4 Provinciale Planologische Dienst in gemoderniseerde kantoren Goese melkhandelaar smokkelde in 't groot Zeeuwse Almanak BUNGALOWPARK VAN N.V.V. VERRUST IN DE WESTHOEK ZEEUWS VOLKSSIERAAD" EN MODERNE KUNST IN GOES 1 T Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 AAN „HEKSENKETEL" KOMT EINDE Uitbreiding wordt 14 oktober te Middelburg in gebruik genomen LANGER DAN EEN JAAR werkt de Provinciale Planologische Dienst in Middelburg reeds als in een heksenketelLaconiek heeft het personeel van deze dienst namelijk „gewoon" doorgewerkt tijdens een ingrijpende verbouwing en uitbreiding van het pand Nïeuwstraat 27, waar de P.P.D. is ondergebracht. Maar het einde komt nu in zicht: op 14 oktober zal deze dienst het uitgebreide gebouw officieel in gebruik nemen. Officieus zal het reeds enige tijd eerder gedaan worden, want de werkzaamheden zijn nu bijna voltooid. Vanaf 1943 toen de P.P.D.'s in Nederland werden ingesteld vindt deze Zeeuwse dienst al een onderko men in dit pand, dat „van origine" een normale woning is. Natuurlijk is er aanvankelijk wel aan die woning gedokterd, maar pas toen de woning in 1957 aangekocht was, ging men de zaken radicaal aanpakken. Zo radi caal zelfs, dat men zich wel eens af gevraagd heeft of het niet goedkoper geweest ware een nieuw gebouw te plaatsen „Zo erg is het nu ook weer niet", ver telde de directeur van deze dienst, ir. M. de Vink, en hij toonde dit met cij fers aan: de verbouwing kost onge veer 16.000 gulden en met de nieuw- bouwuitbreiding achter het huidige pand is 54.000 gulden gemoeid. „En voor 70.000 gulden kan men niet zo'n groot en royaal pand neerzetten als wij nu krijgen", was de mening van de heer Vink. TWEE WONINGEN Bij de verbouwing had men overigens wel met enige moeilijkheden te kam pen. Zo bestond het pand eigenlijk uit twee woningen. Eén er van het oudste -stond iets naar achteren en ?as later is iets naar voren en gedeel- elijk er naast het huidige gebouw geplaatst. Bij de verbouwing-uitbrei ding heeft men nu de oudste woning gesloopt en hiervoor in de plaats een nieuw gedeelte aangebouwd, dat ove rigens verder de tuin inspringt. Het oude geveltje, dat op de bin nenplaats nog vrijwel gaaf stond, zal echter gespaard blijven, daar het historische waarde heeft. Toch is hettot de grond toe afgebro ken. De dienst Gemeentewerken heeft echter steen-voor-steen van deze gevel laten nummeren. De ste nen zijn nu opgeslagen om later weer gebruikt te worden! Ondertussen is het grote huis in de Nïeuwstraat alleen inwendig ver bouwd. Zoals in bijna alle oude wo ningen, trof men hier kleine trapjes en opstapjes aan. En in deze twee woningen was het, wat dat betreft, helemaal bizar: er waren maar liefst zeven verschillende bouwlagen, waar door er vele trapjes en opstapjes te beklimmen waren. De Goese architect P. J. 't Hooft, die de ontwerpen voor de verbouwing en nieuwbouw maakte, heeft naar de mening van de heer Vink dan ook knap werk geleverd door deze zeven bouwlagen terug te brengen tot één op de benedenverdie ping en twee op de tweede verdieping. Voor de aanvoer van bouwmaterialen moest een oud en bouwvallig huisje in de Bellinkstraat dat aansluiting geeft op de tuin worden aange kocht. Voor duizend gulden werd men eigenaar, doch f1500 moest men be steden om hier een poort te maken. De gemeente gaf namelijk geen toe- I stemming dit huisje af te breken daar anders een groot gat in het straat beeld te zien zou zijn geweest. In de nieuwbouw 15 meter lang en 6.5 meter breed is op de begane grond een grote vergaderzaal inge richt, die door de heer Vink „een uit komst" wordt genoemd. Wanneer de P.P.D. vroeger een druk bezochte bij eenkomst had, moest men namelijk gebruik maken van de vergaderzaal van de P.Z.E.M. In het eigen gebouw was voor zo'n vergadering namelijk geen ruimte groot genoeg. Op de eerste verdieping van de uit breiding is een tekenzaal onderge bracht. Wanneer het nodig mocht zijn kan er nog een tweede verdieping op gezet worden, waarmee bij het heien reeds rekening is gehouden. VERRASSINGEN Bij de verbouwing heeft men nog ver schillende dingen aangetroffen, waar van men nooit het bestaan had ver moed. Zo vond men 'n oud kanaal van ongeveer drie meter diep dat onder VAN TOT SCHRALE TROOST Hoewel het zomerse weer ook nu nog steeds erg aanlokkelijk is om er op uit te trekken, loopt het vakantie seizoen toch langzamerhand wel op zijn laatste benen. Als dat tenminste van een bepaalde periode gezegd kan worden. Badpakken verdwijnen zo zoetjes aan weer in de kast, kampeerspullen ver huizen naar de vliering en lijmpot en schaar komen voor de dag om de et telijke „zonnige-vakantiekiekjes" in het album te plakken. Met najaar en winter in het vooruitzicht, gaan we nu praktisch allemaal teren op de herinnering aan een, ook voor mete orologische begrippen, zomerse be- riode. Praktisch allemaalWant al leen de bouwvakarbeiders beneden de grote rivieren moeten wel spijtig te rugdenken aan hun vakantieweek (van 9 tot 15 augustus). Terwijl het in de rest van augustus „chronisch" We moeten nog een beetje wennen aan het Zeeland van september: het ziet er zo héél anders uit dan in de vorige maanden. De terrasjes begin nen leeg te raken, buitenlands wordt er bijna niet meer gesproken en de vreemde gezichten zijn vrijwel ver dwenen. Er is een R in de maand, de R. van „ondeR ons". De logeerkamers krijgen weer him normale motballen- geur en we hoorden ergens een me vrouw in een winkel tegen een vrien din zeggen: ,^Nou de logees weg zijn hoop ik deze maand eens met het huishoudgeld uit te komen". Vooropgesteld, dat we het allemaal erg leuk vindendat iedereen zo graag bij ons op bezoek komt, mogen we oók wel zeggen dat liet toch weer wel knus is, zo met z'n Zeeuwtjes onder elkaar. En met z'n allen gaan we weer aan de slag, het is weer werken geblazen: de mouwtjes om hoog en maar opstoten dat Zeeland, hoog in de vaart der vólken. Er is maar één vervelend kantje aan die wisseling der seizoenen: de mees te vrouwen beginnen zo'n vaag-speu- rende blik over zich te krijgen. Het schoonmaak-bloed begint onrustig te worden. Dat is het vervelende van die R in de maand, de R r>an Reinigen, daarmee tevens de R. van onRust. Het is echter onafwendbaar. Zodat we het maar over ons laten komen. En daarmee willen we dan besluiten: die R is tevens de R van beRusting droog bleef, viel de vakantie van deze noeste werkers in Oost-Duiveland bij voorbeeld letterlijk in 41 mm water. Als troost moet erbij gezegd, dat-67 mm in augustus normaal is. MALS STUKJE VLEES Nu we het toch over vakantie heb ben: Bruinisse is niet direct een ware trekpleister voor het toeris tenverkeer. Dat zal iedereen daar grif toegeven. Maar dit mosseldorp heeft 'andere vakantiegangers. Oud inwoners, die graag nog eens kijk je komen nemen op hun geboorte dorp. Dat heeft men in Bruinisse kunnen merken aan... een verhoogd vleesgebruik. In augustus werden namelijk 10 vergunningen voor het slachten van runderen en 21 voor varkens afgegeven. Een mals stuk je vlees moet daar op Duiveland wel smaken. AFSCHEIDSROEP Wilde kreten klonken dezer dagen in Westdorpe! Toch lijkt het erger dan het eigenlijk is. De akela van de welpen mej. V. van Bambost gaat daar vertrekken om haar aanstaande echtgenoot te volgen. En de welpen grepen deze gelegenheid aan om haar hun horderoep voor de laatste maal nog eens extra duidelijk te laten ho ren. Uiteraard behoeft deze groep niet zonder akela verder door het „welpen-leven" te gaan. want tegelij kertijd werd mej. M. Wijne in deze functie geïnstalleerd. EEN ANDER GELUID Een ander geluid maar dan een feestelijk komt uit Axel. Het echtpaar R. HarmsDooms vierde in deze West-Zeeuws-Vlaamse plaats namelijk zijn gouden brui loft. Over belangstelling hadden de beide echtelieden geen klagen. Ve len hebben de gelegenheid te baat genomen om de krasse oudjes per soonlijk een handje te drukken. VAN GELUK GESPROKEN „Je moet maar geluk hebben", heeft die Vlissingse bromfietsberijder zo niet gezegd, dan toch wel gedacht, toen met een forse dreun een ladder op het achterste gedeelte van zijn vervoermiddel terecht kwam.. Het ding was afkomstig van een televisie- monteur, die op een dak aan de Schuitvaartgracut een antenne In stalleerde. Op een onverklaarbare manier is de ladder aan het schuiven geraakt. De achterkant van het pand van de Provinciale Planologische Dienst te Middelburg, dat geheel verniemod werd met links de uitbreiding. Groter contrast tussen voor en achterzijde van eenzelfde gebouio is haast niet denkbaar. (Foto P.Z.C.). Onteigening gronden bij Kloetingseweg bekrachtigd Bij Koninklijk Besluit is het raads besluit goedgekeurd van de gemeente Goes tot onteigening van enige per celen ter weerszijden van de Kloe tingseweg, in het belang der volks huisvesting. Tegen deze voorgenomen onteigening waren bezwaren inge bracht. Grote bisamrat gevangen nabij Rilland-Bath =1 Twee landbouwers, de heren H. A. Kalle uit Rilland-Bath en A. van Durpel uit Krabbendijke, H hebben dinsdagmiddag toen ze s H aan het ploegen waren aan de spoordijk tussen wachtpost 19 en 20 een bisamrat gevangen, die ongeveer één kilo woog. H De rat kwam onder de ploeg, maar werd niet gewond. De beide mannen hebben hem toen jl met een slag op de neus afge- maakt. Ze hebben het dode dier m eerst op het gemeentehuis afge- m ieverd, waarna het voor onderr zoek is opgestuurd naar Wage-r H ningen. IIIIIIIIIIIIIIIM De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret WILIEMII Vanaf 6 sept. a.s. (en verder iedere zondag 12.00 uur) biedt Willem H U de Pete Fellcman show aan. 208 mtr Radio Luxemburg. Salarissen wethouders in Zeeland goedgekeurd Provinciaal Blad no. 41 bevat de, thans koninklijk goedgekeurde, nieu we regeling voor de bezoldiging van de wethouders in Zeeland. De rege ling is op 1 januari j.l. van kracht ge worden. De bezoldiging van de wet houders bedraagt 720 in de laagste klasse (IA) en 9300 in de hoogste klasse (14). Pontveer te Veere gestremd De dienst van het pontveer over het Kanaal door Walcheren te Veere zal op 10 en 11 september a.s. gestremd zijn. Benoeming Met ingang van 1 september a.s. is. tot hoofd van de Prinses Irene kleu terschool te Breda benoemd mej. J. M. A. Verschelling te Terneuzen. het gebouw doorliep en waarop de riolering uit kwam. Hierin is echter verandering gekomen. De afvoer is nu aangesloten op de riolering. Bij werkzaamheden in de tuin stootte men op een stenen wand, vermoedelijk een oude kademuur. Heel vroeger heeft een zijtak van de Arne-rivier door Middelburg gestroomd. Het is dus heel goed mogelijk dat deze rivier hier heeft gelopen. Weinig doet vermoeden, dat de ietwat scheefgezakte, doch goed onderhou den gevel in de Nieuwstraat het „ge zicht" is van zulk een modern ge bouw. Lange rechte gangen glad ge pleisterde muren en houtwerk dat in frisse kleuren is geschilderd. De mooie marmeren gangvloer is ech ter gebleven, terwijl enkele grote deu ren, zoals men die alleen vroeger in huizen bouwde, nog doen denken aan een oud woonhuis. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen l Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dal U vreet mei plezier Uw werk kunl doenl GROND REEDS AANGEKOCHT Logeergelegenheid voor driehonderd personen De Stichting Vakantiebedrijven van het N.V.V. heeft op Schouwen-Dui- veland grond aangekocht, waarop in de komende jaren een bungalowpark zal verrijzen, dat in totaal driehon derd personen zal kunnen herbergen. Het initiatief voor de aanleg van dit bungalowpark ging uit van de heer L. Broekema, voorzitter van de Be- stuurdersbond te Zierikzee. Deze zag mogelijkheden voor een valcantiebe- drijf in de Westhoek en zijn plannen werden door het bestuur van de stich ting met instemming ontvangen. Thans heeft de Stichting grond ge kocht van de firma Gebr. Van Wave- ren in Haamstede bij Westenschou- wen en Burgh. Op het aangekochte terrein zal een bugalowpark verrij zen naar het .voorbeeld van het pas op Texel gereedgekomen park, dat cveneeiïs gericht is op het sociaal toerisme. Het project omvat de bouw van tien bungalow-eenheden, elk be staande uit zes woongelegenheden. Iedere „woning" is berekend op vijf personen. Voorts zal er een zoge naamd verzorgingsgebouw verrijzen met een ontspanningszaal, een centra- Ie keuken enz. Er zal een sportveld worden aan gelegd en worden voorzien in FRAUDULEUZE UITVOER 30.000 KG BOTER Belgische auto bracht 1. en A. op het spoor De Dienst Invoerrechten en Accijn zen te Roosendaal heeft dezer dagen de hand kunnen leggen op de 36-jari- ge Goese melkhandelaar P. H. uit de Willem Zelleweg, die de leverancier is van ruim 30.000 kg roomboter, welke de afgelopen maanden fraudu leus naar België is uitgevoerd. H. is zondagavond bij zijn voorraadplaats aan de Langeweg te Kloetinge door ambtenaren van de I. en A. aange houden en naar Roosendaal vervoerd. Woensdagmiddag is hij na verschei dene malen te zijn verhoord, weer op vrije voeten gesteld. De zaak kwam aan het rollen, toen in de vroege morgen van zaterdag 29 augustus in de Wouwse Plantage een smokkelauto werd aangehouden met 700 kg boter. Toen de chauffeur van de auto plotseling ambtenaren van de I. en A. zag naderen, draaide hij het stuur en reed de weg terug. -Tijdens de achtervolging schoten de doua niers een band van de auto aan flar den, waardoor de wagen tegen een boom tot stilstand kwam. De chauf feur, een inwoner van Antwerpen, werd aangehouden. Tijdens het verhoor van de man kwam vast te staan, dat de Goese melkslijter P. H. de leverancier van de boter was. Zondagavond postten ambtenaren van de I. en A. nabij de voorraadplaats van H. aan de Lange weg in Kloetinge. Toen de man na derde werd hij aangehouden en mee gevoerd naar Roosendaal. Tijdens de verhoren is gebleken, dat H. meer dan 30.000 kg room- (Slot van püg. 1) van „Het Zoeuwse Volkssicraad" voor deze tentoonstelling heeft uitgedacht. Ook Nieuw Zeeland! Een bijzonder gelukkige greep van de organisatoren is, dat zij tevens een aantal hedendaagse Zeeuwse kun stenaars laten exposeren. Deze ten toonstelling wordt eveneens in. de Maria-Magdalena-kerk onderge bracht, naast het „antiek" van de plattelandsvrouwen. De organisatie is in handen van de Stichting Zeeuw se Beeldende Kunstenaars. De expo santen zijn de Middelburgers Piet Bulthuis (schilderijen), Pieter de Jong (sculptuur), H. Koger (schilde rijen), Andries Minderhoud (schilde rijen) en Piet Rijken (schilderijen en tekeningen) en de Zierikzeese kun stenaars Ad Braat (ceramiek), en Jan Jongschaap (schilderijen), A. W. Duvekot te Borssele (schilderijen), Antoine Mes. tijdelijk Amsterdam, (gouaches) en Eram Pihl te Vlissin- gen (schilderijen). Als enige dame in dit selecte gezelschap exposeert mej. Thea Spierenburg uit Oostburg (naaldwerk). In totaal zullen rond dertig schilderstukken te bewonderen zijn. Tijdens de expositie, die duurt van 15 tot en met 19 september, dagelijks van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, zal men dus do werken van de huidige generatie Zeeuwse kun stenaars in gezelschap zien van het oude volkssieraad. Tussen de volks traditie van het sieraad en de zo per soonlijke taal van de moderne kun stenaar bestaat een opmerkelijke te genstelling. Het is interessant, boei end en leerzaam deze twee naast elkaar te zien! boter heeft geleverd aan een Ant_ werpse smokkelcombinatie. De laatste maanden waren regelmatig Belgische personenauto's bij zijn voorraadplaats met roomboter ge laden. Dat ging vrij eenvoudig, want controle zoals b.v. in de grensstreken van Zeeuwsch-Vlaan deren liad do melkhandelaar hier niet te duchten. Hoewel het onderzoek In deze zaak nog niet is afgesloten, is H. woensdagmiddag op vrije voeten gesteld. Hij zal zich mettertijd voor de economische politierechter moeten verantwoorden. De Antwerpse chauffeur H. V. heeft zich inmiddels gistermiddag voor de Bredase economische politierechter moeten verantwoorden. De officier van justitie, mr. Pijnenburg, had van zijn berechting een snelrechtzaak ge maakt, omdat een stevige afstraffing op korte termijn na de arrestatie in de praktijk afschrikwekkend blijkt te werken. De officier eiste 1 maand ge vangenisstraf onvoorwaardelijk met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. De politierechter veroordeelde V. tot drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte werd on middellijk gevangengenomen. Elektronicadag op woensdag 23 september in Vlissingen Rectoren, directeuren en docenten bij liet voorbereidend hoger en middel baar onderwijs zullen woensdag 28 september in het Scheldekwartier te Vlissingen bijeenkomen, waar de re gionale commissie voor Midden-Zee land van do stichting Contactcentrum Bedrijfsleven-Onderwijs op die datum een elektronicadag houdt. De deelnemers zullen 's morgens ont vangen worden door een vertegen woordiger van de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", waarna de directeur van de P.Z.E.M. en voorzitter van het C.B.O. Midden-Zeeiand, ir. T. Michielsen, de conferentie zal openen. Er zullen verschillende inleidingen worden gehouden. Zo spreekt de pro curatiehouder van Philips-bedrijfsap. paratuur Nederland N.V., ir. M. H. Lubbers, over de ontwikkeling van de elektronica, terwijl de wetenschappe lijk adviseur van de Buil Nederland N.V., dr. J. Berghuis, een inleiding houdt over de oplossing van proble men met behulp van elektronische re kenmachines. Voorts zal de elektro nische rekenapparatuur van „De Schelde" bezichtigd worden en hou den drs. H. H. Ensing, voorzitter van de Vereniging tot Behartiging van het Onderwijs in de Handelswetenschap pen in Scholen voor VJHM.O., en de heer H. Sanders, namens de Vereni- ing van Leraren in Natuurkunde en Scheikunde 's avonds een inleiding over „aanknopingspunten voor het on derwijs". speelgelegenheïd voor de kinderen, terwijl tevens een parkeerplaats in het plan begrepen is. Elk huis zal bovendien een rijwiel- bergplaats krijgen. De indeling van de woningen is ongeveer als volgt:!, hal, keukentje met eetzit, woonka- mre met eveneens een eetzit, en een driepersoons-slaapkamer. In de woon- kamer zal een twee-persoons opklap- bed worden geplaatst. De Stichting heeft zich reeds verze kerd van de medewerking van B. en W. van Haamstede en vn de Provin- ciale Planologische Dienst. Men ver-; wacht overigens, dat niet vóór 1961 met de bouw van de bungalows zal kunnen worden begonnen. A. Spinnewijn 25 jaar hoofd van school in Hoofdplaat De heer A. Spinnewijn, hoofd van de r.-k lagere Sint Jozef-school te Hoofdplaat heeft dinsdag zijn 25-ja rig jubileum als hoofd van die school gevierd. 's Morgens werd in de parochiekerk een Heilige Mis opgevoerd, waarbij het gezin van de heer Spinnëwijn, het onderwijzend personeel en de school kinderen aanwezig waren. Daarna" werd op de pastorie een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarbij onder meer inspecteur Leenhouts uit Mid delburg, burgemeester J. F. C. Tem merman en secretaris J. I. Stuij van Hoofdplaat en pastoor Deenen aan wezig waren. Tijdens de receptie, die op deze bij eenkomst volgde, kreeg de heer Spin newijn verschillende geschenken aan geboden. De schoolkinderen- "gaven, hem. een elektrisch scheerapparaat en namens de parochie bood de heer A.- Blaakman, een van de eerste Jeerlin.- gen van de heer Spinnewijn, de jubi^ laris een pick-up aan. Verder ontving; hii nog blijken van waardering van verschillende verenigingen, waarvan hij bestuurslid is en van het school bestuur en onderwijzend personeel. De parochianen boden de schoolkin deren voorts een feestmiddag aan in zaal Martens. Hier trad de gooche laar Willy Albert uit Rotterdam voor het jeugdige publiek op en met groot succes. De heer Spinnewijn. die thans 49 jaar is, kwam als onderwijzer van 19 jaar naar Hoofdplaat. Nadat hij 5 jaar in die functie werkzaam was ge weest werd hij begin 1934 tot tijde lijk hoofd van de school benoemd. Tijdelijk hoofd, omdat hij nog niet de vereiste leeftijd had. Op 29 augustus van dat jaar trouwde hij en drie da gen later, op 1 september, aanvaard de hij zijn vaste aanstelling als hoofd. In deze 25 jaar heeft hij ruim 500 leerlingen zien komen en gaan. VANDAAG. Middelburg Electro: „Wet is wet". 19.00 en 21.15 uur, 14 Jaar; Zaal Van don Berge, voorheen Groenewege: In lichtingen omtrent emigratie, 19 30 tot 21.30 uur; Miniatuur Walcheren met tentoonstelling Deltaplan, Molenwa ter, 9 tot 23.00 uur. Vlissingen Alhambra: „Don Giovanni" 1900 en 21.00 uur, 14 Jaar; Luxor: „Mam zelle Stripteasse", 20.00 uur, 18 jaar. Goes Grandtheater: „De kleine hut", 20.00 uur, 18 Jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2