Vlootscfiouw op Oosterschelde Nederlandse bevolking bezig „welstandiger" te worden KLANKBORD BELGISCHE MINISTER VOOR DE KONGO AFGETREDEN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 JAARBEURSVOORZITTER Vrijere loonvorming vraagt vrijwillige prijsdiscipline Dr. G. van der Wal, voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, heeft gisteren op een te Utrecht gehouden pers conferentie ter gelegenheid van de aanstaande voorjaarsbeurs, enkele pro blemen belicht waarvoor ondernemend Nederland zich op het ogenblik gesteld ziet en wel met name die problemen, die zich voordoen rond de prijsvorming ten opzichte van de consumptie. Dr. Van der Wal constateerde dat het Nederland in het algemeen weer goed gaat, al heeft, naar zijn mening, de ontwikkeling wel een zeer geva rieerd beeld te zien gegeven. De graad van industriële bedrijvigheid ligt hoog en de arbeidsmarkt ver toont zelfs een zekere overspanning. Ons land, aldus dr. Van der Wal, leent weer geld aan het buitenland maar verkoopt tegelijkertijd een deel van zijn fondsenbezit. Dit tegen prijzen, die naar Neder landse maatstaven veel te hoog zijn, maar die de buitenlanders, gemeten naar hun maatstaven, veel te laag schijnen. Wiens maatstaven achter af de juiste zullen blijken, zal de toekomst uitwijzen, aldus de jaar beursvoorzitter, die voorts meent dat juist deze hoge koersen de Neder landse ondernemers toch beïnvloeden in hun beleidsbeslissingen. Sprekende over de resultaten en vooruitzichten in de verschillende be drijfstakken, zei de heer *Van der Wal, dat de scheepvaart nog zeer la ge vrachten vertoont, terwijl de or derportefeuille van de scheepsbouw sterk terugloopt of afgewikkeld wordt op een wijze waarover men bepaald niet kan juichen. De Nederlandse bevolking, zo meent dr. Van der Wal, is bezig „welstan diger" te worden en het gaat haar als bestedend volk beslist niet slecht. Toch zal het, naar zijn mening, van groot belang zijn dat in de komende tijd de tering naar de nering wordt gezet. In de komende maanden zal veel gevraagd worden van de zelf discipline in bedrijftak en onderne ming. Bij een gedifferentieerde loonvor ming, zo zei dr. Van der Wal, zal iedere bedrijfstak de eigen tering naar de eigen nering moeten zetten en geen riemen moeten willen snij den uit de consument zijn leder. Wil vrijere loonvorming tot economisch verantwoorde differentiatie in de lo nen leiden, dan zullen de loonsverho gingen in harmonie moeten blijven met de ontwikkeling van de eigen produktiviteit. Dat wil zeggen, dat iedere bedrijfstak de eigen loonsver hogingen op de eigen gang van zaken zal dienen af te stemmen. Dit kan slechts werkelijk verantwoord ge schieden als men deze niet in de prij zen gaat doorberekenen en ze niet op de consument afwentelt. Vrijere loonvorming bij vrijere prijsvorming vraagt om vrijwillige prijsdiscipline. Deze vrijwillige piijsdiscipline is, naar de mening van de heer Van der Wal, de enige waarborg dat de loonsverhoging ook werkelijk uit de produktiviteitsverbetering wordt betaald en dat de loonsver betering ook door de produktivi teitsverbetering is verdiend. De coördinatie van het loonbeleid zal ervoor dienen te waken dat de diffe rentiaties niet te grote spanningen uit sociaal oogpunt gaan oproepen, aldus dr. Van der Wal. In dit verband legde hij er de nadruk op, dat in onze nationale arbeidsmarkt de C.A.O.- grootmetaal gemakkelijk als „price- leader" kan gaan werken, waarom heen zich de lonen van de andere be drijfstakken gaan groeperen. Onder de huidige omstandigheden, zo zei hij, zullen de bedrijfstakken wel zeer nauwkeurig de eigen ruimte moeten volgen wil er enige speelruimte voor loondifferentiatie rond deze „price- leader" ontstaan. Voor vele bedrijfs takken en ondernemingen zal dit, vol gens hem, de nodige spanningen kun nen geven. Dr. Van der Wal pleitte voor een duidelijke en snelle informatie met alle hulpmiddelen der moderne com municatietechniek, als pers, radio en televisie. Dit is, zijns inziens, ook voor de arbeidsmarkt een gebiedende eis geworden, nu reeds gebleken is dat bij enige hapering in de commu nicatie grote onzekerheid en daarmee gepaard gaande ongerustheid kan op treden. Dr. Van der Wal heeft ook op deze najaarspersconferentie, evenals hij dit in 1958 deed. een lans gebroken voor de commerciële televisie. De keuze of men de reclame wil onderbrengen bij de bestaande omroepen of in handen wil geven van een daarvan losstaan de organisatie, is het bedrijfsleven, volgens dr. Van der Wal, gemakkelij ker geworden, nu grote delen van oostelijk Nederland zien wat van te levisiereclame terechtkomt wanneer men het Duitse systeem volgt. Dr. Van der Wal vroeg zich aan het eind van zijn betoog over de commer ciële televisie af, of het niet aanbe velenswaardig zou zijn om op be trekkelijk beperkte schaal commer ciële televisie, via de zender Lopik in de gelegenheid te stellen te tonen wat ze waard is en zich in de praktijk voor. te bereiden op verdere expansie. Een beeld van de jubileum-tentoon stelling van het Nederlands rund veestamboek op de terreinen van de veemarkthallen in Den Bosch. De foto toont een aantal prachtexem plaren in een van de ringen waar de keuringen werden verricht. NIET AKKOORD MET COMPROMIS Melkinrichting voor f 2000,- benadeeld In de afgelopen dagen heeft de Haag se politie zes personeelsleden van een grote melkinrichting chauffeurs, melkbezorgers en slijters aange houden. Zij worden verdacht de melkinrich ting te hebben opgelicht voor een be drag van ongeveer f 2000. De aange houdenen hebben op hun afrekenings- staten een groter aantal lege melk flessen in rekening gebracht dan zij in werkelijkheid hadden ontvangen. Pijnlijke vergissing §g Een vierkante plaat hardboard, waarop een schilder placht zijn kwasten af te vegen, heeft te Stockholm twee weken op een tentoonstelling van de Zweedse H federatie voor culturele kunst gehangen. m Schilder Oyvind Fahlström H had de plaat gebruikt voor zijn EE kwasten. Toen hij twee aqua- rellen inzond, gebruikte hij de plaat om zijn schilderijen te p steunen, maar de organisatoren eê H dachten met een kunstwerk te p doen te hebben en hingen het p stuk hardboard op. Als Fahl- p strom woensdag j.l. niet naar p p de tentoonstelling was geko- s men, hing het er nog. De voor- zitter van de federatie voor cultui'ele kunst, Lars Erik As- trom, zegt dat de ovganisato- p s ren zich niet behoeven te scha- p men. „Er wordt zo veel geëx- p Derimenteerd op dit gebied en H daardoor kunnen zulke dingen p gebeuren", was zijn verweer. p WllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliÜ QUARANTAINE. Bingo is een hond zonder land. Hij is Australiër ge weest, maar geen land wil hem thans hebben. Bingo's moeilijkheden begon nen in Sydney, toen hij de loopplank van het" Nederlandse schip „Johan van Oldebarneveldt" opliep. Bingo snuffelde op het voorschip en het ach terschip, stelde kennelijk vast dat alles in orde was en liep de loop plank weer af. De Australische douane greep hem in zijn nekvel. Men duwde Bingo aan boord terug en vertelde aan de scheepsofficieren, dat een hond die te Sydney aan land komt in quarantaine moet met een prijs van 43 pond voor kost en inwoning. De bemanning protesteerde. Zij was niet de baas van Bingo. De douane beval dat Bingo aan boord moest blijven. Het schip vertrok met Bingo aan boord. Het •noet op 30 september in Southamp ton arriveren. De douane zegt dat Bingo niet aan land mag, tenzij :emand 45 pond betaalt voor een Brit se quarantaine van zes maanden. Een woordvoerder van de rederij ver klaarde dat soortgelijke douane-be- ualingen Bingo te wachten staat in edere haven, v/elke de ..Johan" zal aanlopen, „tenzij iemand de kosten van quarantaine wil dragen. Anders zal Bingo de rest van zijn dagen op volle zee moeten slijten; een wit- .varte hond zonder stamboom en zonder land. Uiteenvallen van regering voorkomen De Belgische minister voor de Kon go, Maurice van Hemelryck, is don derdag afgetreden wegens menings verschillen in het kabinet over de snelheid waarmee in Kongo politieke hervormingen moeten worden inge voerd. Toen zijn aftreden bekend werd, vroeg men zich in goedingelichte politieke kringen in Brussel af of koning Boudewijn wellicht om het aftreden van de gehele regering zou vragen, doch premier Eys- kens verklaarde, nadat hij bij de koning op audiëntie was geweest, dat er geen sprake is van een al treden van het gehele kabinet. Van Hemelryck, die ook minister van Roeanda-Oeroendi was, werd door minstens vier ministers gesteund. Premier Eyskens zou er donderdag middag, bij overleg over een opvol ger voor Van Hemelryck, echter in geslaagd zijn een uiteenvallen van de regering te voorkomen. Hij ver klaarde na dit overleg tegenover de pers, dat „noch de politieke partijen, nocht het volk een legeringscrisis als gevolg van de Kongolese vraag stukken wensen". De meningsverschillen over de Kon golese poliitek broeiden reeds enige tijd. De zaak werd echter acuut toen Van Hemelryck vorige week vrijdag verslag uitbracht over de toestand in de Kongo en, naar verluidt, aan drong op instelling van een grond wetgevende vergadering en een voor lopige regering na de provinciale ver kiezingen, die in maart in de Kongo zullen worden gehouden. Hij zou gewezen hebben op groeiende ontevredenheid onder de Afrikaanse politieke partijen wegens de volgens deze partijen te trage uitvoering van de verklaring der Belgische regering van 13 januari over de toekomst van de Kongo. De regering verklaarde woensdag dat na dat provinciale verkiezin gen in maart een algemene en een wetgevende raad zullen worden ingesteld, als voorlopers van een huis van afgevaardigden en een senaat, doch dit compromis ging voor Van Hemelryck kennelijk niet ver genoeg. De Schrijver opvolger van Van Hemelrijck De 55-jarige Belgische minister van staat August de Schrijver is benoemd tot minister van Kongo en Roeanda- Eoroendi. Eervol ontslag voor burgemeester van Roosendaal Bij Koninklijk Besluit is aan A. M. F. Freijters op zijn verzoek met in gang van 1 oktober 1959 eervol ont slag verleend als burgemeester dei- gemeente Roosendaal en Nispen. met dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. Prinses Beatrix bezocht oud-president Coty Prinses Beatrix heeft gisteravond, enkele uren na aankomst van de „Rotterdam" in Le Havre, een be zoek gebracht aan de Franse oud- president, de heer Coty. Het voorma lig Franse staatshoofd woont in Le Havre in een flatgebouw, nabij de haven. De prinses heeft aan boord van de „Rotterdam" een aantal Franse ge meentelijke en havenautoriteiten ont vangen.. Zij heeft in de avond in de stad gedineerd. Volgens schema zou de „Rotterdam" om half elf donderdagavond de reis naar de Verenigde Staten voorzetten. Aan boord bevindt zich dan ook mr. Luns, die na zijn besprekingen in Parijs naar New-York gaat ter bij woning van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Nieuwe Chinese infiltraties gemeld Volgens het Indische persagentschap heeft de regering van Kasjmier don derdag bericht ontvangen over Chi nese infiltraties in drie gebieden van Ladak in Kasjmier en de bezetting van de Indische enclave Minsar Tibet, 160 km van de grens. Naar het Indische persagentschap uit Srinagar, de hoofdstad van Kasjmier meldt, zouden de Chinezen op het Aksa Itsjin plateau en in de strelien Tsjang Tliang en Haule binnen ge drongen zijn. Volgens het Indische nieuwsagent schap zouden de Chinezen de Tibe taanse steden Roedok en Gartok als bases voor hun operaties gebruiken. De Chinezen zouden ten oosten van Leh, in de Tsjang Thang zone waar van een gedeelte Indisch gebied is, een vliegveld aangelegd hebben. Zij waren van Roedok naar Tsjoesoel, waar een Indische buitenpost is, op gerukt en in de Indische Tjans Thang en Aksaitsjin zones binnengedrongen. Naar gemeld wordt zouden de Chi nezen een netwerk van wegen tus sen Roedok en de aan Ladak grenzende gebieden gebouwd heb ben. In d estreek van Aksaitsjin hadden zij de weg van Sikiang naar Tibet aangelegd en zij zou den in het bezit zijn van de grote zoutmeren, die eens niet alleen La dak maar ook Kasjmier van zout voorzien hebben. Bewoners van Capri willen geen „Amerikaans" eiland De weg van de Amerikanen H die op Capri een film maken met Sophia Loren leidt niet n H over rozen. Hun pogingen om Capri zo te maken voor de filmcamera als het er naar Amerikaanse begrippen moet M uitzien, stuiten op verzet van ee de burgerij. Voordat het fil- men begon hadden zij voor een stevige prijs een pittoresk ar- M moedig huisje gehuurd aan de |j §1 kust. Het eerste wat de eige- naar deed, toen hij het geld in ee handen had, was zijn huis een n fris nieuw kleurtje te geven. H Dadelijk erop togen Ameri- ee Kaanse schilders aan het werk om het huis weer even oud te verven als voorheen. Dat i§ stond de eigenaar niet aan en de filmmannen hebben moeten ee beloven, dat zij voor hun ver- H trek het huis weer nieuw ver- H ven. j§ Met hogere winden kregen de Amerikanen te maken, toen zij in de centrumplaats de verf- kwast gingen hanteren- en en- kele neonlichten ophingen voor een pikante achtergrond voor het „achterbuurtmeisje" So- ee phia Loren. Het burgercomité H van Capri kwam nu in ver weer omdat deze goedkope oma- menten afbreuk deden aan de M sfeer die de gewoonlijk defti- m ge vakantiegangers op het ei- et land zoeken. De burgemeester is erbij gehaald en deze heeft m verklaard, dat de verf en de ff neonlichten eraf moeten, als de burgers aanhouden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Verolme neemt werf in Noorwegen over Het Noorse ministerie van nijverheid heeft gisteren officieel toestemming gegeven voor de overneming van de scheepswerf Sarpsborg in de Oslo fjord door de Nederlandse scheeps bouwer C. Verolme. Volgens de gisteren te Oslo gepubli ceerde overeenkomst mag Verolme de aandelen van de maatschapppij met een totale nominale waarde van 800.000 kronen, kopen. Verolme mag op de werf schepen bouwen en herstellen. Indien hij zich met andere activiteiten bezig houdt, kan hem een boete van ten hoogste 500 kronen per dag worden opgelegd. Als een kleurige armada", maar dan een zeer vreedzamevrolijk gepavoi- sèerde, „defileerde" de mossel- en oestervloot van Yerseke donderdag middag op de Oosterschelde. Aan boord van de Yerseke 60 bevond zich de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die met het proeven van de eerste oester het mos sel- en oesterseizoen 10591960 of ficieel opende. Aan boord van de meer dan honderd schepen bevonden zich duizenden belangstellenden. (Foto P.Z.C.). ES - Het Wereldgebeuren Dansen In de nieuwe industriële centra van Centraal Afrika dansen de negers de Kalela-dans. Dat is een nieuwe dans, die vermoedelijk nooit in Europa populair zal wor den. De dansers imiteren namelijk de westerlingen. Zo moeten zich pre cies gedragen als de blanken en ze moeten ook perfect Westers ge kleed zijn. Daarin uit zich dan het verlangen van de dansers om precies zo welva rend en zo „rijk" te zijn als de bui tenlanders. die het thans nog in gro te delen van Afrika voor het zeggen hebben. Over de vraag hoe lang die bui tenlanders het nog voor het zeggen zullen hebben, verschilt men niet van mening. Elke neger student van een der hogescholen zal antwoorden: „Tegen de tijd, dat mijn universitaire studie afloopt zijn wij rijp voor zelfbestuur". Zij zien dat alles dus op korte ter mijn en ze verschillen' grondig van mening met de meeste buitenlan ders, die voor de gebieden, waar nu nog geen zelfbestuur bestaat dat zelfbestuur pas over een reeks van jaren ingevoeld willen zien. Een groep buitenlanders is er, die ook zelfbestuur op korte termijn voorstaat. Dat zijn de (r.-k.) missionarissen en de (protestantse) zendelingen. Zij willen niet, dat hun arbeid vereen zelvigd wordt en ook hun kerk met het koloniale bestuur. Zij zien grotere kansen voor verbrei ding van het Christendom als ze de verwijten te torsen krijgen, die de negerbevolking eigenlijk wil richten tegen de blanke bestuursambtena ren, de blanke mijn-eigenaren, plan- tagebezitters enz. De missionarissen in Belgisch Congo waren diep getroffen, toen op 4 januari van dit jaar oproerige benden in Leopoldstad bij het plunderen, moorden en vernielen juist de missiegebouwen tot doel wit van hun wandaden kozen. Niet minder dan 7 missiescholen en 11 missieposten werden vernield. Dit heeft er toe geleid, dat men in België de vraag van de Congolese onafhankelijkheid grondig ging be studeren. De minister voor de Con go, de heer Maurice van Hemel rijck ontplooide een grote activiteit en hij bracht herhaaldelijk bezoek aan Afrika. Daarbij bleek, dat hij wel gevoelde voor versneld zelfbestuur. Hij is niet een man, die zich nauw verbondon gevoeld aan het Belgische koloniale bestuur en evenmin aan de Belgische kringen, welke grote mijn-belangen, plantages enz. in de Kongo hebben. "•Van Hemelrijck was oorspronkelijk landmeter, daarna studeerde hij rech ten, werd advocaat in 1936 (op 35- jarige leeftijd) en later werd hij ook nog docent aan de Leuvense univer siteit. Tijdens zijn bezoeken aan de Con go werd hij door de leidende fi guren uit de negerwereld vrien delijk ontvangen, maar grote groe pen Belgen, die in dit land hun be staan vinden, begroetten hem met afgrijzen. Zelfs werd hij door zijn landgenoten in een dorpje bekogeld met rotte vruchten. Hoewel zoiets afkeurenswaardig is. blijkt daaruit toch wel heel duidelijk, dat de Bel gische eigenaren van grotere en klei nere bedrijven in de Kongo beducht zijn voor het verliezen van hun bezit eri hun bestaan als de plannen van minister van Hemelrijck voor zelfbestuur op korte termijn wer kelijkheid zouden worden. j tt 7 elnu gisteren donderdag VV heeft de Belgische regering j zich in meerderheid uitgespro- j ken tegen de plannen van Hemel- j rijck en deze minister is dan ook af getreden. Een dag tevoren had hij zich nog optimistisch uitgelaten over de mo gelijkheid om binnen het Belgische kabinet tot een vergelijk te komen. Dat vergelijk kwam niet tot stand De meerderheid van de Belgische re gering wil een langzamer tempo dan van Hemelrijck. Zij heeft vermoede lijk rekening willen houden met de enorme investeringen, welke de Bel gen in de Kongo hebben gedaan. Meestal menen "de „jongere" volke ren bij het verkrijgen van de onaf hankelijkheid dat ook het sein wordt gegeven om al het buitenlands bezit hetzij direct, hetzij geleidelijk aan de buitenlanders te ontnemen. De meerderheid van de Belgische minis ters wil blijkbaar het risico van dat ontnemen iiog even uitstellen. Maurice van Hemelrijck ...afgetreden...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3