PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT LAOS Resolutie van Amerika Frankrijk en Engeland Nieuw fruitteeltlaboratorium in Wilhelminadorp geopend BILT Russen tegen volledig debat m OVEREENSTEMMING OVER ONTWAPENINGSCOMMISSIE KONINGIN EN PRINS BRENGEN BEZOEK AAN AMSTERDAM 202e jaargang - no. 211 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P v. d. Velde en P. B. den Boer Adjunct; W de Pagter Hoofdredacteur- W Leertouwer Adjunct-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week 7.00 p kw fr p pf 12S> per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus. Vllssingen Walstr 68-60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr 63, tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZIerikzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2W. De Veiligheidsraad heeft gisteren met 10 tegen 1 stem besloten de kwes tie Laos op de agenda te plaatsen voor een volledig debat. De Russische afgevaardigde Arkady A. Sobolew stemde tegen, maar zijn stem had nu niet de kracht van een veto, aangezien het een procedurekwestie betrof. De Veiligheidsraad was maandagavond ln spoedzitting bijeengekomen om de crisis in Laos te bespreken naar aanleiding van het verzoek van dat land om onverwijld een strijdmacht der V.N. te zenden ter beëindiging van „agressie" van de zijde van het communistische Noord-Vietnam. Alle elf staten van de raad waren door hun voornaamste afgevaardig de vertegenwoordigd. De Italiaan Egidie Ortona was voorzitter. Ver scheidene afgevaardigden van landen die geen lid van de raad zijn, moes ten met een plaats op de publieke tri bune genoegen nemen. Waarnemers vergeleken de aanblik van de zitting met die van de bijeenkomsten ten tijde van de Hongaarse en de Suez crisis. Door de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland werd een resolutie ter tafel gebracht waarin de raad werd verzocht een subcommissie te benoe men, bestaande uit vertegenwoordi gers van Argentinië, Italië, Japan en Tunesië, welke verklaringen tegen over de raad aangaande Laos moet bestuderen en verdere verklaringen en documenten moet verzamelen. Voorts moet de subcommissie elk on derzoek instellen dat het nodig oor deelt en zo spoedig mogelijk aan de raad verslag uitbrengen. (Franse en Amerikaanse zegslieden lieten buiten de raad weten dat zij voorstander zijn van een onderzoek ter plaatse). Nadat secretaris-generaal Hammar- skjöld de gronden waarop hij de raad had laten bijeenroepen had uiteenge zet en de Rus Sobolew had gesteld dat bijeenroeping van de raad ter be- Vrouw en mode in komende winter van de toestand in Laos in •ijd was met de procedureregels besloot men tot bespreking van de kwestie over te gaan, waarbij alleen de Sowjet-Uniebezwaar maakte. Maandag ls een groot aantal vlieg tuigen met voorraden uit Vientiane naar Noord-Oost-Laos vertrokken, waar een stilstand in de strijd is in getreden. De waarnemende minister van bui tenlandse zaken van Laos, Sisoek Tjampassak, heeft maandag op een persconferentie medegedeeld dat de gevechten in de vier dagen, die zijn verstreken sinds het beroep der Lao- tische regering op de Verenigde Na ties om een polftieleger naar haar land te zenden, zijn afgenomen. Journalisten, die maandag uit Sam Neua te Vientiane zijn aangeko men, hebben meegedeeld dat mate riaal wordt aangevoerd om het vliegveld van Sam Neua het gehele jaar door bruikbaar te maken. Spoedig nadat de rebellen, op vijf tien juli met hun aanvallen in Noord-Oost-Laos begonnen,, moest het vliegveld van Sam Neua als gevolg van het aanbreken van de regentijd, gedurende twee weken worden gesloten. Zestig miljard dollar verhuisd Zestig miljard dollar is gisteren uit een New Yorkse bank gehaald onder het waakzame oog van 45 speciale, 20 stedelijke politie-man- nen en de bemanningen van vier radio-patrouille-auto's van de poli tie. De schat in contanten, obligaties, aandelen en juwelen, werd van het gebouw van de U.S. Trust Compa ny in Broadstreet 37 verhuisd naar het nieuwe gebouw van de bank in Wallstreet no. 45, een afstand van anderhalf blok. De politie-mannen, elke derde gewa pend met een semi-automatisch ge weer, en de andere politie-mannen hadden de route afgezet terwijl zes gepantserde vrachtauto's heen en weer reden, in totaal 480 keer. El ke rit was verzekerd voor 115 mil joen dollar. Al het andere verkeer was omgelegd en slechts drie voetgangers waren in het lege hart van 's werelds grootste financiële wijk te zien, tij dens de overbrenging van het reus achtige kapitaal. GEEN V.N.-WAARNEMER Besprekingen beginnen in I960 in Genève De regeringen van de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk hebben overeenstemming bereikt over de instelling van een commissie voor ontwapeningskwes ties, waarin behalve de vier genoem de landen zitting hebben Bulgarije, Canada, Italië, Polen, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Het ligt in de bedoeling, aldus een communique dat gelijktijdig in de hoofdsteden van de grote vier is uit gegeven, dat de ontwapeningscom missie van de V.N. op de noogte wordt gehouden van besprekingen van de commissie van tien, die begin 1960 in Genève met haar werk kan beginnen. De instelling van de commissie is voorbereid op de conferentie van de vier ministers van buitenlandse za ken, die eerder in het jaar in Genève is gehouden. De nog jonge Parijse ontwerper Guy Laroche heeit dit deux-pièces van wit flanel ontworpen. Het is één van de vele draagbare modellen waarmee Parijs dit najaar de vrouw een nieuw modesilhouet schenkt; een sil houet waarvan wij onder het motto „Vrouw en mode in komende win ter" op de pagina's 7 en 9 in dit num mer nog een aantal (gefotografeer de) interpretaties brengen. Mr. Van der Flier secr.- generaal volkshuisvesting Bij koninklijk besluit is benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid mr. G. van der Flier, thans plaatsvervangend directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouw nijverheid. De heer Van der Flier is in 1911 te Ruinen geboren, waar zijn vader hervormd predikant was. De heer Van der Flier begon zijn ambtelijke loopbaan bij het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Van 1942 tot 1945 was hij adjunct-secre taris van de directie Wieringermeer (Noordoostpoldcrwerken) en van 1945 tot 1948 secretaris van het bureau wederopbouw boerderijen In 1948 werd mr Van der Plier hoofd van de afdeling algemene zaken der een trale directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting, sinds 1954 bekleedt hij de functie van plaats vervangend directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid. De hervatting der onderhandelingen over een algemene ontwapening is .een van de voornaamste kwesties, die president Eisenhower tijdens zijn bezoek aan Europa heeft besproken. De grote vier vinden dat de ontwa- Kningscommissie van de V.N. met ar 82 leden te groot is voor gede tailleerde onderhandelingen. De nieu we commissie heeft vijf westelijke en vijf communistische leden. Engeland hoopt dat de nieuwe ont wapeningscommissie een forum zal zijn voor hernieuwde praktische en ernstige besprekingen over ontwape ning, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken maandag verklaard. Van Britse zijde is verklaard dat het westen aanvankelijk een V.N.- waarnemer in de nieuwe commissie had willen opnemen. Maar de Sow- iet-Unie verwierp dit. Waarschijn lijk zal deze kwestie echter nog met de secretaris-generaal der V.N., Hammarskjöld, worden be sproken. Eisenhower weer in Washington President Eisenhower is gisteren van zijn Europese reis van elf dagen in de Amerikaanse hoofdstad terugge- keerd. Bij aankomst op het vliegveld van Washington, waar hij met een Boeing-straalvliegtuig arriveerde, werd hij o.a. verwelkomd door vice- president Richard Nixon. Doch de eerste die hem begroette was uiter aard zijn vrouw, Mamie. In een korte toespraak, die door de televisie werd uitgezonden, verklaar de hij dat de geallieerden verenigd op dezelfde grondbeginselen voor de vrede werken. Doch zoals altijd on der vrienden, was het nodig geweest om over kleine details van de proce dure, methode en taktiek overleg te plegen. Alle moeilijkheden die er be stonden zijn nu uitgepraat en voor het ogenblik tenminste gaat alles prachtig, aldus Eisenhower. Doch nog bemoedigender dan dit vond hij de be wijzen van diepe vriendschap voor het Amerikaanse volk, die hij op zijn reis had ontmoet. Auto's vlogen op elkaar: 2 doden, 3 gewonden Twee doden en drie gewonden, dat ls de balans van een ernstig verkeers ongeluk, dat zch gisteren op de rijks weg Amersfoort-Apeldoorn heeft voorgedaan. Een personenauto, bestuurd door de 58-jarige A. M. uit Dordrecht, wilde een andere auto passeren juist op een weggedeelte, waarop het in verband met werkzaamheden aan deze rijks weg tijdelijk verboden is in te halen. Op het ogenblik van de inhaalma noeuvre naderde uit tegenovergestel de richting een vrachtauto De be stuurder van de personenauto, die met een snelheid van 120 km per uur reed remde af, waardoor zijn auto juist geheel op de linkerweggedeelte terecht kwam. In volle vaart botsten de auto's op elkaar. Zij sloegen beide over de kop. Drie inzittenden uit de personenauto werden uit de wagen geslingerd en kwamen op het weg dek terecht. Hierbij werd een per soon, de 36-jarige heer L. M. op slag gedood. In het ziekenhuis is aan zijn verwondingen overleden de 58- jarige heer A. Muller, die de auto be stuurde. De heer A. van de Berg, 30 jaar, uit Dordrecht, werd zwaar ge wond. De 24-jarige C. A. Ruiter uit Epe en zijn 19-jarig buurmeisje, mejuffrouw Kloeseman, werden licht gewond. Prins Albert en prinses Paola in Madrid Prins Albert en prinses Paola van België zijn maandag van Mallorca teruggekeerd naar Madrid, na een vakantie van twee maanden. Het paar heeft zijn intrek genomen bij de Belgische ambassadeur in de Spaanse hoofdstad, en zal over twee of drie dagen naar Brussel terugke ren. LUID TOEGEJUICHT OP DE DAM Koningin Juliana en prins Bemhard brengen het jaarlijkse bezoek aan Amsterdam. Gistermiddag arriveerde het koninklijk paar om huif een bij de grens van de gemeente aan het einde van de Midden weg, waar zij werden welkom geheten door jlir. F. J. E. van Len- nep, kamerheer in buitengewone dienst van de koningin en nir. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam. DOOR DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE LANDBOUW Bijdrage bedrijfslening in exploitatie tekort zal moeten worden verhoogd De koningin was gekleed in een crèmekleurig complet met een a witte corsage en een gevlamd hoedje. Prins Bemhard droeg een antracietgrijs kostuum en had de X traditionele anjer in het knoops- gat. Nadat de kap van de auto omlaag was gebracht werd de reis Z naar de Dam voortgezet, waar :<fi een paar duizend Amsterdammers stonden te wachten. Toen de hof- X auto de Dam opreed klonk luid gejuich uit de rijen en werd geest- li: driftig naar de koningin en de Z prins gezwaaid. In de namiddag bracht het ko- X ninklijk paar een bezoek aan het Nederlands Instituut van Nijver- heid en Techniek. Ir. J. T. Duyvis T heeft de koningin en de prins een Z voorlichting gegeven van de com- municatiemiddelen van de P.T.T, De koningin voerde vanuit een X denkbeeldig huis in Boeklo op drie meter afstand een telefoongespreK X met ir. Duyvis die zich achter een telefoontoestel in Amsterdam be- vond. Op een telexmaclüne las de X koningin het zojuist doorgegeven 'X A.N.P.-versIag over de aankomst 'wjUfSSftftTril'S Spoedig verkiezingen in Engeland? Premier Harold Macmillan van En geland Is gisteren op audiëntie ge weest bij koningin Elizabeth, die op kasteel Balmoral verblijft. Van officiële zijde wil men het doel van het bezoek niet bekendmaken. Politieke waarnemers geloven, dat de premier de datum van de algemene verkiezingen aan de vorstin zal mee delen. Hij keert vandaag naar Lon den terug. De laatste verkiezingen zijn in mei 1955 gehouden. Aangezien de ambts termijn vijf jaar is, moeten er in elk geval voor mei 1960 nieuwe verkie zingen worden gehouden. Schilderij van Adriaan Brouwer gestolen Uit het staatsmuseum van Hannover is maandagochtend een schilderij van de 17e eeuwse schilder Adriaen Brou wer, een leerling van Frans Hals, ge stolen. Het schilderij heet „Tafereel in een herberg" of „worsttafereeltje aan het hakblok". Het meet 29 bij 24 centi meter. De waarde ervan is moeilijk te schatten, doch beloopt in ieder geval in enige duizenden guldens. van het koninklijk gezelschap in de hoofdstad. Later tijdens de rondleiding beklommen de konin- gin en de prins in de zaal voor de scheepvaart de brug van een koopvaardijschip. Na dit bezoek begaven koningin Juliana en prins Bernhard zich naar de ambtswoning van de bur- gemeester. Uitvoerig werd de ko- ningin ingelicht over de woning- nood en de sociale kant daarvan. Bij een der gesprekken werd aan de prins meegedeeld dat de kos- I ten van de IJtunnel zonder toe- gangswegen reeds 148 miljoen gulden znllen bedragen. Gisteravond hebben de koningin en de prins in de Stadsschouwburg de galavoorstelling bijgewoond van het toneelstuk „Twaalf gezwore nen" („Twelve angry men") van Reginald Rose. Tijdens de pauze werden de acteurs aan de konin gin en prins voorgesteld. Foto: het koninklijk paar inspec teert de opgestelde studenten-ere wacht voor het paleis op de Dam. Het weer in Europa DE DIRECTEUR-GENERAAL van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, heeft maandag middag in Wilhelminadorp bij Goes een voor geheel fruitte- lend Nederland belangrijk labo ratorium van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond, officieel geopend. In dit nieuwe laboratorium, dat voor rekening van het rijk is ge jouwd en ingericht, worden on derzoekingen op landelijk ni veau verricht. Tal van promi nente figuren uit de fruitteelt- wereld en de Nederlandse land bouw waren naar Wilhelmina dorp gekomen om de opening van het laboratorium bij te wo nen. Verscheidene sprekers maakten in hun rede gewag van het feit, dat het proefstation in de loop der jaren een grote in vloed heeft uitgeoefend op de ontwikkeling van de fruitteelt in ons land. De voorzitter van de stichting proef station voor de fruitteelt in de volle grond, de heer C. Boudewijn, die on geveer tweehonderd genodigden kon verwelkomen, schetste in zijn ope ningsrede uitvoerig het ontstaan van het proefstation, tot 1954 Zeelands Proeftuin geheten. Lof zwaaide hij toe aan ir. v. d. Plassche, die destijds als rijkstuinbouwconsulent voor Zee land in grote mate de groei van deze Sroeftuin heeft helpen bevorderen, i de loop der jaren is in het oude laboratorium te Wilhelminadorp veel en belangrijk onderzoekwerk ver richt, waarmede de Nederlandse fruitteelt was gediend. Het belang rijke en baanbrekende werk van Zeelands Proeftuin heeft er zeer toe bijgedragen om het landelijke proef station in 1954 in Wilhelminadorp te vestigen. Het nieuwe laboratorium maakt het de onderzoekers thans mogelijk hun taak nog beter en efficiënter te ver vullen. Het laboratorium, dat 31 me ter lang, 10 meter breed en 10 meter hoog is, is bijzonder praktisch inge richt. „We gaan er een geheel nieuw tijdperk mee tegemoet", aldus voor zitter Boudewijn. Exploitatie De bouw en inrichting van het „lab" vergde het rijk een uitgaaf van bijna 600.000. „De overheid zijn we daarvoor ten zeerste er kentelijk.", zo zei de heer Boude wijn. De opbrengst van de proef tuin in Wilhelminadorp 12 ha en ln Kapelle voor het kleine fruit 2 ha noemde hij evenwel niet toereikend om de exploitatie kosten te dekken. Tot nu toe heeft het bedrijfsleven 30 %in het te kort betaald, maar nu mede door het nieuwe laboratorium een te kort van rond 2 ton per jaar wordt geraamd, zal de bijdrage van het bedrijfsleven ook verhoogd dienen te worden. De heer Boudewijn zei te verwachten, dat de overheid en het bedrijfsleven in de toekomst elk 50 van het tekort zullen dekken. Nadat de voorzitter van de stichting zijn grote vreugde over de totstand koming van het laboratorium had uitgesproken, verkreeg ir. v. d. Plas sche het woord. Grote betekenis De directeur-generaal van de land bouw wees met name op de betekenis van het nieuwe laboratorium voor de Nederlandse fruitteelt. Hier is be wezen, dat wetenschap en praktijk elkaar niet kunnen missen. Juist daarom achtte hij het van belang, dat in het wetenschappelijk onder zoek een wijze van organisatie is ont wikkeld, waarbij de praktische fruit teler geregeld wordt ingeschakeld. In het kort wees ir.Van de Plassche erop, dat een verhoogde bijdrage van het bedrijfsleven welkom is. Uit deze verhoogde bijdrage blijkt de grotere belangstelling yan het be- Volgens de weerrapporten 7 uur: Den Helder, onbewolkt Ypenburg, onbewolkt Vllssingen, onbewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, onbewolkt Twente, onbewolkt Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, geheel bewolkt Stockholm, geheel bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, halt bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, licht bewolkt München, half bewolkt Zürlch, onbewolkt Genève, onbewolkt Locamo, regen Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, licht bewolkt Athene, half bewolkt Rome, zwaar bewolkt Ajaccio, onweer Madrid, half bewolkt Lissabon onbewolkt Smakelijke „reclame" i Tijdens de ontvangst van de genodigden in het nieuwe la- m boratorium van het proefbe- m drijf voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp werd hen een vruchtencom- póte van blauwe bessen als een „Limburgse vlaai" geser- veerd. De bessen, veredelings- produkten van Amerikaanse en Duitse rassen, zijn in het oosten van het land geteeld, In Horst (L.) verwerkt tot heerlijke „Limburgse vlaaien" in in Wilhelminadorp geconsu- meerdDe bedoeling van de laboratoriummensen was in brede kring aandacht te vesti- 5; gen op de blauwe bes, die voor- al op de schrale, zure gronden s ln het oosten des lands uitste- kend gedijt. Overigens waren ook in ver- schillende tinten roodgekleur- 3e Golden Delicious te bewon- deren, die in de fruitwereld tot sen zeldzaamheid behoren. drijfsleven en daarop moet het werk uiteindelijk zijn gebaseerd, aldus spreker. Nadat hij het bestuur, de onderzoekers, de fruittelers en niet in het minst ook de consument met de ze aanwinst had gelukgewenst, ver- (Zie slot pag. 3 kol. 2) van gisteravond 20 gr. 25 gr. 24 gr. 25 gr. 24 gr. 25 gr. 25 gr. 24 gr. 18 gr. 25 gr. 21 gr. 24 gr. 17 gr. 26 gr. 24 gr. 26 gr. 23 gr. 26 gr. 25 gr. 22 gr. 24 gr. 23 gr. 23 gr. 18 gr. 21 gr. 23 gr. 23 gr. 20 gr. 21 sr. 28 gr. 26 gr. 25 gr. 27 gr. 33 gr. Op een overweg te Klsoemoe ln Kenia zijn drie mensen om het leven gekomen en tien gewond, toen een autobus door een trein werd gegrepen. VERWACHT. Geldig tot hedenavond DROOG, ZONNIG EN VRIJ WARM. Droog, zonnig en vrij warm weer zwakke tot matige wind tus- VERWACHTTNG V OOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag zonnig en mooi strand weer met matige oostenwind. Tem- Seratuur in de middag 22 23 gra- en C. Zeewater: 19 graden. Vooruitzichten: Nu het hoge drukge- bied boven de Noordzee versterkt is, zal het mooie strandweer nog enkele dagen stand houden. ZON EN MAAN 9 september Zon op 6.03 onder 19.11 Maan op. ia4S onder 22.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1