PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT OVEREENSTEMMING TUSSEN EISENHOWER EN MACMILLAN Steun van voor bevolking West-Berlijn Ramp in Leeuwen: 3 boerderijen verwoest Achter de schennen van Zeeuwse scholen BILT BIJ MIDDELBAAR ONDERWIJS TEKORT VAN 2289 LERAREN 202 jaargang - no. 204 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw., fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 31 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per rnm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 26 cent meer. Giro no. 359300 P Z C. Middelburg Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Bereid tot gesprek met Kroesjtsjew Algerijnse kwestie: Frans probleem Versterking van de NAVO President Eisenhower heeft zaterdag en zondag besprekingen gevoerd met de Britse premier Macmillan. Volgens waarnemers heeft de Ameri kaanse president volledig het vijfledige doel, dat hij zich voor zijn Europe se reis had gesteld, bereikt 1. Bevestiging van de westelijke eensgezindheid om, desnoods met geweld, op te treden tegen agressie en de defensieve kracht, die voor gemeen schappelijke veiligheid nodig is, te bewaren; 2. Overeenstemming te bereiken over de manier waarop realistisch met de Sowjet-Unie kan worden onderhandeld over de eerste stappen ter op lossing van de ingewikkelde problemen der algemene ontwapening, het verdeelde Duitsland en andere kwesties. Beide leiders waren het naar verluidt geheel eens over de noodzakelijkheid de bevolking van West-Berlijn te steunen en te trachten een aanvaardbaar begin te maken met de hereniging van Duitsland; 3. Nauwe Brits-Amerikaanse samenwerking; 4. Versterking van het Noord-Atlantisch Verdrag. Maatregelen hiertoe werden zaterdag besproken. Beide staatslieden achten dit de hoeksteen van de westelijke buitenlandse en defensiepolitiek in het conflict tussen oost en west; 5. Vergroting van de economische hulp aan industrieel onvoldoende ont wikkelde gebieden, hetgeen nodig wordt geacht om de economische concurrentie van de Sowjet-Unie te slaan. Naar verluidt hebben bovendien pre sident Eisenhower en premier Mac millan volledige overeenstemming over de fundamentele benadering van de komende besprekingen van de president met Kroesjtsjew bereikt, aldus is zondagavond door diploma tieke waarnemers te Londen ver klaard. De Britse en de Amerikaanse leider hebben gelijke opvattingen ten aan zien van alle grote problemen, met inbegrip van hun ideeën omtrent een mogelijke topconferentie tussen oost en west, aldus de waarnemers. De beide staatslieden besloten Kroesjtsjew te laten weten dat zij bereid zijn ernstige onderhande lingen te voeren zodra deze een werkelijk begin wil maken met het breken van het ijs in de koude oorlog. Eisenhower en Macmillan zijn van mening dat president De Gaulle al leen in staat is een oplossing voor 't Algerijnse probleem te vinden en dat Engeland en de Verenigde Staten hem moeten helpen bij zijn pogingen. Voor Engeland en de V. S. vormt het Algerijnse vraagstuk een Frans pro- bleef en men is er te Londen van overtuigd dat De Gaulle een liberale oplossing van dit probleem nastreeft. President Eisenhower en zijn advi- stormloop op boeken (Foto P.Z.C.). seurs zijn zeer onder de indruk van de geestdrift van de Duitse en Britse bevolking en diplomatieke waarne mers te Londen geloven dat deze grote demonstraties van 't publeik een ver sterking van de positie van president Eisenhower bij zijn komende bespre kingen met Kroesjtsjew betekenen. De president heeft Adenauer en Mac millan verzekerd dat zijn besprekin- fen met de Sowjet-leider geen onder- andelingen zullen zijn en dat hij de westelijke staatslieden onmiddellijk zal raadplegen indien Kroesjtsjew met nieuwe veelbelovende voorstellen komt. Churchill Winston Churchill is zondag met het tweemotorig straalvliegtuig, de „Ca- ravelle" van Air France van Nice naar Londen gevlogen voor een ont moeting met Eisenhower. Mevrouw Pandit President Eisenhower zal morgen mevrouw Pandit, de hoge-commis- saris van India in Londen, ontvan gen, aldus is door het commissa riaat meegedeeld. De Amerikaan se president had om dit onderhoud verzocht. De perschef van Eisen hower, Bagerty, sprak zondag te gen dat de president na zijn be sprekingen te Parijs een bezoek aan India zal brengen. Boodschap De Spaanse minister van buitenland se zaken, Castiella, zal president Elsenhower, die hij vandaag te Lon den ontmoet, een boodschap overhan digen van generaal Franco. De Spaan se minister zal de Amerikaanse pre sident ontmoeten ten huize van de Amerikaanse ambassadeur te Lon den, Whitney, alwaar Eisenhower lo geert. Men vermoedt dat de boodschap van de Caudillo betrekking heeft op de taak van Spanje in de westelijke we reld, militair bezien. Ook de Spaans- Amerikaanse betrekkingen zouden aangeroerd worden. SPEELDEN KINDEREN MET VUUR? Veertien mensen dakloos In het blaas en Waalse dorpje Leen- wen-Beneden heeft zondagmiddag 'n hevige brand gewoed, waardoor drie boerderijen geheel en één gedeeltelijk zijn uitgebrand. Veertien mensen werden dakloos. De brandweren van Wamel, Leeuwen, Druten en Tiel hadden met kracht de strijd tegen de vlammen aange bonden. De brand ontstond in de boerderij tisch hopeloze taal:, want het in van de familie Kerkhof. Omdat deze woning met riet was gedekt grepen de vlammen snel om zich heen. Door de vrij felle noordoostelijke wind sloeg de brand over naar de boerde rij van de familie Arts, waarvan het gehele achterhuis in vlammen opging. De rest van de boerderij kon men behouden. De brandweer stond voor een prak- brand geraakte stro vormde ook een groot gevaar voor het koelhuis en de woning van de heer Van Gelder. Door nathouden kon men hier erger voorkomen. Minder gelukkig waren de twee fa- President. Eisenhower met de Britse koninklijke familie in de tuin van kasteel Balmoral. Veiligheidsmaatregelen voor Eisenhower Voor het 48-urig bezoek dat pre sident Eisenhower aan Parijs zal brengen treft de Franse politie uitgebreide veiligheidsmaatrege len. Eisenhower die vertrouwelij ke besprekingen met De Gaulle zal voeren, wordt woensdag in Parijs verwacht. Tijdens zijn verblijf zullen bijna 3000 politiemannen en brandweer lieden de president omringen, ter wijl hij bij zijn autoritten door Parijs door veertig gemotoriseer de agenten zal worden begeleid. Als president De Gaulle hem ver gezelt zal het escorte negentig man omvatten. Gewapende Franse politie-agenten zullen langs de route die de Amerikaanse presi dent zal volgen, staan opgesteld. Dé. brandweerlieden zullen strate gische punten op de daken inne men. Zij zijn de enigen die zich volgens de Franse wet op de da ken mogen bevinden. Eisenhower zal gedurende zijn be zoek voortdurend in verbinding met Washington blijven. milies Van Wamel. Zeer onverwacht geraakten deze boerderijen, die aan de overkant van de weg stonden in lichterlaaie. Zij gingen in de vlam men op. Riet moeite slaagde de brand weer er in, drie onde boerderijen te behouden. Naar de oorzaak van de brand stelt de rijkspolitie een onderzoek in. In het dorp zelf gaat het ge rucht, dat de brand in de woning van Kerkhof zou zijn ontstaan, doordat kinderen met vuur had den gespeeld. Zaterdag brandde de boerderij van de landbouwer K. C. van Loon te Nieuwe Tonge uit. Het woonhuis kon worden behouden en landbouwwerk tuigen konden worden gered. Ook de boerderij van de heer G. Enthoven in Nieuw Vennep is door het vuur verwoest. „ONTWIKKELING IN DALENDE LIJN" Nog steeds overleg over salarissen De ontwikkeling van het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs gaat nog steeds in dalende lijn. Het aantal onbevoegd gegeven lessen is bijna vijf en twintig procent, voor Frans bijv. ruim veertig procent, 1430 lessen zijn niet gegeven en het tekort aan bevoegde leraren is 2289. Alle maal getallen, die ondubbelzinnig dc aftakeling van het V.H.M.O. demon streren. Aldus .de heer S. Roodenburg, voor- Twee doden bij autobotsing Op de weg Breda—Tilburg in de na bijheid van het zwembad Surae zijn zaterdag bij een auto-ongeluk de 36- jarige caféhouder uit Tilburg J. van Berkel en de 44-jarige kelner A. van Esch, eveneens uit Tilburg om het leven gekomen. De auto naderde vanuit de richting Breda met een grote snelheid het dorpje Dorst, passeerde een vracht auto, waarbij de wagen links op de weg terecht kwam en heeft toen waarschijnlijk geen kans gezien de tegenligger te ontgaan. In deze tegen- liggende auto zaten de fabrikant M. Gooijaards uit Goirle en zijn dienst bode mejuffrouw C. van der Wouw. Zij werden gewond. Nepal heeft bij communistisch-Chlna geprotesteerd tegen een decreet, waarbij is bepaald dat het Chinese geld voortaan het enige wetige betaalmiddel in Tibet zal zijn. Volgens functionarissen te Kat- mandoe, de hoofdstad van Nepal, heb ben de Chinezen de Nepalese handelaars niet bijtijds gewaarschuwd, waardoor de ze zich voor een bankroet zién geplaatst. VOOR WIE DE SCHOOLBEL LUIDT.... Drukte in de.... vakantietijd IN DEZE LAATSTE dagen van augustus liggen de schoolgebou wen in Zeeland nog leeg en ver laten de voetstap van een en keling klinkt hol door gangen en lokalen en het heeft er veel van weg of heel het „schoolbe- drijf" prinsheerlijk op zijn lau weren rust. Maar ook hier is het de schijn die bedriegt. Want menigeen voor wie straks op 1 september de schoolbel weer zal luiden is al dagen en in sommige gevallen zelfs al weken in de weer. Met name hoofden van la gere- en uloscholen en directeu ren van middelbare scholen, maar ook concierges én... de scholieren zelf. Roosters moeten opgesteld wor den boeken besteld loka len schoongemaakt schroef jes ingedraaid agenda's ge kocht... Kortom die laatste vakantietijd is een drukke tijd voor wie de schoolbel luidt... Etuitje van oma De zesjarige Bertus Renshof uit Zie- rikzee is dezer dagen voor het eerst naar de „grote school" geweest. Met onder zijn arm geklemd het etuitje van oma, want dat is traditie bij de familie Renshof. Alle zes de kin deren hebben op hun beurt het etuitje van oma mee naar school gekregen en Bertus heeft op die regel geen in breuk gemaakt. Hij is alleen gegaan. „Hij zou het alleen maar gek hebben gevonden, wanneer er iemand met hem mee was gegaan", verklaarde me vrouw Renshof, die wel enige erva ring heeft met schoolgaande kinde ren. Haar dochter Jacomijntje nu 12 jaar oud gaat voor het eerst naar de mulo. Met advies van papa en mama schafte de dochter des hui zes zich zelf de benodigde boeken aan, die zij per 1 september zal gaan gebruiken. Erg schokkend verloopt de over gang van vakantie-naar schooltijd in het gezin Renshof overigens niet. „Wij vinden het prettig om samen vakantie te hebben, maar de kinderen vinden het ook ple zierig om naar school te gaan", aldus de vrouw des huizes in dit Zierikzeese gezin, dat het luiden van de schoolbel klaarblijkelijk wel bijzonder rustig n CONCIERGE M. Robijn van 't Oost- burgse Koningin Wilhelmina Lyceum kent z'n rakkers, 't Zijn goeie jon gens, ze zijn niet kwaad, alleen wel eens een beetje speels. Dan draaien ze schroeven uit de stoelen en Joost- weet, waar ze ze laten. Drie weken vakantie heeft hij, maar in de weken, vóórdat de school weer begint, moet hij weer op zijn post zijn. Om de schroefjes en Joost-weet, waar hij ze vandaan haalt weer op hun plaats te brengen De taak van de heer Robijn be perkt zich uiteraard niet tot het aanbrengen van schroefjes in stoelen, banken en tafels. Ondanks het feit. dat de amanuensis van het lyceum met een kwieke jongedame de admi nistratie van de school voert en ook bij het boekenfonds de belangen van de leerlingen behartigt, blijft er ge noeg voor hem over. Als straks de leerlingen binnenkomen, moet alles blinken. Dat is in de eerste plaats de taak van de werksters, waarvoor hij in deze laatste weken met zorg de „overuren" heeft uitgestippeld. Alles loopt hij na. De leerlingen moeten veilig onder de aan lange staven bungelende lampen kunnen plaatsnemen. Hij hangt ze recht en controleert of de bevestiging in het plafond van een hechtheid is, waar men een heel schooljaar op kan reke nen. Niet, dat hij eraan gaat han gen. Dat zou te ver voeren. Een concierge blijft concierge en een school is geen circusMaar (Zie slot pag. 2 kol. 5) zitter van het genootschap van lera ren aan Nederlandse gymnasia en lycea, dat zaterdagmorgen in het Eykmanhuis te Driebergen het open baar gedeelte hield van zijn 129ste algemene vergadering. Van de noodzakelijkheid van één wet, die alle vormen van onderwijs tussen lager en hoger onderwijs zal regelen (de z.g.n. mammoet-wet) toonde de heer Roodenburg zich niet overtuigd. „Een zeer onrust baren plan" noemde hij het scholenplan, waarin scholen moeten worden opgenomen om voor subsidie of erkenning in aanmerking te komen. Inzake de strijd over de leraren-sala rissen deelde de voorzitter mee, dat er over déze kwestie nog steeds on derhandeld wordt. Tegenover minis ter Toxopeus staat het genootschap op het standpunt, dat er een gelijk maximum-salaris in de onderwijs- en ambtelijke sector dient te zijn. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur. Den Helder, zwaar bewolkt, Ypenburg, licht bewolkt, Vlissingen. onbewolkt, Eelde, half bewolkt De Bilt, half bewolkt. Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, licht bewolkt. Zuid-Limburg, licht bewolkt Helsinki, geheel bewolkt, Stockholm, zwaar bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, zwaar bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, half bewolkt, Amsterdam, regenbui, Brussel, licht bewolkt Luxemburg, licht bewolkt, Parijs onbewolkt. Bordeaux, onbewolkt, Grenoble, zwaar bewolkt, Nice, zwaar bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt, Frankfurt, licht bewolkt. München, zwaar bewolkt, Zürich, onbewolkt, Genève, onbewolkt. Locarno, zwaar bewolkt, Wenen, zwaar bewolk.t Innsbrück, zwaar bewolkt, Belgrado, geheel bewolkt, Athene, half bewolkt, 10 gr. 19 gr. 19 gr. 18 gr. 19 gr. 19 gr. 20 gr. 19 gr. 12 gr. 14 gr. 19 gr. 14 gr. 16 gr. 21 gr. 20 gr. 20 gr. 17 gr. 22 gr. 24 gr. 17 gr. 20 gr. 16 gr. 18 gr. 20 gr. 23 gr. 20 gr. 15 gr. 24 gr. Rome, half bewolkt. Ajaccio, zwaar bewolkt, Madrid, zwaar bewolkt, Mallorca, onbewolkt, Lissabon! zwaar bewolkt, 28 gr, 25 gr. 28 gr'. 30 gr. 26 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavona WISSELENDE BEWOLKING. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwak ke wind tussen noord en noordoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag iets gunstiger strandweer, met flinke opklaringen. Temperatuur in de middag 19 h 20 graden C. Zee water: 19 gr. Zwakke noordelijke wind. Vooruitzichten: Vrij zonnig en over dag iets warmer. ZON EN MAAN 1 september Zon op 5.50 onder 19.30 Maan op 3.55 onder 18.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1