Spaans ezeltje voor prinses Irene rust in Beukenhof te Kapellen Amsterdamse hoofdcommissaris zou nozems lang willen vasthouden DE KERKEN maatschappij OPTREDEN KARABIJNBRIGADE WAS DOORSLAGGEVEND Advies voor verlenen geestelijke bijstand bij ongevallen en rampen „DE KERK MOET MET DE NOMADEN MEEREIZEN" BESCHEIDEN BEGIN MET COMMERCIËLE T.V. MOGELIJK 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 „We zouden deze jeugd eigenlijk van de straat moeten lepelen en lang moeten vasthouden. Zoals het nu is zijn ze toch voorbestemd om helemaal af te glijden. Je zou ze een paar jaar in een kamp moeten zetten en laten werken, hard werken. Dan gaan ze wel de goede kant uit. En als ze dan in militaire dienst komen, kun je ze daarna misschien weer als behoorlijke burgers in de maatschappij brengen. Zij zullen er later dankbaar voor zijn", aldus de Amsterdamse hoofdcommissaris, de heer H. J. van der Molen. Het ls echter een hypothetische oplossing. De moeilijkheden van de laatste dagen in Amsterdam zijn een verschijnsel dat nieuw is. Vroeger waren er al verscheidene groepen nozems, b.v. op het Leidse plein en op het Weteringplantsoen, maar zij traden niet massaal op. jongens van 12 jaar volkomen tyran- niseren. Ongerustheid over jeugdcriminaliteit DIT IS INEENS BEGONNEN. Hoe, dat kan niemand verklaren. De erste dagen hebben wij niets gedaan. Wij zijn passief gebleven en ik geloof beslist dat dit goed waa. Door het vele geschrijf in de kranten zijn ze zich hele pieten gaan voelen. Toen hebben ze een ruit ingegooid op het Weteringplantsoen in de poffertjes kraam. Voor ons was dit het sein om in te grijpen. Zondagavond hebben we dus de karabijnbrigade ingezet en ei- een eind aan gemaakt op ae Dam. Ze hebben zich toen verspreid, o.a. naar „de wallen" waar zij tegenstand hebben ontmoet van de bewoners van deze wijk. Maar deze actie van de oude binnenstad kunnen we onder geen omstandigheden tolereren., al dus de heer Van der Molen, die er van overtuigd is dat het optreden van de karabijnbrigade tenslotte doorslag gevend is geweest voor het herstel van de rust. De Amsterdamse hoofdcommissaris is het volkomen eens met de woorden van de vorige week afgetreden politie rechter mr. De Blecourt: „Je zou ge woon weer lijfstraffen moeten invoe ren", meent de heer van der Molen. Hij is van mening dat de bromfiets een van de oorzaken is van de toene ming van de jeugdcriminaliteit. Wat de nozems betreft wijst hij op de toestand in de gezinnen. Vader komt vaak heel moe thuis en wil wat dutten in zijn stoel, de moeder heeft de hele dag gesjouwd. Als die kinderen dan 's avonds de straat opgaan, zijn ze blij dat het rustig is. Die jeugd is volkomen losgesla gen. Ze hebben geen enkele ont spanning. De kleineren van II of 12 jaar zien op tegen de bravourstukjes van de oudere jongens en meisjes lussen 16 en 17 en gaan meedoen. De. ouders kunnen de kinderen ook niet meer aan. Heel wat moeders laten zich door Newyorkse politie wordt met 1000 man uitgebreid Burgemeester Robert F. Wagner van New York heeft woensdag meege deeld, dat hij de politie zal uitbreiden met ruim duizend man ten einde de jeugdmisdadigheid beter te kunnen bestrijden. De politie zal op haar vol le sterkte van 24.508 man gebracht worden, zei hij, welke offers andere gemeentelijke diensten er ook voor zullen moeten brengen. Hij'beschuldigde gouverneur Rocke feller en zijn in meerderheid republi keinse raad ervan, dat hem de afge lopen winter vijf miljoen dollar voor uitbreiding van de politie geweigerd werd. Ondertussen deden de nozems weer van zich spreken. Woensdag ••">nl een 18-jarige jongen, Dominick Scu- diere, ernstig met messteken ge. -u, terwijl zijn drie vrienden werden ge. slagen door een groep nozems. De.ge wonde vertelde de politie, dat hij en zijn vrienden stonden te praten toen een aantal bendeleden van „The Ma jesties" op hen kwam toelopen. De leider vroeg of zij lid waren van een of andere bende. Scudiere en zijn vrienden ontkenden, maar niettemin werden zij door de anderen aangeval len. Het incident gebeurde in wijk W, die niet viel onder de nieuwe veilig heidsmaatregelen, waarvoor 1400 po litiemannen waren ingezet. (Advertentie) De hoofdcommissaris meent overigens dat het ergste in Amsterdam achter de rug is. En hij is vastbesloten geen eigen rechten van „de wallen" te tole- rereen. Hij ontkent overigens niet dat hiermede het probleem als zodanig niet is opgelost. Hij maakt zich tevens zeer ongerust over de ernstige gevallen van jeugd- criminalitiet. Ook in de z.g. „betere kringen" ziet men de toestand ernstig in. Het is op de middelbare school bijv. aan de prestaties van de kinde- sr de juist ren duidelijk te merken wanneer de ouders in de maand januari, wanneer het zwaarste deel van de cursus begonnen is, naar de winter sport gaan. De prestaties dalen en het is de vraag wat er gaat gebeuren als vele ouders zich op een dergelijke gemakkelijke manier van hun verantwoordelijkheid gaan afmaken en deze kinderen ook de straat opgaan. De heer Van der Molen acht tenslotte de gemakkelijke manier waarop wer kende jongens op afbetaling brom fietsen kunnen krijgen hoogst ernstig. Het is immers zo: „Dat de ene helft een bromfiets heeft en de andere niet. De andere helft wil er dus ook een hebben, hoe dan ook en de De Raad voor de Herderlijke Zorg werd attent gemaakt op de wenselijkheid adviezen te geven aan hen, die geestelijke bijstand moeten kunnen geven bij onge vallen en rampen. Ds. Swijnen- burg stelde een uitgewerkt advies op, waar de raad zich, nadat klei ne wijzigingen en aanvullingen aangebracht waren, geheel achter heeft gesteld. Het advies is in Woord en Dienst afgedrukt. Het bevat on der meer de volgende passage. Achter de praktische vragen lig gen de diepere problemen, die het optreden in de praktijk mede be palen. Die zijn mede het gevolg van de grote geestelijke verschei denheid in onze kerk en daarbui ten. Het doet misschien wonderlijk, ja hinderlijk aan bij vragen van zo intieme aard als de geestelijke zorg aan stervenden alweer de kerkelijke- en modaliteitenkwestie aan de orde te stellen, maar we moeten helaas zeggen: Juist hier geeft de pijnlijke verscheidenheid in de kerk ons de meeste zorgen, hier liggen juist beslissende vra gen, die ons misschien in 't onder ling gesprek over deze dingen "net meest belemmeren. Hier zullen ook familieleden en buitenstaan ders, die bij een ongeval betrok ken waren, hun oordeel uitspre ken of de uitgeoefende zielszorg in het kritieke ogenblik goed ge weest is of volstrekt afkeurens waardig. Ik stel maar even de vragen: Is het sterfuur van een mens het beslissende ogenblik, waarop het geloof en ongeloof van die mens beslissend is over zijn eeu wig wel en wee? Dan zal de zin van de zielszorg bestaan in het aandringen op een bekering voor bet te laat is. met verwijzing naar de Hemelse Rechter, waarvoor de stervende zo straks zal hebben te verschijnen de methodistische zielszorg). tl Of is Gods barmhartigheid voor alle lijdende mensen zo wijd en onbegrensd, dat ieder mens in nood kan worden getroost met de heenwijzing naar Gods Vaderlij ke goedheid? (de evangeliserende zielszorg). Of dienen wij van de opvatting uit te gaan, dat ieder mens gees telijk moet worden gediend op de manier, die hijzelf het liefst ver kiest. omdat alle godsdiensten en opvattingen van de mensen waar zij troost bij hebben, van gelijke waarde zijn? (de methode van de aanpassing). Bewust of onbewust zal iedere zielszorger uit een van deze drie opvattingen een keuze hebben ge daan als richtlijn voor zijn gees telijke taak. Het spreekt wel van zelf, dat deze keuze zal leiden tol zeer verschillende praktijken van geestelijke zorg. Ik zeg niet dat deze drie meningen in de kerk als stellingen worden beleden of een omschrijving zouden geven van drie scherp begrensde richtïngs- tegenstellingen in de kerk, daar voor zijn zij tezeer op één onder werp geconcentreerd. Maar deze grondgedachten zijn aanwezig, en leiden tot een zielszorg, die om beurten als geestelijke kwelling, nietszeggende algemeenheid of ge ven van stenen voor brood zal worden beoordeeld. Ook de men sen in en buiten de kerk weten het of hebben er een vaag begrip van, dat kan er bijv. toe leiden, dat men aarzelt een predikant bij een ernstige zieke toe te laten, als men er niet zeker van is, waar hij bij zijn zielszorg zijn uitgangs punt gekozen heeft. Het eerst nodige om deze be perktheid te overwinnen, is onge twijfeld dit, dat de „evangelische' zielszorg loskomt van het denk beeld, (lat het hier alleen gaat om de ..geestelijke zorg" van een daartoe aangesteld en geordende ambtsdrager, m-a.w. dat de hele gemeente gaat nadenken over de onderlinge roeping tot hulp en bij stand en wat deze inhoudt. WIKA RIJKS VAN „HET GROTE BOS" In het blad „De Bos- klok" van de vereni ging „Vrienden van het Grote Bos" schrijft wika Th. J. Rijks, die de leiding heeft van het recrea tiecentrum „Het gro te bos" te Doorn over het werk van de (her vormde) Stichting Recreatiecentra. Hierin zegt hij onder meer „De tijdelijke ophef fing van het door tempo en techniek be zeten grote stadsle ven, door middel van een paar weken va kantie, wordt alge meen in ons volk als dringend noodzakelijk gezien. Er is een gro te behoefte aan „er eens helemaal uit zijn" aan „het andere te beleven" en dat an dere ligt meestal acli- tor de horizon van 't alledaagse sleurleven. Door deze behoefte is er in ons volk een nog jaarlijks groei end nomadenleven ontstaan. Een kerk, die haar roeping ver staat, zal met de no maden moeten mee reizen, teneinde daar aanwezig te zijn, waar verwacht mag worden, dat de opge jaagde nomaden tot rust komen. Teneinde dit tot rust en tot zichzelf komen te helpen bevorderen. Er liggen in deze vorm van recreatie- werk voor de „mis sie" van onze kerk grote mogelijkheden. De praktijk heeft ons geleerd, dat onze be drijven graag en massaal worden be zocht en dat er nau welijks een situatie denkbaar is, waarin de opgejaagde mens van onze tijd meer openstaat voor de verkondiging van het Evangelie, als in de rust en de ruimte van een goed geleid re creatiecentrum. Hij leert er bij zichzelf weerstanden wegzin- gen, hij raakt er op de ander ingespeeld en is vrij spoedig op genomen in een ge meenschap, waarin 't gepredikte woord een klankbodem heeft. dat wil zeggen „niet ledig wederkeert". Een Amerikaanse professor heeft on langs voorspeld, dat rondom het jaar 2000 de arbeidsweek zal zijn verkort tot 8 a 15 uur per week. Wij hechten aan deze pro fetie meer waarde als destijds onze voorou ders deden aan de profetie van Jules verne. Wanneer onze kerk het recreatie- werk groot aanpakt door enerzijds tijdig aanwezig te zijn bij het verdelen van de recreatieruimte en anderzijds zendings teams uit te zenden met de opdracht om in dit werk de kerk te representeren, dan is het zeker denk baar, dat zo God wil, in dit werk een grote ontmoeting tussen Kerk en Wereld tot stand komt. De zen dingsteams zouden moeten leven onder de principia „Een is uw meester, gij zijt allen broeders" en „Zij hadden alles ge meenschappelijk". Oud-chef afdeling gevonden voorwerpen veroordeeld De rechtbank te Rotterdam heeft donderdag de voormalige adjunct commies, chef van de afdeling ge vonden voorwerpen bij de gemeente politie te Rotterdam, G. T. veroor deeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij had in 1958 en '59 in zijn functie geld en goederen verduisterd. Ten gunste van de verdachte nam de rechtbank in aanmerking dat de af deling gevonden voorwerpen onvol doende georganiseerd was. Ö.T.E.M. ADVISEERT Aangenomen mag worden, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in zijn memorie van toelichting op de begroting van o. k. en w. slechts in algemene termen zal reppen over de commerciële televisie. Dit ligt i'oor de hand, omdat de staatssecretaris van o. k. en w., mr. Sedert enkele dagen bevindt zich op het fraaie buitengoed „De Beu kenhof" van de Nederlandse jonkheer Jan van Vredenburch in Ka pellen niet ver van Antwerpen een klein wit ezeltje dat de naam Platero draagt. Het kwam ergens in Andalusië ter wereld, doch zal waarschijnlijk de rest van zijn leven doorbrengen in de buurt van het Nederlandse koninklijke gezin in de grazige velden rondom het paleis Soestdijk. Platero is namelijk voorbestemd om door studenten van de land- bouw-universiteit in Madrid als geschenk aangeboden te worden aan prinses Irene. Na een tocht van meer dan 2000 km te voet over de stoffige wegen van Span je, Frankrijk en België zijn zes Spaanse studenten, Platero en nog twee andere ezeltjes die luisteren naar de namen Perez en Reverte. enkele dagen geleden op het do mein van jhr. Van Vredenburch aangekomen, waar het gehele ge zelschap thans van een welver diende rust geniet. Studenten en ezeltjes zijn name lijk reeds sedert 10 juli onderweg, waarbij iedere dag gemiddeld 3f km werd afgelegd en waarbij men 's morgens in het algemeen nog niet wist waar men '8 avonds dc nacht zou doorbrengen. De gehele reis verliep zeer vlot doch aangezien zowel mensen ah dieren vrij vermoeid geraakt wa ren door de lange tocht en in hei bijzonder Platero op zeker ogen blik kreupel begon ie lopen, ha< de promotor van de. Spaanse stu denten, de heer F. Dekker l'zn. ui' Axel, het raadzaam geoordeeh studenten en ezeltjes eerst wee1 eens geheel tot zichzelf te late' komen voordat zij de Nederland se grens zouden overschrijden. Dit overtrekken van dc grer zal, naar het A.N.P. verneem: geschieden op maandag te IC uur bij Wernhout, waarna ezel. tjes en studenten zullen worden ondergebracht in de buurt var 's-Hertogenbosch. De di'ie grauwtjes zullen namelijk voor het eerst hun officiële op wachting maken op de nationale tentoonstelling van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", die op 15 en 16 sep tember in die stad wordt geho' den. Op 19 september zullen ezeltje en. studenten een bezoek brenge aan de Spaanse ambassadeur ii Den Haag. De studenten zullen bi. die gelegenheid aan een diner aan zitten terwijl de drie ezeltjes voo de ambassade aan de Lange Voor hout zullen worden geparkeert waar ook zij, naar de hertog De Baena mededeelde, op bijzondere wijze getrakteerd zullen worden. Na dit verblijf op hoog niveau ir Den Haag zullen Platero, Perez de Reverte naar een boerderij in de omgeving van Utrecht worden overgebracht. Van hieruit zal Pla- 'cro dan op een nader te bepalen datum zijn intrede doen op het valeis Soestdijk. Het tweede ezel- je, Perez, een grijs exemplaar ui' latalonië zal tengeschenke wov- len gegeven aan de landbouwho- Teschool te Wageningen, terwijl Reverte, afkomstig uit Castllië lie geheel zwart is, voor een lief- ladig doel zal worden afgestaan lit avontuur van studenten en zeltjes is eigenlijk begonnen me-1 Je roman van de Spaanse nobel- prijswinnaar Juan Ramon Jime nez (Platero en ik). Platero was het ezeltje, dat in deze roman de hoofdrol vervulde. De Madrileense studenten hadden vernomen dat prinses Irene dit boek met veel genoegen had gelezen en zij k wa aien op het idee de prinses zelf een echt Spaans ezeltje ten ge. schenke te gaan aanbieden. De tocht begon aan de Spaanse grens in Irun op 10 juli en na heel wat avonturen t.o hebben meege maakt onderweg arriveerden de zes studenten twee dagen geleden in Kapellen. Onderweg waren zij overal hartelijk ontvangen en van een ieder moesten zij de groeter overbrengen aan de prinses. ,Het is fantastisch zoals men ii Trankrijk met het Nederlandse coninklijke huis meeleeft", zo ver klaarden de studenten tijdens eer. gesprek dat wij met hen hadden op het landgoed van jhr. Vreden- De foto toont de Spaanse am bassadeur in Nederland twee de van linke) met de studen ten bij de ezeltjes, v.l.n.r. Pe rez, (lie bestemd is om te loor- den verkocht voor een liefda dig doel in Nederland, Plate ro, welke aan prinses Irene zal worden geschonken en Revei te, die naar de landbouwhoge school in Wageningen gaat. Y. Scholten, een nota over deze ma terie heeft aangekondigd, waarin de meningen van alle belanghebbenden zijn vastgelegd. Ook in gesprekken met belanghebbenden heeft de staats secretaris zich georiënteerd. De staatsecretaris is thans bezij* met de studie van deze meningen. Het is bekend, dat de Bond van Adverteer ders, de Bond van Erkende Adver tentiebureaus, de Vereniging van Te levisiekijkers en de O.T.E.M. (Onaf hankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij) zich vóór televisiere clame hebben verklaard, doch onaf hankelijk van de omroepverenigin gen. Voorts zou ook de Nederlandse Vereniging van Bioscoopreclame-ex ploitanten zich in dit koor hebben ge mengd. De N.T.S. gesteund door de omroepverenigingen daarente gen is tegen commerciële televisie. Wanneer deze er echter toch mocht komen, dan zou zij zelf de exploitatie daarvan in handen willen houden. Zo lang Nederland echter niet over een tweede televisienet beschikt, zal er een weg moeten gevonden worden om N.T.S. en O.T.E.M. tot elkaar te brengen. Men acht het waarschijn lijk, dat de staatssecretaris thans be zig is. zulk een compromis te zoeken. Intussen acht de O.T.E.M. het zeer wel mogelijk, op het bestaande te levisienet commerciële T.V. te ex ploiteren. De O.T.E.M. is daar voor ook klaar zij het voor een bescheiden begin. De O.T.E.M. ge looft namelijk, dat wanneer dc overheid toestemming geeft voor commerciële televisie, dit tevens een zendtijdverdeling impliceert. Voorlopig zou men de eerste twee jaar niet meer dan acht uur zend tijd willen „exploiteren", in een derde jaar misschien 16 uur. Op het ogenblik wordt te Genève ge confereerd over een herindeling van dc verschillende freiiuontiegcbieden. Binnen een jaar hoopt men tot een concrete golflengteverdeling te ko men. Het is zeker, dat Nederland bij die gelegenheid een tweede kanaal zal eisen Komt dit er. dan zal daar na pas gesteld dat de commerciële T.V. wordt aanvaard sprake kun nen zijn van een volledige ontplooi ing van de activiteiten van de O.T. E.M. burch, die erevoorzitter is van de Kon. Vei-. „Het Ned Trekpaard" ■Ie studenten hebben de afstam' /an 2000 km geheel te voet aai ie zijde van de ezeltjes afgelegc en slechts voor het vervoer var hun bagage beschikten zij ovei een auto die de beer Dekker had afgestaan. De tocht van de stu denten, waarvan een de zoon van de Spaanse minister van landbouw is, leidde over Bordeaux, Tours, Chartres, Parijs, Quievrain, Brus sel en Antwerpen en overal wer den zij gul onthaald door de Fran se en Belgische landbouwers. Vadat de Spuanse studenten hun ezeltjes te bestemder plaatse heb ben afgeleverd zullen zij nog' en kele weken in Nederland blijven nl vorens naar Madrid terug te keren om hun laatste jaar studie aan te vatten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8