M. Ruppert: eerste man uit vakbeweging in Raad van State Goede kwaliteit vee op Bevelandse f okdag in Goes KAREL LOTSY NA HARTKWAAL VRIJ PLOTSELING OVERLEDEN DERTIEN ZEEUWSE GEMEENTEN VERLIEZEN DRAADOMROEP AFSCHEID ZUSTER DE MUNCK IN MIDDELBURGSE GASTHUIS WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Van tuindersjongen tot staatsraad Op de drempel van derde fase in moderne sociale geschiedenis (Van onze Haagse redacteur) De heer M. Ruppert, voorzitter van 't Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, is bij Koninklijk Besluit tot lid van de Raad van State be noemd. De benoeming gaat in op 1 oktober. De heer Ruppert, die op 1 september 1911 in Amsterdam werd geboren, is sinds juli 1947 voorzitter van de C.N. V. Hij is voorts onder andere voorzit ter van de Nederlandse bond „Maar ten Luther", voorzitter van de Prot. Chr. Arbeiders-Internationale, vice- president van het Internationaal Christelijk Vakverbond, lid van de Eerste Kamer en lid van het dage lijks bestuur van de Sociaal-Econo mische Raad. Van zijn hand ver schenen diverse publikaties op het gebied van de christelijke vakbewe- ^foor het C.N.V. betekent zijn benoe ming een zwaar verlies. Anderzijds kan deze benoeming als een „erken ning" van de Nederlandse vakbewe ging worden gezien, want met de heer Ruppert doet voor het eerst in de geschiedenis een man uit de geor ganiseerde vakbeweging zijn intrede in de Raad van State. Schrijf vooral niet dat ik de eer ste arbeidersjongen in de Raad van State ben, zei de heer M. Ruppert, in een onderhoud naar aanleiding van zijn benoeming tot lid van de Raad van State. „Dat was Schouten, die kwam ook uit de bloemisterij. Wel ben ik de eer ste man uit de vakbeweging die tot staatsraad werd benoemd". Ruppert begon als tuindersjongen, maar spoedig kwam hij in de chris telijke vakbeweging terecht. Daarin bekleedt de heer Ruppert reeds 12 jaar lang de hoogste post, maar het Is nauwelijks 25 jaar geleden, dat hij als leider van een landarbeiderssta king in een Zuidhollands dorp in een schuur sliep, wacht liep en onder kruipers uitkocht. Het is een grote stap, van de vakbe weging naar de Raad van State. Het besluit om de benoeming te aanvaar den, heeft de heer Ruppert echter zeer grondig overwogen. Duidelijk blijkt dit uit de vier' argumenten, waarmee hij dit besluit motiveert. Die argumenten zijn: 1. De regering wenst kennelijk het sociaal-economisch element in de R4ad van State te versterken en daarin ook iemand uit de arbeids- wereld te betrekken. 2. In de functie van lid van het col lege, dat adviseur der regering in laatste ressort is, kan belangrijk werk ook op sociaal-economisch gebied worden verricht, temeer nu de taak van de Raad van State (de afdeling geschillen van be stuur) op dit gebied groter wordt (uitspraak in bepaalde sociaal- economische geschillen). 3. Mede met het oog op de huidige omvang van de werkzaamheden van een vakcentrale-voorzitter is het niet ongewenst^ dat na 12 ja ren een wisseling in het voorzit terschap plaats heeft. 4.\ Het lidmaatschap van de Raad van State laat tijd over voor de vervulling van een reeds lang ge koesterde wens, namelijk een die pere bezinning op het tegenwoor dige sociale vraagstuk en de publi catie van de resultaten dier stu die. Wat dit laatste betreft: de heer Rup pert meent, dat in de moderne sociale geschiedenis een derde fase is inge treden. De eerste was die van het reinste individualisme, met vaststel ling van lonen naar vraag en aanbod. In de tweede periode is het georga niseerd overleg ontstaan met C.A.O.'s en bedrijfstakgewijze instellingen. Dit heeft er toe geleid, dat het accent van het georganiseerd overleg is ko men te liggen bij betrekkelijk grote collectiviteiten. Er zijn goede resul taten bereikt, maar dat neemt niet weg dat studie nodig is voor de der. de fase, waarin met name de vraag Plan voor brug tussen Fiinen en Seeland Een commissie van het Deense par lement heeft de regering aanbevolen de plannen voor de bouw van een brug tussen Fiinen en Seeland, ter vervanging van het huidige veerboot- systeem, te aanvaarden. De brug zou een lengte van 22 kilometer krijgen en aldus de langste ter wereld wor den. De kosten worden 'begroot op ongeveer een miljard gulden. M. RUPPERT «..vier argumenten rijst wat kan er van de christelijke sociale idealen verwezenlijkt worden op de plaats waar de man werkt? Met andere woorden wat moet er in de onderneming gebeuren? Andere punten die aandacht vragen zijn de organisatorische structuur van de vakbeweging en, bijvoorbeeld, ook de vraag of we met de PJB.O. inderdaad de goede kant opgaan. Hebben we dit bedoeld of iets anders Jarenlang voorvechter Nederlands voetbal In de nacht van zaterdag op zondag is te Koog aan de Zaan op 66-jarige leeftijd overleden de heer Karei Lot- sy, één der grootste figuren in de Nederlandse sportwereld. Pas nu wordt dit feit wereldkundig ge maakt, omdat het de uitdrukkelijke wens van de heer Lotsy was de cre matie van zijn stoffelijk overschot in alle stilte te doen gebeuren. Bij deze crematie, die vanochtend om half twaalf is vastgesteld, zullen dan ook slechts de naaste familieleden en en kele intieme vrienden aanwezig zijn. De heer Lotsy, die directeur van de N.V. Brandverzekering Mij. Holland van 1859 was, had de laatste dagen voor zijn overlijden last van hart- krampen. Karei Johannes Julianus Lotsy werd op 3 maart 1893 te Baltimore (V.S.) geboren, waar zijn vader lector in de Êlant- en dierkunde aan de John npkins Universiteit was. Twee jaar later vertrok het gezin Lotsy naar West-Java. Toen Karei Lotsy acht jaar was keerde het gezin naar Ne derland terug en vestigde zich in Leiden. In 1909 verhuisde de familie Lot sy naar Haarlem, waar Karei Lotsy lid van HFC werd. Aan deze club is het te danken, dat hij blijvend in de sport zijn hobby zocht en dat hij vooral voor de voetbalsport zoveel zou gaan be tekenen. Commandeur smaldeel De kapitein ter zee A. P. Ferwerda is met ingang van 1 september tij delijk bevorderd tot de rang van commandant voor de duur dat hij be last zal zijn met het bevel over smal deel 1 der Koninklijke Marine. OPZEGGINGSTERMIJN TOT EEN JAAR Onrentabiliteit noopt tot opheffing De P.T.T. heeft besloten in een aan tal Zeeuwse gemeenten de draadom- roepnetten op te heffen. Deze ge meenten, waar de radio-distributie on rendabel is, zijn Biervliet, 's-Heeren- hoek, Heinkenszand, Kapelle, Koude- kerke, Kloetinge, Krabbendijke, Ove- zande, Oostburg, Philippine, Zaam- slag, Kloosterzande en Uzendijke. De abonnees in deze plaatsen zullen het dus binnen afzienbare tijd zonder radio-distributie moeten stellen. Volgens de P.T.T., die van de minis ter van Verkeer en Waterstaat toe stemming heeft gekregen voor deze maatregel zou de verdere exploitatie van de"nvermelde netten alleen mogelijk Jn na onmiddellijke, rela tief kostbuie investeringen. Ook in andere delen van Nederland worden onrendabele netten opgeheven. De betrokken abonnees zullen van de directeur van het telefoondistrict, waaronder zij resorteren, nader be richt ontvangen wanneer de exploita tie wordt beëindigd. Hierbij zal, zo enigszins mogelijk, een opzeggings termijn van drie maanden tot één Jaar in acht worden genomen. Ingeval de opzeggingstermijn minder dan een jaar bedraagt, zal een com pensatieregeling worden toegepast. In totaal zijn bij deze opheffings maatregel in heel Nederland onge veer 4200 abonnees betrokken. Dit is minder dan één procent van het to taal aantal aangeslotenen. Zijn grote betekenis ligt in zijn werk als organisator, leider en pionier. Talrijk waren in dit opzicht zijn functies: voorzitter van HFC, voor zitter van de Dordsche voetbalbond, voorzitter van de K.N.VJB., bestuurs lid van de Zwaluwen, bestuurslid van de Nederlandse Corinthians, lid van de technisch en van de keuze-com missie van de K.N.VJ3., lid van het N.O.C., bestuurslid van de FJ.F.A. In al die ambten heeft zijn geest drift, maar vooral zijn stuwende kracht inspirerend gewerkt. De Olympische Dag was bijvoorbeeld 'n idee van Lotsy, dat insloeg. Wellicht verwierf hij zijn grootste bekendheid als voorvechter en toe- passer van de zogenaamde concen tratie-methode, het systeem van mentale en morelè voorbereiding, waaraan het Nederlandse elftal in de dertiger jaren schitterende successen te danken had. In 1936 te Berlijn, 1948 te Londen en 1952 te Helsinky was hij bij de Olympische Spelen chef de mission en leider van de Ne derlandse ploeg. Commissie adviseert tot bouw waterkrachtcentrale De directeur van de Provinciale Lim burgse Elektricitelts Maatschappij, prof. dr. Ir. H. Gelissen, heeft mede gedeeld dat heel onlangs aan de mi nister van verkeer en waterstaat een rapport is ingediend van de door de regering op 9 september 195S inge stelde „commissie energiewinning Maaswater". De minister heeft dit rapport thans in studie. In het rapport zegt de commissie tot de conclusie te zijn gekomen, dat wa terkrachtcentrales in het Julianaka- naal te Born en Maasbracht en in de Maas bij Linne gebouwd zouden die nen te worden. De capaciteit van deze waterkracht centrales zou op rond 150 miljoen kwh kunnen worden bepaald en de aanlegkosten zouden rond 25 miljoen bedragen. Dit betekent, dat de stroomprijzen van elekriciteit, gewonnen door wa terkrachtcentrales op minder dan de helft van de klassieke thermi sche centrales kunnen worden ge steld. Per 7 september: nieuwe minimum-prijzen appelen Het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen in ons land heeft besloten met ingang van 7 september a.s. een nieuwe minimumprijsregeling voor appelen vast te stellen. De nieuwe re geling wijkt zoverre van de bestaande af, dat de minimumprijs hoger wordt gesteld, bij doordraai een vergoeding wordt gegeven, terwijl er voorts een heffing zal worden opgelegd. De mi nimumprijs voor appelen wordt ver hoogd tot 8 per 100 kilo, terwijl die voor peren gehandhaafd blijft op 6 per 100 kilo. Appelen en peren die op deze minimumprijzen doordraaien moeten opnieuw geveild worden en zullen dan alleen gekocht kunnen worden door verwerkers die in het bezit zijn van een „fabrikantenver klaring appelen en peren 1959". Ook het fruit dat kleiner is dan de vastgestelde minimummaat van resp. 45 mm voor appelen en 40 mm voor peren kan uitsluitend aan deze ver werkers verkocht worden. Bij verkoop van doorgedraaid fruit en ondermaatse appelen en peren die nen weer de volgende minimumprij zen in acht te worden genomen: ap pelen met uitzondering van kroet 5 per 100 kilo; kroetappelen en alle pe ren 3 per 100 kilo. Voor appelen met uitzondering van kroet zal bij doordraai een vergoeding worden ge geven van 6 of, zo zij meer opbren gen nadat ze op de minimumprijs van 8 zijn doorgedraaid, de gehele opbrengst. Voor kroetappelen en peren kan de opbrengst als vergoedingsprijs gere kend worden. Ter financiering van deze vergoe dingsprijs van 6 zal op appelen, die op de veilingen een prijs van 0,15 of minder per kg opbrengen, een hef fing worden opgelegd van 0,20 per 100 kilo. Kroetappelen en peren zul len niet aan heffing worden onder worpen. WAARDERING EN LOF Bijeenkomst in het Gasthuis Dinsdagochtend hebben de zusters en doktoren van het Gasthuis te Middel burg afscheid genomen van zuster C. de Munck, die het ziekenhuis gaat verlaten regens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In de huiskamer van het Gasthuis werd de scheidende zuster veel lof toege zwaaid, terwijl haar verschillende cadeaus werden aangeboden. Zuster de Munch kwam na ongeveer negen jaar in de krankzinnigenver pleging werkzaam te zijn geweest, in 1929 als leerling verpleegster in het Gasthuis, waar zij na het beha len van het diploma Ziekenverple ging A, hoofd van de psychiatrisch- neurologische afdeling werd. De directeur-geneesheer, dokter W. W. Stevens, noemde het jammer dat zuster De Munck, waarmee men zo lang en vooral zo prettig had sa mengewerkt, ging vertrekken. Grote bewondering toonde hij voor de wij ze waarop zuster De Munck altijd haar patiënten had verzorgd, hoewel het werk in de psychiatrisch-neuro- logische afdeling, waarvan zij het hoofd was, veeleisend is. Om dit werk goed te volbrengen, heeft men een grote geestelijke reserve nodig. Namens het bestuur bood hij zuster De Munck een cadéau onder couvert WAARDERING. Ook de adjunct-directrice, mej. E. H. Bal liet zich in lovende bewoordingen uit. Zij had waardering voor het op treden van de zuster, die niet alleen de patiënten maar vaak ook de zus ters in moeilijke ogenblikken eer duwtje in de goede richting gaf. Namens het gehele personeel, van hoog tot laag, bood zij een prachtige doofpot en een électrisch te verwar men deken aan. In het Gasthuis te Middelburg is dins dagmorgen afscheid genomen van zuster C. de Munck, die sedert 1929 aan dit ziekenhuis verbonden was en thans met pensioen gaat. Op zijn eigen, hartelijke wijze, nam ook de oud-voorzitter van het bestuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, afscheid van zuster De Munclc. Het werd bij alle lof die de scheidende zuster deze dag werd toe gezwaaid bijna een ridderslag (Foto P.Z.C.). OOK KEURINGEN OP PROVINCIAAL NIVEAU Friese fokrichting bij rundvee wint steeds meer veld Onder een stralend blauwe hemel is dinsdag op de Grote Markt te Goes de jaarlijkse Zuidbevelandse Rundvee- en Geitenfokdag gehouden, waar aan tevens waren gekoppeld de vierde provinciale Zeeuwse schapenfok- dag en de eerste varkensfokdag. Op het hoogtepunt van de keuring be volkten enkele honderden dieren de markt, terwijl de publieke belangstel ling dank zij het mooie weer bijzonder groot was. Er is weer heel wat goed „materiaal" aangevoerd, zowel bij het rundvee, de varkens, de scha pen en de geiten. De keuringen verliepen vlot en omstreeks vier uur in de middag verlieten dc laatste dieren de ring. De organisatie van deze groot se fokveedag liep ook nu weer op rolletjes, zodat iedereen na afloop op een geslaagde dag kon terugzien. Bij de vierde provinciale schapenfok dag was een aanmerkelijke vooruit gang te constateren bij de ongeveer 210 ingezonden dieren. De schapen worden niet alleen voor de wol fokt, maar in hoofdzaak gaat thans om het vlees. Over het geheel genomen dus vrij goede kwaliteit schapen, waarbij enkele fraaie exem plaren met kop en schouders boven hun soortgenoten uitstaken. Meer uniformiteit is echter gewenst. De handel was bepaald levendig en me nig ooi verwisselde van eigenaar. De prijzen waren goed te noemen. Kam pioen ooi werd de inzending van J. Nieuwenhuyze te Lewedorp. Het varkensstamboek had dit jaar voor het eerst een provinciale var kensfokdag ingelast, die de houders van deze vlees- en spekproducenten bijzonder goed is bevallen. De aan voer van 150 dieren overtrof de ver wachting. De kwaliteit van de var kens was best, vooral van de dieren, die de laatste maanden in het oosten des lands zijn aangekocht. Daardoor heeft de vlees-vetverhouding zich ten gunste van het vlees gewijzigd, waar mede tevens tegemoet gekomen is aan de wens van de consument. Kampioen beren werd de stevig ge bouwde Bennie van A. C. Audeuaert te Axel en reserve-kampioen Frils van J. de Mey te Zuiddorpe. Aagje van Iz. de Buck te Grïjpskerke legde be slag op de titel bij de zeugen en Trees van A. Geldof te Oostkapelie tooide zich met het predikaat reser ve-kampioen. Rundvee en geiten De rundvee- en geitenfokdag bestreek alleen het gebied van Zuid-Beveland. De keuring heeft geleerd, dat Zuid- Beveland over een uitstekende col lectie fokmateriaal beschikt. De hon derdvijftig ingezonden dieren waren van slechts twintig eigenaren, het geen naar de mening van deskundi gen betekent, dat de basis nog veel moet worden verbreed. Het jongvee is erg meegevallen, en vooral de staart- groepen waren beter dan ooit tevo ren. Ook nu weer werden machtige stieren voorgeleid, waarvan de K.I.- dieren buiten mededinging waren. Kampioen stier werd Truusje's Ade- ma van C. M. Kole te Vlake. Geertje Op de Grote Markt te Goes was het dinsdag weer een hele drukte tijdens de Zuid-Bevélandse Rundvee- en Gei tenfokdag, gecombineerd met een pro vinciale fókdag voor schapen en var kens. Ook dit jongetje liet zijn be langstelling duidelijk blijken (Foto PJZ.C.J. Bovendien overhandigde zij nog een persoonlijk geschenk. In een geestig toespraakje richtte vervolgens de zenuwarts J. P. B. Pfalzer zich tot zuster De Munck, waarmee hij lange tijd heeft samen gewerkt. Een groot compliment maakte hij zeer zeker, toen hij op merkte: „Zuster de psychiatrie zit U in het bloed. Kerels die in geen we ken gesproken hebben, komen bij U te biecht. U heeft zelfs kans gezien om te maken dat ze dolgraag in de barakken zijn. Voor uw patiënten was U een enorme steun, maar voor ons niet minder." Bovendien sprak de heer Pfalzer over de paedogogische talenten van de zuster, die zij niet alleen op de leerlingen, maar ook op de psychiaters van toepassing bracht. Hierna werd nog het woord gevoerd door de internist L. P. Roechelt, die een persoonlijk geschenk aanbood. Bij de afscheidsplechtigheid was ook aanwezig de zenuwarts G. J. Scherp huis uit Goes. Nieuwe grootte-sortering voor uien vastgesteld Volgens een mededeling van het uit voer controle bureau voor tuïnbouw- produktie zal binnenkort in de Ne derlandse Staatscourant een ministe riële beschikking verschijnen welke wijziging zal brengen in de grootte- sortering voor uien. Dit als uitvloei sel van een door het U.CJï. belegde vergadering van deskundigen. De nieuwe sorteringen voor uien zul len als volgt worden: picklers 20-28 mm. Deze mogen slechts worden aan geboden in klein-verpakking tot 5 kg. Verder zullen ook als picklers worden aangemerkt uien in de sortering 25- 35 mm. Drielingen zijn uien met een doorsnede van 32-47 mm en gewone uien die met een doorsnede van 40 mm en opwaarts met een maximum verschil tussen de grootste en klein ste ui per verpakkings-eenheid van 20 mm. Picklers van langwerpig flesmodel zullen niet voor uitvoer in aanmer king komen. Aangenomen wordt dat deze wijzi ging van de sorteringsvoorschriften voor uien zal ingaan op 21 september I van de Zanddijk, eig. Joh. van Gilst te 's-Heer Abtskerke legde be slag op het kampioenschap bij de koeien. Reserve-kampioen werd Efie, eig. wed. J. op 't Hof, Wolfaartsdijk. De kampioensvaars was Aafke n van Monniken Grootland, e?g. C. J. van de Velde te Yerseke. In de produktieklas was het wederom Bontje van J. van Overbeeke te Ka pelle, dat het kampioenschap in palmde. Dat was dan voor de twee de achtereenvolgende maal. De eige naar kwam daardoor weer voor een jaar in het bezit van de fraaie wis selbeker. Gebleken is dinsdag wel, dat de Frie se fokrichting steeds meer veld wint. De invloed was tijdens de keuring goed merkbaar en het commentaar van deskundige zijde hierop was: vol houden en op deze weg doorgaan De aanvoer bij de geiten bedroeg rond 50 stuks, waarvan de dieren ouder dan een jaar van goede kwa liteit waren. De lammeren daarente gen vielen tegen. Opmerkelijk was, dat het kampioenschap was wegge legd voor een tweejarig dier, Sjaan van P. de Kok, Nieuwdorp. Reserve kampioen werd Doortje van Kasteel- weg van D. Sandee, eveneens te Nieuwdorp. Het voorbrengen van de diverse kam pioenen vormde een van de meest aantrekkelijke onderdelen van de keu ring. Vele honderden toeschouwers sloegen dit défilé gade. Vermeldens waard is ook, dat een dertigtal Bel gische varkensfokkers naar de var kenskeuring in Goes waren gekomen. De prijzen het waren er heel wat werden uitgereikt door burgemees ter H. K. Michaëlis van Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7