PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT De Gaulle optimistisch over komend gesprek Samenspraak tussen president Eisenhower en premier Macmillan over vrede Goese uitleenbibliotheek kreeg nieuwe huisvesting BILT BESPREKINGEN TE LONDEN WAREN .MTTIG" HUIDIGE DUITSLAND ANDERS DAN 20 JAAR GELEDEN 202e jaargang - no. 205 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. HoofdredacteurW Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 sept. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per rpm. Minim p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C Middelburg. Bureaus: VUss'ingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 Hjnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes. L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Voor televisie en de radio Via de televisie hebben gisteren talrijke mensen, verspreid over de gehele wereld, naar president Eisenhower en premier Macmillan gekeken, die in de woning van de Britse premier te Londen een samenspraak hielden. Het gesprek werd tevens uitgezonden door de radio. Dit gesprek ontleende zijn belangrijkheid niet aan het nieuws, dat werd meegedeeld, maar aan de mate van' overeenstemming die tussen Groot-Brittannië en de Verenig de Staten bestaat. Die overeenstemming, zo verklaarde Eisenhower, is groter dan ooit tevoren. Persconferentie niet nodig Het overleg tussen de premier en de president diende als voorbereiding op de ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjew. Deze ontmoeting en de mogelijk daaruit voortvloeiende top conferentie tussen oost en west kwam ter sprake toen Eisenhower, na de westerse conceptie van vrijheid ook de Inwoners van West-Berlijn te hebben aangeroerd tot de uit spraak, dat de Russische premier zich dient te realiseren, dat het Westen resultaat zal eisen. „Kroesjtsjew moet begrijpen, aldus Eisenhower, dat vre de een dwingende eis is. Als hij In ziet dat er werkelijk hoop bestaat is een topconferentie mogelijk". Het probleem van de onderontwikkel de gebieden had Eisenhower „in ze kere zin belangrijker dan dat van de geschillen tussen het Westen en de Sowjet-Unie" genoemd. De wereld heeft 1,7 miljard mensen, die niet Herfstmode-1959 in foto's Een nieuwe herfsteen nieuwe mode" en hoe die nieuwe mode precies is, kunt U zien op pagina zes, waar wij enkele specimen hébben bijeenge bracht uit het Parijse fotoma teriaal, dat met ingang van heden voor publicatie is vrij gegeven. Er zijn, zoals ieder seizoen, extravagante modebe denksels bij die pas na veel „omvormingen" voor de door snee-vrouw te dragen zijn, maar daarnaast zijn er geluk kig ook dit najaar weer model len die voor deze doorsnee vrouw als modieuze leidraad kunnen dienen. Zoals dit deux pieces .Exposition", door Jean Patou vervaardigd uit bedruk te satijn in warme blauw-violet en mauve kleuren. voldoende voedsel, kleding, gezond heidszorg of behuizing hebben. „Zij zullen niet in stilte blijven", zei hij. „Zij leren het een en ander over hun lot, en vergelijken dat met het on ze". Eisenhower zei te geloven dat een explosie onafwendbaar is als het wes ten niet optreedt. „Het is de grootste taak die de wereldsamenwerking wacht. Wij, ook de Russen dienen ons hiermee te belasten en op gemeen schappelijke basis aan de oplossing meewei-ken, zodat de (onderontwik kelde) volkeren hun gerechtvaardigde verlangens kunnen bereiken". Macmillan scheen EiEsenhower te overvallen toen hij, bij een korte ge- dachtenwisseling over de handel, op merkte dat Amerika op het gebied van de zware industrie Engeland veel geholpen heeft. „Ik zou willen dat U dat ook kon doen op het gebied van textiel. Misschien bent U ertoe in staat". Die opmerking sloeg op de handels barrières die Amerika heeft opge worpen. Eisenhower negeerde hem. Hij praatte verder over de wereld handel, waarbij kennelijk ook de han delsbetrekkingen met landen achter het Uzeren Gordijn waren inbegre pen. Toen gisteren bekend werd dat president Eisenhower voor zijn vertrek naar Parijs geen perscon ferentie zou geven, is in de Lon- dense perswereld die versterkt is met vele tientallen buitenlandse journalisten grote opschudding ontstaan. „Waarom wel voor de Duitsers en niet in Engeland „Ik geef nooit een reden op voor een besluit van de pre sident" zei Eisenhowers woordvoer der. James Hagerty, nogal scherp. Harold Evans, de woordvoerder van premier Macmillan, kon al even wei nig troost schenken. Hij wilde de suggestie dat de Engelse premier dan tenminste een persconferentie moet geven wel noteren, maar kon niets toezeggen. Zowel Hagerty als Harold Evans, deelden mee, dat de besprekingen tussen Eisenhower en Macmillan „hoogst nuttig" waren geweest in de voorbereiding van de komende ont moetingen tussen Eisenhower en Kroesjtsjew. Beiden verklaarden dat de besprekingen meer een „gesprek" waren en dat het te formeel zou zijn te spreken over een „akkoord" tus sen beide staatslieden. Gezaghebbende diplomatieke zegs lieden verklaarden eerder dat de bel de mannen een algemene overeen stemming bereikt hebben over „een krachtige maar soepele" politiek ten opzichte van Kroesjtsjew. De presi dent zou een krachtig standpunt in nemen omtrent grondbeginselen, maar tegelijkertijd te kennen geven dat het westen bei-eid is met de Rus sen te onderhandelen over een beëin diging van de koude oorlog. Maandagmiddag heeft de Ameri kaanse president in Winfieldhouse, waar hij zijn intrek heeft geno men, de Spaanse minister van bui tenlandse zaken, Fernando Maria Castiella, ontvangen. Castiella is zaterdag speciaal voor dit onder houd naar Londen gevlogen. Dins dag zal hij zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, ontmoeten. Adviseurs van generaal De Gaullel zou mogelijk zijn omdat De Gaulle hebben maandag in Parijs te ver- bijzonderheden over de kracht der re- staan gegeven dat de Franse presi- PP PJ dent, die zondag van zijn bezoek van vier dagen aan Algerije is terugge keerd een zekere mate van optimis me de besprekingen voorbereid die hij deze week met president Eisenhower zal voeren. Uit Londen ontvangen berichten hebben in ambtenlij ke kringen in Parijs een optimistische stem ming verwekt. Men gelooft dat de kansen gunstig zijn voor overeen stemming tussen De Gaulle en Eisenhower over Algerije, het be schikbaar stellen van Amerikaan se atoomgeheimen en gemeen schappelijke controle over Ame rikaanse kernwapens op bases in Frankrijk. De overeenstemming over Algerije Kroesjtsjew met gezin naar V. S. De woordvoerder van het Amerikaan se minister van buitenlandse za ken heeft bekendgemaakt, dat de Russische premier Kroesjtsjew naar de Verenigde Staten vergezeld zal worden door zijn vrouw Nina Pe- trowna, haar twee dochters Julia Ni- kitisjna en Rada en Kroesjtsjews zoon Sergei Nikitowitsj. Het bezoek van Kroesjtsjew aan de Verenigde Staten duurt van 15 tot 27 september. Ook Kroesjtsjews schoon zoon Alexei Iwnowitsj Adjoebei zal van de partij zijn. Kroesjtsjews schoonzoon zal als cor respondent van de Izwestia de reis van zijn schoonvader verslaan. Julia en Rada zijn beiden gehuwd. Nikito witsj is 24 jaar en elektro.technische ingenieur. De meeste regelingen voor het bezoek van Kroesjtsjew aan Ame rika en dat van Eisenhower aan de Sowjet-Unie worden op basis van wederkerigheid getroffen. Het besluit van mevrouw Kroesj tsjew om met haar echtgenoot mee te gaan betekent waarschijnlijk, dat mevrouw Eisenhower de pre sident op zijn reis naar de Sowjet- Unie zal vergezellen. Belg uitgeleverd De 29-jarige grondwerker P. L. B. uit Antwerpen, die zoals bekend een roofoverval in Wustwezel heeft ge pleegd en er verder o.m. van verdacht wordt een pastoor in Ledeberg (bij Gent) te hebben vermoord, is giste ren naar de grens gebracht en over geleverd aan de Belgische politie. De man werd destijds in een Rotter dams hotel gearresteerd, waarna van Belgische zijde zijn uitlevering is ge- i vraagd. bellen heeft meegebracht, die Eisen hower zouden kunnen overhalen het Franse standpunt te steunen. In kringen die in nauw contact met De Gaulle staan verklaarde men maandag, dat de generaal in Algerije onder de inruk is gekomen van de vorderingen die het leger en de bur gerlijke overheid hebben gemaakt met de pacificatie, in het bijzonder in het gebergte van Kabylie, het laat ste bolwerk van de opstandelingen. Voorts zou De Gaulle getroffen zijn door het uitblijven van „energieke" kritiek in de zo gevoelige Algerijnse pers op de besprekingen die hij heeft gevoerd en zijn openbare uitspraken. Het thema van zijn verklaringen is geweest, dat de Algerijnen, als de rust en de orde eenmaal zijn hersteld, zonder onderscheid naar ras, kleur of geloof over de eigen politieke toe komst zullen kunnen beslissen. van prinses Wilhelmina sober gevierd De 79-ste verjaardag van prinses Wilhelmina ging niet gepaard met enig uiterlijk vertoon of officiële plechtigheid. De verjaardag werd alleen gevierd in de kring van de koninklijke fami lie waartoe koningin Juliana, prins Bernhard en de vier prinsessen gis teren op Het Loo bij Apeldoorn ver bleven. September brengt nazomer (Van onze weerk. medew.) M Een hogedrukgebied, waarvan het centrum van Schotland naar de Noordzee trekt zorgt ervoor, dat september, evenals verleden jaar, met zonnig na- f| zomerweer begint. De tempera- n tuur zal darbij geleidelijk tot n boven de 20 graden Celsius ko- men. De klimatologische zo- mer, berekend over juni, juli en augustus, ligt juist achter ons. H De gemiddelde etmaaltempera- n tuur bleef in De Bilt juist even beneden die van 1911 en 1947. §1 Het was een droge zomer met H in Vlissingen totaal ruim 100 mm regen, hetgeen na 1921 niet meer was voorgekomen. M Over de periode van 1 mei tot op heden kreeg De Bilt 170 M EE uren zonneschijn, hetgeen in 4 li opeenvolgende maanden niet eerder is geregistreerd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll ADENAUER IN RADIOREDE: Streven naar vriendschap met Poolse volk De Westdnitse bondskanselier dr. Adenauer heeft op de vooravond van de 20e verjaardag van Hitiers aanval op Polen en het begin van de Tweede Wereldoorlog een rede gewijd aan de kwestie van de verbetering der be trekkingen tussen Bonn en Warschau. Adenauer zegt hierin nogmaals te Bejaarde man in woonark overvallen In de nacht van zaterdag op zondag is, naar eerst thans bekend wordt, in Nieuw-Amsterdam de 78-jarige woon arkbewoner H. J. Kuik door drie jon ge mannen overvallen en beroofd. Het spaargeld van de heer Kuik ten bedrage van 600 werd meegenomen, alsmede de portefeuille, waarin het geld werd bewaard. De heer Kuik werd gewekt door het verbrijzelen van een raam. Een der overvallers kwam door dit raam naar binnen en dwong de man zijn geld af te geven. Zijn twee handlangers kwa men via de deur van de woonark binnen. Inmiddels heeft de politie een drietal jonge mannen, afkomstig uit Nieuw- Amsterdam, als verdachten aange houden. De heer Kuik liep geen li. chamelijk letsel op. willen verklaren, hetgeen hij in de afgelopen tien jaar als bondskanse lier vaker gezegd heeft, dat Duits land er naar zal streven een grond slag te leggen van begrip, achting en genegenheid tussen het huidige Duits land en het Poolse volk, zodat op deze basis een werkelijke vriendschap moge groeien. Het sympathieke Poolse volk, aldus Adenauer, heeft langer dan een eeuw geleden onder de politiek en gewa pende twisten in Europa, zonder er in enig opzicht schuld aan te hebben gehad. Drie keer werd Polen ver scheurd en verdeeld. Twintig jaar ge leden werd 't het eerste slachtoffer der laatste oorlog, toen het Duitsland van Hitier en de Sowjet-Unie het land binnenvielen en het wreed ver woestten. „Het Duitsland van vandaag is een ander Duitsland dan dat onder Hitier", zo gaat Adenauer verder. „De triomfale ontvangst, die het Duitse volk enkele dagen geleden de zegevierende legerleider tegen Hitler-Duitsland bereidde, bewijst levendiger dan woorden dit kun nen, hoe diep de verandering is die de houding van het Duitse volk tegenover het nationaal-socia- lisme, zijn leer en zijn daden heeft ondergaan. Daarom zeg ik uit innerlijke overtui ging, dat dit Duitsland, het nieuwe Duitsland, eens een goede buur van Polen zal worden". RUIMTEPROBLEEM THANS OPGELOST Hernieuwde pogingen voor omzetting in openbare leeszaal De openbare uitleenbibliotheek te Goes heeft een nieuwe en betere huisvesting gekregen. Na meer dan tien jaar in een veel te klein pand aan de Singelstraat te zijn geweest, is de leeszaal thans verplaatst naar de voor malige Vakschool voor Meisjes aan de Vlasmarkt. Drie gedeel telijk verbouwde en modern in gerichte lokalen staan nu ter be schikking van de bibliotheek, die hiermee drie maal zoveel ruimte heeft gekregen. Geen wonder, dat bestuur en perso neel van de vereniging „Open bare leeszaal en bibliotheek" 'n zucht van verlichting slaakte, toen de vele duizenden boeken in niet minder dan 275 kis ten verpakt veilig en wel in het nieuwe pand aan de Vlas- markt waren afgeleverd.... Tot nu toe heeft de in september 1948 opgerichte leeszaal een gezonde groei doorgemaakt, zij het onder bij zonder moeilijke omstandigheden. Het boekenbezit is meer dan verdub beld in die periode, zodat men lang zamerhand met een nijpend ruimte tekort kwam te zitten. Gelukkig was steeds een deel van de circa 8000 boeken, waaronder rond 1500 voor de jeugd in circulatie, want an ders had het er bepaald hopeloos uil- gezien.... Nu kon men de boeken nog bergen door de rekken langs de wan den tot een hoogte van drie meter aan te brengen! Een behoorlijke na slaggelegenheid was er eenvoudig niet, omdat men daarvoor geen ruimte had. De jeugdbibliotheek was ondergebracht in een kamertje, ei genlijk niet meer dan een hokje. Het behoeft geen betoog, dat het onder dergelijke omstandigheden uitermate moeilijk werken was voor de personeelsleden. Zij maakten er echter van, wat er van te maken was en menig lees zaalbezoeker kan getuigen, dat het altijd wel iets goeds was. De jaarcijfers wezen ieder jaar weer uit, dat de leeszaal zich in een groeiende belangstelling mocht verhengen. Voor het bestuur was dat een extra stimulans om zo spoedig mogelijk de beschikking te krijgen over een groter pand. Welnu, vorig jaar kreeg men hierbij de wind in de zeilen. De Vakschool voor Meisjes aan de Vlasmarkt kwam leeg en B. en W. bleken niet ongenegen enkele lokalen van de voormalige school te bestemmen voor de leeszaal. Ruimte De raad stelde een krediet beschik baar voor gedeeltelijke verbouwing en vernieuwing van drie lokalen, die links en rechts naast de hoofdingang zijn gelegen. In de afgelopen maan den is hier heel wat tot stand geko men. Van muffe klaslokalen zijn de (Zie slot pag. 2 kol. 5) President Eisenhower en -premier Macmillan hebben zondagmorgen een dienst bijgewoond in de kerk te El- lesborough. Foto: president Eisenho wer, premier Macmillan en vicaris C. N. White verlaten het kerkgebouw. Giraf je geboren in Blijdorp De zesjarige giraffe Kathe uit diergaarde Blijdorp heeft gis- f| - teren het leven geschonken aan 1= een dochter, een giraf je van 1.70 meter lengte, dat de naam r_ Wilhelmina ontving. Het is vermoedelijk de eerste giraffe, die in Nederland geboren werd. Moeder en kind maken het uit- stekend. n illllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllillli Het weer in Europa Den Helder, regenbui Ypenburg, half bewolkt Vlissingen, licht bewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, licht bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid-Limburg, zwaar bewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, licht bewolkt Brussel, licht bewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, half bewolkt Berlijn, zwaarb ewolkt Frankfort, onbewolkt Miinchen, licht bewolkt Zilrieh, licht bewolkt Genève, onbewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbrück, onbewolkt Belgrado, zwaar bewolkt Athene, onbewolkt. Rome, onbewolkt Ajaccio, zwaar bewolkt Madrid, geheel bewolkt Mallorca, half bewolkt Lissabon, zwaar bewolkt l gister- 13 gr. 20 gr. 19 gr. 19 gr. 19 gr. 20 gr. 21 gr. 20 gr, 17 gr. 21 gr: 17 gr. 16 gr. 21 gr. 20 gr, 20 gr. 19 gr. 22 gr. 24 gr. 21 gr. 25 gr. 17 gr. 20 gr. 16 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 19 gr. 20 gr. 19 gr. 28 gr. 26 gr. 29 gr. 30 gr. 25 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond NOORDOOSTELIJKE WIND Droog en zonnig met Iets hogere middagtemperaturen. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en oost. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medew.) Ook vandaag zonnig en droog strand weer. Zwakke wind tussen noord en oost. Overdag ongeveer 20 graden Celsius. Zeewater 19 graden Celsius. Vooruitzichten: Enkele dagen met zonnig strandweer en iets warmer. ZON EN MAAN 2 september Zon op 5.51 onder 19.28 Maan op 5.05 ondei; 18,51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1