PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINA BEZET INDIASE GRENSPOSTEN Parachutisten moeten indringers verdrijven Schotten niet zuinig met gejuich voor Ike Aan SLOEPLAN moet blijvende prioriteit worden gegeven BILT Protest van Nehroe verworpen 202e jaargang - no. 203 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P.' B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 aug. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. 2425. adm. tel. 2094. Communistisch China heeft gisteravond de eis van India, dat Chinesé militairen de grensposten Kazimani, Limeking en Long- joe ontruimen, van de hand gewezen met het argument, dat het betrokken gebied deel uitmaakt van China. Dit is vrijdag offi cieel te New Delhi bekend gemaakt. De Chinezen hebben deze posten woensdag j.I. bezet. De Indiase regering heeft vrijdag middag valschermtroepen naar Limeking gezonden om de Chi nese troepen terug te drijven. India heeft het gehele gebied langs de noord-oostgrens, waar de Chinese communisten op Indiaas gebied zijn doorgedrongen, on der militair gezag gesteld, zo heeft premier Nehroe vrijdag in het parlement meegedeeld. Gedurende een „aanzienlijke tijd" was er in het grensgebied geschoten, maar er is tot dusver geen melding gemaakt van slachtoffers. Op Chinese kaarten al ingelijfd Nehroe deelde mee, dat dinsdag il. twee- tot driehonderd Chinezen het gebied van Soebansiri waren binnengetrokken. Eerst beschoten zij een Indiase wachtpost te Migyitin, waarna zij de twaalf man gevangen namen. Acht man wist echter te ontsnappen naar Longjoe. Deze post werd later ook door de Chinezen veroverd, nadat de 38 man van de Indiase bezet, ting zich had teruggetrokken naar de 30 km zuidelijker gelegen post Limeking. Ook de post Limeking viel later in handen van de Chine zen. Geen utopie in het Sloe Gedeputeerde Staten hebben aan minister Korthals een opmerke lijke brief geschreven, die vertaald uit het ambtelijke Neder lands op het volgende neerkomt; „Excellentie, wij begrijpen nu dat U geen geld hebt om de dijksverhogin- gen langs de Westerschelde achter elkaar af te werken. Dat is een ver velende zaak, waarover wij ons zor gen maken. Maar wees in elk geval zo goed het Zuidsloe van die vertra ging uit te zonderen, want die nieu we dijk daar is niet alleen nodig voor de veiligheid, maar óók voor de in dustrie. Vergis U niet, excellentie: niet alléén „De Schelde" heeft be langstelling voor dit plan, ook andere bedrijven willen hier wat doen. En tenslotte zijn we het er hélemaal niet mee eens, dat sommigen over het Sloeplan spreken als een utopie Ziehier een vrije misschien wat oneerbiedige vertaling van dit stuk. Wat daar voor opmerkelijks aan is? Twee dingen: in de eerste plaats dat Gedeputeerde Staten verklaren be grip te hebben voor een eventuele noodzakelijkheid de dijksverhogingen te temporiseren en in de tweede plaats het gebruiken van het woord „utopie". Beide punten willen wij hier nader toelichten. De .temporisering v.an de dijksver hogingen. Daarover werden in de jongste statenzitting enkele vragen gesteld, waarvan er één luid de: „Acht het college uitstel met het oog op de veiligheid aanvaardbaar?" Waarop een duidelijk antwoord van de andere zijde der tafel kwam: „Neen". Maar enkele dagen daarna trokken Gedeputeerden naar Den Haag om met minister Korthals over deze zaak te spreken, een bespreking waarover tot dusver alle partijen het zwijgen toededen. Men kon dus slechts gissen over hetgeen met name de bewindsman had gezegd. Gisteren evenwel verscheen het communiqué van het provinciaal bestuur, waarin melding wordt gemaakt van de hier besproken brief en daarin heet het, dat de brief geschreven is „in aanslui ting op het onderhoud" van Ged. Sta ten met de minister. Die mededeling is belangrijk, want zij betekent in feite de verbreking van het officiële stilzwijgen rond de bewuste bespre king. Welnu, uit de brief blijkt dus nu dat Gedeputeerden na het bezoek aan de minister „begrip" hebben gekregen voor zoals het letterlijk in het communiqué staat „de mogelijke noodzaak tot temporisering van de versterking der hoogwaterkeringen, ook die van die langs de Wester schelde, al geeft dit aanleiding tot bezorgdheid omtrent de eventuele gevolgen". Een begrip, waarvan ech. ter tijdens de statenzitting nog geen blijk werd gegeven. Uit deze gang van zaken mag men derhalve concluderen, dat tijdens de bespreking met de minister de be- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Drie weken tevoren hadden 200 Chi nezen Indiase wachtposten bij Sja- tangmoe in het gebied van Kameng gedwongen zich drie km terug te trekken. In het gebied van Ladach in Kasjmir hadden Chinese militairen de zes leden van een verkenningsgroep van de Indiase politie gevangen ge nomen. Later waren deze mannen vrijgelaten. Nehroe zei dat zijn regering bij Peking had geprotesterd en de waarschuwing had laten horen, dat elke aanval op de staten Bhoe- tan en Sikkim in de Himalaja als agressie tegen India zal worden beschouwd. Hij zei dat de Chine zen India er van hadden beticht, dat zijn troepen samenwerkten met de opstandelingen in Tibet. Dit had de Indiase regering ont kend. Volgens Nehroe moest men kleine grensincidenten door onder handelingen regelen. Dit keer ging het echter om „grote stukken In diaas grondgebied die de Chinezen op kaarten als hun gebied hebben aangegeven". De premier wilde echter niet aannemen, dat de inci denten een inleiding vormden tot iets emstigers. Vrijdagochtend is president Eisen hower van Londen naar Schotland gevlogen om koningin Elizabeth en prins Philip te bezoeken, die ver blijf houden in het kasteel Balmoral. Hier inspecteren koningin en presi dent de bij het kasteel opgestelde erewacht van de Royal Highland Fuseliers. Geen Sowjet-kernproeven als westen zich onthoudt De Sowjet-regering heeft besloten de kernproeven niet te hervatten indien de westelijke mogendheden zich even eens verder van experimenten ont houden. Slechts ingeval van hervat ting der kernwapenproeven door de westelijke mogendheden zal de Sow- jet-Unie zich vrijgesteld achten van haar belofte, aldus een verklaring van de Sowjet-regering die vrijdag door het Sowjet-persbureau Tass is gepubliceerd. De Sowjet-Unie, aldus vervolgt de verklaring, herhaalt dat zij bereid is onmiddellijk met de Amerikaanse en Britse regeringen een overeenkomst te tekenen over de staking van alle soorten kernproeven voor altijd. Zoals bekend maakten de V.S. deze week bekend dat zij de opschorting van de kernproeven aanvankelijk voor een jaar tot 31 oktober a.s. tot het einde van het jaar verlengen. Dit besluit werd genomen om de on derhandelaars te Genève meer tijd te geven tot overeenstemming te gera- Geen benadeelde weduwengroep Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Algemene Weduwen- en Wezen wet. Aanvankelijk werd er van uitgegaan, dat deze wet op 1 januari 1960 in werking zou treden. Er staat dan ook een bepaling in tengevolge waar van een weduwe recht zal hebben op pensioen als zij op 1 januari 1960 de leeftijd van zestig jaar had be reikt. Nu echter de wet reeds per 1 oktober 1959 in werking zal kunnen treden zouden weduwen die na 1 ok tober maar voor 2 januari zestig worden in tegenstelling tot de ge wekte verwachtingen geen recht op pensioen hebben. Dit nu achten staats secretaris Roolvink en minister Zijl stra blijkens hun memorie van toe lichting ongewenst. Vandaar dat zij voorstellen de desbetreffende bepa lingen zo te wijzigen, dat de leeftijds grens van 1 januari verschoven wordt naar 1 oktober. AMERIKAANSE PRESIDENT NAAR BALMORAL m Na de ovationele verwelkomingen die hem reeds in Bonn en in Londen van de zijde van het grote publiek ten deel waren ge- 1 vallen, wachtte president Eisenhower vrijdagochtend bij zijn 1 aankomst in Schotland, waar hij op kasteel Balmoral de gast van koningin Elizabeth zou zijn, een hartelijk welkom van de g zijde der koninklijke familie. Een straalverkeersvliegtuig bracht de president van Londen, waar hij bij de Amerikaanse 1 ambassadeur had gelogeerd, naar het vliegveld Dyce, waar hij door de hertog van Edinburgh verwelkomd werd. De auto- tocht van de Dyce naar Balmoral ging in traag tempo tenge- 1 volge van het enthousiasme van de Schotten die zich langs de route verzameld hadden cn zich niet zuinig betoonden met H toejuichingen. Koningin Elizabeth maakte een hartelijke geste door, in strijd met de bepalingen van het protocol, haar gast niet op de drempel van kasteel Balmoral op te wachten maar hem tot buiten het hek te gemoet te komen. De koningin werd vergezeld door prinses Mar garet. Het publiek dat zich bij het kasteel had opgesteld gaf er dui delijk blijk van dat het deze geste waardeerde. Toen de president verscheen bracht de militaire kapel der hooglanders een doedelzaksaluut en de erewacht presenteerde het geweer. „Wat aardig van U om mij uit te nodigen", zei hij bij de begroeting tot koningin Elizabeth. Na de inspectie van de erewacht wuifde Eisenhower met zijn hoed naar de menigte en begaf zich dan met de koningin, prins Philip en prinses Margaret per auto naar het kasteel. De koningin heeft de president, diens zoon John en prinses p Margaret vrijdagmiddag mee- p genomen voor een autorit van een uur in de omgeving van p Balmoral. Op de oever van Loch Muick voegden prins Phi- lip, de prins van Wales en prin- p ses Anne zich hij het gezel- p schap. Daar werd toen thee ge- p dronken. President Eisenhower zal waar- schijnlijk na zijn bezoek aan Pa, rijs naar Groot-Brittannië terug keren voor een verblijf op het kas teel Culzean in Schotland als het congres in Washington na „La- p bour Day" op 7 september bijeen blijft. Op Culzean heeft hij een stel vertrekken die hem door het Schotse volk zijn geschonken als blijk van dankbaarheid na de Tweede Wereldoorlog. Illllllllllllllllllillll Premier Macmillan heeft donderdag avond op het vliegveld van Londen president Eisenhower verwelkomd. Na de officiële ontvangst namen de president en de premier in een open wagen plaats, die hen naar de wo ning van de Amerikaanse ambassa deur in Londen bracht. (Télefoto) lllllllllllllllllllillllllilillllllllllilllllllllllllllilllllllllllilllllllllllllillllllllE Schotse zakelijkheid De huisvrouwen van Dyce hebben vrijdagochtend op Schotse wijze goede zaken ge daan. Nabij dit dorp ligt het vliegveld waar president Ei senhower aankwam voor zijn bezoek aan de Britse koninklij ke familie, die op het kasteel Balmoral verblijft. Doordat er geen publieke tele fooncel op het vliegveld is, wa ren de journalisten die de aan komst van het Amerikaanse staatshoofd bijwoonden, aange wezen op de enkele particulie re telefoons in het dorp. De huisvrouwen van Dyce wisten van deze omstandigheid goed gebruik te maken, want zij stelden hun telefoon beschik- p baar voor de meest biedende. Het resultaat hiervan was dat P iedere telefoonabonnee min- stens honderd gulden verdien- de. i| Vrouw stak met mes man in de rug Tijdens een echtelijke twist is de 49- jarige P. G. in zijn woning aan de Hogeweg te Venlo vrijdagmiddag door zijn vrouw aangevallen en met een mes in zijn rug gestoken. De man moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De vrouw is in verze kerde bewaring gesteld, GED. STATEN SCHRIJVEN MINISTER KORTHALS: Géén utopie: bedrijven tonen belangstelling voor dit project GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland hebben de minister van Verkeer en Waterstaat een brief gezonden over de temporisering van de dijksver hogingen langs de Westerschelde, welk punt onlangs ter sprake is geko men tijdens een onderhoud tussen minister en het college. Gedeputeerden verklaren in deze brief begrip te hebben voor de mogelijke noodzakelijk heid tot temporisering van de verhoging der hoogwaterkeringen, ook van die langs de Westerschelde, al geeft dit aanleiding tot bezorgdheid over eventuele gevolgen. Maar zij wijzen de minister nu met nadruk op de ge volgen van deze temporisatie indien die ook zou worden toegepast in het Zuidsloe. „Het gaat hier om een afsluiting van een bijzonder karakter" al dus het college. Immers, dit plan voorziet niet alleen in een gewenste ver korting van de zeewering, maar opent tevens de mogelijkheid een indus triegebied ter plaatse te ontwikkelen. In deze brief verwijzen Gedeputeer den nog eens naar de Zesde industria lisatienota, waarin wordt gezegd de denkbeelden ten aanzien van een havencomplex in het Sloe op korte termijn nader uit te werken. "Voorts zouden die projecten het eerst in aan_ merking komen* waarvoor: gok van ondernemerszijde belangstelling staat. be- Gedeputeerden verblaren de minister nu, dat niet alleen de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde'* belangstelling voor het Sloeplan heeft, maar dat ook anderen interesse to nen. Vandaar, dat Ged. Sta ten van mening zijn, dat aan de uitvoering van het Sloe- project blijvend prioriteit moet worden toegekend. Wil men de belangstelling van onder nemerszijde levendig houden en sti muleren, dan dienen de gronden in het Zuidsloe op korte termijn te wor den bedijkt, aldus het college. Met nadruk betogen Gedepu teerden dat zij het geenszins eens zijn met hetgeen wel wordt gesteld, dat industrievestiging in het Zuidsloe als een utopie zou zijn te beschouwen. Het college heeft een afschrift van deze brief gezonden aan de minister van Economische Za ken. In een begeleidend schrij ven hebben zij de bijzondere aandacht van deze bewindsman gevraagd voor het Sloeplan. KORTE PREDIKATIE EEN STEM VAN VELE WATEREN (Openbaring 1:15 en 14:2) Het was tijdens een vakantie in de bergen. Onze hotelkamer was recht tegenover een grote waterval gele gen. Boven op de berg kwam 'net water in kleine beekjes aanzetten. Op een zestig meter hoog punt kwam het bij elkaar en vandaar stortte het naar beneden in het dal. Dat was een machtig geluid. Dag en nacht ging dat maar door: een stem van vele wateren... Het gewest waarin wij wonen is ge noemd naar de zee. Eeuwig en altijd is er het machtig geruis van de gol ven, die breken op de kust. Wie gaat naar de stranden en dwaalt langs de vloedlijn kan het horen: een stem van vele wateren... Johannes, volgeling van Jezus en schrijver van het laatste bijbelboek, was verbannen naar Patmos, een klein bergachtig eiland. Het water stortte van de rotsen naar beneden. En rond het eiland was er altijd de golfslag van de Aegé'ische Zee. Over al een stem van vele wateren. Eens verscheen de verhoogde Chris tus iin een machtig visioen aan Jo hannes. De discipel hoorde zijn Mees ter spreken. Zijn stem was machtig en allesbeheersend. Hoe moest Jo hannes dat duidelijk maken aan de gemeente f Toen kwam het beeld van het water hem te hulp en hij schreef: Zijn stem was als een stem van vele wateren. Ja, machtig en als een stem van vele wateren is nog altijd de stem van Christus. Zij komt tot ons in de prediking der kerk. Zij spreekt van liefde en redding,en roept ons op om te geloven. Ze klinkt doordringend boven alle andere stemmen van onze wereld uit. Ze overstemt de stormen van de tijd, ja zélfs het geteeld van de dood. Hoort U deze stemt Geeft U er gehoor aan? Later heeft Johannes nog eens een stem van véle wateren gehoord. Zij kwam uit de hemel, van de honderd vier en veertig duizend mensen, die in hun leven op aarde gehoor gege ven hadden aan de stem van Chris tus. Ze waren thuis gekomen in het vaderhuis, bij hun Heiland, bij het Lam. Johannes had hen horen zin gen: een nieuw gezang voor Gods troon. En dat zingen klonk machtig door het wijd heelal: als Gods wa termuziek, als een stem van vele wateren. Het was het antwoord op de stem van Christus, de eeuwige echo van de gemeente die zalig is geworden. Dat koor zingt nog altijd. Maakt dat U straks ook meezingt! Vlissingen. A. Th. Rothfusz. Het weer in Europa Volgens de weeirapporten van i 7 uur: Pen Helder, Itehtbewolkt, Ypenburg, zwaarbewolkt, Vlissingen, regenbui, Eelde, lichtbewolkt. De Bilt, zwaarbewolkt, Twenthe, zwaarbewolkt. Eindhoven, zwaarbewolkt. Zuid-Limburg, zwaarbewolkt, Oslo, lichtbewolkt, Kopenhagen, onbewolkt, Aberdeen, zwaarbewolkt, Londen, hallbewolkt, Amsterdam, zwaarbewolkt, Brussel, zwaarbewolkt, Luxemburg, onbewolkt. Parijs, onbewolkt. Bordeaux, onbewolkt, Grenoble, onweer, Nice, halfbewolkt, Berlijn, lichtbewolkt. Frankfort, onbewolkt, München, onbewolkt, Zürich, lichtbewolkt, Genève, onweer, Locamo, zwaarbewolkt. Wenen, lichtbewolkt, Innsbruck, zwaarbewolkt, Belgrado, halfbewolkt, 29 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 22 gr. 23 gr. 22 gr. 22 gr. 17 gr, 17 gr. 13 gr. 22 gr. 21 gr. 23 gr. 23 gr. 26 gr. 30 gr. 27 gr. 25 gr. 16 gr. 25 gr. 24 gr. 25 gr. 27 gr. 28 gr. 23 gr. 27 gr. 24 gr. Koel weer (Van onze weerkundige medewerker) Nu de hogedrukcentra zich in de om geving van Schotland ophouden, is er met de noordwesten wind koelere lucht binnengestroomd, waarbij vooral in het noorden enige buien vielen. Een depressie, die bij Finland naar 't oosten trekt, heeft in Noord- Scandinavië de eerste natte sneeuw gebracht. Een kleine storing bij IJs land kan tegen zondag Denemarken bereiken, waardoor de aanvoer van koele lucht uit het noorden tijde wordt onderbroken. Een uitloper van het hogedrukgebied bij Schotland zal wat meer opklaringen brengen. Toch zullen de laatste augustusdagen te koel blijven. VERWACHT. Geldig tot hedenavond VRIJ KOEL. Wisselende bewolking met opklarin gen, maar ook enkele verspreid voor komende buien. Vrij koel. Overwe gend matige wind tussen noordwest en noord. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag opklaringen met weinig of geen buien. Matige noordwesten wind. Te koel. Overdag 18-19 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten. Matig strandweer met opklaringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1