Dinsdag rijdt de gouden koets weer naar de Ridderzaal Armoedig en vervallen ARTIS gaat tot het verleden behoren IN PARIJS HET MINSTE GROEN VAN ALLE GROTE STEDEN MINISTER TOXOPEUS SLUIT PARLEMENT IN JACQUET NEW-YORK BINDT STRIJD AAN TEGEN NOZEMS VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 BIJ OPENING STATEN-GENERAAL ,£EN BOOM VOOR EEN AUTO" (Van onze redacteur) „De minister heeft geen ambtskostuum en het lijkt me niet waar schijnlijk, dat hij er nu nog een laat maken", was het bescheid van 's ministers secretares se, op de vraag of de minister van binnen landse zaken mr. E. H. Toxopeus zaterdag aanstaande het parle ment zal sluiten in ambtskostuum dan wel „gewoon in het zwart" Het laatste zal dus het geval zijn en daarmee wordt gebroken met de traditie, dat de minis ter van binnenlandse zaken in vol tenue het parlement sluit. En zo verdwijnt dan de laat ste herinnering aan de poging van oud-minis ter Struycken, die wat meer kleur wilde ge ven aan de hoogtijda gen van ons parlemen taire leven. Minister Struycken sloot steeds in gala het parlement, maar op prinsjesdag kon hij zijn uniform niet dragen omdat de andere ministers er weinig voor voelden, zich in het goud te ste ken, waaraan onge twijfeld de prijs van zorn gala-uniform (rond de drleduizeno gulden) niet vreemd zal zijn en evenmin in het verleden het feit. dat minister Drees be paald afkerig was van alle uiterlijk vertoon. Minister Struycken kon destijds zo'n gala-mi- nistersuniform overne men, maar de lange, slanke minister Toxo peus zal dat minder gemakkelijk lukken. Zaterdag zal dus alleen nog de gala-berliner, waarmee de minister van Huis ten Bosch naar liet Binnennof rijdt en terug, nog her inneren aan de vroege re gloi'ie van de slui ting van ons parle ment. De enige minis ter. die nog een gala- uniform bezit is de mi nister van buitenlandse zaken, de heer Luns Hij heeft dat door zijn functie vaak nodig, maar hij kreeg tot nu toe nooit de gelegen heid zich in de Ridder zaal op prinsjesdag in het goud te vertonen. Verbeteringen door miljoeneninjecties (Van een speciale verslaggever) „De geschiedenis van Artis telt vele jaren van nijpende en zwarte armoe de niet griezelige lage bezoekcijfers, die vaak ver onder de 300.000 bleven, maar we zijn thans in het stadium van drastische modernisering geko men", zo vertelde ons de zoöloog dr. E. F. Jacobi, directeur van de ruim 120 jaar bestaande „stadsdierentuin" aan de Plantage Kerklaan te Amster dam. Het crisisspook en de oorlog maakten van Artis een armoedige boel: leef hokken en funderingen (vaak nog uit het midden der vorige eeuw) gingen verzakken en het woord „uitgewoond" was letterlijk op alles van toepassing. Al zijn bekwaamheid ten spijt zag de vorige directeur, dr. A. F. J. Su- nier, het historische Artis (van oor sprong een particuliere instelling met rijke leden) steeds meer op drift raken. Zo kwam in het begin der der tiger jaren het dramatische ogenblik, dat de schuldeisers de hele boel on der de hamer wilden brengen. Toen grepen gemeente (en provincie) in om het zorgenkind over te nemen, al zou het nog tot december 1952 du ren voordat de eerste krachtige bloedtransfusie in de vorm van een bedrag van VA miljoen gulden („dat was slechts een begin en nog niet genoeg") toegediend werd. Gelukkig volgde er dit voorjaar een som van V/> miljoen, maar er zal in de toe komst zoals dr. Jacobi ons zei nog wel meer nodig zijn. „Er is reeds veel gebeurd. We beste den nu binnenkort de restauratie van het totaal vervallen vogelhuis aan" vertelt de directeur. En de arme nijl paardenfamilie (27 telgen uit dit logge geslacht zagen het levenslicht in een gebouw, dat in de vorige eeuw als gortpellerij dienst deed en waarvan de bovenverdieping in de oorlog uitbrandde) heeft men het oog op komende verbeteringen ook alle reden om in een betere stemming te komen, terwijl 't befaamde Amster damse quarium, waar .volgens onze zegsman „alles" aan mankeert, even eens een goede toekomst tegemoet gaat. „Wat we doen moeten? Nou, noemt U maar op: verwarming,.cir culatie, koelinstallaties voor het zee water, filters. En dan zijn er nog de totaal versleten vloeren, waar in 76 jaar niets aan gedaan is. Eén ding zal Artis nooit kunnen veranderen: men zit in de bebouw de kom vast aan een begrenzing op tien hectare, zodat aan brede „diérpanorama's" (gemeenschaps weiden met kudden, zoals bijvoor beeld in Rotterdam) niet valt te denken. Het oude karakter van een stadsdierentuin niet een groot aantal leef hokken (Artis heeft de meest gevarieerde diercollectie van Nederland, waarbij onder meer de apengalerij zeer opmer kelijk is) maakt dus, dat do le vende have ondanks de ver nieuwing van hekken, grachten, afrasteringen, muren, enzovoorts dicht op en naast elkaar blijft zitten. Maar dr. Jacobi ziet dit niet als een nadeel. Zijn visie is: een nauwer contact met het pu bliek en een makkelijker indivi duele medische verzorging. „Een ziek exemplaar valt in een kud de minder snel op en bij gevechten hebben de oppassers het moeilijker dan wij, hoewel een bedreigd dier bij ons minder kans heeft, te vluch ten. Goed, laat eens een oplossing in het dicht bevolkte Artis minder spectaculair zijn, maar dan is toch de situatie voor het dier geheel uan- vaardbaar. Een panter moet zich, wanneer hij zich angstig voelt, op een hoge plaats in het schemerdon ker kunnen terugtrekken. En het is voor hem volkomen bijkomstig, of hij een boomtak met een kwasl-jun- gle of een doodgewone plank vindt." Een culturele instelling als Artis streeft niet bij voorkeur naar zeld zame exemplaren, zoals bijvoorbeeld de dierentuin in Frankfurt, waar veel als „einmalig" wordt gepresenteerd („Soms hebben ze gelijk en soms ook niet"). Artis wenst een „zoveel mogelijk" En wat is tenslotte zeldzaam? Een curiositeit als de eilandvorm van een onspectaculair waterhoentje, dat niet meer vliegen kan, wordt door het publiek geheel over het hoofd gezien. Natuurlijk wordt er 'steeds Twee Spaanse agenten treden op in Rotterdam Wie dezer dagen een verkeers overtreding maakt in of bij de Lijnbaan te Rotterdarii maakt kans hierop geattendeerd te wor den in het Spaans. Twee verkeers agenten uit Barcelona, de 34-jari- ge Jaime Gimeno Ibarz en de 32 jarige Rafael Rodriguez Saez sur veilleren er namelijk ter opluiste ring van de veilig-verkeersactie. die de winkelpromenade Lijnbaan in samenwerking met de Vereni ging voor Veilig Verkeer van van daag af tot 20 september voert. De Spaanse agenten zullen nog opgevolgd worden door collega's uit Milaan, Brussel en Parijs. gedacht aan de uitbreiding van de collectie. „We moeten echter reke ning houden met vele toevallige fac toren. Een bepaald exemplaar kan ergens bij honderdduizenden voorko men en toch voor ons onbereikbaar zijnZo trof men de Schoenbek- ooievaar, de befaamde Abu Markub der Ai-abieren, tot tien a vijftien jaar geleden in geen enkele dieren tuin aan, maar sedertdien heeft de ontsluiting van de moerassen van de Bovennijl deze situatie veranderd. En in de oerwouden van de Kongo, waar ook de okapi leeft, heeft het toegankelijk maken van een bepaald gebied de ontdekking van de Kon- go-pauw opgeleverd. Dat was zeer verrassend, want men dacht, dat pauwen in Afrika onbestaanbaar wa ren. („Overigens hebben wij nog geen exemplaar"). Uit dezelfde stre ken kwam de/ „Uilekopaap" („Hier van heb ik nu ook een gezellig stel letje") te voorschijn. Het linker paneel van de Gouden Koets met een zinnebeeldige voor stelling van de hulde van de over zeese gebiedsdelen aan hét Neder landse Koningshuis. ke decoratie en veelheid van voor stellingen, een fraai en harmonisch geheel is geworden. Op 7 september 1898, de dag na de inhuldiging, werd de koets aan de Koningin aangeboden. Sedert dien is de gouden koets een aan iedere Nederlander bekende ver schijning geworden. Niet alleen bij bijzondere gebeurtenissen in het Koninklijk Huis, bij huwe lijksvoltrekking of doopplechtig heid zette hij luister aan de fees telijkheden bij, ook dient hij ieder jaar de koningin tot vervoermid del op haar tocht naar de Ridder zaal voor de plechtige opening van de gewone zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Met grote voorzichtigheid en ac curatesse wordt de Gouden Koets in gereedheid gebracht voor zijn tocht door Den Haag op prinsjes dag. Een werk. dat de nodige zorg vergt, is het plaatsen van de Ko ninklijke Kroon op bet ornamen- tale voetstuk op het dak van de koets. 1 takken, die de volkswelvaart uitma ken en zo letterlijk als figuurlijk de kroon schragen. Het zijn de Handel; de industriële Arbeid, de Landbouw en de Scheepvaart, ieder met de bij behorende attributen. Ook de binnenbekleding van de koets, vervaardigd van vijftien mil joen steekjes in petit-point met de hand geborduurd, toont dergelijke motieven: het naamcijfer der konin gin, wapens der provincies, een stra lende zon en oranjebloesem strooien de cherubijntjes. De op het vloerta pijt geborduurde narcissen, tulpen en hyacinten symboliseren het met bloe men bestrooide pad van de jonge ko ningin. Het is alles tot in de kleinste details doordacht en uitgewerkt, met kun stenaarshand ontworpen en vervaar digd, zodat door de schone lijnen, door het egale gouden fond en de te re kleuren van de lichte schildering, de gouden koets ondanks zijn druk- TWEE SOORTEN JEUGDKAMPEN Zij moeten nuttig werk leren Gouverneur Rockefeller van de staat New York heeft een programma ont vouwd voor de bestrijding van de jeugdmisdadigheid. De kern van het project zijn twee soorten jeugdkam pen, waarin men de naar schatting 60.000 jeugdige misdadigers wil om vormen tot jongemensen met enig begrip van hun positie. Er komen kampen voor potentiële misdadigertjes, waar jongens worden ondergebracht die tot het nozemtype behoren maar nog niet in contact zijn geweest met de kinderrechter of de strafrechter. Dan komen er ook kam pen voor jongelui die al met de rech ter in aanraking zijn geweest. Beide type kampen komen onder ge zag van de staat New York, en in beide type kampen fyordt de „in woners", die' ónder een zekere tucht zullen staan, nuttig werk geleerd. Gouverneur Rockefeller verklaarde dat uit de besprekingen, welke hij heeft gehad met burgemeester Wag ner van de stad New York, en func tionarissen van jeugdzorg, politie en justitie, gebleken is dat een kern, die ongeveer een percent van het totaal der jeugdige deliquenten om vat, de oorzaak van de moeilijkheden is. Deze kern, die niet alleen de jongelui omvat maar ook de gezin nen waaruit zij afkomstig zijn, is de feitelijke oorzaak van de misda dige stromingen onder de jeugd. Ongeveer 3 percent van de jëugdige bevolking van New York wordt tot de „probleemjeugd", de nozems en jeugdige misdadigers, gerekend. (Van een speciale correspondent) Wie de uitgebreide bloembedden van de Tuillerieën, de kastanjes op de Seinekade en de oude bomen op de Place du Tertre ziet, vergeet heel licht, dat Parijs van alle grote steden van deze wereld het slechtst bedacht is met groen. De cijfers wijzen het uit: terwijl in Los Angeles op elke inwoner 13(2, in Washington 50 en in Wenen 25 vier kante meter groen voorhanden is, staat de Parijzenaar maar 1,2 vier kante meter ter beschikking. Zelfs in het veel gesmade grauwe Londen is dat getal nog 9 m2 en in het restje westelijk Berlijn 13. Bij gebrek aan voldoende „longen" is in weinig plaat sen ter wereld de lucht zó verpest als juist in Parijs. En met alle enthou siasme voor de lichtstad aan de Sei ne kan men toch niet wegredeneren, dat zich in elke kubieke meter lucht op de beroemde boulevards 575.000 microben bevinden, terwijl in een ku bieke meter zuivere boslucht hoog stens vijftig van die micro-organis men te vinden zijn. Met ontzetting hebben de hygiënisten vastgesteld, dat de 88.000 bomen in de hoofdstad, de struiken en de gras velden van de Parken bij lange na hïet meer voldoende- zijn, om aan de afgewerkte motorgassen, de rook van de fabrieksschoorstenen en het stof van de zomermaanden de voor de gezondheid schadelijke stoffen te onttrekken. De zonden van een eeuw lang stedebouw zonder een enkel plan wreken zich nu. Sedert 1860 is in een omtrek van twintig kilometer rond de stad 15.000 hectare bos ge rooid om plaats te maken voor buitenwijken en voorsteden. Met elk vrijstaand huis, dat moest wij ken voor een woonkazerne is ook een stukje tuin of park verloren gegaan. Niemand weet hoe men in de voort durend groeiende mierenhoop die men la Eégion Parisienne noemt naar Londens voorbeeld: groot Parijs en die nu reeds meer dan acht mil joen inwoners telt, het voor het le ven zo noodzakelijke groen moet te rugvinden. In alle ernst werd reeds voorgesteld, aan de toelating van el ke nieuwe auto de verplichting te verbinden van het planten van een boom op de trottoirrand. T ur f strooiself abr iek in Zuidbarge brandde af Te Zuidbarge nabij Emmen is in de nacht van woensdag op donderdag de turfstrooïsel-fabriek van de firma Vonk uit Pijnacker nabij Rotterdam door brand volkomen verwoest. De brandweer van Emmen bestreed het vuur met vele stralen. De gro tendeels van hout opgetrokken fa briek, aan de buitenkant bekleed met gegolfde asbestplaten, was echter niet te behouden daar bij de komst van de brandweer de vlammen reeds meters hoog uit het gebouw sloegen. Het har de knallen van de door hitte gespron gen asbestbêplatèn maakten de bewo ners tót ver in de omtrek wakker Bijna de gehele machinerie ging ver loren. De schade is groot Bij hét be drijf werkten ongeveer 50 arbeids krachten. Jongen in New York maakte dodelijke val van dak Een 67-jarige weduwe in New York mrs. Lanna Maronet heeft haar gro te herdershond op drie jongens afge stuurd die op het dak van haar eta gewoning speelden. In paniek ge raakt, viel een van de jongens van een hoogte van zes etages. Hij over leed aan zijn verwondingen. Het slachtoffer, Jesus Acosta Delga- to, 16 jaar, was pas een week geleden uit Porto Rico gearriveerd. Mrs Maro net was boos geworden wegens het lawaai dat de jongens op dak maak ten. Toen zij de hond losliet, spron gen twee van de jongens over een muurtje van een meter hoog aan de achterzijde van het dak en ontkwa men. Maar Delgado rende naar de rand van het dak, viel en kwam op een binnenplaats terecht. Hij stierf twee uur later. Rijkversierde staatsiekaros eens geschenk aan koningin Wilhelmina Op dinsdag 15 september zullen we weer de koningin in haar gouden koets, vergezeld door hoogwaardigheidsbekleders en hovelingen en begeleid door een militair escorte in ceremonieel tenue naar de oude Ridderzaal kunnen zien rijden. De gouden koets is sedert 1898 een bekend attribuut bij deze plechtigheid. In dat jaar vatte een groepje bewoners van een eenvoudige wijk van Amsterdam de Oranjevriendenkring - het plan op de jonge koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar troonsbestijging een staat siekaros aan te bieden. Een sprookjeskoets van goud! Met geestdrift nam geheel Amsterdam het denkbeeld over en dank zij de offervaardigheid der hoofdstad en de gezamenlijke krachtinspanning van het gehele volk, door de kundigheid en de vakkennis van smeden en hout bewerkers, schilders en decorateurs, glasblazers, leerlooiers, vergulders en lakenwevers, ivoorsnijders en brons bewerkers en de nijvere handen van weesmeisjes en bordurende oude-da- meskransjes is inderdaad een sprook jesachtige koets ontstaan. Hij werd gebouwd in Hollandse re naissance stijl, van krachtig djati hout met bladgoud belegd, de vier panelen in tere kleuren beschilderd met zinnebeeldige voorstellingen. Want door een decoratie van allego rische beelden en symbolen, ontleend aan de kosmos, de planten- en die renwereld, hebben de gevers in dit geschenk hun zegebeden en goede wensen voor hun koningin en haar regering willen uitdrukken. Dat ziet men in de wielen gouden zonnen, het mild schijnende koningschap voorstellend in de scharnieren en deursloten met hond- en uilemble- men, symbolen van trouw en waak zaamheid, in de drijvende waterlelies od de traptredende voorzichtig heid en in de vier grote voorstel lingen op de panelen van het rijtuig. Op de voorzijde staat de Toekomst afgebeeld, op de achterkant het Ver leden. De zijpanelen tonen rechts de hulde van Nederland, links die der overzeese gebiedsdelen. Het dak, waarlangs een kroonlijst niet de wa pens der provincies, op de hoeken het koninklijk wapen, wordt gevormd door een groep beelden, allegorische voorstellingen van dè vier bedrijfs- Een der wielen van de Gouden Koetsvol ornamentiek en gouden flonkeringen. Het stelt de zon voor, het mild schijnende koning schap verbeeldende. De naafdop is van brons. Op de spaken zijn de stralenbundels aangebracht. Het is alles beeldhouwwerk van vaklieden met liefde voor hun ambacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11