Tekko Taks en de nieuwe uitvinding NIEUWE FRUITTEELTLABORATORIUM GEREED GEEN R.-K. ZIEKENHUIS IN BERGEN OP ZOOM STICHTEN GROTE AANVOER VAN PEREN OP DE ZEEUWSE VEILINGEN Ceta-Bever VLEKKENPASTA STEMMEN UIT DE KERKEN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r, Tegen de groene achtergrond van fruitbomen is te Wilhelminadorp een nieuw proefstation voor de fruitteelt in de volle grond verrezen. Het ge bouw is thans geheel klaar. De of ficiate opening zal aanstaande maan dag geschieden door de directeur-ge- l van de landbouw, ir. A. W. v. s Plassche. (Foto P.Z.C. (Advertentie) Incl verwarming 4490,- Combinaties Berelandse aannemers bepleit Bezwaren tegen beleid bij afgifte, rijksgoedkeuringen RAAD ST.-MAARTENSDIJK: Pleidooi voor behoud Algemeen Burger Gasthuis De gemeenteraad van St. Maartens dijk heeft met algemene stemmen een voorstel van wethouder C. J. Ba zen (pvda) aanvaard om aan de ge meenteraad van Bergen op Zoom te verzoeken, geen medewerking te ver lenen tot oprichting van een r.-k. zie kenhuis aldaar. De heer Bazen was van mening dat oprichting van een dergelijk ziekenhuis bet bestaans recht van het Algemeen Burger Gasthuis zou aantasten, waardoor de belangen van het andersdenkende deel van de bevolking worden ge schaad. Gaarne zou deze wethouder dan ook zien, dat de gemeenteraden van Tholen en St. Phïlïpsland een soortgelijk besluit zouden nemen. In zijn motivei-ing zette wethouder Bazen uiteen, dat het Algemeen Bur ger Gasthuis 350 jaar geleden door Prins Maurits werd geschonken. Tot nu toe heeft het zijn algemene status behouden. Hoewel de heer Bazen niet Dezer dagen vergaderde de kleine commissie van liet initiatief comité „De Bevelanden". Aan de orde kwam het bij de gemeenten ingestelde on derzoek naar de te verwachten bouwactiviteit tot medio 1961. Uit deze enquête is gebleken dat in de komende maanden verschillende gro tere bouwwerken vooral in de ge meente Goes zullen worden aan besteed. Momenteel worden dan ook via de bondsbesturen pogingen ge daan om do aannemers te bewegen tot het vormen van combinaties voor de uitvoering van één of meerdere bouwwerken. Zij kunnen dan bij in schrijvingen sterker staan tegenover de grote aannemingsbedrijven van buiten Zeeland. In dit verband werd ook het gevoer de beleid met betrekking tot de af gifte van rijksgoederen voor werken boven 10.000 door enige gemeente besturen naar voren gebracht. De vergadering besloot de bezwaren op de meest geëigende wijze ter kennis van de betreffende instanties te brengen. Een via de ideeënbus ontvangen schrijven over de ontwikkeling van Goes-Noord en de gemeenten rond de Zandkreek zal ter kennis worden ge bracht aan de provinciale commissie voor de ontwikkeling van het Drie- eilandengebled. daar dit orgaan zich speciaal op dit terrein beweegt. Een suggestie om het comité te ver heffen tot strcekcommissie en daartoe uit te breiden met enkele leden, werd voorlopig van de hand gewezen tot na de te houden tentoonstelling, daar de opzet van het comité zich wil be- Serken tot de behartiging van mid- enstandsaangelegenheden. Vervolgens werden weer enkele on derwerpen behandeld met betrekking tot de samenstelling van het midden standsrapport voor de Bevelanden. Besloten werd de Grote Commissie te doen vergaderen op 21 oktober a.s. teneinde van gedachten te wisselen over de tot nu toe gevoerde activitei ten en om nader overleg te plegen met betrekking tot de voortzetting der werkzaamheden van het comité. Toelatingsexamen Rijks middelbare landbouwschool Goes Na gehouden examen zijn tot de le klasse van de Rijks Middelbare Land bouwschool Goes toegelaten:: J. P. Blok, Borssele; H. Boonman, Nieuwdorp; P. D. Boonman, Nisse; L~ G. van Dijke, Kloetinge; W. M. Fase, Oude Tonge (Z.H.); M. D. Hart, Noordwelle: W. G. Heyboer, 's-Gra- venpolder; W. Koeman, Yerseke; M. de Koeyer, Yerseke; A. C. Kole, Waarde; K. L. van Langeraad, Drei- schor; G. A. Moelker, Duivendijke; C. M. van Nieuwenhuyzen, Lewedorp; P. Oudkerk, Goes; A. J. Ruyssenaers, Zevenbergen (N.-Br.); N. A. Schuit, Kortgene; M. Suurland, Goes; A. A. M. Verwijs, Yerseke; J. A. Verwijs, St.-Philipsland; J. W. Wisse-Nijssen, Kapelle. Afgewezen 2. LEZERS SCHRIJVEN Drieguldenstukken Naar aanleiding van de berichten over de 3-guldenstukken van Koning Wil lem I zou ik het volgende willen op merken. 3-guldenstukken geslagen in 1817: 12 stuks (uiterst zeldzaam), 1818: 116.346 (schaars), 1820: 712.961, 1821: 276.659, 1822: 296.200, 1823: 255.100, 1824: 644.126, 1830: 246.233 (dit exemplaar is in mijn be zit), 1831: 117.400 (schaars), 1832: 371.363. De waarde van deze munten naar gelang van conservatie, is vol gens de laatste veiling in Amsterdam van f 30 tot f 40 per stuk. De jaartal len 1817, 1818 en 1831 zullen wel wat duurder zijn, daar er minder van ge slagen zijn. Er zijn ook exemplaren geslagen in het munthuis te Brussel in 1822 en 1823 herkenbaar aan het muntmees terteken palmtak en de B. (van Brus sel), maar deze zijn uiterst zeldzaam. Kakeheeke, Patijnweg 74 Goes. (Advertentie) wilde beweren, dat men in een r.-k. ziekenhuis een minder goede behan deling zou krijgen, stond het volgens hem toch wel vast, dat men zijn rechten daarop zou verliezen en dat men geheel van gunsten afhankelijk zou worden. Ook wanneer men zou besluiten het bestaande ziekenhuis te- handhaven, zou vanwege de geringe capaciteit, de accommodatie hieron der te lijden krijgen. Daarom is z.i. de oprichting van een r.-k. zieken huis ook in strijd met de belangen van de volksgezondheid. De raadsle den L. J. Koopman en J. Polderman (rechtse groep) wezen er nog op, dat ook van de zijde van de predikanten van Tholen en St. Pliilipsland een soortgelijk verzoek is .gedaan. Do heer Kampman (pvda) drong er met klem op aan dat met spoed aan de D.A.C.W. werken wordt begonnen, daar er nu reeds 140 werklozen op het eiland zijn. Hetzelfde raadslid sprak zijn voldoe ning uit over het werk dat de heer Meeuwsen in zijn vakantie aan het carillon had verricht. Er schijnt ech ter nog steeds iets aan het carillon te haperen. Burgemeester Bouwense, deelde mede, dat hierover door de rijkscommissie van advies inzake klokken en klokkespelen een rapport zal worden uitgebracht. Tenslotte stelde do heer Kampman voor het parkeergeld dat donder dagsochtend op de Markt wordt ge heven, af te schaffen. Dit werd inder tijd ingesteld om de kosten van be- Visvangst over juni in Zeeuwse stromen Volgens de gegevens van het Minis terie van Landbouw, Visserij en Voed strating te-dekken en hoewel hij niet sclvoorziening hebben de .Zeeuwse «Ho*- •-> stromen in de maand juni 1959 aan wist of deze al gedekt zijn, vond hij het een onbillijkheid, dat dit parkeer geld alleen op donderdagochtend moet worden betaald. De raad bleek, het hiermee eens te zijn en daarom werd een voorstel tot opheffing met algemene stemmen aanvaard. Tot leraar in tijdelijke dienst aan de technische dienst werd benoemd de heer J. G. P.ot uit Schiedam. vis opgeleverd een totale aanvoer van 1.186.214 kg., f 524.110, 342.044 kg., f 270.245, waarvan: ansjovis 100.670 kg., f 86.576, 40.097 kg., f 42.102; tong 9.764 kg., f 28.193, 16.112 kg., f 34.924; garnaal voor consumptie 97.570 kg., f 265.566, 48.356 kg., g 143.386; mosselen voor consumptie 737.000 kg., f 84.428. Vraag is zeer groot - prijzen liggen derhalve goed Op de Zeeuwse fruitveilingen zijn op het ogenblik grote aanvoeren van •peren en de vraag hiernaar is zeer groot, zodat er hoge prijzen worden besteed. Vanaf donderdag moeten in Zeeland de Conference-peren worden aangevoerd op de veilingen en op de eerste aanvoerdag hadden de fruit veilingen van Goes, Kapelle en Ivrab- bendijke bij elkaar reeds een aanbod van ruim 75 ton. Voor de grote maat van dit ras werd ï'ond 44 cent per kilo betaald en voor de kleine maat, klasse 1 kwaliteit, rond 39 cent per kilo. Veel partijen werden gekocht voor opslag en ook wel voor export naar West-Duitsland en België. Verwacht wordt dat er in de komen de week veel peren van dit ras in Zeeland aangevoerd zullen worden. De Conference is namelijk een van de meest geteelde rassen in deze streek en geert dit jaar in tegenstelling met vele andere perenrassen een be hoorlijke oogst. De andere belangrijke perenrassen van het ogenblik zijn op de Zeeuwse veilingen de Beurré Hardy en de Bon ne Louise d'Avranches. Dit zlin belde goede handperen en ook de consu ment weet ze te waarderen, hetgeen blijkt uit de prijzen welke regelmatig zijn opgelopen gedurende de afgelo pen week. In fruitkwekerskringen neemt men aan dat het grote aanbod niet lang zal duren: de oogst van peren zal dit jaar belangrijk lager zijn dan het vo rig jaar, evenals in de meeste andere alnden van West-EEuropa, waar pe- landen van West-Europa, waar peren worden gekweekt. Heden overleed na een geduldig gedragen lij den mijn lieve moeder PIETERNELLA JOHAN sedert 15 nov. 1918 weduwe van Dirk Johannes Zellenrath in de leeftijd van 90 jaar. A. G. Zellenrath Goes. 4 september 1959 Ri mm elandstraat 4 Teraarclobesteli'n" op dinsdag 8 september 1959 op de algemene begraafplaats te Goes, Vertrek sterfhuis te 13.30 uur. Slot van pag. 3) land is lid van de Oecumene, even als de -grote meerderheid van de presbyteriaanse kerken. Binnen de Wereldraad der Kerken gaan nu zo zeggen deze Grieken de kerken elkaar beconcurreren. Die presbyte riaanse kerken willen Griekenland protestant maken. Zij gaan ons de mensen aftroggelen. Hoewel de patriarch van Constanti- nopel en de aartsbisschop van Athene Stremming scheepvaart Voor het vernieuwen van de rails der binnenroldeur in de Oostsluls te Hansweert, zullen gedurende de pe riode van 3 tot en met 18 september de scheepvaartschuttingen door die sluis tussen 18.00 uur en 6.00 uur worden verlegd naar de Midden- en Westsluis. Gedurende de periode van 19 tot en met 24 september zal de scheepvaart door de Oostsluis te Hansweert ge heel zijn gestremd en als gevolg hiervan kunnen schepen, langer dan 113 meter, te Hansweert niet worden geschut. Er moet rekening mee worden ge houden, dat het tijdens de uitvoering der werkzaamheden mogelijk of noodzakelijk kan blijken om de hier boven genoemde perioden te bekor ten of te verlengen. KERKNIEUWS Afscheid ds. G. v. Sehuppen van Kortgene Zoals gemeld is ds. G. van Sehuppen, Ned. herv. predikant te Kortgene, beroepen naar Beverwijk en ds. F. C. Willekes uit Beverwijk komt naar Kortgene. Beide predikanten zullen op zondag 20 september a.s. afscheid van hun huidige gemeente nemen en een week later, zondag 27 september, hun in trede in de nieuwe gemeenten doen. 90. Het was wel een heel gelukkige temmer die even later zijn beien ieder een halve pot honig kwam voe ren. „Doe je maar te goed, jongens!" sprak de temmer vertederd en terdege lieten de beren zich de zoetigheid smaken. „Deze zaak zal wel altijd onopgelost blij ven, Snuffelmans!" sprak de inspecteur, terwijl hij met de rechercheur het cir custerrein afliep. „Die gaat in het archief" „Daar hel- ik ook zo'n idee van inspec teur!" antwoo dde Snuffe mans. laai toch vind u het wel merkwaardig van die beren. Als ik zelf die lachziekte niet gehad had, zou ik zeggenVerbaasd hield de rechercheur op. Twee mannen, die het twee tal gepasseerd wai-en, barstten plotseling in een ander geluid hebben laten horen, kunnen we toch begrijpen, dat hier gevoelige plekken liggen. Óp Rhodos is er dan ook een commissie benoemd die deze zaak zal bezien en met meer uitgewerkte voorstellen zal moeten komen. Nationale raden Dit is echter niet de enige moeilijk heid waarmee men zit bij die inte gratie van de Internationale Zen dingsraad in de Wereldraad der Ker ken. De kerken hebben over het al gemeen gunstig gereageerd op het voorlopig genomen besluit, zo hebben we geschreven. Maar men heeft hier ook te maken met de nationale zen dingsraden, die tezamen de Interna tionale Zendingsraad vormen. In die nationale zendingsraden zijn er ook nog wel moeilijkheden die opgelost moeten worden. Ons eigen land is daarvan een voorbeeld. De Gerefor meerde Kerken hier maken deel uit van de Nederlandse Zendingsraad. Die Gereformeerde Kerken staan nu voor de vraag wat zij moeten doen wanneer de Internationale Zendings raad een deel wordt van de Oecu mene, waarbij zij zich tot nu toe niet hebben willen aansluiten. De synode van de Geref. Kerken, die deze maand bijeen is, zal daarover een beslissing moeten nemen. Het vorige jaar reeds hebben de deputaten voor de zending van deze kerken een studiecommissie benoemd „om de vragen rondom deze integratie onder ogen te zien en van advies te dienen". Het standpunt van deze studiecommissie en van de de putaten is nog niet bekend. Mogelijkheden Maar in het zendingsblad van de Ge reformeerde Kerken heeft dr. J. Blaauw, die secretaris is van de Ne derlandse Zendingsraad, een artikel esehreven waarin hij voor de Geref. Cerkeo drie mogelijkheden noemt wanneer in de toekomst dc „Commis- een luid gelach uit. „Hoor je dat, Snuf", vroeg de inspecteur geschrokken. „Zou het dan toch nog niet afgelopen zijn?" „Ik weet het niet meer, inspecteur!" antwoordde de rechercheur. „Het klinkt in ieder geval niet normaal!" „Ja, maar als het zo is, moeten we ingrijpen!" vond de politiechef. „We moeten per slot onze plicht doen!" wa. Kerken drie sie voor de Wereldzending" van de Oecumene de plaats gaat Innemen van de Internationale Zendingsraad le dat men ten volle aanvaardt de verantwoordelijkheid voor het werk van de toekomstige zendingscommis sie van de Oecumene. Maar dan aan vaardt men tevens een verantwoorde lijkheid voor de arbeid van de We reldraad der Kerken, waarvan men zich tot nu toe gedistancicerd heeft 2e dat men wel het contact met wat nu de Internationale Zendingsra i is, wenst te handhaven, maar er voor waakt geen nauwere band te krijgen met de Wereldraad der Kerken. En kel en alleen met die Commissie voor de Wereldzending wil men dan te ma ken hebben 3e dat men wel de ver gaderingen van de Commissie voor Wereldzending bijwoont en daarmee van alle arbeid op de hoogte blijft en zijn eigen gedachten uitspreekt, maar afstand doet van het stem recht. Dr. Blaauw noemt dus niet de mo gelijkheid dat de Geref. Kerken zich uit de Nederlandse Zendingsraad zul len terugtrekken. De Gerer. Kerken hebben tot nu toe van harte meegewerkt in de Neder landse en Internationale Zendings raad en op hun zendingsterrelnen hebben zij de zo nodige contacten niet gemeden. We zijn verlangend te weten, welke beslissing de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in dezen zal nemen. Voor onszelf heb ben we zo de gedachte, dat het wel de onder ten 2e genoemde oplossing zal zijn. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13