Doelmatiger surveillance van Chinees „verloor zijn gezicht" verkeersgroep rijkspolitie DRIEJARENPLAN OPGESTELD m mm HERVORMD-GEREFORMEERD GESPREK WERD BEËINDIGD CHINEZEN ZOUDEN BH0ETAN ZIJN BINNENGERUKT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kosten 5 ton 158 auto's nodig Uitbreiding personeel (Van onze Haagse redacteur) De intensiteit van de surveillance op onze wegen zal verdrievoudigd wor den. De nadruk zal worden gelegd op de belangrijkste wegen. De surveil lancewagens van de rijkspolitie zullen niet meer door ongevallen op se condaire wegen lange tijd aan hun taak worden onttrokken: er worden namelijk technische patrouillewagens ingezet. Er komt bovendien een in tensieve nachtelijke controle op alle wegen van Nederland. Dit zijn wel de belangrijkste punten van een algehele reorganisatie van de verkeerstaak van de rijkspolitie. Daarover heeft de dirigerend officier der rijkspolitie 3e klasse, W. H. van Ballegoijen de Jong, in een bijeen komst in Den Haag mededelingen gedaan. Het is een driejarenplan, dat eind 1961 zijn beslag zal hebben gekregen. De taakverdeling van de verkeersgroepen valt in drie categorieën uiteen, de categorieën a, b en c. T elefoonnet De c-categorie omvat alle mogelijke andere werkzaamheden, die niet on der a en b vallen, zoals administra tie, begeleidingen, onderzoek van mo torrijtuigen etc. Een verdere belang rijke verbetering is, dat op alle we gen in de nabije toekomst ook des nachts surveillance zal plaatsvinden. Als materiaal hiervoor gebruikt men de onopvallende wagens, die overdag b-diensten rijden. De verkeerstaak maakt des nachts plaats voor andere politietaken. Tot voor kort was het wegennet van Nederland des nachts De taak van categorie a omvat de surveillance op de belangrijkste ver keerswegen en nergens anders. Met grote en middelgrote opval lende wagens. Over die opvallend heid is lang gepraat. Men heeft ten slotte de opvalllende wagen geko zen, omdat de praktijk leert, dat de preventie een bijzonder belangrijke factor is bij de bestrijding van ver- keerswangedrag. Deze wagens zul len in principe een traject van vijf tig kilometer bestrijken, waarbij een weg met gescheiden rijbanen geldt als twee wegen. Dit najaar hoopt men de reorganisa tie voltooid te hebben voor het mid den van het land. In 1960 komt het zuiden aan de beurt, in 1961 het noorden. De volgorde houdt direct verband met de intensiteit van ver keersongevallen, die benoorden Zwol le en Alkmaar aanzienlijk lager ligt dan in Brabant en Limburg. De keuze van een grote of middelgrote wagen hangt van de plaatselijke omstandigheden af. Technische assistentie De patrouillediensten van de b-cate- gorie bepalen zich tot belangrijke wegen en worden uitgevoerd met middelgrote en kleine onopvallende personenwagens. Op deze b-wegen, andere dan de b-wegen van ons wegenverkeersreglement is het contact met de streek groter en is de opvallendheid ook minder nood zakelijk. Beide categorieën worden bijgestaan door een technische patrouilledienst. Hiertoe is het land ingedeeld in 63 kringen, die elk de beschikking heb ben over een technische patrouille wagen tpw welke nooit veel verder dan 20 minuten rijden verwij derd is van een ongeval. Zodra op a- of b-weg een ongeval gemeld wordt, komt deze patrouillewagen naar de plaats van net ongeval om daar de taak van de normale patrouillewa gen over te nemen. Zolang deze tpw's niet met een on geval bezig zijn, patrouilleren zij normaal en verrichten onder andere technische controle op gebreken aan voertuigen ook iets, dat tot nu toe onvoldoende kon geschieden. De wagens kleine (citroen) bestelwa gens hebben alle mogelijke ge reedschappen en meetinstrumenten aan boord, voorts lampen en een ver- kens, een schrijfmachine, en een ver- bandkist. Zij kunnen dienst doen als rijdende verkeersposten en op alle mogelijke manieren m het verkeer worden ingezet. De bemanning zal bestaan uit een ervaren verkeerspo- litieman met een tweede man. Overwogen wordt deze man „tech nische assistent" te noemen. Men hoopt monteurs uit het bedrijfs leven te rècruteren en hen een aanvullende politieopleiding te geven. Zij zijn dus secundair po litieman, primair technicus. Over de juiste status en de manier, waarop men deze mensen denkt te recruteren, konden op dit tijd stip nog geen nadere mededelin gen worden verstrekt. HIJ BULDERDEMajoor John Dicksee bulderde zondagochtend in Carlisle (Engeland) „sjun" (de beslis sende uithaal van het commando „at tention") en, terwijl veertig paar glimmende hielen tegen elkaar klik ten op het zonovergoten paradeplein, kletterde het valse gebit van de ma joor onceremonieel tegen de stenen. Lord Thurlow, de algemeen comman dant, was hoogst verbaasd. De com pagnie-commandant kol. A. King- Harman was geschokt. Majoor Dick see was het liefst door de grond ge zakt. Hij kon zijn gebit pas oprapen toen de inspectie achter de rug was. Een kanonnier verklaarde later: „We zagen de tanden van de majoor uit zijn mond springen. Het was verba zend leuk". Doch in de officierskan tine werd een discreet zwijgen be waard. „We kunnen er echt niet over praten. Een nog al pijnlijke geschie denis, vindt U niet?", verklaarde een luitenant. V.l.n.r. een T.P.W., een grote en een kleine surveillancewagen. eigenlijk nauwelijks bewaakt. Rond Amsterdam is thans reeds als proef een nachtsurveillance ingesteld, die veel succes heeft opgeleverd. Deze reorganisatie van de verkeers taak brengt met zich mee, dat het gehele apparaat op den duur van 517 man moet worden gebracht op ongeveer 1025 man. Dat zijn dan ongeveer 250 technische assistenten en 300 man „echte" rijkspolitie. De totale kosten aan materiaal zul len, afgezien van de normale verjon ging van het wagenpark, ongeveer vijfhonderdduizend gulden bedragen. Er moeten 35 grote wagens bijkomen (Amerikaanse Fords), 69 middelgrote wagens (Ford Zephyrs) en 63 tech nische' patrouillewagens. Nu de surveillance op de grote en kleinere wegen intensiever wordt, blijft toch de vraag nog hoe kan men ongevallen melden? Dit blijft een probleem. De A.N. W.B. heeft plannen voor het aan leggen van telefoonposten, die een directe aansluiting geven met de dichtsbijzijnde politiepost. De A. N.W.B. zal dit plan natuurlijk nooit alleen kunnen verwezenlij ken. De overheid zal moeten bij springen en de onderhandelingen daarover zijn reeds cp gang ge komen. SAMENSPREKING VERLIEP TE STROEF Brief aan de synodes van beide kerken (Van onze correspondent) De afgevaardigden van de Nederland se Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken, die in de afgelopen jaren samenspre'/ngen hebben ge houden, hebben in een gemeenschap pelijke brief aan de synodes van bei de kerken geschreven dat verdere be sprekingen weinig zin meer hebben, omdat de verschillen tussen beide Kerken te groot zijn. De gesprekken werden gehouden met het oog op een mogelijke hereniging. Volgens prof. dr. A. D. R, Polman. zijn de besprekingen tot een zekere voltooiing gekomen. De gedelegeerden waren van mening dat het voorlopig weinig zin had om verder te praten, omdat het contact dreigde vast te lo pen in een theologisch dispuut. Het ligt in de bedoeling dat de contacten voorlopig overgelaten worden aan de plaatselijke kerken. De beëindiging van het overleg zal worden besproken door de Generale Synode van de Gereformeerde Ker ken, Utrecht, die zal moeten beslissen of de deputaten eventueel nog een andere opdracht krijgen, opdat een nieuwe basis voor het gesprek kan worden gevonden. MISVERSTAND Prof. dr. A. A. van Ruler zei ons, dat hij deze gang van zaken diep betreurde en blijft hopen dat de Kerken voor het jaar 2000 nog tot hereniging zullen komen. Hij is van mening, dat de voorwaarden theo logisch en mentaal er zijn, maar dat het gesprek van de laatste twee jaren stroef was geworden door een misverstand. Aan de Gereformeerde Synode van Leeuwarden waren voorstellen ge daan, die tot nauwer contact hadden kunnen leiden, maar toen hebben de Gereformeerde Kerken zich gedistan- cieerd en de Hervormden alleen maar een „kushandje" toegestaan. Sinds dien wilde het niet goed meer lukken met de gesprekken. Prof. Van Rulér, die de gesprekken zeer gewaardeerd heeft, hoopt dan ook dat zij zo spoe dig mogelijk zullen worden hervat. Aan deze besprekingen werd van Her vormde zijde onder andere deelgeno men door dr. H. Berkhof, prof. dr. A. A. van Ruler en ds. G. Spil en van Geerformeerde zijde door prof. dr. G. C. Berkhouwer, prof. dr. H. N. Ridedrbos, dr. F. L. Bos, prof. dr. D. Nauta en prof. dr. A. D. R. Polman. Brandkast met duizenden guldens - gestolen Indo nacht van zondag op maandag is uit het kantoor van de Geldersche Tramwegen te Velp een brandkast gestolen, waarin 'een bedrag van en koio duizenden gulden geborgen was, alsmede een hoeveelheid administra tieve bescheiden. De inbrekers de politie meent, dat het er verscheidene geweest zijn, om dat de brandkast nogal zwaar was, hebben een huzarenstukje uitgehaald omdat het kantoor dat weliswaar gesloten was ligt op een terrein waar dag en nacht gewerkt wordt door technici. Gisteren vond de poli tic in de omgeving van dit terrein een autowiel en de achterbank uit een auto. Men neemt aan, dat de inbre kers gebruik gemaakt hebben van een niet te grote personenwagen waaruit zij het reservewiel en de bank moesten verwijderen om plaats te krijgen voor hun buit. Dieven kwa men binnen door forcering van een raampje. Zij hebben ook diverse la den doorzocht, maar daarin niets van hun gading gevonden. Minister-president brengt bezoek aan het „noorden" (Van een onzer redacteuren). Minister-president prof. dr. J. E. de Quay is maandagmorgen zijn twee daags bezoek aan het noorden van ons land begonnen in Hoogevcen. De mi nister-president, die de reis maakt met de leden van de bestuurscom missie „Noorden van het land" werd in Hoogeveen verwelkomd door de burgemeester drs. J. A. Bakker. De commissarissen van de koningin in de provincies Groningen, Friesland en Drente waren bij deze ontvangst aanwezig, alsmede enkele gedeputeer den uit de drie noordelijke provincies. Later op de morgen bracht prof. De Quay een bezoek aan Emmen. Ent- mens burgemeester gaf een uiteenzet ting over de groei van zijn gemeen te. Na de besprekingen in het ge meentehuis werd een korte rondrit gemaakt door de nieuwe uitbreidin gen van Emmen en langs de grote in dustrieën. Het bezoek aan de provincie Drente werd omstreeks half drie afgesloten. Daarna vertrok de minister-president naar de Groninger gemeente Veen- dam. Omstreeks half vijf werd hij daar op het gemeentehuis ontvangen. In de stad Groningen is de eerste dag van dit informele bezoek van de mi nister-president aan het onorden ge ëindigd. De "Nederlandse temster Tina Ber- man van het circus Williams, dat momenteel in Berlijn vertoeftheeft voor een stuntje gezorgd. Op haar verjaardag heeft zij haar vrienden en enige Berlijnse journa listen uitgenodigd om in de leeuwen- kooi te komen ontbijten. Tina met bloemen) vond het zeer geslaagd, maar of de genodigden rus tig gegeten hebben, kunnen we niet vertellen. Het Wereldgebeuren 20 jaar Morgen zal president Eisenhower in Parijs aankomen. Enige uren na aankomst zul hij voor het stadhuis een redevoering houden, waartoe een speciaal bordes is aan gelegd. Werklieden leggen de laatste hand. Inzameling voor Koningin Wilhelmina Fonds De minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, heeft gisteravond in een toespraak in het nationale program ma over beide radiozenders de Ne derlanders om offervaardigheid ver zocht ten bate van det- Koningin Wil helmina Fonds voor de kankerbestrij ding. In de komende dagen zal men, onder andere door een loterij en col lectes, in de gelegenheid worden ge steld een bijdrage te geven aan het Koningin Wilhelmina Fonds. Sinds 1948 heeft het Koningin Wil helmina Fonds 13 miljoen gulden aan de kosten van kankerbestrijding kun nen bijdragen en er zijn vorderingen gemaakt. Van iedere drie mensen die ziek werden tengevolge van gezwel vorming meestal kanker kan er 1 genezen worden, aldus de minister. Maar in 1958 stierven ruim 16.000' mensen aan gezwelziekten. De strijd moet daarom worden voortgezet, uit een oogpunt van barmhartigheid, van naastenliefde en eensgezindheid, be sloot mr. Van Rooy. Premieregeling houtduiven eindigt 12 september Met ingang van 12 september wordt de premieregeling voor liet schieten van houtduiven beëindigd. De rege ling was ook dit jaar weer getroffen om de schade, die houtduiven aan de landbouw toebrengen, te beteugelen. Jachtaktehouders en houders van een vergunning ex artikel 53 van de jachtwet kregen bij inlevering van beide vleugels van een geschoten houtduif 0.75 uitbetaald. Tot en met 17 september kunnen de vleu gels van geschoten houtduiven bij de provinciale voedselcommissarissen worden ingeleverd. Er zijn moeilijkheden met de ge schiedenisboeken in Duitsland en Oostenrijk. Vooral in Oostenrijk zit men met dat vraagstuk. Daar konden de twee grote politieke par tijen het niet eens worden over de wijze, waarop men aan de Oosten rijkse schooljeugd de jongste geschie denis zou onderwijzen en nu krijgt die jeugd al jarenlang geen geschie denisles... althans niet uit een ge drukt leerboek! Wat Duitsland betreft lag de kwestie wat eenvoudiger. De kindertjes kre gen in hun lagere school-geschiede- nisboek een aantal bladzijden Hitier- bewind toegediend en daarnaast werd verteld over de Jodenvervolging, de verzetsbeweging, de concentratiekam pen enz., alles bij elkaar 59 bladzij den. In 1958 zette men het snoeimes in deze bladzijden. Het Hitlerbewind werd van 41 tot 13 bladzijden terug gebracht... de Jodenvervolgingen werden nog slechts met 14 regels vermeld, du verzetsbeweging en de concentratiekampen zonken geheel in de vergetelheid. Dit is blijkbaar de wijze, waarop het officiële Duitsland de Hitler-periode wil vergeten. Niet iedereen zal voor deze methode be wondering hebben al moet wel ieder een toegeven, dat bondskanselier Ade nauer het mogelijke doet om de smaad van het Hitlerbewind uit te Gisteren, aan de vooravond van de dag, waarop 20 jaar geleden de Duitse legers Polen binnenvie len, heeft bondskanselier Adenauer de verzekering gegeven, dat het Duitsland van Hitier niet meer be staat... en dat er in het Duitse volk van 1959 gevoelens van vriendschap leven voor het Poolse volk. Deze ver zekering is enigermate aandoenlijk, maar zij is in wezen onbelangrijk. Het gaat bij het herdenken van een oorlogsfeit als de onuitgelokte aan val op Polen niet om de vraag in hoeverre de plegers van die aanval thans vriendschap willen nadat ze hun rechtvaardige bestraffing hebben ondergaan. Het gaat om de vraag wat de Polen denken. Kunnen dezu Polen na twintig jaar de ellende ver geten en is er in Polen een weg ge vonden, die voert naar welwillende gevoelens jegens Duitsland? Welnu, bij de Polen is beslist niet alles ver geven en vergeten. Zij hebben in de achterliggende twee eeuwen teveel geleden van Duitse overweldigers om nu te kunnen aanvaarden, dat deze zelfde Duitsers plotseling goede vrienden zouden zijn. Zij hebben niet alleen geleden onder het Hitler-be- wind, maar ook onder voorgaande Duitse regelingen. Zjlke oude wonden helen niet zo gemakkelijk. Daar is meer voor nodig dan alleen maar wat vrien delijke woorden van Adenauer. Zelfs is het op dit ogenblik wel zeker, dat tienduizenden Polen zich niet keren tegen de communistische overheer sing in hun land, uit afkeer jegens de Duitsers en omdat Rusland de Poolse grens met Duitsland als een defini tieve grens heeft erkend. Zij aan vaarden de misère van het rode be wind als prijs voor de bescherming tegen mogelijke Duitse agressie. Dat is hoe betreurenswaardig op zichzelf niet onbegrijpelijk, wan neer men op deze eerste september nog eens overdenkt, hoe de Hitier- horden twintig jaar geleden Polen aanvielen en daarmee een wereld- strijd ontketenden. Een strijd, die wel tot de ondergang van de aanval ler heeft geleid, maar helaas niet tol herrijzing van Polen als vrije en de mocratische staat. Enig uitzicht op die herrijzing be staat voorlopig althans menselij kerwijs gesproken niet. Maar wel blijft de overtuiging krachtig leven, dat eenmaal ook zulke volkeren als de Polen, de Hongaren enz. in vrij heid over hun eigen staatsvorm zul len beslissen. En dat het westen alius moet doen om aan deze bevrijding mee te werken. PAKISTAANS NIEUWSAGENTSCHAP MELDT: Dalai Lama wil Tibet voor Verenigde Naties Volgens het Pakistaanse nieuws agentschap zouden Chinese troepen 'de Himalaya-staat Bhoetan binnen- getrokken zijn. Er is nog geen be vestiging van dit bericht uit enige andere bron. Het bericht is afkomstig |van de correspondent van het pers- iagentschap te Calcutta die een ge- Vier jaar spook-kluizenaar Detectives die in de methodisten- kerk van Ann Arbor in de Ameri kaanse staat. Michigan een onder zoek instelden naar spookachtige geluiden, die vaak 's nachts in de kerk gehoord werden, hebben een ontdekking gedaan die haast fan tastischer is dan een echt spook. In de klokketoren vonden zij een jonge Chinese student uit Singa pore. die vier jaar geleden besloot te verdwijnen, ornaat hij slechte resultaten had behaald met zijn studie. Hij beschouwde dat als „gezichtsverlies". De student sloot zich op in de toren, kwam alleen 's nachts naar beneden om wat voedsel te zoeken. Vier j'aar heeft hij het volgehouden. Hij zag er erg verwilderd uit, maar was, vol gens de politie, verder goed bij zijn verstand en normaal. De detectives hadden al geruime tijd gezocht naar de oorzaak van de spookachtige geluiden. Zater dagavond zagen zij de deur van de vliering in de klokketoren dicht gaan. zij wilden een onderzoek in stellen maar de deur was gesloten. Met behulp van de politie werd de deur geforceerd en toen vond men een bundeltje beschimmelde de kens en een korfje met wat etens resten. In het licht van de lan taarns zag men tenslotte ook de student als een aap op een balk weggekropen. Hij kwam gewillig naar beneden en vertelde de detectives en poli tie dat hij Tsjeng Guam Lim was. In 1951 was hij naar Amerika ge komen om te studeren, eerst op een college, later op de universi teit van Michigan. In 1955 waren zijn studieresultaten zo slecht, dat hij toen besloot uit het oog van de mensen te verdwijnen. Hij leefde van het eten dat hij 's nachts vond bij de keuken van de pastorie. Een keer had een schoonmaakster hem daarbij be trapt, maar zij ging er gillend van door. 's Winters gebruikte hij stel ten om geen voesporen achter te laten. Hij droeg altijd handschoe nen om vingerafdrukken te ver mijden. Overdag deed hij aan touwtje springen om in conditie te blijven of las hij boeken die hij ..leende" uit de kerkbibliotheek. De politie heeft kunnen nagaan, dat in 1955 een student Lim ver mist werd op de universiteit van Michigan. Zij houdt hem nu nog in arrest in verband met verder onderzoek. woonlijk welingelichte bron te Dar- jeeling in India beeft aangehaald. De staat Bhoetan, die een opper vlakte heeft van 45.000 vierkante kilometer, wordt begrensd door India, waarmee het verdragsbe- trekkingen heeft, en Tibet. Op 28 augustus heeft premier Nehroe bekendgemaakt, dat een aanval te gen Bhoetan en Sikkim, ook een Himalaya-staat, als een aanval op India zal worden beschouwd. China heeft er bij India tegen ge protesteerd dat Indische troepen bij Mygyitoen in. het noordoosten van India de grens hebben overschreden en het vuur hebben geopend op Chi nese patrouilles. Dit heeft premier Nehroe maandag in het hogerhuis te New-Delhi meegedeeld. Nehroe zei dat de Chinese penetraties in het noordoosten een duidelijk ge val van agressie betekenen. Nehroe is het niet eens met het plan van de Dalai Lama om de Tibetaanse kwesties aan de Verenigde Naties voor te leggen. In een gesprek met een correspondent van het Franse persbureau A.F.P. beeft Nehroe ver klaard, dat India niet achter het be sluit van de Dalai Lama staat. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland, se zaken verklaarde maandag in Washington, dat 't beroep van de Dalai Lama in Amerika welwil lend zal worden ontvangen. De sjah van Perzië heeft met de uit geverij Hutchlnsons een contract geslo ten voor de publikatie van zijn autobio grafie in Engeland volgend jaar. De chairman van Hutchinsons, Robert Lusty zeide dat het manuscript pas in oktober zal voltooid zijn. Volgens Lusty wordt het buitengewoon interessant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3