hierbij al voelhorens uitgestoken. Tijdens liet congres spreekt prof. Peeters, secretaris van Antwerpen, over het volk van het middengebied. Over de scheiding van 1830 heen vraagt deze spreker naar een nieuwe eenheid in verscheidenheid, waarvoor de sociale gegevens zeker pleiten. Op dit-punt is zo voegen wij toe de verwantschap met Zeeland, be halve met delen van Zeeuwsch-VJaan- deren, niet opvallend groot. Prof. Thurlings uit Wageningen spreekt over. de noodzaak een gezamenlijke expansie na te streven. Hij wijst op liet hoge vertreksaldo in Noord-Ne derland en op de verschrompeling van het dorpsleven daar. Het westen groeit cn heeft een vestigingsover schot aan mensen; het zuiden en zuidoosten groeien nog sneller. Ont lasting van het westen vraagt meer dan alleen normale industrialisatie, namelijk het Kreekrakplan. Het zui den vormt hiervan de directe omge ving. „Een vanuit een gemeenschappe lijke visie gerealiseerd samenhan gend havengebied" is nodig. De recreatie spreekt hierbij een woord mee. Do Zeeuwse kantte kening bierbij kan kort zijn. Wan neer de feiten zo liggen en dat doen zij zijn ook de Zeeuwse perspectieven florissant. Dat Zee land aan dit congres niet deel neemt betekent hierbij vergeleken niets. De samenwerking is trou wens al op gang. Mr. L. Delwaide, schepen van Ant werpen en kamerlid, wijst op de noodzakelijke uitbouw van de infra structuur in een totaal wclvaarts- plan, teneinde de economische ont wikkeling af te stemmen op de nog grotere bevolkingstoeneming. STUDIE Ter gelegenheid van het congres is te Antwerpen een gezamenlijke studie verschenen „Aspecten van de econo mische structuur en groei van het Advertentie Benelux-middengebied". Hierin wor den enige fundamentele vraagstuk ken behandeld: de structurele ont wikkeling van de bevolkingsopbouw, de economische aetiviteiten en de ontwikkeling van de arbeidsmarkt. Het valt op dat alleen de groei van het zielental in de arrondisementen Antwerpen en Mechelen gering is. Noord-Brabant en Nederlands Lim burg gaan voorop, samen met het arrondissement Maaseik. De natuur lijke groei daarentegen ligt overal hoog, namelijk boven de 20 0/00 (voor Zeeland is zij 11 0/00). Wat de toekomst betreft voorziet men met inachtneming van de mi gratie tot 1975 en van 1955 af gere- Advertentie) Van Nelle bestellen kend een groei van 35 tot 40 Al leen voor dè provincie Antwerpen komt men op ruim 9 (groeit Zee land zoals :.de laatste jaren dan is dit '14 neemt het zijn hele natuurlijke aanwas óp dan is dit bijna 22%). Tussen 1950 en 1957 groeide de werkgelegenheid in industrieën met 2 tot 2Vs uitgedrukt in het totale bevolkingscijfer; alleen Belgisch. Limburg had nog niet 1 (voor Zeeland schatten wij dit op ongeveer Yz d.w.z. de industrie breidde zich met plm, 4 pet. uit). Belgisch Limburg, stoot de meeste mensen af. De grootste aantrekkings- gebieden zijn onze mijnstreek, Eind hoven en omgeving, Den. Bosch, Bre da, het arrondissement Turnhout en de stad Antwerpen. Het Noord-Bra bantse zeekleigebied, het land van Altena en Heusdeh en verder het noordoostelijk deel van Noord-Bra bant en Limburg, Kempenland en dé omgeving van Maastricht zijn weer uitwijkgebieden. In vele gevallen be treft dit echter buurtgemeenten. Al leen Noord-Brabant en Ned. Limburg hebben tenslotte éen vestigingsover schot. Wat de voornamelijk dage lijkse forensen betreft heeft vooral West-Brabant een slechte balans (naar Zuid-Holland). Onderling en over de nationale grens heen wisselen de vier provinciën ongeveer evenveel mensen uit, waarbij Noord-Brabant meer mensen uit België aantrekt dan omgekeerd. Alleen Noord-Brabant heeft een posi tief forcnsensaldo. Men ziet dat het gebied als geheel zich voor een be langrijk deel kan bedruipen en dat er in België nog het meest te doen valt. Ook hier zouden wij Zeeland er aan willen toevoegen, omdat het te weinig groeiende centra heeft. ZANDZUIGER BIJ GEVAARTE Deskundigen onderzoeken thans de mogelijkheid Deskundigen van Rijkswater staat zijn deze week een onder zoek begonnen naar de moge lijkheid de Phoenixcaisson te bergen, die in 1953 op de On- rustplaat tussen Noord-Beve land en Schotiwen-Duivelaud aan de grond liep. Het 8500 ton wegende betonnen gevaarte heeft zich in de zes jaar, dat het muurvast op de Onrustplaat zit, vrij diep in het zand gewerkt. Indien bergen mogelijk blijkt en een eventueel te ondernemen poging slaagt, zal de caisson worden gebruikt bij de afslui ting van het Veersegat. Deze Phoenixcaisson ls van hetzelfde type als die, welke deze zomer van uit de vluchthaven van Zijpe naar het werk in het Veersegat werd ver sleept en daar thans de kop vormt van de aan Walcherse zijde in aan leg zijnde dijk. Bij dit transport was deze Phoe nixcaisson verzekerd voor een VAN TOT MET VEREENDE KRACHTEN Zaterdagavond zullen in het Bellamy- park te Vlissingen drie muziekgezel schappen musiceren. Het Vlissings Accordeon-amusementsorkest, de mandolinevereniging „Tovido" en het Vlissings jeugd-aecordeon-orkcst zul len gezamenlijk een concert geven onder leiding van de heer W. Mcul- HULDE De mannen van rijkswaterstaat be horen gehuldigd te worden. Vandaag kunt ge in dit blad lezen, dat zij thans druk bezig zijn de oude cais son in het Veerse Gat weer bruik baar te maken voor de deltawerken. Dat is nou nog-es sympathiek. De heer Korthals, die thans ons wa terdepartement beheert, zit al dagen lang te plussen over zijn begroting. Die klopt namelijk niet. Vandaar, dat we allemaal geruchtjes en geruchten horen met dat moeilijke woordtem- po-ri-se-ren. De heer Korthals teni- po-vi-seert dus. Hier sen dubbeltje af, dar vijf cent, afijn precies zoals wij allemaal aan het eind van de maand. Dat begrijpen die mannen van de rijkswaterstaat. En toen heb ben ze tegen mekaar gezegd: „Jon- ges, laten we de excellentie helpen. We gaan van oud nieuw maken En dus zijn ze bezig aan het verstel len van die oude caisson uit 1953. Goed zo, rijkswaterstaat. Lap op dat ding. Wie weel komt Ossenisse dan nog dit jaar aan de beurt. Zou dat es-even-wat-wezen? (Advertentie) Van Nelle bestellen I meester. Bij vorige concerten van de ze ensembles, die vooral ook in Bel gië veel succes hadden, was de be langstelling groot, zodat men ook nu mag verwachten, dat de muzikanten het publiek enkele uurtjes prettig zullen bezighouden. OPENING SOCIËTEIT Hoewel het zeker niet uit het weer blijkt, is het zomerseizoen weer voorbij en beginnen in dor pen en steden de winteractivitei ten zo langzamerhand. Ook de so ciëteiten der ouden van dagen worden weer geopend, de tijd om domino te spelen en te klaverjas sen is weer aangebroken. Woens dag aanstaande komen de bejaar den van Yerseke weer bijeen. De eerste samenkomst van dit sei zoen is om twee uur in de voorma lige openbare school aan de Dam straat. KERMISSCIIIETING Het is gewoonte in Biervliet om tij dens de kermis een schieting op de liggende wip te organiseren. Ditmaal werd deze gehouden in het café van du heer H. de Dobbelaere in de wijk Kapitale Dam. Zevenenveertig schut ters waren opgekomen om elkaar de titel te betwisten. De nestor onder de schutters, Willem Hoevenagel uit Biervliet haalde de hoogvogel neer, waarmee hij de eerste plaats bezette. De kermisbeker, een zeer aparte prijs was voor schutter A. Janssens, even eens uit Biervliet. De laatste was die middag toch goed op dreef, want hij schoot ook nog een vette haan en verscheidene vogels. De zijvogels stonden nogal vast; ze werden al thans niet afgeschoten. Na afloop van de schieting heeft men ze onder de deelnemers verloot. Dc meeste extra prijsvogels goed voor een malse haan of een fles drank gingen naar België. bedrag van één miljoen gulden. De verzekerde waarde was daar mee geklommen tot het tienvou dige van het bedrag, waarvoor Rijkswaterstaat deze caissons, die bestemd waren voor het vormen van landhoofden bij de geallieer de landing in Normandië in 1953, indertijd van de Engelse regering heeft aangekocht: voor honderd duizend gulden per stuk. Tijdens dit transport spraken deskun digen als hun verwachting uit, dat de op de Onrustplaat gestrande cais son die in 1953 bij do dichting van het Sclielphoekgat zou worden ge bruikt geborgen zal kunnen wor den; do kosten zouden een bedrag van rond zeshonderdduizend gulden belopen. Het thans aan de gang zijn de onderzoek zal uitwijzen, of deze verwachtingen juist waren. Gaten en scheuren Allereerst wordt thans nagegaan, in hoeverre het 62 meter lange, twintig meter brede en 18 meter hoge cais son, is gescheurd en in hoeverre het mogelijk zal zijn, gaten en scheuren te dichten. Hiervoor moet het zand in en rond liet gevaarte worden weg gezogen, waartoe de zandzuiger „Sliedrecht 15" en enkele bakken naar de gestrande kolos zijn gediri geerd. Bij het onderzoek is ook een duiker betrokken. Indien inderdaad tot berging zal wor den overgegaan, zal op de Onrust- plaat een geul moeten worden ge baggerd, waardoor het gevaarte naar dieper water zal moeten worden ge transporteerd. Veel zal uiteraard af hangen van do grootte van de gaten en scheuren in de caisson, die bij dit onderzoek worden „geïnventariseerd". (Advertentie) Van Nelle bestellen E.H.B.O.-oefenmiddag op sportveld in Groede Op liet sportveld in Groede lioudt het district Zeeland van de Koninklij ke Nederlandse Vereniging E.H.B.O. zaterdag een oefenmiddag. Bij slecht weer zal de oefening in een school gebouw worden gehouden. Burgemeester van Axel met verlof gezonden De commissaris der koningin in Zee land heeft de burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren, met ingang van 9 september voor onbe paalde tijd met verlof gezonden. Van officiële zijde deelde men ons mede, dat deze maatregel is genomen op grond van privé-geilragingen van de burgemeester. Het was niet onbekend, dat betrokke ne de afgelopen jaren enige malen in opspraak was geweest door zijn privé-optreden, dat niet in overeen stemming werd geacht met de waar digheid van het burgemeestersambt. Onlangs werd van particuliere zijde een klacht tegen hem ingediend, waarop de procureur-generaal bij het gerechtshof te Den Haag een onder zoek gelastte. Er werd een voorlopig rapport uitgebracht, hetgeen tot ge volg had dat de commissaris der ko ningin de burgemeester onmiddellijk met ziekteverlof zond. Hangende het verdere onderzoek werd het niet wen selijk geacht dat de heer Van O. het ambt van burgemeester bleef uitoefe nen. De bezwaren tegen de betrokkene zijn niet van strafrechterlijke aard in die zin, dat er onregelmatigheden zouden zijn gepleegd. Zij richten zich uitsluitend tegen de levenswandel van de burgemeester. In een donderdagmorgen onder lei ding van de waarnemend burgemees ter, wethouder A. J. M. Kesbeke (k. v.p.) gehouden spoedeisende veerga- dering van de gerpeenteraad van Axel werden de raadsleden van een en ander op de hoogte gebracht. De thans 61-jarige heer Van O. was aanvankelijk predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Axel (vanaf 1932). Tijdens de bezettingsjaren maakte hij zich verdienstelijk als illegaal werker, waarop hij na de be vrijding in september 1944 met de waarneming van het burgemeesters ambt werd belast. Bij k.b. van 13 februari 1946 werd hij definitief tot burgemeester van Axel benoemd. In de afgelopen jaren heeft de heer Van O. zich door zijn grote organisatori sche gaven bijzonder verdienstelijk gemaakt voor Axel, dat onder zijn leiding in die tijd uitgroeide tot een centrumgemeente. Belgisch vaartuig kreeg motorpech op Oosterschelde Het Belgische motorschip „Jean" van de rederij „Intermas" te Gent kreeg woensdag op de Oosterschelde, enkele kilometers buiten de haven van Wemeldinge, ernstige motorsto ring. Verder varen was niet meer mo gelijk. Het schip, dat van Wemel dinge op weg was naar Dordrecht, moest daarom hulp afwachten van eventueel passerende schepen. Het motor vissersvaartuig YE-156, nam de „Jean" op sleeptouw en bracht het schip in Wemeldinge binnen. Enkele monteurs uit België hebben de sto ring later verholpen, Prinses Beatrix" voor onderhoud uit de vaart De veerboot „Prinses Beatrix" van de dienst VlissingenBreskens zal in verband met onderhoudswerkzaam heden per 15 september tot .nadere aankondiging uit de vaart worden genomen. In verband hiermee zal weer gevaren worden op de oude aan legplaats tc Breskens. Universitair examen De lieer J. do Koning te Graauw slaagde aan de technische hogeschool te Delft voor het kandidaats-examen elektro-technisch ingenieur. (Advertentie) Van Nelle bestellen Donkerblond haar wordt blond Blond haar wordt blonder Rood haar krijgt een stralende glans door geen verf, geen spoeling. U hoeft niets te mengen, terwijl wassen vóór of na het gebruik niet nodig is. Bevat geen ammoniak. Zuinig in het gebruik. f 3,75 Light and Bright is klaar voor het gebruik thuis ea is volkomen onschadelijk. Breng een weinig op het haar met een borstel of watten; dat is alles. U licht uw haar naar wens méér of minder op door méér ofminder behandelingen. Light and Bright is heel geschikt voor het verkrijgen van de zo moderne lichte strepen in het haar, alsmede voot het bijwerken van aangroeiende haren, die reeds op een andere wijze opgelicht zijn. Bij iedere flacon volledige gebruiksaanwijzing. Imp. N.V. Substantia, Ljnbaansgraeht 210, Amsterdam EEN CREATIE VAN RICHARD HUDNUT-NEWYORK,LONDON,PARIS (Slot van pag1) mannenkostuum van omstreeks 1870 met gekleurde hemdrok, zil veren knopen, korte broek enz, een mannenkostuum uit de tegen woordige tijd, eveneens van Wal cheren, een laat 18e eeuws Wal- chers vrouwenkostuum, een meis jeskostuum uit de 19e eeuw, een speciale kermiskledij: een groene rok, een beuk, een doelt enz. en dat alles werd tijdens de kermis dagen en in verschillende geval len ook nog de zondag daarop ge dragen. Daarna het gehele jaar niet meer Vervolgens kan een I8e eeuws vrou wenkostuum voor rouwdagen ge toond worden (met schelphoed) en een 19e eeuw rouwkostuum (met kaphoed), do kerkdracht voor vrou wen omstreeks eind 1800 met ouder- Advertentie) Van Nelle bestellen Modeshow op eilandje in Goese Oostvest Het in de Oostvest te Goes gelegen eilandje tussen de Oostsingel en de Oostwal zal op zaterdag 19 septem ber a.s. van kwart voor zeven af het domein zijn van een aantal manne quins. Zij zullen daar namelijk een show houden, die wordt verzorgd door de Goese Showcombinatle. Deze show sluit aan op de eerste rondgang van het fruitcorso door de straten van Goes. Evenals vorig jaar is ook nu weer een brug naar het eilandje geslagen, waarop de mannequins zich zullen bewegen. Het eilandje zal tijr dens de show worden verlicht. Twaalf Thoolse gezinnen delen kwart van de honderdduizend In de 544ste staatslo terij is donderdag de honderdduizend geval len op het lot nummer 12337. In Tholen zijn hierdoor niet minder dan twaalf gezinnen felukkig gemaakt: een warj: van het winnen de lot de serie D was namelijk in handen van een Thools loterij clubje, waarvan de caféhouder Dirk van Zanten aan de Vis- straat de leider was. In het radionieuwsbul letin van het A.N.P., dat *s middags om één uur werd uitgezonden, werd voorts gemeld, dat een serie van het lot 12377 zou zijn ver kocht te Koudekerke: dit bleek een vergis sing te zijn. Bedoelde serie was verkocht in Hazerswoude in de ge meente Koudekerk aan de IJsel De 12 mannen van het Thoolse clubje vormen al jaren een loterij- clubje. Voor de oorlog zijn zij er ai mee be gonnen, maar de „vet te" prijzen waren tot nu toe uitgebleven. Het bleef hooguit bij kleine prijzen of een „eigen geld". Dankbaar zijn de ge lukkige winnaars ge stemd tegenover het oude lid, de 75-jarige Jaap Hage, die enkele malen per jaar naar het naburige Bergen op Zoom gaat om de loten bij de collectrice van de staatsloterij te kopen. Hage heeft de ze keer een goede slag geslagen: een vierde van f 100.000,na af trek van belasting rond f 1800 per man. „Teza men met de heer Hage is mijn vader de prijs gaan innen", vertelde ons de zoon van café houder Van Zanten. „Het geld ls dit keer goed terecht gekomen, want de meeste leden verdienen als arbeider hun brood", zo wist hij nog mee te delen. De bijna vijftien jaar oude Bailey brug over het afwateringskanaal te Retranchement begint „ouderdoms- verschijnselen" te vertonen. Vele ga ten in het houten brugdek zijn 'ge lapt met dikke planken, waardoor een situatie is ontstaan, die niet zon der gevaar is voor het verkeer. De brug is op vijftig meter van de Ne derlands-Belgische grens gelegenna het passeren van de grenspost is hel voor de vele buitenlandse toeristen, die vaak de weg langs de kust kiezen de eerste ontmoeting met een water bouwkundig bouwsel in Nederlana... Het is uiteraard zaak, dat aan deze situatie spoedig een eind komt. Pro vincie en waterstaat hebben echter reeds besloten, dat hier in het kader van het tertiaire wegenplan een nieu we brug zal worden gelegd. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een begin gemaakt. (Foto P.Z.C.) WVWVWWWWVWWWAV wetse overdoek of „faaltje", kinder kostuumpjes eind 1800 en begin 1900 en in hedendaagse vorm, een pakje voor een jong kind, de zogenaamde ,jurk". Aan deze kostuums ontbreekt nog wel bet een en ander, dat er wel iswaar niet persé bij hoort, maar de collectie toch wel „af" maakt. Zilveren horlogekettingen, zilve ren knopen, voorhoofdsnaalden, schorten, jakken, beuken enz., dat alles zou de stichting nog gaarne willen bezitten. Met de Hulsterse en Walcherse collectie is men het verst gevorderd, daarna volgt die van Cadzand en dan de Beveland- se. De Schouwse dracht, die met die van Tholen en Noord-Beveland tegenwoordig nog maar bitter wei nig gedragen wordt, is nog slechts karig vertegenwoordigd. Kar en karn Weet de stichting een boer die zijn Ook aan de verzameling van oude boerenwagens en gebruiksvoorwer pen werkt men gestadig voort. Weet de stichting een boer, die zijn wagens aan de kant zet voor een auto, dan is één der bestuursleden er als de kip pen bij om te trachten de verenwa gen, of huifkar of wat voor andere type wagen het ook moge zijn, aan te kopen. Deze collectie omvat reeds verschillende huifkarren, dan zijn er nog een menwagen, een melkkar, een bokkewagen en een hondekar. Ook is er een hondekarn Maar dat is een gebruiksvoorwerp, evenals de handploeg, melkemmers, jukken en geitekarnen oude gebruiksvoorwer pen van do vroegere Zeeuwse boeren zijn. De in binnen- en buitenland be kend geworden actie „Plant een boom op Walcheren" is nu niet meer nodig; het eiland is immers herbeplant. Maar wel nodig is, dat „Nieuw Walcheren" elk jaar over een bedrag kan beschikken, waar uit onder meer aanvullingen voor de klederdrachtcncollectie gekocht kunnen worden. Nog steeds is de stichting er in geslaagd de afgelo pen jaren een bedrag hiervoor uit te trekken. Wanneer men hiermee met steun van de bevolking kan doorgaan, is de lieer De Bree er van overtuigd, dat de collectie binnen een niet te groot aantal ja ren compleet zal zijn. Een collec tie, waarin alle Zeeuwse drachten vertegenwoordigd zijn. Een deel van deze verzameling zal ge toond worden op dc tentoonstelling „Het Zeeuws volkssieraad", die van 14 tot. 19 september a.s. in de Grote Kerk te Goes wordt gehouden. M A IZ ENA DU RYEA maakt Uw groenten zo lekker. VANDAAG Middciburg-EIectro: „Met muziek meer mans", 19 en 21.15 uur, a.l. Schouwburg: „Het salvo der dapperen" 20 uur, 14 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, 0—18 uur. Vlissingen-Alhambra: „Geen cent voor de belasting", 19 en 21 uur, a.l. Luxor: „The Bravados", 20 uur, 14 jaar; Goes-Grand: „Duinkerken", 19 en 21 uur, 18 Jaar. Stadhuis: Offlciéle ontvangst „Fruitfee 1959" en haar hofdames, 20 uur. SchuttershofBloemententoonstelling 10—22 uur. Zalen Krijger: Opening vogeltentoonstel ling, 19 uur; voor publiek geopend van 29—22 uur. Prins van Oranje: „Boerenleenbankdag" (Advertentie) Van Nell# bestellen l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2