Today, more than ever KENT Op schorren bij Kortgene: twee jachthavens en 100 bungalows... Zeeuwse Almanak VAN iivin TOT Tentoonstelling „Zeeuws volkssieraad" te Goes SHETLAND-SHOW OPENDE IN MIDDELBURG ZIJN POORTEN SCHOUWSE FRUITTELERS FEL TEGEN NIEUWE WATERBRONNEN Rekest met verzoek om schaderegeling Hoofd Vlissingse B.B. uit functie ontheven Auto uit Middelburg bij Lewedorp op vrachtwagen Agenda a PROV INOl ALE ZEEÜW8E GOURANT ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 grootse plannen nog aantrekkelijker Verwezenlijking eerst na afsluiting Veerse Gat en Zandkreek mogelijk De plannen voor de stichting van een groot internationaal watersportccn- trurn op de schorren vóór de Noordbevelandse gemeente Kortgene, die ruim twee jaar geleden voor het eerst werden gelanceerd, gaan er hoe lan ger hoe aantrekkelijker uitzienBestond de eerste opzet uit de aanleg van een jachthaven, thans is er reeds sprake van de aanleg van twee jachtha vens, één voor tweehonderd schepen en één voor zestig vaartuigen. Over wogen wordt voorts om honderd bungalows en een hotel te bouwen, alsme de twee constructiewerkplaatsen en een kleine scheepswerf. De plannen, die thans nog door de verschillende instanties worden bestudeerd, zullen eerst verwezenlijkt worden na afloop van de Zandkreek en het Veerse Gat. De uitvoering van het Drie Eilanden- plan, waardoor tussen Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland een meer ontstaat, brengt voor deze stréken ongekende recreatieve mogelijkheden met zich mee. Zo kwam het, dat Kort gene en de tweede stad van België, Antwerpen, elkaar vonden: de leden van de. Royal Yacht Club de Belgique zochten reeds lang naar een geschik te waterplas, waar zij zich rustig aan het watersport konden wijden en juist Kortgene kon hen dit alles bie den. De eerste plannen tot het aan loggen van een" jachthaven, datereu uit pegin 1957. Het plan kwam erop neer, dat men ten oosten van de hui dige veerdam, die na het gereedko men van de dam door de Zandkreek zijn betekenis voor het grote verkeer verliest, op de schorren een jachtha ven van 500 bij 300 meter zou aan leggen. De haven zou derhalve een opper vlakte krijgen van 15 ha en aan niet minder dan vijfhonderd grote f Advertentie) ïu de Pharmqceutische zaak A, C, van der Rest haalt U alles voor lichaams- en gezondheidszorg L. Kerkstr. 43 - GOES - Tel. 3468 Vakkundige bediening. en kleine jachten een ligplaats lcunnen bieden. Inmiddels zijn de plannen alweer twee keer gewij zigd. Het huidige plan, dat ook door de diverse instanties gunstig is ontvangen, voorziet in de aan leg van 'n jachthaven voor slechts tweehonderd schepen. Deze jacht haven is geprojecteerd ten oosten van de veerdam en beslaat een oppervlakte van ongeveer 5 ha. Bungalows Op de oostelijke schorren de ge meente Kortgene heeft hier ongeveer 20. ha schor in erfpacht gekregen van de Ambachtsheerlijkheid ïs voorts plaats voor de bouw van niet minder dan 80 bungalows. Aan de voet van de huidige zeewering, op circa 4 meter N.AJP. kunnen nog eens twintig bungalows worden op getrokken, van waaruit men éen schitterend uitzicht over de Zand kreek heeft. Het bungalowpark be slaat een dergelijke oppervlakte, dat grote stukken grond onbebouwd blij ven, die van een gevarieerde be planting- zullen worden voorzien. Aan de ingang van de langgerekte jachthaven is een clubhuis geprojec teerd voor de leden van de jachtclub. Tussen de huidige veerdam en de nieuw aan te leggen jachthaven is voorts plaats voor een hotel met een ruime parkeergelegenheid. De plannen, die straks alle door par ticulier initiatief verwezenlijkt moe ten worden, strekken nog verder. Ook ten westen van de veerdam heeft de gemeente de schorren (rond RUITERSUCCESSEN De Schouwse ruiters uit Dreisehor en de Eendrachtruiters uit Oud-Yosse- rneer hebben deelgenomen aan een concours hippique. te Zevenbergen, waar vooral de ruiters uit Dreisehor succes oogstten. In de klasse L. en M. van de achttallen behaalden deze Zeeuwen de eerste prijs. De Een drachtruiters keerden met de zesde prijs huiswaarts. In de klasse B startten 70 springrui ters. Tweeëntwintig kwamen zonder fouten rond en onder deze foutloze springers waren vier Schouwenaren, namelijk de heren J. van Oeveren met Jupiter, A. van Liere met Ibra him, N. van der Werf met Hannie en J. Stols met Arenko. Deze ruiters en de achttien anderen zonder fouten kwamen 's middags opnieuw op het veld. De heer Van Oeveren nam een gToot risico door zeer snel rond to f aan, hetgeen 's morgens velen pun- en had gekost. Tot ieders verrassing nam hij alle hindernissen zonder moei lijkheden in 68 sec. Dat was de snel ste tijd. De heer J. Kruisbeek uit Wil lemstad had 71.3 sec. nodig. De drie andere ruiters wierpen allen één hin dernis af, maar vielen toch nog in de prijzen. De uitslag was voor hen: A- van Liere 9, J. Stols 11 en N. van der Werf 15. Ook het nummer individuele dressuur leverde prijzen op voor de Zeeuwen. De heer J. de Wilde legde met Sultan beslag op de eerste prijs, de heren J. Stols met Arenko, J. van Oeveren met Jupiter, N. van der Werf met Hannie en P. Klompe met Anbertus ontvingen respectievelijk de tweede, derde en zevende prijs. De Schouwse Ruiters bereiden zich nu voor op de landelijke kampioenschap pen, die op 8 en 9 september m Utrecht worden gehouden. FOTO'S... Tot op heden hebben wij er helaas nog geen tijd voor gehadmaar zo dra de gelegenheid zich éven voor- doet, zullen wij niet nalaten naar Middelburg te snellen. Wat ze daar hebben aan een juioeeltje van heden daagse teohniek is namelijk de moei' te van het bezien bepaald wel waard. In drie minuten een foto in zelf- bedieningsstudio", leerden wij uit de P.Z.C. van gisteren en dat stukje proza uit het zakenleven" hebben wij figuurlijk gretig verslonden. Een geldstuk in de gleuf, blitzlampen flit' sen viermaal aan en de foto is ge maakt, zo ongeveer stond het er te lezen. Dan nog drie minuten wachten en er vallen vier omiamen nit weer een andere gleuf. Dé oplossing voor al degenen, die altijd pas in de laat ste minuut ontdekken, dat de pasfo to's op zijn, wanneer ze die dingen dringen nodig hebben voor paspoort of sollicitatie. Maar daarnaast een pracht run een gelegenheid voor de xjdélen onder ons jil'^t, voor U en ons, jawel. Zo maar, zonder omhaal, een foto van jezelf uit de gleuf, in luttele minut&i. Met als motief na tuurlijk dat die dingen altijd van pas komen'. 't Kon wel eens dringen worden in die automatiek... ZANDBAK KWIJT De werkzaamheden aan de hoofd verkeersweg dwars door Zaam slag zijn bijna voltooid. Dat is ple zierig nieuws voor de inwoners van Zaamslag en voor de automo bilisten, maar een strop voor de kleuters. Do kleintjes verliezen de zandbak vlak voor de deur en de weg wordt weer gevaarlijk, want ook de weg tussen Zaamslag en Zaamslag Veer is gereed en dat betekent, dat Zaamslag weer zijn portie krijgt van het verkeer, dat gedurende geruime tijd werd om geleid. De moeders van de kleu ters hebben evenwel een zorg min der: er komt geen zand meer door deur- en vensterkieren. Vooral door de droogte was dat een plaag. PRAALWAGEN... De .buurtvereniging „Vogelenzang" te Breskens is met de praalwagen, waarmee enige weken geleden het visserijfeest werd opgeluisterd, naar Knokke gereden om daar luister bij te zetten aan het bloemencorso. De luurtvereniging kreeg voor haar in zending de derde prijs in de afdeling „algemeen". NOG STEEDS AARDBEIEN..,. Onze correspondent in Westkapel- Ie meldde Iets bijzonders, de heer J. de Pagter, zo schreef hij, plukt nog regelmatig aardbeien. Het zijn vruchten van de tweede oogst, uitstekend van kwaliteit. EN NOG STEEDS GRANATEN.... Het wordt een beetje eentonig, maar in Zeeuwsch-Vlaanderen —is opnieuw een projectiel gevonden. De vondst betrof een mortiergranaat, die jaren lang gerust heeft in een sloot in de Canisvlietpolder. De opruimingsdienst ontfermde zich over de souvenir. MUNTEN Schreven wij een dezer dagen over een gepensioneerd P.T.T.-ambtenaar uit Amsterdam die een drie gulden stuk uit het jaar 1820 waarvan naar mep beweert ep slechts 200 zijn geslagen met een verwoede verza melaar ruilde voor een nieuw televi sietoestel, ook een Middelburgse ver zamelaar, de heer Qroenewegen, is in het bezit van zo'n geldstuk. Deze is echter uit het jaar 1824 en maakt deel uit van een complete serie van muntstukken uit deze jaren met de beeltenis van koning Willem I, inclu sief het gouden vijfje en gouden tien tje. Hoewel de heer Groenewegen ei genlijk geen „rasverzamelaar is deze munten gingen van grootvader naar vader op zoon zou hij ze toch niet graag missen. 5 ha) ln erfpacht gekregen van de Ambachtsheerlijkheid Kortgene. Evenals van de andere schorren, zal de akte hiervan volgende week maandag passeren, Hier 'zal o.m. de nieuwe gemeéntehaven van kortge ne worden gemaakt. Maar tussen de gemeentehaven en de vëerdam wil men een kleine jachthaven aanleg gen, die plaats geeft aan circa 60 boten. Een Antwerpse firma zal aan dit jachthaventje een constructie werkplaats bouwen voor het maken van plastic-boten. Voorts bestaat van particuliere zijde belangstelling om een scheepswerfje op te zetten en een tweetal jongelui uit Zuid-Hol land hebben plannen om een werk plaats voor herstel van motoren e.d. in te richten. Ook zouden zij motor boten willen verhuren. Nu de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek over anderhalf a twee jaar een feit wordt, bestaat meer en meer belangstelling voor het toekomstige watersportcenfrum Kort gene. Burgemeester A. Schuit die indertijd contact met de Antwerpe naren opnam, is in zijn verwachtin gen niet teleurgesteld. „Wel vind ik het jammer, dat de ambtelijke mo lens zo langzaam malen en thans nog gee-n enkele goedkeuring aan de plannen is gehecht", vertelde ons de eerste burger van Kortgene. Maar hoe hef, ook zij, de gemeente-Kor tge- ne blijft niet achter bij de ontwikke ling van de gemeente rond de Zand kreek en het Veerse Gat. Het staat vast, dat Kortgene voor de toe komst een nieuwe bron van welvaart heeft aangeboord! De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Zeeland, is voornemens tijdens de fruitweek van 12 tot 19 september a.s. in de wandel- kerk van de Grote Kerk te Goes een tentoonstelling te houden van Zeeuw se klederdrachten, gebruiksvoorwer pen en sieraden. Het motto van de expositie is: „Het Zeeuws volkssie raad". Twee Zeeuwen behaalden dirigenten-diploma Bij de afsluiting van de dirigenten cursus Rotterdam 1959, die door en met het Rotterdamsch Kamerorkest is gegeven onder leiding van Piet Ketting, zijn vier van de achttien cursisten beloond met een gastdiree- tie van dit orkest. Hierbij is ook Jo- sephus Ivens uit Hulst, die het or kest op het abonnementsconcert van 30 september a.s. zal mogen dirige- ven. Bij de overige geslaagden was ook de dirigent van net Middelburgs Kamerkoor, Bart Leijnse uit Middel burg. Centrale fokveedag te Axel De afdelig Oost Zeeuwsch-Vlaande. ren van de Vereniging tot Verbete ring van het Rundvee in Zeeland heeft dit jaar weer een regionale fok veedag voor dit gewest georgani seerd, welke gehouden zal worden op donderdag 34 september a.s. té Axel. Gezien de belangstélling welke hier- vqqr bestond in voorgaande jaren men denke slechts aan de aagen te Axel in 1957 én te Kloosterzande in i955 is het alleszins verheugend dat. thaqs weer de mogelijkheid open staat voor de veefokkers om een ver zameling rundvee van goede kwali teit uit eigen streek bij elkaar te zien. Er wordt een goede deelname verwacht. Burgemeester verrichtte officiële opening Vrijdagmiddag heeft de Shetland^ Show een middenstandstentoon- stelling met verschillende attracties op de Middelburgse Markt zijn oorten voor het publiek opengesteld. >e officiële opening verrichtte bur gemeester mr. Joli, de Widt, Vooraf gaande aan dit geheuren had de gra vin van Shetland, die een belangrijke plaats inneemt in de entourage van aeze show, vergezeld van de lieer L. J. van 't Westende, in haar gouden koets een tooht gemaakt door het centrum van de stad. Haar gevolg bestond hierbij uit een paar honderd jeugdige en uitbundige Middelburger tjes in ponywagentjes. Nadat de hooggeboren gravin met baar gevolg op het tentoonstellings terrein was gearriveerd hield de bur- gemeéster, die vergezeld was van zijn echtgenote en wethouder J. W. Kögeler, een openingsspeechje. Hier in sprak hij zijn verheuging uit over het initiatief om deze expositie ook in Middelburg te houden. Hij ver klaarde dat 't gemeentebestuur gro te belangstelling heeft voor het wel en wee van de middenstand, die naar zijn mening stellig niet te klagen zal hebben over de afgelopen zomer. In verband met een lichte keelaan doening van de gravin sprak in haar plaats de ceremoniemeester van de show een kort dankwoord. Na deze toespraken liet de gravin een kleine lintjesregen ..neerdalen". Allereerst waren de officiële gasten aan de beurt, die door de charmante gravin van Shetland werden bedacht met een herinneringsmedaille. Hierna maakte het gezelschap een rondgang over het tentoonstellingsterrein waar elk der exposanten ook een medaille kreeg aangeboden. Tijdens deze tocht werd o.a. een bezoek gebracht aan het waterorgel waar de organist Johnny Broekhoven een demonstratie gaf. De tentoonstelling blijft tot maan dag a.s. voor het publiek geopend. Vanmiddag is er als speciale attrac tie een kindermiddag met een grote poppenkast van Jan Klaassen en Ka trijn. Maandagmiddag krijgen de da mes het voor het zeggen op een „huismoedermiddag". Er worden de monstraties gegeven op het water orgel en de dames krijgen een trak tatie aangeboden, 's Avonds wordt er een quiz gehouden. waterleidingmij. wil uitbreiden De fruittelers en bloembollenkwekers van de Schouwse Westhoek hebben hun grieven kenbaar gemaakt tegen de plannen van de waterleidingmaat schappij Schouwen-Duiveland om de, bestaande 14 bronnen met drie uit te breiden. Tijdens deze vergadering, die vrijdagavond in liojel Bal te Haamstede werd gehouden, werd keer op keer de vrees geuit, dat de verdroglngsverschijnselen in de Schouwse Westhoek zullen verergeren. Bovendien grieft het de fruittelers en bloembollenkwekcrs dat over eep schadevergoeding niet wordt gesproken. Aan de hand van verschillende kaarten en grafieken toonde ir. Van 't Leven van de Cultuur Technische Dienst aan, dat de nieuwe winplaatsen nauwelijks van invloed zullen zijn op de gronden. Daartegenover stelde, ingenieur Groot van de Nederlandse Fruittelersorganisatie, dat de waterleidingmaatschappij steeds verder zal gaan. vangen en daarna kan worden terug gemalen. De heer D. Q. Mulock Hou wer uit Haamstede drong er sterk op aan vooral de juridische zijde van dit probleem nauwgezet te bestuderen, want hij was er van overtuigd, dat de maatschappij dan ongetwijfeld op die grond in haar doen en laten kan wordén beknot. Een suggestie die ook door de vergadering met instem ming werd overgenomen. De vergaderipg was bijkans unaniem van piening, dat getracht moet wor den de waterleidingmaatschappij aansprakelijk te stellen voor verdere uitdroging. Ingenieur Groot stelde het echter nog scherper: hij deed de suggestie de waterleidingmaatschap pij geen vergunning tot uitbreiding te geven alvorens er een behoorlijke schaderegeling is ontworpen. Vrijwel alle aanwezigen stelden zich achter deze suggestie. In de vorm van een rekest zal dit bij een bevoegde in stantie naar^ voren worden gebracht. Verschillende vragen werden nog aan- ingenieur Van 't Leven gesteld. Zo deelde hij mee, dat er niet dieper dan 40 meter wordt geboord, omdat an ders wellicht vevzilt water wórdt verkregen. Dit verziltingsgevaar is er ook wanneer de nieuwe putten niet oostelijk, maar westelijk van het pompstation worden aangeboord. De vergadering was evenwel van me ning, dat een proef in deze richting toch wel het minste is wat de water leidingmaatschappij kan doen. Tot nu too heeft de waterleiding maatschappij ongeveer 900.000 kubieke meter water per jaar aan de grond onttrokken. Wan neer de drie nieuwe bronnen aan geboord zijn, zal dit getal oplopen tot 1.100.000 kubieke nieter. Vol gens de berekeniug van de heer Van 't Leven zal de stand van het water dan 6lechts een decimeter dieper komen te liggen. Ingenieur Groot maalcte duidelijk, dat in 1985 ongeveer 1.400.000 ku bieke meter water onttrokken wordt, hetgeen een verlaging van bijna een halve nieter betekent. „En ik ge loof, dat de fruitteler zijn bedrijf dan wel aan de kant kan doen", zo voor spelde de heer Groot pessimistisch Wethouder M. den Boer van Haam stede, zelf ook gedupeerde, meende dat een verzoek aan de waterleiding maatschappij om die maatregelen fe nemen, waardoor de nadelige gevol- §en tot een minimum beperkt zullen lijven, alleszins gerechtvaardigd zijn. Hij sprak ook nog over het aan leggen van een sloot van Renesse naar Westenschouwen, waarin het afstromende water kan worden opge- Met ingang van 81 augustus a.s. is de heer A. Rorije ontheven uit zijn functie als hoofd Bescherming Bevol king te Vlissingen, De heer J. P. van der Leelie, plaatsvervangend hoofd Bescherming Bevolking is, in afwach ting van de benoeming van een op volger, door de burgemeester met de waarneming van genoemde betrek king belast. Een klasse apartl Want de heer L. J. van 't Westende mocht, dan de eer hebben om vrijdagmiddag naast de iravin van Shetland te zitten, toen te hooggeboren vrouwe in een gou den koets het Middelburgse markt plein opreed, de kinderen op de foto hadden óók een wagentje. Vanwaar- uit zij de eer hadden te beschou wen Weliswaar geen gouden koets, maar toch: een klasse apart (Foto's P.Z,C Advertentie Tussen de Sloedam en Lewedorp is vrijdagmorgen om tien uur pp de Zeeuwse rijksweg een personenauto, bestuurd door de heer J. de P. uit Middelburg in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen van dé B.T.O. uit Bergen op Zoom. Persoonlijke ongelukken deden zien bij deze botsing niet voor; wel was er veel materiële schade. Dc voor zijde van de personenauto werd ge heel ingedrukt; ook de vrachtwagen werd vrij ernstig beschadigd. De botsing ontstond, toen de heer De P. sterk moest afremmen voor een voor hem rijdende Belgische auto. Zijn auto slipte en botste hier door tegen het tegemoetkomende vrachtwagens tel. Benoeming directie-assistent cokesfabriek Sluiskil In de plaats van dr. M. E. H. Camps uit Terneuzen, die, zoals gemeld, be noemd is tot commercieel financier bij het voorzieningsagentschap der Eurotom te Brussel, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot di= rectie-assitent bij de Cokesfabriek te Sluiskil, de heer J. Bakx van Sint- Jansteen. De heer Bakx was voordien werkzaam als econoom aan de tapijt- fabriek N.V. „Clinge" te Clinge. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7 W\WwWWWWVWV\*A*W VANDAAG. Middelburg Electro: „GrSfin Marlza", 19, 21.15 u-, a.I.; Schouwburg: „Spaan se driften", 20 uur, 18 jaar; Prov. Bi bliotheek: tentoonstelling prentbrief kaarten van Vlissingen en Veere: 10— 12,30 en 13.30—18 uur; Miniatuur Wal cheren met tentoonstelling Deltaplan, 0—23 uur, opënluchtbal met medewer king van Clavioline Kwartet, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Rivalen der manege'*, 7 en 9 uur, 14 jaar; Luxor: „Lemmy Caution incognito", 7 en 9 uur, 18 jaar; Grote Markt: openlucht- ba^ 8—10 uur; Boulevard Evertsen: concert „Ons Genoegen", 7.30 uur; NolledJjk: vuurwerk, 10.45 uur. Goes Grand: Tartan vecht voor zijn leven, 7 en 9 uur, 14 jaar. MORGEN. Middelburg Electro: „Grafin Marlza", 15.30, 19, 21.15 uur, a.I.; Schouwburg: „Spaanse driften", 14.30, 20 pur 18 jaar; Miniatuur Walcheren met teq-' toonstelling Deltaplan 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „Rivalen der jnanege", 3, 7 en 9 uur. 14 Jaar Luxor: „Lemmy Caution incognito", 3, 7 en 9 xur, 18 Jaar; Irislaan: re vanche-toer-aoi v. c. Vlissingen, 19 Uur. Gpcs Grand: „Lassie's grote avontuur", 3 uur, i.l.; Tarzan vecht voor zijn le ven", 1 en 9 uur, 1* jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2