Dag Hammarskjöld bezorgd over neiging tot passeren Ver. Naties „Seashell" naar Perzische Golf Voor vervoerstarieven moeten economische argumenten gelden Tekko Taks en de nieuwe uitvinding ZIGEUNERS IN PORTUGAL TER STEMBUS VOOR EEN KONING STREVEN NAAR VERGOEDING AAN VERZETSLIEDEN OOK IN MOSKOU ONTBREKEN DE AANPLAKBILJETTEN NIET 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 INLEIDING OP V.N.-JAARVERSLAG Aandacht gevraagd voor Internationaal Gerechtshof Een neiging in de jongste diploma tieke ontwikkeling om de Verenigde Naties te passeren heeft blijkens de inleiding op zijn jaarverslag van het werk der volkerenorganisatie in het op 16 juni geëindigde jaar ertige bezorgdheid gewekt bij secre taris-generaal Dag Hammarskjöld Hij vraagt althans om waakzaam heid voor een „mogelijke toestand waarin uit het toegenomen diploma tieke bilaterale overleg buiten de organisatie om met verontachtza- ming van wettige belangen van der den een Verwaarlozing van de moge lijkheden die de organisatie zelf biedt zou blijken". Hammarskjöld waarschuwt ook voor de vrees dat de Verenigde Naties niet aan de door ledenlanden gestel de opgaven zouden kunnen voldoen. Hij merkt op dat de Verenigde Na ties geen doel op zichzelf zijn, maar slechts een middel om tot een doel te geraken. Zou men van mening zijn dat de organisatie met zijn huidige procedures faalt, dan zou men tussen revolutie en evolutie kunnen kiezen: stichting van een nieuwe internatio nale organisatie of aanpassing en verandering van de werkwijzen der huidige organisatie. In feite passen de Verenigde Naties als een levend lichaam hun procedures als steeds aan de behoeften aan en daarom vraagt de secretaris-generaal aan de leden-regei'ingen bestudering van verdere wensen. Hammarskjöld noemt de vestiging Camera in Atlas filmde een zesde van de aarde De Amerikaanse luchtmacht heeft onthuld dat een camera in de neus- kegel van een Atlas-projectiel een zesde van de aarde heeft gefotogra feerd, op een recordhoogte van 700 mijl. De foto's zijn gemaakt op 16 milli meter film gedurende de vlucht van 5100 mijl die een Atlas op 24 augus tus boven de Atlantische Oceaan heeft gemaakt. Op de film van deze foto's is een deel van Zuid-Amerlka, de Grote Oceaan,-de Stille Oceaan, Noordwest-Afrika. Nova Scotia, het oostelijk kustgebied der Verenigde Staten cn Mexico zichtbaar. Anderhalf jaar met aftrek voor diefstal van f 21.000 De Utrechtse rechtbank veroordeelde dinsdag de 27-jarïge huisknecht H. H. V. te Nigtevecht wegens diefstal van 21.000,tot een jaar cn zes maan den gevangenisstraf met aftrek. V., die enige maanden in dienst was bij de gebroeders De Vries in Nigte vecht ging er op 17 juni j.l. met de inhoud van een geldkistje vandoor, dat hij achter een tussënschot van een kast had ontdekt. De.inhoud, een bedrag van 21.000,joeg hij er binnen 14 dagen door in nachtclubs te Amsterdam en in andere plaatsen. Toen hij gearresteerd werd in Breda, was er van de buit vrijwel niets over. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie tegen V. anderhalf jaar met aftrek geëist. van permanente afvaardigingen bij het hoofdbureau van de Verenigde Naties met vaste hoge ambtenaren een ontwikkeling van bijzondere be tekenis, waardoor volgens hem de onderscheidene V.N.-organen in de huidige diplomatie van meer gewicht zijn geworden. De herhaalde op drachten voor het verlenen van „goe de diensten" aan het secretariaat-ge neraal acht Hammarskjöld van be lang omdat men zo gemakkelijk en snel tot een actie kan overgaan, die de organisatie anders niet had kun nen voeren. Mot name in gevallen als waarin voorafgaand openbaar debat over een actie de moeilijkheden voor zulk een optreden slechts zou kun nen vergroten of waarin aarzelende leden een vacuum zouden kunnen scheppen. De secretaris-generaal vraagt de aandacht van de algemene verga dering van de positie van liét Internationale Gerechtshof in Den Haag, dat voor de internationale samenleving mogelijkheden in zich bergt die volgens hem ernstig verwaarloosd zijn. „Bij voorgaan de gelegenheden heb ik met te leurstelling vernomen van de wei gering van verscheidene leden- staten om de verplichte jurisdictie van het Internationale Gerechts hof te aanvaarden, of ook van de weigering om zich voor een rech terlijke beslissing in wettelijke vraagstukken tot het hof te wen den. Deze toestand blijft zorgen baren. De ontwikkeling en aanvaarding van het internationale recht, onpartijdig door gerechtelijke Instanties gediend, is essentieel voor het streven naar een vreedzame en rechtvaardige inter nationale orde, aldus Hammarskjöld. j VOOR DE EERSTE MAAL De hoop, dat Portugal's zigeunerkoning in pais en vree zou kunnen worden gekozen, ïs vervlogen. Twee zeer verwante kandidaten be twisten elkaar de nieuw opgerichte „troon", terwijl de republikei nen zich ook niet onbetuigd laten. De twee pretendenten zijn gegoe de, in brede lagen gerespecteerde zigeuners: José Carlos Vieira en Marcelino Cabeca, zwagers in het kwadraat, want Vieira is getrouwd met Cabeca's zuster, en Cabeca is de man van Vieira's zuster. Portu gal heeft nimmer een zigeunerkoning gekend en men moet daarom nog maar aannemen of de duizenden, over het gehele land levende zigeuners, volgzame onderdanen zullen zijn. koning bij haar streven naar het in het gareel brengen van dit no- madenvolkje. Het leidende dagblad „Dïarlo de Noticias" is een beetje gebelgd over de opwinding die rond de ver kiezing wordt gekweekt. De geko zene, aldus dit blad, zal een sym bolische leider moeten zijn wiens functie beperkt moet blijven tot die van raadgever". Ook republikeinen' roeren zich De zigeuners van Fundao en Cas- telo Branco in midden-Portugal hebben het al duidelijk gemaakt dat zij nimmer een toekomstige „koning" zullen erkennen. Derge lijke republikeinse gevoelens zijn ook elders te horen. De twee pretendenten evenwel zijn niet verontrust. Beiden gelo ven dat de Portugese zigeuners een koning nodig hebben „om hun zeer lage levensstandaard wat om hoog te werken". Er is weinig verschil tussen de „verkiezingsprogramma's" van Vieira en Cabeca. Beide willen de Portugese nationaliteit voor alle zigeuners die over het land rond trekken en van wie velen geen duidelijke papieren bezitten. Beide pretendenten rekenen op de steun van de kerk cn plaatselijke autori teiten om voor hun onderdanen eerzame arbeid en een huisje om in te leven te verkrijgen. De Portugese regering ijvert al jaren om de zigeuners op haar grondgebied te bewegen gezeten burgers te worden. Zigeuners met twijfelachtige papieren krijgen van de regering een boekje waarin staat waar ze mogen wonen en over welke streken zij zich mogen verplaatsen. Gedragen zij zich or delijk, dan wordt dit gebied wel eens uitgebreid. Veel kans dat de regering enige zeggenschap van de in oktober te kiezen zigeunerkoning over zijn onderdanen zal erkennen, is er niet. Niettemin zou zij ingenomen kunnen zijn met de steun van een INTERNATIONALE CONFERENTIE BEËINDIGD Technisch comité hoopt probleem op te lossen (Van een speciale verslaggever). In Den Haag is de op 28 augustus begonnen derde internationale confe rentie van het verzet gesloten. Aan deze conferentie hebben deelgenomen afgevaardigden van Frankrijk, Bel gië, Denemarken, Noorwegen, Italië, West-Duitsland, Nederland, Luxem burg, Griekenland, Israël, verzets lieden en nazi-slachtoffers In balling schap Wcst-Dultslandcn Oosten rijk. De conferentie heeft geconstateerd, dat er een discriminatie bestaat tus sen slachtoffers van vervolging om ras, godsdienst of politieke ovèrtul- gir.g en hun nabestaanden en hen, die aan het verzet hebben deelgenomen (of hun nabestaanden). De conferen tie heeft de elf regeringen van de deelnemende landen er met nadruk op willen wijzen, dat het verzet geen enkele discriminatie op dit punt kan accepteren. Een tijdens de conferen tie ingestelde technisch comité zal streven naar een spoedige oplossing van het probleem. Een der Westduitse afgevaardigden wees erop, dat de kwestie van scha deloosstellingen aan loden van het voormalig verzet pas bij het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland geregeld zal kunnen worden Duit? land beschouwt vooralsnog de vei zetslieden als behorend tot de strijd krachten van Duitslands voormalige tegenstanders. Men stelt zich echter op het stand punt, aldus werd verzekerd, dat de vergoedingen te zijner tijd rechtstreeks aan de verzetslieden moeten worden uitgekeerd en bo vendien zou West-Duitsland het zéér op prijs stellen, als hierop geen belasting werd geheven. - - i* De zeesleepboten „Schelde" en „Maas" van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst zijn van Schiedam naar Qatar in de Arabi sche Golf vertrokken met als sleep het oliebooreiland „Seashell' dat voor rekening van de Bataaf se Internationale Petroleum Maatschappij N.V. (Koninklijke/ Shell groep) bij de N.V. Werf Gusto te Schiedam werd gebouwd. Het gevaarte is 64 meter lang en 32 meter breed. Er staan acht pa len op, die ieder een lengte heb ben van 67 meter, terwijl de boor- mast 45 meter lang is. Het totale gewicht van het transport be draagt ongeveer 7000 ton, dat is circa 2000 ton zwaarder dan het drijvende booreiland C. E. Thorn ton, dat dit jaar door de „Clyde" van Texas naar de Arabische Golf werd gesleept. De sleepboot „Schelde" staat onder commando van kapitein P, J. van der Snoek, „De Maas" heeft kapitein J. van der Ende als gezagvoerder. Kapi tein van der Snoek is tevens f ansoort commandant. Hot transport heeft een afstand af te leggen van ruim 6400 zee mijlen. De foto toont de sleep Noordzee te hoogste van van Holland. Een tweede zwaar trans port staat voor de boeg. Dezer dagen vertrekken nl. de sleepbo ten „Zwarte Zee", „Witte Zee" en „Blankenburg" van Bremersha- ven naar Scaramanga Bay in Griekenland. Aan de trossen van deze sleepboten komt een 26.000 tons drijvend droogdok, dat voor rekening van het Niarchos Con cern werd gebouwd. (Luchtfoto A.N.P.) „REPAREER UW SCHOENEN OP TIJD" Uithangkasten vragen aandacht werkzoekenden Alle negentig bioscopen van de Sow- jet hoofdstad zijn avond aan avond uitverkocht. Toch wordt op straat met grote plakkaten reclame ge maakt voor de films. Op gele aan plakbiljetten wordt het wekelijkse repertoire van alle bioscopen aan- VERENIGING TRANSPORTONDERNEMINGEN .- Thans wanverhouding tussen reductie en kostenbesparing Voor interlokale autobusdienstbe drijven is een netto-rendement van 7 a 8 procent noodzakelijk om, behalve een redelijke, ook een duurzame ver voersvoorziening te waarborgen, aldus een conclusie in een rapport van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van transportondernemingen. Het rap port werd opgesteld in verband met het vraagstuk van de herziening van de bestaande tariefopboliw. In de bestaande structuur wordt het tarief bepaald door de samenstelling van het vervoer, de gemiddelde reis afstand per passagier en de bezet tingsgraad. In combinatie met de ge reduceerde tarieven voor do diverse typen abonnementen is nu een sy steem ontstaan, waarbij de betaalde vergoeding per afstandseenheid voor diverse categorieën passagiers sterk uiteenloopt én geen enkel verband meer houdt met de kosten van de ge leverde vervoersprestatie, zo stelt het rapport vast. In "t rapport is men er van uitge gaan, dat de gehuldigde opvatting, dat het openbare vervoer een die nende functie heeft, verlaten moet worden omdat deze bedrijfstak, en de K.N.V.T.O. herinnert hierbij aan de gelijkluidende opvatting van het Nederlands verkeersinstituut, éven als alle andere voor de prijsvast stelling uit dient te gaan van be drijfseconomische argumenten. De grondslag van het tariefstelsel moet dus gevormd worden door een binding tussen de vrachtprijs en de daarvoor geleverde prestatie. Die prestatie bestaat niet alleen uit een overbrugde afstand, maar tevens uit een beschikbaar houden van een vervoersapparaat en een organisatie. Hiervan uitgaande meent de K. N. V. T. O., dat de prijsvaststelling ge baseerd moet zijn op een vaste aanslag plus een vergoeding per af gelegde afstandseenheid. Reducties bij abonnementen mogen niet groter zijn dan de werkelijke besparing die zij het bedrijf opleveren. De wanverhouding tussen tariefreduc tie cn kostenbesparing, die het hui dige systeem kenmerkt, aldus het rapport, wordt voorkomen door het abonnement te stellen op het aan tal malen de vaste aanslag en de ki lometervergoeding, verminderd met de besparing uit hoofde van de ar beidsbesparing voor het slechts een maal afgeven van een kaart. De K.N.V.T.O. betoogt, dat door het huidige stelsel ongerustheid is ont staan. Het systeem is gebaseerd op de overweging, dat het passagiers vervoer een dienende functie heeft en dat daarom de tarieven goedkeuring van de overheid behoeven. De ge hanteerde normen die te sterk rekening'houden met de dienende taak maken dat er een gevoel van onzekerheid is ontstaan ten aan zien van de duurzame vervoersvoor ziening. Evenals de S.E.R. in haar advies over de vervoerscoördinatic, is de K.N.V.T.O. van mening, dat het ver lenen van vervoersdiensten zich principieel niet onderscheidt van het verrichten van andere economische activiteiten. Het rapport eindigt met een beschouwing over de commerciële aspecten van de tariefstructuur. De K.N.V.T.O. realiseert zich, zo wordt gezegd, dat niet alles wat kostprijstechnisch wenselijk is, ook commercieel gezien te verwezenlij ken is. Een verandering van de ta rieven zal ook een verandering van de vraag teweeg brengen. In het al gemeen wordt daarom aanbevolen, dat een nieuwe structuur in fasen wordt ingevoerd. De sterke reducties op abonnementen moeten eveneens bi j gedeelten worden verminderd. Er dient bij dit alles gestreefd te wor den naar grotere uniformiteit Jn de tariefopbouvv. 88. „Laat dadelijk de beren in do arena!" viel de inspec teur dan weer krachtig te gen de temmer uit, „Ik wi) weten of ik gelijk heb!" „M-m-m-maar d-d-dat gaai niet!" stotterde de temmei wanhopig. ,.lk mag nic: meer In de piste komen Ik b-bén ontslagen!" „Ordei van de politie!'' comman deerde de inspecteur. „Doe wat ik je zeg!" Zettuwa.ch tig ging de temmer haar z'r beren en wilde de hokken opendoen. Daar kwam de directeur aanhollen. „Stop, stop!" riep de oude baas op gewonden, „Was moet dat? Was bent tJ van plan? Jij hens •ntslngen, dm weet Jij dóch, kerel 1" „Het is een politieor- der!" verweerde zich de temmer. „De inspec teur is hier en wil de beren In de-piste zien. Ale U het niet goed Vindt, gaai (J het hem maat' zelf zeggen!" „Ongehoord!" tierde de di recteur. „Is dit ja mijn circus, of niet? Maar ja, bevel is bevel! In ieder geval wil ik weten wat ei gebeurt!' Daarop draaide hij tl cl bruusk om en rende kordaat de grote cireus tent binnen. gegeven, zodat de toeschouwer kan uitzoeken, aan welke voorstelling hij de voorkeur geeft. Elk jaar verschij nen ongeveer honderd Russische speelfilms. Het grote aantal streeli- films, korte films, culturele films is hierbij niet meegerekend. Daarnaast komen vele buitenlandse films naar Moskou. De bonte filmreclames en aankondigingen heeft men nodig, op dat de Moskoviet en méér nog de gast van buiten zijn weg vindt in de overvloed van bioscopen. Dit voor beeld, zo schrijft de Frankfurter Al- gemcine Zeitungmaakt duidelijk, waarom in een maatschappij, die geen concurrentiestrijd kent, tóch reclame gemaakt wordt. Hoewel alle handelszaken aan de staat behoren, zijn er bepaalde waren of diensten die zonder reclame niet aan de man te brengen zouden zijn. Brand- en levensverzekeringen of spaarkassen bijvoorbeeld kunnen het zonder reclame niet stellen. Licht reclames boven de gevels adviseren de Moskovieten hun geld veilig, ge makkelijk en voordelig namelijk tegen 3 pet. rente 'op een bank in bewaring te geven of aandelen in de staatsloterij te nemen, waarin men honderdduizend roebel kan win nen. „Spaar tijd, geeft telegrammen tele fonisch 'op. Telefoonnummer 06!" „Eet haring, goedkoop, voedzaam!" „Drink melk. Zowel voor volwasse nen als voor kinderen nuttig". Op een ander biljet ziet de kijker een cfegant geklede ober met een servet onder de arm. Hij draagt een dam pende schotel. Het opschrift prijst meteen een half dozijn bekende ho tels In de stad aan, waarin men, zo als het heet, tegen verlaagde prijzen eet. „Rijd per taxi", zo luidt een uit nodiging van de stedelijke coöpera tie voor verkeerswezen. „Maak ge bruik van de luchtvrachtdienst", heet het in vlammende letters op het hotel voor buitenlanders. De naar Mikojan genoemde ijsfabriek prijst het in zomer of wintertijd, overal houdbare,» spreekwoordelijk goede consumptiepa aan, dat deze stimulans evenwel nauwelijks nodig heeft. Van deze suggestieve behoefteprik kel tot aan gemeenschappelijke op voeding reikt de neonlicht- en beeldreclame van Moskou. „Om gang met laarzen" leest men on verwachts. „Repareer uw schoenen op tijd". Op een bord ziet men een kleine jongen die achter een voet bal dwars de straat oversteekt. „Kinderen, dat is gevaarlijk Een bonte illustratie, die de halve brandmuur van een huis bedekt, vermaant de chauffeurs: „Let op!" Een bord herinnert de inwoners aan brandgevaar. „Vergeet niet uw elektrische voorwerpen uit te scha kelen, als U het huis verlaat". Een verkeersagent zegt In neonschrift: „Neem de verkeersregels in acht. Bij rood is het gevaarlijk de rij weg over te steken". In plaats van kleine advertenties, waarvoor do Russische kranten met liun vier of zes pagina's natuurlijk geen ruimte hebben, gebruikt de Moskoviet de talrijke uithangkasten van de „Mosgorsprawka" (de afkor ting voor Mounkou's stedelijke infor matiebureau). om hekend te maken dat hij een woning wil ruilen of spraaklessen wil geven, iets wenst te verkopen of iets zoekt. De vele do zijnen kasten, die meestal zijn be vestigd op plaatsen waar veel men sen voorbijkomen, zijn steeds om ringd door nieuwsgierigen en belang stellenden. Betrekkingzoekenden vindt men nau welijks, daarentegen wel rijkelijk aanbiedingen. Werkvrouwen, arbei ders, kantoorkrachten worden gere geld gevraagd. Ook zijn er vacatures te vervullen voor bekwame emplovés, boekhouders, kassiers en ingen'eura Als men naar de „verlanglijsten" mag oordelen, dan Is er vooral ge brek, precies als bij ons aan huispersoneel, maandsalaris 350 tot 450 roebel, goede behandeling verzekerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8