PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT LAOS VANDAAG IN VEILIGHEIDSRAAD Amerika wil commissie van onderzoek Polderbond zond TELEGRAM aan minister: „Waar blijven bijdragenwetten FRANSE POLITIE ZOEKT LEIDSTER VAN BENDE N.V.V. MAAKT WENSEN IN ACTIEPROGRAM KENBAAR 202e jaargang no. 210 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p- advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2004. Noodtoestand afgekondigd Felle gevechten in Phong Saly Mogelijk beroep op ZOAVO De Laotische minister van staat voor defensie, Phoemi Nosavan, heeft zondag verklaard dat Laos misschien een beroep op de ZOAVO (Zuid-Oost Aziatische Verdrags Organisatie of rechtstreeks op de Verenigde Staten zal doen als de toestand in LAOS nog slechter wordt. Zaterdag werd voor geheel Laos de noodtoestand afgekondigd nadat de belangrijkste stad in het noord-oosten, Sam Neua, geheel door de com munistische Pathet Lao-rebellen zon zijn omsingeld. Minister Phoemi zei dat Laos een beroep zou doen op de organisatie die het snelst militaire stenn zou kunnen verlenen. Hij zou ook gezegd hebben dat Laos op de ZOAVO of op de Verenigde Staten een beroep zon doen als het verzoek om interventie van de Verenigde Naties (Laos is lid van de volkeren organisatie) geen resultaat zou hebben. De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen ter bespreking van de crisis in Laos. De Italiaan Egidio Ortona, de voorzitter van de raad, heeft dit be sluit zaterdag genomen na een tweede bespreking met Hammarskjöld de secretaris-generaal van de V.N. Na zijn eerste gesprek met Hammarskjöld had Ortona aan de pers mee gedeeld, dat de secretaris-generaal nog enkele inlichtingen van de Lao tische regering moest hebben alvorens hij een besluit kon nemen. Laos heeft vrijdag de V.N. om zen-' ding van een politieleger verzocht om de „agressie" door het communisti sche Noord-Vietnam te onderdruk ken. Laos heeft niet speciaal om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd, maar het aan Hammar skjöld overgelaten passende maat regelen te nemen. Als de raad door een veto van de Sowjet-Unie niets kan doen, kan hij besluiten de Algemene Vergadering in speciale zitting bijeen te roepen. De gewone'"zitting van de assemblee begint 15 september. De Verenigde Staten zijn er voor stander van dat de Veiligheidsraad een speciale subcommissie samen stelt om in Laos een onderzoek in te stellen. Zij hopen dat er een groep landen bereid kan worden gevonden om met de Verenigde Staten een des betreffend voorstel in te dienen als de raad vandaag bijeenkomt, zo heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de Verenigde Naties zondag op een persconferentie in New York bekendgemaakt. Oorlogsmonument te Jutphaas vernield In de nacht van zaterdag op zondag heeft de 31-jarige J. H. H. uit Jut phaas het daar aan de Nedereïndse weg staande oorlogsmonument van zijn voetstuk getrokken, dat daarbij werd vernield. De dader had met twee vrienden, de 20-jarige H. en de 37-iarige M. de avond in een café doorgebracht, waar na zij in beschonken toestand aller lei baldadigheden gingen uithalen. Zo vernielden zij in de Dorpsstraat, die opengebroken was, de daar voor het verkeer geplaatste lampen en tonnen en schopten deze in het water. Aan de rijkspolitie heeft J. H. H. ver klaard, dat hij dacht dat het monu ment, dat een vrouwenfiguur voor stelt, vaststond. Hij was er aan gaan rukken en toen het beeld begon te wankelen, had hij het niet meer kun nen houden. Wegwerkers door trein gegrepen; één dode Op de spoorlijn tussen Berchem en liavenstein zijn zaterdag twee weg werkers door nog onbekende oorzaak door een trein gegrepen. Een hun ner, de heer Laarakker uit Schaik, werd gedood. De ander, de heer Hebink, uit Rot terdam, werd ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis in Oss overge bracht. Noorse vissersboot met man en muis vergaan De 106-ton metende Noorse vissers boot „Myrnes" is ter hoogte van IJs land binnen enkele minuten tijds ge zonken, waarbij de negen opvaren den het leven hebben verloren. An dere vissersvaartuigen in liet desbe treffende zeegebied hebben slechts één noodsein van de „Myrnest" op gevangen. De stoffelijke overschotten van twee opvarenden zijn door een andere Noorse vissersboot opgepikt. Deskundigen achten het mogelijk dat zich hetzij een ontploffing aan boord heeft voorgedaan, hetzij de lading van bevroren haring plotseling ver schoven is, waardoor het vaartuig DeP„Myrries" had een installatie aan boord, waarmede de gevangen ha ring kon worden bevroren. Het betrof hier een proefneming. 0 In de basiliek van de Heilige Maria van het lijden ln Milaan zijn achter ou de kasten ln de sacristie muurschilde ringen van de Lombardijse schilder Bergognpne ontdekt, die vermoedelijk omstreeks 1514 zijn geschilderd. Generaad Prank Everest in Miami Beach, bevelhebber van de Ameri kaanse tactische luchtmacht, heeft verklaard dat Amerikaanse jacht vliegtuigen binnen 35 uur na een eventuele beslissing om ze naar Laos te zenden, aldaar aanwezig kunnen zijn. De generaal deelde verder mee dat reeds maanden lang in het geheim oefenvluchten in formatie over de Atlantische en de Stille Oceaan zijn gemaakt. De stafchef van het leger van Laos heeft zondagavond meegedeeld dat felle gevechten gaande zijn in de pro vincie Phong Saly in het noorden van Laos, die aan communistisch China en Noord Vietnam grenst. Donderdag zijn twee bataljons rege ringsgetrouwe soldaten in contact ge komen met de communisten iu Phong Saly. wier sterkte geschat wordt op Donderdag is in Yerseke feestelijk het nieuwe oester- en mos selseizoen geopend en dat was voor een groep Zeeuwen aan leiding om zaterdag onder het motto „Zeeland Presenteert" naar Amsterdam te komen, waar op de Dam, in een omlijs ting van allerlei gezellige feestelijkheden mosselen en oesters ■werden aangeboden aan het eêtgrage publiek. Hier biedt een dame in Zuidbevelandse klederdracht aan een peuter een schaaltje gekookte mosselen aan. Boter duurder Margarine goedkoper Men verzoekt ons de aandacht erop te vestigen, dat de verhoging van de boterprijs met 7 cent, reeds zaterdag is ingegaan en dus niet vandaag maandag pas ingaat. Door tegen strijdige berichtgeving was over de ze datum een misverstand ontstaan. De bond van Nederlandse margari nefabrikanten deelt mede. dat de margarine in de prijsklasse van 40 cent per pakje met ingang van maandag heden is verlaagd met 4 cent per kg, zodat de prijs van deez merken op 39 cent per pakje gebracht wordt. Voor de overige margarinesoorten blijft de prijs onveranderd. Spaanse vrachtboot gezonken: 13 doden Het Spaanse vrachtschip „Tarrago na" is ter hoogte van de Franse kust plaats Royan na een explosie gezon ken. Zeven van de 20 schepelingen werden gered, de overige 13 verloren het leven, aldus de havenautoriteiten. De oorzaak van dit ongeluk, dat on geveer 100 km ten noorden van Bor deaux plaats had, was niet onmid dellijk bekend. Weer vele hectaren bos prooi der vlammen (Van onze correspondent) Ongeveer 10 hectare bos en hel zijn zaterdagmiddag in Apeldoorn weer een prooi der vlammen geworden. In enkele gevallen gaven de omstandig heden, waaronder deze branden ont stonden, te denken. Er zijn sterke vermoedens, dat er kwaadwilligheid in het spel is geweest. Door onbekende oorzaak ontstond zaterdag bij het Ambonezenkamp te Venraay een bosbrand, waarbij vier hectare dennen verloren gingen. Op de Beekseheide onder Hilvaren- beek gingen zondagmiddag 15 ha bos drie Vietnamese bataljons, en een ba-1 en heide, eigendom van de gemeente taljon Vietnamezen en Thai-soldaten. Tilburg in vlammen op. MOEDER VAN 4 KINDEREN Rovend en schietend van Rivièra naar Parijs Sinds zes dagen zoekt de Franse po litie Lucienne Colombo, oud 26 jaar, moeder van vier kinderen en bijge naamd „La belle Lulu". Zij heeft zich met een 19-jarige man rovend en schietend een weg gebaand van de Rivièra naar Parijs, waar de onder wereld haar thans heeft opgenomen. Marcel Bertroux, de man die tijdens de vlucht gescheiden raakte van zijn geliefde, wordt in het bos van Saint Germain opgejaard door enkele hon derden politiemannen. Vorige week maandag pikte de politie aan de Rivièra twee leden van Lulu's bende op, die in een gestolen auto reden. Die wagen kwam van Lulu, zeaden de bandieten. De politie opende onmiddellijk de jacht. Lulu en Marcel stalen een Mercedes sport wagen en namen de wijk. Nabij Montsauche, op 250 km ten zui den van Parijs, moest de wagen stop pen voor een wegversperring die door de politie was opgeworpen. Schietend baande het paar zich een uitweg en verdween in een bos. Korte tijd later werd de rit in een gestolen Peugeot voortgezet, weer richting Pa rijs. Op enige afstand van de licht stad werd een tweede wegversperring in volle vaart genomen. In St. Germain et Laye werden zij herkend door de politie, Lulu ver dween echter in de menigte en Marcel ontkwam, hoewel de po litie hem met een schot in de schou der raakte. In Chambourcy moest Marcel voor een wegversperring stoppen, sprong er uit en kreeg een lift naar een ziekenhuis. Bij het ziekenhuis aangekomen stapte hij in een geparkeerde auto en AANDACHT VOOR GROEPEN, DIE ACHTER RAKEN „Kansen in vrijere loon politiek volledig benutten" Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen houdt op 30 september en 1 en 2 oktober in Utrecht de 22e algemene vergadering. Op de laatste dag van deze vergadering zal het ontwerp-actieprogramma van het N.V.V. worden besproken. Het actieprogram begint met de ver langens van het N.V.V. in de sector van lonen en salarissen. Hierover wordt onder meer gezegd „Het N.V. dween in de richting Parijs. Op nieuw werd alarm gemaakt, toen een winkelier zijn .klant" herken de. Marcel werd echter nog niet gevonden. De politie, die Lulu's verleden uit ploos om mogelijke aanknopingspun ten te vinden, heeft vastgesteld dat Lucienne Colombo van juwelen en sportwagens houdt. Twee jaar gele den liet zij haar kinderen achter en organiseerde zij een bende van jon gens die auto's stalen en inbraken pleegden. Eenmaal is ze gearresteerd, maar toen ze de rechter vertelde van haar vier kinderen die onverzorgd achterble ven, kwam ze heel snel weer vrij Enkele dagen later ging ze weer weg vormde een compagnonschap met Bertreux en gaf weer deskundige lei ding aan de bende, die de Rivièra afstroopt. efc de. tieerdc loonpolitiek moeilijk hanteer baar acht en onrechtvaardigheden vreest, van de mogelijkheden welke de gedifferentieerde loonpolitiek biedt, volledig gebruik te luakeu. Bij'zondere zorg moet uitgaan naar de groepen, die achter dreigen te ge raken, waarbij met name gedacht wordt aan het overheidspersoneel, de landarbeiders en de werknemers in de dienstverlenende bedrijven. Onderzocht dient te worden of een wettelijke minimumloonregeling een hanteerbare bijdrage biedt tot het waarborgen van een redelijk aandeel in de welvaartstijging voor de laagst De mogelijkheden tot systematische vermindering van de gemeenteklas senverschillen voor het bedrijfsleven in zijn geheel worden door de gedif ferentieerde loonpolitiek teniet ge daan. Bij het afsluiten van collec tieve arbeidsovereenkomsten en loon regelingen dient niettemin reëel ge lijke beloning in alle gemeenteklassen te worden "nagestreefd. Over sociale verzekering, volksge zondheid en maatschappelijk werk werd vervolgens in het ontwerp o.m. gesteld Een grondige herziening van de wet telijke invaliditeitsverzekering is het meest urgent. Uitgangspunt voor de ze herziening dient het desbetreffen de S.E.R.-advies te zijn. daarmee dient ook de ongevallenverzekering (O.W., L.O.W. en zee-ongevallenwet) te worden herzien. Daarbij moet er Commissaris der koningin„Wij varen in de (financiële) mist" ZATERDAGMORGEN heeft de Zeeuwse Polderbond een tele gram aan minister Korthals gezonden en daarin de bewindsman dnidelijk gemaakt, dat het uitblijven van de algemene bïjdragen- wet waterschappen en de bijdragenwet deltawerken bij de Zeeuwse polders grote verontrusting en diepe teleurstelling heeft teweeggebracht. Met langdurig applaus en andere bewij zen van instemming werd tijdens de vergadering van de Polder bond in Hulst het voorstel begroet dit telegram te verzenden. „Met Idem dringen wij er op aan, dat de wetten spoedig worden ingediend" zo besloot het telegram. Het gaat hier om twee wetsontwer pen, die voor de toekomst van de waterschappen van het grootste be lang zijn: in het eerste wordt gere geld de financiële verhouding tussen rijk en de waterschappen en in het tweede wordt een antwoord gegeven op. de vraag, hoeveel de bij de delta werken betrokken waterschappen daaraan moeten bijdragen. Reeds lang vóórdat de Deltawein de Ka mers was aanvaard, werd over het indienen van deze beide bijdragen wetten gesproken, toch tot dusver is het bij woorden gebleven. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, die de vergadering in Hulst bijwoonde, vertolkte duide lijk de opvattingen van de Zeeuw se polderbestuurders over deze zaak. „Ik verheug me er over, dat tot het verzenden van dit te legram is besloten, want er wordt wel een grote wissel op ons ge duld getrokken" zei hij. „Het rijk eist van ons dat we-dit-doen-en- dat-we-dat-doen, maar waar we bij dit alles financieel aan toe zijn weten wij niet. We varen in de mist!" De ccamissaris aarzelde niet hier te spreken van een „on houdbare toestand", niet alleen voor de polderbesturen, maar ook voor het provinciaal bestuur. Het provinciaal bestuur heeft immers met enthousiasme meegedaan aan de concentratie van de polders, aldns de commissaris, doch 't financiële sluit stuk van deze concentratie ontbreekt door het uitblijven van de beide wets ontwerpen. „Ook voor het provinciaal bestuur is dat buitengewoon onaan genaam" verklaarde de commissaris, die daaraan toevoegde: „En als ik nu dit woord onaangenaam gebruik, dan is dat voor deze zaak een héél mild woord!" De commissaris maakte van de gele genheid gebruik nog enkele andere punten ter sprake te brengen, die op dit ogenblik gewestelijk en tevens na tionaal de aandacht trekken. Daarbij wees hij er op, dat er tegenwoordig buiten Zeeland een neiging bestaat om de tot dusver aan ons gewest ver leende hulp „tegen ons uit te spelen", zoals de heer De Casembroot het for muleerde. „Men zegt dan: Iaat Zeeland zijn mond houden. Het krijgt miljoe nen door de herverkaveling, door de verbetering van de zwakke plaatsen en door het Deltaplan", zei de commissaris. „Dat is alle maal waar. Maar men vergeet één ding: het was niet onze schuld, dat deze bedragen nu inééns naar Zeeland moesten vloeien. De oor zaak was: de ramp. Indien er géén ramp was geweest, dan zou de herverkaveling uitgesmeerd zijn over een lange reeks van ja ren. Hetzelfde geldt voor het Del taplan, waarbij men hovend'en niet moet vergeten, dat dit plan weliswaar voor een groot deel in Zeeland, maar zeker niet uitslui tend vóór Zeeland wordt uitge- (Zie tlot pas. 2 kol. 5) naar gestreefd worden de invalidi- teits- en ongevallenverzekeringen in een arbeidsongeschiktheidwet samen te voegen. De bestaande kinderbijslagregelingen dienen te worden vervangen door een algemene kinderbijslagvoorziening, te financieren uit de algemene middelen. Afschaffing van de thans nog voor sommige sociale verzekeringswetten geldende loongrens en opneming van alle loontrekkenden in de sociale ver zekering. De huidige premie- en uit keringsloongrenzen der onderscheide ne sociale verzekeringswetten moeten op een hoger bedrag worden ge steld. Ter vervanging van het zieken- fondsenbesluit dient een algemene ziekteverzorgingsv'erzekering tot stand te komen. Een inkomens grens is desnoods aanvaardbaar, mits deze wordt gekoppeld aan de ontwikkeling van het algemene loonpeil. Boven deze inkomens grens dient dan een verplichte ver zekering tegen zware risico's tot stand te komen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van avond 7 uur: Den Helder, half bewolkt, Vlissingen, onbewolkt, Ypenburg, onbewolkt, Eelde. onbewolkt. De Bilt, onbewolkt, Twenthe, licht bewolkt. Eindhoven, onbewolkt, Zuid-Limburg, onbewolkt, Helsinki, licht bewolkt, Stockholm, onbewolkt, Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, onbewolkt, Aberdeen, licht bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, licht bewolkt, Luxemburg, licht bewolkt. Parijs, onweer, Bordeaux, geheel bewolkt, Grenoble, half bewolkt, Nice, zwaar bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, licht bewolkt, München, onbewolkt, Ziirich, licht bewolkt, gis te r- 19 gr. 24 gr. 24 gr. 22 gr. 23 gr. 24 gr. 21 gr. 24 gr. 17 gr. 23 gr. 23 gr. 23 gr. 21 gr. 26 gr. 23 gr. 23 gr. 27 gr. 24 gr. 22 gr. 23 gr. 22 gr. 24 gr.' 20 gr. 20 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavond DROOG, VRIJ WARM EN ZONNIG Droog, overwegend zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag nog mooi strandweer. Overwegend zonnig en een matige noord-oostelijke wind. Temperatuur in de middag 22 tot 23 graden Cel sius. Zeewater 19 graden Celsius. Vooruitzichten: Een nieuw hogedrukgebied nadert Schotland, zodat het vrij goede strandweer voortduurt. ZON EN MAAN 8 september Zon op 6.01 onder 19.14 Maan op, 12.35 onder 22.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1