PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESPREKING EISENH0WER- DE GAULLE WAS HARTELIJK Onverwachts bezoek aan NAVO-raad Kleurrijke Zeeuwse „armada" voer over de Oosterschelde BILT OVERHEIDSPERSONEEL ZAL GEDULD MOETEN HEBBEN IR. S. H. VISSER BENOEMD TOT MINISTER VAN DEFENSIE VERWACHT... 202e jaargang - no. 208 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent. per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—- ..Brieven of adres bureau d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 8608 of 8546); Middelburg, Marct 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2478 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Algerijnse kwestie I Onder voorwaarde I Overeenstemming uitvoerig besproken topconferentie over Berlijn De Frans-Amerikaanse besprekingen, die gevoerd werden tossen president De Gaulle en president Eisenhower, zijn gisteren op het kasteel Rambouil- Iet afgesloten. De beide regeringsleiders hebben gisteravond anderhalf nor met elkaar gesproken. Laat in de avond werd een gezamenlijk com muniqué uitgegeven, waarin werd gezegd dat de Afrikaanse vraagstuk ken in het algemeen en die van Noord-Afrika in het bijzonder uitvoerig zijn besproken. Beide presidenten zijn van oordeel dat een topconferentie alleen gehouden moet worden „als er enige mogelijkheid is voor definitieve resultaten". Volledige overeenstemming werd bereikt over de kwestie-Berlijn. Presi dent Eisenhower heeft aan generaal De Gaulle zijn meningen uiteengezet over de betrekkingen tussen de Verenigde Staten met de Sowjet-Unie op het ogenblik dat de Amerikaanse president zelf van plan is naar Moskou te gaan. Er zijn weliswaar nuanceringen ge> bleken ten aanzien van het al dan niet op korte termijn houden van een top conferentie, waarbij de Franse en Duitse regeringen het Amerikaanse standpunt bleken te delen. „Het is duidelijk", aldus de me ning in N.A.V.O.-krirfgen, „dat president Eisenhower gesterkt naar de Verenigde Staten terug keert voor zijn komende bespre kingen die zeker geen onder handelingen zullen zijn met Kroesjtsjew. Vandaag voor rust naar Schotland De beide presidenten zo besluit het communiqué bevestigden opnieuw het belang, dat zij hechten aan hervat ting van de onderhandelingen over een algemene en gecontroleerde ont wapening, zowel als aan het probleem van steun aan de onderontwikkelde gebieden. Zij hebben ook middelen bestudeerd voor het organiseren van een betere samenwerking tussen de twee landen in het bijzonder door middel van raadplegingen over alle belangrijke problemen, politiek zowel als militair. De besprekingen werden gehouden in een sfeer van vriend schap en hartelijkheid. In welingelichte kringen van de NA.V.O. bestaat de indruk dat tussen de Amerikaanse en Franse regeringen een vrij grote mate van overeenstemming bestaat over de verdere ontwikkeling van het Al gerijnse probleem. In het Palais Chaillot zei men het niet onmoge lijk te achten, dat als gevolg van het bezoek van president Eisen hower aan Parijs er een positieve houding van de Verenigde Staten zal komen jegens de Franse poli tiek in Algerije. Details over het verdere Franse beleid in Algerije konden niet worden medegedeeld. Men herinnerde er aan, dat Algerije wel als het centrale punt van de Amerikaans-Franse verhoudingen kan worden beschouwd. Men acht het niet uitgesloten, dat Frankrijk thans in de Verenigde Naties steun van de Verenigde Staten zal krijgen bij de komende behandeling van dit vraag stuk. Voorts zei men in N.A.V.O.- kringen dat president Eisenhower zo wel in Bonn en Londen als in Parijs vrijwel volledige overeenstemming heeft bereikt over kwesties van de oost-west-verhouding en van Berlijn. Na afloop van de vlootschouw op de Oosterschelde woonde de commissa ris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, donderdagmiddag te Yerseke het openluchtspel aan de ha ven bij., De eerste burger van Zeeland werd daarbij een vaatje oesters en enkele potten mosselen aangeboden. (Foto P.Z.C.). Vandaag om acht uur vertrekt Eisen hower per helikopter van kasteel Rambouillet naar het vliegveld Le Bourget, vanwaar hij naar Schotland vliegt. Het bezoek aan Schotland zal een zuiver particulier karakter dra gen. De president wil rust houden en hij zal de Britse premier niet meer ontmoeten en ook zal hij geen be zoekers ontvangen. Donderdagochtend had hij een ge sprek van ruim een half uur met mr. Luns, de voorzitter van de minister raad van de N.A.V.O., op de Ameri kaanse ambassade in Parijs. Onmid dellijk na deze ontmoeting bracht Eisenhower een bezoek aan het Pa lais de Chaillot, waar inmiddels de permanente raad van de N.A.V.O was bijeengekomen. Waarnemers zien in Eisenhowers bezoek aan de N.A.V.O.-raad een ge baar tegenover kleinere NA.V.O.- landen die de Amerikaanse president graag hadden willen zien verschijnen. Amerika, Frankrijk en Engeland wa ren daartegen omdat dat de indruk zou hebben kunnen vestigen dat Eisenhower aan alle N.A.V.O.-leden mandaat vroeg voor zijn besprekin gen met Kroesjtsjew. Na de N.A.V.O.-vergadering ont vingen Eisenhower en Herter op de Amerikaanse ambassade de Ita liaanse premier Segni en minister van buitenlandse zaken, Pella. La ter op de dag heeft Eisenhower een kort herinneringsbezoek ge bracht aan het N.A.V.O.-hoofd- kwartier buiten Parijs Shape waar hij lange tijd heeft ver toefd voor hij in 1952 als N.A.V. O.'s eerste opperbevelhebber ont slag nam. Loonsverhoging in confectie-industrie Werkgevers- en werknemersorganisa ties in de confectie-industrie hebben overeenstemming bereikt over de ver hoging van de basisuurlonen van de volwassenen met 4% en verwerking van de huurbij^lag 1957, waaraan de jeugdlonen zullen worden aangepast. Eveneens werd overeengekomen met ingang van 1 januari 1960 een begin te maken met een geleidelijke ver korting van de werktijd. De partijen zullen zich nog nader beraden over de verbetering van bepaalde secun daire arbeidsvoorwaarden. Er zal naar gestreefd worden de goedkeuring van het college van rijksbemïddelaars voor 1 november te verkrijgen, om op die datum de nieuwe c.a.o. voor de confectie- industrie te kunnen invoeren. Minister Luns heeft donderdagmor gen in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de ministerraad van de N.A. V.O. op de Amerikaanse ambassade j» Parijs een gesprek van ruim een half uur gevoerd met president Eisen hower. Het gesprek werd bijgewoond door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, en de secr.-gen. van de N.A.V.O., Spaak. De Amerikaanse president arriveerde in een auto met minister Luns en Spaak (foto). GEORGANISEERD OVERLEG WAS BIJEEN Metaal C.A.O. geen richtsnoer (Van onze Haagse redacteur). Een verhoging van de overbeidssala- rissen zal eerst dan aan de orde ko men, als zich uit de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven, die thans in gang is gezet, een duidelijke lijn heeft ontwikkeld. Een van de belangrijkste uitkomsten van de don derdag gehouden besprekingen is, dat, anders dan in het verleden, de metaal-C.A.O. in het vervolg niet meer als richtsnoer mag worden ge bruikt bij de salarispoiitiek voor het overheidspersoneel. Dit heeft de mi nister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, donderdag meege deeld in de vergadering van de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De vergadering van de centrale com missie van het georganiseerd overleg stond geheel in het teken van een verkennen van de problemen, die zich thans onder het nieuwe stelsel van loonpolitiek voordoen. De ambtena- renorganisaties zijn er dan ook niet aan toegekomen concrete voorstellen tot loonsverhoging op tafel te leg gen. Minister Toxopeus verwees naar het standpunt van de regering, zoals dit in haar nota inzake öe hoofdlijnen van het sociaal-economisch beleid was geformuleerd, volgens welke met verhoging van de overheidssalarissen zal moeten worden gewacht, totdat meerdere gegevens bekend zullen zijn omtrent de zogenaamde trend van de loonontwikkeling in het par ticuliere bedrijfsleven. Er zullen dus eerst heel wat C.A.O.'s van het bedrijfsleven moeten zijn goedgekeurd, voor er looneisen van net overheidspersoneel onder de loep kannen worden genomen. Minister Toxopeus heeft verder duidelijk gezegd, dat bij de sala rispoiitiek voor het overheidsper soneel de metaal-CA..O. niet meer als richtsnoer zal mogen worden gebruikt, hoewel de organisaties deze C.A.O. wel als een vergelij kingsbasis wilden handhaven. De toekomstige werkwijze van het Mogelijke hervatting luchtvaartoverleg met Ver. Staten De Nederlandse ambassadeur In Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft donderdag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken, Douglas Dillon, en hem gevraagd om hervatting van de besprekingen over de door Nederland gevraagde lan dingsrechten voor de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust. Na het gesprek wilde dr. Van Rollen tegenover de pers niet zeggen hoe de Amerikaanse minister zijn, ver zoek had ontvangen. Amerikaanse functionarissen zeiden later, dat het verzoek van dr. Van Roijen om hervatting van de lucht vaartbesprekingen waarschijnlijk zal worden ingewilligd. De besprekingen dienden een breed terrein van lucht vaartzaken te bestrijken en niet be perkt te zijn tot de landingsrechten aan de westkust. georganiseerd overleg in ambtena renzaken is eveneens uitvoerig ter sprake gebracht. Volgens een com muniqué van de rijksvoorlichtings dienst zijn hieromtrent zowel door de minister als door de organisaties po sitieve suggesties gedaan ter verbe tering van dat overleg. Besloten is deze kwestie verder te doen bestude ren in een van de vier vaste commis-1 sies uit de centrale commissie van het georganiseerd overleg. Het is nog niet bekend, wanneer de centrale commissie bijeen zal komen. OPVOLGER VAN S. J. VAN DEN BERGH Staatssecretarissen blijven in functie Ir. S. H. Visser is ter benoeming tot minister van defensie aan H. M. de Koningin voorgedragen. De heer Vis ser, die lid is van de V.VJÖ., bekleedt de functie van algemeen secretaris van het verbond van Nederlandse werkgevers en is plaatsvervangend lid van de Sociaal Economische Raad. Simon Hendrik Visser is op 3 januari 1908 geboren op Texel. In 1927 deed hij eindexamen aan de H.B.S. te Utrecht, waarna hij ging studeren aan de landbouwhogeschool te Wage- nïngen. Daar behaalde hij in 1933 het ingenieursdipl oma. Hij volgt de heer S. J. van den Bergh op aan wie op 1 augustus om parti culiere redenen ontslag was verleend. Na de bevrijding was ir. Visser in 1946 en 1947 waarnemend regerings commissaris voor de buitenlandse agrarische aangelegenheden, in welke functie hij enkele reizen maakte o.a. naar Australië, Nieuw Zeeland en Zuid Afrika. In latere jaren bezocht hij verscheidene malen de Verenigde Staten en in 1954 maakte hij een reis door de Sowjet-Unie. Spoedig nadat de heer T. J. Twijnstra in 1947 was benoemd tot voorzitter van de hoofdgroep industrie werd ir. Visser benoemd tot algemeen secre taris van deze organisatie. Korte tijd later volgde de benoeming tot algemeen secretaris van het ver bond van Nederlandse werkgevers, welke functie hij tot nu toe heeft be kleed. Buiten het terrein van zijn werkkring heeft ir. Visser zich o.m. bewogen op het gebied van de Europese beweging als lid van de bestuursraad van de raad der Europese beweging. Beide staatssecretarissen van defen sie, de generaal b. d. Calmeïjer en de kapitein ter zee De Jong, hebben op verzoek van de nieuwe minister toegezegd hun functie te blijven uit oefenen. Ir. Visser had het aanblij ven van de beide staatssecretarissen als voorwaarde gesteld voor het aan vaarden van het ministerambt. De nieuwe bewindsman weet zich dus verzekerd van de steun van twee des kundige naaste medewerkers. Olifant voor Eisenhower Abbe Fulbert Joeloe, de president van de republiek Congo der Fran se gemeenschap, heeft president Eisenhower een olifantje van twee jaar geschonken. De olifant is het zinnebeeld van de Amerikaanse republiekeinse partij. I Het weer in Europa weerrapporten van glster- Ir. S. H. Visser ...defensie... FEEST IN YERSEKE Oester- en mosselfestijn trok duizenden belangstellenden IN HET versierde oesterdorp Yerseke heeft men donderdag de zorgen over de dreiging van het Deltaplan en de daarmee gepaard gaande afsluiting van de Oosterschelde weer voor één dag overboord gezet en op fees telijke wijze de opening van het oester- en mosselseizoen ge vierd. Voor de vierde maal in successie presenteerde Yerseke zich aan vele duizenden bezoe kers uit binnen- en buitenland, die zich gedurende deze zonover goten dag tegoed konden doen aan het heerlijke zeebanket uit de „schatkist", die Oosterschel de heet! In de middaguren „de fileerden" meer dan honderd vissersschepen, rijk gepavoï- seerd en beladen met honderden passagiers, op de Oosterschelde voor Yerseke. Aan boord van de „Yerseke 60" opende de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het oester- en mosselseizoen door ten aanschouwe van tientallen journalisten en fotografen uit binnen- en buitenland de eerste oester in de keel te laten glij den Later op de middag eiste de Spaanse oestervisser Mosse- lero Oesterano alle belangstel ling voor zich op. Zó lekker vond de Spaanse gast de Zeeuwse oes ters, dat hij ze kwalificeerde als de „Keizerinnen van de Ooster schelde Bijkans van huis tot huis en van straat tot straat werd druk gevlagd, kleurige oestermodel-bloembakken sierden de trottoirs en ere-poorten vormden een fraaie entree in diverse straten van het dorp. Duidelijk kon den de rvreemdelingen" constateren, dat vrijwel geheel Yerseke van de oester- en mosselcultuur leeft In de vroege morgenuren legden de schippers nog de laas te hand aaq de verslering van hun vaar tuigen, die enkele uren later met veelkleurige vlaggen getooid het ruime sop kozen. De schooljeugd maakte intussen de traditioneel geworden tocht naar de haven, waar duizend ballonnetjes met het opschrift „Zeeland Preseneert" de lucht ingingen. Voor vinders van de „verste ballonnen" staan in Yerseke vaatjes met oesters te wachten Inmiddels naderde aan de Kruiningse zijde van het dorp de rijkspolitieka- pel, die sfeer en luister aan het feest kwam bijzetten. De in keurige uni formen gestoken politiemannen oogst ten deze dag veel succes met hun optreden. Intussen ontving het gemeentebestuur van Yerseke een legertje van journa listen en fotografen, die waarover elders in dit blad het een en ander is te lezen uit de mond van verschei dene deskundigen bijzonderheden over de oester- en mosselcultuur verna men. Het middagprogramma begon met een rondgang door het dorp van de optocht. De verschillende praalwa gens, die allen betrekking hadden op de oester- of mosselteelt, waren stuk voor stuk juweeltjes van vakman schap. Vlootschouw Het hoogtepunt van de dag vormde weer de vlootschouw met meer dan honderd vissersschepen. Het optrek ken van de vloot is telkenjare weer een machtig en spectaculair schouw- (Zie slot pjig. 2 kol, 5) avond 7 uur. Ypenburg, onbewolkt Vlisslngen, onbewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, licht bewolkt Eindhoven, licht bewolkt Zuid-Limburg, licht bewolkt Helsinki, licht bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, licht bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbrtlck, half bewolkt Belgrado, half bewolkt Athene, licht bewolkt Zürlch, zwaar bewolkt Genève. regenbui Luxemburg, half bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, half bewolkt Grenoble, regen München, .licht bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, onbewolkt Rome, zwaar bewolkt Ajaccio, licht bewolkt Mallorca, zwaar bewolkt Lissabon, onbewolkt 22 gr. 22 gr. 21 gr. 23 gr. 24 gr. 23 gr. 16 gr. 21 gr. 19 gr. 19 gr. 23 gr. 22 gr. 21 gr. 23 gr. 22 gr. 28 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 24 gr. 26 gr. 21 gr. 20 gr. 23 gr. 20 gr. 28 gr. 26 gr. 30 gr. 25 gr. Geldig tot hedenavond DROOG EN ZONNIG. Droog en zonnig en vrij warm weer met een matige en af en toe vrij krachtige oostelijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Zonnig en mooi strandweer met een matige oostenwind. Temperatuur in de middag 21 tot 22 graden Celsius. Zeewater 19 graden Celsius. Vooruit- achten: De oostenwind voert nog iets warmere lucht aan, zodat het mooie strandweer voortduurt. ZON EN MAAN 5 september Zon op 5.56 onder 19.21 Maan op 8.48 onder 20.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1