PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EISENHOWER TOEGEJUICHT IN PARUS Uitvoerig overleg met president De Gaulle Prinses Beatrix, aan boord van s.s. Rotterdam, naar New York „Zeeuws volkssieraad en moderne kunst in Góese kerk Half miljoen Fransen stonden langs de weg 202e jaargang - no. 207 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 sept 1959 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Marct 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red, tel. 2425. adro. tel. 2094. Ontmoeting op Le Bourget President Eisenhower werd op het vliegveld Le Bourget begroet door president De Gaulle. President Eisenhower is woensdag na zijn triomfale intocht ïn Parijs, waarbij een half miljoen Fransen langs de weg stonden, zijn besprekingen met president De Gaulle begonnen. In de ochtend werd tijdens hun eerste onderhond op het Elysee dat ruim een uur duurde en waarbij slechts twee tolken aanwezig waren, inleidende besprekingen gevoerd over Algerije en de Navo. Woensdagmiddag kwamen beide staatshoofden, vergezeld van hun minis ters van buitenlandse zaken, opnieuw bijeen waarbij dezelfde onderwerpen uitvoeriger werden besproken en voorts de kwestie van het wereldoverleg, Berlijn, de betrekkingen tussen oost en west, de wereldvrede en de Frans- Amerikaanse samenwerking op talrijke gebieden ter sprake kwamen. Ook dit gesprek duurde ruim een uur. Officiële waarnemers zijn van mening dat belde leiders vorderen op de weg naar het begrip. Wat precies het standpunt van Eisenhower ten aanzien van Algerije zal zijn. zal waarschijnlijk niet worden bekendgemaakt. Slechts wordt ver wacht dat dit tijdens de besprekingen van vandaag die de belangrijkste zullen zijn geformuleerd zal worden. Beide staatslieden zullen dan van 18.00 tot 24.00 uur op kasteel Rambouillet ongestoord hun overleg voort zetten. Ook thans geen persconferentie De perssecretaris van Eisenhower, Hagerty, heeft in antwoord op een vraag meegedeeld dat de Amerikaan se regering geen enkel memorandum heeft ontvangen met een nieuw Frans plan ter regeling van de Algerijnse Kwestie. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, Berdring, zei dat de Amerikaanse politiek inzake Algerije niet is ge wijzigd: de Verenigde Staten zijn voor elke rechtvaardige en liberale oplossing. Hagerty verklaarde nog dat presi dent Eisenhower tijdens zijn verblijf in Parijs geen persconferentie zal houden, omdat hij zoveel mogelijk tijd wil bésteden aan zijn besprekingen met generaal De Gaulle. Tegen de avond reden president Eisenhower en generaal De Gaulle van het Elysee naar de Are de Triomphe om bij het gTaf van' de onbekende soldaat de nage dachtenis te eren van de doden van twee wereldoorlogen. Duizen den Parijzenaars stonden langs de weg. De Amerikaanse president maakte met beide handen het V-teken als antwoord op het gejuich van de toe schouwers. De open auto, waarin bei de presidenten zij aan zij rechtop stonden, werd begeleid door 64 mili taire motorrijders. Na het spelen der volksliederen leg de president Eisenhower, geassisteerd door twee Amerikaanse onder-officie ren een blanke en een neger een enorme krans op het graf van de onbekende slodaat. Hij wakkerde de vlam aan en nam een minuut stilte in acht. Beide presidenten tekenden het gou den boek van hoge bezoekers en staatslieden en onderhielden zich ver volgens met een aantal oud-strijders. Brandweer had geen water: boerderij afgebrand Een grote, oude boerderij te Reuver, eigendom van jonkheer van Nispen tot Zevenaar uit Huis ter Heide, is gisteren door tot nog toe onbekende oorzaak tot de grond toe afgebrand. Het ontbrak de plaatselijke brand weer aan bluswater, zodat besloten werd tankwagens uit Venlo te laten komen. Het vèe en het huisraad kon den worden gered. Alle opstallen, machinerieën en de opgeslagen voor raden gingen verloren. De schade bedraagt ongeveer een ton. Het be drijf was tegen brand verzekerd. In de vorm van het „Croix de Lor raine", het symbool van de „Vrije Fransen" in oorlogstijd, reed de stoet auto's waarin o.a. maarschalk Juin had plaats genomen, naar het stad huis waar premier Debré en andere autoriteiten de hdge gasten begroet ten. President De Gaulle,heeft woensdag avond op het Elysee een groot diner ter ere van president Eisenhower gé- feven. Eisenhower die de sjerp van et Legioen van Eer droeg werd op het bordes door president De Gaulle verwelkomd. Er waren 180 mensen aan, onder wie oud-president Auriol, (oud-president Coty had zichlaten verontschuldigen), Paul-Henri Spaak en mr. Luns, resp. secretaris-gene raal en voorzitter van de minister raad van de Navo, en generaal Nor- stad. Het diner werd gehouden ïn de grote feestzaal van het Elysee waar prach tige gobelins uit de achttiende eenw hangen. De republikeinse garde speel de zacht muziek. N.A.V.O. Vandaag zal Eisenhower bespre kingen voeren met de secretaris- feneraal van de Navo, Paul-Henri paak, en de voorzitter van de Navo-ministerraad, mr. J. M. A. H. Luns. Om 11.30 uur zal hij de Italiaanse premier, Segni, en diens minister van buitenlandse zaken, Pella, ontmoeten. Op weg haar Kasteel Rambouillet waar hij zijn besprekingen met De Gaulle zal voortzetten, zal Eisenhower een kort bezoek brengen aan zijn vroe gere hoofdkwartier, de Shape. Groot offensief van rebellen in Laos De rebellentroepen van Pathet Lao hebben volgens gisteren in Vientiane ontvangen berichten dinsdag een groot offensief ingezet en vijf dorpen in de noordoostelijke provincie Sam Neua vervoverd. De bevelhebber van het Laotïaanse leger, generaal Ouan Rattikone, heeft woensdag in een vraaggesprek ge zegd, dat de communisten enige le gerposten langs de rivier de Ma, bij de Noordvietnamese grens hebben ge zet. Het totaal aantal communisten dat in verschillende delen van Laos vecht schat de generaal op grond van zijn gegevens op 6500 man. Bij hun aanval op de Laotiaanse sterkte te Muong Hat werden de communistische troepen gedekt door artillerievuur vanuit Ban Dan bij Yieng Khouang in Noord-Vietnam. Houwitzers met 'n dracht van 12 km werden gebruikt om het bolwerk, dat slechts 9 km van de grens ligt, te be schieten, aldus de bevelhebber van het Laotiaanse leger. De generaal zei, dat het leger van Pathet Lao zal trachten de plaats Sam Neva te ver overen. Dit legér bestaat naar schat ting uit 3500 man. Russische „zonnemaan" legde half miljard kilometers af Ruslands „Zonnemaan" heeft blij kens een bericht in de ïzwestia van woensdag thans ruim een half mil jard kilometers ïn de ruimte afgelegd hetgeen de helft is van zijn baan om de zon. De satelliet werd acht maanden ge leden afgeschoten. Een reis om de zon duurt 450 dagen voor de satel liet, die thans op zijn verste punt er van verwijderd is. In de jaren 1975, 2028 en 2044 zal de zonnemaan zich relatief dichtbij de aarde bevinden. Geen akkoord over tijdstip topoverleg President Eisenhower en de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, hebben bet Britse voorstel om op korte termijn een topconferentie te beleggen, verworpen, zo weet de „New York Times" te melden. De Amerikanen zouden de Britse sug gestie hebben verworpen op de be sprekingen die zij hebben gevoerd met premier Macmillan van Enge land en de Britse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Het blad schrijft dat zowel van Ame rikaanse al Britse diplomatieke zijde is medegedeeld dat de standpunten van beide landen op dit punt ongewij zigd zijn gebleven „na vriendschap pelijk overleg in Londen". Vier kinderen uit brandend huis gered (Van onze correspondent) Vier kinderen, die in een schuurtje achter de ouderlijke woning aan de Fort St. Michielsstraat te Blerik speelden, zijn door het snel ingrijpen van omwonende moeders aan een groot gevaar ontsnapt, toen woens dagmiddag omstreeks half zes brand uitbrak in het oude gebouwtje, ver moedelijk doordat de kinderen met vuur hadden gespeeld. Twee kleuters, Gerrie en Jan Faes- sen, van resp. 2 en 4 jaar, zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Twee jongens van vijf en zeven jaar van de familie Huys liepen lichte brandwon den op. De brand had overigens wei nig om het lijf en nadat de brand, weer was gearriveerd was het vuur vrij spoedig bedwongen. MAIDENTRIP VAN VLAGGESCHIP Mr. Luns komt in Le Havre aan boord Om kwart over twaalf vannacht !s het nieuwe vlaggeschip van de Hol- land-Amerika Lijn, het s.s. „Rotter dam", van de Wilhelminakade ver trokken, om via Le Havre en South ampton naar New-York te varen. Onder de ruim 1.400 passagiers be vindt zich prinses Beatrix. In gezelschap van prins Bernhard en prinses Irene arriveerde zij gister avond omstreeks tien uur in de pas sagehal, waar het de hele avond reeds een komen was van de zich insche- reïzigers en een gaan van de De kroonprinses wordt vergezeld door jonkvrouwe C. E. B. Roëll, hofdame van de koningin, luitenant ter zee eerste klasse W. W. Kuyck, adjudant van prins Bernhard en mevrouw mr. M. ScholtensMeurs, particulier se cretaresse van de prinses. De beide hoofddirecteuren van de re- Paard trapt knecht dood Toen gisteren op de Alkmaarse paar denmarkt de 35-jarige veehouders knecht Tesselaar uit Noord-Scher mer een veulen van de merrie wilde scheiden kreeg hij van de merrie een trap tegen zijn borst. De man was op slag dood. Het was de eerste keer dat de heer Tesselaar naar de paar denmarkt was gegaan. In het Olympisch Stadion van West- Berlijn werden de jaarlijkse grote politie-demonstraties gehouden. Tijdens de finale-parade vormden de politiemannen de woorden „Berlijn blijft vrij", hetgeen een overtuigende indruk maakte derij, de heren W. H. de Monchy en W. N. H. van der Vorm, begroetten de prins en prinsessen in de hal, waarna het gezelschap zich aan boord van de „Rotterdam" begaf. Hier was het gezagvoerder C. Bouman, tevens commodore van de H-A-L.-vloot, die prins en beide prinsessen verwel komde. Vervolgens begeleidden de hoofddirecteuren de hoge gasten naar de hutten 196 en 198, die gedurende de overtocht onze kroonprinses gast vrijheid zullen bieden. Een der hut ten dient als slaapvertrek, terwijl de ander is ingericht als woonvertrek. Prinses Irene heeft drie kwartier tijd genomen om het schip op haar gemak te bezichtigen. De heer De Monchy begeleidde de prinsessen op hun tocht over de „Rotterdam", nadat prins Bernhard reeds in de hutten van prin ses Beatrix, waar acht bloemstukken waren geplaatst, afscheid had geno men van zijn dochter. De prins ver trok omstreeks kwart over tien en prinses Irene om kwart over elf. Mr. J. A. M. Luns, minister van bui tenlandse zaken, zal de reis eveneens meemaken, doch hij zal zich pas in Le Havre inschepen. Onder de passa giers bevinden zich uiteraard directie en commissarissen van de H.A.L., de twee directeuren van de Rotterdam- sc-he Droogdok Maatschappij, de werf die het schip bouwde, en de president- directeur van de Kon. Mij. „De Schel de", de heer J. W. Hupkes, welke werf de voortstuwingsinstallatie maakte. Daarnaast vermeldt de passagiers lijst de namen van tal van voor- Zestien mijnwerkers bij explosie gedood Reddingsploegen hebben in de steen kolenmijn „La Reunion" nabij de Spaanse stad Villaneuva del Rio" gisteren vijf lichamen van omgeko men mijnwerkers geborgen. Dinsdag wareu zestien mijnwerkers opgeslo ten geraakt door eeu explosie van raijngas. In de galerij waar de explosie zich voordeed bevonden zich 18 mijnwer kers. Twee van hen wisten de galerij levend te verlaten met behulp van de reddingsploegen die direct afdaal den. W.-Berlijnse politie arresteerde ontvoerder De Westberlijnse politie heeft giste ren een 20-jarige inwoner van West- Berlïjn gearresteerd, die een 58-jari- ge elektrotechnische ingenieur naar Oost-Berlijn ontvoerd, en aan de „staatssicherheitsdienst" heeft over geleverd. Sieraden en klederdrachten Vele Zeeuwse plattelandsbewo ners en verwoede verzamelaars bezitten een ongekende „rijk dom" aan onde sieraden en kle derdrachten... Een deel van deze rijkdom zal medio september te zien zijn in de wandelkerk van de monumentale Maria-Magda- lena-kerk te Goes, waar de af deling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen historische Zeeuwse sieraden, gebruiksvoorwerpen en kledingstukken bijeen zal brengen. Onder het motto: „Het Zeeuwse volkssieraad" wordt 'n tentoonstelling gehouden, die uniek is voor deze provincie. Niet alleen de bewonderaars van „antiek" komen aan hun trek, maar ook zij, die zich meer tot de moderne kunstuitingen voe len aangetrokken, znllen hierin wat goeds te zien krijgen. Ge lijktijdig exposeren namelijk elf hedendaagse Zeeuwse kunste naars hun werken. Een machtig decor dus voor de Zeeuwse kunstliefhebbers: oud en nieuw samengebracht in de bij uitstek passende omgeving van de Goe- se Maria-Magdalena-kerk... „Het Zeeuwse Volkssieraad" is de eerste expositie, die op dit niveau in Zeeland wordt gehouden. Wel heeft men drie jaar geleden geëxposeerd met oude Zeeuwse sieraden en kle derdrachten in Wemeldinge, maar die tentoonstelling was veel kleiner van opzet en meer yan plaatselijke bete kenis. „Toen is eigenlijk het idee ge boren een dergelijke expositie nog eens in groot verband op te zetten. Dank zij de medewerking van velen, is het ons thans gelukt", vertelde mej. J. J. Dekker uit Wemeldinge, de active voorzitster van de organise rende commissie uit de Zeeuwse Plat telandsvrouwen Juweeltjes Bij de meeste Zeeuwen leeft nog wel de liefde voor de oude Zeeuwse siera den, die velen van de .huidige genera tie him vader en moeder of grootva der en grootmoeder wel eens heeft zien dragen. Welnu, juist deze siera den, gebruiksvoorwerpen en kleding stukken sommigen meer dan 200 jaar oud worden in Goes geëxpo seerd. Onder de collectie, die mej. Dekker ons toonde, bevonden zich ware juweeltjes van goudsmeedkunst. Wat te denken van de prachtig be werkte zilveren beugeltassen, of de zilveren beursjes, afgezet met hon derden veelklf urige kralen! Alleen al het zien van deze pronk stukken doet het hart van de kunstminnaar sneller kloppen: gouden bellen en broches, fonke lende gitten, een zilveren preek stoel met de zegening van een jong bruidspaar, snuifdozen, prachtige messen, waaronder een collectie gouden messen met pa relmoeren heften, zilveren broek- knopen enz. enz. Het is slechts 'n bescheiden greep uit de omvang rijke en kostbare verzameling. De meeste sieraden zijn afkomstig van de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen. De sieraden en gebruiksvoorwerpen zullen te bezichtigen zijn in niet minder dan 24 vitrines. Een aantal poppen zal worden ge tooid in verschillende oude Zeeuwse klederdrachten, zodat de bezoekers volop de gelegenheid krijgen hun kennis over de oude kostuums uit te breiden. Enkele boerinnen, leden van de Plattelandsvrouwen, zullen ge kleed in oude en tegenwoordige overigens ook „uitstervende" kos tuums de bezoekers rondleiden. Zij weten ook alles af van de sieraden en gebruiksvoorwerpen in de vitri nes... Ze treden tevens op als gids! Voor een deel is de oude dracht af komstig van de heer P. de Brée uit Middelburg, die de originele naam (Zie slot pag. 2 kol. 3) aanstaande Nederlandse, Britse en Amerikaanse zakenlieden, terwijl we onder de toeristenklaspassa- giers de naam Georgette Hage- doorn, de voordrachtskunstenares, tegenkwamen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur Den Helder, licht bewolkt, Ypenburg, onbewolkt, Vlissingen, licht bewolkt, Eelde, onbewolkt, De Bilt, onbewolkt, Twente, onbewolkt, Eindhoven, onbewolkt, Zuld-Llmburg, onbewolkt, Helsinki, zwaar bewolkt, Stockholm, licht bewolkt, Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, licht bewolkt, Londen, onbewolkt, Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt, Luxemburg, onbewolkt, Parijs, onbewolkt, Bordeaux, half bewolkt Grenoble, regen, Nice, geheel bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt, Frankfort, licht bewolkt, München, licht bewolkt, Zürich, zwaar bewolkt, Genève, geheel bewolkt, Locarno, geheel bewolkt, Wenen, onbewolkt, Innsbruck, half bewolkt, Belgrado, zwaar bewolkt, Athene, onbewolkt, Rome, zwaar bewolkt, Ajaccio, licht bewolkt, Madrid, zwaar bewolkt, Mallorca, half bewolkt, Lissabon, onbewolkt. 19 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 20 gr. 15 gr. 20 gr. 24 gr. 19 gr. 18 gr. 23 gr. 20 gr. '21 gr. 21 gr. 24.gr. 24 gr. 20 gr. 21 gr. 21 gr. 22 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 21 gr. 28 gr. 22 gr. 25 gr. 25 gr. 31 gr. 24 gr. Geldig tot hedenavond ZONNIG. Droog en zonnig weer. Matige, af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medew.) Mooi en zonnig strandweer bij een matige oostenwind. In de middag ruim 20 graden Celsius. Zeewater 19 gra den Celsius. Vooruitzichten: Een hoge drukgebied boven de Noordzee zorgt voor zonnig en langzamerhand ook iets warmer strandweer ZON EN MAAN 4 september Zon op 5.54 onder 19.23 Maan op 7.32 onder 19.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1