ams DDnVINÏÏAlF 7FFIIWRF COUDANT «.BILT INDISCHE TROEPEN IN GEVECHTEN GEWIKKELD MET CHINEZEN Defensie-minister en 3 legerchefs bedanken Zeeland presenteert donderdag mosselen, oesters en ballonnen VERWA Communisten bombardeerden GENERAALS HIELDEN IN LONDEN EEN REÜNIE EISENHOWER VLIEGT VANDAAG VAN LONDEN NAAR PARIJS Prinses Irene opende in Apeldoorn huishoudschool Prinses Irene heeft dinsdag in Apel doorn het nieuwe gebouw van de christelijke huishoudschool geopend. In het gymnastieklokaal van de school verrichtte prinses Irene de of ficiële opening door het opentrekken van een gordijn, waarachter enige leerlingen bezig waren met een de monstratie kinderverzorging en naaien. Voortaan zullen degenen, die in de provincie Gelderland of in de nabij heid daarvan wonen, in de gelegen heid zijn hun studie voor lerares op deze school te volgen. Vlak voor haar vertrek kreeg prinses Irene als her innering aan dit bezoek een reis- strijkijzer in etui aangeboden door mevr. A. C. Struïjk-van Schuppen, tweede voorzitster van het schoolbe stuur. Fotoleerlingen gaven een demon stratie koken. Geboeid keek de prin ses toe. daarnaast toegegeven dat Eisen hower „veel goedmaakte door zijn charmante persoonlijkheid". Aan het diner zullen ongetwijfeld oude vriendschappen zijn verste vigd en zal beslist weer over die spannende dagen van de slag om Engeland en operatie „Overlord" zijn gepraat. Maar dat staat allerminst vast. Want het diner der oud strijders was omringd met een geheimhouding, die even groot was als de schermen, waarachter indertijd de inva sie werd voorbereid. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 18 gr. Ypenburg, onbewolkt 22 gr. Vlissmgen, licht bewolkt 20 gr. Eelde, licht bewolkt 20 gr. De Bilt, onbewolkt 20 gr. Twente, half bewolkt 21 gr. Eindhoven, licht bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, onbewolkt 20 gr. Helsinki, half bewolkt 17 gr. Stockholm, half bewolkt 20 gr. Oslo, zwaar bewolkt 23 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 19 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 19 gr. Londen, zwaar bewolkt 21 gr. Amsterdam, onbewolkt 20 gr. Brussel, licht bewolkt 20 gr. Luxemburg, onbewolkt 19 gr. Parijs, onbewolkt 22 gr. Bordeaux, licht bewolkt 24 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 22 gr. Nice, geheel bewolkt 23 gr. Berlijn, licht bewolkt 19 gr. Frankfort, half bewolkt 21 gr. Münehen, onbewolkt w gr. Ziirich, onbewolkt 20 gr. Genève, zwaar bewolkt 20 gr. Locarno, geheel bewolkt 22 gr. Wenen, zwaar bewolkt 13 gr. Innsbrück, licht bewolkt 22 gr. Athene, half bewolkt 32 gr. Rome, zwaar bewolkt 26 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 27 gr. Madrid, zwaar bewolkt 24 gr. Geldig tot hedenavond WEINIG VERANDERING Droog en overwegend zonnig met zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Ook vandaag zonnig strandweer met 'n matige oostenwind. Middagtempe- ratuur 19 h. 20 graden C., zeewater 19 graden. Goed zicht. Vooruitzich ten: Het zonnig strandweer duurt voort. ZON EN MAAN 3 september Zon op 5.53 onder 19.25 Maan op 6.18 onder 19.25 Directie: F. v. d. Velde en F. B. BaSse' ■SF &J a» Wil «Ft» M I WW W B flB Jü IJ 9W fefTjl O SS Ing. mededelingen driemaal tarief. den Boer. Adjunct: W de Pagter. H W ill WW MB WHB9B Ml HB BH BSsF V W WBt BB «F W BV mB BB 1 H Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. -„n P6 r) fïï WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J v' 25 ce„t me(r. per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2473 <b.g;g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. EISENHOWER ALS GASTHEER Twintig jaar geleden brak de Tweede Wereldoorlog uit; gisteravond hebben de mannen, die voor een belangrijk dèel die oorlog wonnen, elkaar in Londen aan een vriend- denmaaltijd ontmoet. Geheimhouding over diner Op 1 september 1939, toen Hitler's pantserdivisies Polèn binnenruk ten, was Dwight D. Eisenhower een onbekende Amerikaanse offi cier in de Philippijnen. Winston Churchill was een luidruchtig La gerhuislid zonder veel invloed. Ha- hower op de Amerikaanse ambassade te Parijs minister Luns en de heer Spaak. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter zal bij dit onderhoud aanwezig .zijn. Nog geen twee uur later zal mr. Luns ln de Navöéraad verslag uitbrengen van zijn besprekingen met de Amerikaan se president. Daarna volgt een lunch- bijeenkómst met de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken Pella en de Belgische collega van minister Luns, de heer Wigny. rold Macmillan was weinig in aanzien bij zijn conservatieve par tij, omdat hij de verzoeningspoli tiek van Chamberlain bestreed, Generaal-majoor Bernard Montgo mery, juist hersteld van tuberculo se, in Palestina opgedaan, com mandeerde een legergroep in En. geland. Generaal Alanbrooke stond op het punt om over te steken naar Frankrijk, om het bevel op zich te nemen van het Britse ex peditiekorps. Generaal-majoor Ha rold Alexander was juist benoemd tot bevelhebber van de Britse eer ste divisie. Niet veel later zou Churchill pre mier van Engeland worden en zou den Montgomery, Alanbrooke en Alexander tezamen wanhopig trachten het Britse leger via Duin kerken van 'het vasteland te eva cueren. Sommigen hebben, in hun memoi res en elders, scherpe kritiek ge oefend ep hun gastheer van de avond, maar de meesten hebben op een speciale oorkonde, die bij de historische documenten van de stad zal worden bewaard. Eisenhower zal uitvoerige besprekingen houden met De Gaulle. Morgen ontvangt president Eisen- Een groot aantal Chinese soldaten ls dinsdagmorgen Indisch gebied binnengedrongen en de Chinese strijd krachten hebben in het noordoostelijke grensgebied de Indische grens zwaar gebombardeerd. De Chinese aan val op de noordoostelijke grens zou op verschillende plaatsen zijn ingezet. Maar ook op andere plaatsen in Indische infanterie zou inmiddels de Chinese troepen te Longjoe, de grenspost in Noordoost-India hebben aangevallen. De „Times of India" die dit meldt, schrijft dat de gevechten nog voort duren. De Indische tegenaanval zou worden uitgevoerd door een regiment lichte infanterie uit Assam, dat door de lucht is voorzien van munitie en voedsel, aldus het blad. Een officiële woordvoerder, aan wie gisteren vragen werden ge steld over berichten van een nieu we inval op Indiaas grondgebied, antwoordde dat hij geen berich ten over nieuwe gevechten in Longjoe had ontvangen. Terwijl berichten binnenkomen over concentraties van Chinese troepen aan de noordelijke grenzen, zijn de minister van defensie W. K. Krishna Menon en de bevelhebbers van leger, luchtmacht en marine afgetreden. De bevelhebbers namen ontslag omdat naar zij zeiden, Krishna Menon po- Vertrouwelijk Hst bioscoopdebat in de Middel burgse raad maandagmiddag heeft enige discussie opgele verd over de omstandigheid, dat het bewuste raadsvoorstel was gepubli ceerd in de P.Z.C. Daarover zijn in de raad enige kritische dingen ge zegd, hetgeen aanleiding geeft nog eens op deze zaak terug te komen. Het gaat hier om het voorstel van B, en W. aan een Middelburgse bios coopexploitant een tweede hypotheek van anderhalve ton te verlenen op een nieuw te bouwen zalencomplex, welk voorstel de raadsleden vertrouwelijk was toegezonden. De enige vermel ding van dit punt was te vinden op de raadsagenda, een summiere aan duiding, waaruit verder geen wijs was te worden. De „buitenwereld" kon in tegenstelling tot de normale gang van zaken aus vooraf geen kennisnemen van de voorstellen, die B. en W. aan de raad hadden gedaan ten aanzien van de besteding van ëen deel der aan de gemeente toever trouwde gelden. Dat de hoofdzaken uit het bewuste stuk niettemin wer den gepubliceerd vond zijn oorzaak hierin, dat een journalist een wethou der nadere inlichtingen had gevraagd, die daarop zoals hij maandagmid dag in de raad verklaarde deze Informaties had verstrekt. Terzijde moge hier er nadrukkelijk op worden gewezen, dat de betrokken wethou der zélf deze gang van zaken heeft geschetst, doch dat de journalistieke partij in dit geding er het zwijgen aan toe heeft gedaan: journalisten noemen hun bronnen niet. Er zijn bij deze zaak twee aspecten in het geding. In de eerste plaats de verhouding tussen B. en W. enerzijds en de raad anderzijds. In dien een bepaald stuk wat het is, doet er nu niet toe door het col lege als vertrouwelijk wordt bestem peld en onder deze kwalificatie aan de raadsleden wordt toegezonden, dan komt voor de ontvangers niet in de eerste plaats de vraag in het ge ding of B. en W. terecht of ten on rechte het stuk als vertrouwelijk heb ben aangemerkt, doch het eenvoudige feit dat het nu eenmaal confidentieel is. Zonder nader overleg behoort zo is het gebruik iedereen in col lege en raad zich daaraan te houden. Welnu, in het onderhavige geval moesten de Middelburgse raadsleden vaststellen, dat een lid van het colle ge over het bewuste voorstel desge vraagd en in goede trouw overigens mededelingen had gedaan buiten de kring van diegenen, voor wie het was bestemd. Sommige leden van de raad hebben zich daarover geërgerd, voor al dus omdat hier de verhouding col lege-raad in het geding is. Wij erkennen zeer algemeen ge steld dat een raadslid kritiek zal willen uitoefenen op diegene, die het vertrouwelijk karakter van een stuk zonder nader overleg heeft opgehe ven. Maar in het onderhavige geval kan een dergelijke kritiek bepaald niet verder gaan: er is bijvoorbeeld géén sprake van, dat een raadslid ook maar enige aanmerking zou kun nen maken op de openbaarmaking zelf. En daarmee zijn wij dan bij het tweede aspect van ze kwestie aangeland: de vraag namelijk of dit voorstel vertrouwelijk behandeld diende te worden. Daarop kan slechts één antwoord worden gegeven: néén, dit voorstel had niet confidentieel aan (Zie slot pag. 3 kol. 1) litiek bedreef met de strijdkrachten. Krishna Menon diende toen op zijn beurt ontslag in. Premier Nehroe heeft het ontslag van de defensieleiders nog niet geacceji- teerd. Hij zal vandaag in het parle ment een verklaring afleggen, waar in hij waarschijnlijk zijn besluit be kend zal maken. Nehroe moet besluiten of dat hij Me non, die een persoonlijke vriend van hem is, in bescherming zal nemen en het ontslag van de drie bevelhebbers het grensgebied zouden de Chinese troepen aanvallen doen. De Chinezen, die onder bevel zouden staan van generaal Tsjang-Hoea, zouden voorts op diverse punten tegen over de Indische troepen stellingen hebben betrokken. Het aantal slachtoffers van het Chinese bombardement is nog niet bekend. zal accepteren, of dat hij Menon zal laten gaan en diensten van de mi litaire leiders zal behouden. Met het oog op het Chinese gevaar lijkt het onmogelijk dat Nehroe voor Menon zal kiezen, vooral nu het erop lijkt dat de publieke opinie het voor de militaire leiders opneemt. Eerder op de dag had Menon in het parlement op dringende eisen van.de parlementsleden geweigerd een ver- klaring over zijn conflict met de be velhebbers af te leggen, met de me dedeling dat deze zaak door de pre mier zelf zou worden behandeld. De marine-chef, admiraal Katari, en de legerchef luitenant-generaal Thimava hebben brieven aan Neh roe geschreven waarin zij hun on tevredenheid betuigden over het defensie-beleid van Menon. Gisteren ïs in het parlement kritiek uitgeoefend op de zachtmoedige po litiek van Nehroe ten opzichte van communistisch China. De socialisti sche leider, Acharya Krïpalani noem de Nehroe „partijdig" wat betreft diens standpunten tegenover Pakis tan en China. Toen een Indiase bom menwerper boven Pakistaans gebied was neergeschoten, was Nehroe er gauw bij om over agressie te spre ken, zo zeide hij. Maar hu China de Indiase grenzen heeft geschonden be waart hij het stilzwijgen, aldus Kri- palani. VOOR BESPREKINGEN MET DE GAULLE Donderdag gesprek met minister Luns President Eisenhower vliegt vandaag met een liefschroefvliegtuïg recht streeks van Winfield House in Re- gents Park, waar hij zijn intrek heeft genomen, naar Londen Airport. Daarna reist hij met een Boeing 707 naar Parijs voor besprekingen met Bresident De Gaulle. »e Britse premier Macmillan zal op Londen Airport afscheid nemen van de president. De burgemeester van Parijs, dr. Pier re Devraigne, zal Eisenhower van middag een dertig centimeter lange gouden sleutel aanbieden met het wapen van Parijs eraan. De pre sident zal in het „Gouden Boek" van het stadhuis zijn naam zetten en ook Koning van Cambodja ontsnapt aan aanslag Op honing Norodom-Suramarit van Cambodja en zijn echtgenote is maandagavond eén bomaanslag ge pleegd. De koning en de koningin werden niet gewond. De bom zat in een pakket, dat aan de vorst was ge adresseerd. Prins Vakrivan, chef van het proto col, en een kamerdienaar werden ge dood. Twee andere leden van het pa leispersoneel werden Prins Vakrivan trachtte het pakje te openen. Op dat ogenblik hadden de vorst en zijn echtgenote juist hun apartement verlaten. OPENING SEIZOEN TE YERSEKE Met vlootschouw en optocht In een winkel in Yerseke liggen ze in een kartonnen doosje: dui zend ballonnen met bet op schrift „Zeeland Presenteert", die de schooljeugd van dit oes ter- en mosselcentrum a.s. don derdag bij de opening van „het seizoen" aan de Haven zal opla ten. Duizend ballonnen in een doosje...... Dat kan uiteraard, omdat ze nog niet opgeblazen zijn. Daarvoor komt een Yer- sekse meneer donderdagmorgen héél vroeg uit de veren, zoals er morgen honderden Yersekena- ren heel vroeg in het geweer ko men. Duizend ballonnen zijn het al niet meer, want drie meisjes hebben zich van twaalf van die „Zeeland-Presenteert" bolletjes meester gemaakt en ze aan de wind toevertrouwd. Voorbarig? Weineen! Het was louter propa ganda voor het grote gebeuren van morgen want de heren van „Zeeland-Presenteert" hadden er wel voor gezorgd, dat de kaartjes aan de ballonnetjes het Zie slot pag. 2 kol. 5) Morgendonderdag, is het feest in Yerseke het „Zeeland-Presenteert" - feest van mosselen en oesters. Een feest, dat zoals gebruikelijk met een vlootschouw en een optocht wordt gevierd. Maar ook met balonnen en papieren toeters van welks bezit de Yersekse meisjes Anja Krijger, Wil ly Osseioaarde en Marijke Euijsse zich reeds hebben verzekerd (Foto P.Z.C.fj,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1