In Sluiskil moeten ruim honderd huizen wijken voor kanaalobject IBi Zeeuwse Almanak ZEEUWSE „ARMADA" VOER OP DE 00STERSCHELDE ïnventum SPOEDIG BESLISSING OVER 0ESTERPR0EFBASSIN GEWENST DAME UIT AXEL BIJ BOTSING TE BERGEN OP ZOOM GEDOOD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 NOG GEEN VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING •M££&aezrto GS3/SDEV m ZeFPMHT (JIJGCGCKH PJ'a/.I Gesmout tft&tHcte d-jhbt um om ezT eren. oyeeGeoMH voaoett. Nieuwe beheersgrens Waterstaat reeds voorlopig vastgesteld De voor belanghebbenden brandende vraag welke landbouwgronden en panden zullen moeten verdwijnen voor de verbreding enz. van het kanaal TerneuzenGent tot aan de Belgische grens., is nog steeds niet geheel be antwoord. In grote lijnen is de nieuwe beheersgrens van de rijkswater staat wel vastgesteld, maar nog niet definitief te noemen omdat een vol ledige overeenstemming tussen Nederland en België over alle kleinere punten nog niet is bereikt. Bovendien komt daar voor Sluiskil dat als het ware volkomen zal worden vervormd nog bij, dat het uitbreidings plan voor het nieuwe dorp, geheel aan het rïjkswaterstaatsplan moet wor den aangepast. Dit uitbreidingsplan hoopt men rond de jaarwisseling klaar te hebben waarna het ter kennis zal worden gebracht van de Sluis- kUse bevolking. Eerst dan zal als Nederland en België inmiddels tot al gehele overeenstemming zijn gekomen tot in de finesses bekend zijn wat er in dit kanaaldorp staat te gebeuren. Intussen is het wel zó. dat de plan nen voor de toekomstige beheerslijn van rijkswaterstaat min of meer vast staan. Wat ons hierover be kend geworden is. heeft onze teke naar in grote lijnen op enkele situa tietekeningen vastgelegd. Naar voor lopige schatting zullen er in de kom van Sluiskil niet minder dan 128 wo ningen en bedrijfspanden verdwij nen. Misschien zal dit aantal nog groter worden door de aanpassing van hetg emeentelijke uitbreidings plan aan het nieuwe tracé van het kanaal. Terneuzen In het gebied van Terneuzen zelf vallen naast de grote oppervlakken landbouwgrond, een aantal boerde rijen en enkele tientallen huizen ten offer aan de kanaaluitbreldingen. De nieuwe beheersgrens begint daar even voor de hoeve van de landbou wer Th. de Winter in de Nieuw Neu- zenpolder. Boven de zeedijk staat daar de eerste piket met oranje drie hoek, die de grens aangeeft. Deze grens komt verder in zuid-oostelijke richting te lopen, dwars door de lan derijen van de landbouwers de Win ter en de Jonge, zal de Noordhoek passeren waar alle huizen binnen het nieuwe tracé vallen en snijdt daar een stuk van de Willems kerkepolder tot op de viersprong ..Piermansdijkje-oude Hoekseweg". Langs het smalle weggetje, dat de begrenzing vormt tussen de Vloos- wijk- en Willemskerkepolder, slin gert de toekomstige beheersgrens zich verder tot en rakelings voor de huisjes van de zgn. Wulpenhek. Zoals op de tekening duidelijk is aangegeven, blijft het stukje nieuwe Hoekseweg. tot aan de nieuwe ge projecteerde rijksweg, in beheer bij de Provincie. Vervolgens loopt de beheersgrens langs het landwegje om daarna in zuid-oostelijke richting en dwars door het polderland z'ri weg te vervolgen tot aan de bocht in de rijkswaterleiding. Op een af stand van ongeveer 100 meter volgt de grens daarna het kanaal in zui delijke richting tot op de plaats waar de nieuwe brug is geprojec teerd en waar de aan te leggen we gen vanuit Hoek en „de Kraag" elk aar zullen ontmoeten. Sportterreinen Oostelijk van de huidige zeesluis komt, zoals bekend een nieuwe ha ven en sluis voor de binnenscheep vaart, waaraan onder meer de te- Advertentie) 'n Bloedzuiverende kuur net Krusehen Salts, kan ook U verlossen van die rheumatische pijn. Lijders aan onzuiver bloed, worden steevast ook slachtoffer van Rheu matische pijnen. Daarom is een bloed- zuiverende kuur met Krusehen zo weldadig. Krusehen spoort de bloed zuiverende organen aan tot krachtige werking - onzuiverheden in het bloed worden weggevaagd en kunnen zich niet meer vastzetten. Spieren en ge wrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn! 'n Heer lijke uitkomst die Krusehen Salts. genwoordige sportterreinen en het wandelpark moeten worden opgeof ferd. Verder een belangrijk deel van hpt zogenaamde „schiereiland" naar de Terneuzense scheepswerf. Deze werf blijft bestaan maar het bedrijf van de Esso en verscheidene huizen in de buurt daarvan, zullen verdwij nen. Sluiskil Hoewel dus uiteraard nog wijzigin gen in de plannen kunnen worden aangebracht, ziet het er naar uit dat in Sluiskil de Kanaalweg Noord en de daarachter parallel lopende Be- nedenweg geheel zullen moeten ver dwijnen. Met als laatste pand café Monopole op het zuidelijke gedeelte, vallen dan alle café's onder de slopershamer. De Bovenweg zal naar alle waav- sehijnlijkhoid in de toekomst bij de oprit David ophouden te bestaan. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, in hoeverre de Kerkstraat aan de kanaaluitbreiding zal moe ten worden opgeofferd. Wel kan worden aangenomen dat de Spoor dijk en de daarnaast stromende, on welriekende gracht binnen de grens vallen. Qok de Spoor- en de Middenstraat zullen gedeeltelijk door onteigening worden getroffen. Aan de rechterzij de van de Spoorstraat loopt de grens ongeveer ter hoogte van de panden van de heren Van Cruijningen en Pi eters. De linkerzijde van de Spoor straat verdwijnt tot en met het le- vensmiddelenbedrijf Lensen. Verder zal naar verwacht wordt de Middenstraat aan de kanaalzijde tot in de omgeving van de terreinen Kooman moeten worden gesloopt. De Zie slot pag. 5 kol. 1) (Slot van pag. 1) spel ,dat door duizenden wordt gade geslagen. De „Yerseke 60", schipper A. Paauwe, voerde het kilometerslan ge konvooi aan. Op het opleidings schip van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart bevonden zich de tien tallen genodigden, onder wie de com missaris der koningin en zijn echt genote. Enkele kilometers buiten Yerseke kwam de eerste burger van de provincie aan boord van de „Yer seke 60", waar inmiddels de kor was uitgeworpen. Toen de eerste oesters over het dek waren uit gestort, opende de commissaris het seizoen door de eerste oester te nuttigen. Spaanse bewondering Na terugkomst van de vloot in Yerse ke, volgde op een platform in de ha ven de opvoering van het spel „Om de parels van de Oostersehelde". De Spaanse oestervisser Mosselero Oeste- rano was namelijk naar „Ierse" ge komen om zich presoonlijk van de kwaliteit van de Zeeuwse oesters op de hoogte te stellen. Welnu, de Spaan- met INVENTUM is 't goed leven straal kachel 27.50 Raad Sint-Maartensdijk verstrekte garantielening De raad van Sint Maartensdijk heeft tijdens zijn donderdagavond gehou den vergadering besloten om aan de heer P. W. Priem een garantielening te verstrekken tot een gTootte van 80% van de netto-bouwkosten van zijn atelier. De raad besloot tevens om met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten een kasgeldlening van 650.000 tegen een rente van 2%% per jaar aan te gaan. Verzoeken om subsidie van de rijkspolitiekapel, het Leger des Heils voor de afdeling Re classering en de Bond tegen het schenden" door het vloeken van Gods Heilige Naam, werden afgewezen. Minister Korthals opent keersluis in Zierikzee De minister van verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals, zal op woensdag 16 september de nieuwe keersluis in Zierikzee officieel ope nen. Zoals bekend, is de keersluis reeds sinds december van het vorig jaar in bedrijf. gast was vol bewondering voor het zeebanket uit de Oostersehelde. Overigens kwam er heel wat voor kijken voor de ongeduldige Spanjaard db Zeeuwse oesters kon nuttigen, want schipper Cornelis Pekaar van de „Yerseke 14" was juist uitgeva ren om het heerlijke zeebanket voor zijn buitenlandse gast te halen. Mosselero Oesterano kon via een zend- en ontvanginstallatie op de ha ven de reis van de „Yerseke 14" vol gen. Het duurde echter geruime tijd alvorens de „Veertien" in zicht kwam, hetgeen de organisator van het spel, de heer J. Glerum, de ver zuchting deed slaken: ,,'t Zal wel be ter gaan als we eenmaal een nieuwe haven hebben Aan boord van de „Yerseke 14" be vonden zich vijf in fleurige kostuums geklede meisjes, die enkele genodig den, onder wie de commissaris der koningin en de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visproduk. ten, een mandje met oesters aanbo den. Een gebaar, dat zeer op prijs werd gesteld. Met zang, dans ep declamatie o.m. verleende de dansgroep van Medio- burgum uit Middelburg medewerking werd het spel opgeluisterd. Vele duizenden bezoekers woonden de op voering bij. Na afloop vertolkte de commissaris der koningin zijn dank. Hij prees de comitéleden van „Zee land Presenteert" voor hun puike organisatie. De genodigden begaven zich vervol gens" naar "de gróte consumptieteut bij de kerk, waar ieder onder het ge not van een glaasje wijn een half dozijn oesters kon consumeren. Het feest was daarmede nog niet ten einde, want in het dorp heerste een gezellige en gemoedelijke stemming. Op de haven trad het „Beneïux- cnsemble" op, terwijl „Mozart" uit Yerseke en „Concordia" uit Tholen die 's middags in de fraaie op- tocht hadden meegelopen een rond wandeling door het dorp maakten. Om acht uur 's avonds volgde een aantrekkelijk cabaretprogramma op het sportterrein en daarna was er een taptoe, verzorgd door de rijks politiekapel. Een groots vuurwerk, dat door duizenden belangstellenden werd gadegeslagen, vormde het da verend slot van „Zeeland Presen teert" IV VAN TOT WILDSTAND Het is met de wildstand in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bijzonder goed gesteld. Dat is bij de opening van de patrijzenjacht gebleken, toen op de eerste dag enkele honderden patrij zen werden geschoten. Een groepje jagers schoot er 68. De goede wild stand is vermoedelijk te danken aan het goede weer van dit voorjaar. Als de velden nat zijn, is het sterftecij fer onder de jonge patrijzen veelal hoog. Ook de stand van de hazen is goed te noemen. AFWIJKING Van de bedreigde patrijzen naar een beschermde merel: te Souburg werd een geringde merel gevonden, die ver ward was geraakt in een net. dat tot bescherming van een aardbeienbed diende. Het bleek, dat deze merel in Juni van 1957 als nestjong was ge ringd, hetgeento Ritthem was gebeurd. In Goes zo lazen we in dit ons zo vertrouwde dagblad zal een O.B. O.A.- en een V.U.T.O.-cursus worden gesticht. Dat bericht heeft ons zo moogt gé wel weten gerustgesteld want de laatste jaren hoorde men vaak in Zeeland vragen„Waar blijft de Obowa? En ivaar de Fuutof" Welnu, ze zijn er Blijft de ongerustheid over het uit blijven van de W.P.R.D.P. En vooral over het falen van de befaamde K.O. R.T.S.A.F. Steeds duidelijker klinkt over het rustige Zeeland de luide vraag: „Waar is de Wipper dip Kom op met je Kortesaf Een Onderwijsdeskundige, die wij dit vóór de V.O.E.T. gooide schrok ge- wéldigj En ter verdediging merkte hij-op, dat het met de U.S.A. en de O.E.E.Ö. in iéder geval goed ging. Enfin, we zullen er niet dieper op ingaan. Als de autoriteiten maar we ten dat We op het vinken-T.O.U.W. zitten. En dat we ons geen Z.A.N.D. in de ogen laten strooien. Oök al 'hebben ive nu eert Obowa. En een FUutto. En afl gaat het goed met de U.S.A. en de O.E.E.C. En de P.Z.C. mogen wij wel zeggen. Wees gcriisiwij hóuden de zaak in het L.A.M.P.J.E. o.z.o. Na twee jaren, waarin de merel in de koude jaargetijden uiteraard wel grotere uitstapjes heeft ge maakt, bleek hij precies 1" noorde lijk en 2" westelijk van de ring- plaats te zijn afgeweken. WINDHOOS Tussen de windhoosjes, die ieder na jaar in droogteperioden stof en ge vallen bladeren doen opdwarrelen, doet zich ook wel eens een „krachti ger type" voor: zo trok een dergelijke windhoos over de tuinderij van de heer P. Jonker te Haamstede. Acht tien broeiramen werden opgenomen en vielen met veel lawaai en glasge rinkel terug in de bakken, waar een grote ravage van stukken glas en be schadigde komkommers ontstond. De heer Jonker was hiertegen verzekerd. Ook op een boerderij aan de Meeldijk te Burgh werd door ccn windhoosje een broeiraam vernield. FLORALIA Zaterdag hebben de leerlingen van de openbare lagere school te Rctran- chement het bijzonder druk. Zij hou den dan een tentoonstelling van pot- plantjes, die zij deze zomer om er goed voor te zorgen natuurlijk van de ouder commissie hebben gekregen. Met snijbloemen en sierstukjes zal 5 floralia-tentoonstelllng nog wor den opgefleurd. Ook do bejaarden komen met inzendingen: zij ontvin gen indertijd plantjes van de maat schappij voor ooft- en tuiubouw. GOUD Het echtpaar R. Harms-M. K. Doorns in de Dekkerstraat, te Terneuzen heeft woensdag onder grote belang stelling zijn gouden huwelijksfeest gevierd. In dit deel van Terneuzen waar grote gezinnen niet tot de zeld zaamheden behoren, spande het echt paar Harms met 22 kinderen wel de kroon. De heer en mevrouw Harms, die bei den 73 jaar oud zijn, hebben 41 klein kinderen en 11 achterkleinkinderen. De heer Harms is vele jaren werk zaam geweest als tijman aan de mid- densluis, terwijl hij op latere leeftijd bij de gemeentereiniging kwam. De oude Terneuzenaren zullen hem nog herinneren als de man, die iri 1942 op de verjaardag van koningin Wilhelmina met een kruiwagen oran- jebloemen door Terneuzen liep. De bezetters konden dit niet waardoren en sloten hem op. Ook verloor hij z'n baantje, dat hij na de oorlog natuur lijk terugkreeg. Vier luitenants te Middelburg beëdigd Donderdagmiddag hebben vier luite nants van het dienstvak militaire administratie, de heren H. E. Betist, R. P. Hendrikz, J. A. Graafeiland en J. H. de Graaff, na hun opleiding bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda met succes voltooid te hebben, voor het front van de troep op de gemeentelijke sportterreinen te Mid- dleburg de eed afgelegd in handen van de inspecteur der militaire admi nistratie, kolonel J. Brouwer. Na de plechtigheid hebben de militai ren van de le C.O.A.K, in de Nassau- laan een parade gelopen. Parade commandant was luitenant-kolonel J. Potteboom. De plechtigheid werd mu zikaal opgeluisterd door de Koninklij ke Militaire Kapel. Na de eed-afleg ging en het défilé volgde een lunch in de officiers-mess. Onderwijsbenoeming De heer J. M. de Looze te Middelburg is met ingang van 1 oktober a.s. als onderwijzer in vaste dienst te Ooster- hesselen (Drente) benoemd. De heer De Looze heeft per 1 oktober vrij stelling van militaire dienst verkre gen. DR. KORRING A OP PERSCONFERENTIE: In Veerse Gat wordt over voortbestaan cultuur beslist „Als de regering de oestercultuur de kans wil geven na de afsluiting van de Oostersehelde (omstreeks 1976 1977) te blijven voortbestaan, dan zal al in 1961 of in 1962 begonnen moe ten worden met de inrichting van een proefbassin in het Veerse Gat". Dit verklaarde dr. F. Korringa, di recteur van het rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden voor tientallen Nederlandse en Belgische journalisten, tijdens een donderdag morgen ter gelegenheid van de ope ning van het oester- en mosselseizoen in het raadhuis van Yerseke gehou den persconferentie. Dr. Korringa was van mening, dat de resultaten van de proefnemingen zeker tien jaar voor de afsluiting van de Oostersehelde bekend dienen te GEEN VOORRANG VERLEEND Auto door van rechts komende militaire gegrepen Op het kruispunt Huijbergscbaan Vianenstraat to Bergen op Zoom is donderdagmorgen omstreeks half tien een personenauto uit Axel, die geen voorrang verleende aan een mïlifalns vrachtwagen, in de flank aangereden. De gevolgen waren zeer ernstig. Een der inzittenden, do 34-jarige me- ~.-de K. uit Axel, werd vrouw \V. S. B.- zo zwaar gewond, dat zij in de loop van de middag in het Algemeen Bur ger Gasthuis aan de bekomen ver wondingen is overleden. Haar echtge noot, de 35-jarigp melkhandclaar \V. B. bekwam een schcdelbasisfractuur. Do bestuurder, de 38-jarlge ambte naar C. A. van B., eveneens tilt Axel, liep ccn shóek op, doch kon naar zijn woonplaats worden vervoerd. Zijn echtgenote, mevr. J. A. P. van B.-s. kreeg geen noemenswaardig letsel. Da Zeeuwse auto kwam over de Via nenstraat gereden en wilde het kruis punt oversteken in de richting van Bosjust. Op dat moment naderde ech ter uit de. richting Huybergen eèn militaire vraohtauto, bestuurd door de soldaat W. de C. uit de legerplaats Ossendrecht. De heer Van B. zag de ze wagen echter te laat. Hij trachtte op het laatste moment nog vóór de vrachtauto langs te komen, doch dit gelukte niet meer. De personenauto werd in. de rechterflank gegrepen en kwam naast de weg zwaar bescha digd tot stilstand. Het echtpaar B. werd zwaar gewond per ziekenauto naar het Algemeen Burger Ziekenhuis vervoerd, waar mevrouw B. moeder van vijf kin deren in de loop van de middag aan de bekomen verwondingen is overleden. De toestand van de heer B. is zeer ernstig. De gemeentepolitie van Bergen op Zoom. die een onderzoek instelde, maakte tegen de heer Van B. proces verbaal op. zijn. Een periode van vijf jaar acht te hij voorts nodig om tot resulaten te komen. Hierop baseerde de visse- rijbioloog zijn stelling, dat de rege ring vóór 1961 of 1962 zal moeten besluiten om een proefbassin aan te leggen. Het is zelfs denkbaar, dat we op den duur in het Veerse Gat op kleinere schaal oesters kunnen kwe ken, betoogde hij. Tijdens de persconferentie vertel de dr. Korringa ook allerlei inte ressante bijzonderheden over de oester. „De Zeeuwse oester is niet zomaar een oester, hij heeft een eigen smaak en aroma". Het voortplantingsritme van de oes ter wordt sterk beïnvloed door de nieuwe en de volle maan. Tien da gen na deze maanstanden zwem men de oesterlarven bij miljoenen in het water van de Oostersehelde, zo wist dr, Korringa verder te vertellen. Behalve dr. Korringa, vertelde ook de voorzitter van het produktschap voor Vis en Visprodukten, drs. D. J. van Dijk over de cultuur. Hij belichtte met name de economische aspecten. Elk jaar brengen de oesters 4 miljoen gulden en de mosselen rond 11 mil joen gulden aan deviezen in het laat je. Verheugend is het toenemende binnenlandse verbruik, dat voor oes ters 2 van de totale produktie be draagt en voor mosselen ongeveer 5 Van belang is voor de oester- kwekers, dat de Fransen de oesters hebben geliberaliseerd, zodat de Yer- sekenaren zich in vrije concurrentie kunnen meten met de Franse oester cultuur. De laatste Jaren zijn de Zeeuwse oesters ook in Engeland en Duitsland zeer gewild. Als laatste spreker vertelde dr. A. Grijns, bac terioloog van het laboratorium van het bestuur der visserij op de Zeeuw se Stromen, over de bacteriologische aspecten van de teelt. Uitbreiding „Britannia" te Vlissingen gegund Het architectenbureau ir. J. W. G. Boks, W, Eijkelenboom en A. Mid- delhoek te Rotterdam heeft de uit breiding van „Britannia" te Vlissin gen gegund aan Dura's Aanne mingsmaatschappij te Rotterdam voor f 930.000. Inmiddels is met de werkzaamheden begonnen. Het is de opzet, dat het nieuw te bouwen hotelgedeelte vóór het zomerseizoen 1900 gereed komt. In Kattendijke groeiden reuzenperen H De gebr. De Visser uit Katten- s dijke oogstten in hun boom- H gaard negen reuzenperen met een gezamenlijk gewicht van precies acht kilo. Hierbij was zelfs één peer, die het uitzon- derlijke gewicht van 1 kilo en 50 gram had. De peren, die al vanaf het begin een abnormale grootte aannamen, werden om- huid met een cellofaanzakje. Donderdag werden de peren m naar de velling te Kapelle ge il bracht, waar zij in het koelhuis S zijn llllllllllllllllil!(llllllll|llllllllllllllllllllllillllllll|lllllll!ll|l|l!lll|llllllll|llllifl Drie duinbranden in Haamstede De brandweer van Haamstede is don derdagmiddag driemaal uitgerukt om duinbrandjes te blussen. De eerste melding kwam om half drie, toen een brandje was ontstaan op het vlakke duinterrein bij de vuurtoren, eigendom van de N.V. Nieuw Ver zicht. Vermoedelijk is deze brand veroor zaakt door twee kampeerders. Gehol pen door vrijwilligers wist de brand weer het vuur vrij spoedig met zand te. doven. Later bleek, dat dit niet goed was gebeurd, want om 8 uur 's avonds was het vuur weer opge laaid. De brandweer rukte toen op nieuw uit. Ditmaal werd het vuur met een paar flinke waterstralen be dwongen. Tevoren was de brandweer gealarmeerd voor een brand in het grote braambos achter de kampeer boerderij van de heer C. den Boer. Deze brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien en ging gepaard met een grote rookontwikkeling. Gehol pen door vrijwilligers met spaden kon de brandweer het vuur tenslotte lo kaliseren. Toen was echter reeds een stuk grond van ongeveer 1000 m2 zwart geblakerd. Omtrent de oorzaak van deze brand tast men nog in het duister. Zeeuwse succes op concours hippique te Rotterdam Donderdag heeft de heer L. B. H. van de Slikke uit Nieuw- en Sint-Joosland op de twaalfde concours hippique te Rotterdam met zijn paard „Etcetera" de eerste prijs gewonnen in de natio nale dressuurproef. De heer Van de Slikke verzamelde 355 punten. Hij versloeg daarmee de kampioene, mevrouw F. Benedictus Lieftink uit Putten, die met „Lorbas" 348 punten krege. Derde werd de heer P. A. Voorsluys uit Leusden met „Siegfried" (327). ^WVWWSHVWVWVWWNA Middelburg ---Schouwburg: „De dag der vergeiding", 20.00 uur, 18 jaar Electro: „Der schönste Tag meines Lebens", 19.00 en 21.15 uur, aJ. Markt: Concert Middelburgs Muziekkorps, 20.00 uur. Miniatuur Walcheren met tentoonstel ling Deltaplan, Molenwater, 9 tot 18 uur. Vlissingen Alhambra: „Donker rijs", 19,00 en 21.00 uur, 18 Jaar. Luxor: „De vrouw met de zweep", uur, 14 Jaar. Goes Grand: „Onder de manlel va nacht", 20.00 uur, 18 jaar. Pa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2