PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITTEN OP 8 OKTOBER NAAR DE STEMBUS Gaitskell keert heden uit Moskou terug Minister Toxopeus: luister-tournee langs Walcherse gemeenten BILT Premier Macmillan maakt bekend: V.N.-COMMISSIÉ GAAT NOG DEZE WEEK NAAR LAOS KONINGIN OPENDE GEBOUW BLOEDTRANSFUSIEDIENST VERWACHT... 202e jaargang - no. 212 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJunct-hoofdredG. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per wetó 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per tw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3rieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Watstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2034. In Engeland zullen op 8 oktober algemene verkiezingen worden gehouden, zo ls dinsdag officieel te Londen bekendgemaakt. Op 18 september zal het oude parlemént worden ontbonden. Het nieuwe parlement zal op 27 okto ber voor het eerst officieel bijeenkomen. Een week eerder zal bet verga deren voor de beëdiging van de leden en het kiezen van een voorzitter. Premier Macmillan, die maandag bij koningin Elizabeth op bet Schotse landgoed Balmoral op audiëntie was geweest om haar goedkeuring te vra gen, zei in een verklaring, dat het zittende parlement in mei 1955 is ge kozen en dat er verkiezingen moeten worden gehouden voor de zittings termijn van vijf jaar volgend voorjaar afloopt. Dit zou of in de herfst of in'het vroege voorjaar moeten gebeuren. De binnenlandse toestand was van die aard dat er geen reden was om niet deze herfst naar de stembus te gaan. In het licht van de internationale situatie, nu belangrijke inter nationale onderhandelingen op handen zijn, moest het volk, aldus Mac millan, de gelegenheid hebben, zo spoedig mogelijk te kunnen beslissen, door wie zij zich bij dit overleg wil laten vertegenwoordigen. Volgens officiële kringen te Londen was de labourleider Gaitskell, die met Anenrin Bevan en nog enkele vooraanstaande socialisten een be zoek aan de Sowjet-Unle brengt, rnim een uur voor de officiële be kendmaking van het tijdstip van de ontbinding van het parlement en de datum der nieuwe verldezingen in MACMILLAN gunstig Kolen Het bericht, dat de kolenvoorraad bij de Nederlandse mijnen een miljoen ton heeft overschreden, kreeg deze week maar weinig aan dacht in de Nederlandse pers. Toch is die kolenkwestie een van de neteligste vraagstukken, waarvoor de Nederlandse minister van econo mische zaken zich geplaatst ziet. Terwijl men in Limburg en ook elders in de landen van de Kolen- en Staalgemeenschap naarstig blijft doorgaan met het delven van kolen, is het voor ieder duidelijk, dat de enorme kolenvoorraden in de nabije toekomst onverkoopbaar zullen zijn. Andere energiebronnen hebben de kolen overvleugeld en het is uitge sloten, dat nog ooit die kolen de oude top-plaats op de wereldmarkt zullen herwinnen. Het gaat bij de kolen niet om een tijdelijke inzinking op de markt, maar om een ingrijpende struc tuurwijziging in de energievoorzie ning. Dat zal voor de lcolenproducenten wellicht moeilijk aanvaardbaar zijn, maar toch moet hun bedrijf worden ingekrompen. Het pijnlijke is, dat de Hoge Autori teit van de Kolen- en Staalgemeen schap niet in staat is deze crisis op te lossen. Zij staat machteloos, om dat er verdeeldheid heerst onder de landen van de gemeenschap. Duits land probeert thans een eigen oplos sing te vinden door het gebruik van olie zwaar te belasten en op die wij ze een betere kans te geven aan de kolen. Die oplossing zou gelden tot 1961, maar zij is nog niet aanvaard. ederland zal vermoedelijk ook een eigen oplossing moeten zoe ken. Waarom hoort men daar zo weinig van en waarom komt de Nederlandse regering niet met een plan om de Nederlandse mijnindustrie op een betere basis te brengen, dat wil zeggen een basis, waarbij de kolenvoorraad van een miljoen ton geen verdere kostbare uitbrei ding ondergaat? Het is wel zeker, dat verder ver trouwen op de Kolen- en Staalge meenschap in dit geval nutteloos is. Hier kan niet langer gewacht wor den, want elke dag wachten betekent verlies en dat verlies zal in welke vorm dan ook door het Neder landse volk gedragen moeten wor den, N kennis gesteld. De labourdelegatie wordt vandaag te Londen terugver wacht. Volgens uitslagen van opiniepeilingen zouden de conservatieven op het ogenblik vijf procent meer stemmen krijgen dan hun socialistische tegen standers. De conservatieven hebben de volgen de argumenten voor hun stelling dat het huidige ogenblik voor hen het gunstigst is: 1) de hausse van de Britse economie; 2) het afnemen van de werkloosheid in de afgelopen; maanden; 3) de vergroting-van het persoonlijke prestige van de premier' door zijn initiatieven op internatio- naai terrein. De vorige algemene verkiezingen in mei 1955 nadat de conservatieven ongeveer drie-en-een-half jaar met een meerderheid van slechts 17 zetels aan het bewind waren geweest werden gehouden na sir Winston Churchills aftreden als premier. De meerderheid van de conservatieven y werd ruim verdrievoudigd. De con- y servatieven kregen 13.311.938 stem- men en de socialisten 12.405.246. Op het ogenblik is de zetelverdeling 4= in het 630 zetels tellende lagerhuis: conservatieven 339, labour 277, libe- ralen 6, onafhankelijken 2, vacante 2: zetels 6. X Macmillans partij tracht thans dus voor de derde achtereenvolgende maal de overwinning te behalen. Geen enkele conservatieve partij is dit tot dusver in deze eeuw gelukt, y Na aankondiging van de verkïezings- datum blijkt dat de Sowjet-premier, Kroesjtsjew, een beter idee omtrent X de plannen van Macmillan bad dan J de socialistische leiders Gaitskell en X Bevan. Kroesjtsjew verbaasde de so- sialisten tijdens een onderhoud in Moskou, vrijdag door de mededeling dat de Britse verkiezingen op 8 ok- X tober zouden worden gehouden. X zag cr eerst vanaf omdat zij in verband met de ontvangst op het paleis niet met een pleister op liaar arm wilde lopen. Toen zij echter vernam, dat een bloedmons ter voor dit onderzoek ook uit een vinger kan worden afgenomen liet zij door dokter Engelfriet uit een vinger van haar linkerhand wat bloed afnemen. Het koninklijk paar had de avond van zijn tweede bezoekdag gere serveerd voor de ontvangst, in de burgerzaal, van honderden perso nen uit het gehele land, uit alle schakeringen van de bevolking. Foto: liet koninklijk paar tijdens de rondgang door het nieuwe cen traal laboratorium van de bloed transfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis, dat dinsdag middag officieel door h.m. de ko ningin werd geopend. Maria Callas gaat scheiden De bekende operazangeres Maria Meneghinl Callas heeft dinsdag in Milaan, nadat haar advocaten rijf uur met advocaten van haar echtge noot hadden onderhandeld, bekendge maakt dat zij definitief met haar man heeft gebroken. Het Is echter geen breuk om gevoelsredenen. Onassis (de Griekse scheepsmagnaat wiens naam was genoemd in verband met de ge ruchten over een op handen zijnde scheiding van het echtpaar Callas) is slechts een goede vriend, die me op dit moeilijke ogenblik helpt, zo zei zij. „OFFICIEEL UITGENODIGD" _7_Q.m Ortona besloot met de mededeling VJa.rniZ0611 Vall üalll dat men hoopt de commissie en haar medewerkers donderdag volledig te New York bijeen te hebben, om haar zoveel mogelijk in te lichten over de haar in Laos wachtende taak. De Laotische minister van buiten landse zaken, Kampan Panya, heeft gisteren gezegd, dat 4000 man com munistische troepen Laos zijn bin nengedrongen. Zij zijn volgens de minister met Tsjechoslowaakse, communistisch-Chinese en Russische wapens uitgerust. Kampan, die op weg is naar de V.N. in New York, zei voorts, dat hij over „voldoende bewijzen" van communistische agres sie beschikt. Laotische troepen hebben inmid dels opdracht gekregen fort Sam Teu, 50 km ten zuidoosten van Sam Neua te evacueren met het oog op het naderen van rebellen. De waarnemend minister van bui tenlandse zaken, Sisoek na Cham- passak, heeft meegedeeld dat het garnizoen van Sam Teu zich moet voorbereiden op guerilla-actie in het bergachtig gebied rond het fort. Teu voert guerilla- actie Het secretariaat der Verenigde Na ties heeft de regeringen van Japan, Italië, Tunesië en Argentinië ver zocht haar vertegenwoordigers In de V.N.-commïssie voor Laos binnen 24 uur te benoemen, opdat de commis sie nog voor het komende weekeinde naar Laos kan vertrekken. De voor zitter van de Veiligheidsraad, de Ita liaan Ortona, hèeft medegedeeld dat de Laotische regering de com missie officieel heeft uitgenodigd haar land te bezoeken. Ortona verklaarde voorts dat aan de commissie hoge ambtenaren, die een bijzonder goede gezondheid genieten, zullen worden toegevoegd. Eerst later zal worden uitgemaakt of de com missie en haar medewerkers de grensgebieden, waar volgens de be richten is gevochten, zullen bezoeken, of dat zij in de hoofdstad Vientiane zullen blijven. TWEE PELIKANEN VLOGEN UIT EEN HOK Bij het begin van de tweede dag van haar bezoek aan de hoofdstad is gisteren koningin Juliana de gast geweest in de hogere techni sche school voor do confectie-industrie „Mr. Koetsier". In -de naai- zaal in het souterrain liet de koningin zich voorlichten over de school en de economische en de sociale aspecten van de confectie- industrie in ons land. Bloedgroep bepaald I prins een rondgang door het X complex. De prins liet zich in een van vorstin en nrins der afdelingen bloed afnemen voor vu (Ie bepaling van zijn bloedgroep. 4c Er werd gewezen op de slechte Ook koningin Juliana wilde haar behuizing der hoofdstedelijke con- bloedgroep laten bepalen, doch f fectie-ïndustrie. Er bestaan thans X serieuze plannen om een aantal X verkoopkantoren in een groot ge- Z, bouw aan de rand van de stad X onder te brengen, hetgeen de ef- X ficiency zal bevorderen. Prins Bemhard bracht op deze stralen- de nazomerochtend een bezoek X aan het industrieterrein in de X Westhaven. g Koningin Juliana heeft in de mid- X dag in aanwezigheid van prins Bernhard het nieuwe gebonwen- complex van het centraal labora- g torium van de bloedtransfusie- dienst van het Nederlandse Rode Kruis aan de Albert Plesmanlaan ^c in de westelijke tuinstad Sloter- vaart officieel in gebruik gesteld. X, Met deze plechtigheid, het belang- X. rijkste gebeuren tijdens het be- X. zoek van het koninklijk paar aan 4; de hoofdstad, is een einde geko te men aan de gebrekkige, voordien over de stad verspreide huisves- ting van het centraal laboratori- 'Z um. Deze openingsplechtigheid kreeg X nog een bijzonder relief door de aanwezigheid van een achttal vooraanstaande buitenlandse me- dici, deskundigen op het gebied X van de bloedtransfusie, vijftien ge- X delegeerden van nationale Rode- 4; Kruisverenigingen, voorts de di- 4c recteur van de Liga van Rode re Kruisverenigingen, de secretaris- generaal van de Raad van Europa X en een gedelegeerde van de_World X Health Organisation. X Koningin Juliana trok nadat ïjc vele toespraken waren gehou- den aan een koord, waardoor de deur wegschoof van een hok waaruit zenuwachtig fladderend twee pelikanen (uit West-Afri- ka) (de pelikaan, het zinne- ;jc beeld van de zelfopofferende liefde, is het embleem van de bloedtransfusiedienst), naar buiten kwamen en snel een vij- 4c ver inplonsden. Met deze sym- 4; bolische handeling was het cen- traal laboratorium officieel in gebruik gesteld. Apen van dorst omgekomen Een treinlading apen uit Nederland is dinsdag in deplorabele toestand in Stockholm aangekomen. Van de 250 beesten waren er tien dood, waar schijnlijk omgekomen van de dorst, en de andere lagen bewusteloos in hun kooien. Zij leefden op, toen zij water kregen. Een firma uit Tilburg had de dieren verkocht aan het Zweedse nationale bacteriologische laboratorium. Het laboratorium geeft alle schuld aan de Nederlandse firma omdat die de verantwoordelijkheid had voor het vervoer. Volgens een veearts waren de twintig kooien waarin de beesten vervoerd werden te klein. Zij hadden afmetingen van 85 bij 50 bij 50 cen timeter. Drie weken geleden stierven enkele apen bij een soortgelijk trans port. Bankdirecteur wordt verdacht van verduistering In zijn woning te Drïesum bij Dok- kum is gisteren gearresteerd de heer H. R. D., directeur van de Boaz-bank aldaar. De gearresteerde wordt er van verdacht de hank te hebben op gelicht voor een bedrag van ongeveer f 250.000,—. De onregelmatigheden in de boeken werden ontdekt tijdens een onder zoek door controleurs van de Neder landse Bank. Bij een naderhand inge steld accountantsonderzoek bleek er een tekort te zijn van ongeveer f250.000. De directeur van de bank was reeds jarenlang werkzaam bij de Boaz. In het huidige stadium kon nog niet worden meegedeeld of er spaarders en beleggers ernstig gedu peerd zijn. MIDDELBURG WIL NIEUWLAND WEL HEBBEN MINISTER TOXOPHEÜS acht het voorlopige wetsontwerp tot wijziging van de gemeentegren zen op Walcheren een redelijk voorstel, zo verklaarde hij gis termiddag na afloop van zijn tweedaagse tournee langs de Walcherse gemeentebesturen. Het gaat hier om het ontwerp, dat Ged. Staten in februari van dit jaar aan de gemeentebestu ren toezonden en dat indien het zou worden aanvaard het aantal gemeenten op Walcheren van negentien op negen zou bren gen. „Maar hoewel ik dit onderwerp redelijk vind, behoud ik me uiteraard het recht voor er wij zigingen in aan te brengen", al dus de bewindsman. „Daarom juist ben ik hier gekomen: mijn bezoek is géén sckïjn-manoeu- vre. Met grote belangstelling, of liever wil ik zeggen: met gro te ernst, heb ik alle argumen ten aangehoord. Op het depar tement gaan we er nu nader oi) studeren". „Weet U al wanneer het wets ontwerp bij do Tweede Kamer zal worden ingediend?" zo vroe gen wij de bewindsman. WVVVSAi\*VVVWVVVVVVVW* Ontwerp van G.S. I „redelijk voorstel" VVVVVVVVVVWVVAWSWVVV „Neen" was zijn besliste ant woord. „Dat hangt er geheel van af of de nadere bestude ring van alle liier gehoorde ar gumenten tot ingrijpende wijzi ging zal leiden". De minister gaf aan wat hij on der een ingrijpende wijziging ver stond: „Indien Nieuw- en Sint- Joosland gevoegd zou worden bij Middelburg daar heeft Mid delburg namelijk pm gevraagd!, dan begrijpt U, dat daarover wel degelijk nader overleg no dig zou zijn, hetgeen dan onge twijfeld vertraging in de hand zou werken." Het was dus de minister zelf, die gisteren in hotel De Burg te Mid delburg tijdens dit openhartige ge sprek zij het terloops mede deelde, dat de gemeente Middelburg wel oren heeft naar annexatie van Nieuw- en Sint-Joosland. Dit zou naar het oordeel van Middelburg passen in de ontwikkeling, die de provinciale hoofdstad zich heeft ge dacht met betrekking tot het Sloe- plan. De bewindsman wees cr echter op, dat de opvatting van Gedepu teerde Staten een andere is. Dit col lege wil de in liet Sloe verwachte ontwikkeling, althans ten aanzien van dit punt, eerst maar eens afwach ten, waarop te zijner tijd eventueel de grenzen van Nieuwland en Mid delburg kunnen worden aangepast. De minister verklaarde, dat hijz .oh in grote lijnen met een dergelijk standpunt wel kan verenigen. Jk ben er echt de man niet naar, die gemeentegrenza wijzigt; yoor zijn plezier", verklaarde excellentie Toxopeus. „Als dus een gemeente bestuur bij mij pleit voor behoud van de gemeentelijke zelfstandig heid, dan wegen de daarbij naar vo ren gebrachte argumenten voor mij heus wel zwaar". „Maar men mag niet vergeten dat er hier te kleine bestuurseen- lieden zijn, die dus noodgedwon gen tekortschieten. Begrijpt U me goed: niet omdat de mensen als bestuurders van een gemeente tekortschieten, maar omdat hun gemeenten geen armslag hebben. En we hopen nu allemaal op een nieuwe ontwikkeling in Zeeland, denk bijvoorbeeld maar aan het Sloe: maar als die ontwikkeling er komt, dan moeten we „stevige" gemeenten hebben. Dat wil ander zijds zeker niet zeggen, dat er „monster-gemeenten" zullen ont staan. De nieuwe gemeente Ma- rïekerke bijvoorbeeld (Seroos- lcerke, Grijpskerke, Aagtckerke, Meliskerke, Gapinge en een deei van St. Laurens) zal vijfduizend inwoners tellen. Bepaald niet veel!" Vanzelfsprekend werd daarop in dit gesprek onmiddellijk het argument ter sprake gebracht, dat men bij voortduring in de kring der kleine gemeenten hoort: samenvoeging is iq september (Zie slot gag. 2 kol. 4) Eisenhower morgen voor radio en televisie President Eisenhower zal morgen avond via radio en televisie het Ame rikaanse volk verslag uitbrengen over zijn bezoeken aan Bonn, Lon den en Parijs en enige kwesties be spreken die daarbij aan de orde zijn geweest. De wekelijkse persconferentie van de president komt daardoor te verval len. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten 7 uur. Den Helder, onbewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vlissingen, licht bewolkt Eelde, licht bewolkt De Bilt, licht bewolkt Twente, half bewolkt Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, licht bewolkt Helsinki, onbewolkt Stockholm, licht bewolkt Oslo, half bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, half bewolkt Londen, onbewolkt Arasterdam, licht bewolkt Brussel, half bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, zwaar Ijewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, licht bewolkt Frankfort, licht bewolkt Milnchen, zwaar bewolkt Zürich, licht bewolkt Genève, lialf bewolkt Locarno, regen Wenen, licht bewolkt Innsbruck, licht bewolkt Athene, zwaar bewolkt Rome, half bewolkt Ajaccio, licht bewolkt Madrid, licht bewolkt 23 gr. 25 gr. 24 gr. 26 gr. 25 gr. 26 gr. 25 gr. 24 gr. 16 gr. gr. 23 gr. 20 gr. 24 gr. 25 gr. 24 gr. 24 gr. 22 er. 26 gr. 26 gr. 23 gr. 24 gr. 24 gr. 24 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 2.1 gr. 24 gr. gr- 26 gr. 25 gr. 28 gr. Geldig tot hedenavond WEINIG VERANDERING Droog en zonnig weer met weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als dinsdag. ZON EN MAAN onder 19.09 onder 23,43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1