BOSCH Zeven Zeeuwse stamboekkoeien naar nationale tentoonstelling f. 660.- KALMAN'S „GRAFIN MARIZA" ALS KLEURRIJK SCHOUWSPEL EEN DEELNEMER LIEP VAN DAM TOT DAM ACHTERUIT STEMMEN UIT DE KERKEN TIJDELIJK REGLEMENT VOOR DE DUWVAART VASTGESTELD Uit koel overleg ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N.R.S. BESTAAT 85 JAAR Nederlands beste vee op 3 en A september in Den Bosch (Van onze landbouwmedewerker) Zeven van de beste Zeeuwse koeien znllen aanstaande donderdag 3 sep tember de eer van Zeeland hoog honden op de grote jubileumtentoonstel ling, die te 's Hertogenbosch ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van het „Nederlandsche Rundvee stamboek" wordt gehouden. Het N.R.S. is het grootste van de twee stamboeken voor rundvee, die Nederland kent. Het omvat alle veebeslagen, dus zowel het over de gehele wereld bekende en gewaardeerde zwart-bonte, het rood-bonte Maas-Rijn-IJselvee en de blauwkoppen, die voornamelijk in Groningen en Zuid-Holland voorkomen. Eens in de vijf jaar toont dit prima-georganiseerde stamboek aan de ken ners in binnen- en buitenland het puikje van het ingeschreven vee. De Zeeuwse dieren zijn evenals de vele honderden, die uit andere delen van het land naar Den Bosch komen, streng geselecteerd door een commis sie, bestaande uit de hoofdinspecteur van het N.R.S., twee inspecteurs, onder wie de Zeeuwse, de rijksvee- teeltconsulent en een lid van de pro vinciale regelingscommissie. Waardig werden bevonden één dier van de bedrijven Cijsouw, C'adzand; Scheele, Hoek; Ver- schueren, Kuitaart; Brasser, Vrouwenpolder; Minnaart, 's Heer Abtskerke en twee koeien van gebr. Rijkborst te St. Kruis. On der deze laatstgenoemde dieren bevindt zich de kampioenkoe van de Z.L.M.-tentoonstelling te Aar denburg. Het zijn op één na allen zelfgefokte dieren en er zijn drie dochters bij van de K.I.-stier Rotterda Sikke- ma 89. Het aantal van zeven is klein, ver geleken met de totale inzending van ruim 850. Maar men bedenke, dat Zeeland voornamelijk een akker bouwgebied is, waarbij de rundvee fokkerij op de tweede plaats komt. Het aantal Zeeuwse leden van het N.R.S. bedraagt bijna 1700, hetgeen op de 53.000 voor het gehele land ook betrekkelijk gering is. Ook het'aan tal geregistreerde kalveren is slechts een klein percentage van het lande lijke getal. Over 1958 werden in Zee land 2478 kalveren geregistreerd te genover 234.828 in geheel Nederland. FLEUROP wint voor U de Dam-tot-Dam-race Voor Fleurop is geen afstand te groot! Van de Dam in Am sterdam tot de Dain in Zaan dam van de Middelburgse Dam tot de Boulderdam in de Verenigde Staten - overal staan Fleur op-bloemisten voor U gereed om Uw bloe- mengroet over te brengen 1 Hoe? Vraag de bloemist, die onderstaand embleem voert, om inlichtingen! Waar ook in Nederland, waar ook in Europa, waar ook ter wereld: In dit laatste cijfer zijn begrepen de in het Friesch Rundvee Stamboek ingeschrevenen, want voor het zwart bonte vee in Friesland werkt reeds 80 jaar een eigen stamboek. Dit houdt op 9, 10 en 11 september te Leeuwarden zijn vijfjaarlijkse mani festatie. ONTWIKKELING. Over de ontwikkeling van de Neder landse rundveestapel in de laatste vijf jaren, vertelde prof. De Jong, de voorzitter van het stamboek, on langs belangwekkende zaken. Per jaar en per koe heeft ons land de hoogste opbrengst in de wereld, namelijk gemiddeld 3985 kg in 1957, het laatste jaar, waarvan de officiële cijfers bekend zijn. Het gemiddelde stijgt nog steeds. De stamboeken leiden de fokkerij ook in de eerste plaats in de richting van een hogere melkopbrengst. Dit cijfer wordt sterk gedrukt door de koeien met lage opbrengst. Neemt men het ge middelde van de aan de melkcontrole meedoende dieren, dan ligt dit voor geheel Nederland op 4250 kg per jaar. In Zeeland is het aantal koeien, waarvoor melkcontrole plaatsvindt, nog betrekkelijk gering, maar ligt het gemiddelde van deze groep op liefst 4792 kg. Naast de melkproduktie, wordt ook het vlees niet verwaarloosd. Bij de keuringen wordt veel a dacht besteed aan de bouw en het exterieur der dieren. Dat goede ver houdingen tussen melk- en vleespro- duktie verkregen werden, moge blij ken uit de grote belangstelling voor ons vee in het buitenland. In 1958 voerde Nederland 18.442 stuks stam boekvee uit en 9395 stuks fok- o1 gebruiksvee. Meer en meer komt, naast de be paling van het vetgehalte in de melk, de bepaling van het eiwit gehalte in de mode. De melk van 299.000 koeien wordt hierop reeds onderzocht. In verband met het belang van de eiwitten voor de menselijke voeding, een verheu gende ontwikkeling. HET PROGRAMMA. Het programma voor Den Bosch is aantrekkelijk samengesteld. Donder dag worden de dieren in elf ringen op het veemarktterrein en in de hal len gekeurd en 's middags volgt een défilé van bekroonde dieren. Vrijdag worden de groepen gekeurd en wordt de kampioenkoe gekozen. Vanaf twee uur wordt aan het pu bliek een afwisselend programma ge boden, o.m. verzorgd door de drie Bonden van Plattelandsvrouwen, de twee bonden van landelijke ruiters, de Staffanfare van de N.C.B. en en kele hoerengilden. FILMS IN ZEELAND B.B. verliefd en Eddie Constantine op de vuist Dit weekeinde is een weekend van reprises. Er is een flinke greep ge daan in het repertoire van het afge lopen vakantieseizoen en het enige „nieuwe" in het programma der Zeeuwse bioscopen is de vertoning van een operettefilm in ELECTRO (Middelburg). „Grafin Mariza" is een felgekleurde komedie, prachtig gekostumeerd en met de over de hele wereld bekende muziek van operette-koning Emme rich Kalman als grootste attractie. Hans Moser speelt er een humoristi sche rol in, terwijl Rudolf Schock als rentmeester Michael en Christine Görner als de gravin zelf de liederen uit de operette zingen en op die ma nier voor een beetje vaart zorgen. „Rivalen der manege" is nu in Al- harnbra (Vlissingen) te zien. Het filmverhaal berust op een nogal dra matische episode uit het leven van een circusartiest, dat op zichzelf al felbewogen is, maar dat des te meer boeit, omdat naast de gevaren, die de trapezewerker iedere avond drei gen, ook de liefde voor moeilijkheden zorgt. De intrige verschilt overigens weinig van die in andere sensationele circusfilms en de Duitse sfeer (Claus Holm en Elma Karlowa spelen de hoofdrollen) is het enige wat de rol prent van andere in dit genre onder scheidt. „Tarzan vecht voor zijn leven", ditmaal in GRAND (Goes). De pe- ORIGINELE TOER-PRESTATIES Oogarts met speciale trein naar eerste plaats In de toerklasse van de Dam tot Dam-racc, van de Amsterdamse Dam naar de Dam te Zaandam, hebben gisteren verscheidene deelnemers de afstand op zeer bijzondere manieren afgelegd. De meest excentrieke deel nemer was ongetwijfeld de heer P. Seegers uit Haarlem, die gistermor gen op de Dam te Amsterdam ver trok, om achteruit lopend naar Zaan dam te gaan. Verder «aren er nog vele originele deelnemers, onder an dere een team van de Bruynzeelfa- brieken, dat op een voorhistorisch vlot, bestaande uit een tweetal reus achtige YVestafrikaanse boomstam men, met doorsnede van ongeveer een meter, de overtocht maakte. Bij de snelheidsklasse werd weer druk gebruik gemaakt van speed-bo- ten, motorfietsen en auto's. De snel ste tijd van deze dag werd gemaakt door de oogarts H. H. Hötte uit Baarn die de afstand met een speciale trein tot de Hembrug en vandaar met een kabelbaantje naar de provinciale weg in 9 min. 39 sec. aflegde, op de tweede plaats kwam de heer H. J. Wendel- geest uit Amsterdam, die met motor fiets, speedboot en nogeens motor fiets een tijd maakte van 9 min. 39 se 'i!c werd de heer J W. Bootz u l vu».., u.e met gebruikmaking van dezelfde vervoermiddelen als de heer Wendelgeest er 9 min. 40 sec. over deed. Deze tweede dag deden ook de Nederlandse Spoorwegen weer mee, nu in samenwerking met Van Gend en Loos. Deze combinatie deed i min. 28 sec. over, wat op één na de snelste tijd is, die tot dusver is gemaakt. Evenals de 7 min. 16 sec., die de Nederlandse Spoorwegen don derdag maakten, zal ook deze tijd niet met een prijs worden gehono reerd, daar de Spoorwegen weer bui ten mededinging deelnamen. Aan de ze snelheidswedstrijd deed ook de be kende wielrenner Daan de Groot mee, die met een fiets, een speciale trein en nogmaals een fiets, een tijd maak te van 10 min. 18 sec., waardoor hij op de negende plaats kwam te staan. zige Gordon Scott arbitreert in het oerwoud tussen blanken en oor spronkelijke bewoners, vecht zo nu en dan eens een robbertje met een reuzeslang om fit te blijven en redt een hele volksstam van de on dergang, die zonder hem onafwend baar zou zijn geweest. Als contrast met de potige Tarzan verschijnt op geregelde tijden de lief tallige Jane (Eve Brent) in het beeld- veld. Fotomodel Jill Jarmyn kan men bewonderen als 5een in het oerwoud zeer onhandige deelneemster aan een expeditie (van haar vader). Voor lichte ontspanning, waarin toch een element van spanning schuilt, kan met het beste terecht in Luxor (Vlissingen). Eddie Constantine doet daar wat hij kan op het gebied van de bokssport, zonder ook maar een ogenblik de whiskyfles uit het oog te verliezen. Ook het schone geslacht heeft zijn aandacht en in „Lemmy Caution incognito" vergt hij weder om voor een jongedame veel van zijn vuisten. „Ursula Desfontaines", zo heet B.B. in de film „Spaanse driften", SCHOUWBURG (Middelburg) is een Fran^aise, die tijdens een vakantie in Spanje, waar zij logeert bij een adelijke, maar ontaarde oom, de lief- do leert kennen. Dat klinkt heel ple zierig, maar voor Ursula houdt het alleen maar ellende in en de rolprent heeft een droevig einde. Voor het zo ver is, danst B.B. eerst nog een pit tige Spaanse dans, die een rasechte Sevillana haar niet zou kunnen ver beteren. MET INGANG VAN I SEPTEMBER Niet van toepassing op de Westerschelde In het staatsblad van vrijdag is op genomen het koninklijk besluit tot vaststelling van een tijdelijk regle ment voor de duwvaart op enige ri vieren en stromen. Het reglement treedt met ingang van 1 sepember a.s. in werking; het geldt voor de duur van twee jaar. Het reglement is o.m, van toepassing op de Zeeuwse stromen, met uitzondering van de Westerschelde, In het reglement wordt verstaan on der „duwsleep" een samenstel van een of meer duwboten en een of meer duwbakken, welke onderling stijf zijn verbonden voor middel van koppe lingen. Onder „duwboot" wordt ver staan een vaartuig met eigen mecha nische beweegkracht, dat door zijn bouw is bestemd voor het voortbewe gen van duwbakken, voor zolang het deel uitmaakt van een duwsleep. In het reglement wordt mede als duwsleep beschouwd een tot een hecht geheel gekoppeld samenspel, waarvan de samenstellende delen niet of niet alle door hun bouw bestemd zijn voor de duwvaart. Een samenstel als voorgaand bedoeld wordt echter niet als duwslep be schouwd wanneer het bestaat uit twee langszij gekoppelde vaartuigen, dan wel uit drie langszij gekoppelde vaartuigen waarvan de gezamenlijke breedte kleiner is dan zestien meter. De totale lengte van een duwsleep mag niet groter zijn dan honderdvijf enzeventig meter, de totale breedte niet meer dan zevenentwintig meter. In een duwsleep mogen ten hoogste drie vaartuigen naast elkaar worden 'oorts is in het tijdelijk duwvaart- relement bepaald dat zich tussen de stuurhut van de duwboot en het voor einde van de duwsleep een luidspre kende telefoonverbinding moet be vinden. Als schipper of gezagvoerder van een duwsleep wordt beschouwd de schip, per of gezagvoerder van de duwboot. Eervol ontslag secretaris reclasseringsraad Middelburg Aan mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop is met ingang van 1 septem ber op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de reclas seringsraad te Middelburg. de meest gevraagde compressor koelkast. Prijzen yanaf levering vla de bonafide handel. Uitvoerig prospectus aldaar gratis verkrijgbaar. Allccnvertcgenwoordiging: N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 C10 lijnen). BELANGRIJK Alleen een door onze firma bij Iedere van ons afkomstige koelkast afge geven garantie-bewijs geeft recht op onze alom bekende Bosch service. „Luther is niet buiten, maar in en (Slot van pag, 3) j door de kerkelijke zelfgenoegzaamheid. Hij leeft gaarne I gedwaald Dat isopk nu nog de re in de gedachte: zoals het bij ons Is, r den aldus. dr.- Thijssen waarom is het het beste. Zij, die he: program- s- studie- ma hebben opgemaakt van dagen zijn, naar het oordeel van de verslaggever in het weekblad „De Bazuin", blijkbaar van mening ge weest dat deze gedachte ook nog al aanwezig was in de r.-k. arbeiders beweging. Maar in een tijd als de onze „gaat het zelfgenoegzame door de molen". Heel de christenheid heeft elkaar tegenwoordig zo bitter nodig. „De christenheid, katholiek, reforma torisch, anglicaans en orthodox, staat in verdeeldheid tegenover een meren deels niet-christelijke wereld, die de onontkoombare vraag stelt: hoe kunt gij verdeeld zijn als gij de pretentie hebt het ware geloof te bezitten?" Juist de arbeiders op de fabriek of waar dan ook, komen met anderen in aanraking. Telkens weer botsen daar de levensinzichten. En telkens weer verloopt het gesprek, omdat men wederzijds gebrek aan kennis en inzicht heeft van de wereld van de ander. Ook om deze practische reden heeft men het nodig geoordeeld over de Oecumene te spreken. Degenen, die in Warmond bijeen wa ren, kwamen natuurlijk ook te staan voor de vraag naar de oorzaken van de gescheidenheid, toen het onder, werp werd ingeleid en besproken- Het oecumenisch gesprek In Neder land. Dr. Thijssen, „die echter door de spontaniteit de objectiviteit wel eens een beetje uit het oog verloor en de wens de vader van de gedachte maakte", heeft daar betoogd dat ket terijen en dus ook de daaruit voort komende afscheidingen, „hun voorge schiedenis in de kerk zelf hebben". Nieuwe opleidingen aan Zeeuwse Muziekschool Zoals onlangs gemeld, zal de Zeeuw se Muziekschool met het nieuwe schooljaar beginnen met een speciale opleiding voor leden van harmonie- en fanfarekorpsen, alsmede met stemvormingscursussen voor leden van zangkoren. Voorts zal naast de tot dusver de school gebruikelijke vormen van muziekonderwijs (algemeen vormend, blok- en dwarsfluit, hobo, klarinet, koperen blaasinstrumenten, viool, cello, piano, orgel, solozang en mu ziektheorie). bij voldoende deelname ook les worden gegeven in het be spelen van accordeon, guitaar, mando line en andere tokkelinstrumenten. De inschrijving is hiervoor thans opengesteld, waarbij een zelfde sys teem is ingevoerd als bij „gewone" onderwijsinstellingen. In tegenstel ling tot vroeger namelijk zal het als regel niet meer mogelijk zijn in de loep van het cursusjaar tot de school toe te treden, een systeem dat geheel past in de ontwikkeling van de Ne derlandse muziekscholen, die gaat in de richting van een vast omlijnd leerplan. Werkloosheid steeg in St.-Philipsland Met het einde van de oogsttijd is de werkloosheid in Sint Philipsland sterk toegenomen. Vooral bij het rooien van zilven ten waren veel ar beidskrachten ingeschakeld, die nu zonder werk zijn gekomen. De kans op werk ligt voor deze arbeiders zeer ongunstig, omdat ook bij het aardappelrooien weinig werkkrach ten meer nodig zijn. een rooms katholiek zich niet mag onttrekken aan zijn gescheiden broe ders en dit te meer niet, „omdat de schuld pas vast te stellen is bij de wederkomst van de Heer". Tegenover de eenzijdigheid aan de kant van de reformatie, „alleen geloof, alleen de genade, alleen de schrift", is er ook een eenzijdigheid aan rooms katho lieke zijde, nl. het te veel nadruk leg gen op de sacramenten, de werken en de traditie. Aldus de genoemde in leider. Vastgesteld is, dat er een basis voor gesprek is en „mogelijk wordt thans door de katholieke kerk aan de re formatie het antwoord gegeven, dat haar in de zestiende eeuw is onthou den". Wanneer „De Bazuin" het oordeel over het onderwerp van deze studie dagen samenvat, zegt de schrijver dat eerst het kader het onderwerp wat vreemd vond. Maar achteraf heeft niemand er spijt van gehad dat de Oecumene ter sprake is gebracht. „Men was zelden zo geboeid geweest. Waarmee dan voor de zoveelste keer is gebleken dat religieuze zaken de mensen wel degelijk interesseren kunnen." KERKNIEUWS Generale Synode der Gereformeerde Kerken De generale synode der Gereformeer- Kerken heeft in haar vrijdag te Utrecht gehouden zitting eerst het rapport van deputaten voor de zen ding onder Israël behandeld. Vervol- ens besprak ds. D. A. Vogel van Jeleen het rapport van deputaten reformeerde Kerken in België bij het synode zal opnieuw vijf deputaten voor dit werk benoemen Deze zullen onder meer advies geven aan de Ge reformeerde kerken in België bij het beroepen van predikanten die geheel of gedeeltelijk in de evangelisatie werkzaam zijn en bij het aanstellen van evangelisten. Ook sprak ds. Vo gel naar aanleiding van het rapport van werkzaamheden van de stichting „De open poort". De synode keurde de conclusies goed en betuigde de stichting dank voor haar arbeid. Zij behandelde tevens een verzoek van dg kerkeraad van Gent, om meer geld voor de zich steeds uitbreidende ar-« beid in België. In de middagvergade ring behandelde ouderling J. de Wolf van Serooskerke het verslag van de stichting „Steun kerkbouw". Er gin gen in de synode stemmen op om dit werk geheel in kerkelijke banen te brengen. Er werd op gewezen, dat de steun aan stichting kerkbouw sa menhangt met die aan de kerken die stormrampschade hebben geleden of aan kerken, die hulpbehoevend zijn. Daarom rees de vraag in de synode of het niet gewenst is deze zaken in één verband te zien. Ds. P. D. Kuiper van Sassenheim diende in die geest een voorstel in dat de synode met al gemene stemmen aannam. Na enige discussie besloot de synode te voldoen aan het verzoek aan de stichting „Steun kerkbouw" om zon dag 4 oktober tot bouwzondag te be stemmen en de kerken op te wekken tot een bijzonder offer voor deze ac tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13