y AXEL MAAKT ZICH OP OM ZIJN BEVRIJDING TE VIEREN WALCHEREN SPORT EN WEDSTRIJDEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda MARKTBERICHTEN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 PROVING I A LB ZBUW8B O VRA N T 1 GENERAAL ONTHULT SZYDLOWSKl-BANK Uitgebreid feestprogramma over drie dagen verdeeld AXEL MAAKT ZICH OP om 17, 18 en 19 september het derde lustrum van z'n bevrijding te herdenken en te vieren. Een bevrijding, die niet al leen Axel betrof, maar die er de on middellijke oorzaa kvan was, dat een dag later geheel O. Zeeusch-Vlaamie ren in geallieerde handen viel. Van daar dat men in Axel de plechtighe den en festiviteiten rondom deze her denkingsdagen niet uitsluitend ziet als een plaatselijke aangelegenheid, maar als een zaak die geheel Oost Zeeuwsch -Vlaanderen aangaat. Het feit dat het juist het Poolse le ger was, dat dit deel van Nederland bevrijdde, is men in Axel niet verge ten. Vandaar dat deze plaats zo nauw met Polen is verbonden. Zo kent Axel z'n Szydlowskiplein, z'n Poolse kruis en monument, z'n vereniging „Axel- Polen" en binnenkort ook een Szyd- lowskibank, die op de herdenkings dag door generaal Maczek zal wor den onthuld. Deze verbondenheid werd anderzijds ook zeer sterk aangevoeld door ko lonel dr. Z. Szydlowski (D.S.O.), commandant van de troepen, die Axel hebben bevrijd. Na het tragisch verkeersongeval in Duitsland, waar bij mevrouw Szydlowski om het le ven kwam, liet hij het stoffelijk over schot van z'n echtgenote in Axel ter aarde bestellen De eerste dag staat volledig in het te ken van de herdenking. Des middags wordt de Poolse generaal S. Maczek, met enkele van z'n landgenoten, op het gemeentehuis officieel ontvangen in tegenwoordigheid van de gemeen teraadsleden, het ere- en herden kingscomité en van het bestuur van de vereniging „Axel-Polen". Daarna volgen kransleggingen op de beide begraafplaatsen, het Poolse kruis, het Poolse monument en de onthul ling van de Szydlowski bank met een borstbeeld van deze kolonel. Des avónds wordt in de Nederlands her vormde kerk een herdenkingssamen komst gehouden met medewerking van do Axelse predikanten. Na een plechtige H. Mis in de r.-k.- kerk worden vrijdagmorgen om 9 uur, door klokgelui en sirenegeloei, de bevrijdingsfeesten ingeluid, waar bij leden van de „Oranjeruiters" als herauten door de stad trekken om een proclamatie voor te lezen. Daarna wordt een groots opgezet tweedaags programma afgewerkt met enkele spectaculaire punten, die in Zeeuwsch-Vlaanderen be slist niet ieder jaar te beleven zijn. Hoogtepunten van de tweede dag zijn het optreden van het motor- demonstratie-peioton der Konink lijke Marechaussee uit Apeldoorn, demonstraties door een 115 man sterke compagnie commandotroe pen (groene baretten) uit Roosen daal, gevolgd door een militair de- filé door hetzelfde korps. Op die dag wordt tevens een „brade rie" gehouden verder is er een uitge breid kinderprogramma en bestaat gelegenheid Hr. Ms. „Axel" te bezoe ken, terwijl als indrukwekkend slot van deze tweede dag een concert en KERKNIEUWS Gen. Synode der Gereformeerde Kerken De generale synode der Geref. Ker ken heeft in de donderdag te Utrecht gehouden zitting opnieuw de zaak van de kerkelijke hereniging aan de orde gesteld. Rapporteur, prof. dr. H. N. Ridderbos uit Kampen kwam met een gewijzigde conclusie, waarin de commissie verschillende ingediende argumenten had verwerkt. De hoog leraar gaf nog een nadere toelichting op deze nieuwe conclusie. In de be spreking stelde prof. dr. Nauta een prealabele kwestie. Hij oordeelde de zaak, waarvoor de synode thans staat, dermate gewichtig, dat enige tijd van bezinning noodzakelijk is. Daarom verklaarde de hoogleraar aan de discussie thans niet te kunnen deelnemen, als deze tot een beslissing zou voeren, hoewel hij niet tegen de voorgestelde conclusie wilde stem men. Na enig beraad verenigde de synode zich met de opvatting van prof. Nauta en besloot zij de zaak van de kerkelijke hereniging in een van haar zittingen van de volgende week aan de orde te stellen. Gen. Synode der Chr. Gereformeerde Kerken De generale synode der Christelijke Gereformeerde Kerken heeft zich in de donderdag te Rotterdam gehouden zitting allereerst beziggehouden met do vraag of het mogelijk is een dus danige juridische vorm te vinden, dat zij die studiegelden uit de kas der kerk hebben genoten, deze moe- ton terugbetalen als zij óf hun studie verlaten óf het kerkverband verbre ken. De particuliere synode van het zuiden had terzake een instructie in gediend. Vervolgens heeft ds. K. J. Velemt uit Hoogeveen rapport uitge bracht over de landelijke evangelisa tie. Daarbij kwam allermeest in de discussie de vraag of een evangeli satie-predikant ook tevens gewoon predikant ener gemeente kan zijn. De synode besloot het rapport nog even naar de commissie terug te zenden tot nadere vormgeving van de voor gestelde conclusies. Ds. J. P Geels uit Haarlem besprak het rapport van deputaten voor de geestelijke verzorging van opvaren den der koopvaardij Besloten werd dat van het apparaat van de Gerefor meerde Kerken gebruik zal worden gemaakt, teneinde opvarenden maan delijks een luchtpostbrief te doen toe komen in hun haven van verblijf. taptoe gegeven wordt door de Ko ninklijke Luchtmachtkapcl en het Trompetterskorps van de Huzaren van Boreel. Tijdens dit muzikale ge deelte zal het Szydlowskiplein door een speciale „batterij" schijnwerpers worden verlicht. Het meest spectaculaire programma punt op zaterdag is ongetwijfeld de demonstratie door 10 leden (waaron der 1 dame) van de eerste Needer- landse parachutistenclub, die telkens met twee tegelijk hun sprong zuilen wagen boven het terrein nabij de jeugdherberg. Verder op die dag: een oriëntatierit voor de Axelse jeugd, een voetbalwed strijd tussen opvarenden van de mij nenveger „Axel" en een combinatie van spelers uit de elftallen „Axel", „AZW" en „Spui", een standwer kers-concours. een internationale hengelwedstrijd, een judo- en jiu jitsu demonstratie door leden van de sport school „Felix Janssens", een accor deon-concert, een optreden van de Poolse volksdansgroep .Polonia", ter- de festiviteiten worden besloten vuurwerk aan de wijl met een groot „Kleine Kreek". In het ere-comité, dat onder voorzit terschap staat van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. nir. A. F. C. de Casembroot, hebben zich ver der bereid verklaard zitting te nemen de beer H. A. A. Baron Coliot d'Es- cury, het gehele college van Gedepu teerde Staten van Zeeland, de garni zoenscommandant van Middelburg, de voorzitters van de Kamer van Koophandel en die van de Vereniging van Werkgevers voor Zeeuwsch- Vlaanderen, de directeuren van de twee Sluiskilse fabrieken, de consul van België en de burgemeester, wet houders en secretaris der gemeente Axel. Het herdenkingscomité bestaat uit 17 leden waarvan de heren A. H. v. d. Lee, voorzitter, C. Smics, se cretaris en J. Ie Feber, penningmees ter zijn. Nutsspaarbank Middelburg gedurende augustus j.l. Blijkens het maandoverzicht van au gustus j.l. van de Nutsspaarbank le Middelburg bedroeg het tegoed van do spaarders aan het begin van deze maand f 14.951.865,24. In dit tijdvak werd f 783.471,47 ingelegd én f 626.033.79 terugbetaald, zodat cr een voordelig verschil was van f 157.437.68. Het tegoed aan het ein de van augustus bedroeg derhalve f 15.109.302,92. Het aantal rekenin- fen daalde van 14.321 tot 14.290, aar er 81 nieuwe rekeningen bij kwamen, maar 112 afgesloten wer den. Het tegoed bij het begin van de maand op het kantoor te Middelburg bedroeg f 12.722.833,92. Ingelegd werd in dat tijdvak f 648.864.85 en terugbetaald f 570.226,88, zodat er via 'n voordelig saldo van f 7S.637.97 een bedrag van f 12.801.471,89 het tegoed bij het einde van de maand vormde. Het aantal rekeningen daal-" de met 33 tot 12.370. Het bijkantoor te Oostburg boekte in de afgelopen maand een voordelig verschil van f 77.877,30. Dit was het gevolg van een inleg van f 133.681,21 eu een terugbetaling van f 55 877,91 Het tegoed bij het Degin van augus tus, groot f 2.203.470,27 was derhalve aan het einde van de maand opge lopen tot f 2.281.347,557. Het aantal rekeningen steeg met 1 tot 1871. Tijdens de zitdag te Oostkapelle werd ingelegd eert bedrag van f 9630,80, terwijl terugbetaald werd f 945 Er kwam 1 nieuwe rekening bij. Het tegoed aan het begin der maand bij het agentschap te Krui. ningen bedroeg f 25.561,05. Ingelegd werd f 922,41, terwijl er niets terug betaald werd. Het tegoed eind au gustus bedroeg dus f 26.483,46. Ei Kwant 1 nieuwe rekening bij. Het tegoed van het schoolsparen daalde van f 65.622,40 tot f 62.935,01. Ingelegd werd f 56.70 en terugbe taald f 2744,09, zodat er een nadelig saldr geboekt moest worden van f 2687,39. Er werden 33 rekecingei afgesloten, zodat er eind augustus nog 1414 resteerden. In Middelburg werden 9 en in Oostburg 2 baoy- boekjes afgegeven met een totale eerste bijstorting van f 72.60. In dé soaarbusjes werd een bedrag van f 1679,97 aangetroffen. In omloop waren eind augustus 1460 busjes. MIDDELBURG Propagandamars drumband Leger des Heils De Middelburgse drumband van het Leger des Heils zal heden, vrijdag avond, een oefen- en propaganda- marsje houden langs de volgende route (vertrek Hoogstraat 6.45 uur): Hoogstraat, Kalvermarkt, Lange Geere, Langeviele, Domburgsschuit- vlot, Langeviele singel, Naerebout- straat, Karei Doormanplein, Lange viele weg, De Ruyterstraat, Koude- kerkseweg, Burgerweiöestr., Baars jesstraat, Langeviele weg, Dorus Rij kerstraat, Piet Heinstraat, Baars jesstraat, Trompstraat, De Ruyter-- sraat, Langevieleweg, Langeviele brug, Achtersingel, Stadsschuur, Hoogstraat. Wielrijder botste tegen geopend autoportier De Middelburgse automobilisst E. J. P. L. opende woensdagmiddag in de Langeviele tijdens een onoplettend moment het portier van zijn auto, juist toen de wielrijder G. J. D., even eens uit Middelburg, voorbij reed. De fietser botste tegen het portier, viel en werd zodanig verwond, dat hij naar het Gasthuis overgebracht moest worden. Diezelfde dag kwam het in de Prinses Margrietstraat tot een aanrijding, toen het meisje W. A. G. geen voor rang verleende aan een auto. Dokter Pel behandelde'de verwondingen, die het meisje bij deze botsing opliep. VLISSINGEN Wintershow modehuis Geldofia Vrouwen in vrolijke zomerjurkjes be volkten donderdagavond de grote zaal van „Britannia" te Vlissingen om er te kijken naar de wintershow van het modehuis Geldofia: Vier jonge mannequins toonden vlotte pyjama's, dusters, rokken, jurken, pakjes en jassen. Vooral het mooie, praktische tinneroy werd voor vele doeleinden gebruikt, zoals voor pantalons, rokken en jurk jes En dan niet alleen het effen tin neroy, maar ook leuke streepjes en bloemen. Bij de winterpakjes waren er verschillende van een nieuwe wol len stof, waarin rendierhaar was ver werkt. Ook de lichte, onkreukbare dralon- jurkjes met wijde zwierige rokken, waaronder enkele petticoats, ontbra ken niet. Heel aardig was het zwarte uitgaans- japonnetje met enkele grote parel moeren knopen en met een rechte mouw tot net boven de elleboog. Aan gezien de winter voor de deur staat, werden er natuurlijk veel jassen ge toond. te dragen mét of zonder cein tuur. en mét of zonder bontkraag. De avondjurkjes, halflang met waai ende rokken en soms met een grote roos in hel midden van de taille, ver overden de harten van de meeste da mes De heer Wijnen zorgde voor een gezellig pianomuziekje. Geslaagd Aan de „De Ruyterschool" te Vlis singen zijn in juli en augustus de volgende leerlingen geslaagd: 3de stuurman G.H.V.: S. A. A. M. van Loon en H. L. Versluijs; 2de stuurman G.H.V.: H. W. Naundorf (theor ged.), P P. de Vlieger en C. Pierens (theor ged.): iste stuurman G.H.V.: E. Th. W Verkouteren (theor ged.) qn Th A van Bavel (theor. ged j; scheepswerktuigkundi- ge diploma A: J. M. Verlare; scheeps- werktuigkundige diploma B I: H. J Moens en J J Potter; scheepswerk- tuigkundige diploma B 2: R. W Groen en L. A. Punt: scheepswerk tuig-kundige diploma C 1: G. Euijze en C. W. Roosc. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de commissaris van politie te Vlissingen zijn inlich tingen te verkrijgen over de gevon den voorwerpen, die daar in het tijd vak van 2 tot en met 8 september zijn gedeponeerd. 1 sleuteltje, badhanddoek met zwem pak, kindervest (geel) met kintlër- .schoentje, blanco postwissel met postzegel van 25 cent. rubber badtas met kameel, bruine aktentas met in houd, nagelgarnituur in blauw étui, meisjessandaal, diverse sleutels, zwarte baret, plastic portefeuille met inhoud, wit kindcschoentje, rood kinderschoentje, witte handschoen, treinkaartje Vlissingen-Den Haag, kmderbadpakje, diverse fietsen. Tevens zijn aan het bureau de adres sen te bekomen van de volgende ge vonden voorwerpen: doublé armbandje met ingelegde steentjes, rood pöppenwagentje, bad minton racket, donkerblauw jasje Verf met glans en met gemak de superieure plasticverf van CETA-BEVER SINT-LAURENS Hond kwam aanlopen Bij de postcommandant der rijkspo litie te Sint Laurens zijn inlichtin gen te verkrijgen over een tamelijk grote bruine hond (reu), geen ras hond. O.- EN W.-SOUBURG Wedvluchten De postduivenhoudersvereniging „De Luchtbode" uit Souburg nam met 37 duiven deel aan een wedvlucht van uit St. Ghislain, 114 km. De uitsTag was als volgt: 1 D, van Wallenburg. 2 D. Ansems. 3, 4 en 8 L. Braet. 6 J. van Spaandonck, 6 F. Andriessen, 7 B. Janssen, 9 L. Korff. 10 A. v. d. Weele. De postduivenhoudersvereniging „De Luchtbode" uit Souburg deed met 32 jonge duiven mee aan een wedvlucht vanuit Chateauroux 533 km. De uit slag was als volgt: 1, 2, 6 en 8 A. M. van Peenen en Zn., 3 L. Janssen. 4 P. v. d. Vliet, 5 A. v. d. Weele, 7 J. Hoogesteger, 9 A. v.'Welsum, 10 W. F. Minneboo. Sch eepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 9-8 Hudson (met sleep) van Den Helder: Nardo van Ant werpen. 10-9 Grootekerk van Amsterdam. Vlissingen vertrokken: 9-9 Hudson naar Zee. Christopher naar Amsterdam. Nar do naar Laquaira. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 9-9, Da Capo van Lissabon: Flardinga van Norwich; Isis van London; Appinge- dam van Geumsey: Bevesier var» Wal- kom; Schippersgracht van Rotterdam; Giessenkerk van Tanger. 10-9 Oranje van Zee; Helen van Wisbëck; Silvaplana van Rotterdam; Ivoorkust van Amsterdam: Anda van Zee; Heemraadsingel van Yar mouth; Waal van Algiers; Albatros van Londen'. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen: 9-9 Fram naar Southend; Nore naar Amster dam; Eagle naar Londen; Carhissesingei naar Waterford. 10-9. Planoius naar To- pilla; Antie naar Grimsby; Argos naar Rotterdam. Examens Te Utrecht slaagde voor het diplo ma costumiere mejuffrouw K Wisse te Meliskeike. Mejuffrouw M. Kóp- pejan uit Zoutelande behaalde het di ploma coupeuse. met 5 koperen knopen, wit kindersok je grijs kinöersehoetitje, - kind^» por temonnee met inhoud, wit teddybeer tje, doublé schakelarmband, dames hoed, gouden zegelring, wit dames- vest, wit vest, pop, bruine motor- handschoen, grijze vulpen, groen bad pak, badhanddoek met bruin geruit badbroekje, badhanddoek, kinder driewieler. Sterk rennersveld op internationale autocross te Goes De internationale auto-cross, die za terdag 12 september op het terrein aan de Poelweg te Goes zal worden verreden, belooft een spannend ver loop te krijgen. Niet alleen omdat deze tak van sport sensationeel is, maar ook omdat het rennersveld, dat aan de wedstrijd deelneemt, momen teel tot het sterkste van Europa gere kend mag worden. Aan de start zul len onder meer verschijnen de Duit ser Jules Benz en de bekende Franse rijder A. Steylaert. Onder de Beigi sche rijders bevinden zich Roger van Loon, de gebroeders Van Poppel, van Eijnde en Adriaansen. Een zeer ster ke coureur is bijvoorbeeld Bob Zeeuws die met zijn Buick-super Ca nada zal vertegenwoordigen. Uit eigen land hebben onder mcei ingeschreven G. v. d. Horst, Verkooy- en, de Haas. van Opstal en van Beers, terwijl als Zeeuw aan de start verschijnt J. J. Ganseman uit Kaoel- le. De wedstrijd wordt verreden in drie manches, waarna een herkansing volgt voor de auto's die niet als eer ste drie in de manches eindigden. Elke manche bestaat uit dertig ron den. De wedstrijd begint om vier uur. Jo de Roo tweede in Ronde van Roosendaal Gerrit Voorting hpeft zich „in eigen huis" de sterkste getoond. De ronde van Roosendaal, die tussen tien ren ners in de eindsprint werd bslist, schreef hij op zijn naam. Hij legde de 125 km (55 ronden) af In 3 uur 16 min 8 sec. De uitslag van ceze ronde voor profs en onafhankelijken luidt: 1. G. Voorting (Roosendaal) 3.16.08: 2. Jo de Roo (Schore) z.t.; 3. Coen Niesten (Beverwijk) z.t.; 4 Clement Leemans (Belg) z.t.; 5. J. van Vliet (Rotterdam) z.t. 6. A. van Sluijs (Vlissingen) z.t. 7. Westdorp ,'s Hee- renhoek). z.t.; 8. J. Huissoon (Hein- kenszand) z.t.; 9. Gijs Pauw (Utrecht) z.t.; 10. Karl Gimmi (Zwits.) z.t. 11. Piet van Est (Fijn aart) op 2 min.; 12. J. Borgharu (Duitsl.) z.t. 13. A. van. Steen (Etten) op 2.30; 14 A. Suykeibuyck (Nis pen) z.t. 15. P. Steenvoorden (Heem stede) op 1 ronde. Collecte De collecte voor het Kon. Wilhelm!- nafonds te Arnemuiden heeft opge bracht 887,70. Centrale voetbaltraining zonder perspectief Erg veel zin had het allemaal niet Bondscoach Elek Schwartz had d< drie internationals van PSV niet uit genodigd. Cor van der Hart, Faas Wilkes en Tinus Bosselaar allen ernstige kandidaten voor een plaats in het nationale team ontbraken door blessures, Harry Brull moest het, ook al ten gevolge van een bles sure, kalm aan doen. En uiteraard was ook Frans de Munck er niet. Neen. aan deze eerste centrale trai ning van het Nederlandse elftal zal de bondscoach beslist weinig pret tige herinneringen overhouden. De spelers die donderdag naar „De Viert" gekomen waren mochten dan hun best doen, de kern van het Ne derlandse elftal ontbrak. Slechts vijl spelers, die regelmatig voor het Ne derlandse elftal uitkomen, namen aan de training, die grotendeels bestond uit een aantal taktische oefeningen, deel. Veel positiefs kon er dus op deze warme septembermiddag niet tot stand worden gebracht. En dan te bedenken dat over amper drie we ken de Belgen in het Feyenoord sta dion tegenstanders zijn "van de Ne derlandse semi-profs.... Hoe vreemd het dit jaar wel met de voorbereiding van het nationale team gesteld is en hoe belangrijk het is dat op heel korte termijn een oplos sing wordt gevonden voor de moei lijkheden tussen de clubs en de KNVB, blijkt alleen af uit het feit dat Elek Schwartz op de vraag wan neer de spelers weer bij elkaar zou den komen heel triest moest ant- woerden: „Ik weet het werkelijk niet, Ik weet niet eens oi er nog een volgende training komt Eef Kamerbeek derde op 110 m. horden te Wuppertal Bij 'n atletiekwedstrijd in Wuppertal, waarvoor atleten uit de beide Duits- landen, Frankrijk, België, Nederland, Engeland en Amerika werden uitge nodigd, is Eef. Kamerbeek op het meest spannende nummer, de 110 meter horden, met een tijd van 14.6 geëindigd op de derde plaats. Winnaar werd de Duitse wereldkam pioen Martin Lauer in 13-9, twee de Amerikaanse olympische kampioen in 14.0. De Nederlander Essajas werd derde op de 800 meter in een tijd van 1.51.5. De Westduitsers Stracke en Rentsch werden eerste en tweede in tijden van 1.50.1 en 1.51.3. Op de 1500 meter werd Blankensteun vijfde in een tijd van 3.55.0. Dit num mer werd gewonnen door de Engels man Smith, gevolgd door de West duitsers Balke in 3.52.4 en de Belg Verheuen in 3.52.5. De tijd van Smith op do 1500 meter was 3.52.0. AXEL Raad komt bijeen De raad der gemeente Axel zal in openbare zitting bijeenkomen in het stadhuis op donderdag 24 september Collecte De huis-aan-huis-coilecte voor de viering van het derde lustrum van de Axelse Bevrijding, heeft een be drag van meer dan 3000 opge bracht. Burgerlijke stand BRESKEN S. Bevallen: L. E. de Klerk—Evers, z J. T. de Koster-^Jansen van Rosendaal d.; F A. Basting—De Kramer, z.; A F de Rooij—Vervaet, d.; M. W. Sonne viJHe— Van de Luijster, z.; P. C. Huigh—Ver sprille, d. Ondertrouwd: A- I. dc Maillie, 21 Jaar en M. Vergouwe. 17 Jaar; P. van de Wege. 24 jaar en E. J. Luteijn. 23 Jaar; A. de Meester, 46 Jaar en W. H. C Boogerd. 32 Jaar; A Vonk. 25 Jaar en J. A van Vejzen, 21 Jaar. Getrouwd: D W. Nlcolal, 22 Jaar en C. van Soest, 23 Jaar: J. F Cornells, 22 Jaar en L. M. C do Looze, 20 Jaar; A. P. Leenhouts, 29 jaar en G van Gestel, 36 Jaar; J. H Maas, 22 jaar en J C. Roest. 21 jaar; R A. Heetesonne. 21 Jaar en M J. Cornells, 22 jaar; J. Mosterdijlc, 34 jaar en J. van Hee, 43 jaar. Ondertrouwd: L. P. de Blaey, 26 jaar en J de Braai, 20 Jaar- Getrouwd: C. P de Koster, 19 Jaar en J. F Hofman, 17 jaar. Overleden: :.I Penne. 62 Jaar, e. van J J van Driel; D. J Jansen, 73 jaar, wedn van J. Dieleman; N. G. L. Braet. 22 jaar VANDAAG Terneuzen-Luxor: .Fernandel als het schan daal van Clochemerle", 20 uur. 14 Jaar Oostburg-Ledeltheater „Vuur over de Yang- tse, 20 uur, 14 jaar. Wedvluchten De gecombineerde pustduivenhou- dersverenigingen „De Grensvlieecrs" en „De Bonte Duif" te Aardenourg namen met 123 duiven deel aan de prijsvlucht uit Quivrtin. De snelheid van de eerstaankomende duif was 1235.2 meter per minuut. I. en 2. Ed. Blaecke; S. en 4. M. de Baeide- inneker; o. Cani. Kodts; 6. G. de Roo- ver; 7. J. Cattoor: 8. -J Boerman; 9. It. Braet; 10. A. Reljoier». De P.V. „Tot Weerziens" uit Sluis deed samen met „De Luchtbode" uit Zuidzande mee aan een vlucht uit Qulvrain. De hoogste snelheid be droeg 1212 meter per minuut. De uit slag luidt: 1 en 3 O. dc Meijer; 2 en 4 J. de Lijzer; 5 H. Brevet; 6, 7 en 8 O. de Meijer. De P.V. ..De Getrouwe Duif" te Cadzand hield een kermisvlucht van- uit Quievrain met 87 duiven. Hoog- ste snelheid 1254 meter per minuut. De uitslag was: 1 J. Visser; 2 en 8 J. A. Vasseur; 3 I. Porrey; 4 J. Kools; 5 P. de Mey; 6 en 10 M. Provo; 7 M. van Hee; 9 H. v. d. WaUe. ..Snelle Duif'. Hontenisse. Vlucht op Quievrain. Uitslag: 1 en 4 P. de Kort; 2. 3, 7 en 9 H. Colsen; 5 J. de Schrijver; 6 P. de Vree; 8 E. dc Cock; 10 J. Asselman. „Herleving", Kloosterzande. Vlucht op Orleans. Uitslag: 1 P. Maas; 2 T. v. Haelst; 3 T. de Bot; 4 Th. Baart; 5 Th. Bisschop; 6 A. v. d. Heyden; 7 A. Bogaart; 8 P. Boogaart; 9 en 10 J. Valkx. De postduivenhoudersvereniging „Nog Sneller" te Breskens hield met oude- en Jonge duiven een wedvlucht uit Quie vrain. De uitslag was: 1 en 2 Ko Quaars; 3 en 7 J. Carels: 4 Jac. Jacobs: 5 J Jan sen; 6 I. de Jonge: 8 J. Vermeulen; 9 J. Wisse; 10 C. v. Zeele. De Schoondijkse Concours- en Verzend- bond hield een sluitingsvlucht uit Quie vrain. De duiven werden gelost om 9 u. 30. Aankomst eerste duif 9.48 22. snelheid 1234 meter per min. Uitslag: 1 en 2 E. Blaecke, Aardenburg: 3 P. de Smidt, Sluis; 4 R Verstraete. Oostburg; 5 J. Wolberts, Groede; 6 Th de Smit. Bres kens; 7 K Quaars, Breskens; 8 en 10 O. de Meijer, Sluis; 9 M. Baerdemakei. Aar denburg. MARTBERICÏITEN BARNEVELD Barneveld 10-9, Coöperatieve Veluwse Eiervelling Barneveld-Ede Weekaanvoei circa 1.150.000 stuks. Handel redelijk No tering eieren van 43-53 gram f 7 40-10,65. eieren van -3-60 gram 10 86-14 10. eieren van 60-67 gram 14.21-15.37, alles per 100 stuks. Eïerveillng S.B.E. Aanvoer 294.412 stuks Handel redelijk Notering eieren van 53- 60 gram 10 50-13.65. eieren van 60-66 gram 14.04-15-01. eende-eieren van 48-62 gram 5-11-9.64, eende-eieren van 62-67 gram 10.02 tot 1174. Alles per 100 stuks; Eiermarkt. Aanvoer 2.200 000 stuks Han del redelijk. Notering: eieren van 61-85 gram 14.50-15 25, algemene prijs 14 75 per 100 stuks, kiloprijs 2.38. basis 62 gram eieren van 44-60 gram 7.75-14.00, kiloprijs 1.76-2.33. Geldcrs-Overijselse Vereniging van Eler- handelaren, Grote eieren 14-60-15.35. ge wicht 62-68 gram kleine eieren 12 50-14.50. gewicht 56-61 g henne-eieren 7.59-10-50 gewicht 45-52 gram. GRAANMARKT Tarwe 19.00-29 50; haver 24.00-25.00. gerst 25.00-28.00; kleine erwten 35 00-42.00; schok kers 35.00-40.00; Bruine bonen 80.00-10300; maanzaad 125.00-145.00; koolzaad 35.00- 45.00. VEILING SINT-ANNALAND 10 sept. Eigenheimers gew. 1 17—18 40, II 13.06—14.10 voer 4.72; Bintjes gew. I 14.70. 11 12.50—14.10, bonken 21.68. GROEP SCHERPENISSE Eigenheimers gew I 14.09, II 12.88—13.64. Bintjes gew l 13.65. n 12.30—1279, bonken 21,08 Totale aanvoer 70 ton. VEILING STAVEMSSB 10 sept Eigenheimers 13.30—14; Bintjes 13.40—16.40 bonken 20.80, poters 6.70. Aan voer 25 ton. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 Notarisappel, alle maten, met gele tint. Legipont, alle maten. Beurré Clairgeau, alle maten. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 Glorie van Holland, 65 mm en op, met gele tint. Allington Pippin, alle maten. Laxton Superb. 60 mm en op, op 5 mm sorteren. Doyenné du Comlcc, alle maten, op 5 mm sorteren. Pondspeer. alle maten. Voor de geplukte appels geldt, dat James Grieve, Transp. de Croncels en Elli son's Orange êt 18 kg per kist aangevoerd moeten worden, de overige rassen JO kg per kist. Kroetappels aan te voeren A 20 kg per kist. VISMIJN VEERE 10 sept. Exportgarnalen 2263 kg 112—172; Handelsgarnalen 1020 kg 121 -139. Bot 14 kg 47 54. rong 239 kg 190—434;-Rog 14 kg 17— 23; Paling 3 kg 199, Kabeljauw 4 kg 36; On gesorteerde vis 43 kg 43—69. VEILING KAPELLE 10 sept Bramen industrie 11 exp 68; Dubb. pr bonen I 81, II 72, afw 25, Appelen en neren: Cox Orange Pippin 1 80-85 50—51, 7680 52—53. 70-75 56.50—56.70. 65-70 58.70— 59.20, 60-65 55.60, 55-60 38. II 55-60 34. II D 19. Ill grol 30—31 UI fijn 15-16; Ellisons Orange 1 75-85 42. 65-75 47, II D 29-31, III fijn 17; Transp. de Croncel I 85-95 33, 75-85 35. 65-75 34. II D 25, III grof 30. III fijn 16, Bramley Seedling I 90-op 17. 80-90 18—19. 70-80 18. II D 16. Ill grof 16. III fijn 16; lames Grieve I 75-80 49. 70-75 51, 65-70 46. 11 D 30, III grof 39. Ill fijn 30; Glorie van Holland 111 grof 20, III fijn 15; Sterappel I 65-75 35. 55-65 33, III grof 23; Zigeunerin II 65-75 19, II D 15. Allington Pippin I 80-85 22. 70-80 28 60-70 22. III grof 17. Con ference 1 75-85 50. 65-75 53 10- 53.70. 55-65 48.60—50 60 II 65-75 42 55-65 42. II D 20.50— 22.20. III grof 31 20-31 30. III fijn 18—19; Br Hardy I 80-85 58, 75-80 65—66. 70-75 63.10, 65-70 55 30-56.10. 60-65 53 10- 54 80, II D 55-60 42. 45-55 33-36. 45-60 32. III grof 46-48. III fijn 29; Bonne Louise .d'Avr. I 65-70 59. 60-65 56. 55-60 53. 50-55 42. II 60-65 52. 5560 47. 50-55 39 II D 25. Ill grof 43. Ill fijn 24; Maagdepeer 1 65-75 37. 5665 31—34. II D 14. UI grof 6.50. Ill fjjn 9; Herzoein Elsa I 70-80 45 60-70 41, II D 18. Ill grof 14; Tri- omphe de Vlenne II 75-80 55. 7075 55. 65-70 48. 60-65 44 IJ D 40. UI grof 46. Ill fijn 30; Legipont 1 75-85 48 65-75 51. 55-65 51. Ill gro. 39. Ill fijn 23. Br Lebrun II 65-75 36. 5665 33. II D 14. Ill grof 22. IT1 fijn 12; Ge plukte kroetappelen 6. Val kroetappelen 3.50 Val Goudreinette 13; Val Sterappels 13; Aardbeien per doos I 102—107, II 78; Bra men per doos I 25—28. VEILING KRABBENDIJKE 10 sept. Cox Orange Pippin 1 85-90 48—50, 80-80 50 53 75-80 49 54, 70-75 57 65-70 59, 60-6? 55. 5660 42. II D 14. lil srrot 31-41). Ill fijn 7-24 kroet 9-23. val 8-18. Elli sons Orange I 80-85 44—46. 7680 48- 49. 70-75 49- 51 6670 44—47. IJ D 28-29. Ill grof 31—36. Ill fijn 28 kroet 14 Ingrid Marie I 70-75 46. 6670 43; James Gneve 1 80-85 46, 75-80 50. 70-75 50 6 670 47. IJ D 29. Bonne Louise d'Avr 1 70-75 59 65 70 57— 59 60-65 5b 6660 53 50-55 39. tl 6670 53. 60-65 53. 5660 51. 50-55 38. tl D 25. kroet 8; Conference 1 6675 51. 5-65 49. 80-85 52. 7680 52. 70-75 51. 6670 50, 60-65 49. 5660 43. II D 25, III grof 32 -37. Ill fijn 23—25. kroet 15; Pitmaston Duchesse I 8695 43. 7685 46, 6675 40. II D 12, III grol 24. Ill fijn 9—20. kroet 16; Herrogin Elsa 1 70-80 44 60-70 45. II D 21, 111 grof 27. Ill fiin 17; Trlomphe de Vienne 111 grof 43- 45. Ill fiin 59. kroet 33—34. Beurre Hardy I 75-80 57 70-75 59, 6670 56 60-65 SI. Bramen per doos I 29-31. Maagdepeer I 6675 30. 5665 28. II] fijn 14; Dubb. bonen 1 69, II 51—62. afw. 48. VEILING ST MAARTENSDIJK Eigenheimers I 15.40-16 67; U 13 89-14.01: bintjes I 13.50-14 79: II 12 79-13 28; drielin gen 6 33 boaken 21.93; voer 4-75. Aanvoer 1400 kisten- Uien 40-55. 18.70; 55-70, 17.01; drielingen 1783 Plcklers 1889-18.60; bonken 1886. Aanvoer 100 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15